Diskuse k článku

Alkoholičkou na mateřské. Proč pětina žen propadne na rodičovské pití?

Zdánlivě mají všechno. Dítě, muže, pravidelný příjem a žádné stresy v práci. Jsou totiž na mateřské. Přesto právě v tomto období, kdy by měly být teoreticky nejšťastnější, začíná pít pětina z žen, které pak skončí v léčebnách.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Bystřinka

Divné

Celkem pochybuji, že by nezačaly pít později z jiných důvodů. Smutný je dopad na děti. Navíc cítit se jako něco strašně nudného pro úžasně pracovitou matku. Ne, nedává mi to smysl. Když ty matky jsou tak úspěšné v práci, proč nedokážou zvládnou to nejjednodušší, zabavit sebe i děti.

0/0
18.1.2011 16:53

jankaII

Re: Divné

tak jednoduché to zase není, zabavit 6 měsíční nebo roční dítě dá docela práci a dělat to každý den už taky není zábava jako každá stereotipní činnost

0/0
19.1.2011 15:52

jankaII

divné

Při té zábavě by jste měla ještě stihnout:

uklidit, uvařit, vyžehlit, vyprat nejlépe vše v bio kvalitě a ekoligicky

věnovat se dítěti a jeho rozvoji, nejlépe 3 až čtyři zájmové činnosti (plavání, yamaha, cvičení, tanečky, angličtina)

věnovat se sobě, udržovat si postavu cvičením, chodit pravidelně ke kadeřnici, na kosmetiku, manikuru atd, dále se vzdělávat třeba prohlubovat jazykové znalosti nebo rovnou studovat nějaký jiný obor, číst knihy,

věnovat se manželovi a přátelům

0/0
19.1.2011 15:53

jankaII

divné

ať počítám jak počítám na jednu mámu od dvou dětí je to moc úkolů najednou, ale tohle se na nás valí denně ze všech stran co všechno bychom měli dělat

nedivím se, že některé slabší povahy podlehnou a propadnou třeba alkoholu

0/0
19.1.2011 15:53

Bystřinka

Re: divné

Mám 16 měsíční dceru s náročnou povahou, tak vím jaká je to práce. Ale prominte, nepřipadá mi nezvaldatelné skloubit domácnost a dítě. A v mém případě i náročný  poslední ročník dálkového studia na vysoké škole. A už vůbec mi nepřipadá na místě cokoliv řešit alkoholem!

Jsem sama možná víc než matky se dvěma dětma, protože na prvním místě je dcera, pak skripta a manžel vlastní firmu. Mám hodně zájmů a přátel, polovinu praktikuji s dcerou, třetinu si odpustím a přežiju to a zbytek nějak dopadne.

Myslím, že nikdo nikomu nenutí styl jak má žít. Každý si určuje sám priority. A je mi líto pouze neštastných matek, které nemají peníze, aby dělaly k dětem i to, co je moc baví a naplnuje. I když musím říct, že se moc těším, až skončím dobrovolné studium a začnu žít normální život a plnit své plány s malou. A věřte mi, že stereotyp to rozhodně nebude.

Přeji všem ženským, aby našly správnou cestu.

0/0
25.1.2011 15:54

jizzle

díky

tak tenhle článek je ta nejlepší antikoncepce na světě!!!

0/0
17.1.2011 23:01

Barbora St.

Prevencí osamělého pití je pití s přáteli :)

Jak se na mateřské nestat obětí sociální izolace? Pořiďte si děti ve stejné době, jako vaše kamarádky!

http://stastnyblog.wordpress.com/2011/01/17/zaruceny-navod-jak-byt-stastnejsi-na-materske/

0/0
17.1.2011 13:05

hafusak2

Něco podobného měl můj kamarád:

Bydlel s manželkou v paneláku a když chlapi vypadli, tak si ženské odbyly děti, přešmrcly byt a houfně se s flaškou nastěhovaly k jeho manželce, kde se popíjelo a všechny čekaly na odpoledne. Všechny byly vzorné manželky, jen jedna ne: Kámoš řval, že na kamarádky manželek by měl být extra zákon, neuvařeno, neuklizeno, v bytě nahuleno jako v putyce, manželka připitá. Tak si jednou vzal z práce volno, vletěl domů před obědem, všechny sousedky vyházel a byl pokoj.

0/0
17.1.2011 11:49

přeživší

Neodsuzujte je

Po přečtení Vašeho článku jsem zažívala dost nepříjemné deja-vu. Byla jsem doma čtyři a půl roku,děti v rozmezí rok a půl. Takže na hloubání sama nad sebou nebyl čas. Ale zůstat odstavena od rozhodování, velké zodpovědnosti,neustálého pohybu lidí a finanční a časové nezávislosti byl dost velký nápor na psychiku. Paní Nikdo. Utřít nos,utřít zadek,zdravotní problémy dětí,manželská krize...a pak už se to stávalo,že jsem v poledne při vaření měla na lince sklenku červeného. Ne,nezačala jsem pít,ale ty,které to neustály naprosto chápu. Mám psychicky náročné povolání,ale proti tomuhle je to selanka.

0/0
15.1.2011 19:01

Kanule

a co kombinace rolí?

Myslím, že naše babičky se nad dnešním "super" mateřstvím musí velmi divit. Samy měly děti, pracovaly: doma, na poli nebo v živnosti a vůbec jim to nepřišlo zvláštní. Své děti milovaly, ale nebyly na světě 3 roky jen pro ně, izolované, a svým způsobem taky víc a víc závislé. Jsou matky, pro které je vytoužená mateřská rájem na zemi. A také jsou ty, které po 3 letech doma na dítě už jen křičí, jsou frustrované a nešťastné. A nebo za pár let, až budou děti dorůstat, jim budou říkat šílenou větu: já jsem se pro Tebe obětovala... Rozhodnutí je na každé z nás. Sama mám dvě dvouletá dítka a velmi mi vyhovuje kombinace částečného úvazku s rodičovskou dovolenou. Své děti miluji, ale nejsem robot, abych se jim byla schopná s úsměvem na tváři věnovat 7 dní v týdnu na 100%. V práci přijdu mezi lidi, udržím si kontakt s profesí - je pravda, že výdělek jde na chůvu (která má děti moc ráda a dobře se doplňujeme). Za zachování zdravého rozumu, manželství a zdravého vztahu k dětem mi to s

0/0
15.1.2011 15:30

jankaII

Re: a co kombinace rolí?

souhlas, souhlas

dokonce bych byla i pro zkrácení mateřské tři roky jsou opravdu moc a není to zdravé ani pro matku, ani dítě ani partnerství

0/0
16.1.2011 22:04

vydra mořská

Divné to matky...

Mám malé dítě, miluju ho a všechno pro něj dělám ráda. Vzdělání mám vysokoškolské a moje rozjetá kariéra nebo práce mi po narození začala být tak nějak fuk. Když manžel přijde večer z práce, min. jednou týdně si jdu sednout s kamarádkama, abych se odreagovala. O víkendu si zajdu do fitka nebo jen tak do města. V týdnu také nejsem zavřená doma, s kočárkem chodím na vycházky, po obchodech, čas od času s kamarádkou do restaurace na oběd. Kojím, takže ač jsem si dřív ráda skleničku vína dala, kvůli dítěti budu klidně rok bez. Takže jestli nějaká vysokoškolačka šílí z kakajícího miminka a touží po práci, tak si to dítě neměla snad ani pořizovat.

0/0
14.1.2011 13:21

Alrauna

Re: Divné to matky...

No  a chození po obchodech a ježdění po městě je nějaká smysluplná činnost, nebo jen ubíjení času? O tom tu píšu :)

O tom, jestli dítě milujete, to fakt není, taky své dítě miluju, ale jezdit tři roky po městě s kočárem mi přijde fakt neefektivní.

0/0
14.1.2011 15:45

Gmur

Re: Divné to matky...

No prave, je to strasna izolace. Chodit nakupovat jako smysl zivota je jen pomala sebevrazda. Je to fakt ubijeni casu.

0/0
14.1.2011 18:30

IfčaX

Re: Divné to matky...

Proč hned smysl života? Nejspíš chodí nakupovat, aby měla z čeho uvařit apod.

0/0
14.1.2011 18:48

Alrauna

Re: Divné to matky...

Tak to chodí každej, ale zpravidla to nevypisuje jako hlavní aktivitu dne :)

0/0
15.1.2011 2:38

IfčaX

Re: Divné to matky...

No, jako protiváhu k tomu, že některá žena má pocit, že je pořád "zavřená doma" - proč ne? Koneckonců, když jsem byla na mateřské a nejbližší potraviny byly v sousední vesnici, tak obléct všechny děti, naložit příslušného kojence do kočárku, dojít do obchodu, nakoupit, vylovit mezitím některé z mražáku, kam se pokusilo zapadnout, dojít zpátky domů, vybalit nákup, vysvléct všechny, se málokdy dalo zvládnout pod tři hodiny. Skoro to i byla hlavní aktivita dne.

0/0
15.1.2011 9:16

Alrauna

Re: Divné to matky...

Imho ten pocit "zavřená doma" pramení z toho, že člověk nemůže jít, kam chce, ne, že nejde vůbec nikam. Po pravdě, za dobu, co jsem byla na mateřské, jsem poznala jen jednu ženskou, se kterou jsme si opravdu měly co říct. Když přišla neplánovaně do jiného stavu podruhý, málem se zhroutila, ale nakonec si dítě nechala... ale už byla taková... rezignovaná. Imho ty tři roky jsou hranice, pokud na to naváže další mateřská, konec je v nedohlednu a člověk přestane na ten normální život myslet.

0/0
16.1.2011 0:59

vydra mořská

Re: Divné to matky...

Nejspíš jste bez manžela, že tak uvažujete. Pokud potřebuju čas jen pro sebe, tak je se synem manžel. Pokud potřebujeme čas s manželem pro sebe, tak pohlídá babička. Život s dítětem nikdy nebude jako předtím, ale to už bysme s manželem ani nechtěli. A kamarádky? Mám pořád ty samé a pořád si výborně rozumíme, ačkoliv ony samy ještě dítě nemají.

0/0
17.1.2011 13:35

Alrauna

Re: Divné to matky...

Nejsem bez partnera, jsem bez babičky. Navíc partner dělá v novinách, takže nastupuje do práce nejdřív v jednu a vrací se v noci, bez ohledu na víkendy a svátky. Jasně, mohl hlídat dopoledne, jenže dopoledne je zas většina mých známých v práci. Každopádně, nešlo o hlídání, abych měla čas pro sebe, ale abych mohla chodit na scénáristické schůzky, na schůze redakční rady... holt jsem chodila s dítětem, bylo to únavné pro všechny, ale přežili jsme. Ovšem nevzpomínám na to ráda.

0/0
17.1.2011 23:51

Kladivo na carodejnice

Re: Divné to matky...

smysluplne je to starani se o to dite, ty nadhero

0/0
14.1.2011 20:57

faiva

Re: Divné to matky...

Žádný živočich na světě se jen "nestará o dítě" ve vašem smyslu (pominu-li nějaké speciality typu včelích královen, i když ta se zas zrovna nestará), ale musí také "pracovat" - tj. ovládat další činnosti potřebné k uživení a přežití - vlastnímu i těch potomků. V tomto směru jsou stejně smysluplné jako přímé starání se o dítě. Vzhledem k tomu, že člověk nejen chlebem (a rozmnožováním) je živ, tak u něj tyto činnosti navíc nezřídka představují jednu z úrovní uspokojení a naplnění, zejm. pokud ho baví, dosáhne v nich nějakého pokroku, úspěchu, vědomé, že něco dobře ovládá, atd. I když jsem v podstatě celkem líná, těšívám se na dny volna a když by na to přišlo, vydržela bych "prolelkovat" i týdny (tedy nejsem žádný workoholik), je na druhou stranu příjemný pocit když se člověk zabere do nějaké práce, utíká od ruky a úspěšně dosáhne nějakého výsledku, dozví se nové věci objeví nové souvislosti, někam se posune, nezakrňuje.

0/0
14.1.2011 23:06

faiva

Re: Divné to matky...

Přispívá to i k určitému vnitřnímu řádu, rovnováze, sebevědomí, klidu, jistotě, což se dál pozitivně projeví i v jiných svérách života, třeba té rodinné. Určitě je nesmysl, že by matka, kt. potřebuje jistou seberealizaci i v jiné činnosti byla horší nebo měla dítě méně ráda než ta, kt. ji nepotřebuje. Určitě je nesmysl, tyhle sféry života směšovat a za jedné vyvozovat něco o druhé. Stejně jako a priori nesouvisí vztahy partnerské se vztahy k dětem a považuju za zbytečné a bohužel často smutně život komplikující, když tak někdo činí a dokonce to považuje (bůh ví, zda v dobré víře) za to jediné správné.

0/0
14.1.2011 23:19

Alrauna

Re: Divné to matky...

A jakou část dne pouhé "starání se o dítě" zabere?

0/0
15.1.2011 2:37

vydra mořská

Re: Divné to matky...

No pokud přivezu čerstvý chleba nebo nakoupím na večeři, tak to smysl má ;-D Procházkou čas neubíjím, malý se prospí a je na čerstvém vzduchu, nevím, proč by to mělo být neefektivní. Jde o to, že pro mě je mateřská dovolená skutečnou dovolenou v porovnání s náročnou prací před. Čas si dokážu zorganizovat tak, abych ho měla i pro sebe, mám výborného manžela, který mi pomáhá a mateřství mě těší, takže podle toho to taky vypadá. Synovi se věnuju a je to na něm poznat, protože je to naprosto pohodové a usměvavé dítě.

0/0
17.1.2011 13:24

Alrauna

Re: Divné to matky...

A kolik je teď dítku?

0/0
18.1.2011 0:03

Lafinta

alkohol

No ty ženy by stejně asi začaly pít. Takže mateřskou bych neviděla jako hlavní příčinu.

Nechápu takové články, které záměrně démonizují péči o vlastní děti. To jsou jen samé výkřiky, jak obětování svého času pro svoje potomstvo ženu zničí a udělá z ní trosku.

0/0
14.1.2011 11:34

Hroznej_puberťák

Re: alkohol

To je tzv. psaná antikoncepce.

0/0
14.1.2011 11:45

Morgiana

Alruna

Děkuji za Vaše názory. Mluvíte mi z duše. Jsem jako Vy a bez možnost utéct z domácnosti bych taky skončila blbě.Nejde o to najít si během mateřské aktivity které můžete dělat s dětma, jde o to dělat věci bez dětí,Kdo tu možnost nemá a není zanícená matka, je v depresi. Pokud jsem měla možnost být bez dětí ani by mě nenapadlo jít do nějakého mateřského centra.

0/0
14.1.2011 10:05

kata-skubanek

kazda sveho stesti strujcem

Na materske jsem studovala dalkove vysokou skolu, pracovala na polovicni uvazek, zajistovala domacnost a mela "problemove miminko". uprimne, uvitala bych sem tam obdobi nudy. nastesti jsem mela podporu ve svem muzi, i kdyz to taky nebylo vzdycky ruzove.

Nyni se nam role obratili, on je s ditetem na rodicovske a ja chodim do prace na plny uvazek. Najednou tu situaci vidime i z pohledu toho druheho a vic tomu rozumime. Kazda mince ma dve strany..

0/0
14.1.2011 8:28

Gmur

Re: kazda sveho stesti strujcem

NA POLOVICNI UVAZEK? No tak to jste nebylana materske.......ale zamestnana matka. Kde jste mela dite? Asi vam ho nekdo hlidal......jo takhle.

Musim uprime rict, ze mit kojence, proitom pracovat na puluvazku a jeste studovat vysokou si neumim ani ve snu predstavit.

Nechapu vas cynismus.

0/0
14.1.2011 18:33

kata-skubanek

Re: kazda sveho stesti strujcem

naopak, dite bylo plne v me peci, nemame babicky, tety, atd., ktere by se o dite postaraly, kdykoli a jakkoli.

nazyvejte si to klidne cynismem, ja to nazyvam zivotem. kdyz clovek musi, zvladne vsechno.., pokud chce.;-)

0/0
16.1.2011 18:23

Nikol83

Re: kazda sveho stesti strujcem

Já na tom nevidím nic cynického. Naopak, paní je očividně velmi šikovná a dokázala si to dobře zařídit, tak jí to přejme. Upřímně, tohle je daleko lepší případ než nějaká uštvaná ženská doma v teplákách, která jen denně běhá kolem dítěte a nezná nic jiného než kašičky, plínky... a kromě nákupu jídla nevyjde ven. Pak si náhle uvědomí, že život je v trapu a manžel nakonec taky (jak už tak v podobných případech bývá, bohužel)... Určitě je proto lepší, aby i ta žena na mateřské měla aspoň nějaký malý zájem, kterému se bude dle možností věnovat. Toť pouze můj názor...

0/0
16.1.2011 23:50

Alrauna

keramika

Já nevím... keramika, ubrouskování, to jsou prostě jen požírači času, když člověk nemůže dělat něco, co má smysl. Když jsem byla s dítěttem doma (pozor, nebyla to pro mě žádná  změna, doma dělám od 93 roku), trpěla jsem hlavně tím, že nemůžu dělat svou práci. Jsem spisovatelka, nechci dělat keramiku :) Kdybych byla sochařka, tak bych to asi viděla jinak, ale za keramiku určitě nezískám ani peníze, ani ocenění :)

0/0
13.1.2011 23:55

IfčaX

Re: keramika

A smysl má jen to, zač jsou peníze a ocenění? Teda mě keramika či ubrouskování by taky nebavilo, ale věci, co v zásadě "nemají smysl" dělám ráda, vyšetřím-li na ně čas.

0/0
13.1.2011 23:59

Alrauna

Re: keramika

Smysl má to, co člověka uspokojuje.  Nahrazovat kreativní činnost, kterou umím a kterou se živím, kreativní činností, která mě nebaví a není k ničemu, mi připadá jako konina :)

0/0
14.1.2011 0:01

mamina2

Re: keramika

Tak na tu keramiku snad nebude chodit někdo, koho to nebaví. To by už snad nemělo žádný smysl.

0/0
14.1.2011 8:48

Beránek boží

Re: keramika

Moji ženu výtvarno vždycky bavilo, kreslí, maluje, dříve i pletla a háčkovala (teď říká, že si to radši koupí, zabere to spoustu času), tak se těšila, že na mateřské začne chodit na tu proslulou keramiku nebo si vůbec zkusí nějaké jiné výtvarné techniky...

Jenže času má ještě míň než dříve, takže snad konečně v důchodu.. :)

0/0
14.1.2011 9:50

IfčaX

Re: keramika

Teda mě šlo hlavně o to, že k čemu jsou vlastně člověku peníze? Nějaký základ potřebuje, aby neumřel hlady či zimou, ale vše, co je nad to, většinou použije k tomu, aby si pořídil něco, co mu dělá radost, i když to v zásadě "nemá smysl". Pokud v životě vše zredukuji jen na to, co má smysl, zruším všechny záliby, tak... do čeho budu strkat ty peníze, které tou smysluplnou a užitečnou činností vydělám?

0/0
14.1.2011 0:04

Alrauna

Re: keramika

No, pro mě je ta smysluplná činnost taky největší zálibou :)  Mmch, ono je dost málo lidí, kteří mají v průběhu rodičovské dost peněz. A navíc, kyžd je člověk zvyklý vydělávat, není příjemné, že si musí brát peníze, které vydělal někdo jiný. Prostě, chápu, že někdo začne chlastat, těch stresových faktorů je hodně.

Mě zachránili život kolegové a jedna kavárna, co patří motorkářům... nemyslím, že že by mi pomohly kurzy plavání s miminy. To motorkáři měli pochopení... to fakt nemůžeš bez ní nikam jít? To je děsný, dej mi ji a jdi se projít, dej pivko, relaxuj... vrazila jsem dceru na hodinu do tetovacího studia a hodinu poslouchala, jakej si kdo koupil armor na motorku. Nechtěla jsem slyšet nic o dětech ani vidět maminky :)

0/0
14.1.2011 0:21

IfčaX

Re: keramika

No, to jo. Ta potřeba vypadnout někam, kde neřve žádné dítě a tak... ta je asi u každé. Nebo skoro u každé. Ale trochu něco jiného je brát jako samozřejmou (a krásnou) součást života dobu péče o dítě, od které ale taky zcela samozřejmě potřebuju občas vypnout - a něco jiného je představa, že vlastně optimálně je být od toho vypnutá pořád, protože to přece není žádná smysluplná práce. (Teda z hlediska lidstva jako živočišného druhu je  bráno doslova rozhodně smysluplnější činností vypiplat nového jedince, než popsat stohy papíru. Berte to, prosím, s nadsázkou.)

0/0
14.1.2011 0:34

Alrauna

Re: keramika

O vypnutí pořád přece není řeč, to nejsem ani teď, když dcera chodí do školky. Ale mám spoustu hodin, kdy můžu dělat to, co mě baví a živí a pak se bez výčitek svědomí a ráda můžu válet s dcerou v posteli, nebo jezdit do zoo. Ostatně, většina chlapů stráví s dětmi mnohem méně času než já s tím svým a taky jsou to rodiče, ne?

Nikdo přece nemluví o tom, že své dítě nechce ani vidět... ale taky chce zůstat sám sebou.

Mmch, právě proto byli ideální motorkáři, pro ně jsem byla trpící hrdinkou hodnou obdivu, ženské by mi řekly "co děláš, dítě jsi chtěla". Ti chlápci si uvědomovali hrůzu toho, že by nemohli jít chlastat a jet na rajd :) a navíc je bavilo tuhodinu si s dítětem hrát a skládat parníčky, zatímco já jsem tupě civěla před sebe. Každopádně to maj u mě a doufám, že jim to vylepšilo karmu a že je nerozšmelcuje náklaďák.

0/0
14.1.2011 0:48

Morgiana

Re: keramika

Ano ocenění je podle mě smyslem života,Nemusí nutně být finanční, ale ocenění pro mě je docela důležité

0/0
14.1.2011 10:07

Scarlett from Scottland

Re: keramika

a co jste napsala? já jen, jestli vaše činnost má opravdu smysl ;-)

0/0
14.1.2011 7:21

mamina2

Re: keramika

R^

0/0
14.1.2011 8:49

Alrauna

Re: keramika

Asi patnáct knih, chcete to vypsat? :) No, jen namátkově Dítě Skály (obzvlášť vhodné pro maminky  ;), Vlastní krev, Nakažení, Psí zima... samá fantasika. Každopádně, vzhledem k tomu, že se tím uživím, dělám, co jsem vždycky dělat chtěla a čtou to tisíce lidí, tak to smysl má :)

0/0
14.1.2011 16:13

fine

Re: keramika

TO VAŠE PSANÍ MÁ ASI SMYSL JEN PRO VÁS. Ostatním to nic dobrého nedává, jen jim to motá hlavy. Píšete kraviny a nebaví vás starat se o vlastní dítě.:-( Když přestanete ze sebe vyblejvat ty škváry, tak to bude dobrý počin.

0/0
14.1.2011 21:21

Alrauna

Re: keramika

Ráda lidem motám hlavy :) Ostatně, vyprávění příběhů je profese stará jako lidstvo samo :)

0/0
15.1.2011 2:41

Orang Utan

Re: keramika

jestli jsem si to nemyslel. Ještě jim napiš, že jseš ta zlá. ;-D

0/0
15.1.2011 8:11

Scarlett from Scottland

Re: keramika

děkuji za info. Jestli Vás to baví a uživí, tak je to jistě pro vás dobré. Ovšem neznám ani jednu z knih, co jste vypsala..... ale případně si to někde schválně vyhledám....

0/0
17.1.2011 7:27