Diskuse k článku

Chodíte s dítětem k logopedovi? Nepodceňujte trénink a vydržte

Zatímco dříve děti s některými vadami řeči končily i na zvláštní škole, dnes mají šanci naučit se dobře vyslovovat i ty s těžšími logopedickými vadami. Disponujeme lepší diagnostikou, a dostatkem klinických logopedů, k dobrému výsledku je ale zapotřebí též rodičovská trpělivost.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Lenka S.

..

Neříkám, že se to týká závratného počtu dětí, ale v dosti případech by dítě logopeda nepotřebovalo, kdyby na něj prostě rodiče mluvili normálně..Během praxí jsem viděla takových rodičovským šišláním a ťuťuňuňáňím zničených dětí víc než je milé..Většinou se,překvapivě, jedná o roztomilé blonďaté kudrnaté dětičky-ňa kťejé jodiče ďo šešťi jeť mľuviľi ťakhľe- a u posuzování školní připravenosti se diví, když je jim doporučen odklad a péče logopeda, či rovnou logopediacká škola..

0/0
22.9.2011 10:40

xs123

Re: ..

Nejenom rodiče. Stačí si poslechnou t pohádky v televizi - kdysi herci mluvili perfektně a zpívalo se, dneska se herci pitvoří, vydávají skřeky,  slovník - samé zkomoleniny. Totéž proniklo do různých divadelních pořadů pro děti - taky se tam huhlá, skuhrá a komolí.

0/0
22.9.2011 12:51

tchyňaJaruna

Ne vždy se to povede...

V totalitě už ve školce logopedka shromáždila předškolní problematické děti a s ujištěním, že do konce školního roku budou všechny mluvit perfektně, jsme začali. Ano, všichni mluvili až na moji dceru. Naše nekonečné tdnka, tdn už v ní vyvolávalo trauma. Pak jsme ještě pokračovali dalších 5 let u logopedky ve FN. Leč marně. A pak přišla revoluce a celá rodina s nadšením vítala dalšího "ráčkaře", a že jich bylo. Dcera , ač běžné zdravé dítě, ráčkuje dodnes, ovládá francouštinu ( s mnoha pochvalami za výslovnost) a žije v pohodě.

+1/0
22.9.2011 10:09

nocenka

Re: Ne vždy se to povede...

No jo, není nad to chlubit se jazykovou vadou;-)

+1/0
22.9.2011 10:50

tchyňaJaruna

Re: Ne vždy se to povede 2...

Můj příspěvek vůbec nebyl míněn jako chlubení a věřte mi, že si nemyslím, že by to byla moje chyba, protože opravdu to trápení trvalo několik let a to vše pod odborným vedením. Jen jsem chtěla reagovat viz můj nadpis.

0/0
22.9.2011 12:36

roedor

Re: Ne vždy se to povede...

no vidíš... Já třeba neráčkuju, v mém okolí ani nikoho neznám a francouzskou výslovnost máme velice dobrou. Mmch to francouzské i německé "r" je taky nutné se naučit;-)

0/0
22.9.2011 11:08

Scarlett from Scottland

Re: Ne vždy se to povede...

v první třídě jsem byla za totáče, k logopedovi mě poslali až v první třídě (žádném předškolním věku) kvůli "r" a TDNKA mi pomohla raz dva.... nejsem si jistá, ale víc než půl roku to nebylo a i to asi přeháním..... jsem dnes ráda, že nemám žádnou jazykovou vadu. Ano, mnoho lidí ji má, ale to přičítám jako chybu jejich rodičům.

+1/0
22.9.2011 11:10

impresario ze smyrny

Re: Ne vždy se to povede...

Také jsem jako předškolní dítě, chodila k logopedovi. Bylo to sice už po revoluci, ale mámě se nelíbilo moje ráčkování. Nakonec jsem se "r" a správnou výslovnost naučila. A až když jsem byla mnohem starší, asi kolem páté třídy, šla jsem na ortodoncii pro rovnátka. A paní zubařka se hrozně divila, že umím r a přitom mám tak špatně rostlou uzdičku(co drží ret), uzdičku zmenšila.Kdyby na to přišel už dětský zubař, logopeda bych asi nepotřebovala, ale i tak paní logopedce patří veliký dík. Byla velice milá a mě u ní sezení bavily. A je pravda, že spoustu mých spolužáků i když chodili ke stejné logopedce (u nás byla jen jedna), tak se pořádně vyslovat nenaučili, protože rodiče neuměli to trénování podat zábavnou formou. Takže si pamatuju na jeden hysterický záchvat mého spolužáka, když jeho máma(sousedi) na zahradě řekla větu: "A teď budeme procvičovat, zítra jdeme na logopedii" a kluk měl hysterák jak blázen. Zatím co, naše mamka se mnou skládala básničky a zpívala písničky ddamvaj jede...

0/0
22.9.2011 13:13

illes

Re: Ne vždy se to povede...

POkud by na uzdičku přišel dětský zubní lékař, stejně by s ní dříve nedělal. Měla jsem ten problém taky s dcerou, má též zkrácenou uzdičku, ale ještě to docela jde, ale měla by být delší. Zubní lékařke řekla, že se to dá spravit pokud to bude něčemu vadit až bude mít druhé zuby. Do té doby se dětská ústa výrazně mění a zákrok by moc nepomohl nebo se musel opakovat Té chodím s dcerou na logopedii,ale se sykavkami. Už budeme brzo klončit, dceru to tam baví, protože paní logopedka to umí výborně s dětmi, takže spolupracuje a na logopedii se těší. Výslovnost se naučila i s touto odchylkou.

0/0
30.9.2011 14:42

Januska.123

Re: Ne vždy se to povede...

Přesně tak. Také jsem byla v péči logopedky již od školky a ráčkuji dodnes. Teprve někdy v patnácti konečně odborníci pochopili, že prostě neslyším sebou vyslovované r správně (mozek slyší, co ví, že tam má být), takže veškerá tdnka apod. byla marná. nakonec se ráčkování upravilo na neznatelnou úroveň, ale správným způsobem (tedy s jazykem přitištěným k horním zubům) r asi nikdy vyslovovat nebudu.;-)

0/0
22.9.2011 13:43

roedor

Re: Ne vždy se to povede...

no, nevím, ale "r" s jazykem přitisknutým k horním zubům nezvládám taky;-)

0/0
22.9.2011 15:07

tajny agent

Ja vyrustal za komousu

na me zakladce k logopedovi chodila decka s vadou reci automaticky pokud vim ... bez nejakeho shaneni ... lekari chodili po skolach i ockovat a kontrolovali se take vsi a v pripade nalezu byli uvedomeni rodice, ale ve tride se samozrejme nikdo nedovedel kdo to byl.

0/0
22.9.2011 5:52