Sobota 16. října 2021, svátek má Havel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 16. října 2021 Havel

Protikuřácká poradna MUDr. Langrové

Poradna ukončena

Ilustrační snímek

Na otázky odpovídá

kouření, cigareta

V České republice kouří dle odhadů asi 2,5 milionu lidí. Naprostá většina z nich se chce svého zlozvyku zbavit, ale ročně se to podaří jen asi padesáti tisícům. Jak přestat kouřit, vám radila MUDr. Kateřina Langrová, ředitelka České koalice proti tabáku. Poradna již byla ukončena.

Nejvíce se ptáte

Archiv
Dobrý den, mám přítelkyni, která kouří 10cigaret až krabičku denně. Několikrát jsem ji prosil, aby přestala, rizika i následky si uvědomuje, oba víme, že je to to tom že se ona musí rozhodnout skončit. Jak jí mám pomoci? Vyčítání nemá cenu, jenom bych zbytečně ohrozil vztah, respektuje, to, že po cigarete ji odmitam libat a kouřit chodí na záchod, aby celý byt nenačichl, tim hrozným oderem. Odvykaci centra, náplasti atd... nezaberou, myslím, že je to o podpoře a nabádání k přestání, osvětě ( i když spousta kuřáků víc co to způsobuje, nikdy nepřestanou, dokud jim třeba neumře někdo blízký na rakovinu plic) a prosbách, moje bývalá přítelkyně, také kouřila a kvůli mě přestala, ale tahle kouří více a obávám, se že moje vyhlídky na společné stáří budou postiženy rakovinou :(
iDnes
kouření, cigareta
Dobrý den,
Máte pravdu, že je těžké někomu v takovéto situaci pomoci. Jak říkáte, rozhodnout se musí ona sama. Vy své přítelkyni můžete pomoci najít motivaci pro toto rozhodnutí a podpořit jí, kouřit za ní ovšem přestat nemůžete. Zkuste odhadnout, proč se vlastně cigarety nechce vzdát. Co jí přináší? Proč by se byla ochotná cigaretu odložit? Pokud nejsou nejznámější zdravotní dopady dostatečně silnou motivací, nemohlo by to být třeba působení na pleť? Kuřačky mají mnohem dříve vrásky než nekuřačky… Nezanedbatelné je také působení na reprodukční schopnosti – ženy, které kouří, jsou častěji neplodné a pokud otěhotní, mají více komplikací v těhotenství (z hlediska matky i plodu). Motivací mohou být i finance – co třeba krásná dovolená za ušetřené peníze, nebo nějaký šperk? To je jen několik námětů, vy ale svou přítelkyni znáte lépe, a tak doufám, že dokážete přijít na ten správný způsob, jak ji podpořit.
Držím palce Vám i Vaší přítelkyni!
Archiv
Dobrý den, od 1.1.06 nekouřím. Stále ale bojuji s chutí na cigaretu. Náplasti nepomáhají. Prý existují nějaké tablety, ale obvodní lékař o ničem nevěděl. Prosím o radu a děkuji
Jitka Holešovská
kouření, cigareta
Dobrý den,
Pokud je fyzická závislost na nikotinu střední až silná, je možné kombinovat jednotlivé preparáty náhradní nikotinové léčby, tedy konkrétně náplast (zajistí stabilní hladinu nikotinu) + některou z dalších forem s rychlým vstřebáváním nikotinu (inhalátor, žvýkačka, tableta pod jazyk) – je to možnost, jak v případě potřeby okamžitě dodat dostatečné množství nikotinu a odstranit abstinenční příznaky (tedy například silnou, nutkavou chuť na cigaretu).
Vy máte ale asi na mysli jiný preparát, který obsahuje bupropion – původně užívaný v léčbě depresí. Tento lék je indikován především u kuřáků se silnou fyzickou závislostí, po opakovaných neúspěšných pokusech zanechat kouření apod. Je výhradně na lékařský předpis a to, zda je pro Vás vhodný, musí zvážit lékař, který posoudí nejen míru a typ Vaší závislosti, ale i vhodnost vzhledem k Vašemu zdravotnímu stavu. Je možné, že Váš praktický lékař nemá s touto léčbou zkušenosti – můžete se obrátit na Centra léčby závislosti na tabáku, nejlépe, pokud je pro Vás dostupné, přímo na Referenční Centrum při Všeobecné fakultní nemocnici v Praze (kontakt najdete zde)
Archiv
Ahoj. Jsem kurak a kourim asi krabku denne. Mam slabou vuli a nedokazi se prenest pres to abych Ja prestal kourit. CHodim s pritelkyni co nekouri. Z rodicu kouri matka a ma sestra a jeji pritel. Rad bych prestal kourit a nevim jak na to. Je to fyzicka zavislost To znamena co . Diky a ahoj ondra cermak
Ondra cermak
kouření, cigareta
Dobrý den,
To, že Vaše přítelkyně nekouří, by mohlo být dobrou motivací. Určitě by ocenila, pokud přestanete kouřit – odhaduji, že není nadšená, když je z Vás i Vašeho oblečení cítit kouř a pravděpodobně jí také není jedno, jak si poškozujete zdraví.
Vaše otázka je hodně obecná a na podobné jsem již odpovídala - doporučuji přečíst předchozí odpovědi, případně navštívit stránky www.dokurte.cz , kde jsou podrobné informace.
Archiv
Dobrý den,můj přítel(26)kouří již od 13 let.Před 3 měsíci onemocněl cukrovkou prvního typu.Přestal kouřit,ale vydrželo mu to 4 týdny.Při návratu do zaměstnání,začal nezvládat stresové situace a znovu sáhl po cigaretě.Jak se má zbavit psychické závislosti??
anonym
kouření, cigareta
Dobrý den,
Protože nezmiňujete, že by ony 4 týdny bez cigaret probíhaly nějak dramaticky (tedy silné abstinenční příznaky), dá se předpokládat, že se v jeho případě bude jednat hlavně o závislost psychickou – tomu napovídá i v jaké situaci se ke kouření zpět vrátil.
Nyní, když už si na nové prostředí a rytmus života přivykl, mohl by se rozhodnout pro další pokus. To, že předchozí nevyšel, vůbec nic neznamená – naopak, může jej využít ve svůj prospěch – nyní ví, kde jsou jeho „slabá“ místa, ve kterých situacích je k návratu k původnímu kuřáckému chování nejnáchylnější. Může se jim tedy buď vyhnout, nebo, pokud to není možné, tak se na ně lépe připravit. V každém případě, pokud cítí, že by uvítal pomoc nebo podporu, může ji vyhledat – kontakty jsem již několikrát uváděla v dřívějších odpovědích.
A ještě na závěr bych ráda zdůraznila, že pro léčení nemoci Vašeho přítele je velmi důležité, aby kouření zanechal. Nejen, že cigarety zvyšují pravděpodobnost onemocnění cukrovkou, ale také u lidí, kteří jsou již touto nemocí postiženi, zhoršuje odpověď na léčbu a komplikace, a to včetně těch nejzávažnějších, jsou několikrát častější ve srovnání s nekuřáky. Samozřejmě ostatní zdravotní rizika navíc také zůstávají.
Archiv
Kouřim 40 denně jak přestat když mam slabou vuli hlavně po ranu když vstanu tak mi cigareta chybi ke kavě
Stefan
kouření, cigareta
Dobrý den,
Důležité je, zda opravdu chcete přestat kouřit. Při 40 cigaretách za den je krajně nepravděpodobné, že by Vám chyběla cigareta pouze při kávě. Nejspíše už máte vyvinutou do jisté míry i fyzickou závislost na nikotinu (více se dozvíte zde včetně testu, který určí míru této závislosti). Takže návod:
1)rozhodnout se
2) vyhledat dostatek informací (např. www.dokurte.cz , Linka pro odvykání kouření 844 600 500, on-lina poradna )
3) pokud cítíte, že byste uvítal odbornou pomoc, vyhledat ji (např. zde http://www.dokurte.cz/?stranka=poradny&typ=clanky )
Držím palce!
Archiv
Dobrý den, paní doktorko, mám dceru, které bude 18 let, kouří a sama by chtěla přestat, ovšem nejde to. Chvíli to vydrží, a pak když je ve stresu, nebo se spolužáky, vždy se ke kouření vrátí. Poraďte jak mám dceři pomoci. Děkuji
Jaroslava
kouření, cigareta
Dobrý den,
u kuřáků v každém věku platí, že nejdůležitější pro úspěšné zanechání kouření je motivace k tomuto kroku. Možná pro mladého člověka nejsou důvody, které se obvykle uvádějí, tak podstatné jako pro člověka středního nebo staršího věku, kde hrozba zdravotních rizik se stává jaksi reálnější a lépe představitelnou.

Motivací by snad mohly být následky patrné již velmi brzy, třeba kosmetické – kuřačky mají mnohem dříve vrásky než nekuřačky, případně z oblasti reprodukčního zdraví. (Více např. zde )

Zvlášť pokud se mladý člověk často nachází ve společnosti kouřících vrstevníků, může to pro něj být opravdu těžké. K tomu být jiný a svým způsobem se vyčlenit ze stávající skupiny je totiž třeba docela dost odvahy a sebevědomí. Na druhou stranu, pokud svůj postoj tzv. „ustojí“, určitě to „zvedne“ její cenu nejen u spolužáků, ale především si bude vážit více sama sebe.

Pokud ona sama opravdu chce kouření zanechat, může se obrátit o odbornou pomoc např. v Centrech pro léčbu závislosti na tabáku , kde lékaři přesně určí typ její závislosti a navrhnou nejvhodnější léčbu a v neposlední řadě se jí dostane také psychické podpory.
Archiv
Dobry den, kourim skoro 120 cigaret denne. Mam problem se toho zbavit. Nekolikrat jsem zmirnil toto cislo cca tak na 80, ale porad to nejde. Muzete mi poradit kam se obratit nebo mi doporucit nejaky pripravek. Dekuji
rauch
kouření, cigareta
Dobrý den. Vzhledem k opravdu velkému množství vykouřených cigaret i popisovaným pokusům o snížení jejich počtu u Vás bude pravděpodobně dominantním problémem fyzická závislost na nikotinu. Doporučila bych Vám jednoznačně obrátit se na odborníky, nejlépe na některé z Center léčby závislosti na tabáku http://www.dokurte.cz/?stranka=poradny&typ=clanky (např. Referenční Centrum v Praze 2, Všeobecné fakultní nemocnici), kde lékaři budou moci podrobněji určit typ závislosti, provést základní vyšetření a na základě toho stanovit, která léčba je pro Vás nejvhodnější (např. zda jsou pro Vás vhodné léky dostupné jen na lékařský předpis). Přeju pevné odhodlání!
Archiv
Dobrý den. Připadá mi zvláštní, že zatím všichni poradci pro odvykání kouření, které jsem poznal (v médiích - zde i na ČT), si nikdy nezapálili jedinou cigaretu. Možná by k Vám měli lidé blíže a brali Vaši pomoc jako plnohodnotnější, kdyby věděli, že vy VÍTE o čem to je (byť Vy řeknete, že víte teoreticky...).
Coldstone
kouření, cigareta
Dobrý den, musím Vás ujistit, že i lékaři v oblasti léčby závislosti na tabáku jsou lidé a mnozí z nich lidé s kuřáckou minulostí :-)
Každý kuřák je jiný a každý prožívá odvykání jinak. Někdo má problémy, že neví „co s rukama“, někdo má natolik silné abstinenční příznaky, že nemůže vykonávat svou práci, jiný bojuje s nahrazováním cigarety jídlem. Takže věřte, že praxe s léčbou kuřáků mnohokráte nahradí případnou absenci vlastní zkušenosti. Mám pocit, že občas kuřáci používají tento argument, aby se ujistili, že jim nikdo nerozumí, že je nechápeme, jak to mají těžké. Takže ještě jednou vzkaz kuřákům: víme, že to je těžké, někdy velmi těžké – jsme tu abychom Vám pomohli.
A ještě si neodpustím jednu poznámku: Musí onkolog prodělat rakovinu, aby dobře léčil pacienty s nádory?
Archiv
Paní doktorko, nejste zastáncem toho, aby byly například náplasti na předpis s doplatkem, když už se léčí i jiné závislosti jako je například alkoholismus, nebo drogová závislost? Přikláněla bych se k tomu, aby náplasti pro odvykání kouření byly například jenom s doplatkem, pokud by to nemocným závislým na nikotinu pomohlo, aby ubylo kuřáků a tím i závislých na nikotinu.
Zlata
kouření, cigareta
Dobrý den, naprosto s Vámi souhlasím. Podobný systém se osvědčil v mnoha zemích – je to mimo jiné i ekonomicky velmi výhodné – investice do léčby závislosti na tabáku se bohatě vyplatí ušetřenými náklady na zdravotní péči. U nás se o možnosti částečné úhrady pojišťovnami usiluje již několik let, zatím bez výsledku. Prozatím je v omezené míře možné využít jisté zvýhodnění při zařazení do léčebného programu Center léčby závislosti na tabáku.
Archiv
Dobrý den,moji oba rodiče(41 a 42 let)kouří už asi od 18.Vím, že je to nezdravé a taťka má navíc astma, takže bych chtěla, aby toho přestali.Když jim to řeknu, tak se jen usmívají a říkají, ať neblbnu.Jak jim to mám vysvětlit a přimět je k tomu?
Míša
kouření, cigareta
Díky za tuto otázku a Vaši/Tvoji snahu rodičům pomoci. Je mnoho kuřáků, kteří přestat kouřit nechtějí, nebo ještě spíše se bojí přestat. V každém případě se kuřák pro zanechání kouření musí rozhodnout sám a nikdo to za něj udělat nemůže. Důležité je najít motivaci. Pro někoho to může být zdraví - třeba když si uvědomí, že jeho vlastní zdravotní problém souvisí s kouřením, nebo když uvidí obrázek nemoci, kterou kouření způsobuje. Pro jiného může být motivací, když si spočítá, kolik ušetří přestane-li kouřit a představí si, co si bude moci za ušetřené peníze pořídit. Jsou lidé, kteří přestávají kouřit kvůli svým blízkým. Rodičům můžeš/můžete zkusit pomoci najít takovou motivaci - důvod, proč by kouřit měli přestat. Je ale možné, že se to nepovede. Možná ještě k tomu rozhodnutí nedospěli, nebo si nevěří, že by dokázali nelehké období odvykání zvládnout.
Můžete/můžeš jim také nabídnout, kde lze získat další informace o odvykání kouření (např. www.dokurte.cz http://www.dokurte.cz), kam mohou zajít za odborníkem se poradit – nemusí mít strach z toho, že je někdo bude „lámat“ – spíše se mohou dozvědět o možnostech léčby a o dostupné pomoci. Mohou využít také Linky pro odvykání kouření 844 600 500 (každý pracovní den od 12 do 20 hodin, místní hovorné z celé ČR), případně on-line poradny www.prestantekourit.cz http://www.prestantekourit.cz.

Pokud žijete ve společné domácnosti, měla bys/byste trvat na tom, aby nekouřili v Tvojí/Vaší přítomnosti a v bytě (nebo aspoň v místnostech, kde jsou nekuřáci). Nejde nikoho přinutit, aby přestal kouřit, pokud sám nechce, ale na druhou stranu je právem každého nenechat se ohrožovat pasivním kouřením.
Archiv
Dobrý den, kouřím již 9 let - od 15 roku, v posledních letech cca 30 cigaret denně, chtěla bych přestat, ale bojím se abstinečních příznaků a případného přibrání na váze.
Olga
kouření, cigareta
Dobrý den,
podle počtu cigaret, které kouříte je pravděpodobné, že fyzická závislost na nikotinu, která podmiňuje abstinenční příznaky při odvykání kouření, se u Vás pravděpodobně již vyvinula. Je dobře, že o tom přemýšlíte – i to je znak toho, že o zanechání kouření uvažujete opravdu vážně. Léky, které pomohou potlačit abstinenční příznaky si můžete sama koupit v lékárně, nebo se můžete o léčbě poradit např. v Centrech léčby závislosti na tabáku http://www.dokurte.cz/?stranka=poradny&typ=clanky , kde budete i podrobně vyšetřena a bude Vám konkrétní léčba navrhnuta. Co se týká přibývání na váze, je to častá obava především žen, které uvažují o zanechání kouření. Podrobnosti o vlivu nikotinu na metabolismus a činnost trávicího traktu najdete již v odpovědích na předešlé dotazy – chtěla bych Vás jen ujistit, že při správné léčbě a životosprávě přibrat nemusíte nebo jen minimálně. Držím Vám palce!
Archiv
Dobrý den, před několika lety jsem byla v programu o odnaučování kouření a tenkrát mi pomohla inhalační trubička (omlouvám se, ale neznám přesný termín).Byla to trubička do které se dávaly takové kapsle.Tenkrát jsem přestala kouřit a vydržela skoro 2 roky.Začala jsem až s přípravou na rozvod. Chtěla bych se zeptat, zda je tato metoda někde dostupná a kolik stojí.Myslím tím trubičku + krabice náplní.Děkuji.
Blanka
kouření, cigareta
Dobrý den, máte nejspíše na mysli formu náhradní nikotinové léčby – inhalátor (špičku). Je běžně dostupná v lékárnách (pokud by lékárna náhodou neměla přímo na skladě, do druhého dne Vám ji objednají), kde bych Vám doporučila se zeptat i na cenu, která se může mezi jednotlivými lékárnami lišit. Řádově vyjde léčba v ceně cca krabičky cigaret denně.
Archiv
Dobrý den, je mi 22let. Kouřím už tak 5 let a to cca tak 3-4krabičky tydně. Už několiktrát jsem chtěl přestat, ale bez výsledků. Mám asi slabou vůly. Těd jsem ovšem onemocněl (virosa) a už týden nekouřím. Tak jsem si řekl, že teď bych to mohl zkusit a pokračovat v nekouření. V testu zavislosti mi vysly dva body, tedy střední zavislost na nikotinu. Co mi prosim radite? Jak pokracovat? Nejhorsi je pro me nekourit ve skole, kde je hodne stresu a kdyz nekde cekam (tramvaj, vlak atd.). Dalsi otazkou je za jak dlouho se telo asi vycisti a bude relativne tak jako bych nekouril. Dekuji moc za zodpovezeni otázek.
kubino
kouření, cigareta
Blahopřeju. I onemocnění virózou může být šance přestat kouřit. Pokud již týden nekouříte a zvládáte to bez abstinenčních příznaků, není nikotinová terapie u Vás nutná.
I jako nekuřák ale budete dále pokračovat v každodenním životě a situace, kdy jste kouřil, budete muset trávit jinak. Zkrátka jako jste se naučil být kuřákem, budete se učit být nekuřákem. Je důležité si uvědomit, kde všude Vás cigareta provázela a jak nyní budete tyto situace trávit. Je dobré si to dopředu naplánovat – třeba stres ve škole. Pomohlo by Vám zaměstnat ruce (např. malé masážní míčky)? Provést pár dechových cvičení (stačí tři hluboké vdechy a výdechy)? Možná to zní banálně, ale to, že budete dopředu vědět, co v dané situaci udělat Vám ji nesmírně usnadní.
Buďte také hrdý na to, že nekouříte a případnými kolegy kuřáky se nenechte zviklat. I když budou možná říkat něco jiného, nejspíš by si přáli aby to také dokázali…
Pokud byste potreboval pomoc, obraťte se na Centrum léčby závislosti na tabáku, na poradnu pro odvykání kouření nebo třeba zavolejte na Linku pro odvykání kouření (844 600 500)
Držím palce!
Archiv
Dobrý den. Chtěl bych se zeptat na následující dotazy: 1) Proč v současné době kouří (a stále více příbývá) kouřící mládeže, zejména dívek? Na jednom pražském učiliště dokonce kouří až 90% žáků školy, drtivá většina je dívek. 2) Může se vytvořit závislost při denním kouření asi 3-4 cigaret denně? Je pravda čím více se jich denně vykouří, tím je odvykání těžší? 3) Obrací se na vaši poradnu s kouřením i mladí lidé nebo až ti starší, kterým jde většinou již o své zdraví? Jakého nejmladšího kuřáka jste kdy měla v poradně? 4) Jakého nejsilnějšího kuřáka jste v poradně za svou historii měla? Kolik za den vykouřil cigaret a jaká je u vás úspěšnost léčby? Děkuji mnohokrát za odpovědi. Petr
Petr
kouření, cigareta
Dobrý den,
1) musím potvrdit, že statistiky prokazují nárůst počtu kuřáků mezi mladými a dětmi, hlavně u dívek. Kouření je stále ještě znakem revolty, dospělosti. Přes to, že u nás je již přes rok zakázána reklama na tabákové výrobky, i nadále zůstává tato prezentace zakořeněna mezi mladými lidmi. Není divu, 9 z 10 kuřáků začne kouřit před 18. rokem, a tak je jasné, kam směřují snahy tabákového průmyslu o získání nových zákazníků. Navíc vezmeme-li v úvahu návykovost cigaret, myslím, že počty jsou jasné…
2) Ano, fyzická závislost (způsobená nikotinem) může vzniknout již po několika málo cigaretách – byla popsána již po pouhých třech cigaretách. Dispozice ke vzniku závislosti (jak snadno a jak silná vznikne) je dána především geneticky. Navíc platí, že čím mladší člověk je nikotinu vystaven, tím dříve a silnější závislost vznikne.
3) Intenzivní pomoc (Centra, poradny) vyhledávají většinou kuřáci, kteří mají problém přestat (většinou fyzická závislost), často za sebou mají několik neúspěšných pokusů. Chodí jak mladí lidé po dvacítce, tak lidé již v důchodu s několika desítkami let kuřácké anamnézy. Pokud si pamatuji, nejmladší slečně, která přišla již fyzicky závislá na nikotinu, bylo 12 let. Od 6 let kouřila pravidelně. Přišla se svojí maminkou – kuřačkou, která odmítla přestat kouřit.
4) Opět, pokud mě paměť neklame, rekord drží jistý pán, který ve dnech své 24-hodinové služby vykouřil až 160 cigaret.
5) Co se týká úspěšnosti – vzhledem k závažnosti drogové závislosti na nikotinu se při intenzivní terapii dosahuje úspěšnosti okolo 30%. To je ovšem statistika. Pro úspěšnost jednotlivce je nejdůležitější především jeho silné přesvědčení, které můžeme podpořit vhodnou léčbou.
Archiv
Dobrý den,je mi 19 let a asi od patnacti sem kouril tak tech deset denne,pred rokem sem stim ale skoncil ale stejne mi to nedalo a tak ted kourim tak max dve cigarety denne.nechci slyset ze to bude skodit vzdycky dokud neprestanu treba uplne,zajimalo by me spis jak realne skodej dve cigarety denne,u mne treba tak pul hod po jidle.....este jednou pripominam ze koncit s tim asi nebudu a tak me zajima jenom realita a ne to ze s tim musim presat uplne,dekuji moc
ondra
kouření, cigareta
Dobrý den, pokusím se odpovědět co nejstručněji.
Fakta:
- kouř z cigarety s největší pravděpodobností inhalujete mnohem intenzivněji => množství škodlivin tabákového kouře, kterým jste exponován je vyšší než by odpovídalo jedné pětině půdodní dávky (dvě současné cigarety jsou více než pětina dřívějších deseti)
- riziko srdečního infarktu, mozkové mrtvice a dalších cévních onemocnění prudce stoupá již po malých dávkách tabákového kouře
- omezení kouření může být předstupněm zanechání kouření
Zdravim
Archiv
Dobrý den, opustit tu nejzrádnější přítelkyni-cigaretu je po letech velký problém. Po letitých zkušenostech s častých přestáváním vím, že pomoc odborníka je ve většině případů nutná. Prosila bych, paní doktorko, o informace mnou placený pobyt /sanatorium, lázně/, kde by mi odborníci pomohli postavit nové základy kvalitnějšíhoi života bez tabáku. Ve smyslu ZAČÍT LEPŠÍ ŽIVOT. Děkuji.
Pavla Kučerová
kouření, cigareta
Dobrý den, ptáte se, jakou máte šanci, že zase nezačnete kouřit. Z dalšího textu jsem ale pochopila, že obvykle vykouříte až deset cigaret denně (i když až večer). Takže, řekněme si to upřímně, kouříte.
Závislost na cigaretách je nejen fyzická, kterou způsobuje nikotin, ale také psychická (určité návyky, typické denní situace) nebo třeba sociální (kouření v určité společnosti, s kolegy,…). Proto bych Vám poradila se zamyslet, co je na kouření pro Vás tak důležité, ve kterých situacích Vám dělá problémy nekouřit.
Opravdu platí, že nejdůležitější je Vaše pevné rozhodnutí. Najděte si nějakou motivaci – je jedno, zda to uděláte pro své zdraví, zda si spočítáte kolik ušetříte, nebo třeba abyste udělal radost své přítelkyni nebo někomu z blízkých. Pokud Vy sám ale nebudete přesvědčen, že chcete přestat, půjde to jen těžko.
Kontakty najdete zde http://www.dokurte.cz/?stranka=poradny&typ=clanky), případně můžete kontaktovat přímo Českou koalici proti tabáku.

Gratuluju Vám k prvnímu kroku.
Archiv
Dobrý den,je mi 20 let a kouřím 4 roky asi 10 cigaret denně. Chci se zeptat jak velká pravděpodobnos je, že onemocním rakovinou??? A jesltli je to v mém případě velké riziko onemocnět touto chorobou. Moc děkuji. Veronika
Veronika
kouření, cigareta
Dobrý den,
Na Váš dotaz Vám nedokážu odpovědět ani já, ani nikdo jiný. Každý člověk je jiný, každý má jinou genetickou výbavu, každý žije v jiném prostředí, jiným způsobem života. Proto není možné říci jaké máte právě Vy riziko.

Můžeme jen konstatovat podle statistik, že kuřák má více než dvacetkrát větší riziko pro vznik rakoviny plic (90% nemocných jsou kuřáci), že kuřáci mají čtyřikrát častěji rakovinu ledvin než nekuřáci, že mají 5 krát vyšší riziko dostat infarkt, že ženy mají o třetinu nižší plodnost apod.

Výzkumy také ukazují, že pravděpodobnost, že kuřák zemře na následky svého kouření je 1:1. Je to hodně riskantní loterie.
Archiv
Dobry den , v pondeli jsem se rozhodl ze od patku prestanu kourit, je mi temer 21 let a kourim uz od 12, to znamena asi tak 9 let, je to priserne kdyz si to uvedomim... Vazne jsem prestal. V patek rono jsem si nezapalil az do ted, ale je to cim dal tim horsi, pokazde kdyz uz sahnu po cigarete, rozmyslim si to na posledni chvili. Paradoxne mi pomaha podivat se na cloveka na baru ktery tam sedi sam a kouri, vzpomenu si jak jsem si kolikrat uvedomil, ze mi cigareta vlastne nechutna... Potreboval bych radu jeste jak na to abych te touze po cigarete nepodlehl....Dik PS: Myslim si ze prestat se da jen HNED!!!
Láďa
kouření, cigareta
Dobrý den a gratuluju! Myslím, že na to jdete opravdu správně. Přestat naráz je nejosvědčenější způsob. To, zda podlehnete cigaretě závisí hodně na tom, jak silnou máte motivaci být nekuřákem a někdy je to opravdu těžké. Říkejte si ale, že to nejhorší už máte za sebou a byla by velká škoda to, co jste už dokázal, zase zmařit.
Takže držte se a poděkujete si za hezký dárek pod stromeček! Krásné Vánoce!
Archiv
Dobrý den,chtěl jsem se zeptat,jakou mám šanci že zase nezačnu kouřit..Je mi 21let a kouřím,tedy spíše kupuju si cigarety cca od 16let,Už celý týden nekouřím,předtím jsem kouřil až když jsem se vrátil domu z práce tak kolem večerních hodin,protože jsem celý den abstinoval,večer pak vykouřím i deset cigaret.ps vím že na tom nejsem závyslí!Jak odolat večernímu zvyku...?díky za váš čas.
tomas sochor
kouření, cigareta
Dobrý den, ptáte se, jakou máte šanci, že zase nezačnete kouřit. Z dalšího textu jsem ale pochopila, že obvykle vykouříte až deset cigaret denně (i když až večer). Takže, řekněme si to upřímně, kouříte.
Závislost na cigaretách je nejen fyzická, kterou způsobuje nikotin, ale také psychická (určité návyky, typické denní situace) nebo třeba sociální (kouření v určité společnosti, s kolegy,…). Proto bych Vám poradila se zamyslet, co je na kouření pro Vás tak důležité, ve kterých situacích Vám dělá problémy nekouřit.
Opravdu platí, že nejdůležitější je Vaše pevné rozhodnutí. Najděte si nějakou motivaci – je jedno, zda to uděláte pro své zdraví, zda si spočítáte kolik ušetříte, nebo třeba abyste udělal radost své přítelkyni nebo někomu z blízkých. Pokud Vy sám ale nebudete přesvědčen, že chcete přestat, půjde to jen těžko.
Některé typy pro odvykání kouření najdete zde http://www.dokurte.cz/?stranka=jak_skoncovat&typ=sablony
Archiv
Dobrý den. Občas chodím do čajovny a dávám si tam vodní dýmku. Chtěl bych se vás zeptat, jak moc je škodlivá pro organismus. Děkuji za odpověd.
Roman K. / Ostrava
kouření, cigareta
Dobrý den. Bez ohledu na to, zda kouříte tabák či "jen" bylinky nebo ovoce, spalováním vznikají jedovaté látky včetně karcingenů. Rozdíl může být v tom, že "bylinky" neobsahují nikotin, který vyvolává závislost. Co se týká ale dopadů na zdraví, není kouření vodní dýmky nijak "zdravější", což prokazují i výzkumy na tomto poli.
Archiv
Hezký den, chci přestat kouřit a vím, že to zvládnu, ale panickou hrůzu mám z přibírání na hmotnosti. Jak se toto dá omezit při odvykání kouření nebo jak se tomu vyvarovat? Děkuji za odpověď.
Ivana Lasicová
kouření, cigareta
Hezký den. Obava z přibírání na váze provází mnohé (hlavně ženy) kuřáky při rozhodování o zanechání kouření. Je pravda, že nikotin mění metabolismus a má i další přímé účinky např. na zažívací trakt, ale:
většinu kilogramů jež kuřáci přibírají při odvykání kouření má na svědomí jejich vyšší energetický příjem v tomto období – kuřáci si totiž často chybějící manipulaci s cigaretou v ústech nahrazují neustálým „uzobáváním“ . Zvýšená chuť k jídlu může být také abstinenčním příznakem v důsledku již vzniklé fyzické závislosti na nikotinu (více včetně testu najdete např. na www.dokurte.cz ) - v tom případě je velmi účinnou pomůcku náhradní nikotinová léčba (o jejích formách jsem psala už v předešlých odpovědích).

Takže shrnuto do několika konkrétních rad:
- upravte si jídelníček tak, abyste měla pod kontrolou energetický příjem
- zařaďte do svého denního rozvrhu dostatek pohybu (pomáhá i tím, že při pohybu tělo vylučuje endorfiny, jež omezují abstinenční příznaky a chuť na cigaretu)
- pokud už musíte něco během dne ujídat, připravte si na malé kousky nakrájenou zeleninu nebo ovoce
- pokud již u Vás je rozvinuta závislost na nikotinu, užívejte v dostatečné dávce náhradní nikotinovou léčbu

Během odvykání kouření opravdu přibrat nemusíte. A i kdyby se na váze objevilo o pár kilogramů více, nelámejte si s tím hlavu - pro Vaše zdraví je kouření mnohem větší riziko. Až zvládnete první měsíce bez cigarety, můžete se zaměřit na návrat ke své původní hmotnosti.
Držím palce a pokud byste měla problémy ať se zanecháním kouření či s váhou při odvykání, obraťte o pomoc do některého z Center pro léčbu závislosti na tabáku nebo do Poradnu pro odvykání kouření - ochotně Vám tam pomohou.(seznam zde )
Archiv
Bydlím v Olomouci.Chtěla bych poradit ,ale i pomoci s odvykáním.Hledám kvalitní odborníky. Poraďte , prosím.
Kuřačka
kouření, cigareta
Dobrý den. Přímo v Olomouci při fakultní nemocnici pracuje specializované Centrum léčby závislosti na tabáku, kde Vám ochotně poradí, určí typ závislosti a pro Vás nejvhodnější léčbu. Je třeba se předem telefonicky objednat.
Kontakt: Centrum léčby závislosti na tabáku, Klinika plicních nemocí a tuberkulózy, Fakultní nemocnice Olomouc, I.P. Pavlova 6, Olomouc, T.: 588 443 561
Archiv
Dobry den, rada bych prestala kourit, ale nejak se mi nedari. Vzhledem k tomu, ze nemam praci a jsem prevazne doma, kazdou volnou chvilku vyuziju k tomu abych si zapalila. Kdyz jsem na pocitaci, tak u toho kourim, divam se na televizi a opet si zapaluju. Muj partner tento zlozvyk nenavidi. Prosim poradte mi, co mam delat abych uz konecne a jednou provzdy prestala kourit. Moc dekuju za rada. S pozdravem Hanka
Hanka
kouření, cigareta
Dobrý den,
ve Vaší situaci bude asi obtížnější přestat kouřit, ale nic není nemožné. Jak asi tušíte, žádný univerzální recept neexistuje. Základním předpokladem je, že opravdu přestat kouřit chcete, je jedno, zda důvodem bude partner, Vaše zdraví, nebo třeba to, že kouřem je cítit všechno v bytě včetně oblečení a Vás. Dobré je, že si uvědomujete situace, kdy kouříte, dalším krokem by v případě Vašeho odhodlání mělo být naplánování, co budete dělat při těchto činnostech, až kouřit nebudete. Budete mít u počítače láhev s vodou z které budete upíjet, nebo nakrájenou mrkev? (pozor na kalorická jídla!) Opět je zcela nepodstatné, co si „sama na sebe“ vymyslíte. Vy sama sebe znáte nejlépe, víte, co je Vám vlastní, které náhradní řešení Vám bude vyhovovat.
Dále bych Vám doporučovala pro určení, do jaké míry a zda je u Vás přítomna fyzická závislost na nikotinu, vyplnění Fagerstroemova testu (např. zde) a podle výsledku při odvykání také použít náhradní nikotinovou léčbu, o které byla řeč již v předešlých odpovědích. Pokud byste se chtěla o problému poradit osobně s odborníkem, v Centrech léčby závislosti na tabáku se Vám budou ochotně věnovat.
Držím palce!
Archiv
Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, jestli má kouření nějaký vliv na vypadávání vlasů.Docela vážné problémy s vlasy( vypadávání) mám už rok a teprve nyní je začínám lečit.Jenomže v průběhu léčby jsem začala kouřit.Myslíte si,že se tím vypadávání může ještě umocnit,popř. vůbec nevyléčit, nebo by to léčbu nemělo nijak ovlivnit?Děkuji Eva
Eva
kouření, cigareta
Kouření i samo o sobě může vést k alopecii, tedy vypadání vlasů. Pokud již tyto problémy máte, kouření je jistě zhoršuje. Díky kouření totiž máte mj. méně prokrvené periferní části - tedy i vlasové cibulky, které pro růst vlasu cévní zásobení nezbytně potřebují. Kromě toho se z tabákového kouře vstřebávají toxické látky, z nichž některé se usazují právě zde.
Archiv
Paní doktorko, kouřila jste někdy?
Oksana
kouření, cigareta
Já sama jsem měla to štěstí a nikdy jsem nekouřila. S kuřáky, kteří odvykají kouření, se setkávám už více než sedm let a věřte, že každý prožívá toto nelehké období naprosto induviduálně a jinak.
Archiv
Dobry den, chtel jsem se zeptat, zdali jsou nejake vyzkumy, jak moc je z hlediska zdravi skodlive koureni marihuany (nejde mi nyni o ucinky na mozek, ale spise ve spojitosti s problematikou koureni) - a dale jaka je mira skodlivosti, pokud clovek takto vykouri jednu marihuanovou cigaretu za dva tydny. Pred delsi dobou jsem kouril i cigarety, prestal jsem bez problemu, zustalo mi pouze obcasne koureni konopi a zajima mne, zdali ze zdravotnich duvodu prestat i s nim ;-) Dekuji za odpoved a preji pekny den.
Morgon
kouření, cigareta
Dobrý den,
Většina karcinogenů v kouři vzniká spalováním organického rostlinného materiálu, další látky obsažené v rostlině se při spalování ve formě drobných částeček (partikulí) nebo plynů dostávají do kouře, který je potom vdechován. Podle velikosti těchto částeček se potom látky dostávají do dýchacích cest, kde jsou zachyceny (působí zde), do plic (kde jsou deponovány a působí zde), v plicích se další látky dostávají do krevního oběhu a působí tak v celém organismu (to je vysvětlení, proč u kuřáků je několikanásobně vyšší riziko nejen pro rakovinu dýchacích cest a plic, ale také ledvin, močového měchýře, slinivky břišní apod.).
Při spalování vzniká také nebezpečný oxid uhelnatý, který „blokuje“ funkci červených krvinek s rozsáhlými následky pro srdečně-cévní systém (např.srdeční infarkty,..) i další tkáně. Toxické působení na cévy nají např. oxidy dusíku.

Z toho plyne, že kouření jakýchkoli rostlin bude mít z hlediska toxického působní na organismus velmi podobné účinky (pomíjím návykovost). Týká se to jak marihuany, tak nyní na našem trhu stále více prodávaných bylinných cigaret. Chcete-li tedy něco udělat pro své zdraví, rozhodně nekuřte ani marihuanu ani cokoli jiného.
Archiv
Četl jsem, že při odvykání pomáhá překonat chuť na cigaretu mnutí ušních lalůčků:-) Je to pravda?
Ludwik
kouření, cigareta
Jistě to není „metoda“ (ani pokud máte na mysli stimulaci akupresurních bodů), která by byla ověřena jako účinná, tedy ve smyslu, že by zvyšovala úspěšnost při odvykání kouření. Nicméně můžete to být individuálním řešením především v případě, že dotyčnému chybí manipulace s cigaretu a „neví co s rukama“. Někdo si najde jako řešení takovéto situace přebírání knoflíků vysypaných v kapse, jiný mačká masážní míček, třetí si může mnout ušní lalůček.
Archiv
Funguje na odvykani koureni, kdyz se do cigarety strci ostrihane nechty??? My jsme to udelali nasi profesorce, ktere pak hrozne smrdelo z ust a videli jsme ji bezet s toaletnim papirem na WC. Nevim po jake dobe mela opet chut na koureni :-))) Eva
Eva 22
kouření, cigareta
Obávám se, že podobné „vtipy“mají často opačný efekt, než že by dotyčnému „pomohly“ přestat kouřit.
Archiv
Dobrý den paní doktorko, rád bych pomohl matce s odvykáním kouření, ale zdá se mi spíše že jde o psychologický problém, či blok. Je jí 41 let a kouří tak cca 3-4 roky ale vždy to dopadne tak, že cigareta má na ni vliv jako alkohol. Zkoušeli jsme jí to vymlouvat, prosit, atd. avšak bez úspěchu. Vždy chodí kouřit "tajně", ale vždy jí někdo vidí. Jednou jsem jí přinesl leták na léčbu pomocí Niccorete, avšak řekla že to "nepotřebuje". Už nevíme jak dále. Děkuji za radu. S pozdravem Honza H.
Honza
kouření, cigareta
Dobrý den,
Je od Vás hezké, že matce chcete pomoci, je to ale velice těžká věc. Každý kuřák se totiž musí rozhodnout sám a nikdo jiný za něj kouřit nemůže přestat. Občas se stává, že přichází např. pán „dohnaný“ manželkou do poradny nebo centra pro odvykání kouření, ale po krátkém rozhovoru je zřejmé, že on sám přestat nechce. V takovém případě není možné ho do odvykání nutit.

Vaší matce můžete pomoci v tom, že jí pomůžete najít motivaci (ušetřené peníze, za které si může pořídit hezkou dovolenou? Tvorba vrásek a zápach díky kouření? Zdravotní důvody?) a případně odhalit to, proč je pro ni kouření tak důležité (není to třeba její „jediné potěšení“? jediná chvilka během dne, kterou má sama pro sebe?) a zkusit najít něco, co ji pomůže, aby mohla svůj život žít spokojeně bez pocitu, že cigareta je něco, o co byla ochuzena.

Při odvykání je také důležitá opora nejbližšího okolí, zkuste tedy dát najevo, že jste na její straně a že ji budete všemožně podporovat. Pokud o zanechání kouření alespoň trochu uvažuje, mohla by si přijít o problému také popovídat do Centra léčby závislosti na tabáku – nemusí se bát, že ji zde bude někdo „lámat“ a přesvědčovat, spíše by se mohla dovědět informace, které ji pomohou při rozhodování a možná přijde i na to, proč se kouření prozatím nechce vzdát. Krátkým testem se také zjistí, zda léčba preparáty náhradní terapie by pro ni byla vhodná či nikoli.
Archiv
Jaký vliv má kouření na Crohnovu nemoc? Dalo by se říct, že se podílí na vyvolání akutního stádia nemoci? Existuje nějaký výzkum, který by se zabýval vlivem kouření na záněty zažívacího traktu? Děkuji za odpověď.
Gabriela
kouření, cigareta
Crohnova nemoc jasně souvisí s kouřením – u kuřáků je nejen častější výskyt, ale i průběh onemocnění je těžší, kuřáci mají častější komplikace, delší, častější a vážnější období aktivity nemoci a častěji musí být operováni než nemocní-nekuřáci.

I když laické veřejnosti tyto souvislosti příliš nejsou známy, výzkumů zabývajících se vlivem kouření na trávicí trakt jsou stovky. Z nich vybírám jen několik souvislostí: kouření zvyšuje riziko onemocnění rakovinou dutiny ústní, slinných žlaz, jícnu, žaludku, kolorektálního karcinomu (rakovina tlustého střeva a konečníku), rakoviny jater a slinivky břišní. Kromě toho kuřáci pětkrát častěji onemocní vředovou chorobou žaludku a dvanáctníku, mají častěji „žlučníkové kameny“ a zánět slinivky břišní, kouření je také významným rizikovým faktorem pro vznik již zmíněného střevního zánětu – Crohnovy nemoci.
Archiv
V posledních 4 letech pravidelně přestávám kouřit za pomoci žvýkaček Nicorette většinou vydržím několik měsíců a přitom stále žvýkám. Potom se vždy něco semele a začnu zase kouřit. V období přestávání nebo začínání s kouřením likviduji poslední zásoby kuřiva nebo žvýkaček a kombinuji obojí. Mám pocit závislosti na žvýkačkách je to vůbec možné? Jak moc je žvýkání zdraví škodlivé? Děkuji.
Marcel
kouření, cigareta

Žvýkačky jsou jednou z forem náhradní nikotinové léčby, která pomáhá k překonání abstinenčních příznaků při odvykání kouření.
Musíme si uvědomit, že většina kuřáků je závislá na nikotinu obsaženém v cigaretách a proto obavy ze „vzniku“ závislosti na žvýkačkách nejsou tak úplně na místě. Je pravda, že u malé části odvykajících kuřáků trvá užívání žvýkaček déle než oněch doporučených 2-4 měsíce. Nejedná se ale o vznik nové závislosti, ale o přervávání závislosti na nikotinu (která vznikla kouřením).

Stejně jako je dáno geneticky, jak rychle u kterého jedince vznikne závislost na nikotinu, stejně tak máme po rodičích zděděno, jak lehko nebo těžko se jí v případě, že už závislost vznikne, budeme zbavovat. Kromě toho ale toto období může velmi ovlivnit i každý sám: kuřáci, kteří se rozhodnou pevně a definitivně, mají mnohem větší šanci na úspěch, než ti váhaví, kteří se k cigaretě vrací, rádi na ní vzpomínají a cítí se být „obětí“. Zvláště pro ty kuřáky, u kterých odvykání kouření probíhá obtížněji je určena odborná pomoc – kontakty můžete získat např. na www.dokurte.cz nebo na Lince pro odvykání kouření 844 600 500 (místní hovorné z celé ČR).

Pokud se ptáte na zdravotní souvislosti žvýkání nikotinových žvýkaček (volíte-li mezi kouřením a žvýkačkami) - je to pro Vaše zdraví jednoznačný přínos. V této formě užíváte jednu jedinou čistou látku nikotin – oproti tabákovému kouři, který obsahuje přes 5.000 chemických látek, z toho jich např. více než 60 prokazatelně způsobuje rakovinu. Navíc ze žvýkaček dostáváte dávku nikotinu, která nižší, než kterou jste měla z cigaret.
Archiv
Dobrý den, denně vykouřím 8 cigaret. Mnohem více toho vyfukuji nežli vdechuji. Snižuje se tímto stylem kouření na polovinu? Jedině proč ještě v tomto nezdravém způsobu života setrvávám je přibrání na váze. Večer když dostanu hlad nebo chutě tak se z toho dostanu díky cigaretě. Neznám nikoho ze svého okolí kdo by nepřibral po skončení s kouřením minimálně 3-4 kg i mnohem více. U mně je to určitě i částečná závislost přeci jenom nějaký nikotin vdechnu. Děkuji za odpověď a přeji hezký den.
Nikol
kouření, cigareta

Dobrý den,

Způsob kouření je velmi individuální a ani Vy sama nedokážete posoudit, do jaké míry inhalujete. K tomu slouží přístroje, které měří např. oxid uhelnatý ve vydechovaném vzduchu – toto vyšetření pomáhá také při stanovení míry závislosti na nikotinu a provádí se ve všech Centrech léčby závislosti na tabáku (www.clzt.cz), u některých praktických lékařů, kteří se na tuto oblast specializují, i v některých poradnách pro odvykání kouření.

Problém přibývání na váze při odvykání kouření trápí mnoho lidí. Má podklad jednak v účincích nikotinu na organismus (ovlivňuje metabolismus, zpomaluje vyprazdňování žaludku a naopak urychluje pohyb střev), ale také v tom, že odvykající kuřák začne nahrazovat pocit cigarety v ústech stálým ujídáním (často kalorických potravin jako jsou oříšky, čokoláda apod.)

Takže shrnuto, zanechání kouření NEZNAMENÁ, že přiberete na váze. Důležité je upravit dietu, dbát na energetický příjem (pokud už musíte stále něco ujídat, nakrájejte si třeba na malé kousky nekalorickou zeleninu jako je mrkev, ledový salát apod., hodně pijte a to neslazené nápoje).
Další významnou pomocí je farmakologická léčba jež potlačuje abstinenční příznaky, mezi které patří i výše zmíněná zvýšená chuť k jídlu.

Doporučila bych Vám návštěvu specialisty v Centru léčby závislosti na tabáku, který Vám poradí podrobněji a doporučí další postup.
Archiv
Může mít dlouhodobé kouření muže vliv na jeho plodnost?
Adéla
kouření, cigareta
Kouření prokazatelně snižuje plodnost jak mužů, tak žen. U muže snižuje reprodukční schopnosti, konkrétně nejvýrazněji: způsobuje impotenci, redukuje počet spermií, jejich pohyblivost a schopnost oplodnit vajíčko, poměr spermií s abnormalitami je vyšší. Kouření poškozuje genetickou informaci zárodečných buněk – poškozuje přímo DNA a způsobuje vyšší počet abnormálních chromozomů.

Co se týká vlivu kouření otce na vývoj plodu, z faktu, že kuřáci mají více abnormálních spermií vyplývá, že jsou častější potraty i některá zdravotní postižení dítěte. Postižení reprodukce se promítá i do další generace, např. u chlapců je častější kryptorchismus (nesestoupení varlat-častá příčina neplodnosti).
Archiv
Dobry den, prestala jsem -v podstate bez abstinencnich priznaku kourit. Je mi 30let, kourila jsem s "tehotensou" prestavkou asi sedm let. Loni jsem za pomoci nikotinovych zvykacek prestala kourit, po peti mesicich jsem vsak znovu zacala, s nastupem do nove prace. Nyni opet nekourim, bez zvykacek:-), pripravovala jsem se na to dva mesice, az mi prestalo chutnat. Mam ale strach, bude se mi zase vracet kuracke obdobi? Co v takovem pripade delat? Dekuji!
Katerina
kouření, cigareta

Dobry den.

Jak už jste asi sama poznala, moderní medicína nabízí výraznou pomoc při odvykání kouření, tedy při léčbě závislosti na tabáku. Léky dokáží potlačit nebo oslabit abstinenční příznaky, které období zanechávání kouření často provázejí.

To, co zůstává ale stále nejdůležitější, je pevné rozhodnutí. Znamená to nejen rozhodnout se zanechat kouření, ale také rozhodnutí být nekuřákem, tedy pohlížet na cigarety jako na něco, čeho jste se ráda zbavila. Pokud budete naopak na své kuřácké období vzpomínat jako na něco pěkného a budete sama sebe litovat, že teď jste o kouření ochuzena, znamená to, že jste k tomuto rozhodnutí ještě úplně nedospěla.

Buďte na sebe hrdá, že jste kouření dokázala zanechat a užívejte si svobodu, kterou jste tím získala. Uvědomte si, co všechno jste svým rozhodnutím získala. Můžete si i udělat bilanci: na jednu stranu napište, čeho jste se vzdala s kouřením (možná kuřáckých pauz s kolegy v práci nebo chvíle odpočinku u televize s cigaretou?) a na druhou stranu, co všechno Vám nekuřáctví přináší (např. zlepšení zdraví, úsporu peněz, nejste cítit kouřem, máte lepší pleť,…). Až budete hotova, podívejte se na oba sloupečky a upřímně si řekněte, pro který z nich se rozhodujete. Uvidíte, že až toto rozhodnutí uděláte, velmi se Vám uleví. Udělejte to jednou pro vždy a tento problém už nebudete muset řešit.

Zdravím Vás a držím palce.