Ona

Poradna lékárníka a dietologa PharmDr. Martina Staňka

Poradna

Na otázky odpovídá

Lékárny jsou plné doplňků stravy a volně prodejných léků, ale jak se v nich orientovat? Jak vybrat ten nejvhodnější přípravek? Tyto otázky a mnoho dalších z oblasti volně prodejných léčiv a parafarmaceutik vám zodpoví lékárník s dlouholetou praxí PharmDr. Martin Staněk.

Nejvíce se ptáte

| všechny dotazy

Poraďte se také

Poraďte se také


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.

Parafarmacie
Děkuji za odpověď, to mi doposud nikdo neřekl, žila jsem v domnění jak nejsem "chytrá", ne že bych byla prioritně motivována penězi, udělaly jsme si s dcerou výlet a odběr nám zaplatil benzín, vypadalo to jako spojení příjemného s užitečným. Každopádně zasloužíte díky za upřímnost, lékaři většinou mlží a neřeknou celou pravdu, můj obvodní lékař mi řekl, že by to nedělali, kdyby to škodilo. Mějte krásný den. - otázka upravena poradcem
Klementýna Myšáková
Lidé kteří darují krev či plasmu určitě zasluhují obdiv a uznání. Měli by ale být správně seznámeni s riziky a měli by mít speciální zdravotní péčo. Stát by měl být schopen zajistit dostatečný počet dárců a také se k nim správně chovat. Osobně nejsem pro komerční řešení. Je to jen o lidech a vztazích mezi nimi. Jak stát plýtvá slyšíme denně. Ve vašem případě bych doporučil dárcovství plasmy 1-2 x do roka, pokud nebudete mít žádné zdravotní obtíže, které by mohly s odběrem souviset.
Parafarmacie
Děkuji za rychlou odpověď pane doktore, je možné, že nízká imunita souvisí s častým odběrem krevní plazmy? Jezdím do rakouské plazmaferetické společnosti cca 3x měsíčně již několik let.
Klementýna Myšáková
Paní Klementýno. Nemohu posoudit, zda váš imunitní systém nestačí plnit svoji funkci, či je v pořádku. V každém případě odběr krevní plasmy je obrovským zásahem do organismu. Vždyť krevní plasma se podílí na transportu látek, které tělesné tkáně potřebují, a nebo jsou pro ně nadbytečné a musí být z těla vyloučeny. Podílí se  nepřímo na regulaci vnitřního prostředí organismu. Podílí se také  např. na transportu imunoglobulinů a krevních buněk, které se podílejí na obranyschopnosti organismu, či látek hormonální povahy. Např. kortikosteroidy přímo zasahují do imunitních dějů. Pokud jsou odběry  prováděny 3x mésíčně, deficit určitých látek v tělesných tkáních musí být  patrný a musí se na zdravotním stavu určitou měrou projevit. Čím je člověk starší, tím tělo potřebuje také delší čas na regeneraci.  Odběr 3x měsíčně se mi nezdá v pořádku a je to hazard se zdravím.
Léky na předpis
Dobrý den, ano kašel se objevil při zahájení léčby a jiné léky na tlak neužívám.
Ilona
Podle mého názoru by bylo lepší volit léky z jiné skupiny, Ilono, pokud je léčba nutná.
Léky na předpis
Dobrý de, chtěla bych se zeptat, zda ustoupí vedlejší účinky (suchý kašel) při užívání léku Prennesa. Lék užívám 10 dnů. Děkuji za odpověď.
Ilona
Je to podle mého názoru nepravděpodobné, Ilono.   Je to častý nežádoucí účinek. Kašel se opravdu objevil v zápětí po zahání léčby? Užíváte ještě další léky na snížení krevního tlaku?
Parafarmacie
Přeji pěknou neděli pane doktore, v tomto zimním čase mám rok co rok rýmu a pokašlávám, sice jen trochu, ale i tak mi to vadí. Přitom dbám na přísun vitamínu C (hlavně citrusové ovoce) otužuji se pravidelným pobytem na čerstvém vzduchu atd, nechci situaci řešit chemií (kapky, sprey do nosu), zdá se mi, že platí pořekadlo o léčené a neléčené rýmě...hlavní problém vidím v nadměrné teplotě na pracovišti, stroj na kterém pracuji "topí" a já to neovlivním. Doma topíme velmi úsporně, max na 19 stupňův práci musím snášet 25 stupňů i víc. Přechody mezi horkým a studeným prostředím jsou (podle mě) asi hlavní příčinou celozimního posmrkávání. Co ještě udělat pro posílení imunity? Děkuji za odpověď. - otázka upravena poradcem
Klementýna Myšáková
Dobrý den pan Klementýno. Je to skutečně jen problém tohoto období?  Nejsou jen tyto obtíže v tento čas intenzivnější? Užíváte nějaké léky?  Máte ještě  jiné zdravotní obtíže? Tzv. posílit imunitu je velmi problematické. Prakticky všechny přípravky, které patří mezi doplňky stravy a doporučují se na poslení imunity nemají dostatečně prokázánu účinnost. Nám se osvědčuje kombinace vitaminu C s fllavonoidy (Paralékárna Flavonoidy), smysl má zvýšit příjem  samotného vitaminu C.  Zdá se také, že strava bohatá na některé betaglukany může příznivě ovlivňovat  imunitní systém. Smysl mohou mít za určitých okolností i probiotika a prebiotika . Opět  ale spíše jako  dlouhodobá součást běžné stravy . Pestrý jídelníček, který obsahuje ochranné látky všeho druhu může v dlouhodobého pohledu být zkrátka zdraví prospěšný.   
Léky na předpis
Pane doktore, píši ještě jednou - myslela jsem, že budete konkrétnější ohledně problému s vysokým tlakem. Nemohu se dobrat příčiny, proč nešlo tlak srazit 2 dny, byť jsem brala svůj lék. Mohlo to způsobit větší množství soli v několika jídlech, nějaký stres - nejsem si vědoma nebo i díky atmosferickému tlaku ? Rodiče i prarodiče zemřeli na infarkt, tak mě to zajímalo. Kolegové radili, ať nechodím rychle a jen sedím...Zmínila jsem, že mně dal lékař Tensiomin, píšete, že je hodně léků, které považujete za výtečné a účinné, patří mezi ně? Děkuji za Váš čas.
Milena
To není tak jednoduché, paní Mileno. Zvýšený krevní tlak má zkrátka více příčin a většinou se na něm podílí i více faktorů. Vyšší příjem soli a nadváha bývá velmi často jeden z nich.  Správná léčba a dávkování musí vycházet  z dobré znalosti zdravotního stavu  pacienta a pravidelného měření krevního tlaku nejen v ordinaci, ale i pacientem. Někdy je nutné tlak měřit i vícekrát za den, protože může značně kolísat. Pokud nevhodně určitý lék ke standardní léčbě přidáte, může to způsobit výrazné snížení tlaku, které skončí pádem s vážnými zdravotnímu důsledky.  Uvádíte, že si nejste vědoma žádného stresu. Jen obavy, které jste vyjádřila tímto příspěvkem se u řady citlivých osob určitou měrou na  hodnotě TK projeví. Je obecně známé co dokáže jen " syndrom bílého pláště"...  Tensiomin je lék léty prověřený. Lékař by vám měl dát jasný pokyn jak jej máte v případě který  jste uvedla použít. Neznám vaši celkovou medikaci. V každém případě při tak vysoké hodnotě TK je dobré spíše odpočívat a opravdu upravit dávkování po dohodě s lékařem: V krizové situaci bych si zkrátka tabletku vzal a sledoval, jaký to má dopad na TK.  Není ale dobré jít v zápětí nakupovat či umývat okna. Odpočívejte. Naměřené hodnoty by měl vzít na vědomí i lékař při  volbě dalšího léčebném postupu.  Pokud se takové hodnoty objevují často, je třeba léčbu zásadně upravit.  Není vedena správně. Vážné zdravotní problémy mohou velmi rychle nastat. Určitě prosím situaci řešte. Jsem si jistý, že se s tím dá něco dělat.
Volně prodejné léky
Dobry vecer, syn dostal lek u prarodicu, kteri nemeli nic jineho po ruce. A vyjadrila jsem se spatne, lek neni prosly, ale delsi dobu otevreny. Jenom jsem to chtela ujasnit. Dekuji za radu
Zora
Tak to je dobře, Zoro. Doufám, že synovi je již mnohem lépe.
Volně prodejné léky
Dobry den. Mam problem. Syn dostal vetsi davku nurofenu, nez mel. Misto 5ml cca 17ml. Bylo to o pul ctvrte v noci. Spal klidne, teplota klesla. Rano nechtel moc jist, ale jinak vypada ok. Teda, nemocne, ale ok. Je klidny, lezi, ale zaroven chtel hrat hry apod. Napil se. jsou mu ctyri roky. Myslite si, ze muze jeste neco nastat?. Myslim si, ze je nurofen jiz prosly, takze mozna ne tak ucinny. Na co si mame dat pozor? Dekuji
Zora
Rozkladné produkty mohou být pro tělo mnohem větší problém , než léčivá látka samotná, Zoro. Dávat prošlý lék ditěti je velmi nezodpovědné. Dbejte, aby měl syn dostatečný příjem vody. Věřím, že bude vše v pořádku a že se s tím organismus vypořádá. Teplotu není dobré příliš snižovat. Je to přirozený obranný mechanismus, který je nezbytný k překonání infekce. O virové to platí dvojnásob. Viry nesnesou vysoké teploty. I z tohoto důvodu pak děti končí naprosto zbytečně na antibioticích, protože se na přetrvávající virovou infekci "nabalí" infekce bakteriální.
Parafarmacie
Děkuji za odpověď ohledně rýmy. Takže 100% mořská voda vhodná není? Dívala jsem se že Sterimar je část mořské vody a zbytek voda... Eva
Eva
Dá se určitě  použít, Evo. Jodu je tam nevýznamné množství. Je důležité sliznici dosttaečně hydratovat. Aplikace musí být častá. Zejména, pokud je vzduch klimatizován a vlhkost je pod 60%.
Léky na předpis
Prosím,dnes jsem měl užít modrý warfarin,ale omylem vzal dva bílé,které jsem měl brát zítra.Beru jeden den modrý a druhý den dva bílé,jak mám pokračovat.Děkuji za odpovědˇ...
Ladislav Panák
Dobrý den pane Panáku. Abych mohl poradit, musím vědět kolik miligramů obsahuje modrý Warfarin a kolik bílý. Nemám možnost zjistit jakou krabičku či barvu tablety momentálně máte. Uveďte také  prosím jaké další léky užíváte. Vyšší dávky Warfarinu ovlivňují osud celé řady dalších léků.
Parafarmacie
Dobrý den, chtěla bych se zeptat. Už minimálně 14 dní mám takovou divnou rýmu. Hlenů je málo, nalepují se uvnitř nosu, občas jsou i smíchané s krví. Nos mám průchozí. Jen někdy v noci se vzbudím s pocitem nateklé nosní sliznice, ale vydržím to a za nějakou dobu zase můžu dýchat (nechci používat spreje do nosu typu Olynth...). Ráno vysmrkám kusy hlenů s krví... Mám jít na ORL? Zkusila jsem užívat 10 dní tablety Sinupret, ale žádný posun k lepšímu necítím. Poradíte mi co s tím? Děkuji moc Eva
Eva
Dobrý den, Evo. Je jasné, že sliznice nosu je výrazně prokrvená a s velkou pravděpodobností dehydratovaná. Dbejte na dostatečnou vlhkost vzduchu v místnosti i na dostatečný příjem vody. Nos si proplachujte vícekrát za den běžnou vlažnou vodou nebo použijte  například  Sterimar. Vincentka spray se nehodí, protože sliznice je zřejmě suchá, málo funkční a hlenu produkuje málo. Doufám, že se budete brzy cítit lépe. Dekongestivům se určitě vyhněte. 
Léky na předpis
Dostala jsem derin 25 mg na spani prosim poradil by jste mně jak nejlip ho uzit myslim v kolik hodin a jak dlouho pred spanim.
Děkuji
Jiřina
Dobrý den paní Jiřino. Derin není primárně určen k léčbě nespavosti. Nemohu vám bohužel poradit, protože neznám váš zdravotní stav.  Obecně mohu napsat, že léky jsou velmi zrádným prostředkem k léčbě nespavosti. Když už je nutné je použít, měly by se používat krátkodobě. U látek, která je obsažena v Derinu nevidím  naopak pro krátkodobé užívání žádný prostor a jeho předepsání může mít význam v rámci rešení určitého typu psychických obtíží. V tomto případě bych mohl Derin zlepšit problémy se spánkem z dlouhodobějšího pohledu. Samozřejmě na správném dávkování a užívání záleží. Jasnou informaci musíte dostat od lékaře, nebo  zprostředkovaně v lékárně, pokud bude informace v elektronickém receptu pro lékárníka také jasná a jednoznačná.
Léky na předpis
Pozdravuji v novém roce a prosím o odpověď na dotaz. Čím se může stát, že i přes užítí léků na vysoký tlak, se mně onehdy nepodařilo celé dva dny tlak snížit a neustále se pohyboval v rozmezí 180 /100 Volala jsem svému obvodnímu lékaři, předepsal mně pro takové případy Tensiomin. Zajímalo by mně, pokud bych tento lék neměla u sebe, čím tlak snížit ? Děkuji za odpověď
Milena
Dobrý den, Mileno. Vysoký krevní tlak může mít více příčin.  Během roku se mohou různou měrou na nárůstu TK podílet.  Podle toho je třeba zvažovat, jaká léčiva použijeme. Je nutné znát dobře zdravotní stav pacienta. Ve většině případů je poměrně snadné krevní tlak kontrolovat, pokud pacient spolupracuje. Nyní jsou k dispozici výtečné a velmi účinné léky. Se správnou léčbou souvisí pravidelné měření TK ( u vás minimálně 1x denně) a včasná úprava dávkování či změna medikace. Samozřejmostí by měla být normální váha či mírná nadváha, chce-li pacient přistupovat odpovědně ke svému zdraví.
Parafarmacie
Dobrý den, dcera 3 roky má opakované záněty uší, místo antibiotik jsem podala Bactoral ústní probiotikum,dávala jsem preventivně při potížích méně než po 30 dnech. Může být časté používání škoditt?
Andrea
Je to velmi nepravděpodobné, Andreo. I probiotika by se ale měla užívat s rozmyslem a dostatečně znalá osoba by měla poradit jak je střídat, pokud se berou delší čas.
Léky na předpis
Dobry den, pane doktore, v lete jsem brala pripravek Norethisteron kvuli oddaleni menstruace. Behem uzivani pripravku jsem nemela zadne potize, ty prisly az s prichodem menstruace - migrena kazdy den, nevolnost, tlak na jatrech. S odchodem menstruace migrena ustoupila, ale tlaceni na jatrech zustalo, tak jsem navstivila sveho lekare s zadosti o jaterni testy. Ty vysly spatne, jedna hodnota. Pan doktor to prisuzuje konzumaci alkoholu, to jsem ale vyloucila, neb piji pouze vino a to prilezitostne. Je mozne, ze pripravek mi poskodil jatra? Pri tehotenstvi pred 5 lety jsem mela svedeni kuze, v pribalovem letaku je uvedeno, ze v tomto pripade se lek uzivat nema, to jsem si bohuzel precetla az po uzivani. Dekuji za odpoved
Daniela
Dobrý den, Danielo. Mohla byste mi prosím specifikovat, která hodnota byla výrazně vyšší a jaká hodnotak byla stanovena. Ostatní biochemické hodnoty byly v pořádku?  Alkohol je enzymový induktor a může zvedat hodnoty jaterních enzymů. Pokud jste pila víno 2-3 dny před odběrem ve větším množství, mohl  hodnotu ovlivnit. Co se týká bolestí hlavy, mohly by opravdu s užíváním Norethisteronu souviset a lze je očekávat více u žen, které během určité doby menstruačního cyklu bolestmi hlavy trpí. Hodnoty jaterních enzymů by se mohly přechodně zvýšit také i díky Norethisteronu. Nyní bych ale očekával, že již vše bude v naprostém pořádku.
Léky na předpis
Dobrý den, pane doktore, chtěla jsem se zeptat, zda mohu užívat Mirzaten 30mg, který beru 1x večer a Biofenac 100mg 1x ráno a 1x večer na bolest čelisti..
Děkuji za odpověď. Michaela
Michaela Zbořilová
Dobrý den paní Zbořilová. Kombinace je možná, pokud lékář respektoval  při předepisování kontraindikace obou léčiv. Biofenac doporučuji užívat s jídlem.
Parafarmacie
Dobrý den,
jak prosím doporučujete ošetřovat dětský obličej v zimním či letním období, případně, je-li vůbec nutné mazat dětský obličej. Mám na mysli vnučku, 8 let, spíše sušší pokožka.
Děkuji.
Marie
Pokud má sušší neproblematickou pokožku, Marie, volil bych například slunečnicový či kokosový olej, je-li to nutné.  Kokosový příjemně voní. Pokožka může být často dehydratována  jen kvůli nedostatečnému příjmu vody, nízké vlhkosti vzduchu v obytných místnostech či nepřiměřené péčí o pleť. Nedoporučuji používat mycí gely. 
Léky na předpis
Dobrý den, beru Itoprid 50 mg + controlog již 1 rok a od té doby mě přestal zabírat lék Tulip 20 mg - nyní zvýšen na 40 mg , ráda bych se zeptala zda lék Itoprid může ovlivnit působení léku Tulip.
Jitka
Ne Jitko, Určitě ne. Příčinu bych viděl v jídelníčku, který může obsahovat hodně tuků a ev. i cholesterolu, a nebo třeba naopak. Striktní vyhýbání se cholesterolu ve stravě pak může vézt k jeho zvýšené syntéze v játrech. Statin to pak není schopen kompenzovat.  Při vrozených poruchách látkové výměny tuků a cholesterolu pak dochází ke zvýšení hladin cholesterolu a krevních tuků mnohem snáze.
Léky na předpis
Dobrý den pane doktore,30let jsem užíval lék na cholesterol Sortis, Lipanthyl a pod.Vážím 67kg a dodržuji silnou dietu. Ze statinů mám silné bolesti ramen lopatek a kloubů.Po vysazení léků se bolesti zmírnili ale trochu se zvýšil cholesterol. Doktor mi předepsal lék Ezen a bolesti opět přibývají.Prosím o Váš názor.Děkuji Robert
Robert Novák
Dobrý den, Roberte. Byla vám  diagnostikována familiární hypercholesterolemie?  Jaké jsou aktuální hodnoty cholesterolu a krevních tuků? Jakou dietu dodržujete?  Užíváte ještě jiné léky?    Cca kdy se obtíže které popisujete objevily poprvé? Jakou dávku Sortisu  za den jste užíval? Pokuste se mi prosím napsat co nejvíce informací.
Parafarmacie
Dobry den,

jsem s pritelem vice jak 9 mesicu, pohlavni styk mame po celou dobu naseho vztahu. Vcera jsem resili tema byvalych sexualnich partneru. V zivote jsem mela malo sexualnich partneru, dvakrat jsem mela partnera jen na jednu noc, vzdy byla ochrana s kondomem. Od te doby je to vice jak rok/ rok a pul. Nemela jsem zadne potize, nemyslim si ze bych mela nejakou sexualne prenosnou chorobu, nevim duvod proc bych mela mit. Mela bych ale takovy dotaz i kdyby tu byla moznost ze bych nejakou mela, uz by se to u partnera i bez testovani prokazalo nebo? Dekuji moc za odpoved
petra
Dobrý den, Petro. Řešit svoji intimní  minulost se svým  novým  či stálým partnerem, je cesta do pekel . Nemá to smysl. Vztah to může zbytečně narušit a 100% se tím neupevní. Co se týká rizika nakažení najběžnějšími  pohlavně přenosnými nemocemi, v pořípadě kapavky byste to poznali velmi brzy. V připadě příjice také.