Právní poradna JUDr. Romany Lužné

Poradna

Rozvod, rozchod

Na otázky odpovídá

JUDr. Romana Lužná

Advokátka JUDr. Romana Lužná vám poradí v otázkách rodinného práva, zejména při úpravě výživného, při řešení rozvodu, úpravy péče o děti po rozvodu, při vypořádání společného jmění manželů apod.

Nejvíce se ptáte

Poraďte se také

Poraďte se také


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.

*Označené položky jsou povinné.

Společné jmění manželů
Dobrý den, paní doktrorko,ráda bych znala odpověď na následující: přítel je rozvedený, z předchozího manželství má 2 nezletilé děti. V současné době si pořizujeme domek, který bude placen z úvěru přítele, tudíž i kupní smlouva je napsána na jeho jméno. V blízké budoucnosti plánujeme svatbu, a tak by mě zajímalo, zda je možné poté u notáře (už jako manželé) provést zúžení SJM s tím, že domek by byl napsán pouze na mě a v případě smrti manžela by dům nebyl předmětem dědického řízení. Anebo jakou jinou formu postupu byste v tomto případě navrhovala? Nejsem si totiž jistá, že když dům kupuje přítel před uzavřením manželství a tudíž je ve vlastnictví přítele, zda je vůbec možné získat pak dům do svého výlučného vlastnictví?Děkuji moc za odpověď. Dagmara
dagmara
JUDr. Romana Lužná
Dobrý den paní Dagmaro, vzhledem k tomu, že váš přítel pořizuje dům před uzavřením manželství, nebude dům spadat do SJM, ale bude jeho výlučným vlastnictvím. Z tohoto důvodu není možné ohledně domu zužovat SJM, neboť nebude jeho předmětem. S domem tedy máte dvě možnosti - váš přítel vám může dům nebo spoluvlastnický podíl na něm kdykoli (tj. před uzavřením manželství nebo i za jeho trvání) darovat, nebo za trvání manželství můžete uzavřít smlouvu o rozšíření SJM tak, že dům se stane předmětem vašeho společného jmění manželů.
Společné jmění manželů
Dobrý den, chci se zeptat na zúžení SJM . Uzavřeli jsme s manželem dohodu o zúžení SJM u notáře z důvodu rozchodu. O rozvod jsem požádala až za rok. Manžel si na úvěr pořídil dům a nyní má problém s jeho splácením. Můžou se mě jeho dluhy (exekuce) dotknout,přestože máme zúžení SJM (ouze u notáře,nemáme to soudně) A pokud ano, dá se tato situace ještě nějak řešit než proběhne rozvod? Děkuji za odpověď.
kahan
JUDr. Romana Lužná
Dobrý den, v případě, že banka nepotvrdila, že by jí smlouva o zúžení SJM byla známa, je situace taková, jako by ke zúžení nedošlo. Nicméně pokud by manžel dluh nehradil, bude se banka pravděpodobně snažit získat své peníze prodejem manželova domu, takže by se vás jeho problémy neměly dotknout.
Společné jmění manželů
Dobrý den, jen se chci ujistit, že dluhy vzniklé před uzavřením manželství jdou i po uzavření sňatku pouze za tím komu vznikly. Jde o to, že přítel nyní splácí formou exekuce na plat dluh vzniklý z podnikání. Já dluhy v žádném formě nemám, naopak vlastním značné úspory, včetně nemovitostí. Jsme rozhodnuti uzavřít předmanželskou smlouvu a tím ochránit můj majetek, nicméně do budoucna je možné že nabudeme majetek společně a zatím jsem já tím, kdo domácnosti přináší více financí. Tedy pořizuji majetek, ktereý užíváme společně a rozhodne nestojím o to, aby se stal předmětem exekuce a složitě jsem vylučovací žalobou dokazovala jeho vlastnictví. Jak tedy prosím ochránit majetek pořízený během manželství, většinou z mých prostředků? Zdvořile děkuji za odpověď. S pozdravem Lucie
Lucie
JUDr. Romana Lužná
Dobrý den paní Lucie, veškerý majetek, který manžel získal před uzavření manželství, je v jeho výlučném vlastnictví. To se týká jak majetku, tak závazků. Pokud váš přítel dluh v rámci exekuce splácí, tak je vše v pořádku. Je však nutné zvážit, zda za trvání manželství nedojde ke vzniku dalších dluhů.
Společné jmění manželů
Dobrý den paní doktorko, jsem ženatý a máme 2 děti (2 roky). Mám 1 nemanželské dítě (2 roky), s kterým se nestýkám. POstavili jsme rod.dům a splácíme hypotéku. Jak to udělat, aby nemanželské dítě v případě mé smrti nedědilo nic nebo co nejméně. Na naše dvojčata nechci majetek přepisovat. člověk nikdy neví, co budou v dospělosti vyvádět. Kdybych třeba majetek přepsal na ženu, může se to dítě soudně něčeho domáhat? Nechci, aby s tím manželka v budoucnu měla potíže. Vím, že je to taky moje dítě, ale nechtěl jsem jej, nebylo plánované a přijde mi nespravedlivé, že žena bude se mnou celý život splácet hypotéku a pak by ještě musela vyplácet tohle dítě.
Karel
JUDr. Romana Lužná
Dobrý den pane Karle, pokud budete mít nějaký majetek, budou dědit všechny vaše děti, neboť se jedná o neopomenutelné dědice. Pokud máte dům ve společném jmění manželů, bylo by nutné uzavřít smlouvu o zúžení SJM, aby byl vlastnictvím pouze vaší manželky a v případě vašeho úmrtí nebyl do dědictví zařazen. Pro vás by pak bylo vhodné zřídit k domu věcné břemeno.
Společné jmění manželů
Dobrý den, za trvání manželství koupil manžel 1/2 domu od své tety, jako kupující byl uveden v kupní smlouvě pouze manžel a takto byl proveden i zápis do katastru, vlastníkem této poloviny je zapsán pouze on. Jak by se na toto pohlíželo v případě řešení dědictví nebo při rozvodu? Bylo by to považováno za společné jmění manželů, i když nejsem uvedena ve smlouvě ani v katastru, ale bylo to nabyto za trvání manželství?
Hanka
JUDr. Romana Lužná
Dobrý den paní Hanko, zda je uvedená polovina domu ve společném jmění manželů nebo ve výlučném vlastnictví manžela záleží na tom, jak byla placena kupní cena. Pokud je manžel schopen prokázat, že kupní cenu platil ze svých výlučných prostředků, tj. které získal například prodejem jiné nemovitosti, kterou měl ještě před uzavřením manželství apod., pak je uvedený spoluvlastnický podíl jeho výlučným majetkem. Pokud však byly na koupi použity alespoň zčásti peníze společné, je spoluvlastnický podíl v SJM, a takto by se v případě rozvodu vypořádával. V případě dědictví by to,že je nemovitost v SJM, znamenalo, že dojde nejdříve k vypořádání SJM a do dědictví by připadla pouze ta část, která by do pozůstalosti připadla po vypořádání.
Společné jmění manželů
Dobrý den .Chci se zeptat zda do SJM patří sportovní věci jako jsou kola ,lyže,pak vybavení děckého pokoje- psací stoly ,skříně,postele. A jěště mám dotaz-bydlíme u mých rodičů/17 let/,platíme jen elektriku .vodu ,odpad -prostě běžné poplatky jinak nic,ale během manželství jsme si upravili pokoj a provedli různé úpravy,které ale nikde nejsou zaneseny,tak zda náklady na ně zda spadají do SJM. A pak jak se počítá vybavení které je pořízeno před 17,10 adt lety,zda je tady nějaká amortizace nebo se počítá hodnota v době nabytí. A hlavně mě zajímá zda jde rozdělit SJM před rozvodem,protože si chce manžel vzít hypotéku na nové bydlení. Máme nezletilé děti. Děkuji Andrea
Andrea
JUDr. Romana Lužná
Dobrý den paní Andreo, uvedené věci náležejí do SJM, nespadají sem pouze věci osobní povahy každého z manželů. Úpravy v domě rodičů do SJM nespadají, za určitých okolností by se mohlo jednat o pohledávku za vašimi rodiči, lze ale předpokládat, že nebylo dohodnuto, že by se uvedené investice měly vracet. Hodnota věcí se při vypořádání řídí cenou, kterou věci mají v době rozvodu manželství. Před rozvodem lze SJM až na věci tvořící obvyklé vybavení domácnosti vypořádat formou zúžení SJM formou notářského zápisu.
Společné jmění manželů
Dobrý den, ráda bych věděla, jak je to s věcmi, které jsem nabyla před manželstvím. Mám pozemek, který má větší hodnotu a ten jsem dostala před manželstvím darem. Zajímalo by mě, jak se hodnotí, když pozemek prodám a budu mít z něj peníze, tak jestli už ty peníze patří do manželství nebo se to pouze vztahuje na mně? Předem děkuji Lucie
Luciana
JUDr. Romana Lužná
Dobrý den, věci, které jste získala před manželství, zůstávají vaším výlučným vlastnictvím, a to i po uzavření manželství. Pokud za takovou věc získáte jinou věc, ať již výměnou, nebo tak, že věc prodáte a za takto získané peníze koupíte jinou věc, je takto nově získaná věc opět vaším výlučným vlastnictvím, podmínkou ovšem je, aby na pořízení této věci byly použitý jen a pouze tyto vaše výlučné prostředky. Pokud by na pořízení této nové věci byly použity, byť v minimální míře, peníze ze společného jmění, pak již tato nová věc náleží do společného jmění manželů a vy, jako výlučný vlastník určité vynaložené částky, máte právo pouze na vypořádání této vložené investice.
Společné jmění manželů
Dobrý den, paní doktorko, měl bych dotaz....jsem rozvedený a nyní přichází ještě majetkové vypořádání s ex...jsme vlastníky rodinného domu...každý má svou polovinu...ani jeden nemáme na vyplacení druhého...a vím, že ex prodej nechce...jak soud může tuto situaci vyřešit?? ještě se chci zeptat, pokud s ní v baráku žijí ještě naše dvě děti- dospělé, ale studenti, bere se u majetkového vypořádání ohled na děti? děkuji za odpověď...S pozdravem Václav
Václav
JUDr. Romana Lužná
Dobrý den pane Václave, v případě, že žádný z bývalých manželů nemá možnost druhého vyplatit a není možné věc vyřešit jiným způsobem (např. reálné rozdělení domu, aby každý mohl užívat svou část), nařídí soud prodej nemovitosti a výtěžek rozdělí mezi účastníky.
Společné jmění manželů
Dobrý den, chtěla bych se zeptat manžel udělal velký dluh půjčil si od jedné společnosti velkou částku peněz a utratil to za milenku ( drahé dary). Teď mi je vyhrožováno exekucí. Manžel vše zapírá a tvrdí že si ty peníze nepujčil. Ale já vím že lže našla jsem žádost o úvěr a mě nedal ani korunu, dokonce mi nedává ani výplatu. Jak to mám řešit ?
Pavla
JUDr. Romana Lužná
V případě, že je dluh vymáhán i po vás, je třeba prokázat, že dluh nenáleží do společného jmění manželů, tj. že byl převzat pouze vaším manželem bez vašeho souhlasu a že dluh přesahuje míru přiměřenou vašim majetkovým poměrům. Nicméně i za takový dluh odpovídá váš manžel celým majetkem v rámci společného jmění manželů, prokázání ochrání pouze váš výlučný majetek. Jedinou možností, jak se proti budoucím dluhům manžela ochránit je rozvod, jinak stále trvá společné jmění manželů a jste v riziku. Obranou proti vymáhání není ani zúžení společného jmění manželů.
Společné jmění manželů
Dobrý den poraďte mi prosím jak mám řešit situaci kdy manžel neustále dělá dluhy a aby dostal další pujčku dělá i úvěrové podvody ( píše jiný příjem než ve skutečnosti má i můj příjem si vymyslel). Neustále mu chodí upomínky a vyhružky exekucí. Zažádala jsem o rozvod, ale jak se mám bránit do té doby než k rozvodu dojde? I kdyby k exekucí došlo tak jeho dluh je asi třičtvrtě miliónu a náš majetek má cenu asi sto tisíc.
Martina
JUDr. Romana Lužná
Dobrý den paní Martino, v případě, že by věřitel chtěl vymáhat dluh, který převzal pouze manžel bez vašeho souhlasu, bude nutné prokazovat, že se jedná o závazek, jehož rozsah přesahuje míru přiměřenou vašim majetkovým poměrům. Takové závazky totiž do společného jmění manželů nepatří. Nicméně prokázání této skutečnosti ochrání pouze váš výlučný majetek, majetek v SJM je možné na jeho úhradu postihnout i v tomto případě. Jediným řešením je tedy co nejrychlejší rozvod manželství.
Společné jmění manželů
Dobrý den,máme s manželem byt 3+1 v podíl.OV,žiji s 2 dospělými dětmi a 3letým vnoučkem ve spol,domácnosti a jsem vPID. Manžel bydlí u přítelkyně a má s ní 6.měs.holčičku. Nevím jak postupovat a jak se mám chránit před možným neplacením manželovo pohledávek..Vzal si i půjčku u ČSOB bez mého vědomí. Chtěli se brát, nyní prý zase ne aby na něj prý nepřešli její dluhy...Děkuji za odpověď. Anna
Anna
JUDr. Romana Lužná
Dobrý den paní Anno, pokud váš manžel dělá dluhy a manželství ani jinak nefunguje, pak je řešením pouze rozvod. Za trvání manželství stále nabýváte práva i závazky do společného jmění manželů, vyjma závazků, které převzal manžel sám, bez vašeho souhlasu a přesahují míru přiměřenou vašim majetkovým poměrům. Prokazování je však složité a jistotu nemáte.
Společné jmění manželů
Vážená paní doktorko, ráda bych se dozvěděla odpověď na následující otázku: můj manžel má z prvního manželství jednoho syna, spolu máme dvě děti. Postavili jsme spolu rodinný dům, který pracně splácíme. Jeho syn z prvního manželství je dobře zabezpečený, dostane dům od své matky. Jde nějak zařídit to, abych v případě manžela nemusela vyplácet synovi z prvního manželství jeho podíl? Musí se dům přepsat na děti, anebo je jiné řešení? Děkuji za odpověď
Tereza
JUDr. Romana Lužná
Dobrý den paní Terezo, pokud bude váš manžel spoluvlastníkem domu, jsou všechny jeho děti tzv. neopomenutelnými dědici, což znamená, že je nelze z dědictví vyloučit. Situaci ohledně domu byste tedy museli řešit buď zúžením společného jmění manželů, nebo převodem domu na děti. Převod na děti nedoporučuji, byli byste omezeni v dispozici s majetkem a i samotný převod na děti, pokud jsou nezletilé, by vyžadoval schválení soudem.
Společné jmění manželů
Dobrý den, paní doktorko. Plánuji svatbu, přítel je cizinec a obřad proběhne v Egyptě, poté se oddací list zlegalizuje v ČR. Je možné i později sepsat u právníka či notáře dohodu o majetku? Chtěla bych rozdělený majetek, nikoli společné jmění manželů. Nebo se musí předtím sepsat předmanželská smlouva? Děkuji za odpověď, Jiřina.
Jiřina
JUDr. Romana Lužná
Dobrý den slečno Jiřino, dohodu o zúžení společného jmění manželů je možné uzavřít jak před uzavřením sňatku, v tomto případě se jedná o tzv. předmanželskou smlouvu, tak kdykoli později. Formálně probíhá uzavření dohody stejně. O podmínkách se informujte i notáře v místě vašeho bydliště, smlouvu je třeba vždy uzavírat formou notářského zápisu.