Křik i pláč. Jak vyjít s partnerem, když trpí bipolární poruchou

  0:28aktualizováno  0:28
Od partnerského vztahu očekáváme stabilitu. Co však dělat, když jeden z partnerů trpí bipolární poruchou? Pravděpodobně se nesvěří na první schůzce, ale až ve chvíli, kdy si je jistý, že mezi vámi vzniklo silné pouto a nezávazné randění se přesunulo do fáze vážného vztahu.
Část 1/6
ilustrační snímek

Bipolární afektivní porucha (BAP), známá i pod starším označením maniodepresivní psychóza či maniodeprese, je závažné duševní onemocnění, které se  projevuje výrazným střídáním nálad. Člověk trpící tímto onemocněním může mít sklony k agresivitě, sexuální promiskuitě, ztrácí sociální zábrany nebo může nerozvážně utrácet peníze.

BAP

„Bipolární afektivní porucha je onemocnění nálady, které se projevuje stavy hypomanie, nebo manie a deprese. Onemocnění již může začínat v době dospívání, kdy se obtížněji diagnostikuje, protože počátek onemocnění může být překryt výkyvy nálady pro dospívání běžnými. Situaci mohou zkreslit i začínající experimenty s návykovými látkami. Pokud nejsou výkyvy v náladě pro okolí nápadné, často se dotyčný dostane k lékaři až v dospělosti, kdy si většinou dobře uvědomí příznaky deprese. Ovšem pokud se přímo nezeptáme, příznaky hypomanie nemocný často nepovažuje za významné, nebo je hodnotí jako zlepšení svého stavu oproti prožité depresi.“
Psychiatrička MUDr. Jana Novotná

Výkyvy nálad, kterými nemocný člověk prochází, mají vliv na jeho sociální chování. Pro takového člověka už samotné seznamování s jinými lidmi může představovat vysoké nervové vypětí. Nehledě na fakt, že druhá strana nemusí ze začátku vůbec chápat, co se s protějškem děje.

Nedá se očekávat, že se vám váš potencionální partner s diagnózou svěří na první schůzce. Ale jakmile k tomu dojde, otevřená a upřímná komunikace je v tomto případě více než žádoucí, protože od partnerství nevyžadujeme nic víc tolik jako právě stabilitu.

„Nemocní touto poruchou mají dnes možnosti na odborných psychiatrických pracovištích se adekvátně léčit,“ říká psychiatrička Jana Novotná. Spolupráci pacienta, jeho okolí a terapeuta považuje při léčbě za klíčovou.

Podle ní je důležité, aby byli o příznacích choroby podrobně informováni samotní nemocní, ale také jejich blízcí. Zásadní je pak důvěra k terapeutovi, případně k celému týmu, který se o ně stará, ale také k rodině.

„Je dobré, aby se jak pacient, tak jeho nejbližší seznámili s účinky a důležitostí léčby, přizpůsobili, případně změnili svoje dřívější zvyklosti, které by mohly onemocnění zhoršovat, aby věděli možná provokující rizika zhoršení svého onemocnění a podle toho upravili svoji životosprávu, dodržovali termíny návštěv u odborníka a respektovali jeho doporučení. Snahou odborného týmu je minimalizovat recidivy onemocnění a zachovat dotyčnému vidinu prožití plnohodnotného života,“ uvádí Jana Novotná.

Chcete vědět, jak reagovat na jednotlivé fáze BAP? Čtěte dál.

Autoři:

Nejčtenější

Andrea Černá: Jako kůl v plotě nežiju, ale pět dětí už porodit nestihnu

Andrea Černá

Přestože Andrea Černá ztvárnila desítky náročných divadelních rolí, pro národ zůstává hlavně Eliškou ze známého filmu...

Na Pacifické hřebenovce jsem věčně hladověla, vzpomíná Lucie Kutrová

Lucie Kutrová

Do dvaceti se kromě školy zajímala jen o módu a večírky. Neuběhla ani kilometr a nechápala, proč lidé chodí třeba na...

Už žádné módní trapasy. Osvojte si základní pravidla oblékání

Ilustrační fotografie

Cit pro módu bohužel nebyl každému do vínku dán. Kvůli tomu můžeme na ulicích občas vidět opravdu zvláštní kreace,...

V obložení závazků: sendvičové generaci hrozí krize a vyhoření

ilustrační snímek

Musejí se starat o děti, zároveň pečují o rodiče a mnohdy i prarodiče. A k tomu pracují nebo podnikají. Tak žijí...

Průzkum: mladí bez rodin vstupují do života se zkreslenými představami

Ilustrační snímek

Mladí lidé, kteří vyrůstali v dětském domově, nemají v porovnání s vrstevníky stejné podmínky pro start do nového...

Další z rubriky

Stará láska nerezaví. Které páry se daly dohromady opakovaně?

Franco Nero a Vanessa Redgraveová

Kdysi se měli rádi, pak si sešli z očí, ale ne z mysli. Tyhle páry se po mnoha letech daly znova dohromady.

Neoplácet, nevyčítat a nepátrat. Poradíme vám, jak se vyrovnat s nevěrou

Nebuďte arogantní!

Monogamie je nepřirozená, přesto se jí všichni zuby nehty držíme. Nebo to alespoň předstíráme. Co dělat, když se do...

O hlas jsem se nikdy nestarala, říká zpěvačka Eva Pilarová

Eva Pilarová (2019)

Když se na začátku šedesátých let objevila Eva Pilarová na scéně, bylo to jako zjevení. Krásná mladá dívka, dlouhé...

Najdete na iDNES.cz