Čtvrtek 26. listopadu 2020, svátek má Artur
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 26. listopadu 2020 Artur

Poradna lékárníka a dietologa PharmDr. Martina Staňka

Poradna

Léky

Na otázky odpovídá

Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk

Lékárny jsou plné doplňků stravy a volně prodejných léků, ale jak se v nich orientovat? Jak vybrat ten nejvhodnější přípravek? Tyto otázky a mnoho dalších z oblasti volně prodejných léčiv a parafarmaceutik vám zodpoví lékárník s dlouholetou praxí PharmDr. Martin Staněk.

Nejvíce se ptáte

Poraďte se také

Poraďte se také


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.

*Označené položky jsou povinné.

Léky na předpis
Dobrý den, moc děkuji za Vaše otázky v souvislosti se ŠŽ. Léky mi byly nasazeny na základě pozitivních autoprotilátek aTPO 616, zatím bez hypo nebo hyper funkce ŠŽ, ale prý by mohlo jít o otázku času. Pořád trochu doufám, že by ten autoimun.problém odezněl, i když vím, že pravděpodobnost je malá. Myslíte, že je to možné a ŠŽ by byla schopna "znormalizovat a nastartovat"? Zkusím tedy na vlasy a kůži ten Methionin a Gelatinu Intens. a dala bych vědět. Ještě jednou Vám moc děkuji a přeji vše dobré. - otázka upravena poradcem
Jitka
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Dobrý den, Jitko. Je mi to moc líto, je to ale nepravděpodobné. Autoimunní proces neumíme zatím zastavit žádnými léčivy. Nevyloučil bych to ale v blízké budoucnosti. Nové výzkumy léčiv a vakcín jdou potřebným směrem.  Jinak to není ale žádná tragédie. Jen si zkrátka každý den doplníte množství hormonu, které nestačí SŽ dodat. Trochu bych to přirovnal k užívání hormonální antikoncepce , mám-li na mysli nutnost pravidelného denního užívání. Někdy ale není snadné se na  substituční léčbu adaptovat. Pozor na přibírání na váze. Jídelníček si pečlivěji hlídejte a omezte příjem tuků a cukrů, pokud váha povyskočí . Přeji vám abyste byla v dobrých rukou a lékař  úpravu dávky vždy správně odhadl. 
Léky na předpis
Dobrý den, děkuji za Vaši odpověď. Před léčbou (11/2019) byly výsledky "Hraniční TSH/4,44" (fT4 14,70, fT3 4,3). Na onemocnění se přišlo náhodou a těžko říct, jak dlouho již do té doby probíhalo, neměla jsem obtíže - ani s vlasy, ani s kůží, ani jiné související. Na kontrole z dubna tohoto roku, tedy po zahájení léčby) byly výsledky TSH 2,64, fT4 13,50. Předem moc děkuji za radu. - otázka upravena poradcem
Jitka
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Díky  za upřesnění, Jitko.  Není snadné rozhodnout, kdy je nejlepší substituční léčbu zahájit. Já osobně, pokud byste neměla žádné obtíže, které by mohly s funkcí SŽ souviset, bych spíše vyčkal.  Zahájení substituční léčby je ještě větší přechodný náraz do látkové výměny, než když SŽ postupně snižuje produkci svých hormonů. Obtíže, které jste uvedla vás mohou doprovázet dlouhou dobu, protože tělo má problém se na metabolické změny rychle adaptovat. Zásah do hormonální regulace je velký. Hormony štítné žlázy nepřímo ovlivňují i látkové poměry v jednotlivých tkáních. To pak může mít za následek přesně to, co popisujete.  Klíčovou roli může hrát nedostatek  některých stopových prvků, minerálních látek v pokožce. Ta pak mění i osmotické poměry se kterými souvisí i dostupnost dalších látek  důležitých pro buněčné procesy. Doporučuji zkusit po dobu alespoň jednoho měsíce  kombinaci Gelantina Intensive (1 odměrka denně rozpuštěná ve vodě nebo odstředěném mléce 0,5% tuku) a Paralékárna Methionin Plus 2 tobolky za den. Budu rád, když se ozvete po měsíci, zda se dostavilo nějaké zlepšení. 
Léky na předpis
Vážený pane doktore, prosím Vás o radu ve volbě léku. Již rok kvůli zjištěnému autoim.zánětu štítné žlázy užívám Euthyriox 50 v dávkování1/2-0-0. V podobném čase (první měsíce jsem tomu ale nevěnovala pozornost) pozoruji jakoby pocitové "ztenčení kůže", hlavně v obličeji a pro mne již patrné řídnutí vlasů (zpočátku jsem si jen myslela, že se mi zjemnily). Domnívám se, že se jedná o nežádoucí účinek léku, i když jsem tento možný problém v příbalovém letáku nedohledala. S výsledky kontroly odběrů asi před třemi měsíci ale byla paní doktorka spokojená. Setkal jste se s tímto problémem a mohla by pomoci změna léku? Předem moc děkuji za radu. - otázka upravena poradcem
Jitka
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Dobrý den, Jitko. Není to o změně léku pro substituční léčbu, ale o správném dávkování. Máte prosím  k dispozici výsledky biochemického vyšetření krve?  Myslím si, že nedostatečná tvorba hormonů štítné žlázy způsobená autoimunním onemocněním není dostatečně kompenzována. I malé navýšení dávky teoreticky může problém vyřešit.
Léky na předpis
Dobrý den, pane doktore,
po odstranění žlučníku mně byl kvůli nadměrné tvorbě žlučových kyselin předepsán lék Vasosan P, který není běžně dostupný. Lze ho něčím nahradit.
Děkuji
Jitka
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Dobrý den, Jitko. Jaké máte prosím obtíže?  Jaký by byl hlavní důvod pro předepsání Vasosanu? Užíváte ještě jiné léky?  Napište prosím o sobě více.
Léky na předpis
Prosím o informáciu, či môžem užívať proti bolesti Milgamu, Novalgin a Voltaren gél. ak súčasne užívam Eliquis. Ak nemôžem užiť uvedené lieky, čo mi odporúčate? Ďakujem za odpoveď.
Jana
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Dobrý den, Jano. Neznám váš zdravotní strav a proto se nemohu k dotazu přímo vyjádřit. Co se týká možnosti vzniku významných lékových interakcí,  závažný problém zde nevidím.
Léky na předpis
Dobrý den pane doktore,
měla bych dotaz ohledně vitamínu D pro kojence.Dávali jsme kapičky Vigantol,jednu kapku denně.Po tom měla holčička úporné bolesti bříška,proto jsme nasadili Laktobacily BioGaia s vitamínem D.
V příbalovém letáku stojí,že pět kapek Biogaii pokryje denní dávku tohoto vitamínu(400 IU).Mohu se na to spolehnout,a opravdu toto množství stačí?Neradi bychom toto zanedbali
Děkuji za odpověď
Zlatka
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Dobrý den, Zlatko. Pokud používáte léčivo s obsahem vitaminu D, máte garanci, že deklarované množství vitaminu D skutečně obsahuje. Přesto uvedenému přípravku  Laktobacily BioGaia s vitaminem D důvěřuji. Denní dávku považuji za naprosto dostatečnou, jestliže miminko normálně prospívá a netrpí průjmy.
Léky na předpis
Prosím, mohu užít Letrox a Offloxin po sobě v jeden den?
Naďa Langhansová
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Dobrý den paní Langhansová. Přestože se oba léky užívají nalačno, doporučuji mezi nimi udělat hodinovou pauzu. Kterým ráno začnete je jedno. Riziko interakce v trávicím ústrojí je velmi malé. Nelze jí ale zcela vyloučit.
Léky na předpis
Dobrý den. Jsem komplikovaný případ. Mám autoimunitní onemocnění , dále kardiak, alergik , revmatismus atd. Mám alergii na antibiotika a některé potraviny . Dále velkou nesnášenlivost různých léků . Dotaz: Vyšetřením bylo prokázáno, že mám vysokou hladinu kyseliny močové a velmi nízkou hladinu kyseliny listové . Ovlivnit přirozenou cestou toto nemohu, protože potraviny, které by ovlivnily snížení KM , potřebuji zase na zvýšení KL. Je to bludný kruh a léky, které jsem dostala mi dělají problémy. Navíc . Užívám ještě další léky, ale , i když je např. v letáku uvedeno, že mi lékař má kontrolovat průběžně krev, žádný z nich to nedělá. To mám na to upozornit lékaře sama? Každého upozorňuji na mé problémy s léky , ale .... Nevím co dělat s KL a KM . Bludný kruh.
Ludmila
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Dobrý den, Ludmilo. Rozumím tomu dobře. S podobnými pacienty se setkávám 35 let. Z bludného kruhu se můžete dostat jen tehdy, pokud vám někdo správně poradí jak se máte stravovat a vy jídelníček budete dlouhodobě dodržovat.  Jídelníček se musí průběžně korigovat na základě kontroly zdravotního stavu. Aby se některé biochemické parametry zlepšily a vy se i zbavila některých léčiv, či omezila jejich dávkování, může trvat delší čas a je třeba s tím počítat.  V našem zdravotním systému bohužel chybí ambulance klinických farmaceutů a nutričních terapeutů, a proto je spotřeba léčiv tak obrovská a nesmyslná.  Systém našeho zdravotnictví bohužel nestojí na prevenci, ale  na spotřebě zdravotní péče. Jinak argumentaci ohledně nízké hladiny kyseliny listové a  vysoké hladiny kyseliny močové nerozumím.
Léky na předpis
Dobrý den, pane doktore.
Jaká je důvěryhodnost internetových prodejců léků? Na internetu lze občas sehnat přípravky, které v kamenných lékárnách nejsou. Lze věřit tomu, že je ten lék dobrý?
Václav
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Dobrý den, Václave. Internetový prodej léčiv určených  pro výdej na lékařský předpis je ve většině zemí EU nelegální. Myslím si, že riziko zásadních kvalitativních rozdílů je vysoké. Výrobci falcifikátů mají k dispozici špičkové technologie a nemají žádnou motivací tam dávat účinnou látku vysoké kvality. Volně prodejná léčiva doporučuji nakupovat cestou  jen našich  českých e-shopů jako je lékárna.cz, drmax, mojelékárna, či benu. U nás jsou již také velké tlaky, aby to byl povolen zásilkový prodej léčiv na RP a covid možná vše uspíší. Myslím si, že si vyrobíme zbytečný problém, protože se kolem léčiv motá stále více lidí bez farmaceutického vzdělání, kteří si  reálná rizika neuvědomují a nepůjde to tak snadno uhlídat. Navštívil jsem hodně evropských distributorů léčiv v různých zemích a musím říci, že k naší síti, včetně lékárenské, mám asi největší důvěru i když byznysový přístup i u nás začíná mít výrazně navrch.
Léky na předpis
Dobrý den,
užívám Citelak a Mirtazapin.
Můžu s těmi to léky použít lék Faktu na hemeroidy?
Moc Vám děkuji za odpověd.
Blanka
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Ano. Určitě, paní Blanko.
Léky na předpis
Dobrý den, mohu kombinovat Famosan 20mg ráno a večer s volně prodejným doplňkem GASTROTUSS. Měl by pomoci hojit zanícenou sliznici. Famosan beru teprve krátce, tak bych chtěl hojení podpořit. Užíval bych jej po obědě a po večeři, takže ne zároveň s Gastrotussem, ale s odstupem. Děkuji Jan
Jan
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Ano, Jane. Nevidím v tom problém. Jen si všímejte, které potraviny vám jícen dráždí a těch se snažte vyvarovat, nebo je konzumujte v jiné podobě. Obtíže zhoršují zejména octy, ovocné šťávy,  alkoholické nápoje, káva, některé koření, citrusové plody.... Jiným problémem je nadváha a nadměrný břišní tuk, který tlačí na okolní orgány včetně žaludku Také konzumace jídla v pozdějších večerních hodinách  může zhoršovat obtíže spojené s refluxní chorobou  jícnu. Dráždit a poškodit jícen mohou i některá léčiva jako je například Kalnormin  či Kalium chloratum, nebo léky ze skupiny tzv. bifosfonátů. 
Léky na předpis
Dobrý den pane doktore, prosím Vás,
mám ráno brát jako první lék
1/Letrox 50*
2/a pak-po půl hodině Omeprazol Teva Pharma 20 mg?* Jenom pro info další léky /musím krátit text/
3/Piramil Combi 10 mg/10 mg/1,0,0/* 4/Glimepirid Mylan 2mg /1,0,0/*
5/Rilmenidin Teva 1 mg/1,0,1/*
6/Allopurinol Apotex 100mg /0,0,1/-lék nebyl k dostání, mám už jiný lék Purinol 100 mg/1x denně/*
7/Od cévního lék.mám lék detralex /2,0,0/*
8/Pak beru asi půl r. lék Atoris 40 mg /1,0,0/*
Z linky bolesti /asi 20 let mám vyhřez. bed. plotén. a tak 10 let prokázanou artrózu kolen/ mi byly předeps. 3 násl. léky:
9/Magnosolv 365 mg /1-2x den./,
10/Gordius 100 mg/3x den./,
11/Paracetamol 500 mg /při bolesti/.
Je mi 60 let. Prosím Vás pane doktore, odpovězte mi hlavně na první dotaz ohledně léku Omeprazol.. a Letrox. Jinak mi prosím Vás napište, zda je vůbec možné, že ty všechny léky denně můj žaludek může bez problémů zpracovat.
Děkuji Vám mnohokrát za odpověď, hlavně i za Váš čas.
Helena

Helena
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Dobrý den, paní Heleno. Proč prosím užíváte Omeprazol? Jaké obtíže má řešit?
Léky na předpis
Dobrý den, maminka prodělala trombózu v lýtku, lékařka nasadila Xarelto nejprve 2xdenně, nyní 1xdenně po dobu tří měsíců. Nyní došlo k recidivě lupénkového exantému, který je už delší dobu léčen a kožní lékařka nyní doporučila užívání antibiotik Dalacin C. Prosím může maminka užívat tyto antibiotika společně s Xarelto.....? Není zde riziko krvácení ?? Mockrát děkuji. M.
Míša
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Dobrý den, Míšo. Užívá maminka pravidelně ještě i další léky?  Kolik je jí let? 
Léky na předpis
Hezky vecer mam dotaz-uzivam lek na diabetes 2 typu,ale mam nyni anginu a musim brat antibiotika ospen ,mam vysadit lek siofor ,ktery na cukr uzivam=dekuji za odpoved
viola
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Nevidím k tomu důvod, Violo. V opačném případě by o tom měl rozhodnout lékař.  Jen mohu z praxe obecně napsat, že pokud lidé s diabetem 2, typu upraví  dostatečně jídelníček a životosprávu, ve velkém množství případů je užívání tablet naprosto zbytečné. Přeji brzké uzdravení !
Léky na předpis
Dobrý den, pane doktore,
prosím o radu jak správně vysadit, Valdoxan 25 mg, který beru cca 2 měsíce za nový lék Eliceu 10 mg.
Předem děkuji za odpověd'. Marie - otázka upravena poradcem
MARIE
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Dobrý den, Marie. O vysazení léku by měl rozhodnout psychiatr. Je nutné volit pravou chvíli. Pravděpodobně nebude třeba dávku snižovat postupně. Je to výhoda tohoto léku. Přeji hodně zdraví.
Léky na předpis
Beru na ředění krve Eliquis. Mohu užívat doplňky stravy například Koenzym Q 10, vápník,hořčík, zinek atd. Děkuji
Marie
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Ano, paní Marie. Ty které jste uvedla tak určitě. Respektuje jen doporučené dávkování.
Léky na předpis
Dobrý den ,pane doktore v létě něco dělám na zahrádce to každý den sem tam něco z rýčem ,4x týdně kolo,pěškytak 2x týdně cca3km 1 za měsíc s turistama max 10km ,váha cca73kg na 160 ,cholesterol mám v limitu.Hodně jím zeleninu,hlava mi nebolívá a nimesil jen při bolestech asi po zvednutí něčeho i při chůzi třeba do lesa těch asi 2-3km na hřiby.Bolí mě jen bedra spíše v levo a je jedno noc noc či den.Jak mi nic nebolí tak jsem plná elánu s prací na zahradě.Nimesil jsem dostala loni jinak to byl ibalgin.Pomáhá mi kobereček s hrotama (kuzněcovův kobereček)na něj si lehnu na půl hod. a přestane bolet,ale jen když to není moc.Poslední leta jsem pracovala jako oš.zvířat což byla hodně těžká práce.Možná tam jsem si je zničila. .Děkuji Božena
Božena
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Paní Boženo. Pracovité a aktivní ženy většinou neznají zdravou míru a neví kdy s činností přestat a odpočinout si. Mám dojem, že je to i váš případ. Myslím, si, že nálezy na páteři které máte, dosti souvisí s aktivitami, které jste dělala a děláte.  Není ale cesta zpět. Výrazné omezení vašich tělesných aktivit, kdyby k nim došlo, by asi byla cesta do pekel.  Analgetika a protizánětlivé léky prohlubují problém, protože bolest méně vnímáte. Nyní bohužel asi  musíte k nějakému léku  sáhnout. Nimesil by se neměl užívat déle než 15 dní v kuse. Respektujte prosím doporučení výrobce.  Je to výborný lék. Má ale svá rizika. Pokuste se snížit váhu o 3-5kg a dlouhodobě si  ji udržujte pod 70kg. Dbejte na správnou obuv a to i doma. Doma doporučuji používat pantofle DR.Luigi.  Chrání před otřesy.Investujte do kvalitní sportovní obuvi, aby co nejvíce tlumila otřesy při fyzických aktivitách. Dbejte na to, aby vám lůžko co nejvíce vyhovovalo a nepřispívalo k problémům se zády. Zkusil bych kombinovat  lék s protizánětlivým a a analgetickým účinkem s léky, které ovlivňují spasticitu kosterního svalstva. Například Mydocalm či Dimexol. Ty bych zkusil užívat jen na noc. Pokud se efekt nedostaví, volil bych i dávkování přes den. Poraďte se prosím s lékařem  a uvidíme jak rozhodne. Co se týká léků s analgetickým a protizánětlivým účinkem, ibuprofen je dobrá volba. Otázkou je jen  jaké dávkování zvolit. Doporučuji  ale spíše užívat čípkovou formu léků podobné struktury jako je ibuprofen ( např. Ketonal čípky), Je možné použít čípky s léčivou látkou jiné struktury (Indometacin čípky 50 nebo 100 mg). Ve vašem věku je větší riziko předávkování. Protože užíváte ještě i další léky, riziko se zvyšuje. Je tedy důležité, aby lékař vše dobře promyslel. Nevím jakou  dávku atorvastatinu užíváte a také nevím, jaká hodnota celkového cholesterolu byla důvodem k jeho předepsání. Poraďte se s lékařem,  zda není možné jej vysadit. Nemusí být potřeba a pokud snížíte váhu o 3-5 kg je možné, že se cholesterol dostane do normálních hodnot i bez atorvastatinu. Nelze  úplně vyloučit, že trochu přispívá k vašim problémům. Stojí za to ho minimálně na 3 měsíce vysadit a pak se uvidí.. Nevidím v tom u vás žádný problém a žádné zdravotní riziko, je-li nyní hodnota cholesterolu v normě.přeji hodně zdraví.
Léky na předpis
Dobrý den pane doktore,trápí mne bolesti zad ,z vyšetření od paní doktorky opisuji:LS páteře nativ:lehký dorzální posun L4/5,hemangion obratlového těla L2 ,výraznáosteochondrosa L5/S,vakuovaná degenarace disku L4/5 spondylartrosa. V L2/3 protruze pre až foraminálně vlevo s redukcí foramina. V L4/5 protruze s osteofyty s redukcí obou foramin,výrazněji vlevo.V L5/S plošný dorsálníosteofyt dosahující do obou foramin.NO:stav se nemění,bolesti v zádech hodně kolísají,zejména po zátěži se zhoršují. CHodila na rehabilitace ale efekt minim. Předepsaný lék nimesil ale nepomáhá ,když už to nejde vydržetjsem vzala ibalgin 400 2tablety .Beru léky:magnesium s piri. caltrate,sortis,indapamid,asolfena a tamoxifen.Hodně jezdím na kole na běžkách a neujdu víc jak 10km je mi 77let.Prosím jaký lék vzít při bolesti .Moc děkuji. Božena
Božena
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Dobrý den paní, Boženo. Tělesná zátěž musí odpovídat věku a zdravotnímu stavu. Mohla byste mi prosím popsat vaše každodenní tělesné aktivity? Máte nadváhu?  Jaká hodnota celkového cholesterolu vám byla naposledy naměřena? Mohla byste mi trošku popsat vaše stravování?  Trpíte i bolestmi hlavy, které je třeba řešit léky?  Jak dávkujete Nimesil? Jak dlouho ho užíváte? Velké bolesti jsou lokalizovány  jen do oblasti zad? Trápí vás hlavně v noci? Zkuste mi   prosím napsat  o vašem problému ještě trochu více. 
Léky na předpis
Můžu vzít společně neurontin 3OO a milgama n
Zuzana
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Ano.
Léky na předpis
Dobrý den,pane doktore.Dnes jsem si přečetla Vaší odpovedˇ na mou otázku ohledně Trexanu a ještě jednou děkuji.Mám k Vám ještě další dotaz. Výsledky šetření dezitometrie byly na osteoponii,ale prý to bude stoupat na steoporozu.Bylo mi vysvětleno, že antiresorpční léčba má úspěch u pacientů s úbytkem kostní hmoty.V mém případě nedošlo od poslední návštěvy ke zhoršení.Ráda bych věděla,zda mohu tuto léčbu odmítnout a třeba nějak upravit stravu.Třeba si více hlídat zásadotvorné potraviny,nebo nějaké doplňky stravy.Přeji hodně vitality a děkuji.
Alena
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Paní Aleno, musel bych znát dobře váš zdravotní stav, historii léčby i rodinnou anamnézu abych mohl odpovědně poradit jak se zachovat. V každém případě prvním krokem by měla být úprava jídelníčku, volba správných nápojů a zvýšení příjmu vápníku ve vhodné formě plus ev. zvýšení příjmu vitaminu D. Určitě ale pusťte z hlavy teorie o zásadotvorných potravinách. Klíčové je  celkové složení stravy z dlouhodobého hlediska. Je třeba řešit podstatné věci. Nebudete-li mít správně sestavený jídelníček volba zásadotvorných potravin (zvýšení jejich příjmu) to nevytrhne a je pravděpodobné, že pak se dopracujete k osteoporóze ještě rychleji. Ostatně od toho máme ledviny, které regulují acidobazickou rovnováhu. Zcela něco jiného je, pokud je funkce ledvin snížena.  Využitelnost vápníku ze stravy může být snížena díky celé řadě příčin.  Ovlivňují ji některá léčiva, ale také  třeba celá řada potravin jako jsou semínka, některá zelenina, ale i třeba celozrnné cereálie či vysoký příjem bílkovin. Vše tedy s mírou. Jiný problém je, když je příjem vápníku dostatečný, ale tělo jej nedokáže adekvátně využít pro tvorbu kostní hmoty. Metotrexát také může u některých pacientů zvyšovat riziko vzniku osteoporózy. Z vašeho příspěvku je ale jasné, že jste během jeho léčby kontrolována denzitometrickým vyšetřením. Z výsledků by mělo tedy být patrné, jak je tomu ve vašem případě a jaká je tendence během léčby Trexanem.
Léky na předpis
Děkuji pane doktore za rady i obsáhlé vysvětlení problematiky blokátorů protonové pumpy a jejich nebezpečí. Zkouším tu Smectu (ode dneška), Noplazu zkusím brát obden / obdva, jestli se to zlepší. Když do týdne nedojde ke zlepšení, objednám se na gastro. Děkuji ještě jednou moc za ochotu mi pomoci. Hezký den Jirka
Jirka
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Na refluxní chorobu jícnu jsou blokátory protonové pumpy výtečné . Je však  třeba individuálně domýšlet možné dopady dlouhodobé léčby. Váš problém může být způsoben dietní chybou a vše se může urovnat. Přeji vám, aby Smecta zabrala a obtíže se již  nevrátily.  Smectu užívejte asi 3 hodiny před použitím Nolpazy. To znamená poslední sáček například v 17.00 a Nolpazu okolo 20.00. Dávku Nolpazy je dobré ale přizpůsobit i tomu kdy chodíte zpravidla spát a kdy se obtíže  " s refluxem" objevují. Přesné individuální načasování také považuji za důležité a lze tímto postupem často volit nižší dávku léku. 
Léky na předpis
Dobrý den, je mi 42 let a mám totálně zamrzlé rameno, byl jsem na orthopedii , nyní chodím na rehabilitace. Beru 2x denně Aulin100mg a 2x denně dorsiflex. Můžu k tomu ještě něco přidat na bolest, která je nesnesilelná, hlavně při rehabilitaci.
Pavel
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Dobrý den, Pavle. Léčiva obsahující nimesulid, by se neměla užívat déle než 15 dní. Neporučuji je užívat s žádným dalším lékem s protizánětlivým a zároveň analgetickým účinkem. Nelze očekávat zvýšení efektu a riziko nežádoucích účinků se může i velmi výrazně zvýšit. Na  rameno bych  doporučil aplikovat horký suchý obklad a to opakovaně po dobu asi hodinu. Například  jemný  bavlněný ručník ohřátý v troubě. Obklad opakujte jeden za druhým.  Obklad se snažte co nejvíce na místo přitisknout. Teplotu volte tak, aby byla ještě snesitelná, ale nemohla poškodit kůži.  Několikrát za den vmasírujte do pokožky Emspomu chladivou nebo hřejivou emulzi podle toho, co vám bude lépe vyhovovat. Snad to trochu zabere a bolest bude snesitelnější.
Léky na předpis
Na artritidu užívám Trexan.Nyní mi má být zavedena antiresorpční léčba.Ještě před léčbou si mám dát odstranit zuby,které by mohly dělat potíže.Před extrakci nutno jednou vysadit. Ptám se,zda i při jiné operaci s místní anestézií /která mě čeká/musím Trexan vysadit. Děkuji předem za odpovědˇ.
Alena
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Dobrý den, Aleno. Nevím jak se k problému staví jednotlivé nemocnice i ambulantní lékařská pracoviště . Nevím  do jaké míry se rozhodují podle zdravotního stavu konkrétního pacienta. Já osobně považuji za logické před každým chirurgickým zásahem lék s obsahem metotrexátu včas vysadit. Zasahuje do mnoha dějů v lidském těle a nelze vyloučit, že může ,mimo jiné, i výrazně zpomalit hojení rány a zvýšit riziko infekce v operovaném místě .
Léky na předpis
Nolpaza: beru kvůli pálení žáhy. Od studentských let jsem s tím měl potíže, delší období klidu střídala kratší období, kdy mě žáha pálila snad po všem, opakovaně, několik dní v kuse. Řešil jsem to Anacidem, mlékem, sodou, ... Gastroskopii jsem za ta léta podstoupil asi 5x s různými výsledky: "vše v pořádku, je to psychické", "nedovírající jícnová záklopka", "reflux". Před těmi cca 6 lety mi lékař nasadil Nolpazu a od té doby mám klid. Původně 40mg tablety, nyní mi už stačí 20mg a stále to drží. I když občas vynechám, stále je to ok. Jakmile ale vynechám více než 2 dny v kuse, je pálení zpět. - otázka upravena poradcem
Jirka
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Blokátory protonové pumpy, mezi které Nolpaza patří, jsou výborné na léčbu celé řady gastrointestinálních obtíží. To, co jste uvedl je krásný případ jaký zdravotní prospěch mohou mít !!! Bohužel nikdo většinou příliš neřeší, jak výrazné snížení kyselosti žaludeční obsahu může ovlivnit trávení konkrétního pacienta při dlouhodobém užívání. Snížení kyselosti žaludku má vliv na celou řadu základních trávicích procesů jako je třeba ovlivnění trávení škrobu a bílkovin, zhoršení vstřebávání železa , vápníku či vitaminu B12.  Protože kyselina chlorovodíková má výrazný baktericidní účinek, má dlouhodobé snížení kyselosti žaludeční šťávy vliv na imunitní systém a na složení střevní mikrobioty.  Samozřejmě existuje i vážná otázka do jaké míry pacienti léčení těmito léky jsou více zranitelní při současné pandemii Covidu-19 než ti, kteří tuto skupinu léků neužívají.  Dlouhodobé používání těchto léků může vézt k poškození tlustého střeva (příčinou budou asi fakta, která jsem uvedl výše).Z logiky působení těchto léků lze ale předvídat i jiné zásahy do základních fyziologických funkcí organismu  Nelze proto vyloučit, že příčina vašeho průjmu má vážnější důvody. Pokud se stav do týdne nezlepší, myslím si, že je třeba provést kolonoskopii. Osobně bych také minimálně na určitý čas změnit blokátor protonové pumpy za šetrnější H2 blokátor s obsahem famotidinu a s dávkováním pouze na noc (10,20 nebo40 mg). Třeba by to pro vaše obtíže bylo  naprosto dostačující . Berte prosím ale můj příspěvek s velkou rezervou. Vím o vás velmi málo.  PS: působení sympatického a parasympatického nervového systému, který má centrum v mozku je regulováno různými podněty(neuromediatory, hormony). Podílí se na něm i psychická složka a neuromediátory centrálního systému zasahují do této regulace. U citlivých lidí více, u méně citlivých  méně. Nelze se však spokojit pouze konstatováním, že je zdravotní problém psychického rázu a nechat vše být. Podle mého názoru psychická složka nebývá nikdy primární příčinou gastrointestinálních problémů. Může je ale prohlubovat.
Léky na předpis
Dobrý den,
Plaguenil není jediný lék který užívám na DG: RA seropozitivní, občas injekce B12 a teď i vit D3 jako Vigantol - Revmatologie.
Dále užívám Caltrate 600 mg/400IU D3 na noc, Osagrand 150 mg 1 x měsíčně, Condrosulf 800 mg 3 balení vždy po tří měsíční přestávce - Ortopedie. Ráda bych Plaquenil užívala ráno se snídaní nebo po obědě. Fakt je, že ho neberu každý den, jen při obtížích, což je u mně bolest pravého zápěstí. Děkuji za odpověď.
Bohumila
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Dobrý den, Bohumilo. Pokud  má převážit prospěch z užívání Plaquenilu v léčbě revmatoidní artritidy, je třeba tento lék užívat pravidelně. Terapeutickou dávku je nutné pečlivě zvážit a snažit se ji tedy minimalizovat. Užívat tento lék jen občas na bolest pravého zápěstí (doufám, že není způsobena jen prací na počítači) považuji za zbytečně rizikové a volil bych jiný lék, pokud by to opravdu bylo nutné. Budu-li tedy vycházet z toho, že je Plaquenil určen ve vašem případě pro léčbu RA, nevidím problém v tom, abyste jej užívala tak, jak jste uvedla. Jinak považuji za velmi správné, že se snažíte držet tělesnou hmotnost na normální úrovni. Je to u tohoto onemocnění velmi důležité a snížíte tím riziko  některých nežádoucích účinků, které může tento lék vyvolat. Dbejte ale, aby vaše strava zajišťovala tělu dostatek výživných látek. Přeji hodně zdraví.
Léky na předpis
Dobrý den pane doktore, mám brát Plaquenil 200 mg na noc a dle příbalové info spolu s jídlem nebo sklenicí mléka. Mléko nepiji už 40 let a na noc nejím, abych si udržela přijatelnou hmotnost. Ráda bych ho užívala ráno se snídaní nebo po obědě, protože pak už nic nekonzumuji. Proč tedy na noc? A mohu si ho brát už ráno? Velmi děkuji za odpověď.
Bohumila
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Dobrý den, Bohumilo. Je to jediný lék, který pravidelně užíváte? Můžete mi napsat na jako diagnózu?
Léky na předpis
Je lépe brát Tamsulosin ráno nebo večer
Pavel Svoboda
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
To je jediný lék, který užíváte?
Léky na předpis
Dobrý den, děkuji za radu a ještě upřesňuji ohledně problému s konečníkem. Ano, dcera má sedavé zaměstnání, podpatky nenosí a těžké předměty nezvedá, ovšem má nadváhu.
Marie
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Nadváha přispívá k těmto problémům. Je dobré pár kilo sundat viz. např. www.clinicdiet.eu ( osobní návštěvy naší ordinace), nebo www.drstanek.cz. Je dobré si také upravit sezení, aby bylo měkčí, ale zase neškodilo páteři. Každá drobnost může přispět ke zlepšení. Průjmy a zhoršené trávení živin naopak mohou přispívat ke  zhoršení stavu. Pozor také na spodní prádlo, aby nepouštělo mikrovlákna. Dráždit mohou i textilní barviva. Lubrikační gel vytvoří  fyzikální barieru, která bude chránit pokožku před těmito vlivy. Měl by být účinnější než  běžná mast.
Léky na předpis
Dobrý den, užívám ještě 2 x denně ráno a večer po jídle přípravek Lagosa
Romana Frantová
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Tamoxifen bych užíval ráno nalačno nebo mezi jídly s cca dvouhodinovou přestávkou.  Myslím si, že Lagosa by mohla zlepšit využitelnost tamoxifenu z trávicího traktu a že je to vhodná kombinace léčiv. 
Léky na předpis
Dobrý den, dcera (36 let) v minulých letech občas měla problémy s konečníkem, které řešila s obvodní lékařkou s podezřením na hemeroidy. V posledním roce pro stále častější problémy byla odeslána na proktologii. Tam se hemeroidy nepotvrdily, ovšem zjistily se bolestivé, praskající ranky kolem konečníku. Dostala mastičku, která zabrala, ovšem po jejím vypotřebování se bolestivé ranky neustále opakují. Problémy se zácpou nemá, stolice je, až na občasné výjimky, v normě. Nerodila, bere prášky na štítnou žlázu a vyšší krevní tlak. Můžete prosím poradit, jak stav zlepšit ? Děkuji.
Marie
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Dobrý den, Marie. Doporučuji užívat Detralex 2x tablety po dobu jednoho měsíce ( je na lékařský předpis z důvodu úhrady. Alternativou je  například doplněk stravy Paralékárna Flavonoidy 2x2 tablety za den. Konečník bych ošetřoval silikonovým lubrikačním gelem Doer. Pokud by se stav výrazně nezlepšil, ozvěte se prosím.  PS: Má dcera sedavá zaměstnání?  Zvedá těžké předměty? Nosí ráda vysoké podpatky? 
Léky na předpis
Užívám warfarin 5 a Trexan lusopres a bisoprol Děkuji jsou velké asi jako dvoukoruna objevuji se na břiše a nohách
Martin
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Doporučuji ihned kontaktovat lékaře a upravit dávkování Warfarinu. Jestli užíváte i jen občas protizánětlivé léky, okamžitě je vysaďte. Je třeba pečlivě zvážit užívání Trexanu.
Léky na předpis
Dobrý den, po chemoterapii (karcinom prsu) mám užívat 1 x denně Tamoxifen, můžete mi prosím poradit, zda brát lék ráno, v poledne nebo večer, před jídlem, po jídle atd. Děkuji za odpověď.
Romana Frantová
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Dobrý den paní Frantová. Užíváte  pravidelně ještě i jiné léky?  
Léky na předpis
Dobry den na bolest bricha mi byl predepsan contoloc mam nadvahu ,jak dlouho tento lek brat dekuji jitka
mvebrov@seznam.cz
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Dobrý den, Jitko. Na to vám nemohu odpovědět. Neznám příčinu obtíží. U většiny indikovaných zdravotních problémů, je třeba užívat tento lék dlouhodobě. Od lékaře byste měla dostat jasné informace. 
Léky na předpis
Dobrý den ,prosím vás mela jsem bolest bricha a mam uzivat controloc 20mg uzivám asi 9 dni bolest je mala nyni v nadbrisku jak dlouho musim jeste controloc uzivat děkuji
jitka
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Na to vám odpovědět neumím, Jitko. Kde jste byla vyšetřena?  S jakým lékařským závěrem? 
Léky na předpis
Dobrý den, Klacid 500 mg po 12 hodinách. Ještě užívám Erdomed (1-1-0), tam jsou prý průjmy možné taky. Byla bych vděčná, kdybyste mi poradil, v jakém pořadí mám vše užívat, případně co jíst/nejíst. Děkuji moc
Eva
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Doporučoval bych užívat Klacid těsně po jídle, Evo. Jídlo volte skromnější a pestré. Takto se Klacid i lépe využije. Oba léky můžete užívat ve stejný čas. Léčivá látka Erdomedu se výborně a rychle vstřebává.  Mezi jídly užijte 3 sáčky Smecty za den. Časový odstup od ostatních léčiv doporučuji minimálně 2 hodiny. Kvalitní probiotikum je možné užívat také s jídlem či mezi jídly. V jaké formě a v jaké dávce probiotikum užíváte. Jak se jmenuje? 
Léky na předpis
Dobrý den, co můžu dělat s průjmem během užívání antibiotik? V mezičase si vezmu probiotika, ale mohlo by pomoci ještě něco? Děkuji moc Eva
Eva
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Jaké antibiotikum užíváte, Evo?
Léky na předpis
jak se ovlivní neurontin 3OO a B6?
Zuzana
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Vitamin B6 se podílí  na mechanismech, které souvisejí s přenosem nervového vzruchu. V tomto smyslu jeho nedostatečný denní příjem může zhoršovat i účinek gabapentinu (Neurontin). Nedostatečný příjem vitaminu B6  může také  podporovat neuropatickou bolest.
Léky na předpis
Dobrý den pane doktore, potřeboval bych prosím poradit s lékovou interakcí. Poslední měsíce jsem začal mít více zdravotních problémů, takže mám předepsáno více léků najednou. Pradaxa 2x150 mg=embolizace plic, Nebilet +x 5mg=krevní tlak, minocyklin 2x100mg+plaquenil 2x200mg=borelioza. Popřípadě které krevní testy potom pravidelně kontrolovat. Moc Vám děkuji
Marcel
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Dobrý den, Marceli. Z hlediska rizika lékových interakcí, nevidím v kombinaci problém. Co se týká možného výskytu nežádoucích účinků, dají se částečně předvídat na základě dobré znalosti zdravotního stavu pacienta. Musíte tedy být pravidelně kontrolován  a biochemické vyšetření krve a moči (na to nezapomínat), by mělo být provedeno v rozsahu , které se provádí v rámci  běžného preventivního interního vyšetření. Pradaxu je pak třeba sledovat zvlášť koagulačními testy.
Léky na předpis
Dobrý den, psala jsem Vám ohledně mym problému slinivky. Odpovídám tedy na vaše otázky: kolonoskopie jsem absolvovala před 8 lety(to mi bylo 17.let) a nic se nezjistili. Jinak na kolonoskopie jsem teď nebyla, v úterý mám termín na endosonograpii kvůli slinivce. Problémy trochu s bolesti ustoupili, hodnoty slinivky vporadku. Hlen mám ve stolici občas. Jinak mě břicho stále bolí někdy v oblasti střev spíše na levé straně a nahore. Je to už velice nepříjemné ... nevím co moc mám dělat
Daniela
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Užíváte prosím trávicí enzymy, Danielo? S jakým výsledkem? U kterých pokrmů je volíte, jak je veliká porce a jaké volíte dávkování? Jaký byl důvod kolonoskopie v 17 letech?
Léky na předpis
Dobrý den, prosím o informaci. Můj manžel má více nemocí: srdce, těžké astma a s tím související jiné nemoci, polyneuropatii ... Chtěla bych se zeptat, na jak dlouho dopředu se mohou vystavovat léky. Všichni lékaři předepisují manželovi léky na 1/2 roku nebo na rok, jen plicní lékařka předepisuje 1-2 krabičky. To vyjde tak na 2 měsíce. Takže musíme neustále telefonovat kvůli objednání léků. Na kontrolu ho objednávají asi tak po roce.
Děkuji za odpověď.
Slávka
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Dobrý den, Slávko. Recepty na léčiva která pacient užívá dlouhodobě se zpravidla píší na 3 měsíce. Ne déle. Je to z ekonomických důvodů i medicínských. Nelze vyloučit změnu medikace podle aktuálního zdravotního stavu. Paní doktorce bych to neměl za zlé. Může být limitována ze strany konkrétní pojišťovny. Lékař se musí nějak vejít do rozpočtu. Paní doktorce také nemusí být jedno plýtvání léky, které je u nás asi největší na světě a chová se zkrátka šetrně.  Na druhé straně získat elektronický recept na mobil  může být otázka minut, hodin či dne a léky si můžete v lékárně vyzvednout. Momentálně systém funguje výtečně, díky minulému vedení Státního ústavu pro kontrolu léčiv, které vyvinulo značné úsilí a entusiasmus na jeho zdokonalení. "Cizím peřím" se teď  úspěšně chlubí jiní.
Léky na předpis
Dobrý den,předem děkuji za odpovět a chci se ještě zeptat.Mužu užívat Mirtazapin s čajem z heřmánku + okvětních lístku z vlčího máku,samo zběr a nahradit popřípadě ten Mirtazapin třezalkou vím,že dohromady se nedoporučuje a ani né moc v létě abych neměla virážku ze slunce.Stím stravováním myslím si,že snad to není tak špatný.Jím hodně masa a domácí stravu žádná jídelna i zeleninu tu tedy z obcodu.Večeře mám převážně z mléčných potravin +pečivo.Je pravda,že jsem nikdy nesnídala.Přestala jsem kouřit před 8 lety,ale bohužel jsem v depresy zase začala.Jen 4 doutníčky deně,dřív 10cigaret deně tet mám limit a toho se držím,zatím a chci se zeptat na váš názor je pravda,že kouření konopí pomáhá s potížema s psychikou a prý je dobrý na problémy ze spánkem.Předem děkuji za odpověd. Lucka
Lucie
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Kouření konopí je cesta do pekel, Lucie. Negativně ovlivňuje chování a způsobuje návyk. Stejně tak jako nadměrné či každodenní pití alkoholu, nebo kouření cigaret. 4 doutníčky denně nemusí být problém. U osob,  u kterých existuje již nějaké kardiovaskulární riziko však mohou přispět ke kardiovaskulárním  onemocněním či předčasné smrti.  Protože trpíte psychickými problémy doporučuji se konopí obloukem vyhnout. Vzhledem k vaší váze 4 doutníky mohou představovat reálné riziko. Třezalce se vyhněte. Co se týká vlčího máku, myslím si, že okvětní lístky neobsahují žádné alkaloidy morfinového typu a občasné používání zmíněného čaje považuji za nerizikové, pokud snášíte heřmánek. Vaše stravování posoudit nemohu, jídelníček bych musel znát detailně včetně konzumovaného množství. Buďte prosím opatrná i když chápu , že se chcete dostat z bludného kruhu ven. Osobně bych spíše doporučoval navštěvovat diplomovaného psychoterapeuta, abyste se psychofarmak zbavila, jestliže to bude možné. Hodně lidí užívá psychofarmaka zbytečně. PS: Problémy se spánkem může způsobovat i nikotin, který centrálně dráždí. Dávka je příliš vysoká. Pozor na kávu a pravý čaj, ev. energetické nápoje.
Léky na předpis
Muj muž bere lék pradaxa 150 mg.2 x den. a lék isoptin SR 240 mg.Jakým bylinám a potravinám se má vyhýbat.Děkuji Věra.
Věra
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Dobrý den, paní Věro. Důležité je, aby respektoval způsob užívání a dávkování těchto léčiv.. Z hlediska eliminace léku z organismu bych se vyhýbal raději třezalce (bez té se tělo rádo obejde) a grapefruitové šťávě. Neznamená to ale, že váš muž si nemůže dát občas nějaký grapefruit či pomeranč. Pravidelné pití ovocných šťáv ve větším množství je problematické, U zdravých osob může přispívat k nadváze či obezitě a přirozené je konzumovat celé, pokud možno čerstvé plody. U osob které trpí poruchou regulace krevního cukru je pak třeba obsah sacharidů pečlivě započítat do  denního příjmu sacharidů a cukrů. Vysoký příjem cukrů a tuků se podílí na zvýšeném riziku kardiovaskulárních onemocnění a je nutné aby váš manžel jídelníček přizpůsobit zdravotnímu stavu, pokud tak nedělá. Přeji vám oběma pevné zdraví.
Léky na předpis
Dobrý den pane doktore,před rokem mě zemřel táta na rakovinu.Já spolu s mamkou jsme se o tátu staraly,já ho doprovázela na prohlídky a do nemocnic.Po smrti táty jsem nemohla spát a oběvily se u mě halucinace.Doktor mě předepsal antidepresyva a to Mirtazapin 15 mg,mám brát pul a nebo 1 tabletu.Někdy nezabere ani ta 1 tak si vezmu 1a pul.Muže se to a je normální když po užití cítím tlaky v hlavě.Jinak jsem skoušela vysadit a celou noc jsem nespala.Jak dloho to mužu užívat a nepoškodí to zdraví já celý život léky prakticky nebrala.Jinak se chci ještě zeptat lzle Mirtazapin kombinovat s byliným čajem z lékárny který obsahuje konopí.A chci se ještě zeptat jestli nemám podváhu,měřím 153cm a vážím 43kg a je mě 38let.Předem děkuji za odpověd.Lucka
Lucie
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Dobrý den, Lucko. Ne každý se  snadno dokáže smířit se smrtí svých nejbližších. Chce to svůj čas, než bolest  nakonec pomine. Používání psychofarmak může způsobit více škody než užitku. Ve vašem případě, jak jste problém popsala, je asi jejich použití na místě. Dávkování musí zohlednit i vaši tělesnou hmotnost. Možná by psychickému stavu prospělo, pokud byste 3-5 kg přibrala .  Není to ale jen o příjmu energie. Váš jídelníček musí být dostatečně výživný. Myslím si, že by bylo dobré provést interní vyšetření a podle  jeho výsledků se již pak dá formulovat nějaké jasné doporučení jak se zachovat. Jestli jste kuřačka, doporučuji ihned přestat. Doporučuji se také vyhnout přípravkům s konopím, jestliže užíváte psychofarmaka.  Ať je vám brzy lépe.
Léky na předpis
Dobrý den, prosím mohu užívat doplněk stravy - kolagen (Oslo skin Lab) a letrox. Děkuji za odpověď.
Jana
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Ano. Jen prosím ne společně ve stejnou dobu. Letrox užívejte ráno nalačno a zapijte vodou. 
Léky na předpis
Dobrý den. Můžu brát Loradur místo Moduretic? Jsem diabeticka, picham si inzulín Novomix, beru lék Jardiance. Děkuji za odpověď. Milena Bruckova
Milena
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Dobrý den paní Mileno. Je to vhodná záměna. Přesto by měl o ní rozhodnout lékař.  Přeji hodně zdraví.
Léky na předpis
Jaké byliny se nesmí používat při užívání léku na ředění krve při srdečních problémech.Děkuji za odpověd.
Věra
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
O který lék se konkrétně jedná, Věro? Eliminace léků  z organismu probíhá různými mechanismy.
Léky na předpis
Dobrý den, prosím, beru léky na vysoký tlak Cosyrela léky na deprese Apo-Parox. Chci se zeptat, zda tam nehrozí nějaká kontraindikace. Děkuji. Hezký den
Petr
Petr
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Dobrý den, Petře. Asi jste měl na mysli lékové interakce. Zda lékař respektoval veškeré kontraindikace posoudit nemohu, protože neznám podrobně váš zdravotní stav.  Protože užíváte antidepresivum, byl bych trochu opatrnější v podávání léků s bisoprololem.  V některých případech to může snižovat  či zcela eliminovat  pozitivní účinek paroxetinu.  Nemyslím si ale, že to automaticky znamená,  že tato kombinace je pro vás nevhodná. Zdravotní stav je tedy třeba posoudit komplexně  a  efekt léčby kontrolovat v pravidelných intervalech.
Léky na předpis
Dobrý den, asi dva měsíce užívám Lyricu 0-0-75 mg. Prvních 14 dní jsem byla hodně ospalá, pobolivalo mě v krku a nebylo mi dobre od zaludku, to uz se zlepšilo, ale teď poslední dva týdny zase mě neustále poboliva hlava. Zpusobuje to lyrika, i když už ji užívám druhý měsíc? Moc děkuji za odpověď.
Petra
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Myslím si, že ne a že je to nepravděpodobné, Petro. Problém bude mít spíše jinou příčinu. Dostatečně odpočívejte a nepijte moc kávu, jestli jste na ni zvyklá. Je lépe se jí vyhnout i když ji třeba máte ráda. Dodržujte dostatečný příjem vody.  Kdy vám bylo naposledy provedeno biochemické vyšetření krve a moči ? 
Léky na předpis
dobrý den , mám dotaz ohledně předepsaného léku Prenessa 8mg, v lékarně měli pouze 4mg, tak mi bylo řečeno at otec bere místo 1 prášku 2, chtěla jsem se zeptat zda mi neměli vydat balení 2 ks když uvedené množství mg na recetptu a vydané léky měly polovinu mg ? Děkuji
Javorková
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Dobrý den paní Javorková. Výdej přípravku s nižším obsahem léčivé látky považuji  obecně  za  profesionální chybu, která by se neměla lékárníkovi stávat ( v řadě zemí se to běžně děje, včetně tzv. vyspělých).   Na druhé straně, je to často lepší řešení, než aby se pacientovi lék zaměnil za obdobný od jiného výrobce (pokud mu vyhovuje a je aktuálně nedostupný v lékárenské síti, nikoliv jen v konkrétní lékárně) .Problém to může být  z praktického hlediska. Ne každý pacient snadno léky polyká a pacienti s hypertenzí užívají velmi často léků více. Co se týká administrativního hlediska, zdravotní pojišťovna nemusí takový výdej uznat, a v tom případě  by veškeré náklady uhradila lékárna, která asi chtěla vyjít vstříc. Já osobně bych vydal také jen jedno balení a bral bych to jako provizorní řešení přijaté v dobré víře, že chci pacientovi vyhovět a eliminovat riziko  třeba i velmi vážných zdravotních komplikací, pokud by zůstal bez léčby. Takto také rozumím postupu lékárny, která si  asi vzala vše  " na triko".
Léky na předpis
Dobrý den. Manžel má předepsaný Meloxicam Teva 15 mg 1x denně ráno, který nepůsobí přímo na akutní bolest a v noci a k ránu se budí s bolestí kloubů kyčlí a rukou. Brufen má zakázaný. Může k tomuto brát nějaký jiný lék na akutní bolest s okamžitým účinkem? Jinak ješte užívá Condrosulf, Purinol, Atoris a Stadamet. Děkuji.
Drahomíra
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Dobrý den, Drahomíro. Teoreticky ano. Doporučuji ale nic nepřidávat z volně prodejných léků a poradit se s lékařem. Na druhé straně je jasné, že za obtíže si může minimálně částečně váš manžel sám. Vysoká hladina kyseliny močové, cholesterolu či krevního cukru jednoznačně ukazuje, že se dlouhodobě špatně stravuje. Strava, která mu způsobuje poruchy látkové výměny podporuje zánětlivé reakce a podílí se na bolestivosti kloubů. Jestliže trpí nadváhou či obezitou musí to mít zásadní dopady na pohybový aparát. Tak jak obtíže popisujete, nezdá se mi již racionální používat Condrosulf. Klouby budou postiženy asi už příliš a chrupavka  pravděpodobně nebude plnit svoji ochrannou funkci. Zda tomu tak skutečně je ale musí posoudit ortoped. Na noc by manžel asi mohl užívat nějak analgetikum s obsahem tramadolu či možná nimesulidu ( ten by se neměl užívat dlouhodobě). Považuji to i za důležité, aby byl spánek co nejlepší a necítil se fyzicky i psychicky  unavený.