Pondělí 6. prosince 2021, svátek má Mikuláš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 6. prosince 2021 Mikuláš

Poradna pro ty, kteří ve vztahu teprve začínají

Poradna

Ilustrační snímek

Na otázky odpovídá

Kamila Douchová

Zeptejte se Kamily Douchové, pedagožky se zájmem o vztahovou psychologii a s odbornou praxí v několika poradnách.

Nejvíce se ptáte

Poraďte se také

Poraďte se také


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.

*Označené položky jsou povinné.

nezařazeno
Dobrý den, jsem pět měsíců ve vztahu s mužem, který nehledá povrchní dobrodružství, jde mu o hloubku (jeho slova). Tím zdůvodňuje i to, že zatím nedošlo k žádným tělesným kontaktům, pohlazení, polibkům, natož k něčemu dalšímu, byť příležitost by byla. Ani slova, kterými by sděloval své city ke mě, se zatím nedostavila. Pouze několikeré ujištění, že o mě velmi stojí. Jsme oba ve středním věku, nějaké vztahy už máme za sebou, nejsme tedy bez zkušeností. Mé jsou takové, že jsem vždy jako žena na počátku nemusela dělat nic, muži mě dobývali, byli ve všem aktivní. Zde je nová zkušenost, cítím, že ten muž ode mě očekává jakousi interakci, zřejmě by uvítal, abych první kroky podnikla já. Přijde mi to divné, ne součástí ženské role. Navíc nevím, jak konkrétně na to a zda vůbec mám něco takového dělat. Vždy mi vyhovovala počáteční mužova aktivita, které se tady zjevně nedočkám. O vztah stojíme oba. Co mám dělat? Myslím opravdu konkrétní kroky, ne abstraktní doporučení. Moc děkuji.
Zuzana
Kamila Douchová
Dobrý den, Zuzano,
děkuji za dotaz, jen vám doporučuji obrátit se raději na partnerskou psychologickou poradnu Jitky Douchové. Tato poradna je cílena na ty, kdo se vztahy začínají.
nezařazeno
Kamilo, prosím o radu, jsme oba starší, oba rozvedení, začínáme. Zjistila jsem u něj drobné lži - zabouchne dveře u auta, když je běžím rychle otevřít (klíče jsou vevnitř), tak tvrdí, že se zabouchly samy (nezabouchly. viděla jsem ho). Nenadávala jsem, nic, že by třeba měl důvod se bát. Sám má velmi negativní vztah ke svým dětem, já když spílám na fakt objektivně negativní vztah mého bývalého k mým dětem, tak přizvukuje a nasazuje si. Připadá mi to pokrytecké. Další lží jsou zase třeba nějaké momenty z jeho života, mimoděk mi sděluje už třeba třetí verzi příběhu. Bojím se, že se přetvařuje. Navíc začal po půl roce tlačit na svatbu, nebo alespoň zásnuby a ač nic neproběhlo, tvrdí mi, že jsem zasnoubená... nebydlíme spolu. Jak to vidíte Vy? Děkuji
Jana
Kamila Douchová
Dobrý den, Jano,
děkuji za váš dotaz, ale odkážu vás s dotazem spíše na partnerskou poradnu psycholožky Jitky Douchové. Zodpovídám dotazy v poradně pro ty, kteří ve vztahu začínají.
nezařazeno
Mám 21 rokov a neviem brať život s ľahkosťou ako moji rovesníci. :( Mám pocit, že sa mi nič nedarí a všetko ma štve. Aj keď to možno tak naoko vyzerá, zdá sa mi, že všetci okolo sú šťastnejší ako ja. Nedarí sa mi vo vzťahoch akýchkoľvek a v štúdiu nevidím zmysel svojho snaženia. Ako na to?
Martina
Kamila Douchová
Dobrý den, Martino,
nemyslím si, že každý umí brát život s lehkostí. Naopak. Považuji to za velký úspěch naučit se tak život brát. Každého z nás něco v životě trápí, někdo má větší sklony nad věcmi dlouze přemýšlet a týrat se, někdo umí "vypouštět" rychleji.  Nicméně, buďte si jista, že ačkoliv se vám zdá vaše okolí šťastnější, je to jen o tom, že to mnoho lidí umí navenek dobře skrývat. Začněte tím, že si uvědomíte, že každý něco řeší. Někdo má větší štěstí například v pracovní sféře, ale nevidíme už do jeho soukromého života, kde to nemusí být růžové. Někdo zrovna třeba prožívá štastně zamilované období, ale řeší smysl života co se práce týče. O tom život taky je a nikdo se tomu nevyhne. Pokud máte pocit, že se vám momentálně v ničem nedaří, myslete na to, že je to dočasný stav, protože nic netrvá věčně a zkoušejte najít pozitiva a radosti v maličkostech. Čím víc se budete soustředit na to dobré, tím lépe se budete cítit, a také se vám začne více dařit :-).