Poradna lékárníka a dietologa PharmDr. Martina Staňka

Poradna

Léky

Na otázky odpovídá

Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk

Lékárny jsou plné doplňků stravy a volně prodejných léků, ale jak se v nich orientovat? Jak vybrat ten nejvhodnější přípravek? Tyto otázky a mnoho dalších z oblasti volně prodejných léčiv a parafarmaceutik vám zodpoví lékárník s dlouholetou praxí PharmDr. Martin Staněk.

Nejvíce se ptáte

Poraďte se také

Poraďte se také


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.

*Označené položky jsou povinné.

Volně prodejné léky
Dobry den, mohu v tehotenstvi pouzivat leky (napr jitrocelovy sirup i jine), u kterych je napsano ze jsou urceny pro dospele a deti od tri let a o tehotnych se tam nic nepise?
Blanka
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Milá Blanko, během těhotenství je dobré se co nejvíce vyvarovat užívání léčiv a vždy je vhodné zvažovat, zda je užití nějakého přípravku nutné či nikoliv. Jitrocelový sirup může usnadnit vykašlávání hlenů a je možné ho použít v doporučovaném dávkování. Co se týká označování obalů, není to jednoduché. Většina výrobců se raději rizikové skupině těhotných vyhne a výrobek pro ně nedoporučuje. Výrobce je také povinen svoje zdravotní či výživové tvrzení dostatečně prokázat a to v tomto případě není vůbec jednoduché. O finanční stránce nemluvě.
Volně prodejné léky
pred dvema roky se u mne objevili genitalni bradavice existuje nejaky volne prodejny lek
andrea
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Milá Andreo, domnívám se, že určitě neexistuje účinný volně prodejný lék. Myslím si, že tento problém je nutné řešit ve spolupráci s gynekologem. Nedá se nic dělat.
Volně prodejné léky
Dobrý večer, Mám zápal plic, jaký čaj je vhodný k pití a co hrudní koš, dá se něčím ulevit od bolesti z toho kašlání?Nějaké mazání nebo olej?Nebo něco na celkovou ůlevu těla.Děkuji za rychlou odpověď. Jana
Jana
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Milá Jano, omlouvám se za malé zpoždění. Rád doporučuji čaj Pulmoran nebo Species pectorales. Pokud můžete, oslaďte jej dle chuti medem. Pokud máte i bolesti v krku, použijte chladivý obklad, který často měňte. Zvýšenou teplotu trochu stražte Paralenem. Kdyby se stav do pondělka nezlepšil, zajděte k praktickému lékaři. Věřím však, že se Vám uleví. Budu rád když se ozvete jak se Vám daří. Dnes budu hodně pracovat na poradnách, takže se určitě nezapomenu podívat na Vaši zprávu.
Volně prodejné léky
Dobrý den, je mi 38 let a chci se zeptat na dlouhodobé užívání spreje do nosu Olynth 0,05( pro děti). Každý večer, když si lehnu do postele se mi po chvilce "naplní nos" a musím si lehce 1x stříknout do každé nosní dírky kapky, abych mohla dýchat nosem. Běžně přes den nemám žádné problémy a nosem dýchám volně. Tento problém mám cca 10 let a stejně dlouho užívám i Olynth. Prosím vás o radu, zda li mi nemúže toto dlouhodobé užívání nějak ublížit nebo poškodit i když jsou to malé dávky. Děkuji za každou radu a přeji hezký den.
Alexandra
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Milá Alexandro, po tolika letech pravidelného uživání nelze mírné poškození nosní sliznice zcela vyloučit. Dávku, jak jste ji uvedla, však osobně považuji za bezpečnou i z dlouhodobého pohledu. Jinak bych jako alternativu zkusil náplast, která se nalepí na nosní křídla. Velmi příjemně se s ní dýchá a třeba by byla pro vás lepším řešením.
Volně prodejné léky
Dobrý den, cca 4 měsíce trpím problémy s vyprazdňováním. Myslím, že jsem si to zapříčila psychicky, začla jsem bydlet s přítelem a mám problemy s tím, že se stydím jít na velkou, když nejsem sama doma, takže jsem často nutkání jít na záchod ignorovala a čekala, až budu sama.Ze začátku jsem se snažila na to jít stravou (švestky, acidofilní mléka, otruby, lněná semínka atd.), to mně vůbec nijak nepomohlo, tak jsem postupně začala používat projímadla, které používám už cca 3 měsíce a momentálně každý večer jím 3-4 prášky Stadalaxu. Jiné projímadla (Gutalax) mně nezabírají vůbec, i když si dám velkou dávku. Používám pouze Stadalx a nebo senný čaj, který si ale musím udělat silný. Velice mě to trápí, snažila jsem se s tím bojovat, jím zdravě, vlákninu, otruby, hodně piju, sportuju, jím laktobacily, nevím, co má dělat, abych tento problém vyřešila. Zkoušela jsem i glycerinové čípky, zabíraly mně, ale teď mně nezabírají ani 3 za sebou. Nevím, jak z toho ven. Děkuji Vám za odpověď.
Eliška
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Milá Eliško, pokud bych vám měl dobře poradit, museli bychom spolu asi docela dlouho posedět a důkladně popovídat. Zdá se mi, že psychická složka u Vašeho problému asi hraje nezanedbatelnou roli a jeho řešení ne zcela šťastné. Z rizikových výrobků, které jste uvedla bych jmenoval otruby a vlákninu. Ty mohou problém i zhoršovat pokud jejich užívání přeženeme či nesprávně kombinujeme. Pitný režim zdůrazňovat nebudu, ale je třeba mít na paměti, že projímadla odvodňují. Pokud si v nesprávnou dobu vezmete otruby a vlákninu a za dvě hodiny užijete projímadlo, betonová směs je na světě. Přidáme-li trochu Vaší ostýchavosti k tomu, není snadné najít východisko...
Volně prodejné léky
Dobrý den,jelikož mívám často problémy s vyprazdňováním,zkusila jsem "duphalac".Pomohl, ale po celý den jsem měla docela hodně nafouklé břicho .Je to normální?To budu mít pokaždé když ho pozřu? Děkuji za odpověď a přeji hezký zbytek dne.
Bára
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Milá Báro, je to normální. Lidé jsou k latulóze, kterou lék obsahuje různě vnímaví. Souvisí to se složením střevní mikroflóry. Problém může postupně ustoupit. Je možné zpočátku použít nižší dávkování. Laktulóza je velmi bezpečná a prospívá našeho organismu i tím, že má probiotický účinek a podporuje imunitní systém. Je možné ji kombinovat s probiotiky např. Stimulsinem a tak zvýšit její účinek.
Volně prodejné léky
Dobrý den, byla jsem v lázních a nyní mě zežloutla špička nehtu u palce a trochu mě ten nehet bolí. V lékarně mě poradily vodičku na potírání. Myslíte že mě to pomůže a nebo co byste mě doporučil. Přeji pěkný den
Eva
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Dobrý den, po koupeli je nutné prsty pečlivě osušit a natřít například Myco-decidinem. Použil bych také Lamisil krém a natíral bych jím prostory mezi prsty. Nehet stříhejte jak jen je to možné. Můžete podpořit jeho růst výrobkem Gelantina v dávce 5-10 tobolek za den. Obsahuje velmi kvalitní kolagenní hydrolyzát. Noste dobře prodyšnou obuv.
Volně prodejné léky
Dobrý den,udělal se mi u nosu opar ze sluníčka.Hned druhý den jsem si koupila Aciclovir AL krém,přesto že to mažu několikrát denně přiš se to nelepší.Prodává se něco účinějšího co urychluje zlepšení? Děkuji za odpověď a přeji hezký den.
Barbora
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Milá Barboro, podání krému s antivirotikem musí být okamžité, jakmile citíme, že se opar vytváří. Později je účinnost výrazně horší a závisí, jak je účinná látka schopna prostoupit do postižené tkáně a do postižených buněk. Zde jsou u výrobků značné technologické odlišnosti a zdá se, že je potom asi nejúčinější m.j. léčivý přípravek Vectavir. Co se týká následného ošetření, použil bych nějaký krém s panthenolem. Dobré zkušenosti máme také s přípravky Cannaderm ( krém, sérum).
Volně prodejné léky
Prosím poraďte,mám letitý problém s vyprazdňováním.Vyzkoušela jsem kdeco v lékárně,vlákninu všeho druhu atd.Vše mi zabere 2x,3x a dost.Ráno vlažnou vodu, k tomu hrušku zralou a pak ji ještě zapiji mlékem. Různé babské rady,švestky sušené atd.Jediné co mi pomůže je "Zaječická voda".Té když se nenapiji,tak klidně 7 až 8dní nepůjdu.V těhotenství jsem také nešla 10dní a pak jsem měla pocit, že znovu rodím.Pohybu mám přitom docela dost.Děkuji za odpověď a přeji hezký den.
Božena
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Dobrý den. Kdo má dlouhodobé problémy se zácpou, většinou skutečně musí různé přípravky a metody střídat. Vlákninových přípravků je velké množství. Velmi záleží na správné dávce. Měli bychom v tomto případě preferovat více vlákninu rozpustnou ( pektin, inulin, galaktomanan, glukomanan, arabinoxylan). To však vyžaduje dostatečný příjem tekutin, protože v opačném případě může vláknina problém i zhoršit. Je také vhodné omezit pití kávy a čaje, které odvodňují. Doporučoval bych pít spíše slabé čaje bylinné. Dobré je také nízkotučné teplé mléko. Na pití převařené vody ( teplota odpovídající tělesné teplotě) nevidím nic špatného a je to možná vůbec nejlepší řešení. Trochu pomáhají i minerální vody s vyšším obsahem horčíku ( Magnesia). Zaječická kyselka je však nejúčinější, protože se uměle zahušťuje. Je třeba dbát na dostatečný příjem balastních látek. Zejména ze zeleniny. Jezte celozrnný chleba ( nejlépe 100% - Dietline Celozrnný žitný chléb). Vyhýbejte se bílému pečivu. Občasné použití projímadek není žádnou tragedií ( Gutalax, Fenolax). Je možné také vyzkoušet laktulózu ( Duphalac) , která je prospěšná našemu zdraví. Může nadýmat. Možností je tedy celá řada, jak trochu problém zmírnit. Je také vhodné prodělat důkladné gastroenterologické vyšetření ( mějme také na paměti, že častější zácpa zvyšuje riziko rakoviny tlustého střeva - doporučují pravidelné testování na okultní krvácení). Podle výsledků gastroenterologického vyšetření (kolonoskopie) bych myslím mohl poradit o trochu lépe.
Volně prodejné léky
Dobrý den,zajímá mě podle pravdy, zda je Wobenzym skutečně tak účinný, nebo je to pouze komerční záležitost jako desítky dalších produktů.Je mi 60let a mám artrózu kolen + zánět úponů v ruce.Mastičky mi pomáhají na chvilku a pak se bolest vrátí.Jelikož je Wobenzym hodně drahý, nechce se mi z důchodu 8000,-Kč investovat tolik peněz když mi to třeba vůbec nepomůže.Možná namítnete,je to třeba první vyzkoušet a pak uvidíte.Jenomže to vyzkoušení mě přijde cca na 2000,-Kč že jsem četla že se musí brát 5ks denně a neustále.Děkuji za odpověď a přeji hezký den.
Božena
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Dobrý den, Wobenzym určitě patří k nejlepším a nejúčinějším přípravkům vůbec, které lze v lékárně koupit bez lékařského předpisu. U artrózy kolen bych však neočekával žádné zásadní zlepšení, zejména pak při zmíněném dávkování. U zánětu úponů na ruce by ale mohl být velmi dobře učinný. Dávky bych volil zpočátku vyšší - po dobu alespoň 14 dnů 3x5 tablet za den. Lék je nutné užívat nalačno, aby bylo vstřebávání léků co nejvyšší.
Volně prodejné léky
Hezký den.Na odvodnění mi byl doporučen Ascorutin,je to tak správně,děkuji za odpověď.Mirka
Mirka
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Milá Mirko, Ascorutin může ovlivnit propustnost krevních kapilár. To má potom za následek lepší látkovou výměnu v postižené tkání. Může proto působit příznivě u otoků, např. nohou. Možná, že takto bylo doporučení myšleno. Je to lék v běžných dávkách neškodný a "zdravý" a proto ho doporučují používat dlouhodobě těm, kteří mají problémy s otoky dolních končetin, u koho se objevují malé krevní výrony či prasklé žilky na nohách i jiných místech. Jinak bioflavanoidy(rutin) a vitamin C jsou přírodní látky tělu velmi prospěšné, díky celé řadě dalších možností jak příznivě ovlivnit procesy látkové výměny.
Volně prodejné léky
Prosím o radu třísla mám zarudlá a hrozně smrdí jako syrečky.prosím o radu co s tím.
Novák Pavel
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Dobrý den, jako první krok si kupte Lamisil nebo Clotrimazol krém a třísla si několikrát denně jemně natřete. Po koupeli si je pečlivě osušte. Osušte si je také před aplikací krému. Pokud máte partnerku, je vhodné, aby preventivně udělala totéž... Jestliže nenastane po několika dnech zlepšení, je třeba navštívit kožního lékaře.
Volně prodejné léky
Dobrý den, mám na Vás trochu specifičtější dotaz. V ústech mám ji téměř týden aft, který je dosti bolestivý a nemůžu se ho nijak zbavit. Vím, že je to projev snížené imunity, jinak na afty vůbec netrpím, ale tenhle mi dává zabrat. Bolí mě celá tvář, začínají mě i pobolívat zuby a včera i ucho. Asi tři dny jsem vyzkoušela mastičku Mundisal gel, která ale spíše jen pálila, než že něco léčila, poté jsem začala používat mast Apthes od firmy Urgo, ale ta spíš aft jen na chvíli znecitliví, než že ho léčí. Samozřejmě jsem začala brát vitamín B a C. Můžete mi, prosím, poradit jak aft vyléčit? tedy se ho co nejdříve zbavit? Předem děkuji
Hanka
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Milá Hanko, přičina vzniku aft je zatím zcela nejasná. Osobně se domnívám, že souvisejí s určitými imunitními změnami či nepřiměřenou imunitní reakcí na určitý podnět ( i třeba infekčního původu)v ústní dutině. Afty se často objevují po prodělaném stresu či například během menstruace. Většinou se doporučují k zmírnění obtíží různé ústní vody např s obsahem extraktu z šalvěje (např. Florsalmin), které působí mírně protizánětlivě. Určitý význam mohou mít i vody s antiseptickým a antibakteriálním účinkem. Osobně bych však doporučil výrobek Oralmedic, který dokáže velmi rychle zmírnit bolestivost a zdá se mi zatím ze všech výrobků nejúčinější. Z ústních vod mám výborné zkušenosti s českou ústní vodou ALPA, která také velmi dobře dokáže bolest zmírnit a tlumit zánět a je vhodná ke každodenní ústní hygieně.