Právní poradna JUDr. Romany Lužné

Poradna

Na otázky odpovídá

Advokátka JUDr. Romana Lužná vám poradí v otázkách rodinného práva, zejména při úpravě výživného, při řešení rozvodu, úpravy péče o děti po rozvodu, při vypořádání společného jmění manželů apod.

Nejvíce se ptáte

| všechny dotazy

Poraďte se také

Poraďte se také


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.

Úprava styku s dětmi
Dobrý den. Mám s bývalým partnerem soudní dohodu, že každý sudý víkend u něj je naše 10ti letá dcera. Ona k němu, ale už nechce jezdit. Kdy se může rozhodnout sama?
Vladimíra
Dobrý den,
u 10leté dcery by se měl již respektovat její názor, avšak současně by měla být snaha na straně obou rodičů, aby se s otcem stýkala a vztah byl udržován, pokud je dobrý. Jestliže je styk upraven soudním rozhodnutím, jsou termíny závazné a otec, pokud s ním není možná dohoda, by se mohl domáhat výkonu tohoto rozhodnutí. Pokud znáte důvody, pro které dcera nechce k otci jezdit, pokuste se je vyřešit. Pokud to možné není, je třeba podat k soudu návrh na změnu úpravy styku.
JUDr. Romana Lužná


Rodičovská zodpovědnost
Dobrý den, "bohužel" jsem otěhotněla s mužem, který je ženatý. Chtěla bych se zeptat jak je to s péčí o dítě - napsat do rodného listu ho chci, ale nevím jestli pak musím dořešit soudní cestou, že dítě bude v mé péči, někde jsem totiž četla, že když toto nebude nějak vyřešené, tak musím mít víceméně na vše souhlas otce - když dítě jde do školky, do školy, když bychom chtěli odjet na dovolenou do zahraničí, tak se chci zeptat zda je to pravda a zda když jsem s otcem nikdy nežila a on žije svůj život, zda se to i tak musí řešit soudně, budu ráda když ho dotáhnu na tu matriku, tak bych ho pak nerada tahala ještě po soudech.
Předem děkuji za odpověď. - otázka upravena poradcem
Patricie
Dobrý den,
k vyřízení většiny záležitostí dítěte stačí, že je vyřídí fakticky jeden z rodičů, k většině dalších pak podpis jednoho z rodičů. Dovolenou můžete absolvovat s dítětem bez souhlasu otce. K určitým důležitějším úkonům, jako je třeba výběr školy, je však skutečně vyžadován podpis (tj. stvrzení souhlasu) obou rodičů, pokud nemáte rozsudek o svěření dítěte do Vaší výlučné péče. Svěření probíhá formou soudního řízení, pokud je však mezi rodiči dohoda, je vše vyřešeno na jednom soudním jednání a jednání je relativně krátké, takže doporučuji vyřídit. Předejdete tak komplikacím se zajišťováním podpisu do budoucna.
JUDr. Romana Lužná
 
Společné jmění manželů
Dobrý den, s manželkou jsem ještě před svadbou koupili dům společně, ale jelikož jsme nebyli ještě manželé není dům veden jako SJM, jak nyní postupovat prosím abych SJM dosáhl? Děkuji.
Michal
Dobrý den,
pokud chcete dům zařadit do společného jmění manželů, je třeba zajít k notáři a uzavřít formou notářského zápisu smlouvu o rozšíření společného jmění manželů.
JUDr. Romana Lužná
Výchova dětí po rozvodu
Dobrý den matka dítěte mi neumožňuje dostatečný kontakt s dítětem, nechce mě s dcerou nechat samotného je až úzkostlivá nepřípustná a to bezdůvodně co mužů dělat? díky
Tomáš
Dobrý den,
můžete se obrátit na OSPOD, případně řešit přes soud. Doporučuji zvážit také rodinnou poradnu či mediaci.
JUDr. Romana Lužná
Úprava styku s dětmi
Dobrý den ,mám na Vás tuto otázku od jakého věku může být dítě přes noc bez matky? Mladí se rozešli ,a matka- dítěte(vnouček) ,řekla otci (mému synovi ),že malého (15 měsíců) nedostane přes noc ,ale jen přes den ,že se informovala na OSPod.
Děkuji za odpověď
Libuše Nekulová
Dobrý den,
toto je třeba posoudit vždy individuálně, podle osobnosti dítěte, jak je zvyklé bez matky pobývat, v jakém prostředí by se pobyt odehrával apod. 
JUDr. Romana Lužná
Majetkové vypořádání
Dobrý den,
můj manžel má spolu se sourozenci dům ve společném vlastnictví. Náš syn projevil zájem o bydlení v tomto domě, který je nyní prázdný. Oslovil ostatní vlastníky, zda by mu podíl prodali, chtějí ale nesmyslně vysokou částku. Manžel by synovi svůj podíl věnoval, má ve výlučném vlastnictví i pozemek, na kterém dům je. Je nějaká možnost, co s tím? Další věc je ta, že dům je ve špatném stavu, potřebuje už nyní nutné opravy, je možné, aby se syn do domu nastěhoval, dělal opravy a požadoval spoluúčast od ostatních vlastníků? Potřebuje souhlas s tím, že by se do domu nastěhoval od ostatních? děkuji za odpověď.
Anika
Dobrý den,
rozsah dotazu přesahuje možnosti této poradny. Váš manžel má možnost dohodou nebo prostřednictvím žaloby žádat o zrušení a vypořádání podílového spoluvlastnictví, v rámci čehož by žádal, aby se stal výlučným vlastníkem nemovitosti. Následně by dům synovi daroval nebo prodal. K projednání podrobností se můžete na mě obrátit přes e-mail: info@advokatka.net. Jelikož je Váš manžel vlastníkem pozemku, je šance na převzetí domu velmi vysoká.
JUDr. Romana Lužná
Majetkové vypořádání
Dobrý den,

Je tato formulace do smlouvy o vypořádání SJM dostačující nebo musí být blíže specifikováno jak k nabití prostředků z dědictví došlo (bližší údaje zemřelé osoby apod.)?

4.1.1 Částka ve výši XY bude uhrazena z vlastních prostředků Manželky nabitých dědictvím.
4.1.2 Zbývající částka ve výši XY bude financována formou hypotečního úvěru, o který žádá Manželka v den podpisu této Smlouvy, a to dne [datum] u Hypotéční banky, a.s.

Děkuji za odpověď.
Jitka
Dobrý den,
bez znalosti kontextu smlouvy Vám bohužel nemohu poradit. Kontrolu smlouvy můžeme provést přes e-mail, jedná se o placenou právní službu. V případě zájmů mně napište na e-mail: info@advokatka.net.
JUDr. Romana Lužná
Majetkové vypořádání
Dobrý den, před rokem nám s bratrem zemřel otec, který nezanechal žádnou závěť. Zdědili jsme po něm dům a dům po dědickém řízení je půl na půl. V domě žije bratr. Odmítá vyplatit a dům prodat a zároveň mi nechce dát půlku odhadu za nemovitost. Chtěla jsem se zeptat co mám v takové situaci dělat.
Lucie
Dobrý den,
pokud není dohoda s bratrem možná, můžete buď svoji polovinu prodat, pokud byste našla zájemce, nebo podat žalobu o zrušení a vypořádání podílového spoluvlastnictví. Dále se můžete pokusit získat náhradu za to, že bratr užívá celou nemovitost, ač mu náleží jen ideální polovina. Toto je však třeba předem posoudit podrobněji.
JUDr. Romana Lužná

Majetkové vypořádání
Před 12 lety jsme si koupili s manželem dům na hypotéku. Manžel vydělává mnohem více jak já a nyní při rozvodu chce větší podíl z domů protože více přispíval na domacnost. Má na to právo? Děkuji za odpověď
Iveta
Dobrý den,
pokud nemáte zúženo společné jmění manželů nebo jinou změnu majetkového režimu, pak jsou veškeré příjmy Vás i manžela společným jměním manželů a tudíž i veškeré platby a podíly na domě jsou pro oba manžele stejné.
JUDr. Romana Lužná
Výživné
Matka mého syna 15 let, je v insolvenci a chce žádat o zvýšení výživného. O syna se nestará, nezaopatřuje mu jídlo a už měla díky tomu jednou problém se sociálkou. Syn je s ní kvůli tomu, že má matka další dítě, které musí hlídat. Matka kouří, pije, dělá si nehty a řasy, ale jídlo dětem nekupuje. Synovi peníze dám a ona mu je sebere. Má vůbec v takové situaci možnost, že jí výživné zvýší??? Nejsem ochotný podporovat její dluhy a neřesti, když se o ani jedno dítě nestará. Děkuji
Michal
Dobrý den,
výživné je určené dítěti a vychází z potřeb dítěte. Pokud shledáváte v chování, resp. výchově matky závady, máte možnost navrhnout svěření syna do své péče, event. navrhnout dohled nad výchovou matky.
JUDr. Romana Lužná
Společné jmění manželů
Dobrý den, jsem vdaná a já i manžel máme děti z původních manželství. Bydlíme v domě, který manžel vlastnil před svatbou. Manžel se sestrou pronajímají byt, který zdědili po svých rodičích. Já jsem podíl na bytě po své matce prodala a peníze si spořím na důchod. S manželem nemáme společný účet, každý máme svůj. Nyní jsem se dozvěděla, že manžel v závěti odkázal celý svůj majetek svým dětem. Znamená to, že dům i podíl na bytě by po jeho smrti zdědily jen manželovy děti a já budu muset ještě dát polovinu svých úspor jeho dětem? Mohla bych v domě dožít? Děkuji za radu.
Jarmila
Dobrý den,
pokud Vás manžel závětí vyloučil z dědění svého majetku, tj. odkázal veškerý svůj majetek dětem, pak skutečně ničeho z jeho nemovitostí nezdědíte, jestliže by zemřel. Pokud jde o Vaše peníze, pak je důležité, jakým způsobem proběhl tok peněz z bytu po matce, tj. zda jste schopna prokázat, že se jedná o peníze získané prodejem Vašeho výlučného majetku. Doporučuji tuto záležitost konzultovat s advokátem, který se oboru rodinného práva věnuje.
JUDr. Romana Lužná

Výživné
Dobrý den,
bývalý manžel má soudem stanoveny alimenty, které doposud posílal. Minulý měsíc měl incident, při kterém mu bylo odebráno řidičské oprávnění a je bez práce. Odstěhoval se z nájmu ke svému bratrovi a nic jiného movitého nevlastní. Z ÚP nedostává podporu, pouze je tam evidovaný. Alimenty mi sdělil posílat přestane od tohoto měsíce, protože nemá žádný příjem. Jak mám prosím postupovat?
Pavlína
Dobrý den,
pokud je výživné stanoveno rozsudkem, můžete podat návrh na exekuci a pokud nebude možné ničeho vymoci, můžete požádat o tzv. náhradní výživné u Úřadu práce. Pokud výživné nemáte upraveno rozsudkem, je třeba nejprve podat návrh na úpravu výživného k soudu.
JUDr. Romana Lužná
Výživné
Dobrý den,
po rozvodu zůstala bydlet dospělá, studující dcera u matky v bytě 5+1. Byt je v OV, neplatí se podnájem, pouze fond oprav a služby. Výživné platím pouze já ve výši 5000 Kč. Dcera si neustále stěžuje, že ji matka citově vydírá a že se s ní nedá bydlet. Na střídačku bydlí s přítelem a domů chodí jen 2-3x týdně. Zároveň uvádí, že matka výživné neplatí, s výjimkou Vánoc či narozenin, kdy dcera dostane např. 10.000 na něco" co si moc přeje. Nebo musí pracovat na zahradě své matky, pak dostane např. 1000 korun jako výživné za práci. Tyto částky nejsou pravidelné, spíše nárazové, či výjimečné. Dcera požaduje výživné ve výši 10.000 Kč. L
ze považovat finanční obnosy k narozeninám a ubytování dcery u matky v bytě za jistý druh výživného? Nebo je matka povinna platit polovic požadované sumy, tedy také 5000 Kč.
Matka je dobře zaopatřená, po rozvodu jsem ji odstoupil 3 společného majetku. Přídavky na dítě bere ona, z důvodu vyššího příjmu. Já jsem na podnájmu.
Děkuji za odpověď

- otázka upravena poradcem
Josef
Dobrý den,
výživné na děti je každému z rodičů určováno samostatně, tj. každý platí podle svých majetkových poměrů. Pokud je dcera již zletilá, musí se s matkou buď dohodnout nebo podat žalobu k soudu.
JUDr. Romana Lužná
Rozvod
chtela jsem se zeptat co mam udelat kdyz manzelem uz neziji ve spolecne domacnosti uz tri roky a trvali pobyt mam jinde a chci se rozvest a co udelat kdyz manzel je lezici
Soňa
Dobrý den,
rozvod je vždy nutné řešit přes soud, tj. musíte k soudu podat návrh na rozvod.
JUDr. Romana Lužná
Majetkové vypořádání
Máme dvě dcery,jedné jsme darovali námi splacený byt po rodičích. Druhá má v našem bytě trvalý pobyt ,bydlí ale s přítelem v pronájmu. Jak zařídit,aby náš byt výlučně po našem dožití připadl druhé dceři. První dcera s tím souhlasí.
Hanka
Dobrý den,
nalezení konkrétního řešení vyžaduje podrobnější konzultaci, neboť možností je více. Obecně lze říct, že i druhé dceři můžete byt darovat a současně pro sebe v bytě zřídit věcné břemeno doživotního bydlení.
JUDr. Romana Lužná
Obecné
syn se nezadržitelně řítí do exekuce a my chceme minimalizovat rizika.
Nebydlí s námi, i trvalé bydliště má jinde. Ale když si vyřizoval před dvěma roky půjčky, uváděl své tehdejší trvalé bydliště, což je RD, který teď pronajímáme na tři byty.
Teď se obáváme, že nám hrozí, že do pronajímaných bytů vniknou exekutoři.
Jak tomu můžeme předejít?

pozn.: dům není zkolaudován jako bytový, ale stále jako RD.

Odpovědět mi můžete prosím také na jiri.capek.dp@seznam.cz
moc děkuji
Jiří Čapek
Dobrý den, 
tato poradna se zabývá dotazy z rodinného práva - péče o děti před a po rozvodu, rozvod manželství, vypořádání společného jmění manželů. Zkuste vyhledat jinou poradnu.
JUDr. Romana Lužná
Společné jmění manželů
Dobrý den, v době manželství jsme začali s manželem bydlet s mojí matkou v jejím družstevním bytě. Asi před půl rokem se byt převáděl do osobního vlastnictví a já jsem se stala majitelkou bytu a v katastru nemovitostí jsem zapsaná pouze já. Chci se zeptat, jestli takto získaný byt spadá do SJM a jestli je to možné případně zpětně ošetřit darovací smlouvou. Mezi matkou a mnou byla dohoda o darování pouze ústní.
Eva
Dobrý den,
pro určení, zda byt máte ve výlučném vlastnictví je důležité, jakým způsobem na Vás maminka byt převedla, tj. zda se jednalo o dar výlučně pro Vás.
JUDr. Romana Lužná
Výchova dětí po rozvodu
Dobrý den paní doktorko, po rozvodu mi byl syn svěřen do péče. Nyní je mu 17 let a odstěhoval se k otci. Chtěla bych změnit svěření do péče na jeho otce. Lze to? A co pro to musím udělat? Děkuji
Šárka
Dobrý den,
ke změně rozhodnutí o svěření dítěte do péče rodiče je třeba podat návrh k soudu. Je však třeba vzít v úvahu, že nabytím zletilosti pozbývá rozhodnutí o svěření dítěte do péče účinnosti. Před podáním návrhu je proto třeba zvážit, jak dlouho ještě nezletilost bude trvat. Jiná věc je rozhodnutí o výživném, které je s rozhodováním o péči spojeno a pokračovalo by i po nabytí zletilosti. Tj. pokud má být syn svěřen do péče otce, bude Vám stanovena povinnost platit výživné. Po nabytí zletilosti byste se se synem mohli dohodnout mimosoudně, nebo by syn již musel podat návrh k soudu sám svým jménem.
JUDr. Romana Lužná
Majetkové vypořádání
Když jsem od manžela odešla, nechala jsem mu vše a vzala si jen pár maličkostí. Věděla jsem že má na účtě peníze, ale do smlouvy jsem napsala že chci aby byt ve kterém bydlí dal pak staršímu synovi a mladšímu byt, který jsme měli napsaný na sebe oba mladšímu. Starší syn, má potíže s bydlením, manžel se stěhovat nechce. Mám nějakou šanci otevřít znovu majetek, aby syna alespoň vyplatil? Vím, že peněze jsme měli. Jen jsem se nechtěla tahat o majetek a v té době syn neměl rodinu.Děkuji za odpověď.
Lenka
Dobrý den,
k zodpovězení dotazu bych musela znát obsah smlouvy a datum právní moci rozsudku o rozvodu manželství. Můžete se mně ozvat na e-mail: info@advokatka.net. 
JUDr. Romana Lužná
Úprava styku s dětmi
Dobrý den přítel má v rozsudku ze styk otce s nezletilým bude probihat za pritomnosti babicky. Takze to znamena ze babicku musi mit vsude sebou a bez ni nemuze travit cas treba venku se synem nebo treba byt u me? dekuji
Elišák
Dobrý den,
ano, babička by měla být setkání přítele se synem přítomna tak, jak uvádíte v dotazu.
JUDr. Romana Lužná