Ona

Poradna lékárníka a dietologa PharmDr. Martina Staňka

Poradna

Na otázky odpovídá

Lékárny jsou plné doplňků stravy a volně prodejných léků, ale jak se v nich orientovat? Jak vybrat ten nejvhodnější přípravek? Tyto otázky a mnoho dalších z oblasti volně prodejných léčiv a parafarmaceutik vám zodpoví lékárník s dlouholetou praxí PharmDr. Martin Staněk.

Nejvíce se ptáte

| všechny dotazy

Poraďte se také

Poraďte se také


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.

Léky na předpis
Dobrý den, je možné při užívání léku Neurontin 300mg 3 krát denně brát přípravek Tebokan? Děkuji.
Ivana
A jaké obtíže máte, Ivano? Můžete mi prosím popsat váš zdravotní stav?
Léky na předpis
Brala jsem leflugel, surgam a metypred, vcera mi bylo zmeneno na metotrexat zatim jednou tydne druhy den pak acidum folicum a 2x denne tramal
Ptackova
Paní Ptáčková, veškerá medikace musí reagovat na aktuální zdravotní stav a je nutné ji vhodně upravovat, aby nebyla nabytečná a zbytečně nepřispívala ke zdravotním obtížím. Musí o ní rozhodovat lékař. Nemohu vám dát bohužel žádné doporučení. Váš zdravotní stav je příliš komplikovaný. Snad jen, že postrádám v medikaci lék, který by chránil sliznici žaludku před působením některých léků jako je třeba Surgam, či právě  nyní Metotrexát.  Je důležité také vědět, že účinek metotrexátu snižuje kyselina listová, kterou užíváte. Způsob dávkování a užívání léčiv je tedy třeba co nejlépe promyslet. Vhodné stravování pak musí být samozřejmostí.
Parafarmacie
Dobrý den pane doktore. Chtěla bych se zeptat na přípravek Melatonin forte s meduňkou a mučenkou. Je bezpečný, účinkuje? Obsahuje vit. B6- 1,4 mg, ten už mám v hořčíku - 3,0 mg. Nebylo by toho béčka už moc?Děkuji a přeji hezký den.
Slávka.
Dobrý den, Slávko. Záleží na tom, jaké obtíže máte a jakého jsou původu. Zvýšit příjem melatoninu může mít smysl při jeho nedostatku, nebo v případech, kdy dochází  k jeho vylučování v nesprávnou dobu. Další příjem vitamin B6 může být nadbytečný, nebude ale škodlivý. Vitaminy skupiny B se snadno vylučují z organismu.
Parafarmacie
Dobrý den, co prosím použít na zvláštní bolení břicha trvající už 3 dny. Nemohu rozlišit, zda jde o bolest vaječníků nebo mě bolí pravá i levá strana břicha od artrozy, kterou mám v obou kyčlích, je mi těžko od žaludku. Nasadila jsem suchý rohlík a čaj.Jsem bez teplot, bolest je taková tupá. Nevím, zda dát teplý nebo studený obklad nebo zakoupit něco z lékárny. Moc děkuji za radu, snad nebudu muset k lékaři.
Jana
Dobrý den, Jano. Jestli nejasné obtíže přetrvávají, určitě je rozumné navštívit lékaře. Nedoporčuji v tomto případě užívat  žádné léky, dokud vás lékař nevyšetří a sám léky nepředepíše. Doufám ale, že obtíže ustopily a že již jste v pořádku.
Léky na předpis
Dobrý den,
pane doktore mám dotaz. Moje dcera je momentálně těhotná v 6. týdnu. Léčila se asi dva roky na akné. Teď je v podstatě skoro v pořádku ale má stále brát Differine. Odmítá tento lék vysadit. Prý jí lékař na kožním řekl, že lék se prakticky nevstřebává a když trošku omezí množství krému (má doporučeno množství kuličky hrášku), tak je vše ok. Prý je látka v tomto léku hodně vzdálená klasickým retinoidům Nicméně pro mě hovoří příbalový leták jasně. Svoji dceru na jednu stranu chápu, akné by ji mohlo dost vykolejit a psychika je v těhotenství taky důležitá. Na druhou stranu příbalový leták léku naznačuje jakoby se jednalo lék nebezpečný. Prosím můžete mě nějak uklidnit?
Karolína
Dobrý den, Karolíno. To je ta naše česká povaha. Nic nejsme schopni dělat pořádně a doopravdy a  ještě si myslíme, že jsme nejchytřejší a máme zlaté ručičky...  Příbalová informace to říká jasně a držel bych se toho.  Nesnažil bych  se to obcházet, jak je to naším  národním zvykem. "Nepožívejte přípravek pokud jste těhotná". Výborně srozumitelná věta výrobce. Adapalen má dosti vzdálenou strukturu k retinoidům a působí na jiném místě. Opatrnosti není však nikdy dost. Vždy je to o souhře více nepříznivých okolností. Jakékoliv riziko ohrožení plodu v 6.týdnu těhotenství  způsobené přímo tímto přípravkem osobně ale vylučuji, pokud byl lék požíván podle příbalové informace. V používání léku ať dcera nepokračuje a těší se společně s vámi na miminko !
Léky na předpis
Dobry den, chtela bych se zeptat ktery z leku na bolest pri revmatoidni artritide je lepsi varianta?? Palgotal vs Tramal retard..
Ptackova
Dobrý den paní Ptáčková. Co užíváte nyní a v jakém dávkování? Jaké další léky užíváte?
Léčebná kosmetika
Pane doktore já ale neměla akné před těmi náplastmi.Ty mi možná podráždily kůži nevím. A potřebuji s tím něco dělat, jinak se zblázním, nedokážu se dívat jak se akné dělá stále nové a nové stresuje mě to.
Klárka
Klárko, nemohu vám příliš poradit. Je nutné zrakem posoudit v jakém stavu pokožka je  a také  je důležité vědět, jak přesně ji momentálně ošetřujete. Lékárny Dr.MAX mají dermatologická centra. Možná by nebylo špatné se na ně obrátit. Určitě by vám zároveň ukázali,  jaké přípravky na tyto problémy mají  aktuálně k dispozici. Snáze se možná vše vyřídí k vaší spokojenosti.
Parafarmacie
Pane doktore, někde jste tady radil užití aknepuru na akné na zádech. Zkusila jsem ho také je to asi 3 dny a mám pocit zhoršení.Můj dotaz, je to normální? Nemůže ten pudr způsobovat zanesení pórů, když se užívá 2x denně? Můžete mi poradit něco dalšího?Co myslíte může pomoci skinoren?
žaneta
Dobrý den, Žaneto. Aknepur se hodí spíše na mastnější pokožku. Nevím zda je to váš případ. Síra značně  pleť vysušuje. Zinek zklidňuje. Obojí působí i antibakteriálně. Před další aplikací je nutné místo řádně omýt. K zanesení póru pak nemůže dojít.
Parafarmacie
Dobrý den, rád bych se zeptal jaké byliny, potravinové doplňky, nebo volně prodejné léky jsou vhodné při léčbě zápalu mozkových blan.Děkuji.
Leoš
Dobrý den, Leoši. Nevidím příliš velký prostor pro uplatnění speciálních potravin  či  volně prodejných léků v těchto případech. Konzultoval bych s ošetřujícím lékařem použití Wobenzymu. Je ale možné, že enzymy obsažené v přípravku neprochází hematoencephalickou barierou a že se jejich účinek nemůže projevit. Já sám s ním v této indikace nemám žádné praktické zkušenosti.  Něco lze doporučit individuálně na základě znalosti zdravotního stavu konkrétní osoby a také znalosti jejího způsobu stravování. Zcela zásadní je celkový odpočinek. Nedoporučuji pití nápojů obsahujících kofein.  
Parafarmacie
Dobrý den,
pane doktore jsem čerstvě těhotná a zajímá mě, jak na strie? Ráda bych se jim vyhnula. myslíte, že mi můžete doporučit nějaký přípravek na mazání břicha, který by měl v tomto směru smysl?Děkuji
Sára
Myslím, Sáro, že přípravky zacílené na tento problém jsou naprosto neúčinné. V kosmetice se stále velmi toleruje klamání spotřebitele. Vědecké, či spíše marketingové studie jsou většinou zpracovány jen tak na oko a jsou velmi povrchní. Myslím si, že klíčové je aby nárůst váhy během těhotenství byl přiměřený.  S tím pak souvisí složení jídelníčku. Není dostatečné kontrolovat jen energetický příjem, ale také příjem hlavních živin, které jsou zdrojem energie. Příjem tuku doporučuji udržovat na 30% z celkové eneregtické hodnoty jídelníčku. Podíl živočišného a rostlinného tuku ve stravě bych v těhotenství udržoval asi 1:1 
Léky na předpis
Dobrý den, objevili se nám v rodině roupi (bez příznaků, našla jsem jej náhodou v pochvě). Jsme zaléčeni Vermoxem(schéma dle letáku) Pyrvinium už u nás neexistuje. Zaráží mě dávkování. Máme 3 děti: 11 a 9 let a 21m. Dávkování pro všechny vč nás dospělých je stejné. Přitom pokud se podívám na antiparazitika prodávaná v DE (Pyrcon, Molevac), jsou dávkovaná podle hmotnosti. Jde mi o to, že u malého zabral lék asi nad rámec. Kromě roupů z něj po druhé dávce vyšly i dětské tasemnice. U 2 bratrů byla stolice čistá, u mě ne. Přesto, že nikdy nic nenajdu, mám pocit, že mě svědí svěrač. Nemělo by být dávkování vyšší? Dle logiky totiž 100mg tableta u 12kg dítěte bude fungovat líp, než 100mg tableta u 110kg dospělého chlapa a dávkování by se tedy mělo přizpůsobit, aby odčervení bylo opravdu úspěšné a ne jen na oko, když už je to takový "sajrajt" do těla. Jaké by případně mělo být dávkování, aby lék zabral opravdu 100%? A nebo bude lepší sehnat z DE zmíněné preparáty? Děkuji za odpověď - otázka upravena poradcem
Katka
Dobrý den Kateřino. Obvyklá dávka je 100mg a v případě dospělého člověka je v některých případech možné dávku zvyšit. Je ale také důležité, aby byl lék užíván se stravou, která je dostatečně bohatá na tuky. Jedině tak lze zaručit dostatečné vstřebávání účinné látky. Léčbu je nutné opakovat v rámci celé rodiny. Pokud děti chodí do školky, je třeba o problému informovat. Primárním původcem nákazy může být jiné  dítě.  Je třeba dbát na přísnou hygienu, dokud problém v rodině zcela nevymizí.
Léky na předpis
Dobrý den, prosím o radu užívám léky letrox, gopten4mg, helicid, a večer amitritylin25mg, večer. Je užívání těchto léků bezpečné, nejsou tam žádné interakce, letrox4mg užívám asi 10 dnů, doposud jen 2g.Pali mě pořád na hrudi a mám pocit jako by mě kopalo srdce, EKG jsem mela v pořádku,srde jako by cítím jak mi buší, puls mam 75az82, jsem z toho už celá rozhozena. Manžel se už 2roky léčí na karcinom tl. střeva. Může to dělat i navýšení gopten, jak dlouho to může přetrvávat, děkuji moc za Vaši odpověď, nebo nějakou radu, Iva
Iva
Dobrý den, Ivo. Na kombinaci nevidím nic  až tak problematického z obecného pohledu na možný výskyt lékových interakcí. Prosím, dbejte pečlivě na dostatečný příjem vody. Často jsou tyto obtíže spojeny jen s dehydratací. Puls se pak může srovnat velmi rychle a pocit vnímání tlukotu srdce automaticky ustane také. Je dobré si nápoj dát do1,5l  PET lahve. Takto snadno zjístíte, kolik za den toho vypijete. 1,5 l je v tomto počasí zpravidla dostačující množství. Bolí vás na hrudi při námaze? Při silném nádechu? Protože užíváte Helicid, může být pocit pálení způsoben trávicími obtížemi. Zkuste Helicid užívat jen na noc. Dbejte na střídmé ale pestré stravování.
Parafarmacie
Dobrý den,
pane doktore mám dotaz. Jsem čerstvě těhotná 6+4 a mám poměrně velký strach z vývojových vad a nemocí miminka. Snažím se dávat pozor na stravu, na to co jím, nicméně mám i problém s množstvím, je mi totiž hrozně špatně. Nedokážu toho sníst moc, můj jídelníček je skromný. Po týdnu nevolností jsem zhubla celé kilo. Mám tedy na 160 cm jen 49kilo(váženo ráno).Poraďte mi jak se zbavit strachu. Ještě mám špatné svědomí z toho, že jsem nebrala kyselinu listovou v době početí, ale až po zjištění těhotenství.Děkuji
Lea
Dobrý den, Leo. Nevolnost na počátku těhotenství je běžným jevem. Jezte menší porce několikrát za den. Doplňování stravy kyselinou listou není nutné, pokud je jídelníček dostatečně pestrý. O počátku těhotenství to platí dvojnásob. Jídelníček by měl obsahovat listovou a plodovou zeleninu, maso, játra , mléko a také třeba celozrné pečivo či cereální výrobky. Zkrátka to, co je obecně doporučováno  do jídelníčku diplomovanými  nutričními terapeuty. Tyto potraviny zpravidla zajistí dostatečný příjem kyseliny listové. Pokud se budou vašeho obavy stupňovat, budou tedy neadekvátní a strava bude nedostatečná, je nutné se poradit s psychologem jak z toho ven.  Věřím, že se vše urovná. 
Léky na předpis
Dobrý večer.Jsem po hysterektomii 3.roky. Je mi 53.let a beru léky-trombex,euthyrox,lamotrigin.Chtěla jsem se zeptat,zda můžu brát na přílišné pocení menoflavon a na kosti.A na psychický klid zároven stimulen.Děkuju a přeju hezký večer.Renata.
Renata
Dobrý den, Renato. Menoflavon je v pořádku. Stimulen ale k Lamotriginu raději nepřidávejte. Nevím jak dlouho jej užíváte.  Pozitivní účinek se  ale může dostavit až za nějaký čas a je nutné počáteční obtíže překonat. Účinek obsahových látek  různých rostlin ve Stimulenu lze těžko předvídat.
Parafarmacie
Prosím dostane se koupit přistroj na měřeni hustoty krve mám velmi špatné žily a to by mi pomohlo ,při každém odebíráni krve.Děkuji J.
JIŘINA
Dobrý den paní Jiřino. Vůbec nevím co máte na mysli. Můžete mi prosím poslat nějaký odkaz na internetu?  Běžně se ale stává, že lidé přijdou na oběr krve dehydratování  a to zejména, jsou-li na odběru v časných ranních hodinách. Ranní káva  problém ještě zhorší.  To je podle mého hlavní příčina, že jsou s odběrem krve občas problémy. V naší ordinaci máme problém s odběrem krve naprosto vyjímečně, protože jsou jsou pacienti dostatečně instruováni. Samozřejmě to chce také šikovnou zdravotní sestru ....
Parafarmacie
Dobrý den, je mi přes 30 a již před několika lety mi diagnostikovali Crohnovu chorobu. Mám tedy mimo jiné i problém se vstřebáváním. V současné době řeším anémii, která mi mně k celkovému stavu nepřispívá. Pročítal jsem si odpovědi ostatním tazatelům a jedné paní jste radil Captafer. Může pomoci i mně? Už jsem zkusil vše možné, ale výsledek není efektivní. Děkuji za odpověď. Luděk, Hradec Králové
Luděk
Dobrý den Luďku. Captafer má smysl, jestliže pestrá strava bude obsahovat přiměřené množství železa. Captafer železo neobsahuje. Podporuje ale jeho využitelnost z trávicího traktu. Dbejte zároveň na to, abyste měl trávicí obtíže co nejmenší a vyvarujte se dietních chyb, které vám způsobují průjmy. Samozřejmě vhodný dietní režim je nutné dodržovat dlouhodobě. Přeji vám aby váš zdravotní  byl stabilizovaný a nedocházelo k eskalaci obtíží.
Parafarmacie
Dobrý den,
pane doktore prosím o radu. Jsem čerstvě těhotná a začalo se mi dělat akné na zádech. Jsem z toho nešťastná, chystám se na plesovou sezonu a teď nevím co s tím? Pupínky jsou takové divné, spatně se vymačkávají. Vím, že v těhotenství nesmím nic užívat, a tím pádem mě to fakt stresuje. Myslím, že jsem si mohla kůži i podráždit protože jsem užívala náplasti s kapsaicinem
Děkuji za radu
Klárka
Dobrý den Klárko. Jestli jste používala na tomto místě náplasti s kapsaicinem, nechte tomu čas. Kapsaicin silné dráždí a určitě není vhodný na  aknózní pleť na zádech. Nemyjte záda sprchovými gely a používejte jen vodu,  nebo s glycerinovým mýdlem bez parfemace. Nevím ale, zda je momentálně vůbec k sehnání.
Léky na předpis
Dobrý den,už druhý rok beru po smrti syna Asentru nejdříve 100 a ted 50 jak dlouho ji můžu ještě brát,jsem diabetička.Děkuji za odpověd
Simona
Dobrý den, Simono. Nezbytně nutnou dobu. Zdá se, že lékař již uvažuje o postupném vysazení a že se váš psychický stav zlepšuje. Náhlé vysazení určitě vhodné není. Jaké všechny léky užíváte?
Parafarmacie
Děkuji za odpověď ještě mě zajímá užila jsem včera ibalgin mohla jsem ublížit miminku v této fázi?
Sara
Buďte klidná Sáro. Určitě nemohla. Přesto k lékům přistupujte s respektem a co není skutečně nutné užívat, neužívejte. Každý lék má v příbalové informaci jasné doporučení ohledně jeho užívání v těhotenství. Toho je třeba se držet. Budete-li mít do budoucna nějaké pochybnosti, napište.  
Léky na předpis
Dobrý den,
pane doktore jsem 36 dní od poslední menstruace a dnes jsem zjistila těhotenství. Nevím kdy došlo k oplodnění. Mám pár věcí, které se v těhotenství nesmí, piju děnně 1 dc bílého vína. A používám na obličej lék Differine. Můj dotaz mohla jsem iblížit miminku?
Sára
Nemohla Sáro. Alkoholu se ale již vyhněte. Differine bych také nepoužíval. Do budoucna nedoporučuji pít ani 1 dcl vína pravidelně každý den. Pijte ho jen občas na chuť. Hlavním důvodem by nemělo být ale zlepšení nálady či kompenzování stresu.