Středa 11. prosince 2019, svátek má Dana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 11. prosince 2019 Dana

Poradna lékárníka a dietologa PharmDr. Martina Staňka

Poradna

Léky

Na otázky odpovídá

Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk

Lékárny jsou plné doplňků stravy a volně prodejných léků, ale jak se v nich orientovat? Jak vybrat ten nejvhodnější přípravek? Tyto otázky a mnoho dalších z oblasti volně prodejných léčiv a parafarmaceutik vám zodpoví lékárník s dlouholetou praxí PharmDr. Martin Staněk.

Nejvíce se ptáte

Poraďte se také

Poraďte se také


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.

*Označené položky jsou povinné.

Léky na předpis
Dobry den lekar me napsal na spani derin 9,25 mga rivotil 9,5 mg ranojsem Cmp a uzivam trombex aleky na tlak carzap euthyrox a sortis ma. Strach pak z odvykani jak mate nazor a take u derilu je moznost srazeni. ? - otázka upravena poradcem
Karel
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Dobrý den, Karle. Váš zdravotní stav vyžaduje pečlivé sledování. Kombinace léků může i zvyšovat riziko krvácivých stavů. Na druhé straně je třeba si uvědomovat, že naopak ke zvýšenému riziku srážení krve, kterého se právem obáváte, přispívá nedostatečný příjem vody. Lidé v pozdějším věku mají pocit žízně potlačen. Někdy mohou mít problémy i s polykáním tekutin  a nápoj je třeba  individuálně zahustit speciálními přípravky. Přeji vám hodně zdraví, nespoléhejte jen na lékaře a jděte zdravějšími životnímu stylu naproti jak jen to je možné.
Léky na předpis
Dobrý večer, však Nimesil řešil akutní stav - měla jsem tyto potíže s krční páteří poprvé a také vím proč (mokré vlasy v kombinaci s průvanem) a určitě si budu pamatovat, aby se to již neopakovalo :-) . Jde mi teď spíše o to, zda Nimesil doužívat až mě nebude krk bolet vůbec, nebo v kombinaci s chřipkou raději nebrat. Děkuji
Eva
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Nimesil je výtečný lék, Evo, ale může mít  v ojedinělejších případech  velmi závažné nežádoucí účinky. Proto ho doporučuji užívat jen nezbytně dlouhou dobu a to nejdéle 2 týdny. Tak jak  svůj zdravotní problém popisujete, léčbu tímto lékem bych ukončil.
Léky na předpis
Dobrý den, mohla bych se prosím zeptat? Od čtvrtka užívám Nimesil (ústřel krční páteře) a teď se mi přidalo nějaké nachlazení - bolest v krku, rýma, mám pocit na teplotu (ale nenaměřím žádnou). Mám Nimesil vysadit - četla jsem, že se nemá užívat při chřipce a nachlazení. Krk už mám lepší, ještě ne 100%, ale bez léku na bolest to zvládnu. I když lékařka mi říkala, že Nimesil mám brát minimálně 5 dní 2x denně, pak 1x denně... Dnes mě celkem hodně bolí hlava a nevím, zda je to tím nachlazením, nebo třeba nepříznivými účinky Nimesilu. Děkuji za radu, Eva
Eva
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Těžko, mohu posoudit, vaše obtíže, Evo. Jestli obtíže s krční páteří ustoupily, spíše bych lék vysadil a nechal si poradit, jak těmto obtížím do budoucna předcházet. Vhodné každodenní cvičení je normální postup. Nimesil může  pomoci řešit jen akutní stav.  Přeji vám, abyste se brzy cítila lépe.
Léky na předpis
Může se současně užívat Eliquis a Superželezo ?
Václav Jareš
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Dobrý den, Nevím o tom, že by byla popsána interakce mezi užíváním železa a apixabanem (Eliquis). Železo ale velmi rádo tvoří komplexní sloučeniny i v trávicím ústrojí. Může pak teoreticky dojít jak k snížení využití železa, tak ke zhoršenému využití apixabanu. Jestliže chcete užívat Superželezo dlouhodobě,  doporučuji jej raději užívat cca 2-3 hodiny po užití Eliquisu.
Parafarmacie
Pane doktore, poradil byste mně, který kolagenový přípravek používat na podporu kloubní chrupavky ? Rentgen ukázal počínající stupeň artrozy 3 v levém kyčelním kloubu. Jako první pracuji na snížení nadváhy, což je asi 8kg, ale chci svůj stav podpořit i nějakými doplňky. Je možné si nějaké objednat i z Vaší lékárny? Děkuji.
Jolana
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Dobrý den, Jolano. Jestli jste z Prahy můžete se stavit v ulici Karoliny Světlé 11. V naší Paralékárně máme výrobky na snížení váhy i kolagenní přípravky. Doporučuji začít Gelantinou Intensive. Je ve formě prášku pro přípravu nápoje. Jestli vám nevadí citronová příchuť, je to určitě  velmi dobrá volba.
Parafarmacie
Dobrý den,
chci se zeptat, kterému doplňku stravy selen+zinek dát přednost a na co si dát pozor? Je rozdíl mezi bioaktivním a "nebioaktivním"?
Děkuji za odpověď. Andrea - otázka upravena poradcem
Andrea
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Dobrý den, Andreo. Termín bioaktivní zavání klamáním spotřebitele, protože vzbuzuje automaticky dojem, že takto nazvaný výrobek má nějaké přednosti oproti  jinému doplňku stravy, který je používán za stejným účelem a takto označen není. Není to termín vědecký a nezná ho odborná terminologie, mám-li na mysli  míru využitelnosti těchto prvků  v různých podobách pro lidský organismus. Využitelnost selenu a zinku z potravy se může lišit podle toho, jak jsou tyto prvky vázány  a v které sloučenině jsou zastoupeny. Jejich dostupnost z konkrétních potravin, doplňků stravy, či pokrmů se může také lišit.
Léky na předpis
Dobrý den. Psala jsem Vám ohledně současného užívání Neurontinu a Tebokanu. Ano, jsem 30 let diabetička 1. typu na inzulínu. Neurontin beru již mnoho let na neuropatii (bolesti, křeče, mravenčení), dále užívám ještě Prestarium neo combi a Simvastatin. Po operaci otosklerozy mne trápí nejen silný tinitus, ale navíc jsou mi velmi nepříjemné, až bolestivé, i jakýkoli běžné silnějsi zvuky (auta, vlaky, děti, skupinka mluvících lidí apod.), což mně mnohdy znemožňuje normálně žít. Proto jsem chtěla vyzkoušet přípravek Tebokan. Nyní jsem však měla kontrolu na ORL a lékař mi doporučil Triticco (Na Tebokan jsem se ho už bohužel nezeptala.). Nevím, jestli můžu tohle vše dohromady užívat. Velice Vám děkuji.
Ivana
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Trittico nic moc nevyřeší, Ivano  a spíše vám ještě zhorší kvalitu života, nebudu-li mít na mysli  řešení psychických obtíží charakteru depresivní poruchy. Uvědomuji si  jak je jsou zmíněné problémy obtěžující. Ještě bych raději zkusil  něco jiného. Osobně bych spíše volil jako první krok Cavinton a když se nedostaví žádné zlepšení, zkusil bych i Tebokan nebo Tanakan (je volně prodejný). Ve své lékárenské praxi jsem zažil velmi příznivé výsledky jak s Cavintonem , tak Tanakanem.  Tak jak obtíže popisujete, vsadil bych nyní spíše na Cavinton (je-li dostupný).  Smysl může mít i užívání Milgammy N v tabletách po dobu 4 týdnů. Kombinace s Cavintonen či Tanakanem je možná.  
Léky na předpis
jde dohromady prothazin a fokusin?mam kašel a dostal jsem prothazin a bylo me strašně v noci to se neda ani popsat !
Vilem
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Dobrý den pane Viléme. Kombinace je možná.  Obtíže ale mohou spíše souviset s Fokusinem a oslabením organismu. Jak dlouho Fokusin užíváte? Snášel jste ho zatím dobře? Užíváte ještě další léky?   Měříte si krevní tlak?
Parafarmacie
Chci si jen doplnit správné tuky, protože si myslím, že ze stravy je nejsem schopná tělu dodat
Katka
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Milá Katko. Jestli složení tuku ve vaší stravě  není v pořádku ,1-2 g omega-3  za den to vytrhnout nemohou. Lidé běžně konzumují 70-100 g tuku za den !. Doporučuji tento postup.1.Celkový denní příjem tuku by neměl překračovat 30% z celkové energetické hodnoty jídelníčku. Na www.potravina.cz si to můžete  snadno kontrolovat..  Tím se naučíte odhadovat vhodné porce jídla. 2. Zvyšte podíl rostlinných olejů v jídelníčku na celkovém denním příjmu tuku. Konzumujte ho vhodnou formou. Ne třeba smaženými hranolkami či čipsy. 3. Bude-li třeba, je možné jídelníček "vyladit" i cíleným příjmem některých nenasycených mastných kyselin. Je dobré ale jasně vědět, čeho tím chceme dosáhnout a jaké detailní výživové složení náš jídelníček vlastně  má. Jinak rybí olej bych si třeba koupil od firmy SVUS Hradec Králové.  Osobně věřím, že má dobrou kvalitu, protože ve firmě pracují kvalifikované lidé s farmaceutickým vzděláním. 
Léky na předpis
Dobrý den pane doktore,¨během posledních 6 měsíců jsem prodělala ischemickou cévní mozkovou příhodu a za 5 měsíců transitorní ischemickou ataku. Po ICMP mi byl naordinován Anopyrin, bohužel přišla ataka a k anopyrinu jsem dostala na jeden měsíc Trombex 75 mg. po měsíci beru již jen Trombex, dále Euthyrox, Atoris a vzhledem k psychickým problémům mi bylo nasazeno Trittico a Seropram. prosím o sdělení zda Trittico a Seropram nemohou snížit účinek Trombexu. Děkuji za odpověď. Věra
Věra
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Dobrý den, Věro. Ke snížení účinku zřejmě dojít nemůže, nebo je nevýznamné. Nevím o této interakci, že k ní reálně docházelo.  Na druhé straně může být vyšší riziko krvácivých stavů (Tritico).  Anopyrin byl vysazen správně. Je  nutná pravidelná kontrola srážlivosti krve. Přeji hodně zdraví a bojujte! Správně volená medikace a úprava životosprávy dokáže zázraky. Dbejte na dodržování předepsaného dávkování.
Parafarmacie
Děkuji a nemáte tip na nějaký konkrétní přípravek?
Katka
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Za jakým účelem by byl užíván ?
Parafarmacie
Dobrý den, navazuji na komunikaci ohledně bolavých rtů. Přes víkend jsem 3x denně natírala infadolanem, je to určitě lepší, i když ne ještě 100%ní. Rtěnky nepoužívám vůbec, pouze různé balzámy na rty, i když i tyto mám nějaké zabarvené. Asi na nějakou dobu budu používat pouze přírodní výživné tyčinky na rty - jak jste zmiňoval Neutrogenu. Děkuji a přeji pěkný den Eva
Eva
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Díky Evo za zprávu.  Tak doufejme, že se stav bude jen zlepšovat. Myslím, že v pořádku by mohl být  také jelení lůj  či jelení lůj s placentou od firmy Detecha Nové Město, který je levný a osvědčený. Jak Neutrogena,  tak lůj se hodí k aplikaci při mrazivém počasí, které přijde.
Parafarmacie
Dobrý den,
pane doktore potřebuji poradit nějaký kvalitní doplněk stravy s mastnými kyselinami (rybí tuk). Výrobků je hodně, ale který vybrat?
Katka
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Katko, musíte zjistit, zda olej pochází z Norska a potom vyberte tobolky , které obsahují nejvíce EPA a DHA. Bývají dost velké, a proto by neměla mít užívající  osoba problémy s polykáním tablet a tobolek obecně. My používali vlastní přípravek, ale myslím si, že je již úplně vyprodán.
Parafarmacie
Dobrý den,děkuji za odpověď.Ješte mám dotaz v době kdy jsem ještě o těhotenství nevěděla jsem občas užila doplněk stravy A+D od Natures bounty je tam ten vitamín A mám strach zda jsem miminku neublížila.Je to možné tímto doplňkem. O těhotenství jsem se dozvěděla až v 7-8 týdnu
Adéla
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Ne Adélo. 100% ne.
Parafarmacie
Dobrý den,pane doktore jsem čerstvé těhotná a zakoupila jsem si ve vašem e-shopu doplněk vitAmin a flavonidy.Je to prosím v pořádku?
Adéla
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Dobrý den Adélo. Nemyslím si, že budoucí maminky musí za každou cenu užívat nějaký multivitamin-multiminerál. Je dobré se zaměřit na správné stravování s dostatkem výživných látek. Doporučuji si přípravovat pokrmy ze základních surovin a co nejvíce preferovat potraviny a pokrmy čerstvé. DietLine VitAmin bych si přidal do jídelníčku třeba jen občas ve dnech, kdy nesplňoval běžná dietní doporučení pro těhotné.  V den kdy nebudete užívat DietLine VitAmin, nepoužívejte již další doplněk stravy s obsahem vitaminu A. Paralékárna Flavonoidy doporučuji užívat v dávce 2x1 tabletku za den. Bude plnit ochrannou funkci a hodí se k užívání v těhotenství.  
Léky na předpis
Prosím jestli se tyto léky netlučí.Warfarin 2mg-Cordarone,Triplixan,Rosucard 20mg,Milurit100mg,Magne B6,Calcium,Cipralex 10mg. V lékarně mě upozornily že Cipralex se nehodí s jedním lékem.Bohužel jsem zapomněl s kterým. Děkuji moc a prosím pomožte mě.
Vladimír Čermák
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Dobrý den pane Čermáku. Léků užíváte docela dost a je patrné, že za to může i vaše životospráva. S vysokou hladinou kyseliny močové a krevních tuků se dá určitě něco dělat a ve většině případů léky nemusí být potřeba. Klíčové tedy pro vaše zdraví je volit správný jídelníček a zbavit se nadváhy, pokud ji máte. Předpokládám , že jste v pravidelných intervalech kontrolován. Je nutné pečlivě sledovat srážlivost kve. Kombinace těchto léků je teoreticky možná. Přeji vám hodně zdraví a nespoléhejte prosím jen na léky a na lékaře.
Parafarmacie
Dobrý den, děkuji za odpověď ohledně bolavých rtů. Ne, obvykle problémy nemám, je to záležitost posledního cca týdne...
Eva
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Zkuste Infadolan jako první krok a kdyžtak mi zítra napište jako to vypadá. Rtěnku jste nezměnila?
Parafarmacie
Dobrý den, co si mám prosím koupit na rty. Mám pocit že jsou nateklé s pupínky, bolí, svědí. V práci mažu obyčejnou pomádou, doma jsem našla infadolan - můžu ho mazat na rty? Nemám pocit že by se zlepšovalo, samozřejmě je to horší po jídle, rty štípou... Děkuji za radu Eva
Eva
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Reagují takto na každé jídlo, Evo? Může se jednat o alergickou reakci. Doporučuji nyní nejíst ovoce, plodovou a  kořenovou zeleninu, kořeněná jídla, příliš horká jídla a nápoje.. Nepijte také slazené nápoje. Rty je možné namazat Neutrogenou. Snad nebude pálit.
Parafarmacie
Dobrý den,
prosila bych Vás o doporučení ohledně vhodné stravy. Trpím na zažívací problémy, plynatost, obzvlášť po tučných jídlech, větší porci. Snažím se upravit - nejím vůbec smažené, přiděluji si menší porce, ale jelikož jsem 4 kg zhubla, zároveň se snaším mírně "nabrat", což se už nějakou dobu 2-3 měsíce nedaří.Snídám rohlík s máslem-mírně, med a trochu skořice, svačina - jablko, oběd - ryba (na troše másla), brambor, event. krůtí-kůřecí s rýží,večer - obvykle rohlík se sýrem, kys. okurka nebo naložená červená řepa Bílé pečivo bylo totiž jedinné, co mně - ač není doporučované - nedělalo problémy v době největších problémů. Mám mírně zvýšené hodnoty amylázy a lipázy v krvi, ostatní vyšetření negativní (1x na ultrazvuku sludge ve žlučníku). Mnohokrát děkuji za radu. - otázka upravena poradcem
Renata
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Kolik vážíte, měříte a kolik je vám let, Renato? Užíváte nějaké léky? Můžete mi u pokrmů které jste uvedla uvést přibližné váhové množství, a nebo mi přesně napsat jídelníček za jeden den? Takto vám bohužel nemohu dát ani základní radu, která by byla k užitku. Díky za pochopení. Pokud jste z Prahy, nebo můžete do Prahy dojíždět,  je možné navštěvovat naše Centrum pro poruchy metabolismu a výživy na Národní třídě. Na telefonu 2 24 23 81 02 se můžete dovědět více. Takto by bylo nejsnažší udělat taková dietní opatření, abyste měla obtíže minimální, nebo žádné.
Léky na předpis
Dobrý den, chtěla jsem se zeptat pro již není dostupný Ibalgin 400mg 100 tablet
Dagmar
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Dobrý den, Dagmar. Mám informaci, že od 20.11. by měl být Ibalgin 100x400 mg opět u distributorů léčiv. Očekával bych, že v prosinci už bude v lékárnách.
Léky na předpis
Dobrý den, je mi 36 let a měla jsem ted přeležený krk, že mi bolest vystřelovala do ruky a do hlavy,až jsem musela po 2 dnech naštívit lékaře. Předepsal mi Mydocalm, Nimesil a Milgamma. Zdá se mi,že je to až zbytečně moc podobných léku na ztuhlost krčních svalů, která trvala 2-3 dny. Nestačil by je jeden přípravek? Děkuji
Ilona
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Všechna tři léčiva mají velmi rozdílný mechanismus působení, Ilono. Tak jak  jste vše popsala se zdá, že Milgamma je naprosto zbytečná, Nimesil je luxusem a Mydocalm-Forte 1 tbl na noc po dobu 3 dnů by problém mohl  vyřešilt, pokud byste si upravila lůžko tak, aby se riziko recidivy minimalizovalo. Osobně bych to řešil opakovanou aplikací  horkého, ale suchého obkladu. Úleva se musí dostavit během hodiny, jde-li o banální příčinu. Svaly se horkým teplem snadno uvolní.
Léky na předpis
Zdravím pane doktore,celkem pravidelně sleduji Vaši poradnu,dříve jsem Vám psala kvůli mamince,poradil jste.Dneska se na Vás obracím se svým problémem.Je mi 45,před dvěma lety jsem spadla na koleno,od té doby se mi zhoršovalo,bolest,otoky.Diagnóza artróza,poslední dobou mě koleno bolí,obstřiky nepomohly,pan doktor mi předepsal lék Surgam 300mg.Mám trochu obavu,léky neužívám žádné.Na bolest si dám pivo,to mi pomáhá.Tak se ptám mohu ná tento lék pít pivo?V lékárně mi řekli,že to až tak nevadí,ale s mírou.V příbalovém letáku je není vhodné pít alkohol,zajímá mě Vás názor,třeba dvě tři piva třikrát týdně.Děkuji za zprávu.Hezké dny.Petra
Petra
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Dobrý den, Petro. kyselina tiaprofenová, kterou Surgam obsahuje,  může způsobovat v kombinaci s tvrdým alkoholem  vážné poškození sliznice jícnu, žaludku i dalších částí trávicího ústrojí. Pokud ale budete pít pivo jen občas a v množství které jste uvedla, žadné zdravotní riziko v tom nevidím. Pokud budete užívat Surgam, tak jej užívejte spíše na noc. Dojde tak ke snížení zánětlivých reakcí a snížená bolestivost umožní lepší spánek. Budete-li jej užívat i přes den, snížená bolestivost povede k nepřiměřené zátěži poškozeného kloubu a k prohlubování obtíží. Bolest je informace pro nás, abychom se chovali jinak a uvědomili si, že něco není v pořádku. Máte-li nadváhu je dobré to napravit, aby se omezila zátěž nosných kloubů. Dbejte na vhodnou obuv. Přeji hodně zdraví.
Léky na předpis
Dobry den, beru antikoncepci + cca pred tydenm jsem zacala brat lactobacyly, mohiu narusit ochranu? Dekuji za info!
alena
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Ne, Aleno. Buďte klidná.
Léky na předpis
Donry den beru antikoncepci, ktere je razena podle dni, Beru ji vzdy pravidene v 18 hoin vecer, vcera jsem kolem 20 hodiny dostala bolet bricha a citila pohyby ve strevech. Pote se to uklidnilo, kolem 2 hodiny ranni jsem sla na zachod a dostala jsem prujem. Muze toto ovlivnit ucinnost antikoncepce, co mam ted delat
Daniela
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Je to velmi velmi  nepravděpodobné, Danielo. A ještě jste velmi důsledná v užívání přípravku !  Normálně pokračujte dál. Nemějte žádné obavy.
Léky na předpis
Dobrý den, doplňuji informace k otázce ohledně současného užívání Neurontinu 300 mg 3 krat denně a Tebokanu: Mám neuropatii a trápí mne silný tinitus, proto bych chtěla vyzkoušet přípravek Tebokan. Po přečtení příbalového letáku Tebokanu si však nejsem jistá, zda je vhodné jeho užívání společně s Neurontinem. Moc Vám děkuji.
Ivana
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Není mi jasné, Ivano, proč vám byl nasazen Neurotin. Kvůli úzkostné poruše ?  Neuropatické bolesti? Jste diabetička? Užíváte ještě jiné léky?
Léky na předpis
Dobrý den, již měsíc mě trápí zácpa. Ale vážně trápí. Mám bolesti břicha, rekta. zaznamenala jsem i častější odchod plynů. Dnes ráno po snídani jsem cítila tlak a bolest žaludku. Současně na záchodě přerušovaně močím asi jak se snažím vyprázdnit. Každopádně užívám měsíc pregabalin na gen.úzkostnou poruchu. Byla mi diagnostikována před 5 měsíci. Užívala jsem lyricu, která obsahuje stejnou účinnou látku.Po té jsem žádné potíže se zažíváním neměla. A teď se ptám, zda moje potíže mohou být zapříčiněny užíváním pregabalinu? A nebo s tím v takové míře nesouvisí? Plánuji jít k praktikovi, ale mám pocit, že mi řekne, že to mám od nervů. Přitom momentálně se cítím psychicky dobře až na to, že mě trápí trávicí a vylučovací problémy. tak nevím no.
Jana
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Dobrý den, Jano. Ano, pregabalin může zácpu způsobovat, nebo se na ní podílet. Většinou má zácpa více příčin najednou. Mezi ně patří nepřiměřený jídelníček (například vysoká konzumace zeleniny či cereálních výrobků) a nedostatečný příjem  vody. Na vzniku zácpy se mohou podílet i další léčiva či vyšší příjem vápníku formou doplňku stravy.
Parafarmacie
Dobry den,
Chtela bych se zeptat na kozni problemy u deti. Pulrocni dcerka trpi na exem, nejspis atopicky podle doktorky. Uz jsem vyzkousela nekolik kremu, lehci typu Bepanthen Sensiderm nepromasti, po hutnejsich jako mesicek od Weledy mam pocit, ze se plet spis ucpava. Krom toho jsem zkousela telove mleko Indulona a Sudocrem...na radu pani doktorky. Nic moc to nezabralo. Dobre mi prislo bambucke maslo, ale to jen promastuje a neleci. Take zkousim koupele v mineralni soli, to mam pocit, ze zabira, ale je to dost drahe. Poradite? Nechci porad kupovat kremy, ktere nezabiraji. Ten exem ma vicemene po celem tele, kuzi hodne suchou, svedivou, ale neni to nic akutniho, zadna mokvava nebo ruda mista, spis jen zacervenani. Jeste kojim, premyslim, zda vynechat lepek nebo mleko? Za jak dlouho by ch videla vysledky? A jeste neco pro syna 2 roky, ten neni exematik, ale ma zrejme lisej pod bradou, asi od slin, cim mazat? Dekuji
Mej Karimová
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Já bych volil jako první krok slunečnicový olej, Mej. Jemně můžete natřít i synovi  místo s lišejem. Olej by měl být co nejčerstvější a neměl by vykazovat známky žluknutí (typický zápach). Všimněte si proto data výroby a kupujte olej letošní. Můžete ho vylepšit tím, že si malinko odlijete do menší 100 ml  lahvičky a vymáčknete do něj po propíchnutí jehlou tobolku vitaminu E 400mg. Vitamin E olej stabilizuje a  zároveň působí i na pokožku příznivě.
Parafarmacie
ano mam histaminovu intoleranciu. Chcela som ho brat len preventivne, ako antioxidant,ale citala som aj clanok,ze tie antioxidanty vobec nepomahaju,tak mam dilemu.Chcela by som vediet nazor odbornika.Preto Vam pisem.Dakujem
Iva
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Ivo, vůbec neznamená, že pokud zvýšíme příjem antioxidantů, že se příznivě jejich účinek projeví tam, kde potřebujeme. Nemusí se projevit vůbec. Spíše je to vyloučené při konzumaci vyšších dávek. Je úplně něco jiného, když měříme antioxidační aktivitu nějaké látky v laboratoři !  Celá řada přírodních látek s antioxidační aktivitou má také omezenou využitelnost či se rychle degradují. To je i případ karnosinu. Efektivnější je použití jeho prekursoru beta-alaninu, chceme-li třeba mírně podpořit svalové funkce. Nejlogičtějším počínáním je mít dostatek fyzických aktivit a takovou stravu, která co nejlépe kryje aktuální výživové potřeby organismu. Smysl ale může mít, v rámci dodržování dostatečného přímu vody,  pít  každodenně  a dlouhodobě slabý pravý čaj. To se myslím po staletí osvědčuje.
Parafarmacie
Dobry den, citala som o ucinkoch karnozinu, a rozhodla som sa ho uzivat. Problem je, ze mam HIT a karnozin je tvoreny hostidinom. Tak neviem ci je to vhodny doplnok pre mna. Co si o tom myslite? Popripade,aky najlepsi antioxidant poznate? Dakujem
Iva
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Dobrý den, Ivo. Rozumín dobře, že máte zjištěnu histaminovou intoleranci? Histidin je ale aminokyselina, která slouží ke zcela jiným účelům než histamin. Proč chcete užívat antioxidanty? Napište mi o vás více informací.
Parafarmacie
Dobrý den,
pane doktore potřebuji radu, jsem čerstvě těhotná 6+4 a pan doktor na gynekologii mi řekl, že je pro mě důležité neonemocnět (doslova řekl, abych nechytila nějaký virus). Na to že jedu teď do Prahy vlakem se moc netvářil. Jinak MHD nejezdím, do práce jezdím autem. V Praze budu 1 den, potřebuji jen něco málo vyřídit. Co si o tom myslíte, přece se v době těhotenství nezavřu před světem ne? Chápu, že navštěvovat nákupní centra není asi dobrý nápad, ale těm se vyhnu. Dále bych ráda v lednu únoru, navštívila alespoň dva plesy? Je to vhodné?
Adéla
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Milá, Adélo. Určitě je dobré se vyhýbat místům, kde je zvýšené rizko infekčních onemocnění. Pokud se v únoru objeví chřipková epidemie, je opravdu lepší zůstávat doma. Co se týká plesů, je třeba se rozhodovat podle aktuální situace. Je-li průběh těhotenství bezproblémový, nevidím důvod abyste si nešla zatancovat. 
Léky na předpis
Dobrý den,beru Jentadueto 1000 2x denně,glimepirid 1/2 a metformin teva 1000 1x,sortis 10 1x,odpovídám na vysazení asentry 50 a jak dlouho ji můžu brát
Simona
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Dobrý den, Simono. Díky za upřesnění. O vysazení Asentry musí rozhodnout lékař-psychiatr.  Respektujte prosím jeho pokyny. Asentru je možné užívat s léky, které jste uvedla.
Léky na předpis
Dobrý den, je možné při užívání léku Neurontin 300mg 3 krát denně brát přípravek Tebokan? Děkuji.
Ivana
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
A jaké obtíže máte, Ivano? Můžete mi prosím popsat váš zdravotní stav?
Léky na předpis
Brala jsem leflugel, surgam a metypred, vcera mi bylo zmeneno na metotrexat zatim jednou tydne druhy den pak acidum folicum a 2x denne tramal
Ptackova
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Paní Ptáčková, veškerá medikace musí reagovat na aktuální zdravotní stav a je nutné ji vhodně upravovat, aby nebyla nabytečná a zbytečně nepřispívala ke zdravotním obtížím. Musí o ní rozhodovat lékař. Nemohu vám dát bohužel žádné doporučení. Váš zdravotní stav je příliš komplikovaný. Snad jen, že postrádám v medikaci lék, který by chránil sliznici žaludku před působením některých léků jako je třeba Surgam, či právě  nyní Metotrexát.  Je důležité také vědět, že účinek metotrexátu snižuje kyselina listová, kterou užíváte. Způsob dávkování a užívání léčiv je tedy třeba co nejlépe promyslet. Vhodné stravování pak musí být samozřejmostí.
Parafarmacie
Dobrý den pane doktore. Chtěla bych se zeptat na přípravek Melatonin forte s meduňkou a mučenkou. Je bezpečný, účinkuje? Obsahuje vit. B6- 1,4 mg, ten už mám v hořčíku - 3,0 mg. Nebylo by toho béčka už moc?Děkuji a přeji hezký den.
Slávka.
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Dobrý den, Slávko. Záleží na tom, jaké obtíže máte a jakého jsou původu. Zvýšit příjem melatoninu může mít smysl při jeho nedostatku, nebo v případech, kdy dochází  k jeho vylučování v nesprávnou dobu. Další příjem vitamin B6 může být nadbytečný, nebude ale škodlivý. Vitaminy skupiny B se snadno vylučují z organismu.
Parafarmacie
Dobrý den, co prosím použít na zvláštní bolení břicha trvající už 3 dny. Nemohu rozlišit, zda jde o bolest vaječníků nebo mě bolí pravá i levá strana břicha od artrozy, kterou mám v obou kyčlích, je mi těžko od žaludku. Nasadila jsem suchý rohlík a čaj.Jsem bez teplot, bolest je taková tupá. Nevím, zda dát teplý nebo studený obklad nebo zakoupit něco z lékárny. Moc děkuji za radu, snad nebudu muset k lékaři.
Jana
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Dobrý den, Jano. Jestli nejasné obtíže přetrvávají, určitě je rozumné navštívit lékaře. Nedoporčuji v tomto případě užívat  žádné léky, dokud vás lékař nevyšetří a sám léky nepředepíše. Doufám ale, že obtíže ustopily a že již jste v pořádku.
Léky na předpis
Dobrý den,
pane doktore mám dotaz. Moje dcera je momentálně těhotná v 6. týdnu. Léčila se asi dva roky na akné. Teď je v podstatě skoro v pořádku ale má stále brát Differine. Odmítá tento lék vysadit. Prý jí lékař na kožním řekl, že lék se prakticky nevstřebává a když trošku omezí množství krému (má doporučeno množství kuličky hrášku), tak je vše ok. Prý je látka v tomto léku hodně vzdálená klasickým retinoidům Nicméně pro mě hovoří příbalový leták jasně. Svoji dceru na jednu stranu chápu, akné by ji mohlo dost vykolejit a psychika je v těhotenství taky důležitá. Na druhou stranu příbalový leták léku naznačuje jakoby se jednalo lék nebezpečný. Prosím můžete mě nějak uklidnit?
Karolína
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Dobrý den, Karolíno. To je ta naše česká povaha. Nic nejsme schopni dělat pořádně a doopravdy a  ještě si myslíme, že jsme nejchytřejší a máme zlaté ručičky...  Příbalová informace to říká jasně a držel bych se toho.  Nesnažil bych  se to obcházet, jak je to naším  národním zvykem. "Nepožívejte přípravek pokud jste těhotná". Výborně srozumitelná věta výrobce. Adapalen má dosti vzdálenou strukturu k retinoidům a působí na jiném místě. Opatrnosti není však nikdy dost. Vždy je to o souhře více nepříznivých okolností. Jakékoliv riziko ohrožení plodu v 6.týdnu těhotenství  způsobené přímo tímto přípravkem osobně ale vylučuji, pokud byl lék požíván podle příbalové informace. V používání léku ať dcera nepokračuje a těší se společně s vámi na miminko !
Léky na předpis
Dobry den, chtela bych se zeptat ktery z leku na bolest pri revmatoidni artritide je lepsi varianta?? Palgotal vs Tramal retard..
Ptackova
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Dobrý den paní Ptáčková. Co užíváte nyní a v jakém dávkování? Jaké další léky užíváte?
Léčebná kosmetika
Pane doktore já ale neměla akné před těmi náplastmi.Ty mi možná podráždily kůži nevím. A potřebuji s tím něco dělat, jinak se zblázním, nedokážu se dívat jak se akné dělá stále nové a nové stresuje mě to.
Klárka
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Klárko, nemohu vám příliš poradit. Je nutné zrakem posoudit v jakém stavu pokožka je  a také  je důležité vědět, jak přesně ji momentálně ošetřujete. Lékárny Dr.MAX mají dermatologická centra. Možná by nebylo špatné se na ně obrátit. Určitě by vám zároveň ukázali,  jaké přípravky na tyto problémy mají  aktuálně k dispozici. Snáze se možná vše vyřídí k vaší spokojenosti.
Parafarmacie
Pane doktore, někde jste tady radil užití aknepuru na akné na zádech. Zkusila jsem ho také je to asi 3 dny a mám pocit zhoršení.Můj dotaz, je to normální? Nemůže ten pudr způsobovat zanesení pórů, když se užívá 2x denně? Můžete mi poradit něco dalšího?Co myslíte může pomoci skinoren?
žaneta
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Dobrý den, Žaneto. Aknepur se hodí spíše na mastnější pokožku. Nevím zda je to váš případ. Síra značně  pleť vysušuje. Zinek zklidňuje. Obojí působí i antibakteriálně. Před další aplikací je nutné místo řádně omýt. K zanesení póru pak nemůže dojít.
Parafarmacie
Dobrý den, rád bych se zeptal jaké byliny, potravinové doplňky, nebo volně prodejné léky jsou vhodné při léčbě zápalu mozkových blan.Děkuji.
Leoš
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Dobrý den, Leoši. Nevidím příliš velký prostor pro uplatnění speciálních potravin  či  volně prodejných léků v těchto případech. Konzultoval bych s ošetřujícím lékařem použití Wobenzymu. Je ale možné, že enzymy obsažené v přípravku neprochází hematoencephalickou barierou a že se jejich účinek nemůže projevit. Já sám s ním v této indikace nemám žádné praktické zkušenosti.  Něco lze doporučit individuálně na základě znalosti zdravotního stavu konkrétní osoby a také znalosti jejího způsobu stravování. Zcela zásadní je celkový odpočinek. Nedoporučuji pití nápojů obsahujících kofein.  
Parafarmacie
Dobrý den,
pane doktore jsem čerstvě těhotná a zajímá mě, jak na strie? Ráda bych se jim vyhnula. myslíte, že mi můžete doporučit nějaký přípravek na mazání břicha, který by měl v tomto směru smysl?Děkuji
Sára
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Myslím, Sáro, že přípravky zacílené na tento problém jsou naprosto neúčinné. V kosmetice se stále velmi toleruje klamání spotřebitele. Vědecké, či spíše marketingové studie jsou většinou zpracovány jen tak na oko a jsou velmi povrchní. Myslím si, že klíčové je aby nárůst váhy během těhotenství byl přiměřený.  S tím pak souvisí složení jídelníčku. Není dostatečné kontrolovat jen energetický příjem, ale také příjem hlavních živin, které jsou zdrojem energie. Příjem tuku doporučuji udržovat na 30% z celkové eneregtické hodnoty jídelníčku. Podíl živočišného a rostlinného tuku ve stravě bych v těhotenství udržoval asi 1:1 
Léky na předpis
Dobrý den, objevili se nám v rodině roupi (bez příznaků, našla jsem jej náhodou v pochvě). Jsme zaléčeni Vermoxem(schéma dle letáku) Pyrvinium už u nás neexistuje. Zaráží mě dávkování. Máme 3 děti: 11 a 9 let a 21m. Dávkování pro všechny vč nás dospělých je stejné. Přitom pokud se podívám na antiparazitika prodávaná v DE (Pyrcon, Molevac), jsou dávkovaná podle hmotnosti. Jde mi o to, že u malého zabral lék asi nad rámec. Kromě roupů z něj po druhé dávce vyšly i dětské tasemnice. U 2 bratrů byla stolice čistá, u mě ne. Přesto, že nikdy nic nenajdu, mám pocit, že mě svědí svěrač. Nemělo by být dávkování vyšší? Dle logiky totiž 100mg tableta u 12kg dítěte bude fungovat líp, než 100mg tableta u 110kg dospělého chlapa a dávkování by se tedy mělo přizpůsobit, aby odčervení bylo opravdu úspěšné a ne jen na oko, když už je to takový "sajrajt" do těla. Jaké by případně mělo být dávkování, aby lék zabral opravdu 100%? A nebo bude lepší sehnat z DE zmíněné preparáty? Děkuji za odpověď - otázka upravena poradcem
Katka
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Dobrý den Kateřino. Obvyklá dávka je 100mg a v případě dospělého člověka je v některých případech možné dávku zvyšit. Je ale také důležité, aby byl lék užíván se stravou, která je dostatečně bohatá na tuky. Jedině tak lze zaručit dostatečné vstřebávání účinné látky. Léčbu je nutné opakovat v rámci celé rodiny. Pokud děti chodí do školky, je třeba o problému informovat. Primárním původcem nákazy může být jiné  dítě.  Je třeba dbát na přísnou hygienu, dokud problém v rodině zcela nevymizí.
Léky na předpis
Dobrý den, prosím o radu užívám léky letrox, gopten4mg, helicid, a večer amitritylin25mg, večer. Je užívání těchto léků bezpečné, nejsou tam žádné interakce, letrox4mg užívám asi 10 dnů, doposud jen 2g.Pali mě pořád na hrudi a mám pocit jako by mě kopalo srdce, EKG jsem mela v pořádku,srde jako by cítím jak mi buší, puls mam 75az82, jsem z toho už celá rozhozena. Manžel se už 2roky léčí na karcinom tl. střeva. Může to dělat i navýšení gopten, jak dlouho to může přetrvávat, děkuji moc za Vaši odpověď, nebo nějakou radu, Iva
Iva
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Dobrý den, Ivo. Na kombinaci nevidím nic  až tak problematického z obecného pohledu na možný výskyt lékových interakcí. Prosím, dbejte pečlivě na dostatečný příjem vody. Často jsou tyto obtíže spojeny jen s dehydratací. Puls se pak může srovnat velmi rychle a pocit vnímání tlukotu srdce automaticky ustane také. Je dobré si nápoj dát do1,5l  PET lahve. Takto snadno zjístíte, kolik za den toho vypijete. 1,5 l je v tomto počasí zpravidla dostačující množství. Bolí vás na hrudi při námaze? Při silném nádechu? Protože užíváte Helicid, může být pocit pálení způsoben trávicími obtížemi. Zkuste Helicid užívat jen na noc. Dbejte na střídmé ale pestré stravování.
Parafarmacie
Dobrý den,
pane doktore mám dotaz. Jsem čerstvě těhotná 6+4 a mám poměrně velký strach z vývojových vad a nemocí miminka. Snažím se dávat pozor na stravu, na to co jím, nicméně mám i problém s množstvím, je mi totiž hrozně špatně. Nedokážu toho sníst moc, můj jídelníček je skromný. Po týdnu nevolností jsem zhubla celé kilo. Mám tedy na 160 cm jen 49kilo(váženo ráno).Poraďte mi jak se zbavit strachu. Ještě mám špatné svědomí z toho, že jsem nebrala kyselinu listovou v době početí, ale až po zjištění těhotenství.Děkuji
Lea
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Dobrý den, Leo. Nevolnost na počátku těhotenství je běžným jevem. Jezte menší porce několikrát za den. Doplňování stravy kyselinou listou není nutné, pokud je jídelníček dostatečně pestrý. O počátku těhotenství to platí dvojnásob. Jídelníček by měl obsahovat listovou a plodovou zeleninu, maso, játra , mléko a také třeba celozrné pečivo či cereální výrobky. Zkrátka to, co je obecně doporučováno  do jídelníčku diplomovanými  nutričními terapeuty. Tyto potraviny zpravidla zajistí dostatečný příjem kyseliny listové. Pokud se budou vašeho obavy stupňovat, budou tedy neadekvátní a strava bude nedostatečná, je nutné se poradit s psychologem jak z toho ven.  Věřím, že se vše urovná. 
Léky na předpis
Dobrý večer.Jsem po hysterektomii 3.roky. Je mi 53.let a beru léky-trombex,euthyrox,lamotrigin.Chtěla jsem se zeptat,zda můžu brát na přílišné pocení menoflavon a na kosti.A na psychický klid zároven stimulen.Děkuju a přeju hezký večer.Renata.
Renata
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Dobrý den, Renato. Menoflavon je v pořádku. Stimulen ale k Lamotriginu raději nepřidávejte. Nevím jak dlouho jej užíváte.  Pozitivní účinek se  ale může dostavit až za nějaký čas a je nutné počáteční obtíže překonat. Účinek obsahových látek  různých rostlin ve Stimulenu lze těžko předvídat.
Parafarmacie
Prosím dostane se koupit přistroj na měřeni hustoty krve mám velmi špatné žily a to by mi pomohlo ,při každém odebíráni krve.Děkuji J.
JIŘINA
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Dobrý den paní Jiřino. Vůbec nevím co máte na mysli. Můžete mi prosím poslat nějaký odkaz na internetu?  Běžně se ale stává, že lidé přijdou na oběr krve dehydratování  a to zejména, jsou-li na odběru v časných ranních hodinách. Ranní káva  problém ještě zhorší.  To je podle mého hlavní příčina, že jsou s odběrem krve občas problémy. V naší ordinaci máme problém s odběrem krve naprosto vyjímečně, protože jsou jsou pacienti dostatečně instruováni. Samozřejmě to chce také šikovnou zdravotní sestru ....
Parafarmacie
Dobrý den, je mi přes 30 a již před několika lety mi diagnostikovali Crohnovu chorobu. Mám tedy mimo jiné i problém se vstřebáváním. V současné době řeším anémii, která mi mně k celkovému stavu nepřispívá. Pročítal jsem si odpovědi ostatním tazatelům a jedné paní jste radil Captafer. Může pomoci i mně? Už jsem zkusil vše možné, ale výsledek není efektivní. Děkuji za odpověď. Luděk, Hradec Králové
Luděk
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Dobrý den Luďku. Captafer má smysl, jestliže pestrá strava bude obsahovat přiměřené množství železa. Captafer železo neobsahuje. Podporuje ale jeho využitelnost z trávicího traktu. Dbejte zároveň na to, abyste měl trávicí obtíže co nejmenší a vyvarujte se dietních chyb, které vám způsobují průjmy. Samozřejmě vhodný dietní režim je nutné dodržovat dlouhodobě. Přeji vám aby váš zdravotní  byl stabilizovaný a nedocházelo k eskalaci obtíží.
Parafarmacie
Dobrý den,
pane doktore prosím o radu. Jsem čerstvě těhotná a začalo se mi dělat akné na zádech. Jsem z toho nešťastná, chystám se na plesovou sezonu a teď nevím co s tím? Pupínky jsou takové divné, spatně se vymačkávají. Vím, že v těhotenství nesmím nic užívat, a tím pádem mě to fakt stresuje. Myslím, že jsem si mohla kůži i podráždit protože jsem užívala náplasti s kapsaicinem
Děkuji za radu
Klárka
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Dobrý den Klárko. Jestli jste používala na tomto místě náplasti s kapsaicinem, nechte tomu čas. Kapsaicin silné dráždí a určitě není vhodný na  aknózní pleť na zádech. Nemyjte záda sprchovými gely a používejte jen vodu,  nebo s glycerinovým mýdlem bez parfemace. Nevím ale, zda je momentálně vůbec k sehnání.
Léky na předpis
Dobrý den,už druhý rok beru po smrti syna Asentru nejdříve 100 a ted 50 jak dlouho ji můžu ještě brát,jsem diabetička.Děkuji za odpověd
Simona
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Dobrý den, Simono. Nezbytně nutnou dobu. Zdá se, že lékař již uvažuje o postupném vysazení a že se váš psychický stav zlepšuje. Náhlé vysazení určitě vhodné není. Jaké všechny léky užíváte?
Parafarmacie
Děkuji za odpověď ještě mě zajímá užila jsem včera ibalgin mohla jsem ublížit miminku v této fázi?
Sara
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Buďte klidná Sáro. Určitě nemohla. Přesto k lékům přistupujte s respektem a co není skutečně nutné užívat, neužívejte. Každý lék má v příbalové informaci jasné doporučení ohledně jeho užívání v těhotenství. Toho je třeba se držet. Budete-li mít do budoucna nějaké pochybnosti, napište.