Ona

Poradna lékárníka a dietologa PharmDr. Martina Staňka

Poradna

Na otázky odpovídá

Lékárny jsou plné doplňků stravy a volně prodejných léků, ale jak se v nich orientovat? Jak vybrat ten nejvhodnější přípravek? Tyto otázky a mnoho dalších z oblasti volně prodejných léčiv a parafarmaceutik vám zodpoví lékárník s dlouholetou praxí PharmDr. Martin Staněk.

Nejvíce se ptáte

| všechny dotazy

Poraďte se také

Poraďte se také


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.

Léky na předpis
Dobrý den pane doktore,chtěla bych poradit. Beru Atoris na cholesterol ( navečer ), detralex ( 2 denně ) na udržování,v minulosti jsem občas trpěla na hemeroidy a vždy první týden v měsíci Normix . Ten beru z důvodu divertikulitidy, která je v současné době v klidu, ale lékař doporučil jako prevenci. Dnes se pořád mluví o imunitě ( vitamín C a D),můžete mi něco doporučit, ale by mne to neprojímalo. Vitamín C mi to někdy způsoboval a doporučení jak vše brát, během dne a kdy, a či před jídlem či po jídle. Děkuji. Anna
Anna
Dobrý den, Anno. Neznám váš zdravotní stav ani váš jídelníček. Odpovědně tedy poradit nemohu. V tomto období má smysl navýšit příjem vitaminu C. Doporučuji v jakékoliv formě, která vám bude vyhovovat. Bude-li vás projímat užívejte ho spíše s jídlem, které vám obtíže nedělá a v odpoledních hodinách, když je trávicí systém méně citlivý na fyzikální a chemické podněty. Vitamin C se vstřebává velmi dobře. Navyšovat příjem vitaminu D má smysl jen u osob, které v letních měsících netráví dostatek času venku. Zásoby vitaminu D máme v těle většinou na  cca 6 měsíců a  díky nim bez problémů přežijeme období, kdy je sluníčka méně.  Příjmem vitaminu D  z potravy si tento depozit trochu doplňujeme. Tento proces podléhá citlivé hormonální regulaci. Navyšovat příjem vitaminu D  může mít smysl u některých onemocnění jako je třeba osteoporóza. I v tomto případě se nemusí projevit žádný příznivý (léčebný) efekt. Vitamin D se podílí na správné funkci imunitního systému. Neznamená to ale automaticky, že navýšením jeho příjmu bude náš imunitní systém odolnější proti infekci. U vitaminu C je to trochu něco jiného. Může totiž u něj snáze vzniknout zvýšená potřeba (zásoby v těle nejsou velké a rychle se přeměňuje), kterou aktuálně nepokryjeme stravou. Vitamin C je také významný antioxidant! Může se proto projevit snadno i jeho ochranný účinek během boje s infekcí. Podle našich zkušenosti vitamin C  pravděpodobně optimalizuje  účinek Detralexu a je dobré ho přidat v dávce 100-200 mg za den. Přeji hodně zdraví.
Léky na předpis
ANA:Imunor- doplňující info, jiné obtíže dcera nemá, je teda alergik na některé pyly, atb neměla min. 3 roky, léky neužívá, vždy zvládneme doma s Kalobou, vitaminy, colostrem, sinupret, vincentka atd. , díky.Jana
Jana
Tak to je v pořádku, Jano. Pozor na vysoký příjem jódu Vincentkou. Je určena pro krátkodobé používání.
Léky na předpis
Dobrý den, užívám warfarin 5mg a chci se zeptat zda mohu užívat B-komplex,Preventan akut,zinek a selen,Vitamin C 500mg a Vitamin D3, nemyslím najednou vitamíny jsem dostala darem, děkuji za odpověď.
Hana
Dobrý den, Hano. Můžete. Není v tom problém. Respektujte doporučené dávkování uvedené na obalech výrobků. Přeji hodně zdraví.
Léky na předpis
Dobrý den, dcera skoro 7 let, minulý rok opakované infekty - rýmy a kašle, v krvi zjištěny protilátky ANA v titru, ANAIgGtyp:jemně zrnitý obraz, ANAIgGtit: 1:320 (r.2018), 1:160 (r. 2019), 1:80 (r. 2020), dle alergoložky hodnota 1:80 umožňuje případné nasazení Imunoru, je to prosím z Vašeho pohledu vhodné? Aby Imunor neudělal více škody než užitku a nerozjela se nějaká autoimunitní nemoc apod..Děkuji za názor. Jana
Jana
Dobrý den, Jano. S přenosovým faktorem, který obsahuje Imunor jsem za svoji praxi zaznamenal celou řadu velmi pozitivních zkušeností. Žádný problém v tom nevidím a myslím si, že lékařka rozhodla velmi  správně. Je to šetrný a bezpečný postup. Přesto prosím ještě o informaci zda má dcera ještě jiné vážnější zdravotní obtíže    Užívá pravidelně nějaké léky? Jak na tom byla s antibiotiky? Užívala je často? Moje otázky již nesouvisí přímo s Imunorem.
Léky na předpis
Dobrý den, pane doktore, lečím se na vysoký tlak Prestance 5/5, Egilok 25,
diabetes ll. Trajenta 5 mg, gastr. reflux Nolpaza 20 mg, Androgel dvě stlačení pumpičky, vše 1x denně ráno,
obden večer na vysoký cholesterol Noveze 10 mg a Covapro 10 mg, denně večer Glucophage 1000 mg,dále dle potřeby na hypnagogické myoklony Guajacuran. Měŕim 175cm váha 88 kg.
Denně nachodím cca 8 až 10 tis kroků.
Snažím se držet středomořskou dietu, přes svátky se mi to však, moc nedařilo.
Když to tak vidím, těch léku je hodně, je to výsledek 30ti letého podnikání a s tím související životosprávy. V poslední době se snažím věci měnit a cítím se lépe. Budu vděčný za Vaši radu a doporučení.
Děkuji s pozdravem

Miroslav
Miroslav
Dobrý den pane Miroslave. Nevím jak  vaše středomořská dieta vypadá, ale je jasné, že váha musí jít  dolů, pokud se chcete zbavit části zdravotních obtíží. Je jich příliš a dostal jste se do začarovaného kruhu. Domnívám se, že při této medikaci může u vás Androgel zvyšovat kardiovaskulární riziko a kdybych byl lékařem, asi bych vám jej nepředepsal, nebo s obavami.  Na gynekomastii by se mohla podílet i Nolpaza a vzájemná kombinace ji i mohla vyvolat. Je třeba se zaměřit na jídelníček  a zásadně je třeba změnit výživové složení a snížit příjem energie. Jiná možnost není. Androgel možná užíváte úplně zbytečně. Jestli jste z Prahy nebo můžete do Prahy dojíždět, doporučuji navštěvovat naše Centrum pro poruchy metabolismu a výživy na Národní třídě viz. www.clinidiet.eu. Jídelníček se nemůžete vytvářet sám, pokud to má k něčemu vést. Je třeba také včas upravovat medikaci.
Parafarmacie
Dobrý deň , mám problém s nohami , nemám stabilitu a mám brnenie v nohách . Výsledky u lekára negatívne a chcem užívať vitamín zinok - horčík - vápnik , a omega 3 . Neviem či volím správnu kombináciu vitamínov .
Paulina
Tato kombinace může mít smysl, Paulino, ale zásadně obtíže nevyřeší. Od kdy tyto obtíže máte?  Prodělala jste v nedávné době nějaké infekční onemocnění?  Užíváte pravidelně nějaké léky?  Navštívila jste neurologa? Napište o sobě více. 
Parafarmacie
Studené nohy - pane doktore, upřesňuji. Nekouřím, problémy se trochu stupňují s věkem /63/, žádné léky kromě na tlak neužívám. JIž ale několik roků užívám hlavně v létě Detralex / 2-3 měsíce /, pak ho vysadím, v horku mně nohy natékají. Doporučujete brát ho celoročně ?Měla jsem asi před 10 roky trombózu v pravém lýtku, ale po roce sledování a lécích na ředění bylo vše v pořádku. Je pravda, že mám dost metliček na nohách, snažím se nepřibírat ani v tomto období, kdy vyučuji distančně. Děkuji za radu i Váš čas.
Pavla
Paní Pavlo, s tímto problémem si medicína zatím moc poradit neumí.  Velkou roli hraje nejen samotné prokrvení dolních končetin a tím i jejich zásobování výživnými látkami, ale také to, jak je člověk od přírody nastaven. U citlivých osob dochází cestou vegetativního nervového systému (hlavně sympatiku, kde se uplatňuje jako neuromediátor noradrenalin) k zúžení cév i v této oblasti. Například při rozrušení. Farmaceutické společnosti se sice snaží po desetiletí na tento problém něco vyvinout, protože mechanismus je poměrně jednoduchý, žádný lék se ale v praxi  zatím neosvědčil. Detralex bych ve vašem případě užíval celoročně v dávkování 2x1. Jestliže se obtíže během léta vystupňují, zvyšte dávku na 2x2. Je to lék zdraví prospěšný a má ochranné účinky. Další zvyšování dávky nemá smysl. Neužívejte pak již žádný další přípravek obsahující flavonoidy. Hledejte také způsob, jak nohám ulevit a zlepšit prokrvení přirozenou cestou.  Například při sezení je trochu natáhnout přes vhodnou podložku a nemít je skrčené. Tím se snižuje riziko tromboembolické příhody, ke které můžete mít nyní větší dispozice (estrogeny mají protisrážlivý účinek).  Může mít smysl pravidelné užívání Anopyrinu 100 mg. Zda to ale skutečně smysl má či nikoliv musí rozhodnout lékař. V klimakteriu se  obecně zvyšuje kardiovaskulární riziko a je nutné posoudit celou řadu parametrů , než se lék předepíše.   Přeji hodně zdraví.
Léky na předpis
Dobrý den, pane doktore, před dvěma měsíci mi endokrinoložka nasadila Androgel (je mi 60 let)v základní dávce 2x stlačení pumpičky. S lékem i aplikací jsem velmi spokojen, zvýšilo se mi libido, získal jsem zpět sebedůvěru, cítím se lépe jak po psychické, tak po fyzické stránce. Bohužel se však u mě začala projevovat tzv gynekomastie a mám velmi citlivé bradavky, je to jeden z nepříjemných vedlejších účinků. Myslíte, že je nutné Androgel vysadit,
nebo by stačilo snížit dávkování, např. na jedno stlačeni pumpičky, ev dávku aplikovat obden. Lék má pro mě mnoho benefitů, nerad bych o něj přišel, pokud by to nebylo nezbytné. Případně existuje na trhu jiná alternativa. Děkuji za odpověď.

Miroslav
Miroslav
Dobrý den, Miroslave. Můžete mi prosím napsat všechny léky, které pravidelně užíváte a něco blíže ke zdravotnímu stavu? 
Léky na předpis
Dobrý den, může dojít k lékové interakci u lexaurinu 1,5mg a gabapentinu 300 mg? Nikde jsem se nenašel odpověď zda se léky mohou kombinovat. Děkuji předem za odpověď.
Patrik
Dobrý den, Patriku. Oba léky se kombinovat mohou, pokud lékař správně zváží všechny okolnosti a důvody. Oba působí na centrální nervový systém a společně může docházet častěji k některým nežádoucím účinkům jako je spavost, závratě, častější emoční labilita, zvýšení pocitu hladu či naopak atd. atd. Kombinace by mohla ovlivňovat stav bdění a  může mít negativní vliv na řízení motorových vozidel. Větší riziko bych viděl u osob v pokročilém věku nebo u osob se zhoršenou funkci jater či ledvin. Svoji roli hraje  tělesná hmotnost a dávkování léčiv. Obě látky nemají  významný vliv na přeměnu té druhé  v organismu a k důležité interakci na úrovni biotransformace nedochází a nebyla zatím prokázána. Minimálně ne takovou měrou, aby to ovlivňovalo farmakologický účinek kvůli kterému jsou předepisovány při respektování doporučeného dávkování výrobcem.
Parafarmacie
Milý pane doktore, vysekávám hlubokou poklonu ! K Vaší radě, co dělat s bolestivými zatvrdlinkami vzadu mezi žebry jsem byla trochu skeptická. Byla jsem u ortopeda na plánované injekci a poprosila, aby se na ně podíval. Řekl, že není chirurg, ale nebezpečné mu nepřišly, i když chápal, že bolí. Doporučil poradit se v lékárně a také to zkusit opatrně rozmasírovat. Zakoupila jsem Vámi doporučený Clotrimazol i alkohol a asi po 3 dnech úleva, jsou menší a také při otočení nebo protažení je to nesrovnatelné s původním stavem Díky a ještě jednou díky !!
Bea
Dobrý den, Beo.  Díky za zprávu! Zkuste tedy místo intenzivně masírovat častěji a  uvidíme co to udělá. Možná se to bez drobného chirurgického zákroku neobejde, ale přeji vám, aby to nebylo nutné a zvládla jste to vyřešit sama.
Parafarmacie
K užívaniu vitamínu D3 ...... Okrem hypothyreózy mám zvýšený LDL cholesterol, čo dávam do súvisu so štítnou žľazou, lebo to začalo takpovediac súčasne. Stravujem sa triezvo a som štíhla. Denzitometrického vyšetrenia som sa dožadovala, žiaľ, na to vraj nemám vek, aby mi to preplatila poisťovňa. Lekárka mi sleduje akurát vápnik, čo som mala 2.32 mmol/l (2.20 - 2.65)
Marta
Díky za upřesnění Marto. Já bych vám doporučil denzitometrické vyšetření absolvovat  a zaplatit si ho,. i  když je hladina vápníku je v normě.  Je to ale dobrá zpráva  a výskyt osteoporózy v některých částech skeletu je méně pravděpodobný. S vyšetřením bych tedy úplně nepospíchal a čekal na další biochemickou kontrolu, která souvisí s metabolismem vápníku a vitaminu D. Důvodem vyššího LDL může spíše být,  že podíl příjmu tuku na celkové energetické hodnotě vašeho jídelníčku je dlouhodobě vyšší než by měl být.  Nevím  o jak vysokou hodnotu  ve skutečnosti jde a zdá má cenu se tím zabývat.  Jak vypadala hodnota triglyceridů a HDL? Jestli je to ale opakované zjištění, nad jídelníčkem bych se zamyslel. Asi nebude těžké to u vás srovnat.
Parafarmacie
Dobrý den, pane doktore, co na nohy, které mám studené a zebou i v noci a tím se i budím. Je to hlavně odpoledne, kdy dorazím z práce, vyzuji se a tolik po bytě nenachodím. Zkouším střídavé koupele, teplé ponožky, protahování chodidel, termofor, nic nezabírá. Kamarádky radí zařadit do jídelníčku pálivé potraviny. Děkuji za jakoukoliv radu.
Pavla
Dobrý den, Pavlo. Hlavně prosím neberte kamarádky vážně.  Je to podobná rada, jako když Hurvínek v divadle doporučil projímadlo proti kašli... Není snadné s tímto nepříjemným problémem něco udělat. Já s tím mám trochu problém také. Je třeba se zamyslet, co je asi hlavní příčinou.  Určitě naprosto zásadní je nenechat nohy prochladnout. Teplé ponožky jsou správné opatření. Dbejte také na to, aby  nohy neprochladly díky obuvi, která dostatečně neizoluje chodidlo od chladu.  Nechoďte na boso. Střídavé koupele je správné opatření.  Jestliže jste kuřačka, nikotin zužuje cévy a problém bude zhoršovat.  Pomoci mohou přípravky, které zlepšují mikrocirkulaci dolních končetin např. Paralékárna Flavonoidy.  Můžete zkusit užívat 2x2 tablety denně minimálně po dobu 14 dní, zda se situace nezlepší. Jsou to obtíže letité, nebo se vyskytly nedávno? Užíváte nějaké léky?
Parafarmacie
Pri kontrole hypotyreózy mi lekárka zistila hodnotu vitamínu D 43.5 (75.0 - 250.0). Odporúčala mi užívať vitamín D, ale dávku neurčila a kontrolu mám za pol roka - trištvrte roka. Začala som teda brať Jamieson D3 - 2,000 IU. Dobrala som 60 tabliet (1 tableta denne). Aká dávka je bezpečná v prípade tejto značky pre bežného človeka a aká pre mňa a aká dlhá by mala byť prestávka, aby nedošlo k predávkovaniu? Informácie na internete sa rôznia a tiež sú rôzne informácie od lekárov. Ďakujem
Marta
Dobrý den, Marto. S tímto doplňkem stravy nemám žádnou zkušenost. Nemohu vám garantovat nic co souvisí s cizím výrobkem a není léčivem.  V každém případě využitelnost vitaminu D z potravy je poměrně malá a pro organismus je zásadní tvorba vitaminu D cestou UV záření a jeho vlivu na procesy v pokožce, kde se vitamin D tvoří.  V těle se ukládá zásoba asi na 6 měsíců.. Přidáme-li do jídelníčku nějaký doplněk stravy s vysokým obsahem vitaminu D, zvýšíme tím určitě jeho dostupnost. Tato dostupnost ale není lineární v závislosti na podané dávce. Hlavní důvod je ten, že využitelnost vitaminu D z potravy je závislá na hormonální regulaci, která zabraňuje předávkování. Ve většině případů je zvýšené riziko intoxikace vitaminem D  cest per os nepravděpodobné.   Máte ještě jiné vážnější zdravotní problémy kromě hypothyreózy? Absolvovala jste denzitometrické vyšetření skeletu(osteoporóza)? 
Léky na předpis
Dobrý den, bezprostředně po operaci (2014) jsem zaznamenala necitlivost stehna. Ta se během pár měsíců přesunula do kotníku téže nohy a později i druhé nohy. Na základě RTg a EMG mi diagnostikovali polyneuropatický syndrom a předepsali Lyricu, nejdřív 2x75 mg, dnes již 2x150 mg. Přes to se situace zhoršuje, efekt se rozšiřuje ke kolenům a při delší chůzi mám křeče v prstech u nohou. Bráním se zvyšování dávek, abych neztratila rezervu a i proto, že jsem četla o studii, která říká, že Lyrika blokuje stručně řečeno "omlazování mozku". Je mi 72 let, stále pracuji jako projektant, ale v poslední době více zapomínám a ztrácím schopnost se rychle zorientovat v problému. Testy na Alzh. vychází dobře, ale děsí mě to. Prosím, domníváte se, že po 6-ti letém užívání mohou být tyto stavy vyvolány Lyrikou? Máte informace, zda po vysazení se v tom případě proces může zastavit, příp. ještě obnovit? Zda existují alternativní léky, které by byly méně škodlivé? Děkuji - otázka upravena poradcem
Marie
Dobrý den, Marie. Jednalo se o operaci kyčelního kloubu? Můžete mi prosím upřesnit o jakou operaci šlo?  Užíváte ještě nějaké další léky? Máte ještě další vážnější zdravotní obtíže?
Parafarmacie
Opět děkuju za odpověd. Takže můžu 3.měsíce užívat 2.kapsle denně přípravku Melbromenox po dobu 3.měsíce, i když je v letáčku při dlouhodobém užívání 1.tabletu denně, kvůli doplnění hormonů? A pak užívat 3.měsíce menoflavo třeba forte, nebo classic ten slabší? 1.tabletu 3. měsíce slabší 40g nebo 80.g? Nemám alergické reakce, tak se chci zeptat zda musím jak píšete něčím jiným nahrazovat, jinou formou přírodního fytoestrogenu po roku,dělat teda pauzu, nebo ne, popř.jak dlouhou přestávku.Děkuju za odpověd.
Renata
Obecně bych doporučil to,  co jsem uvedl Renato. Prvního půl roku bych tedy postupoval tak, že bych tři  měsíce užíval Melbromenox 2--0.- 0 a pak  další tři měsíce Menoflavon Forte (1-0-0).  Vše za předpokladu, že se budete dobře cítit, Melbromenox budete dobře snášet ( zdá se, že není důvod, proč by tomu tak nebylo) a postup vám  tedy bude vyhovovat. Budu rád, když se ozvete jestli je vše v pořádku a zda cítíte nějaké zlepšení  po nasazení Melbromenoxu..
Parafarmacie
Dobry den, dekuji za radu, zkusim a ozvu se, jak to vypada. Nehty jsou v poradku, ale okolni kuze je take popraskana. Snad masticka a dalsi opatreni zabere. Pekny den, Šárka
Šárka
Doufejme, že se alespoň pokožka zklidní, než půjdete k lékařce. Buďte pozorná s čím ruce/ruka ( asi jste pravačka) přichází častěji do kontaktu co by mohlo alergizovat nebo dráždit pokožku.
Parafarmacie
Dobry den, dekuji za reakci. Email s fotkou jsem vam poslala. Nyni k vasim dotazum. Latexove rukavice nosim, pokud umyvam koupelnu, jinak ne. Nenosim moc ani zimni. U zadnych pripravku jsem souvislost nezaznamenala. Pouzivam jar na nadobi, ale odjakziva. Stejne tak praci prasek, mydlo, vsechno porad to same, i predtim, nez se problem objevil. Nikde jinde problem nemam. Nekdy mam suche ruce - hrbety a kdyz je zima, omrznou a popraskaji, ale letos neni takova zima, abych s tim mela problem. Opravdu dlouhou dobu se problem lokalizoval pozpuze na jednom prstu. Pote jsem si zacala vsimat, ze se to siri. Nejsem si presne jista, kdy, ale nejspise az po porodu (listopad 2019). ... jeste pozadi meho zivota - v cervnu 2018 jsem otehotnela, v listopadu 2018 potratila. Pote v unoru 2019 opet otehotnela a v listopadu 2019 porodila. Napadlo me, jestli to s tim nemuze souviset - nejaka hormonalni nerovnovaha nebo tak?
Šárka
Díky za upřesnění, Šárko. Latexové rukavice ihned přestaňte používat.  Je-li to nezbytné, použijte obyčejné gumové. Kontakt ruky s chemickými prostředky omezte na  absolutně nezbytné minimum. Ruku omývejte vodou. Při koupeli ji chraňte před veškerými hygienickými prostředky. Nosíte-li prstýnek nebo náramek, ihned ho odstraňte. K ochraně postižené ruky bych použil v nezbytných případech i textilní rukavice, které neuvolňují vlákna. Možná takové, které se používají při tanci. Zkuste se podívat na internetu co je k mání.  Třeba tam někdo nabízí vhodný výrobek. Ruku bych šetrně ošetřoval  mastí Unguentum leniens, kterou by mohly mít některé lékárny. Ruka musí být dokonala osušená.   Mažte si ji slabou vrstvou vícekrát za den. Je možné také používat čerstvě vyškvařené sádlo. Připravte si ho třeba na období cca 14 dnů. Chraňte jej před světlem. Ruku chraňte důsledně před chladem. I to nelze vyloučit, že je to reakce pokožky na chlad. Na ruku tedy chladnou vodu nepouštějte i když si myslím, že pokožka by spíše mohla extrémně reagovat  jen na mráz. Domnívám se, že kožní problém, dle zaslaného fota, není infekčního,  ale alergického původu.   Nemyslím, že problém souvisí s hormonální nerovnováhou (estrogeny, gestageny) ať už je míra jakákoliv. Pokud bude něco nejasného, ozvěte se. PS: na fotu nebyly zachyceny nehty a tak doufám, že jsou v pořádku.
Parafarmacie
Dobry vecer, mam kozni problem na prstech prave ruky. Jiz dlouho (nekolik let) jsem tento problem mela pouze na prvnim clanku prstenicku, v poslednim cca roce se mi to postupne rozsiruje a posledni mesice to rychle postupuje na dalsi prsty a dalsi clanky. Je moznost vam nekam zaslat foto? Byl byste schopen mi poradit, co s tim? Mazala jsem to arganovym olejem, ale problem neustupoval, naopak se rozsiril pod nehet prostrednicku a ja tento prst nemohl vubec napnout a byl velmi bolestivy. Kolem vanoc mi to najednou temer zmizelo a opet se objevilo, v jeste horsi mire. Nejsem si jista, zda je to nejak navazano na cyklus, jsem rok po porodu a je to cca 14 dni, co nekojim, takze cyklus se teprve vraci. Nicmene se stridaj stavy, kdy to je bolestive, pak nikoliv, pote to az pali. Kuzi mam popraskanou, suchou, misy rudou. Prsty nekdy nemuzu poradne napnout. Ke kozni jsem objednana, ale samozrejme az nekdy na konec brezna. Dekuji za radu
Šárka
Dobrý den, Šárko. Určitě to bude vyžadovat pomoc od  kožního lékaře a je dobře, že jste se objednala. Používáte prosím  latexové či jiné rukavice?  Nepozorovala jste nějakou souvislost s používáním pracích prášků, nebo mycích prostředků? Na levé ruce se  stejný problém opravdu neobjevil?  Jinde na těle také ne?  Foto je možné mi poslat na guareta@drstanek.cz. Jen mi prosím  ještě odpovězte na mé otázky.
Parafarmacie
Odpověd-prvních 10.dnů 1 kapsli 1-3x denně, dalších 10.dnů 1.kapsli 1-2x denně, další dny 1.kapsli denně. Jen nevím jestli začít těch prvních 20.dnů podle rozpisu, a pak po jedné kapsli užívat, když chci užívat dlouhodobě,a nebo zacít brár po jedné kapsli,nebo po 2.kapslích každý den. A zda se musí dělat i nějaká pauza ,nebo se může brát stále, teda dlouhodobě, a jaká dávka.Děkuju moc.
Renata
Na to nelze dát jednoznačnou odpověď, paní Renato. Poradil  bych s větší jistotou spíše podle dobré znalosti zdravotního stavu konkrétního člověka. "Naslepo" bych vám doporučil toto: Užívejte dvě kapsle ráno (respektoval bych cirkadiánní rytmus estrogenů) a tím malinko zvýšil dopolední hladinu. Přípravek bych používal tři měsíce a pak zase tři měsíce  Menoflavon. Toto střídání bych praktikoval celý rok, bude-li vám vyhovovat. Med a výrobky z medu mohou způsobovat alergické reakce. Za ty  jsou odpovědná převážně pylová zrna a pak teprve samotné včelí bílkoviny. Dlouhodobé užívání doplňků stravy s obsahem medu může vést k projevům alergické reakce.. U Melbromenoxu bych je  neočekával, jestliže dotyčná osoba netrpí alergiemi. Přesto bych o pauze v užívání uvažoval a nahradil denní dávku fytoestrogenu fytoestrogenem jiného původu.
Parafarmacie
Dobrý den. Děkuju za rychlou odpověd. Jen se chci ještě zeptat, když vysadím menoflavon forte, a na Vaše doporučení začnu užívat Melbromenox, zda mám první krabičku využívat dle doporučení na letáčku a další balení jen 1.tabletu denně, nebo když to chci užívat dlouhodobě, zda brát například každý den 1.tabletu a zda se musí dělat u tohoto přípravku pauzy. Děkuju.
Renata
Můžete mi prosím citovat co je na letáčku Melbromenoxu, Renato?