Bolest břicha v těhotenství může signalizovat i zamlklý či probíhající potrat.

Bolest břicha v těhotenství může signalizovat i zamlklý či probíhající potrat. | foto: Profimedia.cz

Bolest v těhotenství: Kdy musíte zpozornět

  • 1
Jste těhotná, pobolívá vás v podbřišku a přirozeně přemýšlíte, jestli jde o normální projev těhotenství, nebo projev komplikace. Přečtěte si, co všechno může bolest v těhotenství znamenat.

Hrozící potrat
Jedná se o stav, kdy dochází k částečnému odloučení plodového vejce, ale plod zůstává vitální (tj. živý) uvádí server www.babyonline.cz. Velice často vzniká krevní výron (hematom) pod placentou. Bývá doprovázen slabým krvácením nebo špiněním (odchod menšího množství tmavší krve) a někdy i pobolíváním podbřišku. Nedochází ale ke zkracování a otevírání čípku děložního. Vždy je vhodná návštěva lékaře, který přesně určí (zejména na základě ultrazvukového vyšetření) závažnost stavu a navrhne léčbu. Základem terapie je klidový režim (doma nebo v nemocnici) a podávání hormonálních přípravků k podpoře časného těhotenství, popř. léků zpevňujících drobné cévy. Nutnost hospitalizace se řídí rozsahem krevního výronu, závažností anamnézy pacientky (opakované potraty apod.). Zohledňuje se také přání ženy. Délka hospitalizace se odvíjí od závažnosti vstupního nálezu a jeho změnách (v optimálním případě a nejčastěji dochází k ústupu potíží ).

Počínající potrat
Nastává tehdy, kdy odloučení plodového vejce je tak rozsáhlé, že už nelze ovlivnit. Je provázen zkracováním a otevíráním hrdla děložního. Počínající potrat je vždy doprovázen bolestmi v podbřišku s krvácením a přechází do potratu probíhajícího.

Probíhající potrat
Je stav, při němž je plodové vejce vypuzeno z dělohy v celku (úplný potrat) nebo jen jeho část (neúplný potrat). Většinou se jedná o druhou variantu. V tomto případě zůstávají části plodového vejce v děloze a představují riziko prodlouženého a silného krvácení či zánětu v oblasti dělohy. Proto je třeba za této situace provést vyčištění dutiny děložní kyretáží v celkové narkóze. Výkon trvá asi 20 minut, hospitalizace je většinou jednodenní. Bolesti v případě probíhajícího potratu jsou přítomné vždy a bývají výrazné (jsou lokalizované v podbřišku).

Zamlklý potrat
Specifickým typem potratu je tzv. zamlklý potrat - v tomto případě dojde po určité době vývoje plodu (či zárodku) k jeho zástavě, odúmrti. Za této situace nemá těhotná většinou žádné potíže, ty přicházejí po často až několikatýdenní době, kdy se organizmus začne snažit o separaci (oddělení) a vypuzení obsahu dělohy. Dochází tak opět ke krvácení (tmavá krev) a někdy k bolestem.

SPECIÁLNÍ PŘÍLOHA Vše o těhotenství a dětech Mimoděložní těhotenství Vzniká tehdy, dojde-li k uhnízdění oplozeného vejce jinde než v dutině děložní (nejčastěji ve vejcovodu). Plodové vejce se při zanořování chová agresivně a může tak dojít ke krvácení a ohrožení života matky. Krvácení může být pozvolné s pobolíváním podbřišku, nebo vzniká náhle s prudkou bolestivostí a kolapsovým stavem (při prasknutí mimoděložního těhotenství). Krvácení bývá z velké části do dutiny břišní, ale žena zpravidla lehce krvácí i navenek z rodidel. Diagnóza je stanovena na základě anamnézy, příznaků, objektivního, ultrazvukového vyšetření a vyšetření hormonálních hladin. Při podezření na mimoděložní těhotenství se provádí diagnostická laparoskopie. Výkon se řídí nálezem v břišní dutině (odstranění zničeného vejcovodu apod.)

Předčasné odloučení normálně uloženého lůžka
Dochází k němu asi v 0,5-1,0 % případů, v drtivé většině v posledních třech měsících těhotenství (vyšší riziko je u žen s vysokým tlakem - hypertenze, preeklampsie, při placentární nedostatečnosti, děložních anomáliích, po úrazech břicha ...). Jde o situaci, kdy dochází k narušení cév mezi placentou a stěnou děložní, dochází k tvorbě krevního výronu a omezení funkční části placenty. Předčasné odloučení placenty může být doprovázeno silným krvácením (jasná krev) a bývá výrazná nepolevující bolest dělohy, jejíž svalovina se prudce stáhne. V některých případech ale nemusí ke krvácení zevně dojít (např. při utlačení hematomu hlavičkou plodu ). Pokud dojde k tomuto stavu, je nutné okamžitě vyhledat lékařskou pomoc v porodnici z důvodu ohrožení života plodu i matky. Diagnostika je založena na objektivním vyšetření doplněném ultrazvukem. Jedná-li se o předčasné odloučení placenty, je nutno těhotenství neprodleně ukončit císařským řezem.

Počínající porod nebo hrozící předčasný porod
Je charakterizován kontrakční činností dělohy (bolesti celé dělohy nebo pouze v podbřišku podobné menstruačním bolestem). Po 36. týdnu těhotenství se objevují takzvané poslíčky - tj. vzrůstající děložní aktivita, která je bez výrazných změn na porodních cestách a nevede přímo k porodu. Pro vlastní počátek porodu je typická pravidelná aktivita dělohy ve 3-5 minutových intervalech, jež nepolevuje (jako tomu je v případě poslíčků např. po pobytu v teplé sprše). Často se přidává špinění z otevírajících se porodních cest nebo odtok plodové vody.

Bolesti pánve
Následkem působení některých hormonů je rozvolňování vazivových spojů v pánevním pletenci. Původně bylo smyslem rozšíření tvrdých porodních cest a usnadnění porodu. V dnešní době je nejčastějším projevem těchto změn bolestivost pánevní spony - zejména při vstávání z postele, pohybu - a typická „kachní“ chůze. Pokud jsou potíže výrazné, dají se částečně ovlivnit kalciovými preparáty, popř. speciálními bandážemi (pásy) nebo analgetiky.

Bolesti neporodnického původu
Další skupinou bolestí břicha v těhotenství jsou mimogynekologické a mimoporodnické příčiny. Nejčastěji se jedná o chirurgická onemocnění typu zánětu přívěsku slepého střeva (apendixu), zauzlení střev, zánětu žlučníku nebo slinivky břišní. Diagnostika těchto onemocnění v těhotenství je složitější (zejména v případě zánětu apendixu). Proto je třeba příznaky, mezi něž patří i bolestivost břicha (různá lokalizace dle postiženého orgánu a týdne gravidity), nepodceňovat. Kromě bolestí se v těchto případech přidávají i další potíže - zvracení, nevolnosti, průjem... Diagnostika a léčba je společnou záležitostí gynekologa a chirurga.

Častým onemocněním v těhotenství jsou záněty močového ústrojí, k nimž má každá žena v graviditě větší sklony (omezená pohyblivost močovodů a jejich útlak dělohou vede k městnání moči). Příznaky jsou pálení a řezání při močení, teplota, bolestivost zad v bederní oblasti (při postižení ledvin). Léčba je antibiotická za hospitalizace nebo ambulantně (podle závažnosti stavu).