Týrá vás partner? Poradí vám socioterapeutka Zdena Prokopová

Poraďte se také

Poraďte se také


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.

*Označené položky jsou povinné.

agresivní syn
Dobry den. Jsem dva roky vdova,a muj syn me neprispiva na bydleni,slovne me napada,nici majetek a dela schvalnosti. Jsem bezradna. Nevim co delat.
Marcela
Zdena Prokopová
Dobrý den paní Marcelo- pokud se syn dopouští domácího násilí, mohl by být ze společného bytu okamžitě vykázán policií ČR na 10 dní, soudně lze pak vykázání prodloužit na 1 měsíc, max.1 rok.Bylo by nejlepší, abyste se obrátila na některé z Intervenčních center ( jsou v každém kraji- kontakty najdete na www.rosa-os.cz, v důležitých kontaktech)kde se můžete o všem poradit, upřesnit k čemu přesně dochází, vyhodnotit případné nebezpečí které vám hrozí a připravit bezpečnostní plán. Přeji vše dobré. S pozdravem Zdena Prokopová
agresivní syn
Potřebovala bych taky obrátit se na soud, mám syna, 27 let, který mi vyhrožuje smrtí a chová se ke mně jak se chovali nacisti k vězňům v koncentračních táborech, je to alkoholik, kouří marihuanu, už před mnoha lety jsem ho chtěla vystěhovat z bytu, ale obrátila jsem se jen na Úřad Městské části Prahy 10, opravdu netuším na jaký soud se obrátit, na jaké oddělení, jak má taková žádost vlastně vypadat, jsem sice vysokoškolačka, dokonce PhDr., ale nemám s nějakými zločinci v rodině naprosto žádné zkušenosti. A zásluhou syna nemám ani žádné peníze na právníky, apod.
Jana Květoňová
Zdena Prokopová
Dobrý den paní JANO,doporučovala bych Vám osobní konzultaci , kde je možné vše probrat. Buď je možnost se v Praze obrátit a objednat v ROSE, nebo v Intervenčním centru ( kontakty a telefony najdete na www.rosa-os.cz), či na další organizace.Všechny tyto organizace jsou bezplatné a mlčenlivé. Případně i na org.proFem, která provozuje linku právní pomoci AdvoCats telefon 608 22 22 77 ( úterý 9-12.OO, středa 17.30 - 20.30 hodin)kam je také možnost přijít osobně a vše probrat bezplatně s právničkami. Rozhodně návštěvu v některých navržených centrech neodkládejte a urychleně prosím svou situaci s pomocí odborníků řešte.Pokud píšete, že Vám syn vyhrožuje i smrtí, je to velmi závažné a je nutné to nepodcenit. Proto je nejlépe osobní návštěva, kde se situace a především nebezepčí které Vám hrozí vyhodnotí. Jak situaci budete posléze řešit, je samozřejmě na vašem rozhodnutí. V případě vašeho ohrožení neváhejte volat policii linku 158, kde prosím sdělte celou historii násilí, především čím je vám vyhrožováno, zda z něj máte strach, jak dlouho trvá tato situace. Policie by ho mohla okamžitě vykázat z bytu na 10 dní ( to lze pak soudní cestou prodloužit na 1 měsíc,. maximálně však 1 rok)Pokud by se tak nestalo fungují i utajené azylové domy, kde byste byla v bezpečí a z bezpečného místa byste mohla svou situaci soudně řešit. Přeji vše dobré. S pozdravem Zdena Prokopová
agresivní syn
Mám problém:jsem již v důchodu a můj 33letý syn se ke mně chová špatně,vulgárně,bez kapky úcty. Prý jsem se mu v jeho 16 letech dost nevěnovala. Je prostřední je 3 dětí,které jsem vychovávala sama po odchodu od manžela a bez jeho finanční pomoci.Ti dva říkají,že to nemám brát vážně ,ale je to smutné,že s tím nechce nic dělat .Nevím,jak s ním mluvit,naštestí nebydlíme spolu...
Charlotta
Zdena Prokopová
Je opravdu velké štěstí, že nebydlíte spolu, protože byste na tom byla mnohem hůř. Není v silách žádného člověka, tedy ani vás, přimět někoho jiného ke změně názoru, když nechce.Pokud se k vám nedokáže chovat jinak, nemůžete se stýkat. Zároveň byste měla stanovit hranice pro jeho chování k vám. Hlavně si nenechte vnutit pocit viny, který vám stále předhazuje. Někteří lidé mají sklon k obviňování druhých z vlastních nezdarů.Je mu 33 let a už dlouho rozhoduje o svém životě bez vás. Pokud není s něčím spokojen, může se obrátit na psychologa a snažit se o změnu. Je pohodlnější nedělat nic a vymlouvat se na druhé. Vy nemusíte přijmout roli, kterou vám dal, možná mu tím prospějěte.
agresivní syn
Dobrý den, chtěla bych poradit s problémem ohledně bratra mého přítele. Bratr má 31 roků nikdy nepracoval a je alkoholik, žije u rodičů v bytě a už to graduje do takových obrátek, že máme srach o přítelovi rodiče. Maminka se o něho stará, chodí pořád do práce, ikdyž je již 10 let v důchodu. Je nucena mu kupovat alkohol, když nekoupí je zlý a sprostý. Maminka se bojí vše svěřit, ale myslíme si, že tam dochází k fyzickému i psychickéhu týrání. Chtěla bych poradit, co s tímto problémem, chtěli by jsme ho dostat z bytu aby se postavil na vlastní nohy, nejlépe na nějaké léčení, nechce sám, jak ho donutit?Rodiče raději chodí do práce, jen aby nemuseli být s ním doma. Zřejmě má asi i nějaké psychiské problémy vůbec nechodí mezi lidi a je pořád sám doma. Děkuji za radu.
Lucie
Zdena Prokopová
Postup, který zvolili rodiče, je cestou do pekla.Synovi tím nepomohou a sobě zkazí stáří. Syn nemá žádný právní nárok bydlet s rodiči. Je možné obrátit se na soud, aby mu přikázal se odstěhovat. Také by mu mohli rodiče pronajmout nějakou ubytovnu nebo garzonku a platit mu ji, jen, aby nežil s nimi.Co se s ním stane, když se nenaučí postarat sám o sebe a rodiče už nebudou moct? Pokud je nemocný, měl by ho vidět odborník. Mohl by se léčit, případně pobírat invalidní důchod. Pokud není příčinou jeho chování nemoc, je na místě tvrdý postup,zaměřený na zvýšení jeho samostatnosti a soběstačnosti.
agresivní syn
Dobrý večer, prosím o radu. Mám důvodné podezření, že můj bratranec bije svou matku. Nevím, co s tím. Vím, že respektuje mé rodiče, proto zvažujeme, že s ním nebo možná s oběma najednou (s ním i tetou) promluví. Ale zároveň se bojíme, aby neměl vztek a nechtěl ublížit tetě znovu. Nevím, jak dlouho to trvá ani jak je to časté, jen že už se to odehrálo min. dvakrát. Předem moc děkuji za Vaši radu.
rap
Zdena Prokopová
Je velmi důležité si o tom s oběma promluvit, ale s každým zvlášť. Pokusit se zjistit příčiny jeho chování a pokusit se nějak změnit situaci, která vytváří podmínky pro vznik násilí. Pokud je příčina pouze v chování bratrance, např. je alkoholik, nedá se očekávat zlepšení. Pravděpodobně bude potřebné , aby spolu nebydleli. Konkrétněji bych se mohla vyjádřit při detailnější znalosti problému. V zásadě jde o to pokusit se změnit, co změnit lze. Když to nejde změnit, mít sílu se s násilníkem rozloučit. Zkuste zavolat DONA linku 251 511 313, kde můžete problém konzultovat podrobněji.
agresivní syn
Dobrý den, mám bratra který když se napije tak je agresivní. Bydlí s maminkou v bytě a chtěl jí ublížit.Sprostě jí nadává a většinou to vznikne kvůli maličkosti.Mě už také uhodil.Nevím co mám dělat.Mám strach že mamce ublíží.
Pavlína Baxová
Zdena Prokopová
Všechno záleží na Vaší matce. Čím dříve ho z bytu vystěhuje tím lépe pro ni. Předpokládám, že bratr je dospělý a zdravý, takže je schopen se o sebe postarat. Maminka by neměla tolerovat jeho agresivní chování, protože ho tím nepřímo v jeho chování podporuje a následky se obrátí proti ní. Záleží také na tom čí je byt. Pokud je matčin, je možné obrátit se na soud, aby se syn vystěhoval. Poradí jí právník nebo v Občanské poradně a možná i na sociálním odboru. V případě napadení by měla volat policii. Pokud by se napadení opakovalo, může ho policie na 10 dní vykázat z bytu.