Běla Gran Jensen: Její Stonožka rozdala už sto milionů

  0:35aktualizováno  0:35
Před lety začínala v Norsku nedobrovolně a z ničeho. Do Čech se Běla Gran Jensen vrátila pomáhat. Za 17 roků její "Stonožka" rozdala už sto milionů.

Zakladatelka hnutí Stonožka Běla Gran Jensen | foto: Soukromý archiv

Kdysi žádné vize neměla, chtěla jen studovat a žít. Jenže osud s ní měl jiné plány. Mladičká studentka Filozofické fakulty Univerzity Karlovy byla spolužačkou Jana Palacha.

"Dodnes si pamatuji ty hrozné dny v lednu 1969. Honzu se snažili v nemocnici zachránit, jeho snoubenka vypadala jako šedý přízrak," vzpomíná na tragické události Běla Jensen, která v té době patřila ke skupině lidí, kteří spolupracovali s Bonnem a Washingtonem, posílala do zahraničí zprávy nebo u nás překládala necenzurované zpravodajství zvenčí.

"V létě jsem odjela na tři měsíce do Norska studovat. Jednoho dne jsem se školou jela na výlet daleko od Osla a nikdo na světě nevěděl, že tam jsem. A najednou mi volal novinář z Dánska, ať se za žádných okolností nevracím domů, protože moje přátele pozatýkali estébáci a po mně jdou také."

Tak zůstala v cizí zemi bez prostředků, v kufru měla dvoje šaty, jedny boty a skoro žádné peníze. "Navíc v Praze zůstali moji nejbližší a mamince jsem nemohla moc psát ani volat, protože tajní všechno cenzurovali," líčí zlomový okamžik svého života.

S nepřízní osudu se prala po svém - prací. Myla podlahy, obsluhovala na benzince, pracovala v televizi. Aby vše stihla, pořídila si moped.

"A pak jsem poznala svého manžela, se kterým jsem prožila nádherných dvacet let. Manželství bohužel nakonec vzalo zasvé. Lidé se prostě někdy mění a to se na prahu padesátky stalo i mému muži. Rozvod mne hodně vzal, ale věděla jsem, že musím jít dál, takže jsem se s plnou vervou pustila do budování nového "vztahu" se Stonožkou," vysvětluje začátky hnutí.

"Čerpala jsem z norského zvyku, kdy se jednou ročně pořádá víkend solidarity s potřebnými. A když jsem se po letech emigrace vrátila v roce 1990 do Prahy a viděla, jak to tu vypadá, věděla jsem, že něco musím udělat," komentuje první impulz ke zrození Stonožky Běla Jensen, která první kresby prodávala v zimě na ulicích Osla a která osobně rozeslala tisíce nabídek k zapojení do projektů.

Ona sama také paspartovala dětské kresby pro první veřejnou aukci. A stejné je to dodnes. Paní Jensen osobně dohlíží na to, aby se pomoc dostala do správných rukou, letí do válečného Kosova stejně jako do irácké Basry. A k tomu několikrát ročně pendluje mezi dvěma domovy - v Praze a v Oslu.

Autoři:

Nejčtenější

Jsme s jedním partnerem a společně s ním máme sex, říkají dvojčata

Anna a Lucy DeCinqueovy

Sestry Anna a Lucy DeCinque (33) se považují za nejvíce identická dvojčata na světě. Absolvovaly plastické operace, aby...

Sympatický kamioňák Zdeněk z Výměny manželek přišel o nohy při nehodě

Rodina z Přelovice nesnáší nudu a neustále něco podniká. Zdeněk ve volném čase...

Život si s osudem akční rodiny z Přelovic krutě zahrál. Tatínkovi Zdeňkovi museli po těžké autonehodě amputovat obě...

Jsem těhotná, oznámila v průběhu Výměny manželek jedna z nich

Výměna manželek

Vztah Aleny a Tondy, kteří mají tříletou dceru, trpí nejen nedostatkem peněz, ale především konflikty s tchyní a...

Závislost na jídle mě málem zabila, říká morbidně obézní žena

Morbidně obézní žena měla před operací žaludku téměř tři sta kilogramů.

S obezitou bojovala Američanka Lacey Hodderová už jako dítě a v devětadvaceti letech měla téměř tři sta kilogramů. Když...

Zemřel legendární německý návrhář Karl Lagerfeld

Karl Lagerfeld (21. ledna 2014)

Kreativní ředitel módního domu Chanel Karl Lagerfeld zemřel v noci na 19. února po těžké nemoci ve svých 85 letech,...

Další z rubriky

Příběh Jindry: Tchyně se k nám každou zimu nastěhuje, už jsem na nervy

Ilustrační snímek

S manželem jsme spolu dvacet let a dá se říct, že nám to klape. Ovšem už několikátý rok dostává náš vztah zabrat. Od...

Místo kytky vibrátor. Muži stále častěji chodí pro Valentýna do sexshopu

Jaké jsou nejčastější dárky na Valentýna?

Svátek zamilovaných se dá slavit různě. V kině, restauraci nebo cukrárně. Romantická atmosféra však zpravidla směřuje k...

Recept na dobré manželství? Deset otázek pro odborníky na vztahy

Ideální místo pro váš velký den může být v podstatě kdekoliv, kde se oba budete...

Naše manželství nejvíc trpí tím, že nedokážeme řešit konflikty, málo spolu hovoříme otevřeně a bez zábran, trápí nás...

Najdete na iDNES.cz