Poradna lékárníka a dietologa PharmDr. Martina Staňka

Poradna

Léky

Na otázky odpovídá

Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk

Lékárny jsou plné doplňků stravy a volně prodejných léků, ale jak se v nich orientovat? Jak vybrat ten nejvhodnější přípravek? Tyto otázky a mnoho dalších z oblasti volně prodejných léčiv a parafarmaceutik vám zodpoví lékárník s dlouholetou praxí PharmDr. Martin Staněk.

Nejvíce se ptáte

Poraďte se také

Poraďte se také


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.

*Označené položky jsou povinné.

Léky na předpis
Já bych se potřebovala zeptat jestli jsou volně prodejné nějaký léky na snížení srdečního rytmu
Ivana
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Nejsou Ivano a určitě bych se je nesnažil ani hledat. Arytmie mají různý původ a je třeba volit správnou medikaci, aby se jejich vznik omezil na minimum. Léčba arytmií patří do rukou lékaře, nejlépe kardiologa.
Léky na předpis
Užívá

m 1týdně trexan(metatrexát).Mohu k tomu PharmatonGeriavit?
Blanka
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Ano. Je to možné.
Léky na předpis
vážený pane doktore. je mi 66 let. dnes jsem byla u lékaře pro bolesti v krku. Hrdlo je zarudlé ,prosáklé bez povlaku . teplotu mam kolem 38. Nemohu polykat a bolí mi kosti. Lékař mi nasadil ospen 1500 pro podezření na začínající angínu.Dále jsem si zakoupila Laktobacily 6.Na sedimentaci za týden.Dále užívám pantoprazol a duspatalin retard proti častým . Mohu nějakým lékem omezit působení antibiotik na střeva a žaludek.?
Zuzana
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Dobrý den, Zuzano. Laktobacily mohou dopady  antibiotické léčby na střevní mikrobiom zmírnit, pokud samy nebudou antibiotikem usmrceny. Záleží také na vlastnostech které skutečně mají a jakou funkci v trávicím ústrojí  nakonec zastanou.. Mikrobiom každého člověka je jiný a řada mikroorganismů, které v trávicím ústrojí máme, mohou být dobře odolná proti antibiotikům které užíváme. Antibiotika bychom měli užívat skutečně v nutných případech. Tělo si pak většinou docela snadno poradí s jejich vedlejšími účinky na trávicí systém.  V případě angíny je lepší antibiotika podat. Přeji vám, aby vám lék pomohl a  do Nového roku jste vstoupila v dobré kondici a cítila se zdravá.
Léky na předpis
Warfarin - dobře, samozřejmě nejsem odborník a ráda si nechám poradit, někdy je těžké orientovat se v tom, co je proč doporučované či zatracované a co z toho je člověku nejvíce prospěšné či nejméně neprospěšné. Děkuji. R
Renáta
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Svět není černobílý, Renáto. Někdy není snadné se přiklonit na jednu, či druhou stranu. V tomto případě to ale vidím jednoznačně. Se zeleninou a  Warfarinem máme dvacetileté zkušenosti. Myslím, že opravdu mohou být  bez problémů kamarádi.
Léky na předpis
Děkuji za všechny odpovědi, věřím, že to bude v pořádku, když budu chodit na pravidelné kontroly, navíc léčba tímto lékem je časově omezená na dva roky,a celou dobu budu lékařsky monitorovaná. Určitě budu dbát i na pestrou a dostatečnou stravu, takže by mi žádné nedostatky neměli hrozit. Vyhnu se také tomu Warfarinu, při kterém bych musela omezit nebo hlídat různou zeleninu, což nechci. Vápník a D budu užívat dle rady lékaře. O těch hormonech se ještě poradím znovu. Děkuji a hezké svátky a do nového roku hlavně zdraví a spokojené a uzdravující se pacienty. R
Renáta
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Díky, Renáto. Ještě se musím vyjádřit k tomu Warfarinu a trochu se ho zastat. Nedá mi to.  S Warfarinem lékaři umí, za ty léta, velmi dobře pracovat a má  zatím ve farmatoterapii své místo, i když i jasné nevýhody oproti novým látkám Mezi ty patří silná vazba na plazmatické bíllkoviny a velké riziko interakcí s jinými léčivy, či produkty látkové výměny, se všemi možnými důsledky. Vezmeme-li v potaz komerční hledisko, jeho nevýhodou je, že se na něm vydělá mnohem méně než na nových léčivech  z této skupiny... I to je důvod proč se od něj tak rychle upouští i v případech, kdy to není nezbytně potřeba...  Vyhýbat se zelenině při léčbě Warfarinem je z výživového i lékařského hlediska těžko obhajitelný postup. Normálním řešením je konzumovat zeleniny přibližně stále stejné množství, pokud připustíme, že za normálních okolností má konzumace zeleniny vliv na osud Warfarinu v lidském organismu. Jestliže respektujeme obecná výživová doporučení Společnosti pro výživu, není čeho se obávat. Přeji příjemné vánoční svátky. 
Léky na předpis
Děkuji za odpověď ohledně Forsteo léčby. Co se týká zdravotního stavu,netrpím nadváhou ani vysokým tlakem či jiným kardiovaskulárním onemocněním, nemám ani cukrovku, rovněž jsem byla na testech krevních mutací, i ty byly negativní. Hormonální léčbu bych měla samozřejmě užívat pod dohledem a kontrolou právě pod clonou léku na ředění krve, kde jsem usoudila, že budu raději platit Eliquis než abych brala Warfarin. Hormony bych měla brát jen omezenou dobu, cca půl roku kvůli urovnání hormonální hladiny. Protože ještě nejsem v přechodu, volba padla na kombinovanou HAK místo klasické substituční léčby. Hormonální hladina je prý pro léčbu osteoporozy důležitá, proto ta souběžná léčba. Sama to posoudit nedokážu. tudíž mi šlo jen o tu bezpečnost. To Forsteo prý navíc někdyzvyšuje právě hladinu vápníku v krvi, proto jsem myslela na ten vitamin K2, ale možná ho z důvodu teoretického vlivu na srážlivost brát nebudu.
Renáta
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Milá Renáto, vitamin K nepodporuje srážení krve. Podílí se jen na procesu srážení krve, které má řadu dílčích kroků a je pro tento proces nezbytný.  V tom osobně problém žádný nevidím. Většinou má tělo vitaminu K dostatečné zásoby na několik měsíců a je otázkou, kdy je racionální jej doplňovat, pomineme-li  jeho antioxidační vlastnosti, které může mít  příznivý vliv na organismus ( zatím se ale ví o tomto působení velmi málo, aby se dalo efektivně využít). U vás doplňování vitaminem K2 pravděpodobně není nutné. Nemyslím si také, že by efekt doplňovaného vitaminu K2 ve formě tablet mohl předejít či zmírnit hypercalcemii, která by mohla vzniknout, díky léčbě Forsteem a je relativně častým nežádoucím účinkem. Praktické zkušenosti ale nemám žádné a nemám také žádnou zpětnou vazbu od léčených pacientů.  Základní je, abyste byla pod dostatečným lékařským dohledem. Věřím pak, že bude léčba velmi úspěšná a bez zbytečných komplikací.
Léky na předpis
Dobrý den, z důvodu léčby vážné osteoporozy budu muset užívat lék Forsteo a hormonální substituci v podobě hormonální kombinované antikoncepce. K tomu jsem ale v minulosti prodělala trombózu (možná vlivem právě antikoncepce, kterou jsem pak musela vysadit) . HAK bych měla brát jen po určitou omezenou dobu, zároveň budu brát léky na ředění krve. Zvolila jsem lék Eliquis, který si budu platit, i když je drahý. Dotaz zní - pokud budu brát preventivně Eliquis, nemůže mi trombóza hrozit ani když budu HAK brát? A poté, co vysadím HAK, za jak dlouho budu moci z hlediska bezpečnosti vysadit i ten Eliquis, případně jiný lék na ředění krve? A pak mohu v průběhu této doby užívat vitami K2 - slyšela jsem, že podporuje léčbu osteoporozy tak, že pomáhá zabudovávat vápník do kostí místo aby se uzasoval v tepnách. a také jsou ty hormony k této léčbě opravdu nutné? Děkuji Renáta
Renáta
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Dobrý den, Renáto. Na tyto otázky nelze jasně odpovědět. Je důležité, aby byl váš zdravotní stav  dostatečně sledován a podle výsledků byla včas léčba upravována či změněna. Při užívání Eliquisu se riziko trombózy výrazně zmenší. Záleží ale také na celkovém zdravotním stavu a také na tom, co jíte a jak to odpovídá potřebám organismu. To má zásadní vliv na dobrý stav kardiovaskulárního aparátu. Značnou roli hraje i dědičné zatížení. Nemohu bohužel posoudit, proč se lékař rozhodl pro HAK. Váš zdravotní stav neznám. Jinak se ale neobávejte, že vápník se usazuje v tepnách podobně jako minerální látky  z vody ve varné konvici. Živý organismus funguje určitě jinak. Věřím, že Forsteo vám velmi pomůže a že se stav za pár měsíců viditelně zlepší. Důležitá je také přiměřená fyzická zátěž, která ale musí odpovidat věku i zdravotnímu stavu. Správnou míru je třeba nalézt. Přeji hodně zdraví.   
Léky na předpis
Svým dotazem jsem nechtěla nějak zpochybňovat postup mého praktického lékaře nebo konzultovat léčbu, pouze jsem se ptala na možnosti půlení tablet, což jste mi odpověděl, za což děkuji.
Alena
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Dobře , Aleno. Znovu si ale dovolím doporučit pravidelné měření TK, aby měl lékař možnost lépe nastavit léčbu, díky údajům, které mu dáte. Někdy to nemusí být snadné.
Léky na předpis
Dobrý den, Tezeo mi bylo předepsáno v listopadu. Předtím jsem na tlak nic nebrala. Vyšší tlak mám již delší dobu po měření při kontrolách u endokrinologa a alergologa, doma asi také někdy naměřím vyšší. Jinak beru pravidelně Euthyrox 75 a Gynprodyl vždy část cyklu. Proč mi PL předepsal Tezeo rovnou 80mg, netuším.
Alena
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
A  jaký tlak si naměříte Aleno, ráno a večer? Můžete mi napsat pár hodnot ?  Jak Tezeo momentálně dávkujete?
Léky na předpis
Dobrý den, praktický lékař mi předepsal na vysoký tlak Tezeo 80mg s tím, že ho případně můžu půlit. Na prášku však není půlící rýha, pouze vyražené číslo 80. Mohu prášek přesto půlit? Děkuji za odpověď a přeji hezký den
Alena
Alena
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Dobrý den, Aleno. Doporučit to opravdu nemohu. Je to trochu šarlatánský postup. Lék je velmi účinný a dávka by měla být jasně odměřena. Půlením se vám to podařit nemůže a trochu se také změní chování tablety v trávicím ústrojí. Rozpad a uvolnění léčivé látky se pravděpodobně urychlí. Je pak větší riziko hypotenze.  Logičtější je opačný postup a předepsal bych nižší dávku (40mg), pokud jste neužívala podobný lék s podobnou účinnou látkou. Nevím ale, jaká je historie vaší léčby vysokého tlaku a co vše ještě užíváte i jaké máte další obtíže. V každém případě si TK denně měřte aby výsledky měření lékaři předejte, aby se mohl lépe rozhodovat. Jedno měření ve spěchu v ordinaci je k ničemu. Pokud ho ještě provede lékař či sestra elektronickým zařízením, jak se už docela  také často stává, platí to dvojnásob.
Léky na předpis
Velmi děkuji za Vaši radu pane doktore a moc oceňuji vaši práci. S pozdravem Terezie
Terezie
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Přeji vám, Terezie, aby vše dobře dopadlo a abyste si  co nejlépe mohla vychutnat roli babičky.
Léky na předpis
Zdravím,
pane doktore, co si prosím myslíte o těhotenství v 35 letech. Je to nezodpovědné? Já jsem měla dlouho problém s hledáním partnera. Teď ho konečně mám, na miminku budeme pracovat příští rok v mých 35 letech. Mám strach z vývojových vad a z různých nemocí a to tak velký, že nad těhotenstvím celkem váhám, zda do toho jít. Životní prostředí taky není nic moc, voda, půda. Jedinou mojí neřestí je lék Belakne, který beru, neboť mě v mém věku stále trápí akné. Nevím jak se zachovat, zda stačí vysadit až po zjištění těhotenství nebo dopředu. A čím jej nahradit? Děkuji za odpověď.
Zorka
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Milá Zorko, v minulosti bylo nebezpečí mnohem více a více jich přímo ohrožovalo život. Domnívám se, že bylo i více stresu ,jen byl často z jiných příčin a ne tak banálních.  Proto lidé žili  v průměru mnohem kratší dobu.  Příroda má obrovskou schopnost adaptace na nové podmínky. Současná zdravotní rizika se pak zdají  velká hlavně  proto, že jsme zahlceni informacemi o všem, o co se zrovna zajímáme. Při rešení určitého problému  ztrácíme zdravý rozum dříve,  než bychom tyto infromace dokázali správně vyhodnotit. Belakne určitě vysaďte až po zjištění, že jste těhotná. Těhotenství může mít pozitivní vliv na stav pokožky a obtíže mohou výrazně ustoupit.
Léky na předpis
Dobrý den, pane doktore, už asi tři roky užívám lék Biofenac 100 mg na bolest kloubu. Operaci se zatím bráním. Beru ještě antidepresivum Citalec . Oba prášky beru ráno s čajem na lačno. Neruší se? Měla bych brát každý zvlášť? je mi 68 roků a jiné problémy nemám. Děkuji a přeji krásný den. ¦ - otázka upravena poradcem
Svatava Kučerovská
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Dobrý den paní Kučerovská. Jestliže tyto léky spolu snášíte nalačno užívat bez trávicích obtíží, je možné takto postupovat a nic bych neměnil. Je třeba mít ale na paměti, že  dlouhodobé používání léků s protizánětlivým účinkem vyvolává poměrně často větší či menší poškození sliznice žaludku, či dvanácterníku. Sám bych tedy doporučoval užívat Biofenac spíše s jídlem, či mezi jídly. I přímý kontakt léčivé látky  se sliznicí žaludku, či dvanácterníku hraje svou roli při vzniku nežádoucího účinku tohoto typu.
Léky na předpis
Dobrý den, potřebuji vědět, jak správně brát ranní léky na lačno. Beru ráno pantoprazol na gerd a euthyrox na hashimotku. Carbamazepin na epi jsem posunula na pozdější dopoledne. Ráno vstávám v 6, v 7 vyrážíme do škol a práce, kde po osmé snídám. Takže mi jde o správné pořadí a rozestup těch prvních dvou. Zatím mám rozestup 20min až 1/2hod a beru první co padne do ruky.
Lidka
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Dobrý den, Lidko. Jako první lék bych bral Euthyrox. Jinak s postupem  osobně souhlasím. Můžete mi prosím ještě upřesnit proč užíváte Pantoprazol?  Termín hashimotka mě pobavil a je vidět, že substituční léčbu berete s nadhledem.
Léky na předpis
Dobrý den,
děkuji za Vaši odpověď a můžete mi prosím říci jakou máte s uvedeným lékem zkušenost? Je to dryák nebo se řadí spíše k těm lepším. Reakce jsem na něj našla relativně dobré. Nicméně nejsem odborník. Dcera však bere úplně malou dávku těch 25 mg
Terezie
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Podle mého se skutečně v těchto případech velmi osvědčuje, Terezie. Dryák je pro tuto skupinu léčiv určitě urážlivé označení. Výzkum v  oblasti psychofarmak se už opravdu značně posunul vpřed.
Léky na předpis
Dobrý den,
pane doktore mám na Vás prosím dotaz. Moji dceři je 35 let a právě se začala snažit o dítě. V minulosti prodělala různé peripetie např. poruchy příjmu potravy, pak velká nestabilita v partnerství spolu s hádkami, což způsobilo nespavost. Nemůže se jí dlouhodobě zbavit a velmi jí pomáhá lék Tritico 75. Letos se pokoušela vysadit, nicméně se to nepovedlo. Lékařka se přimlouvá za nízkou dávku léku (jednu třetinu tablety Tritica 75) cca do 7.měsíce těhotenství. Zdá se jí to rozumnější, obzvláště když dceři pomáhá. Nespavost jí způsobuje úzkost. Co si o tom prosím myslíte? Jsem ze staré školy a radši bych kdyby nebrala nic. Nicméně lékařka argumentuje naprostou bezpečností a nízkou dávkou, která dceři stačí. A jednoznačným benefitem směrem k psychice. Bojí se spíše, že by se dcera těhotenstvím mohla rozhodit a skončila by na větší dávce než má teď. Děkuji za radu
Terezie
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Dobrý den, Terezie. Jsem farmaceut, a proto mám k lékům velký respekt. To se ale o většině lékařů řící asi nedá, nebo to  alespoň podle obrovské spotřeby léčiv u nás nevypadá. V případě vaši dcery, podle toho co jste uvedla, bych ale určitě respektoval doporučení lékařky. Věřím, že je to tak správně a psychické obtíže vaši dcery je tedy vhodné  momentálně řešit i medikamentózně.
Léky na předpis
Dobrý den, mám špatně těsnící kardii a reflux. Pálení žáhy necítím, ani nepozoruji, že by mi nějaké jídlo vadilo nebo nedělalo dobře, ale hltan je prý na pohled zarudlý. Dostala jsem Omeprazol ráno a večer. Je nutné brát tento typ léků doživotně? Může se těsnost kardie upravit časem? Existuje nějaká přírodní alternativa, co užívat? Děkuji za odpověď.
Jiřina
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Dobrý den, Jiřino. Mohla byste mi prosím citovat  z lékařské zprávy, co bylo vyšetřením zjištěno?
Léky na předpis
Dobrý den,před nedávnem jsem měla dotaz na eliminaci roupu dětského.
S dotazem jsem se obrátila na parazitologii:
Dávku Vermoxu je možno zvýšit
– u dospělých až na 2 tablety ráno a 2 tablety
večer tři po sobě jdoucí dny, u dětí pak
1 tableta ráno a 1 tableta večer 3 po sobě
jdoucí dny. Ukazuje se podle zkušeností, že je to žádoucí. Pro úplné potlačení infekce
je nutno zopakovat po dvou a někdy i po
čtyřech týdnech.
Vše je popsáno v časopise VOX pediatrie z října 2017.

Anna
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Díky, Anno.  Je to možný postup a považuje se za dostačně bezpečný.
Léky na předpis
Dobry den, rada bych se zeptala na vhodnost kombinace predepsanych leku, mivam totiz casteji obtize jako boleni hlavy, dyspepsii, bolesti pod levym obloukem zeber, tupou bolest pod stredem sterna, velkou unavu, usinani pres den, svedivost koncetin, ztratu energie, cerne myslenky. Je mi 57, a beru 5x denne analoga inzulinu, januvii, metformin, eglymad, piramil, afiten, betablokator, kreol, emanera, xyzal, itoprid, luivac, melatonin, ascorutin, estrogeny, pripravky na klouby, vapnik a decko, cyclo3fort, obcas na bolesti paralen, nitrofurantoin na obtize, rada si varim řepík, hermanek, zeleny caj a meltu, obcas beru ostropestrec a pripravky z nej na jatra. Jeste bych se zeptala, ktery lek by se nemel snaset se sklenickou cerveneho vina. Velice vam dekuji!
Josefa
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Milá Josefo. Myslím, že by bylo vhodné medikaci výrazně omezit a udělat pořádek i ve vašem stravování. Není možné vše řešit léčivy, nebo doplňky stravy. Sklenička vína u takové, až děsivé , medikace nepřipadá v úvahu a může jen vaše problémy prohlubovat ( zhoršení spánku, zvýšení únavy, tlumení centrálního nervového systému, přibývání na váze, zvýšení glykemie , zvýšení zátěže pro játra a ledviny...). Pozor také na pití bylinných čajů. Jestli uvedené čaje pijete velmi často mohou být klidně příčinou svědění. Heřmánek snadno alergizuje a obsahové látky se neeliminují z těla úplně snadno. I řepík je bohatý na látky, které tělo neeliminuje úplně snadno a častější pití může být pro tělo další zbytečnou zátěží. Veškeré čaje pijte zředěné a střídejte je. Ve vašem případě je vhodnější voda,  nebo  velmi slabý pravý čaj.  Jinak alkohol je enzymový induktor a ovlivňuje osud léčiv v organismu. Může tak dojít  ke snížení účinnosti.
Léky na předpis
zkusim vse. diky za vas cas a rady. Pepa
Pepa
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Přeji vám, abyste se cítil  brzy lépe a obtíže spojené s trávením ustoupily. 
Léky na předpis
Diky :-) vidim, ze to neni lehke se mnou. po jidle tlak, tezko, rano houska s kruti sunkou, obed varena ryze s zeleninou. piju cerny caj, rano kava po jidle. po jidle riham, tlak v zaludku. je mi 47, jsem hubeny. leky neuzivam. se zaludkem mivam problem, kdyz je stres. controloc mi pomahal. nejim ovoce vubec, zeleninu rozvarenou, alkohol nepiju, problemy mi zhorsoval. uz nejak nevim...diky
Pepa
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Nějak mi ten Cotroloc nepasuje s tím, co uvádíte. Zejména pokud gastroenterolog žádný další problém kromě refluxu nezjistil. Controloc určitě trávení nijak nepomáhá. Naopak může přispívat k horšímu trávení bílkovin, škrobu, železa , vápníku atd, jako všechny blokátory protonové pumpy. Určitě bych se zbavil kávy, která dráždí žaludeční sliznici.  Černý čaj pijte slabý.  Řada čajů  s vysokým obsahem polyfenolů může způsobovat horší prokrvení sliznice žaludku a střev pro svůj adstringentní účinek. Ten se projevuje i bolestí v trávicím ústrojí.  Doporučuji během dne pít mléko, které sliznici žaludku zklidní. Třeba 3x denně 100 ml, pokud jej snášíte.  Navíc mléko v čaji dokáže polyfenoly vázat a tak nepříznivé účinky na sliznici eliminovat.  Na noc užívejte Ranisan 75 mg - 2 tablety. Jsou volně prodejné. Jídlo si rozvrhněte tak, abyste 2--3 hodiny před ulehnutím nic nekonzumoval , co je hůře stravitelné. Spěte s dostatečně podloženou hlavou a zad s pomocí  velkých polštářů. Může mít smysl užívat trávicí enzymy u pokrmů s vyšším obsahem bílkovin, nebo škrobu.
Léky na předpis
zdravim jeste jednou. Controloc jsem mel predepsany 2 tydny - podpora traveni po zaludecni prihode, podpora protonove pumpy. mam problemy podobne refluxu, ale nemam ho. sono bricha ok. zadny vred apod. po controloc to bylo lepsi. uz neberu, traveni se opet zhorsilo. fce strev ok. jde proste o zaludek. Poradite, prosim? moc dik
Pepa
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Co prosím znamená, že se trávení zhoršilo? Jaké máte obtíže?  Jaké pokrmy špatně trávíte? Kolik je vám let? Kolik vážíte ? Užíváte ještě jiné léky?  
Léky na předpis
Dobry den, prosim radu. Jaky volne dostupny lek je ekvivalent controloc? diky
Pepa
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Úplně není, Pepo. Jaké máte obtíže?  Za určitých okolnosti jde zaměnit s volně prodejným lékem s podobným, nebo stejným mechanismem účinku.
Léky na předpis
Dobrý den, pane doktore, je mi 73 let. V poslední době se necítím dobře. Bolí mě nohy tak, že mám strach, že přestanu chodit. Třesou se mi ruce. A cítím se unavená. Vyšetření u obvodního doktora nic zvláštního neprokázala, mám pocit, že se mými obtížemi nehodlá zabývat a prostě je přisuzuje věku. Na neurologii paní doktorka vyslovila podezření na neuropatii (léčím se na diabetologii, hodnoty "cukru" kolem 7 - snažím se s tím bojovat pouze dietou, protože léky na snížení hladiny cukru nesnáším). Rozhodla se přistoupit k léčbě pomocí přípravku Calmolan a Dulasolan... Když se podívám do příbalových letáků, váhám, jestli s léčbou vůbec začít. Nemám chuť zadělat si na psychické obtíže apod. Co byste poradil zkusit jako věc první volby? - otázka upravena poradcem
Milada
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Dobrý den paní, Milado. Moc toho o vás nevím a tak nemohu asi moc rozumně poradit. Podle textu bych vás ale tipnul na člověka se zdravým rozumem, který byl zvyklý si se vším poradit. Určitě bych hledal možnost jak vylepšit jídelníček, aby šla hladina krevního cukru dolů. Máte-li nadváhu, prostor na zlepšení je tam 100%. Tlak máte v pořádku?  Jestli máte zájem, napište mi prosím dnešníí jídelníček, abych si udělal nějakou představu. Důležité jei popsat  i velikost porcí. Pokusím se k němu vyjádřit. Co se týká léků, které jste uvedla, kdo jiný než neurolog by měl odlišit diabetickou polyneuropatii od Parkinsonovi choroby !  Pokud se lékařka domnívá, že by se mohlo jednat po počáteční stadium Parkinsonovi choroby, užití Calmonalu má smysl. Obtěžující třes by měl ustoupit a váš psychický stav se tím určitě zlepší.
Léky na předpis
beru na vysoký tlak lozap 50,betaxolol teva 20mg ,hypotylin ,ted v lékárnách není a nebude
chmelařová
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
To není žádná tragedie, paní Chmelařová. Medikaci lze upravit či doplnit tak, aby vám vyhovovala a dobře jste ji snášela. Nevidím v tom žádný problém.
Léky na předpis
Dobrý den pane doktore, prosím, musím teď měsíc brát ATB (Doxybene) a mám velmi oslabené trávení (před měsícem jsem skončila na kapačkách kvůli podrážděnému žaludku). Kvůli tomu jsem s ATB nezačala, ale nyní již začínám užívat. Co bych si mohla dokoupit na posílení trávení, případně laktobacily apod. Děkuji moc za radu. PS: čtu tady Vaší odpověď ohledně guajacuran. Zklidní to také trávení??? Díky :-) H.
Helena
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Dobrý den Heleno. Moc tomu nerozumím. Z jakého důvodu jste skončila na kapačkách?  Máte nějaké dlouhodobé zdravotní problémy? Užíváte pravidelně nějaké léky? Objevila se krev ve stolici ? Z toho, co jste juvedla zatím jen vyplývá, že k dlouhodobému užívání antibiotika není žádný důvod. Prosím o upřesnění.
Léky na předpis
Dobrý den, dostala jsem lék TRittico na spaní a úzkost, trpím migrenami, na ty jsme bravala brufen nebo algifen, mohu je brát i s Tritticem? Děkuji
marie
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Ano, můžete, bude-li to nutné. Je ale nutné rozlišit, zda se jedná o migrénu, či bolest hlavy jiného původu. Podle toho je pak důležité volit správnou medikaci.
Léky na předpis
DOBRÝ DEN,MŮŽE PADÁNÍ VLASŮ ZPŮSOBIT FURON 1 DENNĚ NEBO XARELTO ? DĚKUJI
JANA
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Dobrý den, Jano. Je to nepravděpodobné. Furosemid je ale silně močopudná látka a pokud by dlouhodobě byly ztráty vody vyšší než jejich příjem mohl by se Furon na problému podílet. Dehydratace pokožky je ale viditelná.  Je třeba sledovat hladinu drsalíku v krvi. Furosemid podporuje jeho ztráty močí.
Léky na předpis
Dobrý den,

ráda bych se zeptala, proč se musí Euthyrox užívat nejméně 30 minut před jídlem nalačno a zároveň se nesmí zapíjet mlékem, ani užívat mléko hodinu od užití, alespoň tak mi to řekli v lékárně. Dále by mě zajímalo, pokud zapomenu užít lék, zda je lepší užít jej během dne nebo vynechat (i dva dny vynechání).
Moc děkuji za radu, Leontýna
- otázka upravena poradcem
Leontýna
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Dobrý den, Leontýno. Vstřebávání hormonů štítné žlázy není dostatečně efektivní. Proto je důležité dbát na to, co jste v podstatě uvedla. Bílkoviny mléka mají poměrně značné vazebné schopnosti a mohou vázat účinnou látku (levothyronin) dostatečně pevně na to, aby se vstřebávání  ještě omezilo. Substituční léčba hormony štitné žlázy vyžaduje přesně stanovené dávkování. Dávkování stanovené lékařem je nutné dodržovat. Efektivita takového dávkování pak musí být v delších časových intervalech lékařem vyhodnocována a případně korigována. Jaké dávkování vám lékař předepsal ?
Léky na předpis
Dobrý den beru velmi často tj.7 až 12 tbl týdně od bolesti a zápisník je grepovy džusem. Není to nebezpečné.dekuji
Jana
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Je to velmi nerozumné, Jano. Léky zapíjejte dostatečně vodou. Grapefruitová šťáva může zvýšit riziko nežádoucích účinků řady léčiv, jako je například poškození trávicího ústrojí, jater, či ledvin. Snad jsem správně pochopil váš dotaz.
Léky na předpis
Jedná se o Xorimax 500mg. Děkuji.
Lucka
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Léky je možné kombinovat, Lucko. Xorimax užívejte s jídlem, aby bylo zajištěno co nejlepší vstřebávání antibiotika. Přeji vám rychlé uzdravení.
Léky na předpis
Dobrý den. Užívám nolpazu 400 ráno kvůli refluxu jícnu . Nyní mi byla předepsána antibiotika xomican a erdomed. Mám zánět průdušek s dosti vyčerpávajícím kašlem. V ústech mám poměrně kyselo. Je možná kombinace těchto léků?

Lucka
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Jedná se o antibiotikum Deoxymykoin nebo Xorimax, Zuzko?
Léky na předpis
Dobrý den, měla bych dotaz .V neděli jsem dobrala biseptol a od středy mě začalo pálit v ústech / něco jako
chuť nedozrálých ořechů/, je možné, že je to důsledek léčby? Děkuji
Dagmar
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Myslím si, že není Dagmar, jestliže se jinak dobře cítíte a nemáte vážnější zdravotní obtíže.
Léky na předpis
Dobrý večer.Chtěla bych poprosit o radu. Byla mi diagnostikována osteopenie a praktický lékař mi napsal Calcichev D3, jednu tbl. denně. V příbalovém letáku je doporučená dávka dvě tablety . Musím brát ještě denně hořčík.Jak tedy užívat? Jsou i jiné vhodné léky? Děkuji za radu. Slávka.
Slávka
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Dobvrý den, Slávko. Věřím, že se lékař rozhodl  nyní správně. První volbou by měl být přípravek s obsahem vápníku a vitaminu D, jestliže nález po denzitometrickém vyšetření není vyloženě alarmující. Zvolená dávka by měla respektovat i běžné složení vašeho jídelníčku. Pokud běžné konzumujete mléčné výrobky, jedna tableta denně je většinou zcela dostačující. Vysoký příjem vápníku může vést snadno k zácpě a není vždy zárukou  jeho lepšího využití. Tento postup je žádoucí za cca 6 měsíců až jeden rok vyhodnotit, zda je dostatečně efektivní. Předpokladem úspěchu je i vhodné složení vašeho jídelníčku.
Léky na předpis
Dobrý den, myslím, že se jedná o lék Forsteo. Děkuji
Martina
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Martino, závažnost vaše zdravotního stavu nemohu posoudit. Lék musí být indikován na základě velmi dobré znalosti zdravotního stavu pacienta v případech, kdy je riziko zlomenin vysoké. Není určen k běžné léčbě osteoporózy. V naší ordinaci jsme zatím neměli pacienta, který by absolvoval léčbu přípravkem Forsteo.
Léky na předpis
Dobrý den, děkuji za odpověť ohledně Wobenzymu. Měla jsem na mysli spíše právě problém případného krvácení, jakože ten Wobenzym teoreticky by mol "ředit krev" na internetu jsem našla, že v případě té antikolaugační léčby to není vhodné právě z důvodu tohoto rizika. Na druhou stranu mi to samotné přijde divné, když se W nebo P doporučují po operacích, úrazech, kdy je to vhodné na podporu hojení a snížení otoku. V té době je ale řada lidí přece v sádře nebo v ortéze nebo leží a berou tedy léky na ředění krve od Warfarinu až po ty moderjnější např. "můj" Eliquis. Děkuji za potvrzení, zda tedy riziko krvácení není nijak zvýšené při této komb. Riziko trombozy mi přijde, že Wobenzym naopak snižuje, myslím si to dobře? Děkuji Dana
- otázka upravena poradcem
Dana
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Dano, v případě pochybností je lepší Wobenzym vysadit. Já si ale myslím, že to není nutné. Příčina vzniku krevní sraženiny není zpravidla jedna. Bývá to souběh více nepříznivých okolností. Sem patří i zánětlivé reakce na vnitřní straně cévní stěny. V tomto smyslu může Wobenzym působit antikoagulačně. Neznamená to ale automaticky, že jeho používáním zvýšíme antikoagulační účinek  Eliquisu. To smysl nedává. Ten působí přímo na proces vzniku krevní sraženiny. Ke vzniku fibrinu tedy  vůbec nedochází  a pokud vím, proteolytické enzymy  (i dle názvu) mohou ovlivnit až rozklad  bílkoviny - fibrinu. Pokud je Eliquis správně dávkován, nejedná se,  podle mého, o stav se zvýšenou krvácivostí a  Wobenzym může být v kombinaci použit.
Léky na předpis
Dobrý den, z důvodu těžší osteoporozy mi byl navržen k užívání anabolický lék na kosti obsahující hormon Parathormon (nebo jeho derivát, nevím).. Prý je to velmi účinná léčba, ale bojím se nežádoucích účinků a vůbec bezpečnosti. Máte s tím prosím nějaké zkušenosti v praxi? Je to určitě šance na zlepšení, osteoporóza u mě vznikla kvůli NU jiných léků a jiných zdrav problémů, tak bych to ráda podstoupila ale mám i obavy. Je mi 42 let. Děkuji Martina - otázka upravena poradcem
Martina
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Dobrý den, Martino. Jedná se skutečně o parathormon- lék NATPAR ? Ten se obvykle používá v případech, kdy nejsou funkční příštítná tělíska. Bez znalosti názvu léku či bližší informace o vašem zdravotním stavu vám nemohu odpovědět. 
Léky na předpis
Moc děkuji za rychlou odpověď ohledně Furolinu a zároveň Vám děkuji za Vaši poradnu,která je super a také za Váš čas,který tomu věnujete.
Alena
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Kdykoliv se ozvěte, Aleno.
Léky na předpis
Dobrý den pane doktore,na zánět močového měchýře mi byl předepsán Furolin 3x denně.
Po přečtení reakcí jiných pacientů na tento lék jsem byla, mírně řečeno,překvapená z nežádoucích účinků.
Dnes jsem vzala třetí tabletu a za chvíli se mi točila hlava,postupně to trochu přešlo,ale dost se děsím,co bude dál.
Jaký máte názor na tento lék,mám požádat dr.o změnu?
Moc děkuji za odpověď.
Alena
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Dobrý den, Aleno. S účinnou látkou nitrofurantoin mám jen dobré zkušenosti. Nežadoucí účinky se objevují zřídka a lék je tedy velmi dobře snášen. Dříve byl k dispozici Furantoin Léčiva(Zentiva) a Nitrofurantoin Ratiopharm. U těchto léků platí to co jsem uvedl. Zpětnou vazbu od pacientů co se týče Furolinu nemám, ale neočekával bych velký rozdíl. Nevolnost se může ale občas léků dostavit. Vždy je dobré tablety dobře zapít, aby se urychlil rozpad v trávicím ústrojí. Nevolnost může být způsobena jen mechanicky přilnutím tablety na sliznici žaludku. Závratě, či točení hlavy mají zpravidla jinou příčinu a nespojoval bych je automaticky s touto léčivou látkou.
Léky na předpis

Dlouhodobě užívám pravidelně Eliquis,který nelze vysadit.
Mohu nyní zároveň krátkodobě užívat Amoksiklav ?
děkuji za odpověď
Marie
Marie
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Ano.
Léky na předpis
Dobry den mozem sa opytat ak pri brani 14 dni liekov adipex sa mi moze nieco stat.ak to bude len dva tyzdne.mam 38 rokov.dakujem pan doktor
zuzana
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Dobrý den, Zuzano. Adipex je lék na lékařský předpis a není dobré s ním experimentovat. Relativně častý nežádoucí účinek je zvýšení krevního tlaku  a setkáváme se s ním. Ovlivnění centrálního nervové  systému má ale i další rizika a lék je třeba předepisovat se znalostí zdravotního stavu pacienta.
Léky na předpis
Dobrý den, mohl byste prosím napsat, jaké vedlejší účinky by mohl mít lék na vysoký tlak Tolura 40 ? Mamince ho předepsali asi před rokem, měla zrovna 60. Bere ho ráno, ale během dopoledne se asponˇdvakrát až třikrát silně zpotí, jako po velké námaze.Požádala kolegu na pracovišti, aby jí tlak právě v této době změřil, na obou rukách byl kolem 140 / 65-75. Neví, čím to může být. Děkujeme za názor.
Ivana
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Dobrý den, Ivano. Podnětů, které způsobí takovou reakci vegetativního nervového systému může být celá řada.Může to být i reakce na hypotenzi, t.j. na náhlé snížení tlaku. Výsledkem pak může být zvýšení systolického tlaku. Doporučuji tlak měřit každodenně ráno i večer, aby se dalo zjistit, zda je dávkování léku správně nastaveno.  Velmi často mohou takovou reakci vyvolat  i poruchy funkce páteře, oční vady, či  třeba dehydratace organismu.   
Léky na předpis
Moc děkuji za Váš čas a doporučení Zkusim se na parazitologii obrátit,zjistila jsem, že mají na stránkách kontakt přímo na dotazy.
A také díky za Vaši poradnu. Pěkný den.
Anna
Anna
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Pokud najdete řešení, dejte  do poradny vědět, Anno. Sám jsem se se nesetkal s tím, že by nebyl Vermox účinný.
Léky na předpis
Ještě doplňuji,že sháníme informace kde se dá. Třeba podle článku v časopise VOX pediatrie z října 2017,od RNDr.Libora Mikoše,Ph.D.je opravdu Vermox málo účinný a měl by se obnovit dovoz pyrvinia do ČR.V době dětství mých dětí bylo k dostání běžně bez předpisu.
Ale ani u Pyrconu není zaručena eliminace.
Moc děkuji za odpoveď.
Anna
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Díky za doplňující informace. Pátrejte prosím ještě o možnosti reinfekce. 
Léky na předpis
Děkuji za rychlou reakci.Ano,je to roup dětský,vnučka chodí do školy,je jí 7 let.Táhne se to od MŠ.O problémech v okolí nevíme,čas tráví ve škole,v družině,doma,v kroužcích,stýkají se s známými.V domácnosti je ještě starší sestra,problém nemá.Dávkování dle příbalového letáku.
Anna
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Poraďte se prosím  ještě někde na parazitologii, Anno.  Tam mají dostatek praktických zkušeností. Já bych to řešil opatrně vyšší denní dávkou. Jinou možnost  nevidím.  Možná by bylo na místě i koloskopické vyšetření. Vermox v minulosti fungoval velmi dobře. 
Léky na předpis
Dobrý den pane doktore,Vaše poradna mi už několikrát pomohla,děkuji a mám dotaz. Vnučce se opakuje nákaza roupem dětským. Pravidelně cca po 3-4 měsících, dochází k reinfekci. ,Už jsme dovezli i Pyrcon,
Všechna předepsaná hygienická opatření dodržujeme. Nikdo jiný v rodině tím netrpí.Dle lékařky můžou být ,laicky řečeno, někde ve střevu roupi zapouzdřené.měla nějaký takový případ.a proto se to vrací.
Je nějaká pomoc?
Anna

Anna
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Dobrý den, Anno. Jedná se skutečně o roup dětský? Pohybuje se vnučka kžadodenně v dětském kolektivu? Má nějaké dítě z jejího okolí obdobné problémy?  Kde tráví nejvíce času? Jakou volíte dávku?
Léky na předpis
Siofor 500 a Torvazin jdou užívat společně a euthyrox50
Dagmar
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Ano.  Ne vždycky je ale tato kombince léčivých látek nezbytná.
Léky na předpis
Dobrý den pane doktotr proč se nesmí pít žadny akohol při použití xarelta 20 mg děkuji za odpověd :)
Monika
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Dobrý den Moniko. Alkohol může ovlivňovat účinek Xarelta  a to buď nepřímo tím, že zvyšuje riziko jaterního poškození a také tím, že je enzymový induktor.  Může tedy měnit osud léčivé látky obsažené v Xareltu v lidském organismu a tím snižovat léčebný efekt tohoto léku. Existují i jiné mechanismy, kterými může alkohol zhoršit zdravotní stav u vážněji nemocných osob. 
Léky na předpis
Dobrý den, prosím o radu pro moji dceru. Trpí psychickými problémy a lékař jí předepsal lék Trittico Prolong 300 mg., tabl. s prodlouženým uvolňováním, užívá 1/2 tabl. večer. Dcera by chtěla otěhotnět, může užívat tento lék v těhotenství, je to bezpečné? Její ošetřující lékař (psychiatr) tvrdí, že podle příbalového letáku, lék v těhotenství může užívat. Já mám ale strach aby to nemělo špatný vliv na dítě. Moc děkuji za odpověď. Věra
Věra
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Dobrý den ,Věro.  V řadě případů je  výrazně větším rizikem vysazení tohoto léku, než jeho používání v těhotenství. Respektoval bych rozhodnutí psychiatra. Tento lék je považován za velmi bezpečný¨v porovnání s jinými léky, které jsou používány na obdobný problém. Nelze vyloučit a věřím, že lékař během těhotenství lék vysadí, protože se psychický stav vaší dcery dostatečně stabilizuje. I v tomto případě je ale důležité, aby byla dcera po porodu v kontaktu s lékařem a chodila na pravidelné konzultace, pokud nebudou stačit jen konzultace telefonické. Ty jsou také, pokud vím, hrazeny zdravotními pojišťovnami.
Léky na předpis
Vedle vysokého krevního tlaku, trpím neuropathií, nyní pozoruji, že mi otékají výrazně kotníky. V těchto horkých dnech mám potřebu více pít. Piji Magnesii a Birel, zel. ječmen. Alkohol ani pivo již dlouho nekozumuji. Kávu čtyři šálky denně. Léky předepsané lékařem: Purinol, Indapamid, Betamed, Prenewel a a lék na reflux. Měřený tlak: 129/75/61
V poslední době pocit únavy, dříve s příchodem léta ustoupil, nyní neustále trvá. Narodil jsem se do druhé republiky v roce 1939. Prosím o posouzení, díky.
Pavel Machálek
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Dobrý den pane Pavle. Pozor na Birell. Jeden půllitr obsahuje přes 40g cukru !!! Přibírá se po něm velmi snadno. Nadváha či obezita přispívá k vysokému krevnímu tlaku a samozřejmě i k vysoké hladině kyseliny močové. 4 šálky kávy za den, pokud se léčíte s vysokým krevním tlakem považují za zásadní chybu. Káva také prohlubuje únavu díky tomu, že zhoršuje spánek a to i u lidí, kteří  na působení kávy  citliví nejsou a přímo je nepociťují.  Káva také může prohlubovat problémy s refluxem. Dráždí žaludeční sliznici. Myslím tedy, že u vás se dá docílit zlepšení zdravotního stavu docela snadno. Doporučuji max. jednu slabou kávu ráno a úpravu jídelníčku. K pití vodu, kvalitní bylinné čaje, v teplém počasí i minerální vody. Birell či alkoholický nápoj občas.