Právní poradna JUDr. Romany Lužné

Poradna

Rozvod, rozchod

Na otázky odpovídá

JUDr. Romana Lužná

Advokátka JUDr. Romana Lužná vám poradí v otázkách rodinného práva, zejména při úpravě výživného, při řešení rozvodu, úpravy péče o děti po rozvodu, při vypořádání společného jmění manželů apod.

Nejvíce se ptáte

Poraďte se také

Poraďte se také


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.

*Označené položky jsou povinné.

Obecné
zdravim, jsem tehotna asi v 6tydnu, studuji doktorat v CR, mam ted sanci nastoupit v zahranici v EU do prace, snad mi umozni castecne pracovat na materske doma,neplatila jsem si nemocenske pojisteni, planuji ale obhajobu prace, platilo by to jako ukonceni studia? neprerusilo by mi to prave nastoupeni do prace v EU? muz pak pobirat materskou a RP v CR? diky
eva
JUDr. Romana Lužná
Dobrý den, obraťte se na správu sociálního zabezpečení, váš dotaz přesahuje zaměření této poradny.
Obecné
Dobrý den, Před 27 lety jsme koupili chalupu na vlastním pozemku. Po rozvodu jsem se v r. 2005 stal jediným majitelem. Po nějaké době se na mně obrátil soused s tím, že kus mého pozemku patří jemu. Před týdnem nárok před svědky zopakoval. Jak se mám zachovat? Jak dlouho po nabytí majetku na něj někdo může vznášet nárok? Děkuji S pozdravem Jan Gabriel
Jan GABRIEL
JUDr. Romana Lužná
Dobrý den, je nutné prostudovat listiny, na základě kterých jste chalupu koupili vy a na základě kterých soused tvrdí, že je část pozemku jeho. Ať vám soused řekne a doloží, na základě čeho tvrdí,že je část pozemku jeho.
Obecné
Dobrý den, Chci se, prosím, poradit. Jsem cizinka. Před lety jsem přicestovala a začala tady podnikat. Bohužel kvůli dlouhodobému pobytu jsem si nemohla koupit byt (v té době za 700 tis.)na své jméno. Pořídila jsem si ho, ale napsán byl na důvěryhodného kamaráda (stejné národnosti). Jako pojistku jsme spolu napsali dlužný list. Já bydlela v bytě jako nájemník, který platí všechny poplatky. Bohužel se mu stala nehoda a kamarád v nehodě zemřel. Majetek přešel na jeho syna (který má s češkou).V té době jsem chtěla převést na moje jméno, ale manželka zesnulého nemá právo mi "vrátit" byt a syn je nezletilý. Musíme počkat za pár let, než nabude plnoletosti. Mám nějakou šanci, že byt se mi vrátí? Teď je hodnota bytu asi 1mil500tis. Děkuji za odpověď. S pozdravem
Anna
JUDr. Romana Lužná
Dobrý den paní Anno, ve vašem případě bude záležet na ochotě syna, který byt získal. Obraťte se na advokáta, se kterým projednáte věc individuálně a bude event. možné najít nějaké řešení. Vzhledem k tomu, že vaším jednáním mělo dojít zřejmě k obcházení zákona, je věc poněkud komplikovaná.
Obecné
Dobry den pani doktorko, syn uzavrel Smlouvu o provadeni umeleckych vykonu (v souladu s ustanoveni §536 a nasl.zakona c.513/1991) s agenturou pro praci animatora v zahranici.po cca 1,5 mesici navstivila zahranicni lokalitu zastupkyne agentury, nasledne po telefonu pres treti osobu odvolala syna s okamzitou platnosti od sjednane prace.nebyla pouzita pisemna vypoved, nebyl udan duvod.je postup agentury spravny?mame obavu, ze syn nedostane zaplaceno za odpracovani poslednich 20 dnu.Prosim o radu jak mame postupovat.Dekuji Natalia
Natalia
JUDr. Romana Lužná
Dobrý den paní Natalie, váš dotaz přesahuje zaměření této poradny, zkuste se prosím obrátit jinam.
Obecné
Dobrý den, paní doktorko, chci se zeptat, zda je možné, aby dva lidé, kteří nejsou manželé, vlastnili společně jedno auto. Prodejce vozů nám tvrdí. že nelze napsat kupní smlouvu na dvě osoby (druhou prý může připsat jen do poznámky, ale smlouvu uzavírá a podepisuje jen jeden). Jak lze nejlépe ošetřit, abychom byli oba dva rovnoprávnými vlastníky vozidla? Stačí k tomu poznámka v technickém průkazu? Děkuji za odpověď.
Eliška
JUDr. Romana Lužná
Dobrý den paní Eliško, váš dotaz přesahuje zaměření této poradny, zkuste se prosím obrátit jinam.
Obecné
Dobrý den, žádám o zodpovězení mého dotazu. S přítelem splácíme 10 let hypotéku na rod.domek, kde společně 8 let žijeme a vychováme naši čtyřletou dceru.
Jana
JUDr. Romana Lužná
Dobrý den paní Jano, váš dotaz není úplný, ozvěte se proto znovu.
Obecné
Dobry den, chtela bych se zeptat, zda mam narok na vyplaceni porodneho, kdyz jsem jako obcan CR rodila v zahranici, kde trvale ziji. V CR mam take trvaly pobyt tak jako muj manzel. Nase dite je take obcanem CR. Dekuji za odpoved.
Magda
JUDr. Romana Lužná
Dobrý den, obraťte se na správu sociálního zabezpečení, váš dotaz nespadá do této poradny.
Obecné
Dobrý den našla jsem si advokátku k rozvodu a jelikož se neznáme a já jí budu muset důvěřovat, chtěla bych o ní vědět nějaké informace např. jak dlouho tuto práci dělá, u kterého advokáta začínala jako koncipientka, jestli je vdaná, kolik má dětí atd. Už mám domluvenou schůzku tak bych chtěla vědět jestli bych se na takové věci mohla zeptat. Nechci působit neslušně nebo zvědavě, ale zajímá mě to. Vy sama dostáváte od klientů takové otázky? Děkuji
Hanka
JUDr. Romana Lužná
Dobrý den paní Hanko, vztah advokáta a klienta je vždy individuální záležitostí a je na vás a vaší advokátce, jaké informace budete požadovat a jaké vám paní advokátka sdělí.
Obecné
Dobrý den chci se zeptat na takovou věc.Vybrala jsem si k rozvodu advokátku je starší a hodně zkušená. Má u sebe nějaké koncipienty. Co to znamená pro mě? Koncipienti jsou budoucí advokáti kteří se teprve zaučují? Každý advokát byl někdy koncipientem? To ti koncipienti budou s námi chodit k soudu? Děkuji
Hanka
JUDr. Romana Lužná
Dobrý den, koncipient je absolvent právnické fakulty, který je zaměstnancem advokáta a připravuje se na advokátní zkoušky. Koncipient může advokáta zastoupit u soudního řízení.
Obecné
Paní doktorko, má dcera s přítelem s nímž trvale žije ve společné domácnosti a má dvě děti, postupně vložila do přestavby jeho chaty na rodinný dům značné fin. prostředky . Jak nejlépe ošetřit její podíl pro případ jejich rozchodu s ohledem na skutečnost, že přítel je nebude schopen nikdy vrátit? Je možná nynější přítelova závěť ve prospěch dětí bez možnosti jejího odvolání? Děkuji.
Václav
JUDr. Romana Lužná
Dobrý den pane Václave, možností, jak věc řešit je víc, například smlouvou o půjčce a zajištěním formou zástavního práva na nemovitosti, či převodem určitého spoluvlastnického podílu na domě na vaši dceru.
Obecné
Dobrý den paní doktorko, již téměř rok jsem po rozchodu s mojí bývalou přítelkyní a již téměř rok mi zadržuje věci, které jsem si u ní tenkrát nechal. Od té doby se na to snažím jít tzv. po dobrém, ale už mi došla trpělivost. S tím, že nedostanu zpět své osobní věci jako je oblečení, DVD či rodinné album jsem se již smířil. Ovšem ona má u sebe i můj cestovní pas a rodný list. Obzvlášť ten cestovní pas teď potřebuji, jelikož se chystám do zahraničí. Ona ale na mé urgence stále odpovídá, že mi doklady vydá až jí vrátím nějakou nesmyslnou sumu peněz, kterou jí v žádném případě nedlužím. Můžete mi prosím poradit jaká mám práva, na koho se mám obrátit a jak mohu své doklady získat zpět? Děkuji za odpověď..
Martin
JUDr. Romana Lužná
Dobrý den pane Martine, obraťte se na příslušné úřady, které uvedené doklady vydávají.
Obecné
Dobrý den paní doktorko! Můj dotaz sice není z oblasti rozvodu (mám jej za sebou a musím říct, že je to ohledně spravedlnosti má nejhorší zkušenost se soudy), ale nevím, kam bych se měla obrátit, tak to zkusím u vás: zemřel náš příbuzný, se kterým vlastníme společně nemovitost - domek s pozemkem ve východních Čechách. On - tedy jeho dědicové - vlastní 50%. Je možné, aby bez vědomí nás - ostatních vlastníků - tento podíl prodali?? Moc děkuji za vaši odpověď.
Nisa
JUDr. Romana Lužná
Dobrý den, v případě převodu by spoluvlastnici měli nabídnout svůj spoluvlastnický podíl nejdříve vám. Převádí-li se spoluvlastnický podíl, mají spoluvlastníci předkupní právo, ledaže jde o převod osobě blízké.
Obecné
Dobrý den. V létě se budu vdávat a zajímá mne, za jak dlouho obdržím Oddací list a zda mohu nové doklady (OP, ŘP, pojišťovnu) vyřídit i jinde, než v místě trvalého bydliště. Děkuji za odpověď.
Hanka
JUDr. Romana Lužná
Dobrý den paní Hanko, o změnách dokladů se informujte na příslušných úřadech, kde vám také sdělí, jaké event. další doklady máte předložit.
Obecné
Prodali jsme 1.1.2009 za 200 000,-Kč na splátky novinový stánek. Splátky jsme určili na 10 000,- měsíčně. Zatím jsme obdrželi pouze 1 spláku v červenci minulého roku. Požádali jsme soud o vydání platebního rozkazu, žalovaní se však odvolali, že jsou bez prostředků a nemohou splácet více jak 5000,-Kč měsíčně. Proběhne tedy soud v červenci tohoto roku. Zároveň v tomto měsíci končí dvacetiměsíční splátky. Mohu u soudu zažádat o zbytek těchto peněz, nebo musí proběhnout soud nový?
Lenka
JUDr. Romana Lužná
Dobrý den paní Lenko, v rámci soudního řízení bude soud rozhodovat o částce, kterou jste uvedli v žalobě, resp. návrhu na vydání platebního rozkazu. Pokud jste nežalovali celých 200tis. Kč, je nutné požádat o rozšíření žaloby.
Obecné
Dobrý den, půjčila jsem bývalému partnerovi peníze, jedná se o pro mě nemalou částku. Sepsali jsme společně smlouvu o půjčce, se kterou souhlasil a měsíčně má dluh spácet. Bohužel neplatí a peníze z něho nemohu vymoci.Mám s toutou smlouvou o půjčce nějakou šanci, že své peníze dostanu zpět právní cestou? Děkuji předem za odpověď.
Gábina
JUDr. Romana Lužná
Dobrý den paní Gábino, smlouva o půjčce je důkazem, že jste peníze půjčila a že vám je má bývalý partner vrátit, můžete se tedy obrátit na soud. Záleží pouze na tom, jak jste si sjednali splatnost půjčky, zda můžete žalovat již celý dluh, nebo jenom jednotlivé splátky.
Obecné
Dobrý den, V roce 2007 jsem půjčila nemalou finanční částku mám na to ale pouze rukou psanou stvrzenku s jménem a rodným číslem té paní částka byla splatná 31.12.2008 dosud ale peníze nemám je takovýto doklad žalovatelný?stále slibovala že si vezme půjčku aby mi to mohla splatit a další výmluvy.....za odpověď předem děkuji
Jana P.
JUDr. Romana Lužná
Dobrý den paní Jano, při vymáhání dluhu je nutné prokázat, že jste peníze půjčila a kdy měla být půjčka vrácena. To, že je doklad psaný rukou, nevadí, vrácení půjčky se můžete domáhat i soudně.