Úterý 11. května 2021, svátek má Svatava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 11. května 2021 Svatava

Rodičovská poradna Kateřiny Novotné

Poradna

Ilustrační snímek

Na otázky odpovídá

Katka Novotná je spoluzakladatelkou Akademie rodičovství. Lektorka a autorka...

Poradna Kateřiny Novotné, spoluzakladatelky Akademie rodičovství , lektorky a autorky kurzů pro rodiče a dospívající děti je ukončena . Nové dotazy nebudou zodpovězeny, ve starých můžete vyhledávat.

Nejvíce se ptáte

Poraďte se také

Poraďte se také


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.

*Označené položky jsou povinné.

Sebepoškozování
Ddobrý den, mám doma problém jednou z dcer (12let)a potřebovala bych se poradit. Cca 2 týdny zpátky,když jsem přišla domů z práce dcera stála ve dveřích, měla celou ruku od krve a brečela. Bavila jsem se s ní celé odpoledne i následující den a přiznala se mi,že se chtěla zabít(měla pořezanou ruku žiletkou). Ovšem další den byla jak vyměněná, jakoby se nic nestalo. Můžou to být třeba jen náznaky sebepoškozování nebo upozorňování na sebe. Bylo to velice náročné, jak pro ni tak pro mě s manželem. Hned na druhý den jsem šla k obvodní lékařce a všechno ji zdělila. Dala mi nějaké kontakty na psychology.. ale nevím jak ji tam mám dostat. Co bych ji měla říct aby tam šla, aspoň to zkusit. Jen jsem to tak stručně shrnula, vím, že na tohle je lepší vyhledat toho psychologa, ale vás žádám o radu.. jak bych ji to mela říct. (Ještě chci na závěr říct,.. je druhá ze tří holek, bydlíme v domečku,má vlastní pokojík, vztah máme silný a říkáme si vše(doufám) se sestrami také vychází podle mého dobře.)
Věra
Katka Novotná je spoluzakladatelkou Akademie rodičovství. Lektorka a autorka...

Dobrý den Věro,


chápu, že situace je náročná pro všechny, ale je krásné a báječné, že máte silný vztah a že jste si spolu mohli bavit (i s manželem). Chce to dost síly být oporou pro vlastní děti v takové situaci. Zvládnout ten nápor emocí. A vypadá to z vašeho dotazu, že jste to zvládla – to je obdivuhodné.


Já bych jí to řekla – a při práci s dětmi u nás se mi nejvíce osvědčuje – být upřímná a otevřená. Nic nehrát, nevymýšlet, říkat pravdu – popisovat věci tak jak jsou. Dcera je ve věku 12 let – to je taková ta hrana, kdy by mohla chtít (a vy ji znáte, takže to posoudíte), aby se s ní již nejednalo jako s dítětem, ale jako s dospělým.

Popište svoji emoci např.  já jsem se lekla a vidím, že se něco děje a chtěla bych tomu rozumět. A myslím si, že ti neumím pomoci sama, a proto se chci s tebou domluvit, že bychom zašly za odborníkem, aby nám pomohl. Na jaký termín nás mohu objednat (kdy můžeš)? Když, mu budeš chtít něco říci můžeš, když ne nemusíš. Můžu tam být s tebou celou dobu, nebo můžu odejít – to už se domluvíme tam.


Ještě se omlouvám, že spamuji – ale netuším zda-li jde jen o slovní obrat. Doporučovala bych se obrátit na psychoterapeuta (ten vede buď individuální či rodinnou terapii). Rozlišuji práci psychologa, psychoterapeuta a psychiatra. Psycholog může být i psychoterapeut v jedné osobně, ale nemusí. Pokud byste potřebovala více informací, na koho se profesně obrátit klidně pište.


Držím moc palce, ať to spolu všechno brzy zvládnete. Opatrujte se.

Srdečně, Katka Novotná, soukromá rodinná poradna Akademie rodičovství