Neděle 19. září 2021, svátek má Zita
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 19. září 2021 Zita

Právní poradna JUDr. Romany Lužné

Poradna

Rozvod, rozchod

Na otázky odpovídá

JUDr. Romana Lužná

Advokátka JUDr. Romana Lužná vám poradí v otázkách rodinného práva, zejména při úpravě výživného, při řešení rozvodu, úpravy péče o děti po rozvodu, při vypořádání společného jmění manželů apod.

Nejvíce se ptáte

Poraďte se také

Poraďte se také


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.

*Označené položky jsou povinné.

Výživné
Dobrý den, má student vojenské vysoké školy nárok ještě i na alimenty? Pobírá plat od armády, ve výši minimální mzdy, ale nesmí si nic přivydělat. Děkuji za odpověď
Jolana
JUDr. Romana Lužná
Dobrý den,
student vysoké školy obecně nárok na výživné má. Pokud však pobírá plat, je třeba zhodnotit, zda tento plat pokrývá jeho výdaje zcela nebo jen částečně. Pokud jen částečně, pak ve zbývající části nárok na výživné, tj. snížené, nárok stále trvá.
JUDr. Romana Lužná
Majetkové vypořádání
Dobrý den,s manželem žijeme 30 let v domě,který mi moji rodiče před třemi lety darovali,do té doby byl v jejich vlastnictví.Nyní se s manželem budeme rozvádět a manžel požaduje vyplacení peněz z hodnoty domu.Za trvání manželství jsme prováděli různé drobnější úpravy a opravy,vše se platilo z našich společných peněz,nedá se už zjistit,kolik to celkem bylo,bylo to většinou na začátku manželství,účty schované nemáme,dům vlastnili tenkrát ještě moji rodiče.Odhadem to mohlo být tak cca 200tisíc.Nějaké peníze nám i darovali moji rodiče.Jak by se nyní určila částka,kterou musím manželovi po rozvodu vyplatit,případně bere se ohled na to,že manžel tu bydlel 30 let zadarmo a že si tyto investice odbydlel?Rodičům jsme nikdy žádný nájem neplatili.Děkuji za odpověď a přeji hezký den.
Jana
JUDr. Romana Lužná
Dobrý den,
pokud jste dům získala darem a je ve Vašem výlučném vlastnictví, musel by manžel prokazovat, co bylo do domu investováno, jaká byla domluva ohledně investic atd. Pokud se jedná o částku zhruba 200tisíc za dobu trvání celého manželství, pak lze uvažovat o tom, že tato částka se tzv. odbydlela.
JUDr. Romana Lužná
Majetkové vypořádání
Dobrý den, mám dotaz. Kdybych se s manželem rozvedla (máme děti - ty zůstanou se mnou)a zůstala v našem domě...hodnota cca 4 mil., rozpočet na stavbu RD jsme měli cca 2 mil. a na hypotéce zbývá doplatit 1.1 mil. Dá se z toho říct kolik asi bych musela manželovi vyplati?
Katka
JUDr. Romana Lužná
Dobrý den,
takto obecně nelze hodnotu vypořádání určit. Záleží, zda byste byli schopni se dohodnout a nebo v případě soudního řízení by byla důležitá aktuální hodnota domu, aktuální zůstatek hypotéky a zejména, jaký další majetek by se vypořádával.
JUDr. Romana Lužná
Majetkové vypořádání
Dobrý den, za svobodna jsem část domu zdědil a část mě byly darována. V manželství jsme investovali peníze společně do opravy domu. Dům je napsaný na mě. Jaké by bylo vypořádání majetku po mé smrti. Žiji s manželkou a máme 4děti z toho dva dospělé. Na koho by přišel dům nebo jeho část. Děkuji.
Libor
JUDr. Romana Lužná
Dobrý den,
pokud závětí nerozdělíte majetek jinak, budou děti a manželky dědit rovným dílem v rámci první třídy dědiců. Nedědí-li některé dítě (například proto, že odmítlo dědictví, nedožilo se zůstavitelovy smrti) nabývají jeho podíl jeho děti.
JUDr. Romana Lužná
Výchova dětí po rozvodu
Dobrý den paní doktorko, chtela bych se poradit. Dcera je rozvedená 4 roky, její dceři byly pouhé 2 roky v době rozvodu, kdy je otec dítěte zanechal s dluhy a nulovým kontem. Aby má dcera uživila svoji dceru, sebe a poplatila hypotéku, musela obratem ve dvou letech dítěte nastoupit do práce. Pracuje ve zdravotnictví, má 12-hodinové směny, a já jako pracující babička se již 4 roky neustále starám o svoji vnučku a domácnost dcery, otec dítěte nemá žádný zájem, dítě bylo svěřeno pouze do péče matce. Mohla bych být určena soudem jako opatrovník, nebo jak tuto situaci řešit ? Já vlasně zastupuji-supluji roli otce, jsem členem domácnosti, na svých bedrech mám vnučku a domácnost. Děkuji, s pozdravem
Zdeňka
JUDr. Romana Lužná
Dobrý den,
pokud je vnučka v péči matky, tj. Vaší dcery, není zde žádný právní důvod pro ustanovení opatrovníka vnučce. V rámci svěření vnučky do péče matky bylo upraveno i výživné, které otec na dceru platí. Pokud od této úpravy uběhly zhruba 4 roky, jak uvádíte, je možné požádat o zvýšení výživného.
JUDr. Romana Lužná
Výživné
Dobrý den, je mi 18 let a od svých šesti let jsem v péči mého otce. Jsem studentka gymnázia a chystám se na vysokou školu, která obnáší spoustu příprav a nezbytné peněžní úhrady.

Matka za 12 let neplatila ani korunu na alimenty, nikdy však nebyly zažádány. Je však možné i po 12 letech žádat rodinného zástupce o zpětné splacení výživného?
Důležitý fakt je ten, že je matka od roku 2016 v insolvenci a jedno výživné už na mou nevlastní sestru platí. Po nedávném pacifickém apelu na mou matku o příspěvku 4 000 na přihlášky odvětila negativně a nehlásí se k jakémukoliv příspěvku.

Jak mohu postupovat, pakliže bych chtěla příspěvek i od matky?
Hana
JUDr. Romana Lužná
Dobrý den,
můžete podat žalobu o výživné a výživné je možné žádat tři roky zpětně od data podání žaloby. 
JUDr. Romana Lužná
Majetkové vypořádání
Dobrý den, paní doktorko chtěla bych poradit, již jednou jsem učinila dotaz, ale zřejmě se někde ztratil. Syn se před měsícem rozvedl a nebylo majetkové vyrovnání. Bydleli v bytě otce exmanželky. V době kdy se stěhovali přišli za námi zda by jsme jim půjčili fin.prostředky na část rekonstrukce bytu. Máme na vše doklady-bylo placeno vše z našeho účtu cca 150.000 Kč. Exmanželka se nechce vyrovnat. Dále jsme jim koupili movité věci na vybavení bytu, také zde bylo vše placeno z našeho účtu cca 200.000Kč-máme také doklady. Vše užívá exmanželka. Synovi nezůstalo nic, jen auto ,které jsme mu darovali. Má syn nárok na nějaké vyrovnání. S exmanželkou se nemůže dohodnout. Ona dnes užívá byt svého otce a veškeré vybavení bytu 1+4 . Syn dnes bydlí u nás ,poněvadž se exmanželka s ním nechce vyrovnat a nemá finance na pořízení nové domácnosti.
Radka
JUDr. Romana Lužná
Dobrý den,
tato věc je právně složitá, je třeba, abyste vyhledali advokáta, který se na rodinné právo specializuje a věc zkonzultovali podrobně. Pokud totiž nemáte ohledně půjček či investic žádnou smlouvu, může exmanželka tvrdit například to, že se jednalo o dar oběma manželům a peníze se vracet neměly. Nebo že se jednalo o náhradu za to, že v bytě otce bydlili jinak zadarmo. Dále pak, pokud je byt psaný stále na otce exmanželky, jedná se o investici do majetku třetí osoby, nejde o majetek manželky, tudíž nejde o vypořádání investic v rámci společného jmění manželů. Proto nelze odpovědět obecně, v rámci této poradny.
JUDr. Romana Lužná
Majetkové vypořádání
Dobrý den,
během trvání manželství jsem doplatila anuitu družstevního bytu, který byl psán na mne a následně na mé jméno byl i převeden na katastru nemovitostí. V bytě nebydlíme.
Byt nyní prodávám. Jsou finance z prodeje bytu předmětem společného jmění manželů a popř. byt který z peněz koupíme také?

Děkuji B.
Bára
JUDr. Romana Lužná
Dobrý den,
k odpovědi je třeba prověřit situaci podrobněji, resp. mít k dispozici více údajů. Obecně lze říci, že byt máte ve výlučném vlastnictví. Pokud byt prodáte a následující byt koupíte pouze za takto získané peníze (či menší částku), bude nadále ve Vašem výlučném vlastnictví. Pokud budete kupovat byt za vyšší částku a tedy budete kupní cenu hradit jak z těchto peněz, tak s peněz náležejících do SJM, bude byt náležet do SJM (pkud s manželem neuzavřete jinou dohodu).
JUDr. Romana Lužná
Výživné
dobrý den ,manžel mi dluží na 19 letého syny 126 tisíc,poprosil mě ,že to bude v měsíčních splátkách po 4 tisíc korun posílat ,lze takovou dohodu sepsat,mám rozsudek ,nechce aby se to řešilo přes exekutora ,je manžel nemocnej ,děkuji vám
šárka
JUDr. Romana Lužná
Dobrý den,
na splácení dluhu se samozřejmě můžete dohodnout i bez exekuce. Jelikož máte, resp. zletilý syn, rozsudek, je možné návrh na exekuci podat kdykoli později, pokud nebude dohoda plněna. Zde je důležité vědět, že jednotlivé splátky výživného, které je určeno rozsudkem, se promlčují po 10 letech prodlení.
JUDr. Romana Lužná
Společné jmění manželů
Dobrý den, jdeme s manželem (1 měsíc manželé) kupovat řadový domek se zahrádkou na hypotéku ( společnou). Nerada bych v případě rozvodu přišla zkrátka, je proto lepší abychom v kupní smlouvě i v katastru nemovitostí byli uvedeni oba jako majitelé nemovitosti nebo stačí pouze manžel a automaticky je to bráno jako SJM? Druhý dotaz se týká darovaných peněz od mé maminky ještě před svatbou, zaslala mi na můj osobní účet převodem značnou částku jako dar, ale nemáme to nikde sepsané. Jsou tyto peníze brány jako dar, případně jako peníze mimo SJM jestliže je datum převodu před svatbou? Nebo je lepší s maminkou sepsat nějakou dodatkovou darovací smlouvu? Jde mi i o promlčecí dobu u převodu financí z účtu na účet a zda je to napadnutelné? Máme malého syna a tak chci být v klidu pro případ rozvodu. Děkuji
Katka
JUDr. Romana Lužná
Dobrý den,
pokud kupujete nemovitost a čerpáte hypotéku již jako manželé, tak je není žádný důvod, aby byl v rámci kupní smlouvy uveden pouze manžel. Tímto byste právně oslabila svoji pozici majitelky nemovitosti, musela byste své právo prokazovat, zatímco účastí v kupní smlouvě a na to navazujícím zápisem v katastru nemovitostí je Vaše vlastnické právo v rámci SJM jasně deklarováno.
Peníze či jiné hodnoty získané darem náležejí do výlučného vlastnictví i tehdy, pokud dar získáte za trvání manželství. Převzetím před svatbou je zřejmý účel, tj. darování pouze Vám, nikoli Vám a manželovi. Darovací smlouvou tento účel můžete dále ještě osvědčit. Pro Vás je důležité, na co tyto peníze použijete, o tomto se případně poraďte s advokátem. Můžete se na mě případně obrátit na e-mail: info@advokatka.net.   
Majetkové vypořádání
Dobrý den,
čeká mě rozvod s manželkou a rád bych se zeptal, zda mám nárok na vrácení části peněz, které jsme společně s manželkou v době manželství investovali do rekonstrukce rodinného domu, ve kterém jsme společně s dětmi žili (manželka v něm s dětmi žije stále). Dům však v době rekonstrukce patřil její matce a následně byl po rekonstrukci převeden na manželku (což bylo tchýní slíbeno před rekonstrukcí). Patří vynaložené peníze, které jsme v době manželství do rekonstrukce domu investovali do SJM, i když byl dům přepsán na manželku až po rekonstrukci a stal se jejím výhradním vlastnictvím?
Předem děkuji za odpověď.
Petr
Petr
JUDr. Romana Lužná
Dobrý den,
v případě soudního řízení by bylo nutné posoudit, jak investice probíhaly, jak je lze doložit a zda lze doložit, jaká byla domluva. Doporučuji proto osobní konzultaci u advokáta. 
JUDr. Romana Lužná
Majetkové vypořádání
Dobrý den, paní doktorko,
prosím Vás o radu. S manželem máme ve společném vlastnictví byt na hypotéku. Z bytu chce vyplatit v rámci majetkového vyrovnání. Určuje se jeho podíl z kupní ceny nemovitosti, současné tržní ceny nebo nynější odhadní ceny?
Iveta
JUDr. Romana Lužná
Dobrý den,
v případě mimosoudní dohody záleží na vás obou, na jaké ceně se dohodnete, tj. zda si cenu bytu pro vypořádání stanovíte sami, nebo se dotážete v realitní kanceláři nebo necháte zpracovat znalecký posudek. V případě řešení vypořádání soudní cestou se vychází ze znaleckého posudku.
JUDr. Romana Lužná

Rodičovská zodpovědnost
dobry den rozchazime se s pritelkini mame 5letou holcicku a ja nechci aby ji dostala ona.problem nam zacal dva roky spatky vsugerovala si do hlavy ze ma svrab.delali sme spousta procedur na odstraneni jelikoz mne ani male nic nebylo zadne svedeni zadne vyrasky proste nic.pak sem ji promluvil 3 krat sem nas vezol na kozni vysetreni 3 krat nam rekli ze nic.ona si to vysvetlila po svem doktory jsou neschopni nemaj pravdu ona to vi lip a zas chtela ty procedury.je to silene mazat se mastami balit se do folie komplet celej.tady sme se rozisli a ja nemuzu dopustit aby to male delala porad dokola kdyz to ma jenom ona v hlave.mala u teho pokazde breci.prosim o radu
Lukas3251
JUDr. Romana Lužná
Dobrý den,
obraťte se na orgán péče o děti v místě Vašeho bydliště. Úřad může rozhodnout o stanovení dohledu nad péčí matky o dítě.
JUDr. Romana Lužná
Výchova dětí po rozvodu
Dobrý den, máme s bývalou partnerkou 1,5 dítě a nyní řešíme problém protože máme dohodu o úpravě styku právnicky ošetřenou. Nyní mi přijde že vidět dceru pouze 4 dny v měsíci je opravdu málo ale bydlí 400 km daleko. Dítě zvládá cestu dobře a chtěl jsem se zeptat jak často dceru mohu vidět? Je možné rozšířit styk s nezletilou? Nyní matka již půl roku nekojí. Je možné v tak nízkém věku zažádat o střídavou péči? Děkuji
Ondra
JUDr. Romana Lužná
Dobrý den,
z Vašeho dotazu není zřejmé, zda jste uzavřeli pouze mimosoudní dohodu, nebo zda byla dohoda schválena soudem. U takto malých dětí bývá střídavá péče méně častá, vyloučena však není. Pokuste se s bývalou partnerkou dohodnout na rozšíření styku a pokud to není možné a rozsudek nemáte, obraťte se na soud.
JUDr. Romana Lužná
Rozvod
Dobrý den.S manželem jsme se vzali 31.7.2021 po dvouleté známosti.Mám ve své péči dceru(ex platí výživné) a s ním společnou 9 měsíční dceru.Bohužel jsem si uvědomila že jsem udělala hloupost.Problém je že mám na sebe hypotéku(byt je můj),půjčky a po rozchodu již nemám jak platit,jsem na rodičovském příspěvku.Říkal mi že mi bude pomáhat,ale věřte někomu...jak to bude s půjčkami které jsou na mé jméno?Mám taky na sebe auto,je to již společný majetek?A jak je to s bydlením? Můžu ho požádat o vyklizení bytu při návrhu rozvodu?A taky jak je to s kolkem když jsem na rodičovské a okolností mi to nedovolí.Myslíte že mi nějak pomůže s rozvodem a věcmi okolo OSPOD?Moc děkuji a hezký den
Kateřina
JUDr. Romana Lužná
Dobrý den,
věci a závazky, pořízené za trvání manželství, náležejí do společného jmění manželů. K odpovědi na Váš dotaz je potřeba doplnit řadu informací, vyhledejte proto advokáta, který se specializuje na rodinné právo. Případně mě můžete kontaktovat prostřednictvím e-mailu: info@advokatka.net.
JUDr. Romana Lužná
Rozvod
Dobrý den. Přítel se rozvádí a mají spolu 17letou dceru. Matka uvedla, že dcera teď bydlí na adrese jiné adrese než ona, což není pravda. Bydlí samozřejmě spolu. Dcera nemůže matce doma říct, že za svým otcem chodí, protože by měla doma peklo a má i strach říct, že s matkou bydlí. Rodiče spolu nežijí 6 měsíců. Co dělat, aby to bylo uvedeno na správnou míru a proč toto matka vlastně dělá? Co z toho může mít? Napadlo nás jediné jak vytřískat co nejvíce peněz?? Je toto vůbec možné? Prosím o radu jak dokázat, když dcera má z matky strach, že bydlí spolu.. Pro mě nepochopitelný nápad matky.. Uvedla, že dcera bydlí v bytě svého 26letého bratra.. Matka i syn nemůžou přenést, že se rozhodl rozvést.. Děkuji moc za odpověď
Zuzana
JUDr. Romana Lužná
Dobrý den,
v případě soudního řízení o úpravu výchovy a výživy k nezletilému dítěti můžete navrhnout, aby orgán sociální péče provedl místní šetření ohledně bytových podmínek dcery, aby bylo ověřeno, kde dcera skutečně bydlí.
JUDr. Romana Lužná
Majetkové vypořádání
Dobrý den, mám dotaz,
v manželství od rodičů dostala manželka darem dům do výlučného vlastnictví. Po 20 letech manželství, mám nárok po rozvodu na část majetku? Děkuji.


Karel
JUDr. Romana Lužná
Dobrý den, 
dům získaný darem zůstává stále ve výlučném vlastnictví manželky. Pokud jste do domu investovali za trvání manželství, je možné v určitých případech žádat náhradu investic. Jedná se o právně náročný spor, pokud byste podání takové žaloby zvažoval, doporučuji obrátit se na advokáta a možnost zkonzultovat.
JUDr. Romana Lužná
Majetkové vypořádání
Dobrý den, vlastníme s manželem dům v SJM, kde bydlíme a chceme se rozvést. Oba chceme v domě zůstat bydlet a toho druhého vyplatit. Mám šanci, že soud rozhodne v můj prospěch? Budu mít v péči nezletilého syna, který je na dům zvyklý a vyrostl v něm. Jsem ochotna manželovi vyplatit i vyšší sumu než např. polovinu znaleckého posudku nebo dům darovat synovi. Bohužel manžel není ochoten na žádnou dohodu přistoupit a trvá na tom, že v domě zůstane. Oba tam bydlet nemůžeme a vlastnit každý 1/2 domu nechci. Děkuji Zita.
Zita
JUDr. Romana Lužná
Dobrý den,
pokud by u vás obou byly stejné podmínky pro přiznání domu do vlastnictví, včetně toho, že oba jste schopni vyplatit druhého v přiměřené lhůtě, pak by péče o nezletilého syna, resp. zájem na zachování stávajícího místa bydlení dítěti, mohla být důvodem, proč se soud přikloní k tomu, aby dům v rámci vypořádání připadl do Vašeho vlastnictví.
Výživné
Obě dvě děti mám již zletilé, budou žádat o zvýšení alimentů od otce již zletilé děti samy, jeden VS druhy SS, obe deti bezproblemove, alimenty v soucasne chvili 1500 Kč. Mohou tyto zletile deti zadat alimenty zpetne, a to od doby kdy se otec odstehoval ze spolecne domacnosti a prestal prispivat na jejich bydleni? cca rok. nebo zletile deti zvyseni alimentu zpetne zadat jiz nemuzou?
Barbora
JUDr. Romana Lužná
Dobrý den,
v současné době mohou i zletilé děti žádat výživné až tři roky zpětně. počítáno ode dne zahájení soudního řízení. V tomto došlo ke změně právních předpisů.
JUDr. Romana Lužná
Majetkové vypořádání
Dobrý den, před třemi roky jsme s manželem darovali dceři nemovitost,ve které ona žije se svým mužem, jsou manželé už 22 let. Před rokem došlo narušení vztahů, její manžel se k nám začal chovat velmi hrubě, s ničím nám nepomůže, slovně nás napadá a uráží, dcera ho obhajuje, nezastane se nás,manžela se bojí. Můžeme za takové situace požadovat navrácení daru, tedy rodinného domu zpět do našeho vlastnictví?Děkuji za radu, Marie.
Marie
JUDr. Romana Lužná
Dobrý den,
vrácení daru je důkazně náročná věc, možnosti je potřeba probrat podrobně se zkušeným advokátem. Promyslete, jaké důkazy byste k hrubému chování dcery byli schopni soudu předložit. Bohužel pouhé tvrzení, že se dcera chová hrubě, ve většině případů nedostačuje, i když lidsky rozumím, že se pro vás jedná o tíživou situaci.
JUDr. Romana Lužná
Majetkové vypořádání
Dobrý den, je nějaká možnost jak v budoucnu, (pokud by došlo k rozvodu) nepřijít o peníze vynaložené z mého majetku nabitého před manželstvím? Investovala bych do domu, který bude napsán výhradně na mého manžela? Jeho matka ho na něj přepíše jako dar, tudíž nebude v SJM. Peníze ztrácí hodnotu, je nějaká možnost jak je zhodnotit? Děkuji za odpověď.
Hana
JUDr. Romana Lužná
Dobrý den,
můžete se s manželem dohodnout, aby na Vás část domu přepsal, tj. buď byste měli nemovitosti v podílovém spoluvlastnictví nebo byste notářským zápisem rozšířit společné jmění manželů o tyto nemovitosti. V případě, že byste investovala do domu bez toho, že byste byla částečným vlastníkem, je třeba uzavřít dohodu o investicích, ve kterém popíšete mimo jiné, jakým způsobem Vám budou peníze vráceny v případě rozvodu, pokud by k němu došlo.
JUDr. Romana Lužná
Výživné
Dobrý den. Mám dotaz ohledně navýšení výživného na syna, který za měsíc dovrší 18. Studuje. Žádost podávám před dovršením 18let, ale než se to dostane k jednání, možná mu 18 bude. Dotaz se týká toho, zda budu věc řešit já, když jsem žádost podala před plnoletostí syna, nebo to už bude na synovi. Jinak navýšení se bude týkat i 15leté dcery. Děkuji za odpověď.
Jitka Tintěrová
JUDr. Romana Lužná
Dobrý den,
po nabytí zletilosti se syn stane účastníkem řízení s tím, že Vy budete mít možnost vyjadřovat se k nároku za období před nabytím zletilosti.
JUDr. Romana Lužná
Otcovství

Dobrý den paní doktorko, prosím o radu ,rád bych se domohl svých lidských práv o určení otcovství k nezletilému dítě ti a úpravu jeho výchovy a výživy. Synovi je 1 měsíců a ještě jsem ho neviděl. Bývalé družce jsem odeslal dopis kde jsem ji žádal, aby se k celé situaci vyjádřila na což jsem dostal zprávu že do rodného listu jako otce uvedla současného přítele který není biologický otec. Prosím je vůbec nějaká možnost, jak ji přimět aby mě uvedla jako otce? Já jsem si myslela, že soud ji přikáže testy DNA, ale prý to není jisté. Co se tedy bude dít Děkuji za odpověď. Robert Mikula, mikula.robert@seznam.cz
Robert
JUDr. Romana Lužná
Dobrý den,
můžete podat žalobu o určení otcovství. Za tímto účelem doporučuji vyhledat zkušeného advokáta, aby Vám žalobu připravil a věc s Vámi projednal.
JUDr. Romana Lužná
Majetkové vypořádání
Dobrý den,po rozvodu mě čeká vyrovnání SJM. V katastru jsem výlučným vlastníkem bytu, kde žiji se svou nezl.dcerou. Byt jsem získala směnou již v manželství. Původní byt byl za svobodna můj. směnu jsme již dopláceli v manž.svazku 200 tisíc Kč. Má po rozvodu manžel nárok na polovinu bytu, nebo pouze na polovinu doplacené částky za směnu. Případně, mohu "jeho"polovinu přepsat nějakým způsobem na nezletilou dceru?
Děkuji. - otázka upravena poradcem
Martina Budajová
JUDr. Romana Lužná
Dobrý den,
Vaše situace vyžaduje podrobnější konzultaci se zkušeným advokátem, aby bylo možné rozebrat původ peněz na doplatek za byt a okolnosti uzavření směnné smlouvy. Obecně totiž platí, že pokud bylo při koupi nemovitosti za trvání manželství hrazeno cokoli ze společných prostředků, pak nemovitost spadá do SJM a Vy byste měla nárok na vypořádání vložené hodnoty za původní byt. Toto by pro Vás zřejmě nebylo příznivé, proto je potřeba individuální konzultace, což v rámci této poradny není možné. Vzhledem k tomu, že je byt psaný v katastru nemovitostí pouze na Vás, je předpoklad, že byt je ve Vašem výlučném vlastnictví a manžel nárok na polovinu nemá. Přepsat byt na dceru by bylo možné jen na základě dohody s manželem. Můžete vyhledat advokáta v místě Vašeho bydliště nebo se mně ozvat na e-mail: info@advokatka.net.
JUDr. Romana Lužná
Společné jmění manželů
Dobrý den, dostala jsem darem od rodičů nemovitost,ve které teď s manželem bydlíme.Chtěla bych manželovi polovinu buď darovat nebo převést do SJM.Zároveň mám obavy,jak by to bylo při případném rozvodu,je pro mě výhodnější polovinu domu darovat nebo převést do SJM?Jakou máte prosím zkušenost,kdy bývá méně komplikací?V případě rozvodu bych musela nemovitost prodat a manžela vyplatit,je v tomto případě jednodušší,pokud je dům v SJM nebo v podílovém vlastnictví?Moc děkuji za radu a přeji krásný den.
Ester
JUDr. Romana Lužná
Dobrý den,
pokud manželovi darujete polovinu nemovitosti, vznikne podílové spoluvlastnictví, které je v podstatě na rozvodu, resp. na trvání manželství nezávislé. Váš manžel může svojí polovinou disponovat samostatně, již neexistuje zákonné předkupní právo spoluvlastníka, může tedy polovinu kdykoli prodat. Podílový spoluvlastník může kdykoli žádat o zrušení a vypořádání podílového spoluvlastnictví. V případě společného jmění manželů je to možné až v případě rozvodu. Jak vidíte, každá z těchto dvou forem vlastnictví má své výhody i nevýhody.
JUDr. Romana Lužná
Výživné
Dobrý den paní doktorko,rozvedla jsem se v říjnu 2011 a mám minimální plat a kluka u sebe,který nemá práci.Zvažuji o podání výživného po Ex.Tak bych se chtěla zeptat jestli to má nebo nemá cenu.Děkuji
Maratina
JUDr. Romana Lužná
Dobrý den, 
z Vašeho dotazu není zřejmé, zda je syn již zletilý, nebo zatím ještě nezletilý. Pokud je syn nezletilý, podáváte žádost o výživné Vy. Pokud je syn už zletilý, musel by podat žádost, resp. žalobu o výživné už sám syn. Jelikož píšete u syna o práci, je třeba zhodnotit, z jakého důvodu syn nepracuje a zda nárok na výživné ještě existuje.
JUDr. Romana Lužná
Společné jmění manželů
Dobrý den, manžel má z bývalého manželství 2 již brzy plnoleté děti a nyní plánujeme i společné dítě. Zároveň jsme se rozhodli pro výstavbu rodinného domu. Pozemek byl můj nabytý darem od rodičů, ale z důvodu společné hypotéky jsem 1/2 darovala manželovi, dům budeme částečně financovat z prodeje mého bytu nabytého před manželstvím a zbytek ze společné hypotéky. Nyní jsme zjistili, že existuje nepominutelné dědictví, které by nám v případě předčasného úmrtí mohlo způsobit značné finanční komplikace, jelikož po investování všech svých finančních prostředků do nemovitosti bych již neměla prostředky na vyplacení manželových potomků. Existuje způsob jak toto ošetřit? Je například možné definovat, že je zde závazek mého dožití a až poté mají právo čerpat podíl z nemovitosti. Či je skutečně jediná cesta toto vše zvrátit, dům nezahrnovat do SJM a vést vlastnictví pouze na mě?
Eliška
JUDr. Romana Lužná
Dobrý den,
ano, děti partnera jsou jeho tzv. neopomenutelnými dědici. Závětí lze podíl zletilých dětí snížit až na 1/4 jejich zákonného podílu. Pokud nejsou důvody k vydědění (což v tomto případě zřejmě nejsou), vyloučit děti zcela nelze a vzhledem k cenám nemovitostí by i tento zkrácený díl činil velmi vysoké finanční částky, zejména pokud by již byla splacena větší část hypotéky. Proto úplné vyloučení podílu dětí z prvního manželství je možné pouze v případě, že nemovitost bude psaná pouze na Vás. Věcné břemeno dožití pro Vás by zřejmě nepovolila banka z důvodu zástavního práva pro čerpání hypotéky.
JUDr. Romana Lužná 
Majetkové vypořádání
Vážená paní doktorko, vlastním nemovitost, která není zatížena zástavním právem, ve které bydlím se svým přítelem. Nemovitost potřebuje neodkladnou rekonstrukci. Vzhledem k tomu, že za pár měsíců nastupuji na rodičovskou dovolenou, předpokládám, že mi půjčka/hypotéka nebude poskytnuta. Lze právně ošetřit, pokud by si přítel vzal půjčku/hypotéku na rekonstrukci mé nemovitosti, a v případě, kdybychom se v budoucnu rozešli, měl by nárok na vyplacení ode mě ve výši poskytnuté půjčky/hypotéky? Část nemovitosti na něj nechci přepisovat, zároveň chápu, že i on chce mít "jistotu", kdy v případě rozchodu by měl nárok na peníze, které vynaložil do mé nemovistosti. A ještě otázka: je pro něj (a následné právní ošetření) výhodnější nezajištěný úvěr nebo hypotéka, kdy já budu ručit vlastní nemovitostí? Děkuji za odpověď. - otázka upravena poradcem
Veronika
JUDr. Romana Lužná
Dobrý den,
pokud plánujete, že Váš přítel bude investovat do nemovitosti ve Vašem výlučném vlastnictví, doporučuji uzavřít smlouvu, ve které popíšete účel vynaložených investic a režim případného vrácení poskytnutých peněz. Může se jednat o zápůjčku s termínem splacení, může se jednat o vnos, který si přítel odbydlí, může se jednat o investici, které se bude vracet v návaznosti na zhodnocení ceny nemovitosti ...režim tedy může být různý a je dobré se na tomto dohodnout v době, kdy spolu komunikujete bez problémů, a vyjasnit si vše předem.
JUDr. Romana Lužná
Otcovství
Dobrý den.Přítelkyně mě zažalovala o výživné v 6 měsíci.Dítě se narodilo v ůnoru.Měsíc po porodu si našla nového přítele a ted mne nechce zapsat do rodného listu ani nechce abych vídal mou dceru.Musí být soud o určení otcovství a DNA i když už vlastně přiznala mé otcovství u soudu?Nebo stačí soud o určení výše výživného a návštěvních hodin.
Martin Vík
JUDr. Romana Lužná
Dobrý den,
pokud matka dítěte odmítá učinit prohlášení o určení otcovství, tedy Váš zápis do rodného listu dítěte, je třeba podat žalobu o určení otcovství. S tím je pak spojeno řízení o určení výchovy a výživy, případně styku s dítětem.
JUDr. Romana Lužná
Úprava styku s dětmi
Dobrý den paní doktorko, chtěl bych se poradit ve dvou záležitostech. Partnerka má děti ve své péči a její bývalý manžel je dle dohody vzal na dovolenou do zahraničí. Nechce ale dětem ani partnerce sdělit kam jedou, je to v pořádku? Mně se to moc nezdá. A mám ještě jeden dotaz, zda skutečně je dnes situace taková že otec sděluje termíny kdy bude mít děti o prázdninách a matka to musí respektovat? Jde mi o to že když se rozhodne že bude mít v rámci dnů které jsou dohodou stanoveny každý víkend a pak po jednom nebo dvou dnech tak se nedá nic naplánovat a děti mají rozbité týdny, tudíž v jejich zájmu to jistě není. Domluva žel není možná. Dá se s tím něco dělat? Děkuji moc za rady.
Zbyněk
JUDr. Romana Lužná
Dobrý den,
informace o tom, kde budou děti v době styku s otcem bývá často předmětem sporu rodičů, fakticky se jí domoci však nebývá úspěšné.
O tom, že otec sděluje termíny v době letních prázdnin, kdy bude mít děti u sebe, bylo zřejmě rozhodnuto rozsudkem. Pokud se otec chová šikanózně a stanovuje termíny po jednou dvou dnech tak, abyste nemohli trávit s dětmi delší časový úsek, bude třeba podat k soudu návrh na změnu rozsudku. Můžete navrhnout, aby úseky otce byly např. v délce celých týdnů, nebo se můžou stanovit pevně konkrétní časové úseky, např. vždy 1.-14.7. a 1.-14.8. Je potřeba počítat s tím, že tento rozvrh by byl závazný i pro matku a pokud by kolidoval s vaší dovolenou, bylo by zřejmě obtížné termín měnit.
JUDr. Romana Lužná
Společné jmění manželů
Dobrý den, prosím o radu,dostala jsem o rodičů darem nemovitost,ve které s manželem žijeme,dříve byla ve vlastnictví mých rodičů.Je možné rozšířit SJM jen na část nemovitosti,třeba jednu polovinu nebo jednu třetinu?Aby např. polovina nemovitosti byla v mém výlučném vlastnictví a druhá polovina spadala do SJM?Pokud ano,jak by se určilo,která část bude v SJM a která v mém vlastnictví?Jedná se dům s jednou bytovou jednotkou.Moc děkuji za odpověď.
Eva
JUDr. Romana Lužná
Dobrý den,
máte možnost buď darovací smlouvou darovat manželovi část nemovitosti (např. 1/4) nebo tak, jak píšete v dotazu, například polovinu nemovitosti zahrnout do společného jmění manželů. K rozšíření společného jmění  manželů je vyžadována forma notářského zápisu.
Podíly na nemovitých věcech jsou vždy tzv. ideální, není tedy možné určit konkrétní faktickou část, která kterému ze spoluvlastníků patří.
JUDr. Romana Lužná
Obecné
Dobrý den, plánuji napsat závěť, kde všechno co mám (nemovitosti, peníze, nábytek) odkazuji své dceři, zajímá mě, zda stačí stručně napsat "veškerý svůj movitý i nemovitý majetek odkazuji dceři', nebo musím vše rozepsat dopodrobna. Děkuji za odpověď. - otázka upravena poradcem
MartaJ
JUDr. Romana Lužná
Dobrý den,
rozsah majetku je možné napsat obecně, jak uvádíte. Je správné, že nezapomínáte na movitý majetek, jak se někdy stává.
JUDr. Romana Lužná
Společné jmění manželů
Dobry den
Mam dotaz ohledne rozvodu s manzelkou jsme 3 roky spolu v manzelstvi ale byt uz 5 let kde jsem ho platil jen ja skrz materskou dovolenou.
V byte jsem zapsan v sjm 2 roky protoze tehdy jsem bral penize bokem na ruku tak me nechteli zapsat do hypoteky
S manzelkou se rozvadime a nemuzeme doresit byt ktery je v SJM
Manzelka me chce vyplatit castou 250 000 coz je smesna castka kdyz v nasi lokalite se prodavaji za 3 200 000 po nasich odectech pujcek na rekonstrukci kdyby se prodal jsme na 1 500 000 co zbyde nechci ji delat zle ale zase nechci se nechat oskubat kdyz sam budu muset resit bydleni je lepsi udelat odhad a predlozit ho u soudu nebo soud ho bude delat sam ?? A jak by se to resilo 50:50 nebo treba 40:50
A za jak dlouho by me penize mela vyplatit
Predem dekuji za odpoved
Frantisek
JUDr. Romana Lužná
Dobrý den,
k odpovědi na Váš dotaz je třeba znát situaci podrobněji, což není v možnostech této poradny. Vyhledejte zkušeného advokáta, se kterým situaci projednáte osobně.
JUDr. Romana Lužná
Otcovství
Dobrý den z bývalou přítelkyni mám dítě jsou mu 4 roky a teď se najednou vzpomněla ze dítě není moje muže mě zbavit otcovství i když jsem v rodném listě na matrice jsme taky podepsaly a syna vydám a alimenty řádně platím
Jan
JUDr. Romana Lužná
Dobrý den,
lhůta k popření otcovství již uplynula a pokud se se synem vídáte a hradíte výživné, nejsou zde ani zvláštní důvody pro prodloužení lhůty.
JUDr. Romana Lužná


Obecné
dobrý den, prosím, chci se zeptat: manželé sepsali darovací smlouvu na dům pro svoji dceru, ale do smlouvy jsme omylem napsali, že se jedná o SJM manželů, ale vlastníkem je jen manžel. Prosím, odmítne katastr takovouto smlouvu? děkuji
milena Kotásková
JUDr. Romana Lužná
Dobrý den,
pokud jste smlouvu ještě na katastrální úřad nepodali, určitě ji před podáním opravte.
JUDr. Romana Lužná
Rodičovská zodpovědnost
Dobrý den,

Chci se Vás na něco zeptat ohledně péče o syna resp. bych chtěl buď střídavou nebo výlučnou péči. Jedná se o to že na OSPODU jsme už byl a tak budu podávat návrh na soud ohledně péči o dítě. S tým že jsem s partnerkou vychovával syna od počátku a bude oslavovat za pár dní 3 roky. Jedná se o tom že mne vykopla zbytu , no samoživitelství jej ponechali avšak , tým že mně podvedla s jiným frajerem a súloží v podstatě v obyváku , bude to mít nějakou ujmu na díté + (chlastají a dítě nemá režim a ve 22h se s ním každý den vrací domů ) , které tam bydlí a mám nějakou šanci ho získat to výlučné péče ja , když budu mít nový byt i s komplet vybavením pro syna zařizený do 2 měsíců ?

A co kdyby jsem dostal podmínku ze stalkingu své bejvalky je to možné i tak nějak vyhrát , když se s ní už nikdy nepotkám jenom při předávání syna ji uvidím 20m ode mně ?
Patrik
JUDr. Romana Lužná
Dobrý den,
rozsah Vašeho dotazu přesahuje možnosti této poradny. Pokud uvažujete o střídavé nebo výlučné péči a máte pochybnosti o tom, zda jsou pro to splněny podmínky, vyhledejte advokáta, se kterým situaci osobně projednáte.
JUDr. Romana Lužná
Rodičovská zodpovědnost
Pani JUDr.Romana Lužná .Menuji se Pavel Furda je mi 66 roku a sem v ducodu.23.6.2021sem dostal malu mrtvici a chci se dozit zakazu stiku s cerkou,ktora ma už 15roku.Sem už 7ruku nemluvil z cerkov.manzelka brami mi sni mluviť .Blokuje jej telefon a zabranuje vsechními možními prostretky.A je velka manipulatorka.Mam uz len jedini zajem a to je uz tu nocní muru skoncit.Timto vas chci poprosit ci mi budete rađiť a POMŽETE MI.Mam to ešte hodne .Omluvte ma ale spocitacem neumim.Sem delal na šachte ,Předáka.Moje čislo je 703541209
pavelfurda20@gmail.com
JUDr. Romana Lužná
Dobrý den,
Vaše situace vyžaduje osobní konzultaci. Vyhledejte proto advokáta nebo bezplatnou poradnu v místě Vašeho bydliště. Obrátit se můžete případně i na sociální odbor městského úřadu v místě Vašeho bydliště.
JUDr. Romana Lužná
Rodičovská zodpovědnost
Dobrý den, dcera mi přestala dávat děti, které u nás bývaly pravidelně víkendy, prázdniny a jedna vnučka u nás bydlela celý rok.
Návštěvy děti podmiňuje přepsáním čtvrtiny domu na ně.
Cítím to jako vydírání. Co s tím, v žádném případě nebudeme pod tlakem nic přepisovat, ale děti jsem neviděla už rok. J P
Jarmila Procházková
JUDr. Romana Lužná
Dobrý den,
máte možnost podat návrh na soudní úpravu styku s vnoučaty. Doporučuji však situaci předem konzultovat se zkušeným rodinněprávním advokátem, neboť toto soudní řízení je náročné a výsledek nemusí odpovídat vynaloženému úsilí. Pokud budete chtít, můžete se na mě obrátit přes e-mail: info@advokatka.net.
JUDr. Romana Lužná
Výchova dětí po rozvodu
Zdravim, jsem v peci u otce a rad bych sel k matce, co mam tedy delat abych mohl bydlet u mamky?
Petr
JUDr. Romana Lužná
Dobrý den,
domluvte se s rodiči. Pokud to není možné, obraťte se na odbor sociální péče v rámci městského úřadu v místě Vašeho bydliště.
JUDr. Romana Lužná
Majetkové vypořádání
Dobrý den,po rozvodu máme v katastru zapsán každý polovinu bytu, v rozvodové smlouvě jsem uveden jako uživatel.Bývalá manželka mne přes advokátku nutí byt prodat nebo ji polovinu bytu vyplatit.Na vyplacení nemám peníze, byt prodat nechci.Co mohu dělat?
vita
JUDr. Romana Lužná
Dobrý den,
k odpovědi na Váš dotaz potřebuji vidět obsah smlouvy. 
Můžete se na mě obrátit přes e-mail romana@advokatka.net.
JUDr. Romana Lužná 
Majetkové vypořádání
Dobrý den, ráda bych se zeptala, jak je to právně s tím vypořádáním společného jmění manželů fikcí, viz tento článek: https://www.cikr.cz/rozvod-vyporadani-spolecneho-jmeni/ protože jsem nedávno musela řešit opravdu nepříjemnou situaci a nevím, na koho se s tím obrátit.
Magda Pěničková
JUDr. Romana Lužná
Dobrý den,
obraťte se na advokáta, který se věnuje rodinnému právu. Seznam advokátů najdete na stránkách České advokátní komory www.cak.cz .
JUDr. Romana Lužná
Majetkové vypořádání
Dobrý den, s manželkou se rozvádíme, před manželstvím dostala od rodičů dům na který jsem následně splácel tchánovi investice ve výši cca 2M (před i za manželství), následně jsem do domu investoval další finanční prostředky (vybavení, zahrada....). Nyní pár dní po podání žádosti o rozvod, manželka převedla darem dům na rodiče. Mám právo na vyrovnání z jejího neoprávněného obohacení? Většinu mohu z účtu prokázat. Děkuji
Martin
JUDr. Romana Lužná
Dobrý den,
jedná se o tzv. investice z Vašeho výlučného vlastnictví (před uzavřením manželství) a investice ze společného jmění manželů (po uzavření manželství) na výlučný majetek manželky. Vymáhání těchto investic soudně je náročné na dokazování, proto doporučuji obrátit se na zkušeného advokáta, se kterým projednáte věc podrobně. Je třeba posoudit, jaké platby byly provedeny, jaká byla dohoda s tchánem a manželkou, co bylo hrazeno, jak se na základě těchto plateb zhodnotil dům atd.
JUDr. Romana Lužná
Společné jmění manželů
otec převede darovací smlouvou byt na vdanou dceru, která ho za trvání manželství prodá. Patří tyto získané prostředky z bytu do SJM ? jak to ošetřit
LIBUŠE Nezchlebová
JUDr. Romana Lužná
Dobrý den, 
darováním získává dcera byt do svého výlučného vlastnictví. Pokud byt prodá, pak i tyto finanční prostředky jsou její výlučné vlastnictví. Jak ochránit toto výlučné vlastnictví do budoucna závisí na tom, co dcera plánuje s penězi udělat - zda si je chce nechat na účtu nebo koupit jinou nemovitost. Doporučuji konzultovat s advokátem. Můžete se mně ozvat na e-mail: romana@advokatka.net, porada je možná i on-line.
JUDr. Romana Lužná 
Společné jmění manželů
Dobrý den, reaguji na jeden dotaz týkající se majetkového vypořádání, které neproběhlo do tří let od rozvodu. Píšete, že po uplynutí této lhůty nastává domněnka vypořádání, podle které nedošlo-li do tří let od zániku společného jmění manželů k jeho vypořádání dohodou nebo nebyl-li do tří let od jeho zániku podán návrh na jeho vypořádání rozhodnutím soudu, platí ohledně movitých věcí, že se manželé vypořádali podle stavu, v jakém každý z nich věci ze společného jmění manželů pro potřebu svou, své rodiny a domácnosti výlučně jako vlastník užívá. O ostatních movitých věcech a o nemovitých věcech platí, že jsou v podílovém spoluvlastnictví a že podíly obou spoluvlastníků jsou stejné; totéž platí přiměřeně o ostatních majetkových právech, pohledávkách a závazcích manželům společných. To znamená, že v případě výhry nebo dědictví má bývalá žena mého současného přítele stále nárok na jeho pohledávky, finance na účtu a případně závazky i nyní? Nebo pouze ty, do doby rozvodu? Děkuji.
Martina
JUDr. Romana Lužná
Dobrý den,
vypořádání, tedy i právní domněnka tří let, se týká jen majetku, který existoval v době do právní moci rozvodu. Cokoli nabyté po právní moci rozvodu manželství, spadá již do výlučného vlastnictví každého z manželů. To platí i v případě, že společné jmění nemají dosud vypořádáno.
JUDr. Romana Lužná
Majetkové vypořádání
Dobrý den. Žiji s rodiči v rodinném domě který rodiče darovali mojí sestře. V té době byla sestra vdaná. V katastru je vedená jako jediný vlastník. Dnes je asi 8 let rozvedená a chtěla by mi dům prodat. S bývalým manželem neměla žádné majetkové vyrovnání. Má bývalý manžel nějaké nároky na tento dům? Děkuji.
Rudolf
JUDr. Romana Lužná
Dobrý den,
darem od rodičů získala sestra dům do výlučného vlastnictví, i když se tak stalo za trvání manželství. Zkontrolujte darovací smlouvu, zda byla obdarovanou skutečně jen sestra. Ze zápisu v katastru nemovitostí lze usuzovat, že ano. 
Výživné
Dobrý den, chtěla jsem poprosit o pomoc..Partnerovi bylo stanoveno výživné na dítě 6500 kč, které není schopen platit..co má dělat prosím? Má dítě se mnou, ale posílá peníze které může přesto mu oud výživné nesnížil.děkuji
Nikola
JUDr. Romana Lužná
Dobrý den,
v dotazu neuvádíte, zda je rozhodnutí o výživném již pravomocné nebo je možné podat odvolání. Možnosti odvolání, pokud je, určitě využijte. Jinak je možné podat návrh na snížení výživného, ale k tomu, zda je šance, aby soud návrhu vyhověl, by bylo třeba mít více informací.
Rodičovská zodpovědnost
Dobrý den, procházíme sporným rozvodem. Otec se dlouhodobě o děti nestaral a v rámci rozvodu začal přestírat zájem. Je doložitelné domácí násilí v naší kauze, vč. přepadení na ulici, které řeší policie jako trestný čin.
Děti 13 a 15. se u soudu i v Kriz. centru vyjádřily, že k otci nechtějí, dodržovaly min. kontakt určený vyšším soudem. Nyní samy kontakt s otcem více omezily.
Soudkyně P-2 nás donutila k dohodě, děti mám ve výlučné péči s min. výživným. Otec stále ještě usiluje o rozšířenou péčei. Zdá se mi to celé nesmysl, děti jsou samostatné, rozumově vyzrálé...
Je možné přehlížet jejich názor, když jde o ně samotné?
Za jakých okolností lze podat podezření na podjatost soudu.
Děkuji M.
Meggie
JUDr. Romana Lužná
Dobrý den,
názor dětí v tomto věku je důležitý. Současně je třeba uvést, že soud se nikdy neřídí a nemůže řídit pouze přáním či vyjádřením dětí, ale přehlížen být nemůže. Pokud rozhodnutí soudu nevychází z přání dětí, musí soud v odůvodnění rozhodnutí vysvětlit, proč rozhodl jinak.
Majetkové vypořádání
Dobry den, chci se zeptat, s byvalou zenou uz spolu nejsme sme spolumajitekle bytu na zaklade dohody sem odesel fond oprav plati ona aj hypoteku aj uver ale stale sem majitel bytu jeste ale nechce mne pustit do bytu da se stim neco delat? nebo mam nejaku inu moznost? taky mame spolu 1 dite ted bydlim na ubytovni cez pracovni egenturu
Roman
JUDr. Romana Lužná
Dobrý den,
pro vyřešení Vaší situace je potřeba více informací. Zkuste vyhledat advokáta či právní poradnu v místě Vašeho bydliště a projednat situaci podrobněji. Řešit Vaši situaci možné jistě bude.
Majetkové vypořádání
Dobrý den, jsem dvacet let po rozvodu, s bývalým manželem vlastníme nemovitost, kde je majetek v katastru zapsán jako SMJ. Co mám provést, aby zápis byl 1/2 a 1/2? Děkuji za odpověď.
Ivana
JUDr. Romana Lužná
Dobrý den,
je třeba podat návrh na zápis změny v katastru nemovitostí, kdy doložíte rozsudek o rozvodu manželství a potvrzení, že nebylo vedeno řízení o vypořádání společného jmění manželů.
Majetkové vypořádání
Dobrý den paní doktorko, mám dotaz ohledně nevypořádané cesty k nemovitosti. Jsem již více než 20 let rozvedená. V rámci majetkového vypořádání po rozvodu jsem získala zahradu a 1/20 společné cesty, druhá 1/20 zůstala bývalému manželovi, který letos zemřel. Bývalý manžel naše společné děti vydědil. Nebudu zacházet do detailů, ale po rozvodu se s nimi přestal vídat, neplatil ani výživné, vymáhala jsem je exekučně atd. Bývalý manžel vše odkázal svojí druhé manželce (kvůli které od nás odešel) a jejím potomkům, další děti neměl. O společnou cestu je potřeba se starat - sekat trávu, dosud jsem to dělala. Co mám dělat v případě, že jeho druhá manželka vše i cestu zdědí?
Jana
JUDr. Romana Lužná
Dobrý den,
v případě vydědění, pokud je situace taková, jak uvádíte, zvažte podání žaloby o neplatnost vydědění.
Jinak, pokud manželka zdědí podíl na společné cestě, tak podle informací z dotazu, bude mít jen podíl 1/20, zřejmě je tedy potřeba jednat i s dalšími spoluvlastníky ohledně údržby cesty, nebudete na to jenom Vy a manželka. 
Pokud jde o samotné spoluvlastnické právo, existuje žaloba o zrušení a vypořádání podílového spoluvlastnictví. Do té však  musí být zapojeni všichni spoluvlastníci.
Jestliže manželka zdědí pouze menšinový podíl na cestě, bez pozemku (zahrady), pak je šance, že bude ochotná Vám svůj podíl prodat.