Středa 30. září 2020, svátek má Jeroným, Ráchel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 30. září 2020 Jeroným, Ráchel

Poradna lékárníka a dietologa PharmDr. Martina Staňka

Poradna

Léky

Na otázky odpovídá

Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk

Lékárny jsou plné doplňků stravy a volně prodejných léků, ale jak se v nich orientovat? Jak vybrat ten nejvhodnější přípravek? Tyto otázky a mnoho dalších z oblasti volně prodejných léčiv a parafarmaceutik vám zodpoví lékárník s dlouholetou praxí PharmDr. Martin Staněk.

Nejvíce se ptáte

Poraďte se také

Poraďte se také


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.

*Označené položky jsou povinné.

Léky na předpis
Dobrý den, děkuji za radu a ještě upřesňuji ohledně problému s konečníkem. Ano, dcera má sedavé zaměstnání, podpatky nenosí a těžké předměty nezvedá, ovšem má nadváhu.
Marie
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Nadváha přispívá k těmto problémům. Je dobré pár kilo sundat viz. např. www.clinicdiet.eu ( osobní návštěvy naší ordinace), nebo www.drstanek.cz. Je dobré si také upravit sezení, aby bylo měkčí, ale zase neškodilo páteři. Každá drobnost může přispět ke zlepšení. Průjmy a zhoršené trávení živin naopak mohou přispívat ke  zhoršení stavu. Pozor také na spodní prádlo, aby nepouštělo mikrovlákna. Dráždit mohou i textilní barviva. Lubrikační gel vytvoří  fyzikální barieru, která bude chránit pokožku před těmito vlivy. Měl by být účinnější než  běžná mast.
Léky na předpis
Dobrý den, užívám ještě 2 x denně ráno a večer po jídle přípravek Lagosa
Romana Frantová
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Tamoxifen bych užíval ráno nalačno nebo mezi jídly s cca dvouhodinovou přestávkou.  Myslím si, že Lagosa by mohla zlepšit využitelnost tamoxifenu z trávicího traktu a že je to vhodná kombinace léčiv. 
Léky na předpis
Dobrý den, dcera (36 let) v minulých letech občas měla problémy s konečníkem, které řešila s obvodní lékařkou s podezřením na hemeroidy. V posledním roce pro stále častější problémy byla odeslána na proktologii. Tam se hemeroidy nepotvrdily, ovšem zjistily se bolestivé, praskající ranky kolem konečníku. Dostala mastičku, která zabrala, ovšem po jejím vypotřebování se bolestivé ranky neustále opakují. Problémy se zácpou nemá, stolice je, až na občasné výjimky, v normě. Nerodila, bere prášky na štítnou žlázu a vyšší krevní tlak. Můžete prosím poradit, jak stav zlepšit ? Děkuji.
Marie
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Dobrý den, Marie. Doporučuji užívat Detralex 2x tablety po dobu jednoho měsíce ( je na lékařský předpis z důvodu úhrady. Alternativou je  například doplněk stravy Paralékárna Flavonoidy 2x2 tablety za den. Konečník bych ošetřoval silikonovým lubrikačním gelem Doer. Pokud by se stav výrazně nezlepšil, ozvěte se prosím.  PS: Má dcera sedavá zaměstnání?  Zvedá těžké předměty? Nosí ráda vysoké podpatky? 
Parafarmacie
Pane doktore, moc díky, jste skvělý ! Proplachovala jsem nos jen vlažnou vodou, nechala tomu čas, jak jste napsal a čich se vrací !!! Nejdříve jsem ucítila kávu, potom aromatickou svíčku a též moji bazalku, která je pěkně košatá a voní úžasně.
Andrea
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Tak to mám radost, Andreo, že je vše v pořádku ! Plnou vůni bazalky mám také rád.
Léky na předpis
Užívám warfarin 5 a Trexan lusopres a bisoprol Děkuji jsou velké asi jako dvoukoruna objevuji se na břiše a nohách
Martin
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Doporučuji ihned kontaktovat lékaře a upravit dávkování Warfarinu. Jestli užíváte i jen občas protizánětlivé léky, okamžitě je vysaďte. Je třeba pečlivě zvážit užívání Trexanu.
Parafarmacie
Dělaní se po těle modřiny samy od sebe co to znamená
Martin
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Může to být například zapříčiněno zvýšenou krvácivostí, kterou mohou způsobit běžně dostupné léky jako jsou antirevmatika. Je poměrně časté, že starší lidé jimi bývají předávkovaní. Jinou možností je poškození cév metabolickými změnami. Nemám o vás žádné informace abych mohl odpovědět přesněji.
Léky na předpis
Dobrý den, po chemoterapii (karcinom prsu) mám užívat 1 x denně Tamoxifen, můžete mi prosím poradit, zda brát lék ráno, v poledne nebo večer, před jídlem, po jídle atd. Děkuji za odpověď.
Romana Frantová
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Dobrý den paní Frantová. Užíváte  pravidelně ještě i jiné léky?  
Parafarmacie
Dělaní se po těle modřiny samy od sebe co to znamená
Martin
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Užíváte nějaké léky, Martine?  Kde se modřiny objevují? Jak jsou velké? 
Parafarmacie
Dobrý den,pane doktore omlouvám se, ale musím napsat ještě jednou, bohužel z přípravku které jste mi doporučil koupit pro maminku, je pouze tyčinka Stimulsin. Dietline vitamín ani Gelantina intenzive- bohužel není. Jaké jiné multivitam-multiminer. je možné zakoupit? Ještě se zeptám na wobenzym - myslíte, že je vhodný pro maminku, k lepšímu hojení po operaci, otázky napsané niže- TEP kolena?Děkuji mnohokrát.
Jana
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Dobrý den Jano. Wobenzym bych spíše použil v rámci předoperační přípravy a pokračoval bych v jeho užívání i po operaci. Nyní už se tolik jeho příznivý efekt neprojeví. Je ale možné jej užívat i nyní a může trochu snížit bolestivost a urychlit hojení. Mamince můžete koupit šumivá Additiva s minerálními látkami, pokud neseženete DietLine VitAmin. Gelantinu Intensive můžete zatím  nahradit Gelantinou Active (3x2 tablety), jestliže maminka nemá problém s polykáním tablet. Poraďte se také s lékařem, zda  by třeba mamince nedoporučovat užívat Piascledine 300, pro ochranu ostatních kloubů. Je možné ho kombinovat s Gelantinou a je to podle mého názoru  racionální postup. Tento lék je bohužel na lékařský předpis, z důvodu úhrady ze zdravotního pojištění.
Parafarmacie
Hezký den pane doktore, předem Vám velmi děkuji za odpověď , pro mou maminku po operaci, TEP kolena. Ráda bych objednala gelatinu intensiv,kterou jste doporučil, ale je nedostupná, můžete poradit jiný přípravek? Potřebuji to pro maminku co nejdříve. Železo zatím dávají v tabletách, je jí trochu lépe,ale únava, slabost přetrvává. Rehabilitaci důkladně dodržuje, cvičení, chůze do schodů, ze schodů, motodlaha... jen ji potřebujeme posílit. Nevím, kde bere tu sílu, obdivuji ji, ale pomáháme jak můžeme, psychická podpora je důležitá, hlavně v tomto období. Váš názor na houbu korálovec ježaty na posílení imunity? Nebo jiná houba? Moc Vám děkuji, analgetika zatím snížit nemůžou, ale jak bolesti polevi, určitě se bude snažit některé léky odbourat. Zhubla, takže váha je 67,na 160 cm. Děkuji za pomoc a prosím poraďte, čím můžu nahradit přípravek, gelatinu intensiv. Moc si Vás vážíme, děkujeme.
Jana
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Dobrý den, Jano. Žádný doplněk stravy nemá významný vliv na imunitní systém. Ukazuje se ale, že některé složky lidské stravy, pokud jsou v ní přítomny stále, přispívají ke správné funkci imunitního systému. Jsou to zejména složky, které jsou pro fungování imunitního systému nezbytné (některé vitaminy, minerální látky a stopové prvky). Velmi důležitá je pro  imunitního systém  i střevní mikrobiota, Její složení můžete také ovlivnit stravou. Například  mléčnými  výrobky . Velmi populární jsou beta glukany. Jejich příznivý vliv se ale ukázal jen u asijské populace,  u které byly právě pravidelnou součástí běžné stravy. Nesetkal jsem se s žádnou vědeckou informací že doplňky stravy z korálovce ježatého mohou ovlivnit imunitní systém do takové míry, aby to mělo nějaký zdravotní význam. 
Parafarmacie
Pane doktore, ozývám se ještě jednou - měl jste pravdu, třetí den rozhodl, snažila jsem se zimnici vyležet, zakoupila jsem C 1000, prolévám se různými čaji. 2 dny jsem měla průjem, po diet.opatřeních už ne, užila jsem Endiaron. Nekašlu, hlava mě nebolí, ale i když nesmrkám, mluvím jakoby přes nos. Teď jsem trochu zpanikařila, protože necítím bazalku - chtěla jsem dát do jídla, ani rýmovník ! Doporučujete nějakou inhalaci, víkend přede mnou než budu případně řešit v úterý s lékařem. Děkuji za radu.
Andrea
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Jestli dýcháte nosem bez obtíží, Andreo, nechte všemu volný průběh. Jestli dýcháte nosem s obtížemi, propláchněte nosní dutinu vlažnou pitnou vodou. Nasajte ji z dlaně nebo pomocí speciální konvičky.  Je to pravděpodobně šetrnější způsob než většina inhalačních postupů.  Ztráta  či ovlivnění čichu  během infekčního onemocnění je běžná. Často si toho lidé ani nevšimnou, protože návrat k normálu může být velmi  rychlý. Co se týká Covidu-19, zatím se setkávám jen s případy, že čich i  vnímání chuti  se  vrátilo k normálu po několika dnech od propuknutí příznaků infekce. Věřím, že budete brzy v pořádku.
Parafarmacie
Dobrý den pane doktore, chtěla bych Vás moc poprosit o pomoc, jake preparáty bych mohla koupit mamince po operaci, k lepší a rychlejší léčbě a zotavení. Jde o totální výměnu kolenniho kloubu, ona se léčí s parkinsnem, její stav je stabilizovaný, ale ona je zesláblá , má velké bolesti, je alergik na spoustu léků , proto není možné tlumit bolesti jako u jiných pacientů, bere palgotal, mezitím novalgin, je po operaci 5.den.Zajimaji mě doplňky stravy, vitamíny, přípravky na klouby, které by mohii pomo v tomto případě, mám na mysli např. žraloci chrupavka, jaké nápoje by ji mohli dodat sílu a energii. Vitamín C, jaký by jste doporučil? Má špatný krevní obraz, málo železa, teď po operaci, více nevím. Věk 72 let. Děkuji Vám za Váš čas a jakoukoliv radu. Přeji pěkné dny a hodně zdraví.
Jana
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Dobrý den, Jano. Jestli má maminka málo železa, musí se cítit unavená a zesláblá. Krvinky nemohou vázat dostatečně kyslík a přenášet ho do tělesných tkání včetně mozku. To je naprosto zásadní a životně důležitý biochemický děj. Příčinu nedostatku železa je tedy třeba zjistit a podle toho reagovat. Co se týká žraločí chrupavky, tak do té určitě neinvestujte. I z toho důvodu, že po totální náhradě kolenního smyslu pozbývá smysl používat přípravky které mohou zlepšit funkci chrupavky a tím i ochranu kloubů před mechanickým poškozením. Můžete tím ale chránit kloub na vedlejší noze, který bude pravděpodobně více zatěžována brzy může dojít k eskalaci obtíží i na druhém kloubu. Klíčové je udržování normální váhy. Pak je možné použít například Condrosulf 800 nebo 1200, pokud to ortoped bude považovat za vhodné. Je možné také použít kolagenní hydrolyzáty jako je např. Gelantina Intensive.  Nyní bych mamince koupil multivitamin-multiminerál . Např. DietLine VitAmin či šumivá Additiva. Je možné použít vitaminovou tyčinku Stimulsin Multi, která ji bude chutnat. Pokud je diabetička, je třeba započítat obsažený cukr do celkového denního příjmu sacharidů, který doporučil diabetolog v rámci stanoveného dietního režimu. Způsob stravování má velký vliv na zánětlivé procesy. Může snížit potřebu analgetik a protizánětlivých látek. Ať je mamince brzy lépe a ať respektuje pokyny, které souvisejí s rehabilitací.
Parafarmacie
Dobrý deň,
čítala som, že nie je bezpečné vytláčať vriedky nad hornou perou a nose ("trojuholník"). Dnes som si vytlačila biely vriedok na hornej pere a hneď som si ho vydezinfikovala Alpou. Chcem sa vás spýtať, je to nebezpečné? Čo mám robiť? Ďakujem za odpoveď. - otázka upravena poradcem
Dana
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Myslím, že to bude v pořádku, Dano. Nemusíte mít žádné obavy. Teoretická riziko je takové, že určité množství mikroorganismů se může takto dostat do krevního oběhu a může způsobit celkovou či místní infekci okolní tkáně. Nikdy jsem se ale s vážnějším případem při postupu jako byl váš nesetkal. Mnohem větší riziko představuje péče v kosmetických salonech. Postupovala jste logicky. 
Léky na předpis
Dobry den na bolest bricha mi byl predepsan contoloc mam nadvahu ,jak dlouho tento lek brat dekuji jitka
mvebrov@seznam.cz
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Dobrý den, Jitko. Na to vám nemohu odpovědět. Neznám příčinu obtíží. U většiny indikovaných zdravotních problémů, je třeba užívat tento lék dlouhodobě. Od lékaře byste měla dostat jasné informace. 
Parafarmacie
Dobrý den,
dlouhodobě užívám Belllasin Ballance 40+(,jsem po odstranění dělohy a vaječníků)cítím se po něm dobře ,ale mám obavu jestli to nemá nějaký vedlejší účinek.
Děkuji
Helena
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Dobrý den, Heleno. Osobně nevidím žádný problém v dlouhodobém používání tohoto přípravku, jestliže se dodržuje doporučené dávkování výrobce. Nemělo by docházet ani k interakcím s léčivy. Pokud má mít tento přípravek nějaký smysl, měl by se užívat dlouhodobě. Obsahuje také kofein. Přestože je dávka jen 20mg ev. 40mg, započítejte ho do denního příjmu kofeinu, jestliže pijete kávu či pravý čaj. Zhoršovat spánek může nejen u osob, které citlivě na kofein reagují.
Parafarmacie
Dobrý den, pane doktore, co byste poradil z lékárny na chřipku ? Paralen, Coldrex, Acylpirin atd.? Čím je způsobena zimnice, třesavka, kterou už dva dny trpím? Nemůžu se zahřát, teploty kolem 37. Děkuji za odpověď.Andrea
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Dobrý den, Andreo. Je nepravděpodobné, že respirační onemocnění u vás vyvolal  virus chřipky. Bude se jednat o jiný druh viru a nelze vyloučit, že se na něj nabalila i nějaká bakteriální infekce. Virus chřipky je aktivní hlavně v zimním období. Zejména v lednu a únoru. Pijte teplé nápoje a snažte se vypotit. Nejlépe pod duchnou. Pokud nemáte větší bolesti svalů a kloubů, neužíval bych zbytečně léčiva. Tělo infekci již brzy překoná. Léčiva mu to často jen ztěžují. Zejména ta, která snižují tělesnou teplotu, což je základní imunitní mechanismus v boji proti virové infekci. Antipyretika by se měla volit až při vysoké a déle trvající teplotě. Třetí den bývá přelomový. Když tak mi ale lépe popište obtíže i váš zdravotní stav, abychom něco nezanedbali.. Dejte si šumivý vitamin C dávce 500-1000 mg. Je možné přidat i multivitamin-multiminerál.
Parafarmacie
Dobrý den, děkuji moc za Vaše rady. Nějak tak intuitivně jsem si to také vypozorovala > menší porce nedráždivého jídla. Smectu zkusím. Mám Laktobacily "6" Dr.Max 6 kmenů - komplex laktobacilů a bifidobakterií 5 mld. CFU v kapsli. Měla jsem je doma, případně si pořídím z lékárny něco jiného na Vaše doporučení. Děkuji Eva - otázka upravena poradcem
Eva
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Antibiotická léčba běžných infekci trvá zpravidla týden. Myslím si, že se vše brzy dá do pořádku, Evo. I samotná probiotika mohou být příčinou průjmu. Ne vždy jsou takovým přínosem, jak se uvádí. Dávka 5mld CFU je  asi nedostatečná, aby něco v trávicím traktu změnila, pokud užíváte jednu tobolku za den. U probiotik je důležité nejen užívané množství jednotlivých druhů bakterií a, jejich zbytků ale také jejich vlastnosti. Jejich šlechtěním je možné dosáhnout takovou změnu, která zdůrazní přednosti a potlačí nedostatky. Pak je větší naděje, že budou pro lidské tělo přínosem. Také platí, že kultury které vyhovují jednomu, nemusí úplně vyhovovat druhému.
Léky na předpis
Dobrý den ,prosím vás mela jsem bolest bricha a mam uzivat controloc 20mg uzivám asi 9 dni bolest je mala nyni v nadbrisku jak dlouho musim jeste controloc uzivat děkuji
jitka
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Na to vám odpovědět neumím, Jitko. Kde jste byla vyšetřena?  S jakým lékařským závěrem? 
Léky na předpis
Dobrý den, Klacid 500 mg po 12 hodinách. Ještě užívám Erdomed (1-1-0), tam jsou prý průjmy možné taky. Byla bych vděčná, kdybyste mi poradil, v jakém pořadí mám vše užívat, případně co jíst/nejíst. Děkuji moc
Eva
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Doporučoval bych užívat Klacid těsně po jídle, Evo. Jídlo volte skromnější a pestré. Takto se Klacid i lépe využije. Oba léky můžete užívat ve stejný čas. Léčivá látka Erdomedu se výborně a rychle vstřebává.  Mezi jídly užijte 3 sáčky Smecty za den. Časový odstup od ostatních léčiv doporučuji minimálně 2 hodiny. Kvalitní probiotikum je možné užívat také s jídlem či mezi jídly. V jaké formě a v jaké dávce probiotikum užíváte. Jak se jmenuje? 
Léky na předpis
Dobrý den, co můžu dělat s průjmem během užívání antibiotik? V mezičase si vezmu probiotika, ale mohlo by pomoci ještě něco? Děkuji moc Eva
Eva
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Jaké antibiotikum užíváte, Evo?
Léky na předpis
jak se ovlivní neurontin 3OO a B6?
Zuzana
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Vitamin B6 se podílí  na mechanismech, které souvisejí s přenosem nervového vzruchu. V tomto smyslu jeho nedostatečný denní příjem může zhoršovat i účinek gabapentinu (Neurontin). Nedostatečný příjem vitaminu B6  může také  podporovat neuropatickou bolest.
Léky na předpis
Dobrý den pane doktore, potřeboval bych prosím poradit s lékovou interakcí. Poslední měsíce jsem začal mít více zdravotních problémů, takže mám předepsáno více léků najednou. Pradaxa 2x150 mg=embolizace plic, Nebilet +x 5mg=krevní tlak, minocyklin 2x100mg+plaquenil 2x200mg=borelioza. Popřípadě které krevní testy potom pravidelně kontrolovat. Moc Vám děkuji
Marcel
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Dobrý den, Marceli. Z hlediska rizika lékových interakcí, nevidím v kombinaci problém. Co se týká možného výskytu nežádoucích účinků, dají se částečně předvídat na základě dobré znalosti zdravotního stavu pacienta. Musíte tedy být pravidelně kontrolován  a biochemické vyšetření krve a moči (na to nezapomínat), by mělo být provedeno v rozsahu , které se provádí v rámci  běžného preventivního interního vyšetření. Pradaxu je pak třeba sledovat zvlášť koagulačními testy.
Parafarmacie
Dobrý deň,
píšem ohľadne hypermangánu. Doma som na niečo stúpila a poranila som si nohu (na ktorej mám lymfedém) pod palcom, kde mi tiekla krv. Išla som na pohotovosť, lebo som sa obávala ruže. Pán doktor mi kázal ranku dezinfikovať a doporučil mi ten hypermangán. Keďže ho mám doma, rozmýšľam aj, že by som ho mohla na tú nohu používať aj preventívne.. Prosím vás, ako ho mám používať? Ďakujem.
Dana
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Díky za upřesnění, Dano. Pokud lékař doporučil používání hypermanganu, měl by vám sdělit, jak  s ním zacházet. Je to základní chyba. Sám bych jej použil takto. Udělal bych si 0,5% roztok a chodidlo si omyl či do roztoku na 5 minut ponořil. Nechal bych je  pak oschnout po dobu  30 minut, aby mohl manganistan dále působit. Pak bych chodidlo omyl vodou, pečlivě vysušil ručníkem a ještě nechal na vzduchu oschnout. To bych provedl ráno i večer. Hypermangan může dráždit pokožku i poraněné místo a  tak je pečlivé omytí důležité.
Parafarmacie
Dobry den momentalne neberu zadne enzymy. V 17 letech jsem byla na kolonoskoppi nebot jsem mela dlouhotrvajici bolesti bricha- nic nezjisteno, delali mi taky testy na lepek a na mlecne produkty. Tenkrat to vypadalo na alergii na melcne produkty, toto bylo ale pote zniceho nic vyvraceno. Obecne ale vim ze mi mleko a mlecne produkty nedelaji dobre, takze je obecne moc nejim.

Zitra mam termin na endosonographii, aby se podivali jeste jednou na tu slinivku (nebot na magneticke rezonanci bylo zjisteno nejake drobne uzliky u ocasu slinivky a sleziny). Bolesti slinivky uz nepocituji, jen me prave ted trapi dost moje streva, vprazovani se bolesti bricha zmerujici ve strevem na leve strane.
Daniela
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Danielo, nemohu vám nic poradit dalšího, když jste moje doporučení nezrealizovala. Nemám na čem stavět a ev. radu korigovat..  Je třeba vyčkat na výsledek vyšetření. Osobní kontakt s lékařem je nezastupitelný v případě vážnějších či nejasných zdravotních problémů.  Díky za pochopení.
Léky na předpis
Dobrý den, psala jsem Vám ohledně mym problému slinivky. Odpovídám tedy na vaše otázky: kolonoskopie jsem absolvovala před 8 lety(to mi bylo 17.let) a nic se nezjistili. Jinak na kolonoskopie jsem teď nebyla, v úterý mám termín na endosonograpii kvůli slinivce. Problémy trochu s bolesti ustoupili, hodnoty slinivky vporadku. Hlen mám ve stolici občas. Jinak mě břicho stále bolí někdy v oblasti střev spíše na levé straně a nahore. Je to už velice nepříjemné ... nevím co moc mám dělat
Daniela
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Užíváte prosím trávicí enzymy, Danielo? S jakým výsledkem? U kterých pokrmů je volíte, jak je veliká porce a jaké volíte dávkování? Jaký byl důvod kolonoskopie v 17 letech?
Parafarmacie
Dobrý deň,
mám lymfedém na ĽDK. Pán doktor mi odporučil hypermangán, ktorý som si kúpila. Chcem sa vás spýtať, ako ho presne používať a ako často. Mám si nohu potierať alebo ju v tom namočiť? Koľko kryštálikov na koľko vody treba použiť? A ako často, napr. 1x do týždňa alebo iba občas? Ďakujem veľmi pekne za odpoveď.
Dana
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Dobrý den, Dano. Nezdůvodnil vám lékař, proč vám hypermangan doporučil? Máte na této končetině nějaké kožní projevy, které na druhé nejsou? Samotný lymfedém hypermangan ovlivnit nemůže.
Léky na předpis
Dobrý den, prosím o informaci. Můj manžel má více nemocí: srdce, těžké astma a s tím související jiné nemoci, polyneuropatii ... Chtěla bych se zeptat, na jak dlouho dopředu se mohou vystavovat léky. Všichni lékaři předepisují manželovi léky na 1/2 roku nebo na rok, jen plicní lékařka předepisuje 1-2 krabičky. To vyjde tak na 2 měsíce. Takže musíme neustále telefonovat kvůli objednání léků. Na kontrolu ho objednávají asi tak po roce.
Děkuji za odpověď.
Slávka
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Dobrý den, Slávko. Recepty na léčiva která pacient užívá dlouhodobě se zpravidla píší na 3 měsíce. Ne déle. Je to z ekonomických důvodů i medicínských. Nelze vyloučit změnu medikace podle aktuálního zdravotního stavu. Paní doktorce bych to neměl za zlé. Může být limitována ze strany konkrétní pojišťovny. Lékař se musí nějak vejít do rozpočtu. Paní doktorce také nemusí být jedno plýtvání léky, které je u nás asi největší na světě a chová se zkrátka šetrně.  Na druhé straně získat elektronický recept na mobil  může být otázka minut, hodin či dne a léky si můžete v lékárně vyzvednout. Momentálně systém funguje výtečně, díky minulému vedení Státního ústavu pro kontrolu léčiv, které vyvinulo značné úsilí a entusiasmus na jeho zdokonalení. "Cizím peřím" se teď  úspěšně chlubí jiní.
Léky na předpis
Dobrý den,předem děkuji za odpovět a chci se ještě zeptat.Mužu užívat Mirtazapin s čajem z heřmánku + okvětních lístku z vlčího máku,samo zběr a nahradit popřípadě ten Mirtazapin třezalkou vím,že dohromady se nedoporučuje a ani né moc v létě abych neměla virážku ze slunce.Stím stravováním myslím si,že snad to není tak špatný.Jím hodně masa a domácí stravu žádná jídelna i zeleninu tu tedy z obcodu.Večeře mám převážně z mléčných potravin +pečivo.Je pravda,že jsem nikdy nesnídala.Přestala jsem kouřit před 8 lety,ale bohužel jsem v depresy zase začala.Jen 4 doutníčky deně,dřív 10cigaret deně tet mám limit a toho se držím,zatím a chci se zeptat na váš názor je pravda,že kouření konopí pomáhá s potížema s psychikou a prý je dobrý na problémy ze spánkem.Předem děkuji za odpověd. Lucka
Lucie
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Kouření konopí je cesta do pekel, Lucie. Negativně ovlivňuje chování a způsobuje návyk. Stejně tak jako nadměrné či každodenní pití alkoholu, nebo kouření cigaret. 4 doutníčky denně nemusí být problém. U osob,  u kterých existuje již nějaké kardiovaskulární riziko však mohou přispět ke kardiovaskulárním  onemocněním či předčasné smrti.  Protože trpíte psychickými problémy doporučuji se konopí obloukem vyhnout. Vzhledem k vaší váze 4 doutníky mohou představovat reálné riziko. Třezalce se vyhněte. Co se týká vlčího máku, myslím si, že okvětní lístky neobsahují žádné alkaloidy morfinového typu a občasné používání zmíněného čaje považuji za nerizikové, pokud snášíte heřmánek. Vaše stravování posoudit nemohu, jídelníček bych musel znát detailně včetně konzumovaného množství. Buďte prosím opatrná i když chápu , že se chcete dostat z bludného kruhu ven. Osobně bych spíše doporučoval navštěvovat diplomovaného psychoterapeuta, abyste se psychofarmak zbavila, jestliže to bude možné. Hodně lidí užívá psychofarmaka zbytečně. PS: Problémy se spánkem může způsobovat i nikotin, který centrálně dráždí. Dávka je příliš vysoká. Pozor na kávu a pravý čaj, ev. energetické nápoje.
Léky na předpis
Muj muž bere lék pradaxa 150 mg.2 x den. a lék isoptin SR 240 mg.Jakým bylinám a potravinám se má vyhýbat.Děkuji Věra.
Věra
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Dobrý den, paní Věro. Důležité je, aby respektoval způsob užívání a dávkování těchto léčiv.. Z hlediska eliminace léku z organismu bych se vyhýbal raději třezalce (bez té se tělo rádo obejde) a grapefruitové šťávě. Neznamená to ale, že váš muž si nemůže dát občas nějaký grapefruit či pomeranč. Pravidelné pití ovocných šťáv ve větším množství je problematické, U zdravých osob může přispívat k nadváze či obezitě a přirozené je konzumovat celé, pokud možno čerstvé plody. U osob které trpí poruchou regulace krevního cukru je pak třeba obsah sacharidů pečlivě započítat do  denního příjmu sacharidů a cukrů. Vysoký příjem cukrů a tuků se podílí na zvýšeném riziku kardiovaskulárních onemocnění a je nutné aby váš manžel jídelníček přizpůsobit zdravotnímu stavu, pokud tak nedělá. Přeji vám oběma pevné zdraví.
Volně prodejné léky
Dobrý den pane doktore,byla mi
doporučena lékařem na křeče v prstech u nohou Milgamma N. Odpovídáte jinému tazateli, že je též důležité dodržovat určitý jídelníček. Co doporučujete a čemu se vyhýbat. Děkuji
Anna
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Dobrý den, Anno. Správné stravování je  základem léčby a prevence mnoha onemocnění a zdravotních problémů. Aby bylo možné doporučit určité změny jídelníčku, je třeba znát dlouhodobý způsob stravování konkrétní osoby i zdravotní stav. Pokud mi o vás napíšete více, mohu vám určitě změny doporučit. 
Léky na předpis
Dobrý den pane doktore,před rokem mě zemřel táta na rakovinu.Já spolu s mamkou jsme se o tátu staraly,já ho doprovázela na prohlídky a do nemocnic.Po smrti táty jsem nemohla spát a oběvily se u mě halucinace.Doktor mě předepsal antidepresyva a to Mirtazapin 15 mg,mám brát pul a nebo 1 tabletu.Někdy nezabere ani ta 1 tak si vezmu 1a pul.Muže se to a je normální když po užití cítím tlaky v hlavě.Jinak jsem skoušela vysadit a celou noc jsem nespala.Jak dloho to mužu užívat a nepoškodí to zdraví já celý život léky prakticky nebrala.Jinak se chci ještě zeptat lzle Mirtazapin kombinovat s byliným čajem z lékárny který obsahuje konopí.A chci se ještě zeptat jestli nemám podváhu,měřím 153cm a vážím 43kg a je mě 38let.Předem děkuji za odpověd.Lucka
Lucie
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Dobrý den, Lucko. Ne každý se  snadno dokáže smířit se smrtí svých nejbližších. Chce to svůj čas, než bolest  nakonec pomine. Používání psychofarmak může způsobit více škody než užitku. Ve vašem případě, jak jste problém popsala, je asi jejich použití na místě. Dávkování musí zohlednit i vaši tělesnou hmotnost. Možná by psychickému stavu prospělo, pokud byste 3-5 kg přibrala .  Není to ale jen o příjmu energie. Váš jídelníček musí být dostatečně výživný. Myslím si, že by bylo dobré provést interní vyšetření a podle  jeho výsledků se již pak dá formulovat nějaké jasné doporučení jak se zachovat. Jestli jste kuřačka, doporučuji ihned přestat. Doporučuji se také vyhnout přípravkům s konopím, jestliže užíváte psychofarmaka.  Ať je vám brzy lépe.
Volně prodejné léky
"Dobrý den,
chtěl bych se zeptat, zda jsou nějaké přípravky dostupné v lékárně bez předpisu, po kterých by nastalo utlumení příznaků v případě neuropatie či polyneuropatie.

Děkuji."
- otázka upravena poradcem
Roman Dvořák
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Dobrý den, pane Romane.  Myslím si, že nejsmysluplnější je užívání léku Milgamma N.  Velmi důležité je ale mít zároveň vhodný jídelníček, který nepovede ke stupňování problémů.
Léky na předpis
Dobrý den, prosím mohu užívat doplněk stravy - kolagen (Oslo skin Lab) a letrox. Děkuji za odpověď.
Jana
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Ano. Jen prosím ne společně ve stejnou dobu. Letrox užívejte ráno nalačno a zapijte vodou. 
Parafarmacie
Dobrý den, neurologem mi byl doporučen Magnosolv při bolestech hlavy. V popisu jsem se dočetla , že tento přípravek způsobuje průjem. Léčím se na divertikulitidu, teď jsem v klidu, 1 týden v měsíci beru Normix. Jedním z problémů divertikulitidy bývá někdy průjem. Asi bych tedy tedy Magnosolv neměla užívat? Děkuji.
Anna
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Dobrý den, Anno. Je to velmi individuální. Hořečnaté soli obecně způsobují méně či více obtěžující průjmy u citlivých osob. U divertikulitidy se s tím setkávám méně často než třeba u osob, které trpí  střevními záněty. Doporučuji třeba zpočátku rozdělit dávku v sáčku na dvě menší. Snášenlivost se může také lišit podle toho, jaké jídlo jste před tím konzumovala. První dávku bych nevolil v brzkých ranních hodinách, ale spíše po desátého hodině, když již je trávicí systém méně citlivý na osmotické či  jiné fyzikální podněty.
Léky na předpis
Dobrý den. Můžu brát Loradur místo Moduretic? Jsem diabeticka, picham si inzulín Novomix, beru lék Jardiance. Děkuji za odpověď. Milena Bruckova
Milena
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Dobrý den paní Mileno. Je to vhodná záměna. Přesto by měl o ní rozhodnout lékař.  Přeji hodně zdraví.
Léky na předpis
Jaké byliny se nesmí používat při užívání léku na ředění krve při srdečních problémech.Děkuji za odpověd.
Věra
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
O který lék se konkrétně jedná, Věro? Eliminace léků  z organismu probíhá různými mechanismy.
Léky na předpis
Dobrý den, prosím, beru léky na vysoký tlak Cosyrela léky na deprese Apo-Parox. Chci se zeptat, zda tam nehrozí nějaká kontraindikace. Děkuji. Hezký den
Petr
Petr
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Dobrý den, Petře. Asi jste měl na mysli lékové interakce. Zda lékař respektoval veškeré kontraindikace posoudit nemohu, protože neznám podrobně váš zdravotní stav.  Protože užíváte antidepresivum, byl bych trochu opatrnější v podávání léků s bisoprololem.  V některých případech to může snižovat  či zcela eliminovat  pozitivní účinek paroxetinu.  Nemyslím si ale, že to automaticky znamená,  že tato kombinace je pro vás nevhodná. Zdravotní stav je tedy třeba posoudit komplexně  a  efekt léčby kontrolovat v pravidelných intervalech.
Parafarmacie
Dobrý den, osmileté dceři se již rok objevují mílie, které měla po narození a pak vymizely. Vrátily se vloni v létě a ačkoliv za nějaký čas jednotlivě mizí, dcera jich má stále plné čelo a nos. Nenechá na sebe sáhnout, takže nějaké propichování jehličkou, které jsem coby doporučení našla na internetu, nepřichází v úvahu. Ještě se objevuje rada na použití retinolu, ale nedočetla jsem se, zda je to vhodné i pro takto staré dítě. Než se vydáme na dermatologii, chtěla bych zkusit nějaký přípravek z lékárny. Mohl byste mi, prosím, něco doporučit? Předem moc děkuji a přeji hezký den. K.
Katka
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Dobrý den, Katko. Můžete mi poslat foto  čela na 602 24 20 87? Pokusím se vám něco doporučit. Třeba to půjde zvládnout bez návštěvy dermatologa. Retinoidům bych se určitě vyhnul. Měla jste i vy v dětství obdobný problém?
Léky na předpis
Dobrý den, asi dva měsíce užívám Lyricu 0-0-75 mg. Prvních 14 dní jsem byla hodně ospalá, pobolivalo mě v krku a nebylo mi dobre od zaludku, to uz se zlepšilo, ale teď poslední dva týdny zase mě neustále poboliva hlava. Zpusobuje to lyrika, i když už ji užívám druhý měsíc? Moc děkuji za odpověď.
Petra
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Myslím si, že ne a že je to nepravděpodobné, Petro. Problém bude mít spíše jinou příčinu. Dostatečně odpočívejte a nepijte moc kávu, jestli jste na ni zvyklá. Je lépe se jí vyhnout i když ji třeba máte ráda. Dodržujte dostatečný příjem vody.  Kdy vám bylo naposledy provedeno biochemické vyšetření krve a moči ? 
Léky na předpis
dobrý den , mám dotaz ohledně předepsaného léku Prenessa 8mg, v lékarně měli pouze 4mg, tak mi bylo řečeno at otec bere místo 1 prášku 2, chtěla jsem se zeptat zda mi neměli vydat balení 2 ks když uvedené množství mg na recetptu a vydané léky měly polovinu mg ? Děkuji
Javorková
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Dobrý den paní Javorková. Výdej přípravku s nižším obsahem léčivé látky považuji  obecně  za  profesionální chybu, která by se neměla lékárníkovi stávat ( v řadě zemí se to běžně děje, včetně tzv. vyspělých).   Na druhé straně, je to často lepší řešení, než aby se pacientovi lék zaměnil za obdobný od jiného výrobce (pokud mu vyhovuje a je aktuálně nedostupný v lékárenské síti, nikoliv jen v konkrétní lékárně) .Problém to může být  z praktického hlediska. Ne každý pacient snadno léky polyká a pacienti s hypertenzí užívají velmi často léků více. Co se týká administrativního hlediska, zdravotní pojišťovna nemusí takový výdej uznat, a v tom případě  by veškeré náklady uhradila lékárna, která asi chtěla vyjít vstříc. Já osobně bych vydal také jen jedno balení a bral bych to jako provizorní řešení přijaté v dobré víře, že chci pacientovi vyhovět a eliminovat riziko  třeba i velmi vážných zdravotních komplikací, pokud by zůstal bez léčby. Takto také rozumím postupu lékárny, která si  asi vzala vše  " na triko".
Parafarmacie
Dobry den,
dekuji moc za vsechny rady o Vas moc si jich vazim. Na ten svuj zanet slinivky brisni jsem si koupila kreon 10000, pouzila jsem ho 2x bohuzel me hrozne rozbolelo zase bricho + slinivka... Mam pocit ze mi moc nic nepomaha je to jen horsi
Daniela
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Dobrý den, Danielo.  Absolvovala jste prosím kolonoskopii?  Doporučuji trávicí enzymy používat dále, pokud nebylo prokázáno zánětlivé střevní onemocnění (IBD). Zapisujte si , po jakém jídle máte větší obtíže a případně se ozvěte. Jaké obtíže se dostavují kromě bolestí ( průjem, nadýmání , nechutenství  krev ve stolici..) ?  Přítomnost hlenu ve stolici je stále ve stejném množství? Zvětšuje se bolest  po  zapití sousta či napití nalačno ? Po jakém nápoji?
Parafarmacie
Pane doktore, pročítám Vaši poradnu asi rok a jsem nadšená ! Snažíte se poradit, přijít věcem na kloub. Já též poprosím o radu - v mé práci kromě znalostí a vědomostí je nutné mít "reprezenativní" vzhled, to znamená, že se bez líčení neobejdu. Začaly mne zlobit víčka, nad kořínky řas natekly. Vyměnila jsem řasenku i stíny, nevím, co zakoupit z lékárny a víčka zklidnit. Přemýšlela jsem o zakoupení Spectral lash od DS Laboratories, kde uvádějí, že řasy rostou rychleji, jsou pevnější. Sérum stojí kolem dvou tisíc, o složení jsem se moc nedozvěděla. Je v lékárnách nějaký podobný přípravek bez předpisu ? Pokud by byl účinný, nemusela bych se tak často líčit a už vůbec neuvažuji o lepení řas umělých ! A trošku závidím i Vám, na fotografii vypadá, že máte řasy dlouhé. Děkuji za radu a pěkný zbytek léta přeji. - otázka upravena poradcem
Vlaďka
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Dobrý den, Vlaďko. Pokud je to možné, nechal bych víčka 2 dny o víkendu bez nalíčení a bez působení jakýchkoliv přípravků.  Jestliže to nebude možné, snad bych mohl trochu  poradit jedině tehdy, pokud bych je viděl. Foto je možné poslat na guareta@drstanek.cz. Co se týká přípravku který jste uvedla, nelze vyloučit, že by mohl být účinný při pravidelném a dlouhodobém používání. Nevím zda se účinnost časem nesnižuje.  Po vysazení minoxidilu se vše vrací do původního neutěšeného stavu. Asi  ale najdete spoustu osobních zkušenosti na internetu. Minimálně u přípravku Regaine, který se používá asi 30 let.  Nevím, zda bylo nutné volit nanotechnologické zpracování i když to vypadá sofistikovaně. Osobně bych nanotechnologické aplikace mnohem přísněji reguloval. Mohou být brzy ještě větší a  často nevratnou ekologickou zátěží než třeba mikroplasty, či běžné nanočástice, které vznikají během spalování paliv do aut.  Minoxidil je látkou, se kterou jsou dlouhodobé zkušenosti. Používání minoxidilu se nijak zvlášť neosvědčilo. Může ale skutečně růst řas či vlasů podpořit, jestliže je zachován vlasový folikul. Zrovna ve vašem případě, kdy musíte dbát na reprezentativní vzhled   vidím racionální důvod přípravek zkusit a požadovaný efekt se může dostavit.. Umělé řasy zkrátka vypadají uměle, občas roztomile, nebo více či méně komicky.  
Parafarmacie
Dekuji moc za info, jeste jsem k mym potizim nedodala ze poslednich 14 dno mam pritomnost hlenu ve stolici a to celkem velkou. Mam si s tim delat starosti?
Daniela
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Je možné Danielo, že je to právě tím, že trávení neprobíhá tak, jak by mělo. Zkuste opravdu přidat ke stravě Kreon, zda se situace nezmění.
Parafarmacie
Nekdy me picha porad v zadech nebo poboliva v levem podzebri, je mi tezko. Nekdy mam problemy si dojit na zachod...
Daniela
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Doporučuji při jídle bohatším na bílkoviny či škrob  ( zjistíme cca z celkového obsahu sacharidů minus cukry, nejsme-li si jistí) užívat Kreon 10000. Dávkování si vypozorujte.  Zkuste 1-2 tobolky během takového jídla. Tobolky dobře zapijte. Začněte jednou tobolkou. Zácpa může být klidně způsobena tím, že škrob nedostatečně natrávíte. Potom může absorbovat více vody v dolních částech trávicího ústrojí.  Myslím, že jste zmiňovala v předešlých příspěvcích suchary. Ty jsou k vyvolání takových obtíží "ideální", pokud není trávicích enzymů ev. žaludeční kyseliny dostatek. Pozor ale na horké počasí. K dehydrataci dochází velmi snadno a  i to může být hlavní příčina zácpy.
Parafarmacie
Dekuji moc za odpoved. Zadne enzymy neuzivam, nebylo mi receno, ze bych je mela uzivta. Beru nejaka probiotika (to je ale beru sama od sebe) plus mam homeopatika.
Daniela
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
A jaké trávicí obtíže momentálně máte?
Parafarmacie
Dobry den,
pred par tydny jsem Vam psala ohledne meho zanetu slinicky brisni. Pres dvema tydny se hodnoty snizili do normy. Drzim dale dietu ale stale me nekdy boli bricho/ zada a je mi nevolno. Uz nevim co mam delat aby mi neco pomohlo...
Daniela
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Dobrý den, Danielo. Díky za dobrou zprávu. Chce to čas a pravidelné kontroly u lékaře. Užíváte trávicí enzymy? V jaké dávce za den? Mám radost, že hodnoty jsou už v běžných mezích. Jen prosím buďte stále  opatrná při volbě stravy.
Parafarmacie
Dobrý den, poprosím o radu. Teprve za měsíc mám podstoupit vytržení zubu. Je vykotlaný a dáseň nad ním naběhla a je cítit. Koupila jsem si Corsodyl, abych potlačila tvorbu bakterií a měsíc vydržela. Zuby dostaly nahnědlý nádech a nevím, čím se ho zbavit. Je v lékárně adekvátní prostředek, který takové zbarvení nezpůsobuje ? Mnohokrát děkuji za odpověď.
Marie
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Dobrý den, Marie. Tak jak svůj problém popisujete, asi by bylo nejlepší provést extrakci zubu okamžitě či jej řádně ošetřit.  Extrakce nemusí být nutná. Je to sice nejjednodušší řešení, ale doporučuji bojovat  se stomatologem o každý zub.  Myslím si, že je  nutné  ihned nasadit antibiotika, aby nedošlo k vážnějšímu poškození dentice.. Z ústních vod bych volil Listerine. Poraďte se v lékárně, který  aktuálně považují za nejvhodnější.  Nemám nyní dostatečný přehled co je k dispozici. Listerine má jiné složení než léčivo Corsodyl a neměl by  za běžných okolností způsobovat zabarvení zubů. Účinnost Listerinu je velmi dobrá a také dobře kryje zápach z úst, který bude způsoben zejména bakteriální infekcí.
Léky na předpis
Dobrý den. Manžel má předepsaný Meloxicam Teva 15 mg 1x denně ráno, který nepůsobí přímo na akutní bolest a v noci a k ránu se budí s bolestí kloubů kyčlí a rukou. Brufen má zakázaný. Může k tomuto brát nějaký jiný lék na akutní bolest s okamžitým účinkem? Jinak ješte užívá Condrosulf, Purinol, Atoris a Stadamet. Děkuji.
Drahomíra
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Dobrý den, Drahomíro. Teoreticky ano. Doporučuji ale nic nepřidávat z volně prodejných léků a poradit se s lékařem. Na druhé straně je jasné, že za obtíže si může minimálně částečně váš manžel sám. Vysoká hladina kyseliny močové, cholesterolu či krevního cukru jednoznačně ukazuje, že se dlouhodobě špatně stravuje. Strava, která mu způsobuje poruchy látkové výměny podporuje zánětlivé reakce a podílí se na bolestivosti kloubů. Jestliže trpí nadváhou či obezitou musí to mít zásadní dopady na pohybový aparát. Tak jak obtíže popisujete, nezdá se mi již racionální používat Condrosulf. Klouby budou postiženy asi už příliš a chrupavka  pravděpodobně nebude plnit svoji ochrannou funkci. Zda tomu tak skutečně je ale musí posoudit ortoped. Na noc by manžel asi mohl užívat nějak analgetikum s obsahem tramadolu či možná nimesulidu ( ten by se neměl užívat dlouhodobě). Považuji to i za důležité, aby byl spánek co nejlepší a necítil se fyzicky i psychicky  unavený. 
Léky na předpis
Dobrý den pane doktore.prosím mám dotaz potřebuji nutně proti bolesti v páteři si vzít lék....dočetla jsem se .že kdyžberu Warfarin.nemohu vše.....koupila jsem si voltaren .prosím mohu aspoň algifen neo? mám naraženou kostrč.a ráno mám velké problémy ....děkuji mockrát za odpověď zdravím V.M
Věra Miklošová
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Dobrý den Věro. Dávkování Warfarinu se musí přizpůsobit věku, celkovému zdravotnímu stavu i další medikaci.  Srážlivost krve musí být pravidelně kontrolována. Warfarin je lék, který se silně váže na plazmatické bílkoviny. Některé z  nich zajišťují transport léčiv do cílových tkání, včetně Warfarinu. Léčiva se mohou z této vazby navzájem vytěsňovat a naopak a tak se mění jejich dostupnost  i míra jejich působení v organismu . To je spojeno i s vyšším rizikem nežádoucích účinků, způsobených lékovými interakcemi.. I Algifen je lék, který má svá rizika a je  proto na lékařských předpis. Pokud máte s Algifenem dobré zkušenosti při řešení tohoto problému, nevidím zásadní problém jej krátkodobě použít, jestliže vám ho lékař předepsal.
Parafarmacie
Dobrý den, chtěla jsem se pro zajímavost zeptat, z jakého důvodu je přípravek s obsahem hořčíku Magnosolv výhradně na předpis? Mohl byste mi, prosím, doporučit nejúčiněji vstřebatelný hořčík ve volném prodeji pro denní užívání? Nemohu se již v široké nabídce různých preparátů orientovat...Děkuji a přeji pěkný letní den.
Jitka
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Dobrý den, Jitko. Aby výrobce mohl léčivo prodávat bez lékařského předpisu musí požádat. Pokud to neudělá, je na lékařský předpis. Z obchodního hlediska je to výhodné, protože doplňků stravy s obsahem hořčíku je ne trhu velké množství. To, že je Magnosolv léčivem, je z hlediska legislativy sporné a nebyl by problém jej prodávat jako doplněk stravy. Možná je ale dobře, že v některých indikacích mohou lékaři tento přípravek předepisovat a pacienti jej mají úplně nebo částečně hrazený. Na druhé straně se to dá legislativně řešit i zařazením přípravku mezi tzv. potraviny pro zvláštní lékařské účely. Vyřízení úhrady  může být ale běh na dlouhou trať. Většina solí hořčíku se dobře vstřebává a přípravek bych volil podle obsahu hořčíku v jedné dávce a podle způsobu podání a chuti. Já většinou doporučuji Magne B6 či hořčík od značky Zdrovit v šumivé formě. Využitelnost hořčíku hodně závisí na stravě kterou konzumujeme. Hořčík se může poměrně snadno vázat na různé složky stravy jako jsou třeba vlákniny, fytáty či bílkoviny. Využitelnost hořčíku může snižovat  i vyšší obsah tuku ve stravě. Přípravky s hořčíkem bych užíval  ráno nalačno nebo mezi jídly s  dostatečným časovým odstupem podle toho, co jíme a v jakém množství..