Neděle 27. září 2020, svátek má Jonáš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 27. září 2020 Jonáš

Poradna lékárníka a dietologa PharmDr. Martina Staňka

Poradna

Léky

Na otázky odpovídá

Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk

Lékárny jsou plné doplňků stravy a volně prodejných léků, ale jak se v nich orientovat? Jak vybrat ten nejvhodnější přípravek? Tyto otázky a mnoho dalších z oblasti volně prodejných léčiv a parafarmaceutik vám zodpoví lékárník s dlouholetou praxí PharmDr. Martin Staněk.

Nejvíce se ptáte

Poraďte se také

Poraďte se také


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.

*Označené položky jsou povinné.

Léky na předpis
Je správné užívat Indapamid Kalnormin současně? Děkuji za odpověd Anna
anna
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Užíváte ještě jiné léky, Anno?  Pokud ne, doporučil bych  je užívat současně po jídle. Dobře je zapijte. Užíváte-li léků více, je někdy dobré promyslet jejich užívání v rámci celého dne.
Léky na předpis
Dobrý den prosím o radu uživám následujici leky. Euthyrox, trombex, carzap, sortis a dale coaxil a derin 25 mg na spani, zaclo me pobolivat v krkumohla bych tantum verde nebo co by jste me na tuto kombinaci leku ktere uzival doporucil. Tantum verde bych mohla? Dekuji
Hana
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Dobrý den, Hano. Tantum Verde ke kloktání je velmi dobrá volba. Můžete jej kombinovat s pastilkami Panthenol ( mezi užíváním kloktadla), které zklidní zánětem postižené dýchací cesty. Ať je vám brzy lépe !
Léky na předpis
Dobrý den, ještě jednou, pane doktore. Dlouhodobě se léčim pouze na hypofunkci štítné žlázy, užívám Letrox 25 mg. Infekci jsem chytla od 3lete dcerky, která také velmi kašle a ma rýmu. Byl ji dělán vyter z nosu a dnes byl potvrzen masivní nález Moraxelly catarrhalis. Nasazen Pamycon. Muže to mít souvislost? Děkuji moc za odpověď.
Jana
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Podle mého názoru je možné Erdomed ve vašem případě užívat, Jano. Moraxella je běžný patogen a doufejme, že se vy a dcerka s infekcí brzy vypořádáte. Přeji hodně zdraví. 
Léky na předpis
Dobrý den, chtěla bych se zeptat, trápí mne urputný vlhký kašel, rýma a bolest hlavy. Užívala jsem cibulovy sirup a hodně pila. Byla jsem u lékaře a předepsal mi Erdomed tbl. Jsem ve 30 tt a kvůli hrozící mu předčasnému porodu užívám Magnezium a na noc Utrogestan. Je bezpečne brát Erdomed? Děkuji moc za odpoved.
Jana
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Dobrý den Jano. Trpíte dlouhodobě nějakými zdravotními obtížemi?  
Léky na předpis
Ještě jednou pane doktore Martina,části toho co jste napsal jsem nerozuměla ,ale věřím Vám a určitě budu apelovat u dětské lékařky i na alergologii na tohle téma,protože jste mi sdělil celkem zajímavé informace a opravdu současné podávání tolika léčiv mít přínos nebude.Ventolin užívá syn příležitostně,teď ho má podruhé během asi půl roku,po dobu nemoci.
Martina
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Desloratadin může snižovat potřebu použití Ventolinu, Martino. Nyní se ale jedná asi jedná o akutní respirační onemocnění. Tak jsem tomu  alespoň porozuměl. Vždy je třeba se rozhodovat i podle aktuálního zdravotního stavu. Často není jednoduché správně rozhodnout a vše má svá pro a proti. V každém případě jsem zejména u dětí o minimalizaci medikace a hledání co nejpřirozenějších řešení zdravotních obtíží.
Léky na předpis
Je mi jasné pane doktore,že je to hodně složitá záležitost.Normálně bych to řešila se synovou alergoložkou,ale ordinuje až příští týden.Jsem ráda,že jste tu Vy a pomáháte nám.Co se týká léků tak jsem nekombinovala Stoptussin a Mucosolvan,byla tam asi týden přestávka.Stoptussin jsem nasadila sama a potom v lékarně jsem se poradila,protože efekt nenastal,tak mi poradili Mucosolvan.Taky je těžké dávkování pro dítě,které se nevleze výškově ani váhově do tabulek.Napadá mně otázka ,Erdomed v sirupu se dá koupit bez receptu?Jinak Vám děkuji moc za Vás čas.Martina
Martina
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Volně prodejný je jen Erdomed granule 225 mg. Je určen pro dospělé a dospívající nad 12 let (30 kg). Sáček se rozmíchá ve vodě. cca 120 ml vody.  Nejsem si úplně jistý zda je momentálně dostupný. Já osobně bych nyní vysadil i desloratadine, pokud syn nemá spastický kašel ( také se chce rozhodovat podle toho, zda pravidelně používá Ventolin či příležitostně). I desloratadin by mohl možná snížovat efekt mukolytik. Samozřejmě hlavní slovo by měl mít lékař, který si synovo dýchání poslechne. To je důležité i pro samotné nasazení mukolytik. Neměly by se předepisovat bez vyšetření, pokud mají správně plnit svoji funkci. Někdy je lepší dát retardovanou formu mukolytika.
Léky na předpis
Děkuji pane doktore,myslím,že mu lék Erdomed vysadím,opravdu mám obavu.Pokud jde o sirupy máme využívaný Stoptussin i Mukosolvan Junior sirup.Ani jeden nepomohl,i když paní doktorka naznala,že může jít o další infekt.Zapoměla jsem,že ještě inhaluje Ventolin.Dost mě mrzí,že v lékarně,když jdu s receptem na tohle riziko neupozorní.Martina
Martina
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Martino, aby lékárnici mohli skutečně profesionálně radit, museli by mít dostatečné informace o pacientech. Lékový záznam je absolutní minimum. Vidíte jak snadné je zapomenout na jeden velmi důležitý lék s mimořádně silným a rychlým farmakologickým efektem. Lékaři se tomu bohužel dost brání aby měli lékárnici stejné informace o pacientech a GDPR udělalo také své. Myslím, že samotný příbalový leták dokáže dostatečně vystrašit a mnoho lidí i z tohoto důvodu léky správně neužívá. Některé důležité informace není zkrátka možné ve stručnosti správně podat, máme-li na mysli konkrétního pacienta, kterému chceme pomoci a ne jen získat finanční odměnu od pojišťovny. Potom také nemohou být  léky dostatečně účinné. Může se i zvyšovat riziko nežádoucích účinků.  Stoptussin nedoporučuji kombinovat s Mucosolvanem. Může komplikovat vykašlávání nadbytečného hlenu. Zejména u osob, které mají citlivější průdušky. To je můj letitý poznatek. Osvědčuje s elépe samostatně, je-li správně dávkován. Sekretolytika pak musí být správně  a  dostatečně dávkovaná  také( je třeba zohlednit nejen věk ale také váhu dítěte). Měla by být rovněž užívaná ve správný čas. Účinná být musí za této podmínky a za podmínky, že pacient není dehydratovaný. Jiná možnost v podstatě není. Mechanismus jejich působení je naprosto jasný a jednoduchý.
Léky na předpis
Zdravím pane doktore,syn není astmatik,léčí se jen na alergologii,má oslabenou imunitu.Užívá Desloratadine v tabletách.Bude mu devět,měří 156 cm a váží 60 kilo.Má časté infekty přes zimu.Teď užívá ještě Luivac.
Martina
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Děkuji za upřesnění, Martino. Myslím si, že jak po odborné, tak právní stránce nebyl volen lék správně. Informace výrobce směrem k odborné veřejnosti je jasná.  Na druhé straně Erdomed je zpravidla velmi dobře snášen a je skvělým mukolytikem. U pacientů s podobnými obtížemi jako má váš syn je vyšší riziko hypersensitivní reakce. Tento nežádoucí účinek ale není příliš častý. Doporučuji synovi koupit Mukosolvan Junior sirup, pokud má ještě problém odkašlat. Dbejte na dostatečný příjem vody, aby syn nebyl dehydratovaný Pokud by tomu tak bylo, příznivý účinek léku se nemůže projevit v plné míře či vůbec.
Léky na předpis
Dobrý den pane doktore,chtěla jsem se poradit.Paní doktorka včera napsala synovi
lék Erdomed na kašel.V příbalovém letáku jsem si přečetla,že přípravek není vhodný pro děti a mladistvé.Syn bude mít devět let za dva měsíce.Myslíte,že mu léky můžu dávat bez obav?Děkuji za zprávu a všechno nejlepší v novém roce.Sleduji Vaši poradnu celkem pravidelně a mně už jste taky poradil.Martina
Martina
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Dobrý den, Martino. Má syn vážnější dýchací obtíže? Je astmatik? Užívá nyní ještě jiné léky? 
Léky na předpis
Dobrý den, po plicní embolii užívám lék Pradaxa.Vyhýbám se alkoholu,ale v dnešní době silvestra bych chtěl vědět, co si můžu dovolit.
Děkuji
Josef
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Dobrý den, Josefe. Alkohol může ovlivňovat osud většiny léků v lidském organismu. Může zejména ovlivnit jejich přeměnu i zvýšit riziko vážnějších a vážných zdravotních komplikací. Pokud si ale dáte skleničku šampaňského o půlnoci na přípitek, nelze očekávat v kombinaci s Pradaxou nějaký problém. Přeji hodně zdraví.
Léky na předpis
Beru Trombex ,Agen prosím můžu vzít od bolesti Talvos forte? děkuji
Slámová Jana
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Jaké všechny zdravotní obtíže máte, paní Slámová ? Užíváte ještě jiné léky či doplňky stravy? V jakém dávkování? Talvosilen chcete ožívat jen občas? Na jaké obtíže?
Léky na předpis
Dobrý den,chci se zeptat jestli se může kombinovat aulin s MTX (methotrexatem).Léčím se s revmatoidní artritidou a užívám Methotrexat 15 mg a denně jeden sáček aulinu na noc. Při velkých bolestech beru občas medrol 4mg. Někde jsem slyšela že se aulin aMTX spolu nesmí užívat. Děkuji vám za odpověď.
Jana
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Dobrý den, Jano. Je dobré se určitě této kombinace vyhnout, je-li to jen  trochu možné. Aulin někdy ale dokáže zázraky... Tato kombinace určitě zvyšuje riziko poškození trávicího ústrojí, jater, či ledvin. Nimesulid (Aulin) by se neměl používat déle než 15 dní v kuse. To je doporučováno samotným výrobcem ! Lékař musí tedy při předepisování obou léčiv pečlivě zvážit aktuální zdravotní stav, upozornit na tato rizika a stanovit jak dlouhou dobu by měl konkrétní pacent lék užívat, v jakém případě a v jaké dávce. Dlouhodobá kombinace těchto léků by neměla, podle mého názoru, přicházet v úvahu. U revmatoidní artritidy to není pro lékaře lehké rozhodování jakým způsobem pacientovi od obtíží co nejvíce pomoci.
Léky na předpis
Dobry den,

psala jsem o leidenske mutaci v rodine, beru pripravek valafee (ziji v Nemecku), prestim jsem brala ayreen v CR, predla jsem pak na valafee, ze by to melo by na stejne bazi jako ayreen. Rada bych vysadilo antikoncepci co nejdrive, ted beru 12 tabletku. Dekuji
daniela
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Dobrý den, Danielo. Já bych doporučil již nepokračovat a užívání ukončit. Mestruační cyklus se postupně srovná. Rozhodující slovo by ale měl mít lékař, který vám antikoncepci předepisuje a má o vás informace o zdravotním stavu.
Léky na předpis
Dobrý den chtěla bych se zeptat. Beru teď antibiotika a pravděpodobně z nich mám přemnožené kvasinky v pochvě. Mám se začít léčit hned, nebo až po dobrání antibiotik? Poslední mám až v sobotu, připadá mi dlouhá doba s léčbou mykózy čekat. Na druhou stranu zase nechci, aby se mykóza vrátila, když bych antibiotika brala déle, než léčila mykózu... Děkuji za pomoc
Marcela
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Dobrý den, Marcelo. Nemám bohužel o vás dostatečné informace. Nevím také, do jaké míry je momentálně problém obtěžující. Obecně bych spíše preferoval počkat, jestli si tělo neporadí samo a poševní mikroflóra se sama dostatečně nestabilizuje.  Jestli máte problémy tohoto typu častěji, je to méně pravděpodobné. Léčba mykotické infekce může pomoci, ale může zároveň přispět k tomu, že se budou vaginální infekce opakovat častěji.
Léky na předpis
Dobry den,


byla mi v rodine zjistena leidenska mutace v rodine, ja to nemam jeste potvrzene, cekam na termin na hematologii. Beru ale antikoncepci, vcera mi bylo receno na gynekologii, ze ji muzu brat dal dokud se to nepotvrdi ci nevyvrati... Jenomze ja bych ji rada vysadila, vzdyt je to moje telo a ja si muzu sama rozhodnout, jestli to mohu brat ci ne. Mohu ji jen tak vysadit? Prosim o info, dekuji.
daniela
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Jaký přípravek používáte, Danielo?
Léky na předpis
Dobrý den, odepisuji ještě k dotazu na používání Reishi extraktu, Cordycepsu v kombinaci s Warfarinem. Reishi a Cordyceps jsou výrobky od firmy Pharmacopea Ltd., London. Zastoupení v ČR Pharmacopea CZ s.r.o.,Praha (www.superionherbs.cz). Děkuji.
Petr
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Děkuji za upřesnění, Petře. Interakci těchto doplňku stravy s warfarinem nelze zcela vyloučit. Interakce může rovněž vznikat již v trávicím ústrojí. Pokud oba přípravky chcete užívat, nezbývá nic jiného než se držet stále stejné dávky a monitorovat hladinu warfarinu. Zásadní medicínský problém v tom ale nevidím.  
Léky na předpis
Dobrý den, užívám léky a to Warfarin 5mg, Letrox 100 a Cordarone. Chtěl bych se zeptat zda mohu s těmito léky současně užívat bylinné doplňky
Reishi extrakt a Cordyceps. Děkuji Petr
Petr
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Dobrý den, Petře. Vzhledem k užívání Warfarinu, bych se těmto doplňkům stravy raději vyhnul.  Abych je mohl  případně doporučit, musel bych znát opravdu detailně výsledky kvalitativních analýz a místo výroby. Warfarin je látka, které se velmi dobře váže na bílkoviny krevní plasmy. Řada látek pak dokáže warfarin z chemické vazby vytěsnit. Tím dochází ke zvýšení koncentrace volného warfarinu a ke zvýšenému riziku krvácivých stavů.  To je základní riziko, které může nastat a doplňky stravy o kterých nevíme jak se přesně chovají mohou toto riziko zvýšit.
Léky na předpis
Dobry den lekar me napsal na spani derin 9,25 mga rivotil 9,5 mg ranojsem Cmp a uzivam trombex aleky na tlak carzap euthyrox a sortis ma. Strach pak z odvykani jak mate nazor a take u derilu je moznost srazeni. ? - otázka upravena poradcem
Karel
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Dobrý den, Karle. Váš zdravotní stav vyžaduje pečlivé sledování. Kombinace léků může i zvyšovat riziko krvácivých stavů. Na druhé straně je třeba si uvědomovat, že naopak ke zvýšenému riziku srážení krve, kterého se právem obáváte, přispívá nedostatečný příjem vody. Lidé v pozdějším věku mají pocit žízně potlačen. Někdy mohou mít problémy i s polykáním tekutin  a nápoj je třeba  individuálně zahustit speciálními přípravky. Přeji vám hodně zdraví, nespoléhejte jen na lékaře a jděte zdravějšími životnímu stylu naproti jak jen to je možné.
Léky na předpis
Dobrý večer, však Nimesil řešil akutní stav - měla jsem tyto potíže s krční páteří poprvé a také vím proč (mokré vlasy v kombinaci s průvanem) a určitě si budu pamatovat, aby se to již neopakovalo :-) . Jde mi teď spíše o to, zda Nimesil doužívat až mě nebude krk bolet vůbec, nebo v kombinaci s chřipkou raději nebrat. Děkuji
Eva
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Nimesil je výtečný lék, Evo, ale může mít  v ojedinělejších případech  velmi závažné nežádoucí účinky. Proto ho doporučuji užívat jen nezbytně dlouhou dobu a to nejdéle 2 týdny. Tak jak  svůj zdravotní problém popisujete, léčbu tímto lékem bych ukončil.
Léky na předpis
Dobrý den, mohla bych se prosím zeptat? Od čtvrtka užívám Nimesil (ústřel krční páteře) a teď se mi přidalo nějaké nachlazení - bolest v krku, rýma, mám pocit na teplotu (ale nenaměřím žádnou). Mám Nimesil vysadit - četla jsem, že se nemá užívat při chřipce a nachlazení. Krk už mám lepší, ještě ne 100%, ale bez léku na bolest to zvládnu. I když lékařka mi říkala, že Nimesil mám brát minimálně 5 dní 2x denně, pak 1x denně... Dnes mě celkem hodně bolí hlava a nevím, zda je to tím nachlazením, nebo třeba nepříznivými účinky Nimesilu. Děkuji za radu, Eva
Eva
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Těžko, mohu posoudit, vaše obtíže, Evo. Jestli obtíže s krční páteří ustoupily, spíše bych lék vysadil a nechal si poradit, jak těmto obtížím do budoucna předcházet. Vhodné každodenní cvičení je normální postup. Nimesil může  pomoci řešit jen akutní stav.  Přeji vám, abyste se brzy cítila lépe.
Léky na předpis
Může se současně užívat Eliquis a Superželezo ?
Václav Jareš
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Dobrý den, Nevím o tom, že by byla popsána interakce mezi užíváním železa a apixabanem (Eliquis). Železo ale velmi rádo tvoří komplexní sloučeniny i v trávicím ústrojí. Může pak teoreticky dojít jak k snížení využití železa, tak ke zhoršenému využití apixabanu. Jestliže chcete užívat Superželezo dlouhodobě,  doporučuji jej raději užívat cca 2-3 hodiny po užití Eliquisu.
Léky na předpis
Dobrý den. Psala jsem Vám ohledně současného užívání Neurontinu a Tebokanu. Ano, jsem 30 let diabetička 1. typu na inzulínu. Neurontin beru již mnoho let na neuropatii (bolesti, křeče, mravenčení), dále užívám ještě Prestarium neo combi a Simvastatin. Po operaci otosklerozy mne trápí nejen silný tinitus, ale navíc jsou mi velmi nepříjemné, až bolestivé, i jakýkoli běžné silnějsi zvuky (auta, vlaky, děti, skupinka mluvících lidí apod.), což mně mnohdy znemožňuje normálně žít. Proto jsem chtěla vyzkoušet přípravek Tebokan. Nyní jsem však měla kontrolu na ORL a lékař mi doporučil Triticco (Na Tebokan jsem se ho už bohužel nezeptala.). Nevím, jestli můžu tohle vše dohromady užívat. Velice Vám děkuji.
Ivana
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Trittico nic moc nevyřeší, Ivano  a spíše vám ještě zhorší kvalitu života, nebudu-li mít na mysli  řešení psychických obtíží charakteru depresivní poruchy. Uvědomuji si  jak je jsou zmíněné problémy obtěžující. Ještě bych raději zkusil  něco jiného. Osobně bych spíše volil jako první krok Cavinton a když se nedostaví žádné zlepšení, zkusil bych i Tebokan nebo Tanakan (je volně prodejný). Ve své lékárenské praxi jsem zažil velmi příznivé výsledky jak s Cavintonem , tak Tanakanem.  Tak jak obtíže popisujete, vsadil bych nyní spíše na Cavinton (je-li dostupný).  Smysl může mít i užívání Milgammy N v tabletách po dobu 4 týdnů. Kombinace s Cavintonen či Tanakanem je možná.  
Léky na předpis
jde dohromady prothazin a fokusin?mam kašel a dostal jsem prothazin a bylo me strašně v noci to se neda ani popsat !
Vilem
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Dobrý den pane Viléme. Kombinace je možná.  Obtíže ale mohou spíše souviset s Fokusinem a oslabením organismu. Jak dlouho Fokusin užíváte? Snášel jste ho zatím dobře? Užíváte ještě další léky?   Měříte si krevní tlak?
Léky na předpis
Dobrý den pane doktore,¨během posledních 6 měsíců jsem prodělala ischemickou cévní mozkovou příhodu a za 5 měsíců transitorní ischemickou ataku. Po ICMP mi byl naordinován Anopyrin, bohužel přišla ataka a k anopyrinu jsem dostala na jeden měsíc Trombex 75 mg. po měsíci beru již jen Trombex, dále Euthyrox, Atoris a vzhledem k psychickým problémům mi bylo nasazeno Trittico a Seropram. prosím o sdělení zda Trittico a Seropram nemohou snížit účinek Trombexu. Děkuji za odpověď. Věra
Věra
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Dobrý den, Věro. Ke snížení účinku zřejmě dojít nemůže, nebo je nevýznamné. Nevím o této interakci, že k ní reálně docházelo.  Na druhé straně může být vyšší riziko krvácivých stavů (Tritico).  Anopyrin byl vysazen správně. Je  nutná pravidelná kontrola srážlivosti krve. Přeji hodně zdraví a bojujte! Správně volená medikace a úprava životosprávy dokáže zázraky. Dbejte na dodržování předepsaného dávkování.
Léky na předpis
Prosím jestli se tyto léky netlučí.Warfarin 2mg-Cordarone,Triplixan,Rosucard 20mg,Milurit100mg,Magne B6,Calcium,Cipralex 10mg. V lékarně mě upozornily že Cipralex se nehodí s jedním lékem.Bohužel jsem zapomněl s kterým. Děkuji moc a prosím pomožte mě.
Vladimír Čermák
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Dobrý den pane Čermáku. Léků užíváte docela dost a je patrné, že za to může i vaše životospráva. S vysokou hladinou kyseliny močové a krevních tuků se dá určitě něco dělat a ve většině případů léky nemusí být potřeba. Klíčové tedy pro vaše zdraví je volit správný jídelníček a zbavit se nadváhy, pokud ji máte. Předpokládám , že jste v pravidelných intervalech kontrolován. Je nutné pečlivě sledovat srážlivost kve. Kombinace těchto léků je teoreticky možná. Přeji vám hodně zdraví a nespoléhejte prosím jen na léky a na lékaře.
Léky na předpis
Dobrý den, chtěla jsem se zeptat pro již není dostupný Ibalgin 400mg 100 tablet
Dagmar
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Dobrý den, Dagmar. Mám informaci, že od 20.11. by měl být Ibalgin 100x400 mg opět u distributorů léčiv. Očekával bych, že v prosinci už bude v lékárnách.
Léky na předpis
Dobrý den, je mi 36 let a měla jsem ted přeležený krk, že mi bolest vystřelovala do ruky a do hlavy,až jsem musela po 2 dnech naštívit lékaře. Předepsal mi Mydocalm, Nimesil a Milgamma. Zdá se mi,že je to až zbytečně moc podobných léku na ztuhlost krčních svalů, která trvala 2-3 dny. Nestačil by je jeden přípravek? Děkuji
Ilona
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Všechna tři léčiva mají velmi rozdílný mechanismus působení, Ilono. Tak jak  jste vše popsala se zdá, že Milgamma je naprosto zbytečná, Nimesil je luxusem a Mydocalm-Forte 1 tbl na noc po dobu 3 dnů by problém mohl  vyřešilt, pokud byste si upravila lůžko tak, aby se riziko recidivy minimalizovalo. Osobně bych to řešil opakovanou aplikací  horkého, ale suchého obkladu. Úleva se musí dostavit během hodiny, jde-li o banální příčinu. Svaly se horkým teplem snadno uvolní.
Léky na předpis
Zdravím pane doktore,celkem pravidelně sleduji Vaši poradnu,dříve jsem Vám psala kvůli mamince,poradil jste.Dneska se na Vás obracím se svým problémem.Je mi 45,před dvěma lety jsem spadla na koleno,od té doby se mi zhoršovalo,bolest,otoky.Diagnóza artróza,poslední dobou mě koleno bolí,obstřiky nepomohly,pan doktor mi předepsal lék Surgam 300mg.Mám trochu obavu,léky neužívám žádné.Na bolest si dám pivo,to mi pomáhá.Tak se ptám mohu ná tento lék pít pivo?V lékárně mi řekli,že to až tak nevadí,ale s mírou.V příbalovém letáku je není vhodné pít alkohol,zajímá mě Vás názor,třeba dvě tři piva třikrát týdně.Děkuji za zprávu.Hezké dny.Petra
Petra
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Dobrý den, Petro. kyselina tiaprofenová, kterou Surgam obsahuje,  může způsobovat v kombinaci s tvrdým alkoholem  vážné poškození sliznice jícnu, žaludku i dalších částí trávicího ústrojí. Pokud ale budete pít pivo jen občas a v množství které jste uvedla, žadné zdravotní riziko v tom nevidím. Pokud budete užívat Surgam, tak jej užívejte spíše na noc. Dojde tak ke snížení zánětlivých reakcí a snížená bolestivost umožní lepší spánek. Budete-li jej užívat i přes den, snížená bolestivost povede k nepřiměřené zátěži poškozeného kloubu a k prohlubování obtíží. Bolest je informace pro nás, abychom se chovali jinak a uvědomili si, že něco není v pořádku. Máte-li nadváhu je dobré to napravit, aby se omezila zátěž nosných kloubů. Dbejte na vhodnou obuv. Přeji hodně zdraví.
Léky na předpis
Dobry den, beru antikoncepci + cca pred tydenm jsem zacala brat lactobacyly, mohiu narusit ochranu? Dekuji za info!
alena
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Ne, Aleno. Buďte klidná.
Léky na předpis
Donry den beru antikoncepci, ktere je razena podle dni, Beru ji vzdy pravidene v 18 hoin vecer, vcera jsem kolem 20 hodiny dostala bolet bricha a citila pohyby ve strevech. Pote se to uklidnilo, kolem 2 hodiny ranni jsem sla na zachod a dostala jsem prujem. Muze toto ovlivnit ucinnost antikoncepce, co mam ted delat
Daniela
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Je to velmi velmi  nepravděpodobné, Danielo. A ještě jste velmi důsledná v užívání přípravku !  Normálně pokračujte dál. Nemějte žádné obavy.
Léky na předpis
Dobrý den, doplňuji informace k otázce ohledně současného užívání Neurontinu 300 mg 3 krat denně a Tebokanu: Mám neuropatii a trápí mne silný tinitus, proto bych chtěla vyzkoušet přípravek Tebokan. Po přečtení příbalového letáku Tebokanu si však nejsem jistá, zda je vhodné jeho užívání společně s Neurontinem. Moc Vám děkuji.
Ivana
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Není mi jasné, Ivano, proč vám byl nasazen Neurotin. Kvůli úzkostné poruše ?  Neuropatické bolesti? Jste diabetička? Užíváte ještě jiné léky?
Léky na předpis
Dobrý den, již měsíc mě trápí zácpa. Ale vážně trápí. Mám bolesti břicha, rekta. zaznamenala jsem i častější odchod plynů. Dnes ráno po snídani jsem cítila tlak a bolest žaludku. Současně na záchodě přerušovaně močím asi jak se snažím vyprázdnit. Každopádně užívám měsíc pregabalin na gen.úzkostnou poruchu. Byla mi diagnostikována před 5 měsíci. Užívala jsem lyricu, která obsahuje stejnou účinnou látku.Po té jsem žádné potíže se zažíváním neměla. A teď se ptám, zda moje potíže mohou být zapříčiněny užíváním pregabalinu? A nebo s tím v takové míře nesouvisí? Plánuji jít k praktikovi, ale mám pocit, že mi řekne, že to mám od nervů. Přitom momentálně se cítím psychicky dobře až na to, že mě trápí trávicí a vylučovací problémy. tak nevím no.
Jana
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Dobrý den, Jano. Ano, pregabalin může zácpu způsobovat, nebo se na ní podílet. Většinou má zácpa více příčin najednou. Mezi ně patří nepřiměřený jídelníček (například vysoká konzumace zeleniny či cereálních výrobků) a nedostatečný příjem  vody. Na vzniku zácpy se mohou podílet i další léčiva či vyšší příjem vápníku formou doplňku stravy.
Léky na předpis
Dobrý den,beru Jentadueto 1000 2x denně,glimepirid 1/2 a metformin teva 1000 1x,sortis 10 1x,odpovídám na vysazení asentry 50 a jak dlouho ji můžu brát
Simona
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Dobrý den, Simono. Díky za upřesnění. O vysazení Asentry musí rozhodnout lékař-psychiatr.  Respektujte prosím jeho pokyny. Asentru je možné užívat s léky, které jste uvedla.
Léky na předpis
Dobrý den, je možné při užívání léku Neurontin 300mg 3 krát denně brát přípravek Tebokan? Děkuji.
Ivana
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
A jaké obtíže máte, Ivano? Můžete mi prosím popsat váš zdravotní stav?
Léky na předpis
Brala jsem leflugel, surgam a metypred, vcera mi bylo zmeneno na metotrexat zatim jednou tydne druhy den pak acidum folicum a 2x denne tramal
Ptackova
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Paní Ptáčková, veškerá medikace musí reagovat na aktuální zdravotní stav a je nutné ji vhodně upravovat, aby nebyla nabytečná a zbytečně nepřispívala ke zdravotním obtížím. Musí o ní rozhodovat lékař. Nemohu vám dát bohužel žádné doporučení. Váš zdravotní stav je příliš komplikovaný. Snad jen, že postrádám v medikaci lék, který by chránil sliznici žaludku před působením některých léků jako je třeba Surgam, či právě  nyní Metotrexát.  Je důležité také vědět, že účinek metotrexátu snižuje kyselina listová, kterou užíváte. Způsob dávkování a užívání léčiv je tedy třeba co nejlépe promyslet. Vhodné stravování pak musí být samozřejmostí.
Léky na předpis
Dobrý den,
pane doktore mám dotaz. Moje dcera je momentálně těhotná v 6. týdnu. Léčila se asi dva roky na akné. Teď je v podstatě skoro v pořádku ale má stále brát Differine. Odmítá tento lék vysadit. Prý jí lékař na kožním řekl, že lék se prakticky nevstřebává a když trošku omezí množství krému (má doporučeno množství kuličky hrášku), tak je vše ok. Prý je látka v tomto léku hodně vzdálená klasickým retinoidům Nicméně pro mě hovoří příbalový leták jasně. Svoji dceru na jednu stranu chápu, akné by ji mohlo dost vykolejit a psychika je v těhotenství taky důležitá. Na druhou stranu příbalový leták léku naznačuje jakoby se jednalo lék nebezpečný. Prosím můžete mě nějak uklidnit?
Karolína
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Dobrý den, Karolíno. To je ta naše česká povaha. Nic nejsme schopni dělat pořádně a doopravdy a  ještě si myslíme, že jsme nejchytřejší a máme zlaté ručičky...  Příbalová informace to říká jasně a držel bych se toho.  Nesnažil bych  se to obcházet, jak je to naším  národním zvykem. "Nepožívejte přípravek pokud jste těhotná". Výborně srozumitelná věta výrobce. Adapalen má dosti vzdálenou strukturu k retinoidům a působí na jiném místě. Opatrnosti není však nikdy dost. Vždy je to o souhře více nepříznivých okolností. Jakékoliv riziko ohrožení plodu v 6.týdnu těhotenství  způsobené přímo tímto přípravkem osobně ale vylučuji, pokud byl lék požíván podle příbalové informace. V používání léku ať dcera nepokračuje a těší se společně s vámi na miminko !
Léky na předpis
Dobry den, chtela bych se zeptat ktery z leku na bolest pri revmatoidni artritide je lepsi varianta?? Palgotal vs Tramal retard..
Ptackova
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Dobrý den paní Ptáčková. Co užíváte nyní a v jakém dávkování? Jaké další léky užíváte?
Léky na předpis
Dobrý den, objevili se nám v rodině roupi (bez příznaků, našla jsem jej náhodou v pochvě). Jsme zaléčeni Vermoxem(schéma dle letáku) Pyrvinium už u nás neexistuje. Zaráží mě dávkování. Máme 3 děti: 11 a 9 let a 21m. Dávkování pro všechny vč nás dospělých je stejné. Přitom pokud se podívám na antiparazitika prodávaná v DE (Pyrcon, Molevac), jsou dávkovaná podle hmotnosti. Jde mi o to, že u malého zabral lék asi nad rámec. Kromě roupů z něj po druhé dávce vyšly i dětské tasemnice. U 2 bratrů byla stolice čistá, u mě ne. Přesto, že nikdy nic nenajdu, mám pocit, že mě svědí svěrač. Nemělo by být dávkování vyšší? Dle logiky totiž 100mg tableta u 12kg dítěte bude fungovat líp, než 100mg tableta u 110kg dospělého chlapa a dávkování by se tedy mělo přizpůsobit, aby odčervení bylo opravdu úspěšné a ne jen na oko, když už je to takový "sajrajt" do těla. Jaké by případně mělo být dávkování, aby lék zabral opravdu 100%? A nebo bude lepší sehnat z DE zmíněné preparáty? Děkuji za odpověď - otázka upravena poradcem
Katka
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Dobrý den Kateřino. Obvyklá dávka je 100mg a v případě dospělého člověka je v některých případech možné dávku zvyšit. Je ale také důležité, aby byl lék užíván se stravou, která je dostatečně bohatá na tuky. Jedině tak lze zaručit dostatečné vstřebávání účinné látky. Léčbu je nutné opakovat v rámci celé rodiny. Pokud děti chodí do školky, je třeba o problému informovat. Primárním původcem nákazy může být jiné  dítě.  Je třeba dbát na přísnou hygienu, dokud problém v rodině zcela nevymizí.
Léky na předpis
Dobrý den, prosím o radu užívám léky letrox, gopten4mg, helicid, a večer amitritylin25mg, večer. Je užívání těchto léků bezpečné, nejsou tam žádné interakce, letrox4mg užívám asi 10 dnů, doposud jen 2g.Pali mě pořád na hrudi a mám pocit jako by mě kopalo srdce, EKG jsem mela v pořádku,srde jako by cítím jak mi buší, puls mam 75az82, jsem z toho už celá rozhozena. Manžel se už 2roky léčí na karcinom tl. střeva. Může to dělat i navýšení gopten, jak dlouho to může přetrvávat, děkuji moc za Vaši odpověď, nebo nějakou radu, Iva
Iva
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Dobrý den, Ivo. Na kombinaci nevidím nic  až tak problematického z obecného pohledu na možný výskyt lékových interakcí. Prosím, dbejte pečlivě na dostatečný příjem vody. Často jsou tyto obtíže spojeny jen s dehydratací. Puls se pak může srovnat velmi rychle a pocit vnímání tlukotu srdce automaticky ustane také. Je dobré si nápoj dát do1,5l  PET lahve. Takto snadno zjístíte, kolik za den toho vypijete. 1,5 l je v tomto počasí zpravidla dostačující množství. Bolí vás na hrudi při námaze? Při silném nádechu? Protože užíváte Helicid, může být pocit pálení způsoben trávicími obtížemi. Zkuste Helicid užívat jen na noc. Dbejte na střídmé ale pestré stravování.
Léky na předpis
Dobrý večer.Jsem po hysterektomii 3.roky. Je mi 53.let a beru léky-trombex,euthyrox,lamotrigin.Chtěla jsem se zeptat,zda můžu brát na přílišné pocení menoflavon a na kosti.A na psychický klid zároven stimulen.Děkuju a přeju hezký večer.Renata.
Renata
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Dobrý den, Renato. Menoflavon je v pořádku. Stimulen ale k Lamotriginu raději nepřidávejte. Nevím jak dlouho jej užíváte.  Pozitivní účinek se  ale může dostavit až za nějaký čas a je nutné počáteční obtíže překonat. Účinek obsahových látek  různých rostlin ve Stimulenu lze těžko předvídat.
Léky na předpis
Dobrý den,už druhý rok beru po smrti syna Asentru nejdříve 100 a ted 50 jak dlouho ji můžu ještě brát,jsem diabetička.Děkuji za odpověd
Simona
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Dobrý den, Simono. Nezbytně nutnou dobu. Zdá se, že lékař již uvažuje o postupném vysazení a že se váš psychický stav zlepšuje. Náhlé vysazení určitě vhodné není. Jaké všechny léky užíváte?
Léky na předpis
Dobrý den,
pane doktore jsem 36 dní od poslední menstruace a dnes jsem zjistila těhotenství. Nevím kdy došlo k oplodnění. Mám pár věcí, které se v těhotenství nesmí, piju děnně 1 dc bílého vína. A používám na obličej lék Differine. Můj dotaz mohla jsem iblížit miminku?
Sára
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Nemohla Sáro. Alkoholu se ale již vyhněte. Differine bych také nepoužíval. Do budoucna nedoporučuji pít ani 1 dcl vína pravidelně každý den. Pijte ho jen občas na chuť. Hlavním důvodem by nemělo být ale zlepšení nálady či kompenzování stresu.
Léky na předpis
Dobrý den, pane doktore chtěla bych se poradit. Po roce marné snahy bojovat přírodní cestou s akné na zádech, jsem to vzdala a zašla k lékaři. Ten mi předepsal Duac gel s tím, že po té co ho vypoužívám budu pokračovat Akneroxidem 5. Zajímá mě hlavně vaše odborné znalosti ohledně těch účinných látek v těchto lécích. Působí to jen na povrchu? Nedostane se mi to dovnitř do těla?O to mi hlavně jde. Nechci aby se mi něco dostalo dovnitř organismu
Zora
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Dobrý den Zoro. Podle mého názoru léčivé látky z těchto přípravků neprocházejí kožní barierou do krve. Při pravidelném a dlouhodobém užívání se ale nevyhneme kontaminování okolního prostředí včetně oděvu. Prachové částice pak vdechneme či spolkneme. Slizniční cestou se velmi malé množství  rozličných kontaminantů dostává do našeho těla každý den. I z toho důvodu bychom měli pečovat o životní prostředí  a  zbytečně nepoužívat to, co není nezbytné. 
Léky na předpis
Dlouho době jsem brala dormicu neni sběru teď hypnogen10 dvě tablety mohl byste mi pořadí jaký lék je místo dormicum15 děkuji
Madecka
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Dobrý den paní Madecká. Pokud vím, není na trhu žádný další lék, který by obsahoval látku midazolam. Ta je právě obsažena v přípravku Dormicum. Po chemické stránce je mu nejlblíže cinolazepam, který obsahuje lék Gerodorm. Snažte se ale užívání hypnotik omezovat. Pravidelné užívání je cesta do pekel. Mimo jiné často dochází i k závilslosti. Hledejte jiná řešení jak se s poruchou  usinání a spánku vypořádat. Já sám mám také problémy se spánkem, ale vzít si hypnotika mě nenapadne.
Léky na předpis
Dobrý den, můžou se tyto léky dohromady užívat.Zoloft 100 mg 1-0-0
Loradur mitte 1-0-0
Rosucard 40 mg 1-0-0
Stacyl 1-0-0
Trittico 75 mg 0-0-1
Děkuji za odpověď

Yvona
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Dobrý den, Yvono. Neznám bohužel detailně váš zdravotní stav a nemohu posoudit všechny v souvislosti. Kombinace léků Trittico a Zoloft, může zvyšovat riziko serotoninového syndromu a předepisující lékař musí posoudit zda je reálné.  Určitě chodíte na pravidelné kontroly. Ostatní léky by možná šly do budoucna správnou životosprávou  vysadit a nemusí být nutné. Snažil bych se aktivně s medikací něco udělat. 
Léky na předpis
Dobrý den,zajímá mě zda mohu v těhotenství užívat Zineryt na akné?Děkuji
Bára
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Dobrý den, Báro. Zineryt já osobně doporučit v nemohu. Je lepší se mu vyhnout.
Léky na předpis
Dobrý den,
pane doktore přidám se k Zuzaně, která užívala těhotná Duac gel, mám podobný problém, jen jsem ve 25. týdnu, a užívám Belakne, druhá má kamarádka má zase Belakne takřka celé těhotenství a to máme obě předepsané lékařem(stejným)Jsem teď celekem vyděšená? Neužíváme ho obě moc, pouze čelo a brada (množství jako hrášek). Moc prosím o uklidnění, co hrozí našim miminkům?
Karolína
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Karolíno, určitě je dobré se těchto přípravků vyvarovat během těhotenství. Riziko poškození plodu je ale spíše teoretické. Velkou roli hraje i množství škodlivé látky, se kterou žena přichází často do styku a které se dostane do zažívacího traktu. Obsahové látky se za běžných okolností  (podle mého názoru) nedostávají do krevního oběhu kožní barierou. Při shodě více nepříznivých okolností může problém nastat. Není určitě dobré pokoušet osud a je rozumné tyto výrobky v těhotenství zkrátka nepoužívat. Podle toho co jste uvedla, pusťte obavy z hlavy a těšte se na miminko.
Léky na předpis
Dobrý den,
pane doktore mám akné, je mi již přes 30 a váhám mezi dvěma lékařem nabízenými léky. Belakne nebo Duac Gel? Který z nich je silnější?Také mě zajímá, který se více vstřebává do organismu? Zajímá mě to také z důvodu, kdybych třeba otěhotněla a dozvěděla jsem se to později než při vynechané menses, který z nich působí více povrchově?
Verča
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Milá Verčo. Oba přípravky mohou udělat velmi dobrou službu, pokud se správně používají. Rozhodnutí bych nechal na lékaři. Potom respektujte příbalovou informaci u daného léku.  Jinak svůj názor  jsem napsal níže Karolíně. Snad bude pro vás dostačující. Příjemný den.
Léky na předpis
Pane doktore můžu současně užívat Oramellox a foxis? Obojí beru jenom nárazově při bolestech. Děkuji
Miloš
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Užívváte pravidelně ještě další léky, Miloši? Po samotném přípravku Foxis necítíte dostatečnéhou úlevu? Užíváte jej na noc? Napište mi prosím více informací.
Léky na předpis
Dobrý den,pane doktor moc prosím o radu. Zjistila jsem, že jsem těhotná, bohužel už 13. týden. Nepočítala jsem s tím, počítala jsem, dle sdělení, lékařů, že u mně přirozené těhotenství nehrozí. A je vidět mohou se plést, ale k věci, celou dobu používám na akné Duac Gel (malé množství jako kulička rybízu na čelo, tváře). Co byjste mi poradil? Hrozí něco miminku?Je lepší jít na potrat?
Zuzka
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Dobrý den Zuzko. Gratuluji !!!  Určitě nechoďte  na potrat. Riziko miminku z užívání léku nehrozí. Lék nyní  už nepoužívejte a vše bude určitě v pořádku.