Poradna lékárníka a dietologa PharmDr. Martina Staňka

Poradna

Léky

Na otázky odpovídá

Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk

Lékárny jsou plné doplňků stravy a volně prodejných léků, ale jak se v nich orientovat? Jak vybrat ten nejvhodnější přípravek? Tyto otázky a mnoho dalších z oblasti volně prodejných léčiv a parafarmaceutik vám zodpoví lékárník s dlouholetou praxí PharmDr. Martin Staněk.

Nejvíce se ptáte

Poraďte se také

Poraďte se také


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.

*Označené položky jsou povinné.

Volně prodejné léky
Dobrá den, chtěla jsem se zeptat, zda Neocapil může způsobit, či výrazně napomoci k diabetické retinopatii u pacienta s diabetem mellitus. Neboť minoxidil rozšiřuje cévy a diabetická retinopatie je onemocnění cév v sítnici. Zajímalo by, mě zda na toto onemocnění může mít právě minoxidil negativní vliv. Děkuji za odpověď.
Monika
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Osobně to vylučuji, Moniko. Nedává to smysl. Vylučuje to způsob použití i samotný mechanismus působení léku, pokud by byl použit celkově. Diabetická retinopatie vzniká díky závažným metabolickým změnám v organismu. Cukrovka II.typu bývá součástí metabolického syndromu, pro který je charakteristický i vysoký krevní tlak. Ten také negativně ovlivňuje změny na sítnici a zhoršuje její fyziologickou funkci.
Volně prodejné léky
Je jako pomoc při virózách -nachlazení - takové to zimní mírná teplota atd vůbec vhodné brát třeba paracetamol atd.? pokud ano spíše nižší dávky nebo vyšší a méně často? docela mne překvapilo že dnes se už prodávají různé super preparáty s obsahem paracetamolu třeba 1000mg v jedné dávce. Já sama beru tyto preparáty max v dávce 500 nebo dokonce kupuju verzi Junior a beru to sama (je slabší). Neberu to moc často, spíš zřídka, jen když mívám období migrén nebo bolestí hlavy či byl problém ortopedický tak jsem se bez léků neobešla, na kdejaké píchnutí se to ale snažím nebrat. Díky
Lucie
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Milá Lucie, naše populace je velmi obézní a opravdu někdy je nutné dávku paracetamolu zvýšit, aby se dosáhla účinná hladina. Zvýšení dávky má tedy někdy racionální smysl. Tlumit ale horečku při virových onemocnění je cesta do pekel, protože tím oslabíme  přirozený obranný mechanismus našeho těla. Právě zvýšená teplota je schopna viry zničit a je pro vypořádaní těla z virovou infekcí klíčová. Paracetamol doporučuji užívat při teplotě vyšší než 39 stupňů celsia trvá-li delší dobu a doprovázejí ji stavy velké bolesti svalů, schvácenosti a vyčerpání. Nejlépe po dohodě s lékařem.
Volně prodejné léky
Dobrý den, v jednom časopise jsem nedávno četla radu od neuroložky, co s uskřípnutým nervem. Jedna z rad byla doplnit stravu o vitamíny skupiny B a benfotiamin, který snižuje zápal nervu..časopis nemohu najít, ale toto jsem si z něho vypsala. Mívám podobné problémy, ale žádný neurolog se o tom nezmínil. Je to lék nebo jen potravinový doplněk, dostanu ho běžně v lékárně nebo jen na předpis ? Děkuji za Váš čas i odpověď.
Hanka
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Benfotiamin je léčivá látka, Hanko. Chová se v těle jinak než thiamin, vitamin B1. Obsahuje ho Milgamma N a stojí za to Milgammu N vyzkoušet. Mám s ním dobré, letité zkušenosti.
Volně prodejné léky
Dobrý den,chci se zeptat,užívam Godasal a můžu při tom užívat šumivé tablety ACC Long 60mg ?
Zdeněk
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Ano.
Volně prodejné léky
Dobrý den pane Stanku,¨
dcera 15 let -kašlala před 14 dny po ránu - minule jsem ji dávala Ambrobene s postupným uvolňováním, pomáhalo ji to.
Tento týden začala znovu kašlat po ránu - dávám Ambrobene již 5tý den a pak se to zlepší po Ambrobene, a teď začíná ještě i večer dráždivý kašel- nezabírá to,
má teď dráždivý kašel a večer začíná více kašlat.
Přidávala jsem i Stoptusin.
Zkusila bych vysadit Ambrobene a začala bych Erdomed. ráno 1x -odpoledne 1x
Co je možné k Erdomedu ještě přidávat? Je možné i Stoptusin? Mají jet za 4 dny na lyžák, tak bysme chtěli, jestli něco zabere.
Děkuji moc za odpověď
Petra
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Dobrý den, Petro. Erdomed působí obdobně jako Ambrobene. Dával bych dcerce ještě přes den slabý heřmánkový čaj, pokud se vám podaří nějaký slušný sehnat. Působí protizánětlivě a průdušky se mohou rychleji zklidnit. Stoptusin je možné použít. Chce to ale spíše čas. nedýchat studený vzduch a přiměřeně se oblékat.  Dbejte aby nebyla  doma příliš nízká vlhkost vzduchu. Ta může kašel podporovat a podrážděné průdušky se hůře zbavují zánětlivých reakcí. Léky někdy spíše přirozený průběh komplikují a je třeba je nasadit  ve správnou chvíli. Pro Stoptusin by  mohla být právě nyní ta správná doba.  
Volně prodejné léky
Ddobrý den,je možné v 19tt použít na dráždivý kašel (většinou suchý,prakticky nic neodkašlu) robitussin antitusikum? Mám kašel již 5 týdnů,poslechově čisté,crp čisté,homeopatické sirupy nezabraly,atb také ne a už jsem neskutečně vyčerpaná. Děkuji
zuzana
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Ano, Zuzano. Je to možné, pokud je průběh těhotenství bezproblémový. Držte se doporučeného dávkování. Dbejte na dostatečnou relativní vlhkost v místnostech kde se pohybujete a spíte. Přeji hodně zdraví.
Volně prodejné léky
Dobrý den,
měa bych obrovskou prosbu.Jsem v 16tém týdnu těhotenství a už 5 dní mám dráždivý kašel,používám pouze stopkašel a nezabírá,už 5 nocí jsem skoro nespala,je nějaký volně prodejný lék,který bych si mohla vzít na noc na zklidnění kašle,abych se aspon trochu vyspala? Spím 20 minut a pak půl hodiny kašlu a snažím se znovu usnout a tak pořád dokola celou noc. Nemám horečky,dokonce ani zvýšenou teplotu,jen maličko ucpaný nos. Užívám anopyrin 100mg a píchám si clexane 0,6 na ředění krve. Dokážete mi prosím poradit??? Obvodní lékař doporučuje pouze vincentku a jitrocelový sirup,ale já už jsem uplne hotova a bojim se o miminko.
zuzka
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Je kašel suchý a dráždivý?
Volně prodejné léky
Dobrý den.Psala jsem Vám dotaz na Pityol.Dnes jsem se dozvěděla,že jeho výroba je ukončena.Radil jste mi místo nej Ung.Ichtamoli ale v lékárně tu mast neznají.Je to zprávný název?Pátrala jsem na netu a prodávála jej jen lekarna.cz a nyní je tam dovětek,že je dlouhodobě nedostupný.Škoda,Pityol byla jediná mast co pomáhala.
Věra
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Jako lékárníkovi je mi to moc líto, že Ung.Ichtamoli neznají, Věro. Běžně se připravovala i během studia farmaceutické fakulty,  či střední školy pro farmaceutické laboranty.  Jestli jste z Prahy můžete se za mnou zastavit a já vám jeden  Pityol daruji. Zároveň bych se  podíval, zda se skutečně jedná o ekzém a ne o mykotickou infekci kůže. Podle toho vám pak něco doporučím. Dnes budu k dispozici v naší Paralékárně od 16.00-18.00 v ulici K.Světlé 11, Praha 1 ( bílízko Národního divadla). Pokud z Prahy nejste, zeptejte se  prosím ještě ve vaší  lékárně zda nemají Ichtoxyl a  na  menší část postižené kůže Ichtoxyl aplikujte, zda bude fungovat také. Nezačal bych obličejem. Je možné také vyzkoušet mast Vitella Ichtamo. Možností je spousta.
Volně prodejné léky
dobry den mam dotas muze my ovodni lekar predepsat lek pangrol mam problem s traveni a v lekarne mi rekli ze by mohl lekaR PREDEM DEKUJI CONKOVA NATASA
natasa conkova
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Dobrý den, lék je volně prodejný a předepsání není nutné. 
Volně prodejné léky
Dobrý den, chci se zeptat, zda je možné při užívání TARDYFERONU si dát ke snídani - za 1/2 hodiny po užití tablety - ovesné vločky ?
Lubomír
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Ano. S velkou pravděpodobností tento postup využití železa negativně neovlivní.
Volně prodejné léky
Prosím jaký se dá koupit volně prodejný lék na psychastenii,kterou mám od malička?Děkuji
Dagmar
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Volně prodejné léky nejsou  většinou správná volba, Dagmar. V některých situacích, ze kterých máte obavy, vám ale mohou pomoci těžko zvladatelnou chvilku překonat. Můžete mi prosím popsat situace, ze kterých máte obavy, nebo vás naplňují úzkostí? Využila jste někdy pomoc psychoterapeuta?  Užívala jste někdy psychofarmaka, předepsaná lékařem? Kolik je vám let?
Volně prodejné léky
Dobrý den, upadla jsem na betonovou hranu a mám ošklivou modřinu/hematom přes celý bok až na záda. Prosím, doporučíte nějakou mast na rychlejší vstřebání? Děkuji, I.
Iveta
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Doporučuji osvědčený Heparoid, Iveto. Přeji vám, aby se tělo s úrazem rychle vyrovnalo a pohmoždění moc nebolelo. Zejména v noci. Možná by nebyla špatná kombinace s chladivou emulzí Emspoma na noc.
Volně prodejné léky
Dobrý den,
moje dcera má již několik měsíců problém s koutky úst. Neustále je má "rozdělané", někdy i tři prasklinky.Většinou ji jeden koutek střídá druhý a ne a ne se zahojit..Můžete mi poradit co s tím? V lékarně jí zatím dali mast na kvasinky,ale moc nepomáhá.Nebo je to dlouhodobá léčba a máme vydržet?
Děkuji - otázka upravena poradcem
Zlatka
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Jednalo se o clotrimazol, Zlatko? Většinou se jedná o infekci a mohla by to být správná volba.
Volně prodejné léky
Dobrý den, jsem ve 23 týdnu těhotenství a celé těhotenství trpím silnou zácpou a občas jsem sáhla po pilulkách fenolaxu.Nyní už zácpou netrpím,ale vyčítám si předchozí měsíce. Mohlo to nějak poškodit děťátko? Mnohokrát Vám děkuji za odpověď.
nikola
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Ne, Nikolo. Nemusíte mít obavy. Fenolax působí jen místně a látky se nedostávají do krevního oběhu a neprocházejí placentární barierou.
Volně prodejné léky
Dobry den,
mohu prosim pozadat o radu - jakym lekem je mozno nahradit dlouhodobe nedostupny pancreolan forte - pouzivam po kazdem jidle (byt dietnim) vzhl. k nedostatecne funkci slinivky brisni (po opakovanem zanetu) je to vitana pomoc (limituje nadymani, nevolnost atd). je sance, ze bude pancreolan opet v lekarnach dostupny? nejsem uplne priznivcem zmen za kazdou cenu :-).

dekuji predem za odpoved.
Marketa S
Marketa S
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Dobrý den, Nejsem si jistý, že se Pancreolan Forte na trhu ještě objeví. Doporučuji užívat Pangrol či Panzytrate mezi jídly, která jsou bohatá na škrob a (nebo) na bílkoviny. Volte skromné ale pestré pokrmy. Optimální dávkování si vypozorujte.
Volně prodejné léky
Dobrý den,
ráda bych se zeptala, jestli mohu užívat wobenzym a zároveň si vzít brufen či ibalgin proti bolesti.
Děkuji, Jana
Jana
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Ano. Držte se doporučeného dávkování a snažte se léky s obsahem ibuprofenu užívat jen tehdy, kdy je to nezbytně nutné.
Volně prodejné léky
Dobrý večer mohu užívat ACC Long s acylpyrinem
Jana
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Ano.
Volně prodejné léky
Dobrý den, mám v lednici měsíc otevřený ACC Long pro děti. Píšou, že otevření lze použít jen do 11 dnů, ale dcera (4 roky) začala ošklivě kašlat, nejde jí vykašlávat a já tu nic jiného nemám a do lékárny se dostanu až v pondělí. Mohl by uškodit? Moc děkuji za radu.
Martina
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Není to pravděpodobné. Informace spíše souvisí se zvýšeným rizikem poškození tablety, díky vlhkosti, která se k tabletě dostané opakovaným otevřením  uzávěru.
Volně prodejné léky
Dobrý den.Manžel 59 let má v kolenou artrozu 3 st.Chodil na hyalganové injekce.Na další má přijít až za půl roku.Doporučil by jste mu condrosulf 400? Děkuji.
Věra
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Jestli mu pomáhaly injekce Hyalganu, Věro, má smysl i užívat Condrusulf 400. Doporučuji ale dávku 1600mg za den.
Volně prodejné léky
Dobrý večer, chodím pravidelně darovat plazmu a bývám někdy dost nervozní, (myslím že tzv. syndrom bílého pláště) z čehož je mi občas naměřen vysoký tlak. Můj obvodní lékař mi nicméně potvrdil, že se jedná skutečně pouze o záležitost psychickou. Myslíte, že byste mi mohl doporučit před odběrem např. Guajacuran? Děkuji
Radek
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Je možné ho zkusit, Radku. Jestli ale v tomto případě reagujete zvýšeným krevním tlakem, účinnější by byly látky ovlivňující přímo či nepřímo sympatikus. Bohužel ty volně prodejné nejsou a ani je nemohu pro tento jediný účel s klidným svědomým doporučit. Zkuste jako alternativu  přípravek Hova, který je velmi dobrým sedativem a patří mezi volně prodejná léčiva.
Volně prodejné léky
Dobrý den,chci se zeptat zda můžu užívat anopyrin na ředění krve s arnikou. Jdu na výplň obličeje kys.hyaluronovou,Nerada bych byla samá modřina..
Děkuji za odpověd.
Naďa
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Můžete. Nejsem si ale jistý, zda v tomto případě může viditelně pomoci Doporučit ho osobně nemohu.Přeji vám, abyste byla v dobrých rukou. K velkým modřinám není důvod.
Volně prodejné léky
pane doktore,uzivala jsem zavadeci kremy napr.clotrimazol,jenamazol,take zavadeci tabletky volne dostupne,od lekare-gyn.jsem vzdy dostavala nejake zavadeci bobule.:.napr
Glob.vag.cum natr.tetrabor
tak na 10 dni,a dve nejake tabletky na zlikvidovani,vestsinou vse zabralo na tyden,pak se vse vratilo.Preventivni opatre at vse doberu a nic vic mi nebylo sdeleno.Dekuji Lucie
Lucie
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Informací nemám mnoho, Lucie. Zkuste výplachy Rosalginem po dobu 10dní. Následně na noc zavádějte Fermalac po dobu 10dní. Vše je volně prodejné. Pokud máte partnera, je třeba, aby používal v intimní oblastí minimálně 10 dní clotrimazol krém. Musí být léčen také, aby nedokázelo k reinfekci pohlavním stykem. Vyvarujte se plavání a sprchování mimo domov.
Volně prodejné léky
Zdravím pane doktore.
Dcera ročník 2002 měla loni v červnu úraz při fotbale. Po různých fixacích (sádra, ortéza) jí byl
odborným lékařem předepsán přípravek Condrosulf 400 MG. Tento přípravek však není určen pro děti a mladistvé.Nevím tedy, zda jí ho mám vůbec dávat. Děkuji za odpověď. Michal
Michal
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Nevidím v tom problém Michale  a  tvrzení spíše nemá racionální opodstatnění. Přípravek může dceři pomoci a je podle mého názoru v běžné dávce zcela  neškodný. Condrosulf je starým  velmi osvědčeným lékem. To, že byl povolen k volnému prodeji je určitým důkazem vysoké bezpečnosti. Ne všechny informace v příbalovém letáku musí být v souladu se současnými poznatky, protože jakákoliv změna textu podléhá změně v registraci léčiva. O tuto změnu žádá výrobce a nemá právo ji dělat někdo jiný.
Volně prodejné léky
Dobrý den, lze prosím něco preventivně užívat proti oparům na rtu? A může mít nějaké nežádoucí účinky mazání Herpesinem, pokud se o opar nejedná (nejsem si jistá, zda to je nebo není).Děkuji
Jana
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Určitě ne, Jano. Je pravděpodobné, že problémy budou přetrvávat v určité formě celý život. Herpetické infekce se mohou projevovat i jen zvýšenou únavou v období, kdy bude imunitní systém oslaben jinou infekcí. Herpesin je možné nyní používat. Nemůže vám to ublížit. Včasná aplikace je velmi důležitá, aby se projevy na kůži v oblasti úst ev. tváře zmírnily. Virové infekce bohužel zatím léčt neumíme a mám  dojem, že farmaceutické společnosti na tento výzkum trochu rezignovaly a hledají jistější  segmenty pro výzkum novým léčiv u kterých je  větší pravděpodobnost dosažení úspěchu..
Volně prodejné léky
Dobrý den. 26.11. jsem byla na trhání 2 moudráků.Bylo to komplikované.Brala jsem 3x denně 7 tablet Wobenzymu.Začala mi zapáchat stolice a zčernala.Asi 7.12. jsem snížila dávky na 3x3 tablety. Zápach zmizel.12.12. jsem vysadila Wobenzym úplně, ale černá stolice zůstává do dneška 16.12. Je možné, že je to stále z Wobenzymu?Pokud ano, kdy asi by toto mělo vymizet? Děkuji předem za odpověď.
Eva
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Nezdá se mi to pravděpodobné, Evo. Užíváte nějaké další léky nebo doplňky stravy? 
Volně prodejné léky
Pane doktore,prosím,poraďte. Má 31letá vnučka trpí od mala atopickým ekzémem. Otěhotněla,je ve 4měsíci.
Ekzém se stále zhoršuje-v obličeji,na krku,na rukou,stehnech i po těle.Nejvíc ji trápí v noci,kdy svědí.Antihistaminika ani kortikoidy nechce používat.Pomůže nějaký přírodní prostředek zevně nebo i vnitřně? Děkuji za radu.
Eva
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Antihistaminik a kortikosterodů bych se vyvaroval, Evo. Nemůže to k ničemu dobrému vézt. Doporučuji přípravu  jednoduchých pokrmů z co nejméně technologicky upravených potravin a potravinářských surovin. Strava musí být dostatečně pestrá a nesmí vézt k nepřiměřenému nárůstu váhy. Na tělo bych používal Excipial Lipolotio. Je možné jej také použít na obličej.Jak dlouho tyto problémy má? Jaké přípravky již zkoušela?  
Volně prodejné léky
Dobrý deň,
poraďte mi prosím niečo účinné na mykózu nechtov. Ďakujem.
Mária
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Jaká léčiva jste zatím vyzkoušela?
Volně prodejné léky
Dobry den, beru jako prevenci Anopyrin, chtěla bych se czeptat jaké prášky od bolesti mohu brát. Cetla jsem , že by se neměl užívat Ibalgin a podobné léky. Děkuji
Marie
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Na jakou bolest chcete prášky užívat, Marie?
Volně prodejné léky
Dobrý den, s partnerem pracujeme na početí miminka, těhotenství v současné době ještě nepotvrzené. Lékař mi na kašel předepsal Mucosolvan pro dospělé - sirup. V příbalovém letáku se píše, že se v prvním trimestru nedoporučuje. Lékaře jsem o příp. těhotenství informovala. Myslíte, že mohu Mucosolvan bez obav užívat? Jak by mohl plodu ublížit? Děkuji Pavlína
Pavlína
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Nyní ho určitě používat můžete, Pavlíno. Není třeba se znepokojovat. Mucosolvan však pouze umožňuje lepší vykašlávání a zbavuje nadbytečného hlenu na průduškách.
Volně prodejné léky
Děkuji moc za odpověď ohledně páteře.Vyzkouším tedy Ibalgin.Radíte mi lázně,byla jsem a vždy mi pomohly.Jenže teď jsem v péči jen obvodní lékařky.O lázně jsem jí poprosila asi před 14 dny.Odpověděla mi,že lázně bych mohla dostat jen pokud jsem v péči neurologa,ortopeda.Což nejsem.Chodila jsem k neuroložce,jenže ta nestíhala a tak pacienty,kteří nebyli akutní vyřadila.Takže teď jsem jen v péči obvodní a ta mi lázně nenapíše.Je takový postup správný? Děkuji.Věra
Věra
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Napsat návrh na lázeňskou péči se často lékařům nechce a je třeba k tomu trochu klidu a soustředění. Nevím o tom, že by návrh nemohl předepsat obvodní lékař. Bylo by to špatně. Právě u obvodního lékaře by se měly kumulovat všechny důležité informace o zdravotním stavu  a právě on by měl být schopen je komplexně posoudit. S dotazem bych se obrátil na vaši zdravotní pojišťovnu. Ta vám snadno poskytne aktuální informace k možnosti proplácení lázeňské péče. Udělejte si prosím na to určitě čas.   Češi se bohužel zatím nenaučili komunikovat se zdravotnimi pojišťovnami jako klienti a jejich cestou vymáhat občas to, na co mají právo ( myslím to nyní obecně. Právo na lázeňskou péči nevyplývá automaticky ze zákona). Pojišťovny zase nějakou cilevědomou práci se samotnými  klienty vůbec neznají a pojištěnec je pro ně jen zdroj příjmu ev. výdaje, o který nestojí. Kdyby se jen tyto postoje obou stran  změnily, fungovalo by zdravotnictví  mnohem lépe a peníze by se využily mnohem rozumněji. Hospodaření s prostředky na zdravotní péči však funguje špatně ve všech zemích. Někde je to ale o něco lepší než u nás a všechny zůčastněné strany se k sobě chovají s větším porozumněním.
Volně prodejné léky
Dobrý den.Už jste mi ohledně páteře jednou radil.Prosím o radu podruhé.Už delší dobu mám výrustky-osteofyty na bederní páteři.Pokud byly bolesti daly se utlumit cvičením,pokud né vzala jsem si 1 tabletu a byl na dlouho klid.Nyní jsem dostala velké bolesti páteře a minulý týden mi na rengenu zjistili výstyt nových výrustku na hrudní páři.Lékařka mě poslala na rehabilitaci.Prý cvičení a prášky od bolesti je jediné co pomůže.Cvičení v pohodě,ale ty prášky...Nicméně jsem si zakoupila Ibuprofen 400mg.A beru jednu dopoledne a pak před spaním.Zdá se že jsou ale na mně moc silné,jsem z nich jako omámená :),ale bolesti přejdou :) mám je na doporučení lékařky,ale nemohl by jste mi od bolesti poradit nějaké slabší,šetrnější tablety?Ještě dodám,že je mi 62 a nadváhu nemám.Děkuji.
Věra
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Ibuprofen je vhodným lékem, Věro. Zkuste to s nížší dávkou 200mg (např. Ibalgin 200). Ibalgin je i dobře snášen a s vedlejšími účinky při dodržování pokynů  uvedených v přibalové informaci jsem se prakticky nesetkal. Správné cvičení a rehabilitace je ale základem. Určitě doporučuji absolvovat lázeňskou léčbu pohybového aparátu. Výborné jsou třeba lázně v Třeboni.
Volně prodejné léky
Dobrý den, chtěla bych se zeptat jestli mohu užívat léky na bolest(Ibalgin, Migralgin) když beru Letrox 50? Děkuji za odpověď.
Renata
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Ano. Je to určitě možné. Respektujte informace v příbalovém letáku. 
Volně prodejné léky
Dobrý den ,chtěla bych se zeptat při cukrovce 2 typu mohu užívat Bioparox na zánět dutin.Děkuji za odpověď
Milada
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Ano.
Volně prodejné léky
Dobrý den, chtěla bych se zeptat ohledně dětí a průjmu. Jedeme letos s dětmi (2,5 a 5,5 roku) do Itálie a nechtěla bych nic podcenit. Co jim dát, kdyby náhodou dostaly průjem? Něco na rychlé zastavení. Četla jsem o Smectě, ale moc tomu nevěřím. Děkuji za odpověď.
Magda
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Dobrý den Magdo, Smecta je pro děti určitě správná volba a mělo by se s ní začít.  Většinou je dostačující. Je důležité výrobek správně dávkovat. Dětem dávejte také na  zklidnění trávicího ústrojí heřmánkový čaj. Protože je kvalita heřmánkového čaje velmi špatná je třeba vhodný najít. Doporučuji sypaný čaj od firmy Herbata, nebo sáčky z obchodu firmy Marks and Spencer. U takto malých dětí není špatné mít s sebou i rehydratační roztok, který v případě většich ztrát minerálních látek rychle dodá ty nejdůležitější. V italských lékárnách či paralékárnách je ale běžně k sehnání. U nás se rehydratační roztoky přiliš nepoužívají, protože počasí není až tak teplé a  vážná dehydratace  kvůli průjmům se u dětí  moc neobjevuje. Může mít smysl i preventivní používání probiotik v případech, kdy je úzkostlivěji dbáno na hygienu a přirozené ochranné mechanismy se nemohou uplatnit v dostatečné míře.
Volně prodejné léky
Dobrý den, mám dotaz ohledně užívání léků od bolesti. Pokud dostanu informaci - užívejte při bolesti určitý počet tabletek za den, ale už se neříká jak dlouho ten lék užívat, čím se řídit? Tedy užívat např. jen 3dny nebo pokud bolest přejde po jednom dni už dál neužívat? Mám v tom trochu zmatek a budu ráda, když mi odpovíte. Snažím se ve svém věku /58/ užívat minimum léků a minimální dobu. Děkuji za odpověď.
Jana
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Milá Jano, čím déle budete léky užívat a čím bude dávka vyšší, tím  je pravděpodobnější výskyt vážnějších nežadoucích účinků. Za jakým účelem tyto léky používáte? Jaký lék konkrétně? Jaké obtíže máte?
Volně prodejné léky
Zkoušela, nic nezabírá. Problém je, že ERDOMED nepoužívám na kašel.Na ten mi zaberou běžná expectorancia. Na zánět nosních dutin pouze ERDOMED. Na netu jsem žádnou alternativu nenašla.
Soník
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Pokud uvažujete o léku, který by měl být lépe hrazen, lepší alternativu asi možné nalézt nelze. Z volně prodejných léků bych doporučil třeba Sinupret.
Volně prodejné léky
Dobrý den. Včera jsem si koupila léky Piracetam AL a začala je užívat. Jsem v půli menstruace a po užití léků jsem začala krvácet silněji než obvykle.Abyste rozuměl, většinou mám opravdu slabé krvácení. Myslíte že to může souviset s tím, že jsem začala brát Piracetam a nebo jenom zbytečně plaším? Děkuji
Lucie
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Úplně to vyloučit nelze, Lucie. Je to ale málo preavděpodobné. Na problému se asi podílí více příčin najednou. Nejste nachlazená? Nezvýšila jste během menstruace fyzickou zátěž? Neužíváte nově nějaké další léčivo či doplněk stravy? Nezvýšila jste příjem kávy(kofeinu)? Spíte dobře?  Proč jste se rozhodla Piracetam užívat? 
Volně prodejné léky
Dobry den, rada bych se zeptala zda mohu synovi (20m) zkombinovat panadol sirup na horecku s ambrobene na kasel a olynth na rymu. Dekuji za odpoved.
Stepankova
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Dobrý den, můžete, pokud je to opravdu nutné. Vyvarujte se zbytečné medikaci a tlumte pouze vysokou déletrvající horečku. Horečka je přirozený obranný mechanismu a pomáhá tělu se vypořádat s infekcí. Ambrobene je určeno k vykašlávání a podává se jen přes den. Dbejte na to, aby syn nebyl dehydratovaný. Doporučuji  mu přípravit  slabý čaj Pulmoran s medem a citronem a sledovat, aby vypil dostatečné množství tekutin průběžně během celého dne.
Volně prodejné léky
Dobrý den, koupila jsem si guajacuran na blokován pí krční pater. Mohu kombinovat s ibalginem?
Petra
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Ano. Guajacuran doporučuji užívat pouze na noc.  Tento způsob dávkování se lépe osvědčuje.
Volně prodejné léky
Dobry den, prosim, mohu uzivat soucasne Wobenzym a acylpyrinem? Dekuji za odpoved.
DASA
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Ano. Je to možné. Respektujte prosím  informace o doporučeném dávkování.
Volně prodejné léky
Můzu brát ještě nějaké léky když beru acc long?
Jana Mašková
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Zpravidla ano. Jaké máte prosím na mysli?
Volně prodejné léky
Dobry den, mela jsem mensi zachvat zlucniku, asi tyden jsem jedla jen suchary a koupila si tobolky Rowachol. Vse se uklidnilo a je mi o 90% lepe. Muzu uzivat Rowachol delsi dobu, kdyz je primo i na rozpousteni kamenu ?
Michaela
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Můžete, Michaelo. Je to i vhodné.Dávejte si ale prosím pozor na dietní chyby. Nemusí se jednat jen o tučné pokrmy, ale také třeba o koření. Řada látek obsažených v koření se eliminuje z těla žlučí a dráždí žlučové cesty. Určitě také zajděte na sono žlučníku. V některých případech je dobré žlučník odstranit.
Volně prodejné léky
Myslim si, ze by se o mykozu mohlo jednat. Vytoky mam neustale, drive jsem zadne leky neuzivala. Take jsem hledala na internetu, a docetla jsem se o bilem jogurtu a nebo o canesten kremu, ktery se da na tampon a zavede se do pochvy. Lze tyto rady zkusit? Jake jsou volne prodejne leky na mykozu? Dekuji A.
A.A.A.
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Doporčuji navštívit gynekologa. Pokud chccete problém řešit sama, volte Canesten GYN Combi Pack a uvidíme.
Volně prodejné léky
Je mi 15, mohu dostat postinor bez receptu?
Veronika
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Milá Veroniko, Postinor sice patří mezi volně prodejné léky s omezením ( výdej závisí na kvalifikovaném rozhodnutí lékárníka), ale protože vám nebylo 16 let , lék vám být  vydán nesmí  a je třeba navštívit   gynekologa a požádat o předepsání této pohotovostní antikoncepce.
Volně prodejné léky
Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, jak dlouho můžu užívat léky Guajacuran děkuji,zatím ho beru jen na noc děkuji
Hana
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Guajacuran je bezpečný lék, Hano. Užívejte jej po nezbytně dlouhou dobu a snažte se obejít bez něj. Pokud by se obtíže stupňovaly, navštivte lékaře. Věřím ale, že to nebude potřeba a že se budete citít postupně lépe a lépe.
Volně prodejné léky
Dobrý den, lékař mi předepsal léky Gingio (mám studené končetiny). V příbalovém letáku jsem se dočetla, že by přípravek neměly užívat ženy, které se pokouší o těhotenství. S manželem se o dítě pokoušíme. Chtěla jsem se tedy zeptat, zda mám přípravek užívat či nikoliv, případně jestli ho mám užívat, když dostanu menstruaci až do období plodných dnů a pak léky zase vysadit.
Děkuji. - otázka upravena poradcem
Veronika
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Milá Veroniko, v připadě, že máte problém otěhotnět, či v minulosti došlo k samovolnému potratu, Gingio bych určitě neužíval. Gingio může ojediněle pomoci při problému, který máte. Po vysazení léku se pak ale obtíže opět vrátí. Záleží-li vám na otěhotnění, studené nohy bych nechal studenými nohami a osud bych zbytečně nepokoušel. Těším se, že v blízké budoucnosti se ozvete s radostnou zprávou.
Volně prodejné léky
Můžu brát při mírném nachlazení(horečku nemám) během dne ráno 1x ACC-long a později pak Paralen či Acylpyrin či nikoliv . Děkuji za pomoc.
petr
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Ano, je to možné a  může to mít smysl. ACC long je vhodný jen na odkášlávání. Na suchý dráždivý kašel účinný není.
Volně prodejné léky
Dobrý den.Velice často mne jak se říká bolí celý člověk.Když jsem to řekla své obvodní lékařce jen nad tím mávla rukou,prý to patří k věku,mám si vzít nějakou tabletu od bolesti.Pomáhá mi když si během dne vezmu půl tablety acylpyrínu a bolest ustane. Je acylpirýn vhodný nebo mi poradíte jinou tabletu či potravinový doplněk? Léčím se pouze na osteopénii a to beru kapky Vigantol předepsané lékařkou.Je mi 61 let.Děkuji.
Lludmila
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Poradil bych určitě skromné ale pestré stravování a udržování normální váhy, Ludmilo. To je první předpoklad, abyste se bolestí zbavila. Nepřiměřený jídelníček podporuje vznik látek, které podporují zánět.  Také fyzická zátěž musí odpovídat věku a pokud třeba 2x do týdne vygruntujete celý byt, uvedené obtíže jsou na místě. Acylpyrin je možné použít pokud jej snášíte a nemáte poškozenu sliznici žaludku a dvanáctníku. I pravidelné užívání malých dávek  Acylpyrinu má svá zdravotní rizika a je dobré je posuzovat individálně s přihlednutím na znalost zdravotního stavu konkrétní osoby. Přeji hodně zdraví.
Volně prodejné léky
Dobrý den,začala jsem užívat lék Wobenzym,na lymfatické otoky nohou,užívám 3x5 pilulek denně na lačno,mohu s léčbou pokračovat,když jsem dostala druhý den po užívání Wobenzymu průjem? Děkuji za odpověď J.Stankovičová
Jarmila Stankovičobvá
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Ano. Pokračujte. Průjem není s velkou pravděpodobností způsoben Wobenzymem. Prujem řeště Smectou. Použijte 3-4 sáčky za den. Wobenzym ale nezapomeňte užívat nalačno a neužívejte jej společně se Smectou..
Volně prodejné léky
muzu brat wobenzym při cukrovce. dekuji
Petr
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Ano, Určitě můžete.