Poradna Ivy Málkové ze Stop obezitě

Poradna

Ilustrační snímek

Na otázky odpovídá

Iva Málková

Máte problémy s nadváhou? Nedaří se vám zhubnout? Zeptejte se PhDr. Ivy Málkové, specialistky na redukci váhy a zakladatelky společnosti Stop obezitě. Dr. Málková odpovídá spolu s nutriční terapeutkou Bc. Nikolou Hanyšovou.

Nejvíce se ptáte

Poraďte se také

Poraďte se také


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.

*Označené položky jsou povinné.

Zdravotní problémy
Dobrý den, mám takový ožehavý problém a tím je nadýmání. Jím převážně jídlo s vlákninou (celozrnné pečivo, müsli, zeleninu, ovoce) a zdá se mi, že nadýmání způsobuje snad každé z těchto jídel. Samozřejmě každý den jím bílý jogurt Klasik 150 g, ale ani ten mi nepomáhá. Nevím, co s tím.
Jana
Iva Málková
Nadýmání může mít celou řadu příčin, bude-li tedy trvat déle, určitě vyhledejte lékaře. Ten Vám v prvé řadě doporučí upravit jídelníček, to znamená vyhnout se težkým jídlům, jíst pomalu, nepít perlivé nápoje, vyhnout se nadýmavým potravinám, což jsou nejčastěji luštěniny ( hrášek, fazole, čočka aj.), určitě i některá zelenina - velice často zelí, kapusta, cibule aj..Bohužel, pokud máte až příliš velké množství vlákniny i to může způsobovat nadýmání, zvláště pokud jste na ní nebyla dříve zvyklá.U citlivých osob s nesnášenlivostí laktozy mohou i mléčné výrobky způsobovat nadýmání, vybírejte proto především zakysané mléčné výrobky, výrobky s živými kulturami, zařaďte si koření tlumící tyto potíže, tedy citronovou kůru, šalvěj, tymián, fenykl, kmín. Z čajů je výborný mátový a fenyklový čaj. Můžete podpořit střevní floru zakoupením probiotik nebo např. inulin, který upravuje střevní trakt.
Zdravotní problémy
Dobrý den, je mi dvacet a mám artrózu kolen. Při kleknutí cítím silnou bolest a při dlouhém sezení nepříjemný tlak, který po pár minutách chůze vymizí. jaké jídlo je vhodné pro výživu kloubů, aniž by se po něm přibíralo? slyšela jsem něco o rozsolu, ale vůbec netuším, z čeho se zkládá.
Lenka
Iva Málková
Energetická hodnota rosolu na 100g činí pouze 49 kJ, Bílkoviny 0,73, Sacharidy 2,2 a tuky 0,1g. Vzniká vyvařením šlach, kostí, kůží a jiných živočišných surovin bohatých na kolagen. Ten se vařením přemění na bezbarvou želatinovou hmotu. Mluví se o vyšším obsahu aminokyselin v želatině. Některé studie dokonce prokazují pozitivní vliv konzumace želé a želatiny na tvorbu kloubního mazu a má údajně ochranné a regenerační účinky. Bohužel kloubních onemocnění je hodně a stejně tak i faktorů, které bolesti způsobují, proto neexistuje jeden univerzální přípravek vhodný na všechny problémy. Pokud vás klouby bolí, je nejlepším doporučením klouby dále nezatěžovat. Návštěva lékaře by měla odhalit, v čem bolest spočívá a měl by Vám i doporučit vhodný doplněk stravy. Mírná a vhodně zvolená aktivita by mohla pomoci,jelikož posiluje svaly chránící klouby a pomáhá zlepšit pohyblivost kloubů, proto se zkuste poradit i na vhodné rehabilitaci a cvičení. Nejčastěji se doporučují doplňky stravy obsahující glukosaminy(př.chondroitin), který by měl mít pozitivní efekt i tam, kde již došlo k poškození.Účinnost byla prokázána především u těch doplňků, kde je ve formě sulfátu - glukosamin sulfát. Účinky však pocítíte většinou až po 4-6 týdnech trvalého užívání. Z jídelníčku vyřaďte nezdravé potraviny, které mohou komplikace zhoršovat, to znamená vyřaďte přepalované tuky, smažená jídla, uzeniny. Zvyšte příjem zeleniny, omega 3 MK - mořské ryby, oříšky. Pomáhá i příjem vitaminu C a E, vápník! a vitamin D. Udržujte si přiměřenou váhu, protože i nadváha zatěžuje klouby.
Zdravotní problémy
Dobrý den, jsem po onkol.operaci ženské a pořád přibírám, přitom jím hodně ovoce a zeleniny, ale odpoledne mívám krize ve formě přejídání-nejím smažené, uzeniny ,je mi 47 let, poraďte prosím, co pro sebe udělat? Na jaké se soustředit potraviny ? Děkuji.
Maja
Iva Málková
Důležité je určitě přijímat nyní velmi kvalitní potraviny, které tělo potřebuje a abyste zajistila dostatek všech základních živin pro rekonvalescenci. K tomu Vám bohužel smažené potraviny ani nadbytek tučných uzenin nepomohou. Zaměřte se na vyvážený zdravý jídelníček, je správné, že jíte dostatek zeleniny, ale ta Vám nedodá všechny živiny. K tomu je potřeba doplnit pravidelně vhodný zdroj složených sacharidů, kterými by měly být obiloviny, celozrnné výrobky, ovoce si dejte např. ke svačině v porci jen 100g a k tomu doplňte méně tučný mléčný výrobek. Z tuků použijte raději rostlinné, kdy si např. přidejte do zeleninovího salátu lžičku kvalitního olivového oleje nebo např. přidejte do jogurtu pár oříšků či semínek. Zařaďte do jídelníčku dostatek kvalitních bílkovin v podobě libového masa, ryb, vejce, sojové výrobky. Přejídání bude pravděpodobně způsobené právě nevzváženým jídelníčkem a zkuste si dát pozor i na glykemický index. Tedy hlídejte si množství konzumovaných sacharidů, které vždy doplňujte bílkovinami a zeleninou. U některých pacientů může zvýšení váhy po operaci souviset se zvýšeným zadržováním vody v těle či pokud jste např. dostala nyní nějaké hormonální léky. Zkuste Váš problém raději konzultovat i s lékařem.
Zdravotní problémy
Dobrý den, chtěla bych Vás poprosit o radu a pozeptat se, jaký máte názor na každodenní konzumaci pufovaných rýžových chlebíčků Racio. Sním na posezení klidně i jedno celé balení (130 g), mám na alergii na lepek a tak by mě zajímalo, zda si tím nemohu nějak ublížit, zda nejsou nezdravé a jestli se po nich nepřibírá. Děkuji
Lenka
Iva Málková
Dobrý den, napíšu Vám asi to, co i sama víte. 130g jakéhokoli pečiva, ať už to bude celozrnné, suchary, knackebroty či Racio chleby, nálož sacharidů, kterou zkonzumujete je obrovská, nasycení příliš velké není a nadbytek sacharidů Vaše tělo uloží do zásob a to bohužel i do těch tukových. 130g balením příjmete v jedné porci 1800 kJ, což jsou vlastně téměř 4 porce sacharidů, které by měly být rozdělené rovnoměrně do celého dne. Na jednu porci by Vám určitě lépe stačily pouze 3 plátky( cca 30-40g)a k tomu 50g tvrdého sýra, kousek zeleniny. Nebo 90g cottage sýra a rajčátko, případně ještě sklenice kefíru a budete na tom stále lépe, než když smlsnete samotné chleby. Racio chlebíky mají vysoký glykemický index a to znamená, že Vaše glykemie se po jejich konzumaci prudce zvýší a následně opět prudce sníží, jelikož Vaše tělo nadbytek sacharidů odnáší z krve a Vy máte zase brzy hlad. Bílkoviny tento efekt přibrzdí a Vy budete mít delší pocit nasycení. V kombinaci se zeleninou již nebudete potřebovat tolik chlebíků. Zkuste to! Pro bezlepkovou dietu se Vám asi vyplatí péct pečivo sama, kdy koupíte bezlepkovou směs na přípravu chleba. Nemusíte se bát přibírání, hlídejte tak jako ostatní hubnoucí množství pečiva a příloh, to znamená do 50g pečiva na porci.Kukuřičné pečivo, pozor opět na vhodnou kombinaci s bílkovinami, které sníží glykemický index. Tedy např. si dáte 30g kukuřičného chlebíku a 50g tvarohové pomazánky. Pro celiaky je vhodné také pečivo z prosa, amarantu- tedy např. amarantové těstoviny. Brambory, můžete použít i místo přílohy velké množství zeleniny, luštěniny. Nebojte se experimentovat, ale hlídejte si vždy složení výrobku.
Zdravotní problémy
Dobrý den, chtěla bych se zeptat na následující problém. Je mi 51 let, nikdy jsem s váhou neměla problém, vážila jsem vždycky kolem 50 kg (+- 5 kg). Před 2 lety ale došlo k tomu, že jsem při 5 měsíců trvajícím viru herpes simplex 1 v oku přestala úplně jíst a spát, nejdříve mi nasadila psychiatrička Cipralex, po tom mi bylo hodně špatně, potom Esprital, ten mi udělal dobře, začala jíst a spát, ale došlo to tak daleko, že jsem nabrala téměř 20 kg a stále přibírám. Psychiatrička je nadšená, jak mi dobře zabral a tu váhu neřeší. Již jsem měla i špatné jaterní testy a vysoký cholesterol, to jsem dřív neměla. Přes den se udržím jíst málo, ale jak si vezmu večer Esprital, tak sním, na co přijdu, vůbec to nemůžu ovládnout. Dřív jsem se najedla někdy v 18. hodin, pak šla cvičit a už nejedla, to si teď neumím představit.
Jana
Iva Málková
Dobrý den, zkusila bych určitě problém s přibýváním na váze konzultovat s Vaši ošetřující lékařkou a najít kompromis mezi léky na Váš problém se spánkem, ale zároveň i s jemnějším dopadem na Vaši váhu. Některé léky tohoto typu skuitečně mohou mít vliv na přibývání na váze. Bohužel se ta váha nezvyšuje sama o sobě jen po lécích, ale právě proto, že mohou zvyšovat chuť k jídlu a vy postupně zvyšujete Váš denní příjem a tím přibíráte. Zaměřte se na to, aby Váš jídelníček byl již přes den dostačující a tém předejdete a snad alespoň zmírníte konzumaco velkého jídla večer. Pokud budete muset jíst ve večerních hodinách, nejprve se dostatečně napijte, snězte velké množství zeleniny, která bude mít menší dopad na Vaši váhu, než cokoli jiného. Určitě si nechte poradit od odborníka, ten Vám nejlépe pomůže sestavit jídelníček.
Zdravotní problémy
Dobrý den,potřebovala bych od Vás poradit.Je mi 29let,mám2děti,výška si 160cm a skoro 80kg.Rozhodla jsem,se že s tím něco udělám,ale nemám to tak jednoduché.Vím,přibližně jak bych měla jíst,jím často,nejím tučné ani sladké,ale jak se nenajím víc jak 3 hodiny, nebo jsem toho v předchozí dávce snědla málo,dostávám hypoglykemii a je mi špatně.Cukrovku nemám.Také mám problem s pohybem, protože mám na mozku kavernom a nesmím mít velkou fyzickou námahu.Prosím poraďte mi jak nad nadváhou vyzrát, tak abych si zároveň neublížila,děkuji Vendula
VENDULA.P
Iva Málková
Dobrý den, určitě bych ve Vašem případě doporučila raději odbornější spolupráci ke zvládnutí správného složení jídelníčku. Doporučila bych Vám kurzy snižování nadváhy, které se konají po celé České republice. Stejně dobře můžete využít i výživového poradce, který Vám celý jídelníček vysvětlí a naučí Vás sestavit si jídelníček tak, aby energie nebylo ani příliš málo, ani příliš hodně. Pocity hypoglykemie mohou přicházet i u nevhodně sestavenéo jídelníčku, kdy pokud zvolíte potravinu s vysokým glykemickým indexem, velice brzy se dostaví snížení hladiny cukru v krvi. Nebojte, určitě se ád zhubnout i v případě, že nemůžete příliš cvičit. Pokud nechcete vyžít žádnou z výše uvedených možností, zkuste mi tedy alespoň do dotazu uvést Váš běžný jídelníček. Pžeji Vám hlavně mnoho zdraví a zvládnutí Vašeho problému..
Zdravotní problémy
Dobry den..chtela jsem se zeptat..je mi 15 let, měřím 173 cm a vážím 74..na stehnech mám menší popraskané žíly..kybych zhubla 10 kilo sportováním a upravou jidelnicku , zmizí mi to ze stehen? a nezustanou mi naky jizvycky? děkuju za odpoved..
Nicol
Iva Málková
Při Vaši výšce 173 cm 74 kg jste přesně na rozhranní normální váhy a nadváhy. Zdravotní problémy související s nadváhou by ve Vašem případě neměli být vysoké, pro nadváhu se uvádí mírné zdravotní riziko a určitě je vhdoné upravit váhu do pásma normální váhy, avšak je takto těžké posoudit příčinu Vašich obtíží, rozsah popraskaných žilek a odpovědět Vám na tuto otázku. Jedná se zřejmě o tzv. mikrovarixy, což jsou malé červené či promodralé žilky,jejich včasné řešení je prevencí před vznikem větších varixů( křečových žil). Bohužel nejsem odborníkem na toto téma a proto Vám doporučuji řešení Vašeho problému u Vašeho ošetřujícího lékaře, či na dermatologii, centrech léčícíh křečové žíly apod.
Zdravotní problémy
Dobrý den. Chtěl jsem se zeptat na problém, který se týká mojí přítelkyně je strašně hubená, slyšel jsem o injekcích B12 že to pomáhá , je to pravda popřípadě kolko to stojí atd ... Děkuju...
Ondřej
Iva Málková
Dobrý den, určitě bych Vám doporučila zhodnotit stav podvýživy lékařem, který zjistí závažnost jejího stavu. Může mít geneticky nižší váhu, ale bez známek malnutrice, možná příliš velká fyzická námaha bez doplnění adekvátní stravy. Lze provést i orientační vyšetření hodnotící energetický výdej a její základní energetické potřeby. Lékař zjistí, proč má slečna nižší váhu - jídelní návyky( nechutenství, poruchy příjmu potravy, nutriční anamnéza), střevní onemocnění, vyšetření krve, dědičnost, , funkci štítné žlázy, pravidelnost menstruačního cyklu, atd.Poté by měla následovat cílená péče, odstranění příčiny onemocnění a cílená úprava jídelníčku. Dodávání vitaminu B12 musí být indikováno v případě, že je ho v těle nedostatek a ve smysluplné kombinaci dalších látek. Chybí-li vit. B12 je důležité zjistit proč( poškození žaludku či střev, vegetriánská strava,léky, alkoholismus, aj.)Pokud by za příliš nízkou váhou bylo nějaké nádorové onemocnění, podávání vit. B12 by bylo nevhodné, neboť by urychlilo jeho růst.
Zdravotní problémy
Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli absence apendixu může mít vliv na tělesnou hmotnost. Podle nové studie se červovitý výběžek slepého střeva podílí na tvorbě lymfy z lymfatického systému a lymfatický systém se podílí na metabolismu. Tudíž by při odstranění apendixu mohlo dojít k zpomalení odbourávání tuků. Předem děkuji za potvrzení nebo vyvrácení mé teorie.
Aneta
Iva Málková
Dobrý den,appendix má v sobě mnoho lymfatických buněk imunitního systému. Také mnoho bakterií, které tam mohou produkovat vitamin K, pro trávení tuků však nemá dle velkosti ani lokalizace dle mého názoru nejmenší význam. Lymfatický systém ve střevě (podél stěn celého střeva) má tu funkci, že vstřebané tkukové kapénky v podobě chylomiker transportuje do žilní krve, odkud se dostává k orgánům jako jsou srdce, plíce a pak i k těm jako jsou ledviny a játra, svaly atd. Co se týká hubnutí, mnohé snahy spočívají spíše v zabránění vstřebávání tukových kapének do tohoto systému, aby odešly stolicí ven. Pokud se někde hromadí dlouhodobě lymfa, neodtéká a vzniká tam někde (kdekoliv) lymfedem, občas se opravdu stane, že po dlouhé době trvání se v místě lymfedému množí i zvýšeně tuková tkáň (stehna, hýždě, břicho, ruce, nohy, genitálie....atd.)Bohužel však nemám k dispozici žádnou studii, která by prokazovala vliv ostranění appendixu na zpomalení odbourávání tuků.
Zdravotní problémy
Mám takový dotaz - hubnu poměrně úspěšně, jím pravidelně, myslím, že už vím, jak na to....ale trápí mě zácpa. Ačkoliv jím dostatek vlákniny v zelenině, kupuju si Psyllium ,dostatečně piju, jím živé bílé jogurty, tak je to stále problém. Nemáte nějakou radu na tento problém?
Jana
Iva Málková
Dobrý den, velmi častým doprovodným prvkem redukční diety je právě zácpa. Pokud snížíte objem jídla automaticky se sníží objem stolice, může se stát, pokud zvolíte příliš přísný redukční režim, může se zpomalit metabolimus i ve smyslu pomalejšího trávení, pomalejšího průchodu stravy trávicím traktem. Tedy určitě jezte pravidelně, mějte dostatečný pitný režim a přiměřený pohyb. Dále možná máte příliš malé množství tuků v jídelníčku, můžete si přidat lžičku olivového oleje, nebo ještě lépe přidejte 1-2 lžičky lněného semínka, které zapijte vodou. doplňte jídelníček o probiotickou kulturu, která napomáhá trávení, tedy nyní kupujte zakysané mléčné výrobky, kefíry, jogurty s živou kulturou. Do jogurtu si můžete přidat lžíci otrub, sušené ovoce, zvláště pak sušené švestky. Zkusit můžete i jablečnou šťávu, šťávu ze zelí či špenátu. Může se vám stát, že zpočátku ucítíte pocity nadýmání, psotupně by se však měl váš stav zlepšovat. Můžete zkusit i střídavé obklady na břicho, kdy začněte teplým obkladem cca 3 minuty, poté studený obklad na 1 minutu a takto střídejte třeba až 10-20 minut.
Zdravotní problémy
Dobrý den, o zdravém jídelníčku a snižování váhy toho mám nastudováno poměrně hodně, trápí mě však specifický problém, a to nadýmání a časté křeče a nepříjemné pocity v břiše. Můj jídelníček se skládá z poměrně zdravých potravin, bílé jogurty, kefíry, podmáslí,ovoce, zelenina (nenadýmavé druhy), kuřecí maso, ryby, sýry, těstoviny, rýže, ovesné vločky,občas čokoláda, musli tyčinky, pivo,víno. Sycené nápoje nepiji vůbec, nekouřím, nesnášenlivost např. na mléko mi nebyla diagnostikována. Nejvíce mě tyto problémy trápí po obědě, stravuji se v závodní jídelně, vybírám si vždy salát či bílé maso a zeleninu, někdy rýži, těstoviny. Prosím poraďte mi čím by tyto problémy mohly být způsobeny či na co se zaměřit,čemu se vyhýbat...velmi děkuji za jakoukoli radu
tereza
Iva Málková
Dobrý den, velmi ráda bych poradila, ale příčin Vašich obtíží je nesčetné množství, může se jednat o syndrom podrážděných střev, vředové onemocnění, změněnou citlivost střev po prodělání infekce, může se jednat o různé funkční poruchy střev či žaludku, mnohdy může problémy vyvolat stres a celá řada dalších příčin, které mohou být např.onemocnění žlučového ústrojí, jater apod. Zkuste co nejlépe zmapovat Vaše obtíže, kdy se nejčastěji objevují, píšte že nejčastěji po obědě, zkuste si zapsat po jakém jídle, zda-li se jedná o jídlo tučné či nikoli, zda-li jste jedla na velmi lačný žaludek či nikoli, zda máte bolesti břicha, které jsou spíše tupého rázu nebo je bolest ostrá, křečovitá nebo máte křeče ve střevech, ale žaludek Vás nebolí, sledujte vaši stolici, četnost stolice, atd. T všechno budou velmi cenné rady pro Vašeho lékaře, kterého navštivte co nejdříve. Možná bude nejvhodnější navštivit praktického lékaře, který Vás pošle k příslušnému odbornému lékaři.
Zdravotní problémy
Dobrý den paní doktorko,chtěla jsem se zeptat,jaký je doporučený denní příjem bílkovin.V 36 letech mi zjistili osteoporózu,ale nepřišli na původ.Teď jsem se u vás dočetla,že to může způsobit nadměrná konzumace bílkovin.Snídám meruňkovou ovesnou kaši,2ks ovoce-třeba jablko a grep,nebo hrozny a mandarinku,a k tomu ještě bílý jogurt 1,5%.Svačina 1/4 l káva se suš.sojovým mlékem,na oběd 4x týdně sacharidy jako hlavní jídlo(suchá rýže 250g zalitá bílým jogurtem,nebo celozrnné těstoviny s jogurtem.nebo bramborové halušky s mákem,k tomu vždy 200g zel.salátu),jinak obědvám tuňáka,krabí tyčinky,kuř.maso,nebo omeletu se šunkou a tvrdým sýrem a 3ks vajec,k tomu vždy zeleninu a ještě bílý jogurt jako zákusek.Odpol.svačina opět 1/4 l kávy s mlékem a na večeři většinou Cottage 150g,200g zeleniny,125g krabích tyčinek a opět bílý jogurt.Piji jen neslaz.vodu 2,5-3l.3x týdně cvičím aerobik 40 min,ale bez posilování.Jsou porce jídla příliš velké?A množství bílkovin může souviset s mou osteoporózou?Děkuji
Míša
Iva Málková
Dobrý den, osteoporóza je obvykle onemocnění opět multifaktoriální, tedy spojením více rizikových faktorů. Nadbytek především živočišných zdrojů bílkovin zvyšuje spotřebu vápníku a může mít určitý vliv na odvápnění kostí,ale určitě nebude jedinou příčinou a jediným důvodem vzniku osteoporózy. Navíc je velmi diskutabilní, co již považujeme za nadbytek bílkovin. Jsou jistě mnohem důležitější faktory vzniku osteoporozy jako je nepřiměřená váha, nedostatek pohybu, kouření, klimakterium, tedy snížená hladina ženských pohlavních hormonů, nedostatek vápníku a vitaminu D v jídelníčku. Bohužel jste neuvedla Vaši váhu, ale Váš denní příjem bílkovin by měl být 0,8-1g bílkovin na každý kilogram Vaši váhy. Nevím, zda-li chcete redukovat či nikoli, ale zkuste si upravit jednotlivé porce jídel. Např. rýže 250g na jednu porci je příliš i pro nehubnoucího člověka, stejně tak jako 3ks vajec na jednu porci. Zkuste se tedy podívat do programu snadně žij zdravě, kde si při registraci zvolíte svou váhu, výšku a cíl stravování, zda-li chcete udržovat váhu či hubnout a tabulka Vás již navede tím správným směrem.
Zdravotní problémy
Dobrý den,chtěla jsem se zeptat,na internetu si počítam svůj energetický příjem,skoro vždy příjmu více bílkovin než bych měla.Může to mít nějaký negativní vliv na mé tělo?Předem děkuji za odpověď.
Michaela
Iva Málková
Jak se říká "všeho moc škodí" bude platit i v tomto případě. Tělo nadbytek bílkovin může částečně využít jako zdroj energie, ale není to pro něj tak výhodné jako využití glukózy či při jejím nedostatku z tuků. U sacharidů a tuků jsou konečným produktem metabolismu oxid uhličitý a voda, u bílkovin bohužel ještě dusíkaté látky, které zatěžují především ledviny, mohou podporovat odvápnění kostí,živočišné bílkoviny jsou často spojené i s určitým podílem tuku, tedy můžete zjistit vyšší hladinu cholesterolu. Může se projevit mírným snížením některých vitamínů jako např. vitaminy skupiny B, pyridoxin. Nadbytek bílkovin může způsobit i např. zhoršené vyprazdňování až zácpu. Optimální příjem bílkovin by měl být kolem 0,8g bílkovin na kg váhy v případě, že jste zdravá a nemáte žádné poruchy ledvin, jater a pod. Je důležité mít optimální příjem bílkovin, neboť při jejich dlouhodobém nedostatku jsou také vážné zdravotní důsledky.
Zdravotní problémy
Dobrý den,je mi 31 let, měřím 172 cm, vážím 104 kg. Chtěla bych otěhotnět, o to víc mě trápí moje váha. Vždy jsem byla silnější, mám genetické předpoklady, nejvíc jsem ale přibrala tak před 4 let, a to během půl roku 15-20 kg. Jsem docela zoufalá, snažím se jíst zdravě, chodím sportovat. Samozřejmě moje strava není úplně ideální, vím to, ale nějak si sama už nevím rady. Nejdraději bych se obrátila na odborníky a nechala se vést a být pod kontrolou, jen nevím, kam se obrátit. Jsem z Brna. Za radu moc děkuji.
Janina
Iva Málková
Dobrý den, už samo o sobě těhotesntví by pro Vás mělo být velkou motivací, neboť nadbytek tukové tkáně může ovlivňovat menstruační cyklus a ovlivňovat plodnost, respektive neplodnost. Převzato na druhou stranu, optimalizujete-li Vaši váhu nebo alespoň částečně snížíte, můžete zvýšit Vaši schopnost otěhotnět a navíc i průběh těhotenství a období po něm bude pro Vás jednodušší. Obezita zatěžuje Vaš klouby a s nárustkem hmotnosti v těhotenství by se problémy komplikovaly, hrozilo by Vám vyšší riziko vzniku cukrovky a další zdravtoní problémy. Máte pravdu, že často je hubnout pomocí vlastních sil mnohem těžší než s pod odborným vedením. Proto neváhejte nějakého kontaktovat a začít hubnout zdravým způsobem. Můžete zkusit kurzy snižování nadváhy, kde hubnete za pomoci lektora, se kterým se vídáte každý týden, navštěvujete cvičení uzpůsobené pro pacienty s nadváhou a navíc máte podporu skupiny lidí se stejným cílem jako vy. Podívejte se na stránky www.istob.cz, tam najdete kurzy snižování nadváhy, které bych Vám doporučila nejvíce, dále individuální poradnu snižování nadváhy, lékaře cvičení v Praze, apod.
Zdravotní problémy
Dobrý den, mám veliký problém, který jsem si bohužel způsobila sama. Na jaře jsem začala hubnout a dostala jsem se z 63 kg na 55 při výšce 173 cm. Vím, že to vychází jako podváha, ale opravdu jsem vyhuble nevypadala, připadala jsem si akorát. Bohužel, asi tak v půlce hubnutí tělo začalo stávkovat a já udělala největší hloupost, přestala jsem jíst. Samozřejmě že jsem něco jedla, ale snažila jsem se o to, aby to bylo hlavně zdravé, tzn. především zelenina, ovoce, drůbež, výjimečně tmavé pečivo. Začala jsem ale nabírat, a to především v době před menstruací, kdy tělo zadržuje vodu. Poté mi ale vždy už vyšší váha zůstala. Jím stále zdravě a málo, a přesto přibírám. Tělo si prostě ukládá zásoby. Potřebovala bych tedy poradit jak se vrátit k normálnímu jídelníčku a přitom nepřibrat další spoustu kilogramů. Jsem už zoufalá. Ještě asi zbývá dodat že je mi 20 let. Předem děkuji za odpověď.
Tereza
Iva Málková
Dobrý den, bohužel musím potvrdit jen všechno z toho, co jste zde již sama zmínila. Vaše tělo začalo stávkovat a vzbouřilo se proti Vám tím, že zpomalilo svůj metabolismus a tak když teď jíte, přibíráte. V tomto případě nelze dávat konkrétní rady. Určitě se dá najít vyvážený jídelníček, po kterém tělo přibírat nebude, možná děláte chyby v kombinaci zvolených jídel a tato nevhodná kombinace Vám vý´áhu zvyšuje. V prvé řadě bych Vám doporučila najít nutričního terapeuta, dietologa či přímo lékaře, který Vám poradí jak sestavit správný jídelníček. Může Vám změřit i rychlost vašeho současného výdeje a na základě jeho určit energetický příjem. Možná by i stálo za to vyhledat psychologickou pomoc v případě, že byste cítila, že "jídlo" nezvládáte.
Zdravotní problémy
Dobrý den, je mi 23 let a před týdnem mi lékařka zjistila hyperfunkci štítné žlázy, předepsala mi lék Thyrozol a dávkování 4tbl./den. V příbalovém letáku jsem se bohužel dočetla, že se po tomto léku přibírá. Měřím 180cm, vážím 77kg, chtěla bych se zeptat řádově o kolik procent bych měla snížit příjem energie abych nepřibrala. Děkuji za odpoveď.
Bára
Iva Málková
Dobrý den, hyperfunkce štítné žlázy je onemocnění, při kterém nadbytek hormonu urychluje proces látkové výměny, tedy Váš metabolismus pracoval rychleji než by měl. Samo o sobě toto zrychlení u pacienta vede k hubnutí, přestože jeho výživa byla dostatečná, vede k nadměrné aktivitě pacienta, kterou provází neklid, nespavost, časté bolesti hlavy, nadměrné pocení, třes rukou, bušení srdce atd.. Tento stav se musí u pacienta léčit a proto léky, které Vám byly předepsány, by měli tento nadbytek hormonů snížit a tedy automaticky zpomalit zrychlený metabolismus. Proto, pokud byste jedla stejné množství energie jako při zrychleném metabolismu, hubnutí se logicky zastaví a může dojít i k přibírání. Budete-li si však hlídat jídelníček, stravovat se zdravě a rozumně udržovat v kondici pohybem, nemusíte mít z přibývání na váze strach...
Zdravotní problémy
dobrý den, chci se zeptat, již osmým rokem bulimií, někdy zvracím až třikrát denně, docela fakt kvanta jídla, někdy to vydržím i dva dny, ale mám vypozorované, že častěji zvracím z nudy, než ze stresu, nebo když třeba táta udělá velkej nákup a koupí dobroty( lehko zvracitelné, třeba vajíčkový, vlašský salát...) Netrápí mě však tento zdravotní problém jako spíš úvaha, zda, když se pokusím tuto nemoc nějak usměrnit sama, či s psychologem, zda to nutně povede k váhovému příbytku, mám 164/48, ale jsem hruška, takže přibrání mi moc neprospěje.... díky
lindetka
Iva Málková
Dobrý den, v prvé řadě je si uvědomit, že při takto nadměrném zvracení již nejde jen o vaši postavu, ale především vaše zdraví, lépe řečeno i život. Při častém zvracení dochází k velkému narušení acidobazické rovnováhy, chronickému snížení objemu tělesných tekutin, které může vést k náhlé ztrátě vědomí. Dalšími důsledky elektrolytové nerovnováhy dochází u 90% pacientek ke kardiálním změnám, tzn. především arytmiím, někdy až dokonce smrtelné srdeční zástavě. Pravděpodobně u Vás došlo ke zduření slinných žláz, erozi zubní skloviny, Může docházet k zánětům jícnu, jícnovým vředům, při konzumaci nadměrného množství jídla a následném zvracení může dojít i k ruptuře jícnu( prasknutí), stejně tak jako perforace žaludku.( což oboje vyžaduje okamžitý chirurgický zásah, nebo´t je to život ohrožující situace).Zdravotních komplikací by se dala najít ještě celá řada a jsou skutečně život ohrožující. Je tedy určitě vhodnější způsob, jak zvládat nudu. Naopak při běžném a vyváženém jídelníčku budete mít vaši váhu skutečně pod kontrolou. Nebo dokážete nyní určit kolik množství jídla jste vyzvracela a kolik si vaše tělo ponechá? Vaše tělo se brání tomuto drastickému upírání stravy zpomalením metabolismu, trávení, úbytkem svalové hmoty, tedy naopak navrácení se ke zdravému jídelníčku povede ke zdravě vypadající postavě. 8 let je skutečně dlouhá doba, neuvedla jste Váš věk, ale je opravdu otázkou času, kdy se vaše tělo vzbouří, věřte, že bych vás nestrašila zbytečně. Myslím, že i peníze, které jídlo stojí, by se daly využít mnohem užitěčněji. Až se podíváte za několik let zpátky( pokud se vám doufám podaří nemoc překonat), uvidíte kolik životní energie jste zbytečně ztratila.
Zdravotní problémy
dobrý den,je mi 23 let,problémy s váhou jsem nikdy neměla,ale před dvěma lety mi byla zjištena celiakie a od té doby držím bezlepkovou dietu.přestože se teď stravuju obecně zdravěji než předtím,příliš nejím ani bezlepkové pečivo, přesto se mi postava změnila v takříkajíc "mírně oplácánou".pohybu mám zruba stejně.jak se tedy stravovat vhodně,abych dosáhla zpět své obvyklé váhy v rámci omezení blp diety?děkuji
jitka
Iva Málková
Redukce váhy i při bezlepkové dietě je závislá na příjmu a výdeji energie. Výdej musí být větší než příjem. Při hubnutí je důležitá pravidelnost stravy, a proto bych Vám doporučovala jíst pravidelně v malých porcích, každé 2-3 hodiny, tzn. 5-6x denně. Uvedené potraviny s obsahem lepku musíte nahradit potravinami bezlepkovými - kromě výrobků z mouky jako pečivo, strouhanka, cukrářské výrobky, těstoviny, knedlíky, je nutné vyhýbat se i potravinám, které obsahují lepek ve skryté formě např. polévky, omáčky, kečupy, majonézy, různá dochucovadla, uzeniny, paštiky, zmrzliny. Jako náhrada za zakázané potraviny se v bezlepkové kuchyni používají brambory, rýže, kukuřice, pohanka, sója, luštěniny a výrobky z nich jako mouky, škroby, krupice, ale to již jistě znáte. Zaměřte se na vyvážení jednotlivých živin během dne, mít rovnoměrně rozdělené porce sacharidů, dostatek bílkovin, vhodný opitný režim a pohybovou aktivitu. Vaše zvýšení váhy je jistě spojené spíše se změnou jídleníčku, jiným životním stylem.
Zdravotní problémy
PROSÍM MÁM BRÁT SEROXAT DNES JSEM SI VZALA PRVNÍ JEN PŮLKU A JE MI HŮŘ A JEŠTĚ SE BOJÍM A BYCH NEPŘIBRALA ČTU TADY ČLÁNKY A SKORO KAŽDÝ PŘIBRAL ASI JE TO TÍM ŽE JE ČLOVĚK V KLIDU A VÍCE MÁ CHUŤ NA JÍDLO.PROSÍM JEN JSEM CHTĚLA JAK DLOUHO MI BUDE TAKHLE ŠPATNĚ TYHLE PRÁŠKY ZABÍRAJÍ AŽ PO DVOU TÝDNECH JSEMČETLA ALE NEVÍM JAK TO VYDRŽÍM DĚKUJI ZA ODPOVÉĎ KATKA
KATKA
Iva Málková
dobrý den, máte pravdu, že antidepresivní účinek se obvykle projevuje za 2 a někdy až 4 týdny a především v počátku se mohou vyskytovat nežádoucí účinky, které byste měla konzultovat s vaším ošetřujícím lékařem. Jedině on zná nejlépe váš současný stav a může pomoci. Co se týče přibývání na váze, obecně se uvádí u některých léků jako nežádoucí účiněk zvýšení váhy, avšak pokud budete dodržovat zásady zdravého stravování a dostatek pohybu, mělo by se podařit udržet optimální váhu.
Zdravotní problémy
Dobrý den, paní doktorko,mám koupené obě Vaše knížky Hubneme s rozumem, snažím se dodržovat Vaše rady, avšak zhubnout se mi nedaří. Může to být tím, že se léčím se štítnou žlázou, diagn. E23, hypopituitarismus, léky užívám Euthyrox a Hydrocortison. Jsem již léta v péči endokrinologa a nyní /byla jsem stále unavená/ si injekčně píchám růstový hormon. Opravdu jsem snížila porce, cvičím 2x týdně, jím méněkalorická jídla, ale vše marné. Je mi 41 let, měřím 167 cm a vážím 77 kg. Prosím, poraďte mi z Vašeho hlediska co mohu ještě změnit a vylepšit abych zhubla alespoň na 70 kg, což je pro mě taková optimální váha. Předem děkuji Svobodová
koculka
Iva Málková
Dobrý den, obávám se, že touto cestou je poněkud obtížné vzřešit váš problém. Neznám Váš přesný jídelníček, tedz nemohu soudit, zda-li se vám skutečně podařilo nastavit si správně jídelníček a přiměřený pohzb. Pravdou je, že při hypofunkci štítné žlázy, mají pacienti pomalejší metabolismus, pociťují velkou únavu a hubnutí je komplikovanější, než u zdravého člověka, avšak není nemožné. Je však důležité mít jídelníček správně postavený, tak aby Vám nechyběly všechny základní živiny. Zkuste ještě Váš problém konzultovat s vaším endokrinologem či praktickým lékařem, nechte si poradit vhodnou nutriční terapeutku či dietologa. Můžete zkusit navštívit naše kurzy snižování nadváhy, které se konají po celé České republice, na kterém máte především odbornou kontrolu a motivaci nad Vaším hubnutím, včetně správného redukčního cvičení. Adresu jistě znáte na www.istob.cz - kurzy snižování nadváhy pražské i mimopražské.
Zdravotní problémy
PMÁM ZDRAVOTNÍ OTŘEBUJI SCHODIT 10.KG MÉM ZD MÁM OPEROVANOU PÁTEŘRAVOTNÍ PROBLÉMY MÁM OPEROVANOU PÁTEŘ VYHŘEZLOU PLOTÉNKU 4,5OBRATEL
jana
Iva Málková
Určitě se dá hubnout i bez podpoření vhodným pohybem, pokud vám to váš zdravotní stav nepovoluje. Důležité je v prvé řadě upravit váš jídelníček. Zaměřte se na pravidelnou stravu s vyváženým poměrem bílkovin, sacharidů a tuků. To znamená mít pravidelný příjem menších porcí jídel, optimálně u snídaně, oběda a večeře malá porce přílohz( pečivo celozrnné, ovesné vločky, knackebroty, rýže, těstoviny - konkrétní porce najdete v předešlých dotazech či na stránkách www.istob.cz.) k tomu bílkovinu( netučné sýry, mléčné výrobky, maso, ryby, vejce). a dostatek zeleniny. Nepoužívejte živočišné tuky, na namayání pečiva raději tenkou vrstvu rostlinného másla či např. tvarohovou, rybí pomazánku atd. Ke svačinám jsou porce menší. Např. 1/2 ks ovoce a tvaroh netučný, cottage sýr 100g a zelenina, půl krajíčku chleba se sýrem a zeleninou, jogurt, atd..Dostatek neslazených tekutin.
Zdravotní problémy
Je mi 59 let a chtěla bych nějaké rady k výživě. Můj největší problém je osteoporóza. Nejsem silná (BMI=24), pravidelně sportuji, ale i tak si musím váhu hlídat (v 15 letech jsem měla o 10 kg více než dnes). Jím hodně sýrů a dalších mléčných výrobků kvůli vápnu. Nevím ale, zda nízkotučné výrobky mi dodají stejné množství vápna jako tučné (dočetla jsem se, že se vápník lépe vsřebává s tukem). Prosím o další rady k této nemoci, ze které mám strach. Jinak jsem celkem zdravá, mám jenom zvýšený cholesterol, ale pry hlavně ten dobrý. Děkuji za odpověď.
alstep
Iva Málková
Osteoporoza je onemocnění, které se projevuje úbytkem kostní hmoty a poruchami její struktury. Vede ke zvýšené lomivosti kostí a tedy i ke zvýšenému riziku zlomenin. Bohužel předpoklady pro její vznik si pěstujeme již od dětství a zvyšujeme tak pravděbodobnost výskytu v dospělosti. Denně bychom měli přijmout alespoń 10mg vápníku na každý kilogram naši váhy. Pokud se již u vás potíže objevily, nebojte se zvýšit příjem klidně až na 1200 mg denně. Pro vaši představu byste měla sníst alespoň 3dcl mléka 350mg, 50g sýra 350 mg, 100g fazolí 140mg, a 100g sardinek 430 kJ. Celkem 1270mg. Využitelnost vápníku z mléka a mléčných výrobků je vysoká. Mléko totiž neobsahuje látky, které vážou vápník do nevstřebatelné formy, ale naopak obsahuje laktózu (mléčný cukr) a některé aminokyseliny, které využitelnost vápníku zvyšují. Problémem jsou spíše tavené sýry obsahující tavící soli, které vstřebatelnost vápníku zhoršují. Vhodným zdrojem jsou zakysané mléčné výrobky, protože jejich kyselé prostředí napomáhá zvyšovat jeho využitelnost. Mezi dobře využitelné zdroje patří rovněž tvrdé a čerstvé sýry (eidam,Čedar, ementál, parmezán,žervé,brynza...)Ryby u kterých konzumujete i kostičky, sardinky jsou vhodným zdrojem, navíc obsahují i vitamín D, který je pro vstřebání vápníku důležitý. Mák a ořechy , sušené mléko. Dobře využitelný je vápník z květáku, brokolice a kapusty, ale bohužel není ho tam příliš. Co se týče odtučnšných jogurtů, ani u redukční diety nedoporučuji přímo odtučněné jogurty, takže zvolíte -li polotučný mléčný výrobek, vyberete dobře.
Zdravotní problémy
Dobrý den paní doktorko. Za poslední 4 roky jsem přibrala 14 kg. Nejvýrazněji jsem ztloustla za poslední rok, kdy jsem řešila vážné zdravotní problémy svého dítěte. Přes půl roku užívám antidepresiva, po jejich nasazení mám o 5 kg více. Ráda bych se vrátila ke své původní váze, ale nevím jak na to. Dříve mi stačilo jíst pravidelně a odlehčenou stravu, když jsem to zkoušela nyní, efekt žádný. Poradíte mi, co bych měla zkusit? Moc děkuji.
Lucka
Iva Málková
Dobrý den, v prvé řadě bych zkusila zkonzultovat váš problém s ošetřujícím lékařem, který Vám léky předepsal. Může se stát, že antidepresiva ovlivňují váhu, mohou zvyšovat chuť k jídlu, umocňovat pohodu a v souvislosti s tím zvyšujeme množství jídla. Přesto všechno by mělo po přísnější kontrole vaši váhy ovlivnit hubnutí. Je pro vás důležité zkusit si jídlo zapisovat, mít o něm větší přehled, než tomu bylo dříve. Energetický příjem by měl být kolem 5000 kJ, pokud byste měla méně,může to mít taktéž neúspěšný výsledek. Zkuste stále dodržovat režim 5-6 menších jídel za den, zkuste si je třeba rozdělit na ještě menší porce a jíst i každé 2 hodiny poloviční porce. Dodejte dostatek zeleniny, ovoce jen dopoledne. Pitný režim alespoń 2l neslazených tekutin. Zařaďte pozvolna pohybovou aktivitu, často je pro nás důležitý alespoň každý krok navíc.
Zdravotní problémy
Vážená paní doktorko,prosím o radu. Před 3měsíci jsem prodělala trombózu mozkových splavů,naštěstí po trombolýze nemám žádné následky,jen bolesti hlavy.Stále jsem na nemocenské.Vedla jsem velmi aktivní život,práce,PC kurzy,instruktor spinningu,cyklistika atd.Celý život bojuji s nadváhou.Před "příhodou" se mi konečně změnilo tělo na (pro mě přijatelných)71 kg při výšce 168cm. Během nemoci jsem zhubla na 65kg,ale postupně kila zase nabírám (nyní 70kg).Jelikož ted´nemám takový pohyb jako dříve,snažím se zredukovat jídlo, ale moc se mi to nedaří. Dříve jsem si mohla pojíst,protože jsem všechno spálila.Pevně věřím, že se vrátím do starých kolejí, jen bych nerada přibrala. Zažila jsem ve svém životě (za 41let)i 95kg váhy.Velmi nerada bych se do takového stavu vrátila.Poradte mi,prosím,jaké druhy pohybu mohu vykonávat,jak se stravovat,aby se váha zastavila.Beru Warfarin a Tritace, o vyváženém příjmu vitK v potravinách vím.Děkuji za odpověd´a přeji krásný den.
Tereza
Iva Málková
Dobrý den, netroufám si doporučit Vám konkrétní pohybovou aktivitu, vzhledem k tomu, že neznám Váš aktuální zdravotní stav. Nejlépe Vám poradí ošetřující lékař, případně se obraťte na rekondiční centra, kde Vám personál může během cvičení měřit krevní tlak, tepovou frekvenci a budete pod kontrolou. Poté už i sama budete vědět, co si můžete dovolit. Co se týče jídelníčku, je správné, že jste Vašemu současnému energet. výdeji přizpůsobila energetický příjem, nezapomínejte však na pravidelný jídelní režim každé 3 hodiny a vyváženost jídelníčku. Zkontrolovat si jej můžete na www.istob.cz v programu snadne zij zdrave. Nemusíte se ani při warfarinové sietě bát zeleniny, vybírejte jen t s nižším obsahem vit. K, to jest např. mrkev, okurka, paprika, brambory, rajčata, žampiony. , za den byste neměla přesáhnout hranici 250 mikrogramů. Přeji Vám mnoho úspěchů v udržení váhy.
Zdravotní problémy
Dobrý den, chtěla jsem se zeptat,je mi26 a od13let jsem po operaci štítný žlázi mam jí celou venku a tak asi 8 let tak 14 dní před menstruací mam zvýšenou teplotu tak 37,7 pak jí dostanu a teplota mi klesne na 37 mam spoustu vyšetření a na nic mi neořišli .Můžu to mýt k tomu?Předem moc děkuji za odpověd'
Míša
Iva Málková
Dobrý den, vzhledem k tomu, že tomu tak je u Vás již 8 let nepředpokládám, že by to bylo něco závažného. Pokud ani lékaři neodhalili příčinu, nemohu Vám touto cestou odpovědět. Docházejte na pravidelné prohlídky a bude vše jistě v pořádku.
Zdravotní problémy
dobrý den, mám chronovu chorobu(onemocnění střev). Mírná nadváha je u této nemoci žádana. Nicméně nyní bych potřebovala zhubnout asi pět kilogramů. Jak se dá skombinovat redukční dieta s dietou bezezbytkovou, tedy s omezením zeleniny, ovoce, cereálního pečiva a vlákniny vůbec. děkuji
anežka
Iva Málková
Dopbrý den, u této choroby je velmi důležité yvolit potraviny, které zanechávají minimum nestravitelných zbytků. Z jídelníčku by měly být vyřazeny luštěniny a většina ovoce a zeleniny. Zkuste zkonzultovat s ošetřujícím lékařem, zda by bylo možné některé druhy ovoce či zeleniny konzumovat bez slupek a zrníček, nejlépe předvařené v kašovité konzistenci. Obvykle je přísnější omezení v akutní fázi. Dalším hlavním bodem je omezení cukrů ve stravě, zejména cukrů složených – řepný – sacharóza. Složené cukry mají delší řetězec, tudíž jejich zpracování je náročnější. Při potížích dochází k jejich špatnému zpracování, hromadí se ve střevě, kde dochází k jejich kvašení a dále zhoršují střevní potíže postiženého. Upřednostňuje se tedy používání jednoduchých cukrů – glukózy, fruktózy. Bude u Vás platit stejné pravidlo pravidelné stravy po malých porcích s dostatkem neperlivých neslazených tekutin. Pokud si v každém jídle dáte malý podíl sacharidů, např. ve brambory dobře uvařené ve formě pyré, bramborové kaše, těstoviny či řýže, rýžová kaše, k tomu libové maso či vejce. Můžete používat pažitku na brambory. Hubnutí by nemělo činit větší potíže. Dostatek pohybu neuškodí.
Zdravotní problémy
Dobrý den,měla bych prosbu o doporucění diety,nebo hubnoucího prostředku! Je mi 30let a jsem rok po operaci žlučníku.Nikdy jsem nemněla problém s váhou,ale po operaci se mi váha za půl roku vyhoupla na 60kg z 55kg a nemohu se dostat na svou původní váhu:Snažím se hýbat:jezdím na kole občas si zacvičím a upravila jsem si i jídelníček,ale vůbec se mi nedaří! Prosím o radu moc děkuji.
Lenka M:
Iva Málková
Dobrý den, při onemocnění žlučníku není vhodné jíst v prvé řadě tučná jídla, či jídla zvyšující hladinu cholesterolu a tuků v krvi. Jde především o omezení tučného masa a rtučných ryb, tučných mléčných výrobků, vyřadit tučnou úpravu stravy-smažené pokrmy ale také alkohol, vody sycené CO2, nadýmavé potraviny. Tyto pravidla jsou v souladu s redukční dietou a jistě si z řady zdravých potravin vyberete vyvážený a pestrý jídelníček. Pokud si nevíte rady, můžete nás kontaktovat na www.istob.cz nebo uveďte emailovou adresu.
Zdravotní problémy
Prosím Ph.Dr. I.Málkovou o radu:věk 65,váha 83kg,163cm, beru léky na vys.KT, štít. žl.,občas na žal.vředy a mám endoprotézu kolena.Méně se pohybuji než před operací, ale 1x týdně cvičím s kardiaky, občas si jdu zaplavat. Nemyslím, že hodně jím, spíše občas nějaká sladkost.Po dvojích prášcích na hubnutí jsem přibrala téměř 8 kg. Děkuji.Příp.tel.222968325
Jindra Matějovská, 16300 P6,Španielova 1258
Iva Málková
Dobrý den, bohužel ani samotná farmakoterapie nemá příliš valné výsledky, pokud nedodržujete zásady zdravého hubnutí. Je nutné vždy začít komplexní změnou životního stylu. Na našich stránkách www.istob.cz máte k dispozici skupinové kurzy či kontakty na pracovníky STOBu, kteří Vám poradí. To že málo jíte může být právě úskalím přibírání na váze, neboť v důsledku nízkého energet. příjmu Vaše tělo zpomalí metabolismus a poté každá malá sladkost "navíc" se uloží ve formě tukových polštářků. Neváhejte s hubnutím a předejdete tak opětovným potížím kardiovaskulárních komplikací, snížíte zátěž vašich kloubů, správná strava zmírní i potíže se žlučníkovými vředy. Vaše tělo Vás těmito potížemi varuje a je čas váhu snížit.
Zdravotní problémy
Dobrý den, s váhou problém nemám. Celý dospělý život si držím "svou". Krom 2 těhotenství. 54 let 162/ +-2kg 50. Ale ať si nikdo nemyslí, že to je samo sebou. To ne. Jde mi tedy o zdraví a mou lásku k čokoládě. Prosím, která je "nejzdravější" bez ohledu na kalorie, které má každá. Hlavně se chci vyhnout špatným tukům. Např. v Milce jsou mléčné tuky. Tedy máslo,či co to je. O transtucích apod. ve složení zmínka není. Je BIO čokoláda zárukou toho, že v ní nebudou špatné tuky?? Doporučte mi prosím konkrétní značky. Mám velice ráda i hořkou. Děkuji. Dagmar V. dgv@seznam.cz
Dagmar V.
Iva Málková
Dobrý den, řada BIO výrobků zaručují velmi zdravé složení těchto výrobků, ale bohužel tento dotaz nelze zcela odpovědět, protože ač by se to očekávalo, řada těchto výrobků nutriční složení neobsahuje a tudíž ani podíl trans nasycených mastných kyselin není uveden. Pokud budete mít ve složení výrobku ztužené tuky, domnívám se, že z velké části budete mít vyšší obsah těchto nasycených tuků i v případě BIO čokolád. Maximální doporučené množství na průměrného obyvatel je cca 2,3g trans mastných kyselin na den, což u běžných čokolád můžete vyčerpat při konzumaci množství 14g čokolády. Tedy dáte-li si občasně hořkou čokoládu s nižším obsahem tuku v malém množství a budete si hlídat zdravou stravu, dostatek pohybu, nemusíte se bát...
Zdravotní problémy
dobry den chtela bych se zeptat jak mohu z tela zbavit prebytecne voda a co na to pusobi??existuji i nejake leky?? dekuji
mersey
Iva Málková
Dobrý den, určitě existují i léky, ale k tomu je potřebné lékařské vyšetření, dokonce se nedoporučiují v příliš velkém množství užívat ani diuretické čaje. Nadměrné zadržování vody může být způsobeno řadou zdravotních komplikací, tedy určitě doporučuji navštívit lékaře. Obvykle v těch méně závažných důvodech dochází k vyšší retenci vody v období hormonálních změn, tedy před menstruací, v období těhotenství, při užívání hormonální antikoncepce či jné hormonální léčbě, dále při vyšším příjmu sodíku, tedy pokud kupujete pitné vody s vyšším obsahem minerálních látek, podívejte se na obsah Na+,solené potraviny jako jsou sýry, uzeniny. Mnohdy může způsobovat otoky nesprávné množství bílkovin, příliš velký příjem sacharidů. Pokud byste chtěla konzumovat potraviny s diuretickým účinkem, jednalo by se především o artyčoky, chřest, řeřichu, petržel, mrkev, na druhé straně jezte potraviny obsahující draslík Konzumovat potraviny obsahující draslík, který pomáhá proti zadržování tekutin v těle: slunečnicová semínka, banány, datle, fíky, rajčata, broskve.
Zdravotní problémy
Dobrý den potřeboval bych poradit. Je mi 19 let jsem muž měřím 181 cm, a doprovolně jsem před 7 měsíci zhubl z 85kg na 60kg za 3 měsíce hlavně sportem a snížením příjmu potravy, váhu si držím. Můj problém se týká, že od shubnutí mám studené a fialové ruce a nohy a trpím celkovému pocitu chladu, byl jsem u doktorky a ta mi předepsala ginko bilobu nepomohlo to. Hledal jsem na internetu a našel jsem, že to může být Porucha termoregulace a sníženou konverzní tyroxinu na trijodtyronin je to asi něco se štítnou žlázou. Potřeboval bych poradit co mám ďelat, jak by to šlo vrátit do normálu popřípadě co mi chybí ve stravě, prášky bych brát nechtěl.
Marek
Iva Málková
Při velmi rychlém hubnutí, což je více než cca 2-4 kg za měsíc, může být vysoké riziko nedostatečného množství stravy s vyváženým složením vzájemného zastoupení živin.Může nastat tzv. proteino-energetická malnutrice. Tyto osoby mají extrémně snížené množství tuku v těle, svalovou atrofii, nízkou hmotnost. Při Vaší výšce už s uvedenou váhou spadáte do nižší váhy než by měla být.Objevuje se slabost, zimomřivost, apatie,kůže je bledá,vlasy jsou tenčí, vypadávají. Končetiny jsou chladné. Lékař by měl být obeznámen vaším rychlým snížením váhy a vyštřit příčinu Vašich obtíží. Mohlo dojít i k jinému typu podvýživy, bohužel neznám Váš jídelníček, ani způsob hubnutí. Těch příčin tohoto problému může být více, závisí to i na míře pocitu Vašeho chladu. Je obvyklé, že při snížení energetického příjmu nastane chlad. Totiž pokud tělu nedodáváte tolik energie, kolik potřebuje, zpomalí metabolismus tak, aby přežilo. A jedním z mechanismů je snížení termogeneze, tedy tělo netvoří tolik tepla, kolik bylo zvyklé, aby ušetřilo energii. Proto nám je při dietách zima, navíc tomu napomůže i nižší množství tukové vrstvy, která byla určitou tepelnou izolací.
Zdravotní problémy
Zdravím, trpím nadváhou a nevím, jak mám teď hubnout. Prodělala jsem nedávno mononukleozu se selháním jater a nesmím teď 1/2 roku cvičit. Bojím se, že má těžko dosažená váha 70kg (původně 85, trvalo mi to 2 roky) při 160cm půjde zas nahoru, tím spíš, že mnoho dietních věcí teď nesmím, to včetně zeleniny a ovoce na které nemám alergii. Naštěstí jsem opravdu velmi žensky tvarovaná, ale to to později asi nezachrání. Poradíte? Je mi 18 let.
Martina
Iva Málková
Dobrý den, velice mě zaráží Vaše věta, že nesmíte řadu dietních věcí včetně ovoce a zeleniny. Naopak po takovémto onemocnění je nutné dodržovat určitá dietní opatření a naopak si musíte odepřít řadu "NEdietních" potravin a dodržovat naopak zásady naprosto v souladu s hubnutím. Musíte jíst pravidelně 5-6x denně malé porce, čerstvě upravené jídlo,vynechat zcela nezdravou úpravu jídel jako je smažení, pečení, upřednostnit dušení, vaření, jídla bez tuku,vznechat tučné potraviny, těžko stravitelní jídla, tučné sýry, alkohol, čokoládu, kořeněná jídla, omáčky, všechna jídla obsahující konzervanty a barviva, tedy konzervy, hořčice, kečupy,uzeniny, konzervovanou zeleninu, avšak čerstvou můžete, jen pozor na nadýmavou nebo aromatickou zeleninu, např. vynechte ředkvičky, kedlubny, okurky, cibuli, česnek,zelenou papriku,zelí, kapustu ale vše ostatní můžete mít, z ovoce jablka, banány, mrkev můžete, lépe si jej loupat. Z příloh můžete rýži, brambory, bramb.kaši, těstoviny. Pozor jen na čerstvé pečivo, jinak můžete, nízkotučné jogurty a sýry můžete.Masa libová zcela určitě můžete také.. Myslím, že Vám nemoc naopak nahrává k tomu jíst zdravě a z povolených potravin určitě postavíte výborný a chutný jídelníček.
Zdravotní problémy
Paní doktorko, před 7 lety jsem prodělala trombozu hlubokých žil.Nějakou dobu jsem užívala warfarin,teď už několik let užívám pravidelně godasal (na ředění krve).Je vhodné sníst denně hlávku-led.salátu nebo hlávk.salát nebo kapusutu, čínské zelí apod.?Myslím vysloveně listovou zeleninu. Někde jsem zahlédla poznámku, že by tato zelenina smohl snižovat účeinek léku. Děkuji za odpověď. I.J.
Ivana
Iva Málková
Dobrý den, pacienti s antikoagulační léčbou by neměli užívat potraviny obsahující vyšší množství vitamínu K,protože skutečně může snižovat účinky léčby. Nejlepší tedy bude,pokud se podíváte na tabulky obsahu vit.K v jednotlivých potravinách. Hodnota vitamínu K by neměla přesáhnout množství 250 mikrogramů za den. Listová zelenina není nejvhodnější, protože ve 100g této zeleniny vyčerpáte téměř denní množství, někde i překročíte, např. špenát, brokolice, kapusta, zelí, květák, petrželka, ale pozor i např. na kuřecí maso, olivový nebo sojový olej,zelený čaj. Zelenině se nemusíte vyhýbat, jen volte tu s nižším obsahem vit.K , rajčata, okurky, papriky v rozumném množství. Každý pacient ale reaguje na danou léčbu jinak, tedy raději vše konzultujte s lékařem.
Zdravotní problémy
Moje žena prodělala potrat v 5měsíci! (rozštěp páteře plodu) přibližně za 1 rok proběhlo klasické těhotenství. Dnes cca 1,5roku po porodu a po 0,5ročním cvičení má stále povislé břicho. Nemá nadváhu. Cvičí míče tanec + rehabilitace na břicho. Mohl potrat způsobit nějaké nějaké zvláštní komplikace která mají za následek povislé bříško. Existuje lékařská odbornost krerá se tímto zabývá. Možná je to jen špatné držení těla, ale to internetu nevyřešíme. Dík
Michal
Iva Málková
Dobrý den, velice se omlouvám, ale nejsem odborníkem přes tuto tematiku a opravdu si netroufám odpovědet. Potrat je pro ženu vždy velmi těžkým obdobím a pro další období těhotenství se doporučuje dostatečný odstup, což ve vašem případě byl. Odolnost pokožky, např. tvorba strií a opětovné uvedení do původního stavu je svým způsobem dáno geneticky, ovlivněno rychlostí přírůstku váhy během těhotenství, péče o pokožku, ale i stavem před těhotenstvím, tedy mohlo to sehrát určité vyšší nároky a horší adaptaci. Snažte se ženu podpořit a buďte rádi za zdravé miminko. Dejte ženě čas a výsledky se dostaví.
Zdravotní problémy
Dobrý den,chtěla bych se zeptat.Cvičím stepaerobik 2krát v týdnu 60min a pak jednou 90minut,někdy mě při cvičení rozbolí hlava,není to pořád.Můžete mi prosím poradit?Při cvičení před i po samozřejmě piju.Děkuji mockrát za odpověd.Když si změřím TK mám nízký...100/60.
PETRA
Iva Málková
Těch příčin může být více. Určitě Váš problém konzultujte s lékařem. Obvykle to bývá nejčastěji nevhodným pitným režimem, ale říkáte, že pijete. je nutné pít poctivě přes celý den. Při cvičení nepít příliš studené nápoje. Dále se zaměřte na vlhkost a teplotu prostředí, ve kterém cvičíte, zda-li při cvičení správně dýcháte. Pokud máte špatný tlak, častými změnami polohy hlavy se může dostavit bolest hlavy či nevolnost, mdloby.. Může to být taktéž způsobeno přetížením Vašeho těla, časté dívání do PC a pak jdete cvičit, zamyslete se nad tím, kdy hlava bolí, kdy ne a co tomu předcházelo..
Zdravotní problémy
Dobrý den, jak může narušit proces hubnutí injekce na vyvolání menstruace a následné tří měsíční užívání Utrogestanu? Po té injekci jsem při stejném jídelníčku a fyzické zátěži (3 krát týdně půl hodiny běhání)přibrala 1,5 kg. Znamená to, že bych měla zařadit více fyzické zátěže? Moc děkuji.
Martina
Iva Málková
K vyvolání menstruace Vámi uvedeným způsobem je užito aplikace relativně vysokého množství hormonů. Každý takovýto zásah způsobí hormonální rozkolísání a tělu chvilku trvá, než se dostane do rovnováhy. Zkuste být ještě trpělivá a dejte tělu čas. Progesteron může výrazně ovlivnit zadržování vody ve vašem těle, tedy váha 1,5 kg opravdu není nic drastického a může to být jen odulostí, způsobenou těmito hormony. Sledujte také Vaše chutě, někdy se může nepozorovaně zvýšit chuť k jídlu a zvyšovat váha. To ale ve vašem případě nejspíš nebude. Zátěž si zatím nezvyšujte, spíše tělu odlehčete lehkou úpravou stravy a dostatečným pitným režimem.
Zdravotní problémy
Dobrý den, prosím Vás mám otce který má nadváhu. Vzhledem k tomu že má dva roky kardiostimulátor, nejsou diety (brutální) pro něj vhodné. Po infarktu hodně zhubl a bylo mu fajn. Jenže nic nedělání a přejídání udělalo své. Nechce nikam jít, s nikým se poradit, myslím, že se trochu stydí. Má strach z toho, že "tam" bude nejtlustší a co "jim" řekne apod. Víte nemá představu jak s ním budou pracovat co mu řeknou a co takové hubnutí pod dohledem obnáší.Chtěla bych mu pomoci, ale vím že to není v mích silách. Můžete mi v kostce nastínit jakým způsobem vyšetření probíhá a celková léčba. Vím že je to individuální, ale i malý náznak toho co by se dělo by tátu mohl zbavit jeho obav. Děkuji Vám mnohokrát za odpověď.
Dana
Iva Málková
Dobrý den, v žádném případě a to ani u zcela zdavých lidí není žádná "brutální" dieta vhodná. Určitě by se nemělo jednat o stresující záležitost, jakékoli kurzy snižování nadváhy, poradce výživy, obezitolog je tu pro něj a měl by být pro něj oporou. Váš otec se nemusí bát, myslím že mnohem horší je, pokud člověk hubne sám a nemá správné informace pro zdravé hubnutí. Je zde celá řada uskalí, která mohou být pro něj nebezpečnou zátěží. I sma nadváha je velmi vysokým rizikem pro kardiovaskulární onemocnění a tedy by bylo na 1. místě snížit nadváhu. Pokud by chtěl začít cvičit, bylo by vhodné projít zátěžovou diagnostikou, která mu určí správnou intenzitu cvičení tak aby hubl, ale zároven nezatěžoval své srdce. Na druhé straně, pokud je momentálně jeho zdravotní stav dobrý, je možné konzultovat jeho stravovací návyky i bez nutných vyšetření.
Zdravotní problémy
Dobrý den, mám dotaz kvůli dcery, v 17 má 85 kg při 173 cm. Dva roky měla bulimii, s pomocí psycholožky dokázala přestat a asi rok nezvrací, ale normální vztah k jídlu nemá dodnes (podle psycholožky to vzhledem k její osobnosti bude náročné změnit). Od dětství měla sklony k přejídání. Vzhledem k věku váží hodně, myslíte že je lepší nechat to tak, jak velké je riziko recidivy?
Eva
Iva Málková
Dobrý den, obvykle se uvádí údaj ve 40% případů je léčba úspěšná, u 25% částečná a u obou těchto skupin může být až v 50% riziko recidivy. Poruchy příjmu potravy jsou velmi obtížná onemocnění vyžadující komplexní léčbu a je důležité zcela změnit pohled jedince na sebe samého a najít zcela jiné myšlenky, potlačit staré negativní kognice. Je důležité uvědomit si všechna negativa, která nemoc přináší, ikdyž o nich často pacienti vědí. Je důležité najít mu novou jiskru žiivota, která ho nebude vracet ke starým myšlenkám,a osvobodí ze zavřeného pekla. Myslím, že rok už je relativně dlouhá doba a Vaše dcera sama jistě na sobě cítí pozitivní změny, zlepšení nálad, pocity osvobození od nemoci a pokuzd tyto pocity má, je na nejlepší cestě uzdravení. Často velmi komplikovaným obdobím může být nějaká těžká životní zkouška,recidivu mohou způsobit problémy v rodině, vztahu, sebepodceňování. Vaše dcera má BMI 28,3, spadá tedy do skupiny nadváhy a mírného rizika zdravotních komplikací. Doporučila bych Vám jednoznačně konzultaci na toto téma s jejím psychologem a spíše např. nenásilnou a nenápadnou formou ji kupovat zdravé potraviny, zařadit pohyb, najít koníčka spojeného s pohybem, najít novou jiskru do života. Přeji hodně štěstí.
Zdravotní problémy
Dobrý den už půl roku se léčím na vysoký tlak pravděpodobně dědičná záležitost je mi 32 roků. Chtěla bych se zeptat zda mohu brát Meridii , když beru 2 krát denně pililku Ihnhibace 2,5 mg ráno a večer. Moc děkuji za odpověd
Majka
Iva Málková
Jednou z kontraindikací pro užívání léku meridia je nekompenzovaná hypertenze. Máte -li však vysoký krevní tlak kontrolovaný a stabilizovaný, neměl by být překážkou v užívání tohoto léku. Lékař, který by Vám antiobezitikum předepsal by Vás měl nejlépe informovat o tom, je-li lék pro Vás vhodný. Nejprve však zcela určitě doporučuji zaměřit se na správný jídelníček, protože i s užíváním léků je důležité se stravovat správně a předepisují se až v případě, že není ve vašich silách zhubnout bez farmakoterapie.
Zdravotní problémy
Mám velký problém. Když mě něco naštve, přejídám se. Další dny jím normálně. Ale třeba za 2 - 3 dny se k přejídáním vrátím. Co s tím mám dělat.... děkuji za odpověď.
žaneta
Iva Málková
Stres patří k základním podnětům, které ovlivňují náš příjem jídla. Jsou lidé, kteří ve stresu, smutku, naštvání,...nepozřou ani doušek vody a na druhé straně tací jako vy, které jídlo uklidňuje. Uvědomíte-li si, již od dětství rodiče často dítě uklidní tím, že mu dají do úst jídlo a obvykle to pomáhá. Bohužel, tyto návyky se udržují až do dospělosti a tak často ve stresu saháme po jídle. Důležité je, že jste si to uvědomila nyní se s tím naučte pracovat. použijte metodu STOP. V naštvání, či situaci, kterou si nepřejete, řekněte si STOP, už se nebudu dále rozčilovat, nebudu si kazit zdraví přejídáním. Jsem zdravý rozumný člověk, který ví, jak má zdravě jíst. Proto chvilku počkejte, najděte si jinou metodu k utišení vzteku. Běžte si zaběhat,na box, zapněte si hudbu a tančete, čtěte poutavou knihu, která vás donutí zapomenout na svět kolem Vás, jděte uklízet, cokoli užitečnějšího než je přejídání. A pokud s tím v normálním psychickém stavu přejídání netrápí, určitě to zvládnete. Navíc si to vezměte takto, někdo Vás naštve a vy mu ještě uděláte radost tím, že se budete přejídat a tloustnout?? Naopak, zapomeňte na vztek a udělejte si dobře něčím zdravým. Nebo si kupte něco hezkého v akorátní velikosti, pak Vás nenapadne se přejídat, vždyť by Vám ta sukně potom nebyla:-).
Zdravotní problémy
Dobrý den,začala jsem si hlídat kalorie a úspěšně hubnu.Problém je ale v tom,že mám problémy s vyprazdňováním.Už přes 2 týdny se nemohu vůbec vyprázdnit.Chtěla bych i nadále zhubnout.Zatím jsem zhubla pouze 3 kg,ale nechci ohrozit svoje zdraví.Děkuji za radu
Lucie
Iva Málková
Dobrý den, zácpa je velmi častým projevem při snižování váhy. Přirozeně dochází při nižším příjmu stravy(menší objem stravy)taktéž k nižší frekvenci vyprazdňování, ale pokud to tvá déle či nepřirozeně, je to způsobeno zpomalením peristaltiky střev. Může to mít příčinu v nedostatku vlákniny, kterou lehce doplníte cereálními výrobky,různými semínky,luštěninami, ovoce, zelenina.( pozor však na nadýmání.)Další pozitivní vliv má pohybová aktivita, kterou bych vám doporučila zařadit, dále dostatek tekutin( alespoň 2l za den), pravidelná strava. Pokud se ani nadále nezlepší, nedoporučovala bych Vám projímadla, ale lékaře.
Zdravotní problémy
dobrý den, mám asi problém, a chtěla bych ho řešit, začala jsem držet dietu, poté jsem se zaregistrovala i do vašeho programu hravě žij zdravě. Poctivě jsem si začala zapisovat co jím, ale občas o víkendu si ten alkohol dopřeji. Zhubla jsem od ledna ze 100 kg na 73, sice váš program mi vypočítal, že můj příjem by neměl přesáhnout 5000kj, ale přiznám se, že to nedodržuju, můj příjem je měnší, pohybuje se přes týden kolem 3500. Vím, že je to málo ale nějak se mi to zvrtlo a začaly mi vypadávat poslední dobou vlasy a když jsem byla včera u praktického lékaře naměřil mi tlak 90 na 60, což vysvětluje ty závratě, které mám už asi dva měsíce. Chci dodat, že pravidelně cvičím 5x týdně. Pipadám si jako v začarovaném kruhu, hlavou se mi honí myšlenky na jídlo, ale ne že bych měla hlad, ale co si dám. Stále plánuju a plánuju. Tak by mě zajímalo co si o tom myslíte. Nemám odvahu jít za někým a hovořit o tom s někým, proto píši Vám touto formou. Děkuji Keliška
Keliška
Iva Málková
Dobrý den, to proč byste měla dodržovat minimální energetický příjem 5000 kJ, je odůvodněné. Vaše tělo potřebuje minimální množství energie pro fungování tělesně důležitých funkcí, podíváte-li se na výpočet bazálního energetického příjmu, obvykle označováno BMR ( zadejte vyhledat BMR) získáte přibližnou minimální energetickou potřebu pro bazální funkce. A sama uvidíte, že minimálně 5000 kJ Vám tam určitě vyjde. Krátkodobě nižší energetický příjem samozřejmě nepocítíte, ale při dlouhodobě nízkém energetickém příjmu přechází tělo do úsporného režimu tak, aby zachovalo tělesně důležité funkce. Proto je Váš tlak nižší, horší termoregulace-tedy je Vám pravděpodobně stále zima,dochází ke zhoršení vstřebávání vitamínů, proto ty vlasy, větší kazivost zubů, třepivost a lámání nehtů, zhoršení a kolísání nálady. Úbytek svalové hmoty, zvláště pokud výrazně cvičíte. A těch negat.dopadů je mnohem více. Jedním dalším je také to, že pokud máte takhle malinký příjem, je jasné, že Vaše tělo si o to říká a proto máte neustálé myšlenky na jídlo, je proto lépe dodat tělu vše, co potřebuje a poté se nebudete cítit omezována. Program Vás měl spíše naučit zdravěji jíst, ne drasticky hubnout. DIETY POD 4000 kJ se NIKDY nedoporučují bez lékařského dohledu. Říkáte si co teď s tím? Musíte si najít způsob stravování, který budete schopna dodržovat celý život a budete šťatná, takto byste to určitě nevydržela. Přidejte si navíc ovoce a zeleninu,kde doplníte vitamíny a nemusíte se bát výrazného zvýšení váhy. Taktéž nesmíte výrazně omezovat tuky, protože vitamíny rozpustné v tucích potřebují tuk. Nebojte se poradit s lékařem. Jistě Vám teď výživa chybí.
Zdravotní problémy
Dobrý den, chci se zeptat, co dělat s celulitidou. Nikdy jsem tento problém neměla, až letos. Mám 165 cm a 50 kilo, ale přesto mám celulitidu! Kafe se vzdát nedokážu:), cvičím, tak co dělat? Smířit se sní?:)
katka
Iva Málková
Jste zdárným příkladem, že i ženy se štíhlou postavou mají tento problém. Nebudu zde uvádět všechny možné příčiny vzniku celulitidy. Velmi ráda bych vám uvedla jednoduchý a účinný prostředek na celulitidu, ale přiliš jednoduché to není. Pravidelné cvičení, které zlepšuje krevní cirkulaci může pomoci, ale musí být pravidelné, doporučuje se také spíše cvičení lehčího rázu, než krátkodobě působící těžká zátěž. Jednoduše řečeno jakákoli aktivita, která rozproudí krev. Poslouží určitě i klasické dřepy:-), ale musíte jich dát poněkud více..Je důležitý celkový zdravý životní styl. Každodenní strava musí obsahovat dostatek čerstvého ovoce a zeleniny,vlákninu. Dejte pozor na výrazné solení,konzervanty, nadměrné pití kávy:-) Pijte dostatečné množství neslazené vody. Co se týče různých masáží, anticelulitických krémů,mohou přispět, ale důležitá je jako ve všem pravidelnost. Doporučuje se každý den minimálně 10 minut masírování. Obvykle se doporučuje masírovat tak, aby krev směřovala směrem k srdci, tedy od kotníků směrem ke kolenům, od zápěstí směrem k loktům, vždy zdola nahoru. toto téma je dost složité, mnoho názorů, mnoho technik. Nezbyde než vyzkoušet a snažit se mít zdravý životní styl.A pravidelný:-)
Zdravotní problémy
Dobrý den,chtěla bych se zeptat, jak poznám, zda mé tělo nezadržuje příliš moc vody. Je pravda, že příliš soli v jídle napomáhá zadržovat vodu v těle? Jak se jí mám zbavit? Existují nějaké čaje na odvodnění? Děkuji.
Lea
Iva Málková
Sodík má tendenci zvyšovat množství tekutiny v tkáních v prostředí mimo buňky a draslík pomáhá tekutině dostat se dovnitř buňky,tedy tak, aby nedocházelo k otokům. Tohoto žádaného poklesu sodíku dosáhneme omezením příjmu slaných jídel,mezi které patří i některé sýry, uzeniny,fast foodová jídla, některá masitá jídla,vysoký příjem konzervantů, ale taktéž větší konzumace jednoduchých cukrů. Na druhé straně se budeme snažit přijímat potraviny, které obsahují draslík, jako jsou banány, brokolice, pomeračový džus apod. Někde se taktéž uvádí, že je důležitá hladina vápníku,(jeho nedostatek. Často mívají obvykle problémy se zavodněním a odulostí ženy před menstruací, kvůli hormonálním změnám. Příčinou může být také nedostatek pohybu, časté sezení či stání způsobí problémy v odtoku krve a může docházet k otokům. Prevencí je tedy omezení solení, dostatek tekutin na lepší detoxikaci, pohybová aktivita. Odvodňovací čaje jsou spíše při urologických obtížích. Ale zkuste třeba diuretická jídla - zelenina, jako je celer, chřest, okurka a petržel. Pokud máte pocit zavodnění, otoky nohou, břicha, plnosti, bez jakékoli uvedené příčiny, vyhledejte raději lékaře, zadržování vody může taktéž značit určité zdravotní komplikace jako např. onemocnění ledvin, diabetes,aj.
Zdravotní problémy
psala jsem vam ohledne speku na brise, jeste bych rada dodala, ze jsem celiak a proto se musim stravovat bezlepkove. Dekuji za rady
Veronika
Iva Málková
Taktéž děkujeme za dotazy a doufám, že nám jsou všem prospěšné. Je velmi složité odpovídat stručně a jasně v několika málo řádcích. Bezlepkovou dietu tedy zřejmě zvládáte?Přeji hodně zdraví..
Zdravotní problémy
Dobrý den, matak a otec je jim oboum okolo 50let a matka je silná asi 90kg a otec je normální.....chci se zeptat je mi 14 let a jsem strašně obalený tukem, vážím 55kg, na břichu asi 3cm tuku a matka je nemocná se štítnou žlázou... chtěl bych zhubnout je to možné nebo by to byla ztráta času sportovat(když bych mel po matce nemocnou štitnou žlaz)????děkuji za odpoved...
Farry
Iva Málková
Určitě bych doporučila navštívení lékaře, který zkontroluje, zda-li je Tvá štítná žláza v pořádku a jak moc by bylo vhodné redukovat Tvou váhu. Nevím jaká je Tvá výška, ale podle uvedené váhy 55kg mi nepřipadá, že by Tvá váha byla extrémně vysoká. Určitě se nepouštěj do hubnutí bez odborné pomoci. Ve věku dospívání je velmi důležité započít hubnutí správně tak, aby sis nepřivodil zbytečné zdravotní problémy. Doporučila bych Ti zatím přidat více pohybu, tím určitě nic nezkazíš.
Zdravotní problémy
Dobrý den,chtěla bych se zeptat,jek mám zhubnout aspoň trochu,vážím 108 kg,mám cukrovku přes den kolem 17 a ráno 12 cukru v krvi.Pichám si inzulin 4x za den.Už déle než 10 let se pokouším zhubnout,ale bez výsledku.Jím jen tmavé pečivo,zeleninu,piju taky dost,ale kily neubívají.Málo se pohybuju,ujdu max.50m a klouby bolí tak,že mě tečou slzy.Děkuji moc za radu.
Barča
Iva Málková
U diabetických pacientů je samozřejmě vše o dost složitější, není tedy možnost uvést zde stručný návod ke zhubnutí. Váš ošetřující lékař Vám měl být nápomocen a stanovit Vám redukční dietu. Pokud byste měla zájem, můžeme kontaktovat naši poradnu nebo se můžete zúčastnit Kurzu pro diabetiky, který začne 17. září 2008 v Gymnáziu Na Vítězné pláni, Praha 4 (metro "C" Vyšehrad) od 17 hodin. Informace o kurzu a přihlášení do kurzu či kontakt na individuální poradnu naleznete na stránkách www.istob.cz
Zdravotní problémy
Prosím nevíte zda při nadváze hraje roli také užívání antikoncepce za pět let co beru hromonální antikoncepci jsem přibrala přes deset kilo. Děkuji za odpověd.
Radana
Iva Málková
V dnešní době je řada různých druhů antikoncepce, včetně velkého množství té hormonální. Neměl by být tedy žádný problém konzultovat s lékařem a yvolit jinou. Samozřejmě stejně tak jako v premenstruačním období dochází k hormonálním změnám, které mohou způsobit vyšší retenci vody, stejně tak jako může zvyšovat chuť k jídlu. Určitě byste měla kontaktovat Vašeho gynekologa a nespokojit se s postupným přibýváním na váze.
Zdravotní problémy
Dobrý den,paní doktorko!Užívám doživotně hydrocortison,fludrocort.,euthyrox.Připadá mi,že si tělo dělá co chce.Nevím si rady se složením jídelníčku.Musím i víc solit dle upozornění lékaře.
nadd.k@seznam.cz
Iva Málková
Velmi rádi bychom Vám poradili, ale bohužel z těchto uvedených informací nelze odvodit Vaše problémy, stejně tak jako neznáme Vaše stravování. Proto není možné Vám poradit nic jiného, než návštěvu Vašeho ošetřujícího lékaře. Zkuste si u něj vyžádat i lepší edukaci v oblasti stravování při Vašem onemocnění.
Zdravotní problémy
Dobrý den,mám takový problem, merim 174cm a mam 66 kg.Od srpnu se mi zacal delat takovy oval na brichu pod pupikem a ikdyz jsem cvicil tak porad se zvetsoval a presto sem hubnul.nevite nahodou co by to mohlo byt?
Michal
Iva Málková
Dobrý den, teď opravdu netuším jaký ovál máte na mysli. Jediné, co mě napadá je, zda li myslíte tukovou vrstvu v oblasti podbřišku?? Obecně mají muži větší sklon k ukládání tuku v oblasti břicha, s přibývajícím věkem se tomuto bohužel děje, nevím kolik je Vám let, ani neznám Vaše stravování. Bohužel tuk je lehčí než svalová hmota a při úbytku aktivní svalové hmoty mohlo dojít ke snížení váhy. Při špatně stanovené redukční dietě, nedostatku bílkovin, mohlo k tomuo ději dojít..