Středa 11. prosince 2019, svátek má Dana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 11. prosince 2019 Dana

Poradna lékárníka a dietologa PharmDr. Martina Staňka

Poradna

Léky

Na otázky odpovídá

Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk

Lékárny jsou plné doplňků stravy a volně prodejných léků, ale jak se v nich orientovat? Jak vybrat ten nejvhodnější přípravek? Tyto otázky a mnoho dalších z oblasti volně prodejných léčiv a parafarmaceutik vám zodpoví lékárník s dlouholetou praxí PharmDr. Martin Staněk.

Nejvíce se ptáte

Poraďte se také

Poraďte se také


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.

*Označené položky jsou povinné.

Volně prodejné léky
Dobrý den pane doktore,chtěla bych se zeptat, zda existuje nějaká levnější alternativa léku Venoruton forte. Bere ho moje babička na cévy (snižuje únik vody jejich stěnami) a 60 tablet stojí cca.400 Kč. V lékařně jejího bydliště jí řekli, že je to jedinný lék a alternativa neexistuje. Díky moc za odpověď.
Iva
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Dobrý den, existuje velké množství doplňků stravy s bioflavonoidy, které jsou také dobře učinné, při správném dávkování. O výrazně levnější variantě momentálně nevím. Pokud mi napíšte jak babička lék dávkuje, pokusím se najít nějakou levnou variantu, které by mohla zastoupit Venoruton. Nemusí se mi to podařit. Venoruton Forte je dobrý lék a pokud funguje, je škoda se ho zříci.
Volně prodejné léky
Dobrý den, měla bych dotaz, jestli je nějak nebezpečné, když místo toho, abych si zavedla tabletu do pochvy, omylem jsem ji spolkla? Jedná se o Clotrimazol AL 100 vaginální tabletu. Děkuji.
Ilona Vychodilová
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Teď už s tím nic nenaděláte, Ilono. Jedna tableta by vám ale neměla poškodit zdraví.
Volně prodejné léky
Dobrý den,ráda bych se zeptala zda je nějaký volně prodejný lék proti trémě a jaký?
Lea
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Ano, Leo. Zkusil bych přípravek Hova nebo Guajacuran.
Volně prodejné léky
Dobrý den, minulý týden jsem se na Vás obrátila s dotazem, týkajícím se nepříjemného povlaku v ústěch a na jazyku. Doporučil jste Tantum Verde a Parodontax s tím, že se mám po 10 dnech ozvat.
Sděluji tedy, že můj problém je cca o 80 % lepší, ale úplně ideální stav to není. Dle Vašeho názoru se zřejmě jedná o bakterie či kvasinky, což je docela dobře možné, protože v poslední době jsem se léčila s těmito problémy, byť v gyn. oblasti. - otázka upravena poradcem
Lída
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Díky za zprávu, Lído! S Parodontaxem bych pokračoval a Tantum bych zaměnil za Bioparox po dobu jednoho týdne. Ozvěte se zase a uvidíme co dále. Doufám, že se stav zase o něco zlepší.
Volně prodejné léky
Dobrý den, prosím Vás o doproučení volně prodejného léku na bolest v dutině ústní. Zuby jsou v pořádku, mírný zánět dásní, ale silná pulsní bolest od ucha a podél horní čelisti. Nevím, jestli by to nemohl způsobovat trojklanný nerv. Používám Curasept gel a Corsodyl roztok k dezinfekci dásní, ale bezúspěšně. Děkuji za odpověď
Jarka
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Milá Jarko, navštivil bych lékaře. Je možné, že se opravdu jedná o zánět trojklanného nervu a s tím není dobré si zahrávat Vemte si Ibalgin 400mg 2-3 tabletky za den, aby se zánět tlumil. Obličej si chraňte před průvanem. Přikládejte si teplý obklad v  čase, kdy je to možné .Corsodyl používejte dál. Není nutné nic dalšího přidávat..
Volně prodejné léky
ještě bych doplnila, na radu plicní lékařky jsem ambrobene vysadila, kašel se spíše zintenzivňoval, prý mě může ještě více dráždit. Dráždění je prý způsobeno zejména stékajícím hlenem z dutin, myslíte si, že by šel vyzkoušet ještě ACC long nebo má stejný efekt jako ambrobene? Děkuji mnohokrát!
magda
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
ACC Long má obdobný mechanismus účinku. Lékařka může mít pravdu a je třeba rozhodovat na základě aktuální znalostí zdravotního stavu.
Volně prodejné léky
Pěkný den, ráda bych se s vámi pane doktore poradila, proč se v těhotenství nemají aplikovat nosní speje typu Nasivin apod.? Jsem nyní ve 33. týdnu a na doporučení lékaře jsem si na silnou rýmu sprej zakoupila. Neužívám ho samozřejmě nijak nadměrně nebo zbytečně, opravdu jen pokud mi rýma brání spát nebo se najíst a hodlám užívat jen po nezbytně dlouhou dobu. Nicméně v lékárně mě od použití odrazovali, a doporučovali přírodní alternativy, které mám odzkoušené a vím, že nemají téměř žádný účinek. Po přímém dotazu ale nedokázali v lékárně odpovědět, v čem krátkodobé užití spreje vadí. Jakoby už programově byli zaměřeni proti užití jakéhokoliv nepřírodního léčiva těhotnou. S takovým přístupem jsem se setkala ve více lékárnách, kdy jsem dříve kupovala septisan, bioparox. Samozřejmě postupuji vždy podle rady svého lékaře, popř. mě dostupných informací. Navíc vím, že účinky bylinek a přírodních přípravků nejsou na rozdíl od léčiv téměř vůbec sledovány. Co si o tom myslíte? Moc děkuji!
Magda
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Milá Magdo, účinky přírodních látek jsou velmi pečlivě sledovány! Zkuste se podívat do nějaké učebnice farmakognozie nebo jen do Wikipedie.  Je to velmi důležité pro výzkum léčiv. Nejlepší inspiraci najdete v přírodě a výzkumné týmy to dobře vědí. Vědci také vědí, že jim  to ušetří práci a tápání v hledání nových nadějných molekul. Řada přírodních látek v terapeutické koncentraci je však mnohem nebezpečnější než chemická léčiva, které  vycházejí z molekuly  přírodní. Z té se použije pouze ta část, která je odpovědná za farmakologický efekt. Molekula se upravuje také se zřetelem na snížení toxicity a snadného odstranění z organismu. Vůbec tedy neplatí, že přírodní látky jsou látky pro člověka  vždy bezpečné: Stačí připomenout třeba dobře známý patulin, který obsahují shnilá jablka (často na venkově okrajovaná a používaná například na závin) či aflatoxiny v některých ořišcích, které jsou silnými kancerogeny ( a velmi nebezpečné třeba i pro matku a plod).. Toxických látek nebezpečných člověku jsou v přírodě tisíce a tisíce. Co se týká těch kapek, většinou obsahují tzv. dekongestiva, která patří mezi látky ovlivňující i vegetativní nervový systém. Kápneme-li si kapku do nosu, určitě množství pronikne eustachovou trubicí do úst a  po polknutí i do trávicího traktu. Následně je látka vstřebána a působí celkově na matku a plod. Osobně nevidím důvod k užívání těchto kapek v těhotenství až na řídké případy a hledal bych přirozenější řešení. Na druhé straně užíváme-li tyto kapky 2-3 dny v doporučeném dávkování,  zdravotní riziko pro matku a plod je velmi malé, pokud těhotenství probíhá normálně a matka je zdravá.
Volně prodejné léky
Dobrý den, hledám přírodní alternativu k léku Geratam . Mám potíže se žaludkem a po užívání Geratamu je mi špatně. Děkuji za odpověď.
Jaroslava Ochotná
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Přírodní alternativa určitě neexistuje, Jaroslavo. Můžete mi prosím popsat problém kvůli kterému Geratam užíváte? Jaké potíže se žaludkem máte a co užíváte? Jednoduchým řešením by mohlo být používání Nootropilu , který je v tekuté formě a který umožňuje dostatečné dávkování.
Volně prodejné léky
Dobrý den,když jsem byla těhotná a spinila jsem tak mi gynekolozka predepsala ascorutin.já se pak v pribalovem letaku dočetla,že se nesmí užívat v těhotenství.nyní už teda nejsem,mohlo to mít negativní vliv na výsledek?děkuji vám
pavla
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Milá Pavlo, pokud jste používala Ascorutin v běžném dávkování, nemohl mít na miminko negativní vliv.
Volně prodejné léky
Dobrý den,
ráda bych se zeptala, jestli je nějaký prostředek, který by mi pomohl zmírnit nervozitu před vystoupením - projevem před větší skupinou lidí? Co třeba Valeriánské kapky nebo je ještě něco vhodnějšího? Předem moc děkuji! - otázka upravena poradcem
Pavla
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Milá Pavlo, zkusil bych tabletky Hova nebo Guajacuran. Nic si z problému nedělejte. Chce to praxi a dobrou přípravu na dané téma. To je nejlepší prevence nepřiměřené trémy. Věřím, že se postupně trémy zbavíte a že vás nebude obtěžovat. Třeba budete jednou veřejná vystoupení vyhledávat a předsedající vás bude kárat za nedodržování vyhrazeného času pro přednášku.
Volně prodejné léky
Dobrý den, jsem bechtěrevička, 33 let a po 5 dnech užívání Wobenzymu jsem musela ukončit léčbu, protože mě strašně bolel a svíral se žaludek a déle jsem to už nemohla vydržet. Uživala jsem 5-5-5 a tablety jsem dostatečně zapíjela.
Děkuji - otázka upravena poradcem
Věra
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Může se to stát , Věro. Určitě užíváte antirevmatika, která obecně neprospívají žaludeční sliznici. Problém se často stupňuje v jarním a podzimním období a  zrovna jste asi netrefila do ideální doby pro jeho užívání. Můžete mi prosím napsat jaké léky berete?
Volně prodejné léky
po prosila bivas a bi stemiporadili nejaki lek hleni abi mi prestali protože to dost trapi čekam na poradu
baumrukova
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Kupte si prosím Ambrosan tablety, Stojí asi 65 Kč. Je velmi dobře účinný, pokud je příjem vody v rámci celého dne dostatečný.
Volně prodejné léky
Dobrý den, můžu užívat přípravek Novopassit dlouhodobě, myslím ne vyloženě každodenně, ale dle potřeby, dlouhodobě, když mě potká úzkost ? Děkuji.
Hanka
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Milá Hanko, je to možné. Pokud užíváte nějaké léky každodenně, napište mi prosím jaké, aby jste se případně vyvarovala nějaké nežádoucí interakce s jiným lékem. Úzkostné stavy se naučte zvládat bez léčiv. Vím, že to není snadné. Je důležité si dobře uvědomit z čeho obavy a úzkost vycházejí. Potom se dá nacvičit určitý způsob obrany. Lépe by vám ale poradil dobrý psychoterapeut.
Volně prodejné léky
Dobrý den, ráda bych se zeptala, jaké oční kapky byste mi doporučil, když mám zváště po ránu začervenalé oči a ještě přes hodinu mi lehce slzí. Jsou nějaké kapky proti začervenání, na zklidnění a také, že by lehce omezily slzení?
Kosmetiku, ani další vnější vlivy jsme neměnila.
Děkuji! - otázka upravena poradcem
Lucka
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Pátral bych určitě po příčině, Lucko. Nelze se s tím jen tak smířit ( práce s počítačem, pobyt v zakouřeném prostředí, pilová alergie...). Zkuste, zda vám budou vyhovovat Evercil kapky. Jsou volně prodejné.
Volně prodejné léky
Dobrý den už asi 3 týdny mě po probuzení při hlubokém nádechu pálí na pruduškách nebo plicích a vykašlávám trochu zeleného hlenu ale během dne se to upraví do normálu jinak žádné jiné problémy ani příznaky nemám tak bych vás chtěl poprosit o nějakou radu co třeba koupit v lékárně děkuji
Jirka
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Zkusil bych Bioparox, Jirko. Na vykašlávání bych případně přidal Ambrosan. Je za přijatelnou cenu. Dostatečně odpočívejte. Omezte tělesnou zátěž. Vyhýbejte se náhlým změnám teploty a přiměřeně se oblékejte. Rozdíly teplot ráno a odpoledne jsou extrémní ...
Volně prodejné léky
Ještě posílám odkaz na tu gynekologickou sůl http://www.gynekologicka-sul.cz/ a chci se zeptat jaké balení Wobenzymu by jste mi doporučil?Zatím mám 200 tabelt, stačí to nebo mám dokoupit?
Adéla
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
200tablet je v pořádku. Využívejte je. Při dávkování 15tablet za den je balení na cca 14 dní. Kúru pak zopakujte za 3 měsíce, v období, kdy se dobře cítíte a neproděláváte žádnou infekci.
Volně prodejné léky
Dobrý den,můžete mi poradit to dávkování Wobenzymu? říkala jsem si 10-5-0 nebo radši 5-5-5?Mě vyhovuje první možnost. A ještě dotaz, může se po tom přibrat na váze?
Alice
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Já jsem také pro první možnost, Alice. Firmou doporučována asi není, ale osobně věřím, že takto je biologická dostupnost enzymů nejvyšší, za předpokaldu, že jsou tablety užívány nalačno a první dávka se užije  po probuzení minimálně půl hodiny před prvním jídlem. Energetická hodnota je z výživového hlediska naprosto zanedbatelná. Také příjem sacharidů je pro jakéhokoliv diabetika zcela zanedbatelný. Trávicí enzymy, protože nejsou vstřebány ani zdaleka kompletně, mohou teoreticky o něco více zlepšit štěpení škrobu a bílkovin a tím i jejich využití. Není to ale určitě množství natolik významné , aby to způsobilo nárůst tělesné hmotnosti. Nikdy jsem se s tímto problémem za 20let používání našimi pacienty také nesetkal.
Volně prodejné léky
Dobrý den,
v krátké době po druhé se léčím na kvasinku v pochvě beruJenemazol dovnitř a na potírání. V minulosti jsem na to již dost trpěla proto zvažuji koupi Wobbenzymu 200 tablet k těm antimykotiků. Myslíte, že je to vhodné a těch 200 tablet dostačuje (s tím, že bych to v průběhu roku ještě 2-3 x zopakovala?)P Napiště mi třeba prosím případně dávkování. Díky - otázka upravena poradcem
Alice
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Myslím si Alice, že to může mít smysl. Zároveň je ale třeba hledat příčinu opakované infekce a té se případně vyvarovat. Může být  také důležité podrobit léčbě i vašeho partnera. Přerůstání kvsinek může mít banální příčinu...
Volně prodejné léky
Dobrý den, užíval jsem ibalgin 400 3x denně po dobu 3 dnů. Po třech dnech se u mě dostavili mírné, bolesti žaludku(jako podrážděného) a černá stolice jako uhel, už je to třetí den bolest téměř vymizela, ale stolice je pořád černá? Je to považováno za vedlejší učinek ibalginu, mám s tím jít k doktorovi? nebo počkat až se t ouklidní samo? - See more at: http://www.odpovedi.eu/cerna-stolice-po-uzivani-ibalginu-400-6639#sthash.Uae9Z27H.dpuf
Loret
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Určitě! Je třeba navštívit lékaře a vedlejší účinek léku by měl lékař ohlásit. Jedná se o krvácení do trávicího ústrojí. Zřejmě z poškozené  sliznice žaludku či dvanáctníku.  Mohla by být poškozena i místním působením, pokud lék nebyl dostatečně zapit  Může být poškozena i díky častému používání antiflogistik či díky dlouhodobé lékové interakci s jinými léky.  Návštěvu lékaře  prosím neodkládejte.
Volně prodejné léky
Pěkný den,mám probléy se žlučníkem kámen1,5 cm ,lékaři doporučují operaci.V lékárně mě doporučili ROWAchol užívám 2x až 3X denně podle návodu.Myslím,že se mi žlučník zklidnil.Držím k tomu i dietu.Chci se zeptat jak dlouho se tento přípravek užívá.Zda potom nějak preventivně.Manžel má po operaci žlučníku může si ho vzit také na posílení jater,které jsou nyní více namáhány?Děkuji za Vaši odpověď.Jarmila
Jarmila
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Milá Jarmilo, Rowachol bych používal zejména při obtížích a asi 7-10 dní po nich. Samozřejmě je zásadní se vyvarovat pokrmů, které vám mohou obtíže způsobit. Přimlouval bych se ale za odstranění žlučníku, pokud nemáte v rodinné anamnéze kolorektální karcinom. Akutní záněť žlučníku může vyprovokovat zánět slinivky a to pak jde opravdu o  velmi vážný zdravotní stav, který může skončit i smrtí. U vašeho manžela bych to neřešil. Žluč samovolně odtéká do žlučovodu a postupně si tělo vytvoří provizorní rezervoár.  Játra není třeba posilovat.  Pro játra je mnohem důležitější dodržovat přiměřený jídelníček, který nepovede k nadváze a obezitě. Má po operaci nějaké obtíže?
Volně prodejné léky
Obvodní lékař předepisoval mojí 75-leté mamince Geratam více než dva roky, při letošní první návštěvě jí oznámil, že ji tento lék nebude již předepisovat. Prosím o informaci, zda došlo k nějaké změně v předepisování receptu na tento lék, zda se máme obrátit na neurologa, který asi před třemi lety maminku vyšetřil a užívání Geratamu doporučil. Děkuji
Slávka
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Geratam neí bohužel již hrazen, Slávko.  Cítí se maminka po léku lépe? Pozorujete rozdíl pokud jej užívá? Proč se lékař pro předepisování tohoto léku rozhodl? Jínak je možné nakupovat nootropika volně bez předpisu. Platí to i lécích, které obsahují standardizované extrakty Ginkga, které se v geriatrii také osvědčují.
Volně prodejné léky
K tomu novopassitu, zvolil jsem běžné dávkování 5ml 3x denně
NNN
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Zkuste jej užívat nyní pravidelně a za několik dní efekt vyhodnoťte. Nemyslím si ale, že Guajacuran by se ve vašem případě osvědčil více, pokud nebudete spokojený s Novo-Passitem.
Volně prodejné léky
Dobrý den,
pane doktore Novopassit začíníá působit hned nebo je třeba nějakou dobu počkat??Nebo je lepší Guajacuran. Jsem večer neklidný a myslím na sto věcí a nemohu kvůli tomu skoro spát. - otázka upravena poradcem
NNN
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Jaké jste zvolil dávkování a jak často?
Volně prodejné léky
Dobrý den, učím se na zkouškové. Doporučil byste mi nějaké prášky na lepší myslení a aby mi to rychle lezlo do hlavy?
Jana
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Volil bych především skromný, ale pestrý jídelníček, aby jste netrpěla zbytečně únavou, Jano. Našel bych si také čas na odpočinek a relaxaci. Léčiva ze skupiny nootropik jsou podle mého názoru naprosto neúčinná, i když si je studenti relativně často kupují. Nedoporučuji experimentovat s léčivy. K ničemu to nevede. I studenti farmacie však někdy s léčivy experimentují a zapomínají, že tisíce jiných  použili zbytečně stejnou metodu pokusu a omylu také.
Volně prodejné léky
dobrý den,
děkuji za odpověď ohledně přípravku Hova, ale ještě jste mi zapomněl odpovědět, zda je to návykové? Může se to užívat třeba delší dobu? - otázka upravena poradcem
Alice II
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Přípravek není návykový, Alice a je možné ho užívat po delší časový úsek. Jinak se držte infromací uvedených v příbalové informaci. Hova je bezpečný lék, pokud se užívá tak, jak je doporučováno výrobcem a schváleno Státním ústavem pro kontrolu léčiv.
Volně prodejné léky
Dobrý den,
před rokem a půl spadl můj 18letý syn při tréninku a poranil si sval - muskulotendinózní přechod, je výrazně sycena fibrloproliferativní tkáň (lékařs. zpráva z mag. rezonance).Přes mnohé rehabilitace je celá oblast v okolí kyčle stále bolestivá (v klidu i při zátěži). Nyní má doporučenu rázovou vlnu, další rehabilitace a máme zvážit použití Wobenzynu.K tomu směřuje můj dotaz - myslíte si, že má smysl pro uzdravení poranění tento přípravek používat? Pokud ano, tak v jakém dávkování (rehabil. lékařka navrhla 3x5 tbl 2 týdny a dále 3x3 tb)l a jak dlouho?
Děkuji za odpověď.
Radka - otázka upravena poradcem
RADKA
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Milá Radko, Wobenzym bych také doporučil ve stejném dávkování. Může výrazně rehabilitaci napomoci. Nekombinoval bych ho ale s  fyzikální léčbou a nasadil bych ho  až tehdy, kdy bude fyzikální terapie ukončena a syn  bude rehabilitovat pouze cvičením.
Volně prodejné léky
Dobrý den, dříve jsem málo pila max 0,5 l denně a nakonec jsem z toho zkolabovala. Teď už sice svědomitě popíjím alespoň 2 litry, ale mám pořád takový nepříjemný pocit, že bych zase někde mohla omdlít a jsem z toho neklidná a pořád na to myslím. Zkusila jsem brát doplněk stravy Allegra, ale nepomohlo to. Neznáte něco přírodního na zklidnění?
Fleur
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Zkuste prosím léčivý přípravek Hova. Ten se nám osvědčuje. Je přírodního původu a cena je také skvělá (cca 60Kč).
Volně prodejné léky
Mohu kombinovat bioparox s ibuprofenem nebo panadolem? Díky za odpověď.
Jana Petrová
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Ano Jano.
Volně prodejné léky
Manželka s nepracujícím neoperovaným žlučníkem (76 let) drží dietu a přesto musí pravidelně používat Pankreolan. Existuje nějaká levnější náhrada? Není jeho stálé používání nějak škodlivé? Proč tento lék není hrazen pojišťovnou? Děkuji za odpověď.
Jiří Ulrich
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Milý Jiří, škodlivé to určitě není. Kombinace s Cholagolem nefunguje lépe? Nebyl by pro ni lepší samotný Cholagol či Rowachol? Jakou dietu vaše žena drží? Můžete mi ji popsat? Setkávám se s tím, že lékaři doporučují diety velmi obecně a neuvědomují si, že vše je také o konzumovaném množství. Zvyšíme-li nadměrně konzumaci "dietní" potraviny, může nám to vyvolat stejné obtíže jako konzumace nepřiměřené množství jakékoliv běžné potraviny či pokrmu. Jaké léky žena užívá? Má zhoršenou funkci jater? Má žlučníkové kameny? Tento lék není hrazen pojišťovnou, protože je určen pro léčbu relativně banálních obtíží. Na druhé straně si myslím, že po dvacetitřech porevolučních letech by měl být systém schopný pomoci vaší ženě, aby lék neplatila, pokud dodržuje zdravotní doporučení. To by ale zdravotní pojišťovny museli umět pracovat s klienty a ne jen vybírat pojištění a platit faktury. Vyžadovalo by to určitě více zdravotních pojišťoven a poctivé a pracovité zaměstnance v nich, kterým nejsou problémy jejich klientů ukradené. Kde je ale vzít?
Volně prodejné léky
Dobrý večer, vždy když mne čeká nějaký projev či prezentace jsem dost nervozní, jelikož mi vždy naskáčou červené fleky kolem tvaří a také na krku. Myslíte si, že by mi pomohl vždy jednorázově Lexaurin ??? Děkuji za odpověď
Mili
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Já bych zkusil Guajacuran, Mili. Je volně prodejný a při těchto obtížích se docela osvědčuje. Nekombinujte s alkoholem.
Volně prodejné léky
Dobrý den, prosím vás může se kombinovat Mucosolvan s Augmentinem? Mám asi týden kašel a už mě to neba... Mockrát děkuji, Lucie
Lucie
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Ano. Může. Mucosolvan užívejte během dne. Nikoliv na noc. Je určen k vykašlávání a pro dobrý účinek nezapomeňte tělu zajistit dostatečný příjem vody.
Volně prodejné léky
Dobrý den, může užívání Biominu H ovlivnit přibývání na váze? Děkuji za odpověď.Gabriela
Gabriela
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Nemůže Gabrielo. Spíše naopak. Existují studie, které potvrdily pozitivní účinek vápníku na snižování tělesné hmotnosti. Jeho velkou nevýhodou je, že zpomaluje vyprazdňování. To je občas při redukční dietě problém, pokud lidé zvýší příjem košťálové zeleniny a třeba ještě přidají malé množství celozrnných cereálních výrobků.
Volně prodejné léky
Dobrý den, chtěla bych Vás požádat o radu ohledně užívání WOBENZYMU. Stává se mi, že se vezmi 3-5 tablet - na lačno, ale během té půlhodiny se zaberu do práce, najíst se zapomenu, a najím se až třeba za hodinu, má to nějak vliv na účinnost léku? Předem děkuji za odpověď a přeji krásné velikonoce!
Petra
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
To je v pořádku Petro, lék se tak dostane snadno a rychle do tenkého střeva kde se pak určitá část enzymů může vstřebat. Využitelnost s jídlem je mnohem nižší.
Volně prodejné léky
Zdravím, zajímá mě zda pomůže Wobenzym na gynekologické problémy v klimakteriu. Děkuji za odpověď,hezký den.
Marie
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Na problémy které úzce souvisí s hormonálními změnami při klimakteriu nikoliv Marie. Na klimakterium se ale svádí kde co, a zatím je často příčina zdravotních problémů úplně někde jinde. Jaké obtíže máte?
Volně prodejné léky
Zdravím, zajímá mě, zda má Wobenzyn ozdravující a vyléčitelné účinky také na gynekologické problémy a mykozu. Děkuji za odpověď, hezký den.
Marie
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Ano Marie, může být velmi užitečný. Wobenzym mimo jiné zvýšuje i účinnost antibiotik tím, že umožňuje jejich lepší vstřebávání. Pokud se chcete gynekologickým problémů zbavit, Wobenzym nemůže být jediným lékem ale je třeba jej použít ve správné kombinaci s jinými.
Volně prodejné léky
Dobrý den, lze někde volně koupit náhradu nebo variaci na lék Buscopan ??
Luděk
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
U nás legálně nelze Luďku. Jaké problémy máte? Možná bychom mohli vymyslet něco jiného.
Volně prodejné léky
Dobrý den,prosím o radu jsem ted v rozvodovém řízení a nějak to nezvládám jsou nějaké léky na uklidnění bez předpisu moc děkuji Lenka
lenka
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Zkuste Guajacuran Lenko, nebo Novo-Passit. Ať vám tyto nepříjemné starosti skončí co nejdříve a rozejdete se v dobrém.
Volně prodejné léky
V kterou denní dobu je nejlépe užívat biomin H?
Věra
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Biomin H doporučuji užívat ráno Věro. Zapijte jej následně vodou s troškou citronu. Může to pomoci ještě k lepšímu vstřebávání a následnému využití vápníku. Biomin H považuji za nejúčinější léčivo s obsahem vápníku na evropském trhu.
Volně prodejné léky
Dobrý den, pane doktore zajímá mě zda se po wobenzymu může přibírat. chtěla bych ho brát na opakováne gynekologické záněty. Ale přibrat nechci, je nějakým způsobem možné po něm příbrat. Jaké by jste mi doporučil dávkování. Děkuji
Aja
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Nemůže Ajo. Doporučuji dávkování 3 x 5 tablet za den po dobu 14 dní. Kúru zopakujte 3 x za rok, v období, kdy žádným infečním onemocněním netrpíte a dobře se cítíte.
Volně prodejné léky
Dobrý den pane doktore, jaké jsou rizika dlouhodobého užívání Magnesia lactici 0,5tbl u 2-letého dítěte? Měla bych ev. dítěti podávat další vitamíny nebo doplňovat určité vitamíny stravou? Syn ho má předepsaný od léta z neurologie kvůli prodělané křeči. Děkuji a přeji hezký den.
Lucie
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Milá Lucie, hořčík by neměl synovi vyvolat žádné vedlejší učinky, pokud je správně dávkován. Bude-li mu vyvolávat průjmy, informujte určitě lékaře, protože díky průjmům může ztrácet jiné důležité výživné látky včetně minerálních. Jak se křeče projevily? Byly pozorovány opakovaně? Jakou dávku hořčíku syn užívá?
Volně prodejné léky
Dobrý den, mohu dceři podávat Mucosolvan, či Stoptussin zároveň při neštovicích??? Děkuji Petra
Petra Motyčková
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Můžete Petro. Léky se však od sebe účinkem trochu liší. Mucosolvan je účinější na odkášlávání při zahlenění průdušek.
Volně prodejné léky
Může to souviset s těma sacharid.nápoji(ředím je s vodou) Píšete že to může být také nadměrnou fyzickou záteží. Já cvičím(posiluju s velkými váhami) co druhý den. Na kolonoskopii se pomalu chystám...chtěl bych si koupit pancreolan forte prý zlepšuje trávení. Co si o tom myslíte?
Lukáš-pokrac.
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Pankreolan může mít určitý smysl, protože konzumujete více bílkovin a přípravek obsahuje enzymy pro jejich štěpení. Trávení maltodextrinu ze sacharidových nápojů můžete podpořit Orenzymem. I tento krok může mít pozitivní vliv na výskyt průjmu.
Volně prodejné léky
Dobrý deň, som 10dní pred plánovaným pôrodom - cisárskym rezom a chcela by som začať užívať wobenzym....Neviem len, či je lepšie ho začať užívať už pred zákrokom alebo sa to neodporúča pred operáciou resp. počas nej kvôli krvácavosti a stačí začať s užívaním až po cisárskom reze Ďakujem veľmi pekne za odpoveď.
Michaela
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Milá Michaelo, ve vašem případě bych to opravdu nechal na rozhodnutí vašeho gynekologa. Já osobně nedoporčuji uživat Wobenzym před plánovaným porodem císařským řezem.
Volně prodejné léky
Dobry den! Chtela bych se zeptat, proc ma visnakova mast, ktera se da nyni koupit i bez predpisu, pouzitelnost jen par tydnu a jak moc skodi skladovani v lednicce (skladovat se ma v 8-15°C). Dekuji!
Barbora
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Souvisí to s její chemickou stabilitou Barboro a doporučuji se držet doporučení výrobce. V každém případě se domnívám, že skladování v ledničce její stabilitu prodlouží. Hůře se ale pak mast aplikuje. Potřebnou dávku můžete dát do vhodné nádoby ( přikrýt igelitem kvůli zápachu) a na cca 20 vteřin ji ohřát v mikrovlnce při vysokém výkonu...
Volně prodejné léky
Dobrý den, v průvanu mi dveře přivřeli prst, prst zlomený není, ale nehet je způlky fialový. Prosím Vás o radu, co si mám na to koupit a jak si to ošetřovat? Děkuji.
Táňa
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Asi bych to nechal Táňo na přírodě, nebo použil Ibu-Hepa či Ibalgin Duoeffect.
Volně prodejné léky
Dobrý den, mohl byste mi doporučit nějaký přípravek, který by mě srovnal poševní rovnováhu? Mám žlutavý výtok každý den, gynekolog mi udělal střery a prý mám přemnožené laktobacily (což prý není nic hrozného), nic mi na to nepřepsal. Preventivně mi dal Macmiror, ale nepomohl, dále ani Doxyhexal a Entizol výtok nezměnil. Zkusili jsme změnit antikoncepci Nuvaring za Evru, ale vypadá to, že se nic nezměnilo. Jinak mě nic netrápí, ale chtěla bych s tím něco dělat. Můžete mi poradit co mám vyzkoušet? děkuji a pěkný den
Markéta
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Milá Markéto, moc se mi to nezdá. Postup je zvláštní a výsledek také. Jestli chcete koupit něco před předpisu asi bych zkusil výplach Rosalginem. Zdrojem infekce může být také váš partner. Bylo toto vyloučeno ? Moji odpověď je třeba brát s rezervou protože opravdu nemám veškeré potřebné informace. Rosalgin však zkuste a případně o výsledku lékaře informujte, pokud bude problém přetrvávat.
Volně prodejné léky
Vážený pane doktore, používám na jizvy mast Infadolan, osvědčila se mi (nesvědí, atd.), ale nyní čtu příb. leták, kde stojí, že bez konzultace s lékařem se nemá užívat déle než 14 dní :(. Co mi hrozí? Neplatí ono upozornění jen na bércové vředy? Děkuji předem za opověď.
Michal
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Milý Michale, při běžném užíváním kdy nemohou jednotlivé složky dlouhodobě pronikat do krevního oběhu nevidím důvod aby nebyla mast, zejména u malých ploch, používána dlouhodobě.
Volně prodejné léky
Dobrý den, můžu v těhotenství užívat pastilky Tantum verde? Díky
Eva
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Ano Evo, krátkodobě můžete. Za vhodnější lékovou formu v těhotenství považuji spray při které se dostane méně účinné látky do trávicího ústrojí.
Volně prodejné léky
Dobrý den. Minulý týden jsem byla nemocná. Začalo to bolestí v krku, asi zánět nosohltanu. Neměla jsem teploty, k lékaři jsem nešla. Za pět dní to bylo pryč. Už je to skoro týden, ale já stále vykašlávám hlen. Je slaný a skoro průhledný. Odkašlávat musím tak zhruba dvakrát za hodinu. Někdy mě z toho až bolí hlava a příslušné svaly jsou taky už trochu namožené z té neustálé námahy. Předpokládám, že je to z nějakého podráždění. Co mám udělat, aby se to konečně uklidnilo? Jiné informace: mám lehké astma (pod kontrolou) a několik alergií/intolerancí na potraviny, sezónními alergiemi netrpím. Děkuji.
Jana
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Milá Jano, astmatické obtíže se mohou v tomto období zhoršovat. Je poměrně sucho a ve vzduchu je hodné prachových částic a alergenů. I z tohoto důvodu mohou průdušky produkovat více hlenu. Barva hlenu a jeho popis by tomu odpovídaly. Doporučuji užívat nějaké mukolytikum s prodlouženým účinkem, například Mucosolvan Retard. Je volně prodejný. Zvyšte příjem vody, aby mohl lék dobře působit.
Volně prodejné léky
Prosím o odpověď-už téměř měsíc mám pravé oko červené díky mnoha žilkám.Zakoupila jsem jsem kapkyVisine na červené oči,ale nic se nelepší.Nemám problém s viděním,ale jako byto trochu uvnitř tlačilo.Doporučil byste mně jiný přípravek?
Hela
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Milá Helo, těžko se mi závažnost problému posuzuje. Je možné že se jedná o infekci které se běžnými kapkami nezbavíte. Zkuste ješte O-septonex a kapejte do oka po 2 hodinách. Dbejte na správnou aplikaci. Kapky by neměly být studené. Na noc si aplikujte tento přípravek v oční masti. Nezlepší-li se problém do 3 dnů, bude lepší navštívit očního nebo praktického lékaře. Jestli jste z Prahy, můžete se za mnou zastavit v lékárně a nějaké řešení určitě snadno najdeme.