Poradna pro ty, kteří ve vztahu teprve začínají

Poradna

Ilustrační snímek

Na otázky odpovídá

Kamila Douchová

Zeptejte se Kamily Douchové, pedagožky se zájmem o vztahovou psychologii a s odbornou praxí v několika poradnách.

Nejvíce se ptáte

Poraďte se také

Poraďte se také


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.

*Označené položky jsou povinné.

Slepované vztahy
Dobrý den,

chtěla jsem se zeptat - s přítelem, který je o 16 let starší, jsemse poznala, ještě když byl ženatý. Bydlel odděleně, i když jeho manželka tvrdí opak, ale v tu dobu zrovna spolu nebydleli.Vzal mě ještě s kamarádem do Itálie, na večírk,y , jeli jsme do Norska - to všechno během prázdnin. Jeho manželka na náš vztah brzo přišla, nluvila s ním (řekl jí, že chce odejít), pak vyheldala mě, pak mi docela dělala potíže v rodině i v práci. Nakonec stejně podala žádost o rozvod. S přítelem spolu nebydlíme, on už má děti velké, já se s nimi nestýkám,hlavně jeho dcera jemu i mně docela dělá poříže. Byli jsme spolu cca rok, s několika přestávkami. Pak jsme se na cca necelý rok úplně rozešli, občas sms, nic víc. Před pár týdny mi přítel zase zavolal,jeli jsme spolu k moři, pak zase za známými, jsem tomu ráda, že se zase stýkáme. Zase ho i mě kontaktovala jeho maželka, která s rozvodem není srovnaná, vyčítá. On je z ní špatný, u soudu mají majetek,kdy ona ho chce oškubat, navíc její dospělá dcera podala žádost o aliomenty. Přítel je z toho hodně špatný. Poradíte, jak to posunout dál:?


Lucie
Kamila Douchová
Dobrý den, Lucie,
navázat vztah se ženatým mužem neznamená nikdy jednoduchý průběh. V horším případě muž od své ženy a rodiny nemá vůbec v úmyslu odejít a žena, která má nejdřív růžové brýle a je přesvědčená o tom, že je jen otázka času, kdy se muž rozvede, postupem času "střízliví" a jestliže se nechce smířit s rolí milenky, muže opustí. Ta lepší varianta, kdy je muž k rozvodu třeba už delší dobu nakloněn a svou ženu nakonec opravdu opustí, je vzácnější. Vy jste měla to štěstí, že se váš partner s manželkou opravdu rozvedl, i když to doprovázely a doprovází nepříjemnosti. Otázka je, jestli vám váš vztah stojí za to, abyste spolu tohle všechno překonali a užívali si konečně sami sebe bez toho, aniž by mezi vás někdo zasahoval. A jestli o to opravdu stojí i váš přítel, věřím, že soud s manželkou i neshody s dcerou ustojí. Vy se sama sebe zeptejte, jestli do toho půjdete naplno a jestli budete mít sílu na to přítele podporovat a vydržet to spolu s ním. 
Slepované vztahy
Vážená paní Douchová,
se svojí první velkou láskou jsme byli 4 roky. Teď jsme již 2 roky od sebe (rozcházeli jsme se na několikrát), oba si prošli nějakými vztahy, přesto jsme pořád mysleli jeden na druhého. Nejspíš proto moje (24) i jeho (28) vztahy krachly. Vím, že s jednou přítelkyní i bydlel, i tak to nevyšlo. Jdu dál, věnuji se práci, studiu, přátelům, ale vždy, když se potkáme, musím ho obejmout a nechci ho pustit. Miluji ho snad stále? On by mě chtěl zpátky hned. Je to jeho přání. Říkal to mnohokrát. Já jsem na vážkách, protože mě i mojí rodině ublížil a vím, že náš „vztah“ postrádá důvěru a respekt jeden k druhému. Je mnoho věcí, které mně na něm vadí, přesto jsem se přistihla, že když hledám vztah, v podstatě definuji jeho. Co si myslíte o vztazích, které se dají po čase dohromady? Všichni a všechno je proti nám, přesto, když se potkáme, cítíme se, jako bysme k sobě patřili. Mám strach, kdyby to nevyšlo, to by mě úplně položilo. Děkuji Vám.
Lucie
Kamila Douchová
Milá Lucie,
myslím si, že první velkou lásku si každý nese v sobě a nezapomene na ni, srovnává s ní pak další vztahy. Nevím, proč jste se rozešli (zmiňujete, že vám i rodině ublížil, jak moc?), takže nejsem schopná posoudit nakolik vás to zasáhlo a je to ve vás. Když se "slepí" vztah, který už jednou z nějakého důvodu (důvodů) skončil, je dost pravděpodobné, že po čase skončí na tom stejném problému, protože ano, lidé se sice vyvíjejí, ale zas tolik se nemění. Podle mého byste měla zapřemýšlet nad tím, jestli na něj nemyslíte a nevzpomínáte jen proto, že to zatím bylo to nejsilnější pouto, které jste ve vztahu zažila. Ale jestliže nad ním pořád tak moc přemýšlíte, zkusila bych se s ním nejdřív jen vídat bez toho, aniž byste skočili po hlavě znovu do vážného vztahu. Spíš si tak oťukávat, jestli by to mohlo znovu klapat. Třeba už jen touhle zkouškou zjistíte, že to slepit nepůjde a zachováte si jen hezkou vzpomínku na první velkou lásku. Přikláním se k variantě, abyste to zkusila, protože je lepší to zkusit a počítat s nezdarem, než pak v životě litovat, když už bude pozdě, že jste do toho nešla.