Poradna Ivy Málkové ze Stop obezitě

Poradna

Ilustrační snímek

Na otázky odpovídá

Iva Málková

Máte problémy s nadváhou? Nedaří se vám zhubnout? Zeptejte se PhDr. Ivy Málkové, specialistky na redukci váhy a zakladatelky společnosti Stop obezitě. Dr. Málková odpovídá spolu s nutriční terapeutkou Bc. Nikolou Hanyšovou.

Nejvíce se ptáte

Poraďte se také

Poraďte se také


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.

*Označené položky jsou povinné.

Jídelníček
Dobrý den. Před 3 lety sem vážila 86 a za dva měsíce díky stresu a tomu, že jsem přestala jíst, jsem zhubla 26 kilo. Po té sem otěhotněla a po porodu sem na 68 kilo. Měřím 163 cm. Stále se cítím hrozně unavená než dřív. I přesto, že dvakrát týdně cvičím a moc nejím, se mi znova nedaří získat váhu zpět. Necítím se kvůli tomu psychicky dobře. Chtěla bych zhubnout jen těch 8 kilo,ale přijde mi to nemožné. Proč to najednou nejde? Už nevím co s tím, ale na to abych chodila k lékaři nejsou finance. Můžete mi aspoň takhle nějak poradit? Děkuji
Petra
Iva Málková
Dobrý den, s největší pravděpodobností budem důvodem neúspěchu nevhodné a nepravidelné stravování. Měla byste začít přijímat 5 jídel za den s pravidelnými pauzami mezi nimi a pomoci k vyváženému jídelníčku Vám může pomoci program sebekoučink, kde najdete i lekce hubnutí ZDARMA a příspěvky odborníků. Pokud by se Vám ani poté nedařilo, ozvěte se.
Jídelníček
dobrý den, můžete mně prosím poradit,co mám dělat, abych zahnala chutě na sladké. dokážu během chvilky sníst celou i 200g čokoládu . jím 3x denně potraviny které mně určili v Metabolic balance. všechno dodržuju, ale mám pořád chut na sladké, nestačí mně kousek, jak začnu, tak jím sladké do té doby, až je mně špatně, je mně těžko ale jsem spokojená! v dubnu jsem vážila 85kg, nyní mám 74kg. kdybych nehřešila se sladkým, tak vážím už míň. je mně 47 let, měřím 172cm. děkuji. Gajdošová
Gajdošová Věra
Iva Málková
Dobrý den, chutě na sladké jsou většinou způsobeny tím, že nemáte vyvážený jídelníček, u Vás navíc jednoznačně tím, že jíte pouze 2x max. 3x denně. Vašemu tělu chybí energie, proto si o ní tímto způsobem říká. Proto mou hlavní radou jak nahradit sladké je vždy nejprve začít jíst pravidelně, udržovat si stále vyrovnanou hladinu cukru v krvi, to znamená jíst každé 2-3 hodiny, menší porce, střídat hlavní jídlo a svačinu, tím budete mít 3 hlavní jídla a 2 svačiny za den. K hlavnímu jídlu si vždy dopřejte přiměřené množství sacharidů a hlavně, jak už jsem zde psala mockrát, nezapomeňte na bílkoviny, jsou opravdu důležité. Udržíte s nimi lépe svalovou hmotu, snižují glykemický index potravin a Vaše tělo musí vydat více energie na trávení pokrmu obsahujícího i bílkoviny, než samotné sacharidy. V případě, že by i přes všechno chutě nepřestávaly, ještě se zkuste zamyslet kdy chutě na sladké přicházejí. často mohou být spojeny i s psychickými důvody, jako je zlepšení nálady pomocí sladkého, zahánění stresu, umocnění pohody apod. Takové situace je pak potřeba zvládat a chuť na sladké je zde spíše neblahým zvykem.
Jídelníček
Dobrý den,manžel(33) by rád snížil svoji váhu, hlavně ze zdravotních důvodů. Má cca 100kg na 170cm výšky.Je mi jasné, že mu musím pomoci hlavně se správnou stravou, tím, jak budu vařit, připravovat mu jídlo. Bohužel manžel nejí zeleninu, nechutná mu.Při ochutnání hrášku či rajčat, okurky,jej to nutí na zvracení. Jediné, co je schopen sníst, je papriky - ale pouze k jídlu - tedy obědu, sní ji hned, ať to má za sebou.Jakékoliv zelen.přílohy je schopen sníst pouze smíchané s tatarkou. Na můj dotaz, co je schopen dát si ze zeleniny jen tak odpověděl, že kedluben,Ta je ale většinu roku nedostupná.Občas si dá ještě listový salát, ale také pouze s octovou zálivkou.Prosím o radu, jak z tohoto ven?Dá se s takovým přístupem k zelenině sestavit vhodný jídelníček?Máme doma i vaši knihu Hubneme s rozumem.Děkuji.
Radana
Iva Málková
Dobrý den, myslím si, že v takovém případě než abyste chuť zeleniny kompenzovali přidáním tatarské omáčky bude výhodnější použít jiný zdroj vlákniny a vitamínů a minerálních látek. Pozvolna zkoušet nové druhy zeleniny, teplou úpravu zeleniny, zkuste mu třeba zeleninu připravit tak, že uvařenou zeleninu, luštěnininy apod. rozmixujete a zahustíte jimi například omáčku. V takovém případě by ji nemusel poznat.Zkuste připravit zeleninovou pomazánku dle jeho chutí. Zkuste místo zeleniny vybírat co nejvíce jiných potravin s nízkou energetickou, ale vysokou nutriční hodnotou. Vhodné jsou potraviny s nižším obsahem sacharidů, nízkým obsahem tuků a vyšším obsahem bílkovin, takové mají nejvyšší schopnost zasycení.
Jak zhubnout
Dobrý den. Je mi 36let. Při výšce 178cm vážím 95kg. Jsem neustálá bojovnice s obezitou a jak vidíte, tak neúspěšná. On se úspěch dostaví, ale je velmi těžké ho udržet. Dosáhla jsem velkého úbytku na 85kg z váhy 115kg. Asi v 28letech. Bylo mi tak fajn. Cvičila jsem doma, počítala kalorie a cítila se moc dobře. Ale můj zdrav. stav se začal zhoršovat. Mám problémy s páteří, pohyb velmi omezený. Čeká mě operace několika plotének a váha 95kg, kterou mám dnes je výsledkem toho všeho. Málo pohybu, strava - sním na co přijdu a už mám z toho všeho deprese. Chtěla bych se po operaci, až se mi páteř zhojí věnovat nějaké pohybové aktivitě, která by napomohla k úbytku kg + nějakou dietu k tomu. Dnes se cítím nemožně a bez nabuzení k tomu všemu, ale musím se odhodlat, protože váha neúprosně stoupá a to už nechci. Prosím poraďte, pomozte... Cítím se jako žok :-) Budu moc ráda, za vaši odpověď a děkuji předem.
Majda
Iva Málková
Dobrý den, doporučuji Vám jakmile budete po operaci spolupracovat nejprve s rehabilitačním personálem, který Vám nejlépe pomůže dostat se do formy tak, abyste se poté mohla se zájmem věnovat dalším aktivitám a zvyšovat energetický výdej, což bude velmi zásadní. Poté je možné doplnit pohyb vhodným stravováním, se kterým Vám velmi rádi pomůžeme na našich kurzech.Více informací se dočtete na stránkách www.stob.cz, možností je zvolit i kurz pokračovací, kde je již rošířena tematika na udržení váhy, což je druhý, ale ještě důležitější cíl než samotné zhubnutí.
Jak zhubnout
dobrý den, mám 176 cm 82 kg, tři měsíce jsem se snažila snížit váhu se stobklubem. cvičím třikrát-čtyřikrát týdně, tepovku si hlídám sporttesterem (cvičím dvakrát týdně posilování, jednou, dvakrát týdně aerobní cvičení, většinou kolo). Podle sebekouče mi vyšel příjem přes 7000 kJ, můj běžný spontánní příjem činí 6500 kJ. Podle měření na "chytré váze" mám jen bazál 6600 kJ. Dodržovat jídelníček a správnou skladbu mi nedělá žádný problém, stejně jako cvičit. Přesto nehubnu, nebo jen minimálně (za čtyři měsíce tři kila). Jsem z toho už docela rozmrzelá - ne že by mě současný režim nebavil - necítím ho jako omezení - ale ty nánosy tuku, co mám, mi připadají nezasoužené. Nevím, co dělám špatně, ani co změnit, aby se to trochu pohnulo.
Fiala
Iva Málková
Dobrý den, myslím si, že Váš váhový úbytek sice není nejvyšší, ale na druhé straně je celkem slušný, důležité je, že hubnete. K tomu, abych Vám mohla dobře poradit bychom museli probrat vícero informací, Váš režim dne, energetický výdej, zdravotní stav, užívání léků a mnoho dalších fakorů, které mohou váhu ovlivňovat...V případě, že se Vám nedaří hubnout, pak bych Vám doporučila ještě energetický příjem o něco málo snížit a co nejvíce dbát na vyvážený příjem živin, v případě že jste poměr živin optimální neměla, pak nebude nutné snižovat příjem, ale zkusit nejprve upravit tento poměr... Co se stanovení BM na váze týká, tak tam to berme hodně s rezervou, takže se řiďte spíše Vaší hodnotou 6500 kJ, při které jste si váhu držela, je to tak? pokud ano, pak nezbyde nic jiného, než zkusit příjem snížit.
Jak zhubnout
merim 154cm,vaha78kg, predictions rokem jsem vazila71kg,prosim o radu jak zhubnout, aspon 10kg,cvicim jezdim na kole. Jim zeleninu ovoce.dekuji
vera Veresova
Iva Málková
Dobrý den, Zkuste se podívat na http://www.stob.cz/kurzy-v-praze-kdy-a-kde-se-kurzy-konaji/termin-a-misto-konani-kurzu-od-ledna-2011, případně do sekce mimopražské. Další možností je se přijet podívat na Sobota plnou pohody a pohybu,která je již tuto sobotu 7.1.2012 kam můžete vzít i děti, manžela, podívat se na nějaké novinky z výživy, probrat vaše problémy s odborníky, zacvičit si. Pokud máte pocit, že byste časově nezvládala kurz navštěvovat, pak máte mnoho dalších možností. Společnost STOB nabízí i konzultace po skypu, internetový program sebekoučink, který naleznete na www.stobklub.cz po bezplatné registraci. Komunitní web STOBklub.cz nabízí i řadu příspěvků od odborníků, databázi receptů, potravin, program k počítání jídelníčku. Dále nabízí STOB řadu brožur, například kalendář Kam kráčíš, kde najdete kroky a tipy k hubnutí na každý den a celý rok. Podívejte se na www.stob.cz sekce pomůcky na hubnutí. Pomocníkem by mohla být i kniha Hubneme s rozumem nebo novinkou je například Hubneme s rozumem tvořivě-Variabilní jídelníček pro hubnutí a udržení váhy. Vše od paní doktorky Málkové. Zkuste se podívat zde: http://www.stob.cz/pomucky-na-hubnuti-pomucky-na-hubnuti/knihy Bohužel Vám nemůžu napsat více konkrétních rad, protože mám k tomu od Vás příliš málo informací.
Jak zhubnout
Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, zda to, že vynechávám z jídla maso a masné výrobky může mít vliv na to, že jsem obézní? Jsou bílkovinové tyčičinky z fitcentra dobré po cvičení místo svačiny? Také bych se chtěla zeptat zda stačí 50minut pohybu (kruhový tréning) 4x týdně pokud chci zhubnout a příjem cca 6200kj/den? (zkouším skládačku). Zajímá mne, zda je to takto správně? Je mi 24 let, 172cm, 115kg (v pase 88, zadek 144) Děkuji
Karolína
Iva Málková
Dobrý den, velmi Vám gratuluji k takové snaze, kterou věnujete Vašemu zhubnutí. Určitě může mít vliv vynechávání masa a masných výrobků na nedostatek bílkovin v jídelníčku, pokud je nekompenzujete jinými zdroji bílkovin. (nebudu nyní rozebírat rozdíly mezi živočišnými a rostlinnými bílkovinami, určitě sama víte, že je mezi nimi významný nutriční rozdíl a ideálně bychom měli přijímat 2/3 bílkovin z rostlinné stravy a 1/3 ze stravy živočišné...). Zkuste si ještě Váš jídelníček otestovat na www.stobklub.cz/ program sebekoučink. Poté uvidíte, jaký je Váš poměr živin v jídelníčku. Pozor také na zvolení výše energetického příjmu, abyste si jej zbytečně nestáhla příliš nízko či naopak. V programu sebekoučink získáte aktuální příjem a v případě, že nebudete hubnout, pak bych doporučila ještě příjem upravit dle instrukcí programu. Obecně by měl být příjem nižší o cca 2000 kJ, než byl předchozí příjem před započetím hubnutí... Trénink 4x týdně je naprosto optimální a kruhový trénink je k redukci váhy nejvhodnější. V případě, že se Vám nebude dařit, pak by již stálo za to navštívit specialistu. Držíme Vám palečky a mnoho úspěchů v Novém roce.
Jídelníček
Je mi 20 let,měřím 160 cm a vážím 63 kg. Nedaří se mi zhubnout, tuk je hodně na bříšku. Přibrala jsem po užívání HA. Co byste mi poradila abych zhubla:
Luci
Iva Málková
Dobrý den, na zvýšení váhy jistě mohla mít vliv HA, ale i přesto nebuďte zoufalá, doporučila bych Vám zvýšit Vaši vůli, protože obvykle HA nezpůsobí bezdůvodné zvýšení váhy vyšší než 2-3 kg, které je způsobeno vyšším zadržením/zadržováním vody. Pokud jste přibrala více, pak již musel být přidružen i vyšší příjem stravy, větší konzumace sladkého či jiných nevhodných potravin. Proto bych Vám doporučila nastolit si pravidelný a kontrolovaný příjem stravy. Podívejte se na www.stobklub.cz, kde najdete lekce hubnutí a veškeré informace o tom, jak začít...
Jak zhubnout
Zdravím, před 3 měsíci jsem si za nemalé peníze zakoupila v Brně služby nutričního poradce.Mám 159cm 57kg, doporučil mi zhubnout 3kg tuku, nabrat 1kg svalové hmoty a to pomocí několika málo pravidel...jedno z nich je jíst AŽ mám opravdu hlad, počkat asi ještě 30minut-využít hladové okénko, ve kterém spaluji a teprve poté se najíst, pauza by však neměla být delší, než 4 hodiny...zhubla jsem celkem 1,5kg....svalové hmoty!!!! pravidleně cvičím, dokonce v posilovně, běhám na ellipticalu,chodím venku s kočárem,myslíte, že ztráta sval.hmoty může být zapříčiněna oním hladověním?Děkuji!!!
Denisa
Iva Málková
Dobrý den, bohužel opravdu při pauzách delších než 3 hodiny je tendence těla zpomalovat metabolismus a jedním z obranných mechanismů na nedostatek stravy je ten, že tělo začne odbourávat vlastní svalovou hmotu za účelem snížení energet. výdeje, protože svaly jsou pro tělo velkým motorem, který vyžaduje hodně energie. Proto se určitě raději držte zásady jíst nejpozději za 3 hodiny od předchozího jídla. Dalším problémem možná u Vás bude přítomnost bílkovin v jídelníčku, ženy mají obvykle menší příjem, než by bylo potřeba. Zkuste si otestovat Váš jídelníček na www.stobklub.cz v programu sebekoučink. Najdete tam také lekce hubnutí, které vytvářela společnost STOB (Stob obezitě).
Jak zhubnout
Dobrý den, chtěla bych poradit ohledně úbytku váhy. Je mi 61 let , vážím 95 kg a měřím l64 cm, jsem po endoprotéze obou kyčlí a nedaří se mi zhubnout. Potřebovala bych to hlavně z lékařského hlediska. Váhu jsem nabrala hlavně po operacích, mám trochu omezený pohyb. Děkuji za odpověď
Jana
Iva Málková
Dobrý den, bylo by zapotřebí zjistit Váš aktuální energetický výdej a přizpůsobit energetický příjem. Poraďte se s Vaším ošetřujícím lékařem, který by Vám měl určitě najít specialistu, který Vám poradí. Případně navštivte sama lékaře zabývajícího se obezitou. Vaše váha již spadá do 2. stupně obezity, tedy návštěva obezitologa či endokrinologa by byla velmi vhodná.
Pohyb
Dobrý den, mám velmi asymetrické ukládání tuků. Nyní jsem zhubla na 70 kg při výšce 172. Zatímco přes prsa mám nyní 81 cm, přes boky 108. Ráda bych ještě trochu zhubla, ale nevím, jestli je to v tomto případě rozumné, moje horní polovina těla bude za chvíli vypadat vychrtle. Děkuji
Dagmar
Iva Málková
Dobrý den, zcela určitě bych Vám nyní doporučila váhu udržovat a kompenzovat asymetrii posilovacím cvičením. Je nutné počítat také s tím, že symetrie postavy je značně ovlivněna geneticky a proto bude vyžadovat změna velké úsilí. Nenechte se však odradit a vydržte...
Obezita
Dobrý den,již od dětství jsem měla pár kilo navíc.To mě nevadilo až do té doby co jsem cca před 3lety vysadila antikoncepci.Nemůžu zhubnout.Můj problém je v tom,že piji sladké sirupy.Vodu do úst prostě nedám.Mám 27let,167cm a 106kg!!!!Prosím Vás pěkně poraďte mi koho můžu vyhledat v Brně.Jestli jsou nějaké centra kde mi pomůžou.Děkuji.
Petra
Iva Málková
Dobrý den, doporučila bych Vám návštěvu obezitologie či endokrinologie, kde Vás povedou ke snížení váhy pod lékařským dozorem, protože Vaše váha je již v pásmu obezity a mohou se přidružovat zdravotní komplikace. Vhodné je doplnit lékařskou péči například kurzy snižování nadváhy, kde Vám pomohou nalézt snáze rovnováhu po psychické stránce, najít zdravý životní styl. Kurzy snižování váhy jsou po celé ČR v sekci kurzy mimopražské. www.stob.cz
Dětská obezita
dobry den je mi 12 vazim 80 kg a měřim 170cm nevim co mam delat porad zkousim zhubnout ale nejdeto poradte prosim na email bar1ca2@email.cz
barca
Iva Málková
Dobrý den/ahoj Barčo... základem redukčních diet je vždy snížení energetického příjmu tak, aby byl nižší než energetická potřeba, optimálně při zajištění příjmu všech základních živin, vitaminů, minerálních látek a vlákniny. Ve Tvém věku, ještě vývoj není ukončen, proto se nedoporučuje výraznější omezování v jídle. Vlastně ani u dospělých není úplně vhodné radikálně změnit své stravování, jelikož by to způsobovalo tělu stres, ale spíše se zaměřujeme na správné stravovací návyky, pravidelnost v jídle, pestrost jídelníčku, přirozený a vhodný pohyb. Bohužel jsi ve věku, kde může špatné zvolení jídelního režimu a nedostatek výživy způsobit různé psychické problémy, od únavy, zhoršené soustředěnosti ve škole, zhoršení paměti až např. k poruchám příjmu potravy...a také mnohem těžší hubnutí v dospělosti. Pokud se objeví problémy s váhou již v nízkém věku, je potřeba se co nejdříve naučit správně a hlavně zdravě a střídmě jíst. Proto je pro Tebe nezbytné na prvním místě zajistit potřebné dávky všech živin, vitamínů a minerálních látek potřebných pro konkrétní dítě v konkrétní situaci. Vhodná skladba jídelníčku se liší v různém věku, je proto třeba brát zřetel i na celkový režim dne, na pohybovou aktivitu, výdej během dne, náročnost jednotlivých dnů nejen ve škole. Rozhodně nelze pouze bez rozmyslu a obecně snížit příjem konzumované stravy. Prvním předpokladem je naučit se zásadám správné skladby stravy, znát přiměřenou velikost jednotlivých porcí, správně sladit jídlo mimo domov se stravováním doma. Uzpůsobit jídelníček v závislosti na velikosti pohybu. Nemusíš se bát omezit sladkosti, čokolády, slazené nápoje, různé nezdravé majonézové saláty, tučné salámy, ale na druhé straně si je nemusíš úplně zakazovat. Najdi si zdravý jídelníček, do kterého občas pro zpestření zařadíš např. ovocnou zmrzlinu, hořkou čokoládu apod. Základ by, ale měly tvořit zdravé potraviny, hodně zeleniny, dostatečný pitný režim. Pokud vyrážíš mimo domov, vždy mysli již dopředu a včas na zdravé jídlo s sebou. Dbej na to, aby den začínal vždy snídaní a měla jsi s sebou do školy zdravou svačinu, teplý oběd a doma lehkou večeři. Budeš-li potřebovat více informací, pak existuje linka výživy dětí, kde Ti mohou přesně na Tvůj věk doporučit potřebné množství živin a i zhodnotit váhu. Také se zkus podívat na stránky www.hravezijzdrave.cz, kde je celá řada tipů právě pro děti, které chtějí hubnout.
Jak zhubnout
Dobrý den, potřebovala bych radu,jak zhubnout alespoň 10 kg. Je mi 52 let,výška 162,váha 81 kg. Po druhém dítěti ve 33 letech jsem měla 63 kg. V roce 2006 jsem onemocněla astmatem a po pěti letech jsem na této váze, s cvičením mám velký problém,protože to neudýchám a co se týče stravování,tak jím celkem pravidelně menší porce,dle mého okolí jím málo. Teď po změně lékaře (poslední 2 roky) beru méně kortikoidů a váha stojí. Zároveň mám už 3.mirenu a celých 12 let nemám menstruaci,problémy žádné. Chápu,že nadváhu mám díky věku,sedavému zaměstnání a hormonům,ale myslíte,že bych mohla i tak těch 10 kg sundat? Děkuji za odpověď.
Milena
Iva Málková
Dobrý den, zcela určitě i Vy můžete váhu snížit. Sice Vám takto na dálku nemohu poradit konkrétními radami, ale mohu Vám doporučit jíst pravidelně každé 2-3 hodiny.Pouze pokud zařadíte každé 2-3 hodiny malé porce jídla, nastartujete metabolismus a hubnutí se začne dařit. Začněte snídaní, která by měla být do hodiny po probuzení, následuje dopolední svačina, oběd, odpolední svačina a večeře, případně ještě 1,5 před spaním 2. večeře. Toto pozdní jídlo by mělo být cca kolem 400 kJ, raději bílkovinného složení s nízkým obsahem tuku nebo např. zeleninu či kombinaci zeleniny a bílkovin. Dejte si tedy např. 2 dcl kefírového mléka, kousek zeleniny, 150g jogurtu, okurkový salát, 50g masa, 50g šunky nebo tvrdého sýra do 30% t.v.s. Vždy zachovejte 3 hlavní jídla za den, která se budou skládat z přiměřené přílohy, porce bílkovin (masa, ryby, sýru, libové uzeniny) a dostatku zeleniny. I pohybovou aktivitu je důležité vybrat s ohledem na Váš typ postavy, fyzickou kondici, pokud chcete i tvarovat postavu, pak se zaměřit i na posílení a tvarování jednotlivých svalových partií. Doplnit aerobní aktivitou v dostatečné intenzitě, ale na druhé straně ne příliš vysoké. Zkuste se nechat inspirovat na stránkách www.stob.cz, kde najdete celou řadu informací k jídelníčku, můžete se zdrama zaregistrovat do programu sebekoučink, najdete si vhodná cvičení v Praze i pro mimopražské, stejně tak kurzy.
Jak zhubnout
Dobrý den chtěla jsem se zeptat jestli jako 14tiletá holka můžu přijít do lékárny a koupit si volně přípravek na kontrolu váhy Bioaktivní Duo Slim ,je vážně přírodní?,nemá vedlejší účinky? a pomáhá?..děkuji
Lucka
Iva Málková
Dobrý den, ve Tvém případě bych určitě nevolila žádné doplňky na hubnutí, není to vůbec potřeba. Spíše se zaměřujeme na správné stravovací návyky, pravidelnost v jídle, pestrost jídelníčku, přirozený a vhodný pohyb. Bohužel jsi ve věku, kde může špatné zvolení jídelního režimu a nedostatek výživy způsobit různé psychické problémy, od únavy, zhoršené soustředěnosti ve škole, zhoršení paměti až např. k poruchám příjmu potravy...a také mnohem těžší hubnutí v dospělosti. Pokud se objeví problémy s váhou již v nízkém věku, je potřeba se co nejdříve naučit správně a hlavně zdravě a střídmě jíst. Podívej se na stránky www.hravezijzdrave.cz, kde najdeš mnohem účinnější rady a hlavně zdarma. Tedy zkus nejprve tuto cestu... Proto je pro Tebe nezbytné na prvním místě zajistit potřebné dávky všech živin, vitamínů a minerálních látek potřebných pro konkrétní dítě v konkrétní situaci. Vhodná skladba jídelníčku se liší v různém věku, je proto třeba brát zřetel i na celkový režim dne, na pohybovou aktivitu, výdej během dne, náročnost jednotlivých dnů nejen ve škole. Rozhodně nelze pouze bez rozmyslu a obecně snížit příjem konzumované stravy. Prvním předpokladem je naučit se zásadám správné skladby stravy, znát přiměřenou velikost jednotlivých porcí, správně sladit jídlo mimo domov se stravováním doma. Uzpůsobit jídelníček v závislosti na velikosti pohybu.
Jídelníček
Dobrý den, prosím o radu při řešení mé situace: Jsem 41let / 177 cm, cca 70 kg. Mám sklony k nadváze, váhu řeším v podstatě celý život, před 2 lety jsem zhubla metodikou STOB (příjem 5.000 KJ) z cca 77 kg, a poslední dobou jsem si jakž-takž držela pro mě ideální váhu 69 kg.Držím se na kalorickém příjmu 6.000 - 7.000 Kj denně. Poslení dobu mám problém, mi váha vyletí o víc než 1 kg z jednoho dne na druhý. (Vážím se denně.) Kalorický příjem nemám přitom nijak dramaticky navýšený, proto přikládám tuto změnu různým procesům v organizmu. V průběhu dalších dní se váha zase sníží, ale nikdy ne o tolik, kolik jsem přibrala. Plíživě mi takhle naskakují sice jen dekagramy, ale za 2 měsíce je to již 1,5 Kg. Zároveň sleduji rozložení hmotnosti na tuk, vodu a svaly, a bohužel, při navýšení váhy se ukáže navýšení tuku, takže se nemohu "vymlouvat" na navýšení svalové hmoty nebo objemu vody v těle. Takže jsem nešťatná, že kila naskakují a bude těžké se jich zbavit.Co s tím? Děkuji.
Jana
Iva Málková
Dobrý den, jak sama píšete těch příčin může být celá řada, tedy je těžké takto bez informací o jídelníčku, pohybové aktivitě, změnách ve Vašem životním stylu usuzovat příčinu zvyšování váhy. Avšak je i velmi možné, že s každým rokem po 40. roce může být udržování váhy stále obtížnější. A ač se to nemusí na první pohled zdát, Váš metebaolismus funguje o něco pomaleji než dříve a to vyžaduje větší úsilí k udržení váhy. Tedy se v prvé řadě zkuste více zaměřit na složení jídelníčku, nejen na přijaté kJ. Dále zkuste přidat více pohybové aktivity, čímž budete zvyšovat podíl svalové hmoty v těle, tím zrychlíte metabolismus a současně udržíte svalovou hmotu, která s přibývajícím věkem ubývá.
Jídelníček
Dobrý den, měřím 165cm a vážím 62kg, ráda bych zhubla 5kg. Pravidelně cvičím, brigádně uklízím, chodím na procházky, pohybu mám opravdu dostatek. Snažila jsem se zhubnout zdravou stravou, jedla hodně zeleniny, rýži, luštěniny a spíše jsem přibírala a byla nafouklá. Co nemůžu pochopit je, že když normálně celý den jím pouze sladké a k večeři si dám 300g Milku, tak spíše hubnu a váha mi nahoru nejde. Když ale např. zhřeším pizzou nebo kuřecím masem se zeleninou, mám druhý den o kilo víc.. Můžete mi poradit nebo vysvětlit jak je to možné?? Dneska jsem například měla ráno pohankovou kaši, k svačině celý balíček polomáčených, k obědu sladké knedlíky s tvarohem, cukrem a máslem a k večeri 300g milky a když stoupnu na váhu, mám méně než ráno, opravdu to nechápu.. Předem děkuji za odpověď
Hanka
Iva Málková
Dobrý den,zkuste si při zapsání jídelníčku zjistit celkový energetický příjem za den v obou případech, je dost možné, že při zdravém jídelníčku sníte celkově větší množství jídla, díky možnosti sníst větší množství například zeleniny, pak může být ručička váhy vyšší. (Logicky pokud sním 0,5 kg zeleniny či 100 g čokolády, pak sice v daný den váha ukáže u konzumace zeleniny vyšší číslo, ale neznamená to, že budu hubnout více u výběru čokolády, jde tedy především o dlouhodobé výsledky a také o to, jak hubnete. Při konzumaci čokolády a sušenek budete hubnout především ze svalové hmoty a s největší pravděpodobností nebudete spokojená. Zkuste se tedy zaměřit na složení jídelníčku. Pomůže Vám program sebekoučink na www.stobklub.cz
Jídelníček
Dobrý den, je mi 24 let a za posledního půl roku se mi podařilo zhubnout 9 kilo (měřím 158 cm, zhubla jsem ze 62 kg na 53). Hubnutí mi šlo docela snadno - jednoduše jsem začala jíst pravidelně, zdravě a nepřejídala jsem se a hlavně jsem se vrátila k tréninku a závodění (běhání), od kterého jsem v předchozích třech letech výrazně upustila. Pocítila jsem výraznou změnu, přestala jsem být unavená, podrážděná a brzy se dostavily i sportovní úspěchy. Nyní už se dostávám do takové spíše udržovací fáze a tak trochu "trpím" tím, že mám pořád chuť na všechno a nikdy nemám pocit nasycení. Před dietou bych třeba z oběda snědla sotva půlku a byla bych plná, teď bych byla schopná sníst dvojnásobek a i tak pokukovat po dalším jídle... Jednoduše pokud se přísně nehlídám, jsem schopná se začít hrozně přejídat, protože prostě nepoznám, kdy už mám dost, což mě už trochu irituje a moc by mě zajímalo, co to znamená, co tím chce mé tělo říct a jestli se s tím dá něco dělat...
Dita
Iva Málková
Dobrý den, je velmi pravděpodobné, že jste si nastavila takový redukční režim, který nebyl dlouhodobě udržitelný a Vaše tělo se nyní předchozí půlroční strádání snaží kompenzovat, proto by bylo velmi vhodné nastavit si takový energetický příjem, který je pro Vaše tělo optimální (zkuste použít program sebekoučink, který Vám pomůže s nastavením živin a jejich optimálního poměru), na www.stob.cz najdete v sekci pomůcky na hubnutí i ukázkové jídelníčky, kde jsou nově jídelníčky i s vyšším příjmem, vhodným pro fázi udržení váhy - 6400, 6800 kJ, brzy přibudou i další jídelníčky, které budou pro Vaši inspiraci. Zkuste doplnit i vitaminy a minerální látky, které Vám pravděpdobně během hubnutí chyběly. Zaměřte se na stravu, která má vysokou sytivou schopnost, to jsou potraviny s vysokým podílem vlákniny jako je nejlépe zelenina, ale i další potraviny s energetickou hodnotou obvykle do 600 kJ, tím pádem jich můžete sníst větší množství a zaplnít snáze žaludek i s nižším energetickým příjmem..
Jídelníček
Dobrý den, je mi 24 let a za posledního půl roku se mi podařilo zhubnout 9 kilo (měřím 158 cm, zhubla jsem ze 62 kg na 53). Hubnutí mi šlo docela snadno - jednoduše jsem začala jíst pravidelně, zdravě a nepřejídala jsem se a hlavně jsem se vrátila k tréninku a závodění (běhání), od kterého jsem v předchozích třech letech výrazně upustila. Pocítila jsem výraznou změnu, přestala jsem být unavená, podrážděná a brzy se dostavily i sportovní úspěchy. Nyní už se dostávám do takové spíše udržovací fáze a tak trochu "trpím" tím, že mám pořád chuť na všechno a nikdy nemám pocit nasycení. Před dietou bych třeba z oběda snědla sotva půlku a byla bych plná, teď bych byla schopná sníst dvojnásobek a i tak pokukovat po dalším jídle... Jednoduše pokud se přísně nehlídám, jsem schopná se začít hrozně přejídat, protože prostě nepoznám, kdy už mám dost, což mě už trochu irituje a moc by mě zajímalo, co to znamená, co tím chce mé tělo říct a jestli se s tím dá něco dělat...
Dita
Iva Málková
Dobrý den, je velmi pravděpodobné, že jste si nastavila takový redukční režim, který nebyl dlouhodobě udržitelný a Vaše tělo se nyní předchozí půlroční strádání snaží kompenzovat, proto by bylo velmi vhodné nastavit si takový energetický příjem, který je pro Vaše tělo optimální (zkuste použít program sebekoučink, který Vám pomůže s nastavením živin a jejich optimálního poměru), na www.stob.cz najdete v sekci pomůcky na hubnutí i ukázkové jídelníčky, kde jsou nově jídelníčky i s vyšším příjmem, vhodným pro fázi udržení váhy - 6400, 6800 kJ, brzy přibudou i další jídelníčky, které budou pro Vaši inspiraci. Zkuste doplnit i vitaminy a minerální látky, které Vám pravděpdobně během hubnutí chyběly. Zaměřte se na stravu, která má vysokou sytivou schopnost, to jsou potraviny s vysokým podílem vlákniny jako je nejlépe zelenina, ale i další potraviny s energetickou hodnotou obvykle do 600 kJ, tím pádem jich můžete sníst větší množství a zaplnít snáze žaludek i s nižším energetickým příjmem..
Jídelníček
Dobrý den, je mi 24 let a za posledního půl roku se mi podařilo zhubnout 9 kilo (měřím 158 cm, zhubla jsem ze 62 kg na 53). Hubnutí mi šlo docela snadno - jednoduše jsem začala jíst pravidelně, zdravě a nepřejídala jsem se a hlavně jsem se vrátila k tréninku a závodění (běhání), od kterého jsem v předchozích třech letech výrazně upustila. Pocítila jsem výraznou změnu, přestala jsem být unavená, podrážděná a brzy se dostavily i sportovní úspěchy. Nyní už se dostávám do takové spíše udržovací fáze a tak trochu "trpím" tím, že mám pořád chuť na všechno a nikdy nemám pocit nasycení. Před dietou bych třeba z oběda snědla sotva půlku a byla bych plná, teď bych byla schopná sníst dvojnásobek a i tak pokukovat po dalším jídle... Jednoduše pokud se přísně nehlídám, jsem schopná se začít hrozně přejídat, protože prostě nepoznám, kdy už mám dost, což mě už trochu irituje a moc by mě zajímalo, co to znamená, co tím chce mé tělo říct a jestli se s tím dá něco dělat...
Dita
Iva Málková
Dobrý den, je velmi pravděpodobné, že jste si nastavila takový redukční režim, který nebyl dlouhodobě udržitelný a Vaše tělo se nyní předchozí půlroční strádání snaží kompenzovat, proto by bylo velmi vhodné nastavit si takový energetický příjem, který je pro Vaše tělo optimální (zkuste použít program sebekoučink, který Vám pomůže s nastavením živin a jejich optimálního poměru), na www.stob.cz najdete v sekci pomůcky na hubnutí i ukázkové jídelníčky, kde jsou nově jídelníčky i s vyšším příjmem, vhodným pro fázi udržení váhy - 6400, 6800 kJ, brzy přibudou i další jídelníčky, které budou pro Vaši inspiraci. Zkuste doplnit i vitaminy a minerální látky, které Vám pravděpdobně během hubnutí chyběly. Zaměřte se na stravu, která má vysokou sytivou schopnost, to jsou potraviny s vysokým podílem vlákniny jako je nejlépe zelenina, ale i další potraviny s energetickou hodnotou obvykle do 600 kJ, tím pádem jich můžete sníst větší množství a zaplnít snáze žaludek i s nižším energetickým příjmem..
Jídelníček
Dobrý den, je mi 20 let,168 cm,61 kg.Jen tak jsem šla v dubnu na vyšetření inbody a vyšlo mi 30% tuku v těle a málo svalů,což mě velmi překvapilo.Začala jsem chodit 2x týdně na spinning (dříve jsem jezdila závodně na kole a jiný sport mě moc nebaví) a skoro každý den posiluju (zahřátí,40 sedů-lehů,100 dřepů,4x80 zvednutí kilových činek-ruce) +pár dalších cviků na zadeček a břicho).V 15 letech jsem měla na vyšetření u sport. lékaře 26% tuku,takže taky moc,a to jsem trénovala a měla v závodech dobré výsledky.Jím zdravě,žádné uzeniny ani sušenky,jen občas si dám trochu čokolády.Hodně piju,jen čaj a vodu,a jím spoustu zeleniny (cca 0,5 kg denně) a po večeři nejím nebo jen trošku ovoce nebo zeleniny.Snažím se jíst dopoledne sacharidy a odpoledne bílkoviny.Vážím pořád stejně,jen se mi svaly na nohou i rukou o něco zvětšily a vyrýsovaly a vydržím větší zátěž.Teď se snažím počítat kalorie,bude 6000Kj denně ideální?Méně nevydržím, a když jsem jedla více,nehubla jsem.Děkuji za odpověď, K.
Káka
Iva Málková
Dobrý den, podle mého názoru by bylo ve Vašem případě vhodné se držet spíše vlastního pocitu, pokud jste se sebou spokojená, nenechala bych se znepokojovat výsledkem inbody, navíc ne vždy jsou měření správná, je to závislé na mnoha faktorech. I mne se zdá výsledek 30% tuku příliš na to, že je Vaše váha zcela v normě... Doporučila bych Vám použít program sebekoučink na www.stobklub.cz, kde se dozvíte optimální poměr jednotlivých živin, stálo by za to především zkontrolovat obsah bílkovin v jídelníčku. Pokud byste jich měla málo, mohla by při Vašem tréninku ubývat právě svalová hmota. Stejně tak si v programu můžete určit příjem kJ, většina žen hubne právě při příjmu 5000-6000 kJ, ale opět takto na dálku je těžké příjem stanovit. Váš přístup se mi zdá velmi rozumný, dejte proto vždy hlavně na svůj pocit a věřím, že budete spokojená.
Jak zhubnout
Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak se zbavit tuku na břiše. Jsem typ "jablko", a tak se mi ukládá tuk právě na něm. Co s tím? Děkuji za odpověď.
Lenka
Iva Málková
Dobrý denm ze zdravotních důvodů je velmi rozumné snižovat tuk právě z oblastí břicha nejvíce, avšak ubývání tuku se děje vždy rovnoměrně z celého těla Snažte se tedy v prvé řadě o celkovou redukci váhy v případě, že máte nadváhu. Cíleně lze vybrat i posilovací cviky na zeštíhlení partií těla, k tomu je však potřeba znát Vaši kondici a současné pohybové návyky. Podívejte se na ostatní odpovědi čtenářům, kde již bylo popisováno jaké cviky na oblast bříška vybírat. Doporučujeme Vám i například DVD a pomůcky na hubnutí spolčnosti STOB, více informací se dočtete na www.stob.cz sekce pomůky na hubnutí. STOB nabízí i speciální cvičení pro redukci váhy. Zkusit můžete i hodiny s názvem ABS, které jsou zaměřeny na problematické partie.
Jak zhubnout
DOBRÝ VEČER.MÁM TAKOVÉDILEMA OHLEDNĚ SVÉ VÁHY.KDYŽ SI VYPOČÍTAVÁM ZDE BMI A ZADÁM SVOU VÝŠKU + VÁHU 164,64,VYCHÁZÍ MI,ŽE MÁM OPTIMÁL. VÁHU.JÁ SI TO VŠAK NEMYSLÍM A ANI NEMOHU,PRO- TOŽE MÁM V PASE 103CM.PROSÍM VÁS MOC O RADU. DĚKUJI ZA ODPOVĚ%D.SILVA.
SILVA
Iva Málková
Dobrý den Silvo, jste na horní hranici normální váhy, tedy můžete mít pocit, že by váha měla být nižší a co se cm v pase týká, tak číslo 103 je pro ženu určitě alarmující. Již nad 88 cm je velké riziko kardiovaskulárních onemocnění. Tedy v prvé řadě bych se na Vašem místě ujistila u lékaře, že Váš krevní tlak, srdce a vše ostatní je v pořádku. Ve druhé řadě byste se měla podívat podrobněji na Vaše současné pohybové, stravovací návyky. Nemuselo by být na škodu nechat si orientačně určit množství tuku v těle, možná je velké procento váhy v tukové tkáni, přestože váha je v normě, pak by bylo žádoucí započít hubnutí. O tom jak začít, jak si určit rizika nadváhy a jiné užitečné informace najdete na www.stob.cz. nebo www.stobklub.cz.
Jídelníček
Ráda bych věděla, zda je nutné jíst teplá jídla a proč jaký to má efekt pro tělo. Nebo stačí se jen stravovat studenými pokrmy ?
Věra Michálková
Iva Málková
Dobrý den, spíše než nutnost teplého jídla je spíše nutnost tepelné úpravy některých potravin z hlediska zdravotního rizika a na druhé straně tepelné zpracování či obecně kuchyňská přípravarůzných potravin tak, aby se co nejvíce zvýšilo využití nutričně bohatých látek... Co se hubnutí týká, pak jsou lidé, kteří při konzumaci teplého jídla mají menší pocit hladu, na druhé straně někomu naopak vyhovuje strava studená, tedy je to především o Vašem pocitu, nikoli o nutnosti mít teplé jídlo každý den
Jídelníček
Dobrý den. Od poloviny března jsem nastoupila po rodičovské dovolené zpět do práce, do třísměnného provozu. Chtěla bych vědět, jak si mám upravit jídelníček na noc. Děkuji
jarka
Iva Málková
Dobrý den, spíše než nutnost teplého jídla je spíše nutnost tepelné úpravy některých potravin z hlediska zdravotního rizika a na druhé straně tepelné zpracování či obecně kuchyňská přípravarůzných potravin tak, aby se co nejvíce zvýšilo využití nutričně bohatých látek... Co se hubnutí týká, pak jsou lidé, kteří při konzumaci teplého jídla mají menší pocit hladu, na druhé straně někomu naopak vyhovuje strava studená, tedy je to především o Vašem pocitu, nikoli o nutnosti mít teplé jídlo každý den.
Jak zhubnout
Dobrý den prosím o radu jsem diabetička na 106 jednotkách injekčně,měřím 160 cm.vážím 82 kg,mám to všechno na bříšku,paní doktorka mě řekla,že jsem typ jablko a že se s tím nedá nic dělat,mám také velmi málo ženských hormonů v menopauze jsem od 30 let,v roce 2005 operace totální hysteroktomie,děkuji za odpověd. S
Xena
Iva Málková
Dobrý den, dovolila bych si nesouhlasit s výrokem, že pokud máte androidní typ obezity(tedy typ jablko), že se s tím nedá nic dělat. Nedá se nic dělat s tímto typem ukládání tuku, to je již geneticky naprogramováno, avšak dá se určitě vhodným jídelníčkem a pohybem redukovat množství ukládání tuku a případně jeho redukci. Zvláště i proto, že tento typ ukládání tuku je nebezpečnější než typ hrušky, protože se ukládá v blízkosti srdce a máte tak větší sklony ke zvyšování krevního tlaku, a další kardiovaskulární onemocnění. Bylo by však potřeba veškeré změny v jídelníčku a pohybu konzultovat s ošetřujícím diabetologem, neboť se může změnit dávkování i množství inzulinu. Existuje také řada úspěšných pacientů, kteří po zařazení pravidelné pohybové aktivity a úpravy jídelníčku docílili toho, že si mohli přestat aplikovat inzulin a přešli jen na PAD. (tabletky). Mohla bych Vám vřele doporučit kurzy snižování nadváhy pro diabetiky - více informací najdete na www.stob.cz v sekci kurzy snižování nadváhy - diabetici.
Metody hubnutí
Dobrý den, mám 2 dotazy, 1 - co si myslíte o účincích kokosového oleje na snižování nadváhy. Je to jen reklamní trik? Nepodléhám reklamám typu - hubnoucí koktejly, tabletky či dokonce mýdla. Ale tot mě zaujalo. 2 - Celý život bojuju s jídlem, neovladatelnými chutěmi (dostala jsem i léky, které trochu pomohly), mám za sebou roky kdy jsem se doslova radovala z hladovění a pak zase nezřízeně jedla, brečela, ale jedla a nedalo se to v hlavě zastavit. Jak šel čas, trochu jsem si to všechno v hlavě srovnala, cvičím (aerobic na trampolínkách), Pilates, ale stejně jsem čím dál tlustší (nyní 95kg/170m) nedokážu se s jídlem srovnat, nedokážu jíst podle jídelníčku, kalorií atd. Pronásledují mě chutě na jídlo, zdá se mi o jídle, budí mě chuť na jídlo, sedí to v hlavě a nejde to ven. Jsem schopna sníst obrovské množství jídla a nedokážu to ovládnout. Různé tabulky a programy mi jsou úplně k ničemu. Vím že ta hrozná žravost způsobuje moji tloušťku,ale nevím jak z toho ven. Jestli mi můžete poradit.
Hanka
Iva Málková
Dobrý den, právě pro Vás by byly velmi vhodné kurzy snižování nadváhy, ve kterých se probírají všemožná i nemožná temata nejen o hubnutí tak, aby Vás navedla na správnou a pro Vás ideální cestu. Základní kurzy probíhají pod odborným vedením společnosti STOB. V kurzech máte možnost pracovat na změně svého životního stylu, která povede k trvalé redukci váhy,zacvičit si přiměřeně svým tělesným možnostem, získat pomůcky usnadňující hubnutí a příjemně strávit čas ve společnosti lidí majících stejný cíl, což by Vám velmi pomohlo. Bylo by to pro Vás mnohem přínosnější než sledování doplňků stravy, které i pokud by fungovaly, tak nemohou pomoci v případě, že nezvládneme při hubnutí důležité zásady zdravého a vyváženého stravování. Právě proto, že už je u Vás problém především psychický, pak by Vám mohla pomoci psychoterapie, která se v kurzech využívá. Pokud nejste na skupinové kurzy, nabízí STOB i individuální poradny, konzultace po skypu apod. Více se dozvíte na www.stob.cz v sekci kurzy snižování nadváhy či poradny. Přečtěte si také řadu zajímavých článků zdarma nebo nahlédněte do pomůcek na hubnutí, kde naleznete knihy či jiné pomůcky.
Dětská obezita
Dobrý den,je mi 12 let a mám 56 kg a chtěla bych zhubnou,jenže nejím vůbec maso a zeleninu..mohla bych nějak zhubnout??Co bych měla omezit děkuju předem ....odepište mi prosím na můj email Denca1515zavináč.cz
Denisa
Iva Málková
Dobrý den/AHOJ, ve Tvém věku se spíše zaměřujeme na správné stravovací návyky, pravidelnost v jídle, pestrost jídelníčku, přirozený a vhodný pohyb. Pokud se objeví problémy s váhou již v nízkém věku, je potřeba se co nejdříve naučit správně a hlavně zdravě a střídmě jíst. To vše by ses mohla naučit v rodinných kurzech spolčenosti STOB, kam by s Tebou mohl jít i někdo z rodiny, protože zatím z velké míry ovlivňuje Tvé stravování i Tvá rodina a bylo by vhodné, abyste své stravovací návyky změnili všichni. Stejně tak by bylo vhodné, abyste našli společné koníčky venku v přírodě doplněné pohybem, začali například chodit plavat, jezdit na kole, více chodit pěšky atd. Nemusíš se bát omezit sladkosti, čokolády, slazené nápoje, různé nezdravé majonézové saláty, tučné salámy, ale na druhé straně si je nemusíš úplně zakazovat. Najdi si zdravý jídelníček, do kterého občas pro zpestření zařadíš např. ovocnou zmrzlinu, hořkou čokoládu apod. Základ by, ale měly tvořit zdravé potraviny, hodně zeleniny, dostatečný pitný režim. Pokud vyrážíš mimo domov, vždy mysli již dopředu a včas na zdravé jídlo s sebou. Dbej na to, aby den začínal vždy snídaní a měla jsi s sebou do školy zdravou svačinu, teplý oběd a doma lehkou večeři. Budeš-li potřebovat více informací, pak se jistě podívej na stránky www.hravezijzdrave.cz, kde je celá řada tipů právě pro děti, které chtějí hubnout.
Odborníci, kurzy
Dobrý den chtěla jsem se zeptat jestli máte specialisty na hubnutí vokolí Domažlic nebo okolí Klatov.Děkuji Renata
Renča
Iva Málková
dobrý den Renato, podívejte se do sekce kurzy snižování nadváhy mimopražské: http://www.stob.cz/kurzy-mimoprazske-domazlice/blog Případně najdete i jiná města ve Vašem okolí...
Jídelníček
Paní doktorko, zajímá mě váš názor na light nápoje slazené např. aspartamem. Denně vypiji nejméně 2 l coly light a kofolu bez cukru. Nemůže mně to nějak škodit ? Nezvyšuje se tím chuť na sladké ?Mám strach, abych si tím nějak neublížila.
Andrea
Iva Málková
Dobrý den Andreo, samozřejmě vše by mělo být s mírou a 2 litry coly je opravdu již příliš. Co se náhradních sladidel týká, tak pokud se jedná o sladidla nekalorická jako je např. aspartam, pak chuť na sladké neovlivňují, naopak je můžete v "rozumném" množství použít jako vhodnou náhradu k uspokojení chuti na sladké, nemají vliv na zvýšení glykemie a mohou pomoci. AVŠAK z převážné části je nejvhodnější použít jako zdroj tekutin neochucené vody, více se o pitném režimu a i náhradních sladidlech dozvíte na www.stob.cz v sekci výživa. Stejně tak můžete použít vyhledávač na stránkách STOB.cz Problémem u klasických colových nápojů jako je cola, pepsi aj. je problémem také přítomnost fosforčnanů, které se mohou neblaze podílet na metabolismu vápníku. Není proto vhodné je používat v nadměrném množství. Více se také dozvíte na www.stob.cz Spousta zajímavých článků o výživě a tipů na zdravá jídla/recepty, nápoje najdete na www.stob.cz kde budete mít odkaz na časopis zdarma Pochutnej si se STOBem.
Jak zhubnout
Dobrý den, hledám kontakt na někoho, kdo má zkušenost z hubnutím u diabetiků 1. typu. Dcera není obézní - váha je v normě, ale chtěla by zhubnout v oblasti břicha. Potřebovala by sestavit jídelníček, který by zajistil, že neupadne do hypa - v diaordinaci ji poslali k lékaři, který se zabývá obezitou, ... tam byla za "žížalu" a pro smích. Děkuji za odpověď. Snad jen že dcera zhubnout opravdu chce.
pospíšilová
Iva Málková
Dobrý den, pokud má Vaše dcera zcela normální váhu, pak by bylo vhodné nedělat významné změny v jídelníčku, zvláště pokud zvládá zásady diabetického jídelníčku a daří se ji stravovat se vhodně a úměrně ke své terapii. Každá změna v jídelníčku by mohla ovlivnit léčbu diabetu, proto pokud se pustíte do úprav ať už v oblasti jídelníčku či pohybovém režimu, pak doporučuji konzultaci s diabetologem. Pokud nemáte dobré zkušenosti v diaordinaci, pak by stálo za zvážení možná i změnu diabetologa? V jejím případě není potřeba hubnout tak jako u obézních, naopak bych doporučovala jen upravit jídelníček a režim v závislosti na pohybové aktivitě, kterou by měla Vaše dcera zařadit alespoň 3 x týdně aerobního charakteru, jen zde je právě velmi důležité, aby se nedostala do hypohlykémie źpůsob zařazení pohybové aktivity spolu s užíváním inzulinu by měla konzultovat především s ošetřujícím diabetologem. Aerobní aktivita pomáhá redukovat podkožní tuk. k tomu bych doporučila doplnit cvičení posilovacího charakteru. Pokud byste měli zájem, pak dělá STOB kurzy snižování nadváhy pro diabetiky, avšak jsou primárně určeny pro obézní, ALE kurzy jsou zaměřeny na zvládání správných stravovacích návyků v souvislosti s diabetem, kurz vede lékař diabetolog či jiný zkušený lektor v této oblasti. Mohlo by Vás to tedy také zajímat. Více informací najdete na www.stob.cz
Jídelníček
Dobrý den chtěla bych se jen zeptat na skladbu potravy pokud provádím tzv.čistící den.Je nutné se omezit jen na ovoce a zeleninu?Může si člověk dát luštěniny a nebo např.acidofilní mléko či sýr cottage?
Zuzka
Iva Málková
Dobrý den, z mého pohledu bychom se měli snažit pomáhat tělu stále a pak nebude potřeba zařazovat očistné dny a pokud se někdo celý rok nesnaží a zařadí jeden "očistný den", upřímně řečeno, tělo více zatíží, než aby mu pomohl. Pokud tento stav trvá jen jeden den, tělo nemá šanci se pročistit, možná z toho budete mít lepší pocit, ale Vaše tělo to příliš nezmění.Tak jako je tomu u všeho pro správný výsledek nestačí jen takto malé úsilí. Proto vždy doporučuji delší snahu o zdravý jídelníček, kterým tělu doplníte chybějící živiny, energii, vitaminy, minerální látky, antioxidanty, vlákninu aj. Obecně jsou při hubnutí luštěniny, zakysané mléčné výrobky i sýr typu cottage velmi přínosné, proto je do jídelníčku můžete zařazovat. Pokud byste si skutečně chtěla udělat nějaký lehčí očistný den, pak si dopřejte spíše zeleninové šťávy, bylinkové čaje, dostatek tekutin..
Jak zhubnout
Prosím o radu - je mi 47, 176 výška,75 váha.Chtěla bych zhubnout tak 7Kg, ale nemůžu se hnout. Snídám,svačím, večeřím, neomezuji se však na netučné a nesladké atd.. Mám pocit, že když jsem se omezila dříve šla váha dolů-teď už ne. "Krabičkovala" jsem - první měsíc 5 kg dolů..dál se to už snižovalo pomalu až nakonec vůbec.pomoooc - děkuji za odpověď
Dana64
Iva Málková
Dobrý den, bylo by vhodné podrobněji sledovat Váš jídelníček. Pravděpodobně jste již zpočátku velmi dramaticky snížila energet. příjem, což způsobilo rychlý počáteční úbytek váhy, ale o to větší zpomalení později. Zadejte Váš jídelníček na www.stobklub.cz v programu sebekoučink. Tento měsíc pořádá STOB také řadu zajímavých aktivit v souvislosti s Evropským dnem obezity, který se koná dne 21.5. Mohlo by Vás a ostatní čtenáře zajímat, že ještě tento a příští týden se můžete účastnit kvízu, kde můžete získat zajímavé ceny – tento týden jsou to nízkokalorické dobroty. Příští týden můžete vyhrát krokoměr, který vám usnadní počítání kroků. Můžete vyhrát též pomůcku pro chronické dietáře - svépomocný manuál Kam kráčíš, který vás naučí, jak teoretické poznatky, které již třeba máte v malíčku, převést do praktického života. Pokud si chcete tuto zajímavou pomůcku – knihu ve formě kalendáře Kam kráčíš objednat – učiňte tak na www.stob.cz - sekce pomůcky na hubnutí. Pokud to stihnete do Evropského dne obezity – 21. května, dostanete navíc zdarma atraktivní materiál Talířky - jídelníček na celý den. Osobně se můžete poradit s Ivou Málkovou na autogramiádě knih v rámci výstavy Světa knih, která se bude konat 15.května od 11 do 12 hodin na Výstavišti. Již tuto sobotu 7. května se koná Wellness Marathon v Sazka Areně, kde si užijete různé druhy pohybových aktivit a můžete poznat lektory STOBu od 16.30 v rámci workshopu, kde budou i zajímavé ochutnávky.
Metody hubnutí
Dobrý den, už asi rok jsem zkoušela shodit sama, vlastní úpravou jídelníčku a cvičením, ale váha stála. Našla jsem stránky stobklub.cz a sebekoučink, Zkusmo jsem do nich několik dní zadávala hodnoty snězených potravin. Sebekoučink mi nastavil hodnotu na 7700 kJ denně (83/176, nastavila jsem cyklus na 12 týdnů a maximum hubnutí), což je hodnota, na kterou se normálně rozhodně nedostanu. Můj běžný příjem je do 6000 kJ. Procentní skladba jídelníčku je více méně vpořádku. (Většinou mám tendenci mít málo sacharidů, bílkovin přijímám dostatek, tuků také spíše méně). Nedaří se mi sníst předepsané množství zeleniny ani vypít dostatek vody. (Připadá mi, že kdybych zkonzumovala jen tyhle dvě věci, tak už se do mě nic dalšího nedostane.) Vážně jsem z toho v rozpacích - mám začít přijímat více kalorií než doposud, když jsem při současném jídelníčku nehubla?
Klára
Iva Málková
Dobrý den, zcela určitě bych se snažila zařadit konzumaci zeleniny a zvýšit putný režim na první místo svých stanovených cílů. Energetický příjem je velmi individuální zálěžitost, která se dá těžko takto na dálku odhadnout. Obecně se doporučuje oproti původnímu jídelníčku naopak příjem o cca 2000 kJ snížit. Ale pak jsou případy, kdy naopak velmi nízký příjem energie způsobil zpomalení metabolismu a přidání potřebných živin, vlákniny a vitaminů s hubnutím pomohl. Zkuste tedy nejprve zvýšit příjem zeleniny, tím se částečně zvýší i energetický příjem, ALE tělo vynaloží relativně velké množství energie na trávení zeleniny, tudíž se nemusíte bát, že byste přibrala. Postupně se snažte sledovat váhu a dle toho "experimentovat" s energetic. příjmem. Zkuste i vyměnit tréninkový program, zvláště pokud ten Vás již dlouhou dobu dodržujete stejný.
Jak zhubnout
Dobrý den, prosím o zodpovězení následujícího dotazu. Je mi 34 let, měříb 172 cm, vážím nyní po zhubnutí 70 kg (původně 77 kg). Zhubla jsem při denním příjmu 6000 kJ roumného jídelníčku s pohybem za 4 měsíce. Ráda bych dala dolů ještě tak 3-4 kg. Problém je v tom, že když mi váha klesne pod 70 kg začnu být uvavená, zimomřivá, podrážděná, nervozní, mám vlčí hlad na sladké a tučné, který mě budí i v noci. Tato situace se stala již před 7 lety, kdy jsem z 75 kg po porodu zhubla na 70 kg a přála si také zhubnout na 66-67kg.Nyni se to opakuje znovu. Lze tento stav nějak vysvětlit? Jinak jsem zdravá a všechny laboratorní hodnoty včetně štítné žlázy mám v normě. Děkuji za odpověď.
Dáša
Iva Málková
Dobrý den, vysvětlení je jednoduché, jen nevím, zda pro Vás bude příznivé... Každý z nás máme fyziologicky dánu určitou "ideální" váhu, která nemusí být ideální pro Vás, ale pro Vaše tělo ano. Tělo má "přednastavenu" určitou hmotnost, na které se nejsnadněji udržuje, jakmile jdete pod ní nebo přes tuto váhu, pocítíte to negativně na svém těle. Tedy pokud máte vyzkoušeno, že vždy pod 70 kg se již necítíte dobře, jste unavená, už hubnutí nejde tak dobře, je to dáno tím, že tělo se brání. Zkuste se tedy zamyslet, zda pro Vás není přeci jen vhodné udržovat si váhu 70 kg, se kterou spadáte do pásma normy a budete se cítit fit.
Jak přibrat
Dobrý den, měřím 165 cm a díky sebekoučinku a vpočítanému příjmu 5000 kj jsem zhubla z 63 na 53 kg. Byla jsem ráda, okolí mi říkalo, jak mi to sluší a tak jsem svůj příjem nijak nenavyšovala, ani jsem neměla proč - neměla jsem hlad, jen jsem přestala používat sebekoučink. Výsledek je takový, že teď mám 48 kg a všichni mi říkají, že vypadám hrozně, ani já se sama sobě nelíbím, zřejmě jsem to přehnala. Chtěla bych teď nějak zdravě přibrat, můžete mi poradit, jak na to? Nechci se samozřejmě začít cpát sladkostmi a tučnými věcmi.
Dana
Iva Málková
Dobrý den, při přechodu z redukčního na normální jídelníček je potřeba postupovat pozvolně a postupně. Doporučuje se navýšit denní ener. příjem cca o 400 kJ po dobu 14 dní. Pokud budete stále hubnout, tak si denní enr. příjem navýšíte o dalších 400 kJ, opět cca na 14 dní atd. atd. Až se dostanete k příjmu, při kterém začnete přibírat, tak se vrátíte o krok zpět, tj. k příjmu o 400 kJ menšímu. Tímto postupným navyšováním si zjistíte Váš ideální denní ener. příjem, při kterém nebudete ani hubnout ani nabírat a ten se pak snažte dodržovat. Ve Vašem případě si můžete energetický příjem navyšovat tak dlouho, dokud se nedostanete na váhu, při které se budete cítit dobře, tedy asi pravděpodobně 53 kg. Pro představu o poměru jednotlivých živin si v programu sebekoučink vždy navyšte potřebný energetický příjem, či se orientačně podívejte na ukázkový jídelníček na www.stob.cz v sekci pomůcky na hubnutí - Talířky - jídelníček na celý den.
Jak zhubnout
Dobrý den. Je mi 55 let, výška 165 cm, váha 64 kg. Stravuji se podle zásad, které prosazuje Stop obezitě. Občas vybočím, ale ne příliš často, ne na dlouho a ne moc. Zhruba 3 x týdně běhám 8 km v přírodním terénu, což mi trvá 1 hodinu. Tuto aktivitu provozuji 5 let. Mám sedavé zaměstnání, ale každý den jdu do práce a z prace pěšky, celkem 5 km. V létě navíc jezdím na výlet na kole 1 x týdně. Myslela jsem si, že je vše v pořádku, až do nedávna, kdy jsem se nechala změřit na bodystatu. Ukázal mi 36,8 % tuku, tedy obezita. Jsem silně zklamaná a demotivovaná. Co už více má člověk dělat, aby nebyl obézní? Děkuji za odpověď.
Adélka M.
Iva Málková
Dobrý den, velmi chápu, že jste výsledkem zklamaná, avšak na druhé straně bych Vás chtěla povzbudit, že ani technika není ve všech směrech dokonalá a výsledek nemusí být zdaleka pravdivý, zvláště pokud se na tento výsledek Vy sama necítíte. Výsledky mohou velmi ovlivňovat nejen odbornost personálu, který vyšetření prováděl, ale také na řadě mnoha okolností/faktorů, jako je stav výživy před vyšetřením, obsah vody ve Vašem těle. Na druhé straně, pokud se již 5 let snažíte hubnout stejným jídelníčkem beze změn a stejně tak se již 5 let věnujete procházkám o stále stejné intenzitě, je to obdivuhodné a velmi důležité pro udržení váhy, avšak na druhé straně je velmi žádoucí trénink vždy zmnit nejpozději za 2 měsíce, jinak si tělo na zátěž zvyká, adaptuje a již nepřicházejí žádoucí účinky. Jinými slovy, pokud byste nyní hodila "flintu do žita" a přestala cvičit a stravovat se jako dosud, pravděpodobně byste velmi brzy začala přibírat, na druhé straně, pokud neučiníte změnu, budete si váhu udržovat, nikoli však hubnout. Navíc je bohužel i s přibývajícím věkem každé zhubnuté kilo větším soubojem než dříve.
Jak zhubnout
potrebuji zhubnout 15kg merim 156 A vaha 75kg dekuji
marta kubicova
Iva Málková
Dobrý den, poprosím Vás o zaslání více informací, takto je těžké poradit. Neznám Váš věk, který je velmi důležitý, způsob stravování, pohybové aktivity, zdravotní stav, dosavadní snahy o hubnutí atd. Rozhodnete-li se hubnout sama, pak budete muset hledat tu nejlepší cestu více sama a věnovat více času vhodnému sestavení jídelníčku a nalezení dlouhodobého způsobu snižování váhy. Nezaslala jste mi o Vás příliš mnoho informací, tudíž nejlépe asi najdete způsob hubnutí v mých ostatních obecných dotazech. Na www.stobklub.cz naleznete zdarma internetové hubnutí, kde máte různě zaměřené lekce na změnu jídelníčku, pohybu, nácvik vůle aj. Mohly by Vás zajímat i kurzy snižování nadváhy: http://www.stob.cz/kurzy-v-praze-kdy-a-kde-se-kurzy-konaji/termin-a-misto-konani-kurzu-od-ledna-2011, případně do sekce mimopražské. Další možností je se přijet podívat na Sobotu plnou pohody a pohybu, Den zdraví, podívat se na nějaké novinky z výživy, probrat Vaše problémy s odborníky, zacvičit si. Pokud máte pocit, že byste časově nezvládala kurz navštěvovat, pak máte mnoho dalších možností. Společnost STOB nabízí i konzultace po skypu, internetový program sebekoučink, který naleznete na www.stobklub.cz po bezplatné registraci. Komunitní web STOBklub.cz nabízí i řadu příspěvků od odborníků, databázi receptů, potravin, program k počítání jídelníčku. Dále nabízí STOB řadu brožur, například kalendář Kam kráčíš, kde najdete kroky a tipy k hubnutí na každý den a celý rok. Podívejte se na www.stob.cz sekce pomůcky na hubnutí. Pomocníkem by mohla být i kniha Hubneme s rozumem nebo novinkou je například Hubneme s rozumem tvořivě-Variabilní jídelníček pro hubnutí a udržení váhy. Vše od paní doktorky Málkové. Zkuste se podívat zde: http://www.stob.cz/pomucky-na-hubnuti-pomucky-na-hubnuti/knihy
Jak zhubnout
Dobrý den, prosím vás o radu, jak zhubnout, měřím 160 cm, vážím 92 kg, na tuhle váhu jsem se dostala postupně po dětech, s každým mám navrh 10 kg-děti mám dvě :-), nikdy jsem nepatřila mezi štíhlounké, ale tohle je už příliš, navíc se začíná ozývat zdraví - klouby apod.V práci jsem celý den na nohou a navíc u jídla, pracuji jako kuchařka, miluji sladké a nemám ráda cvičení. Dá se s tím něco dělat? Děkuji vám za radu a přeji pěkný den.
Kateřina
Iva Málková
Dobrý den, v prvé řadě je potřeba najít potřebnou motivaci z Vaší strany, chápu, že máte ráda sladké, nemáte ráda pohyb, ale také jsou jistě věci, které ráda máte a nadváha, resp. obezita Vám je nedovoluje. Nebo bohužel v budoucnu dovolit nemusí, neboť je spojena s řadou zdravotních komplikací. Sama již píšete, že Vás začínají bolet klouby, což je fakt, který je s obezitou spojený a stejná zátěž jako je vyvíjena na Vaše klouby je vyvíjena i na řadu dalších oblastí, které třeba zvenku nepociťujete/zatím... Doporučila bych Vám promyslet, jaká cesta hubnutí by pro Vás byla přijatelná, nejúčinnější cestou z mnoha studií, které byly prováděny je jasné, že je komplexní přístup složený se změnou stravování, které je spojeno alespoň zprvu se zaznamenáváním jídelníčku a všeho co sníte, tím by mělo odpadnout různé nekontrolované ochutnávání, které možná v práci absolvujete, dále zařazení pohybové aktivity, i pokud by to měla být jen samotná chůze. Dále kurzy snižování nadváhy, spolupráce s obezitologem/endokrinologem. Pokud najdete chuť a motivaci toto absolvovat, ráda Vás navedu na další cestu. Navštivte stránky www.stob.cz či www.stobklub.cz, kde najdete řadu informací o léčbě obezity a možnostech, které máte.
Jídelníček
Dobrý den, přečetla jsem si dotaz od Silvie a je velice podobný mému problému, proto mě inspiroval sem napsat. Je mi 23 let a od 10 let se léčím s autoimunním onemocněním štítné žlázy (prvně snížená fce a teď už mi údajně prakticky nefunguje vůbec). Beru na to Euthyrox 150. Necítím v tomto ohledu žádné problémy, ale již dlouhou dobu se mi váha drží na 73 kilech při 170 cm. A stejně jako Silva, při stresu přiberu tak 2 kg, která ale zase zhubnu. Nikdy víc... Problém je ale v tom, že mám intoleranci kravského mléka a nesnesu mléčné výrobky, takže přesně nevím, jak se stravovat a jak nahradit vápník (se spojitostí s tou štítnou žázou se také bojím osteoporózy). Mohla byste mi napsat, jak bych alespoň zhruba měla jíst, aby se váha začala pohybovat a nahradila jsem živiny, které by mi chyběly (bohužel nemám tolik peněz, abych si pořád kupovala sojová mléka a podobné výrobky)?
Katka
Iva Málková
Dobrý den, neznám konkrétní způsob stravování a tudíž nemohu soudit, jak moc by bylo potřeba jej upravit či ne. Způsob stravování v souvislosti se štítnou žlázou i s intolerancí kr.mléka by bylo vhodné konzultovat s ošetřujícím lékařem, který by Vám měl poskytnout informace ke způsobu stravování. Co se udržení či snížení váhy týká, bude vhodné zrychlovat metabolismus přirozeným způsobem, jak jen to půjde. Prvním předpokladem je pravidelná strava, udržování vyrovnané hladiny cukru v krvi, tím si dopřejete pravidelnou energii a předejdete únavě. Vhodné je zkusit volit potraviny s nízkým glykemickým indexem. Podívejte se na www.stob.cz, kde tyto hodnoty najdete, případně na www.stobklub.cz, kde najdete databázi potravina program k zapisování jídelníčku. Zařaďte jídlo každé 2-3 hodiny, malé porce jídla, tím nastartujete metabolismus a hubnutí se začne dařit. Začněte snídaní, která by měla být do hodiny po probuzení, následuje dopolední svačina, oběd, odpolední svačina a večeře, případně ještě 1,5 před spaním 2. večeře. Důležitým krokem redukční diety je snížení obsahu tuků na 30 % celkového přijmu energie. Snížení obsahu tuků dosáhnete jednak výběrem vhodných druhů potravin, a rovněž použitím omezeného množství tuku při přípravě jídel. Všechny tuky obsahují dvojnásobné množství energie ve srovnání se sacharidy a bílkovinami, jsou tedy kaloricky dvojnásobně vydatné, přesto mají ze všech základních živin nejmenší sytící schopnost. Proto je lepší volit zdroje bílkovin a tuky hradit např. volbou mořské ryby s vhodným složením tuků (obsahují tzv. omega 3 MK). Mořské ryby jsou ostatně i vhodným zdrojem jodu. Jako další zdroje bílkovin vyberte libové druhy masa jako jsou krůtí a kuřecí prsa, králičí maso, hovězí svíčková, hovězí kližka, vepřová kýta na řízky, atd. viz tabulky energetických hodnot ( maso do 15g tuku na 100g. Zelenina obsahuje velké množství vitaminů, minerálů a současně i vlákniny, která navozuje pocit sytosti a má příznivý účinek na metabolické poruchy provázející nadváhu. Denně ji zařazujte nejméně 2-3 x (cca 300 -400 g/den). V neposlední řadě se soustřeďte i na dostatečný příjem tekutin ve formě neslazených nápojů (neslazená a minerální voda, ovocné, bylinné či zelené NEslazené čaje). Další možností jak zrychlit metabolismus je jednoznačně vhodné zařadit cvičení. Pokud zapojíte do cvičení posilovací cvičení, vytvoříte si tak svalový základ, který umožní Vašemu tělu spalovat více energie i v klidovém stavu a tím se významně podílí na energetickém výdeji během dne. Pak je samozřejmě vhodné zapojit i aerobní aktivitu, která je již cíleně zaměřená na spalování tuků. Co se konzumace mléčných výrobků a příjmu vápníku týká v souvislosti s intolerancí laktozy, pak je důležité určit závažnost intolerance, nebo-li nesnášenlivost lakózy je označení pro buď částěčnou nebo úplnou neschopnost trávení "mléčného cukru"/laktózy v závislosti na množství a schopnosti enzymů trávicích laktózu. V závislosti na míře této neschopnosti trávení by měl být sestaven i Váš jídelníček a proto nejlepším řešením by byla konzultace s Vaším ošetřujícím lékařem. Někomu dělá obtíže jakýkoli produkt obsahující i malé množství laktózy, někomu "jen" například kravské mléko. Pokud jde tedy o jen o částečnou intoleranci pomůže vynechání jen problematických potravin, podávání laktázy.. U laktózové intolerance se sojové mléko, případně například rýžové, sojové jogurty aj. uplatňují jako vhodná náhrada, u mnoha osob nedělají žádné potíže i zakysané mléčné výrobky, které jsou již díky obsaženým bifidobakterím a laktobacilům naštěpeny a jsou mnohem lépe snášeny. Vápník však obsahují i nemléčné výrobky. Přehled potravin a obsah vápníku naznačuje například tato tabulka: http://www.osteoporoza.cz/vapnik-v-potravinach Pokud byste zakoupila vápník jako doplněk stravy, pak je vhodná kombinace spolu s hořčíkem. Přeji Vám mnoho zdraví...
Metody hubnutí
Dobrý den, před 2 lety jsem zhubla ze 113kg na 63kg. Snažím se jíst zdravě a mít dostatek pohybu, obojí se mi myslím celkem daří. Nakonec jsem ale nabrala zpátky téměř 10kg a už se několik měsíců držím na stejné váze zhruba 71kg. Pohybu mám opravdu hodně - denně alespoň 1 procházka se psem (2,5km rychlou chůzí), 1x týdně pilates a ještě 1-2x týdně body space. Během hubnutí mi přitom stačilo 2x týdně cvičit pilates. Mám jednak obavy ze zvýšené váhy o 8kg a dále se také bojím, že jím moc sladkého. V objemu to asi není tolik, ale spíše mám chuť na sladké pořád. Buď to byly rozinky, oříšky a med, a když jsem to omezila, tak jsem zase uzobávala několik sušenek nebo čtverečků čokolády denně. Potřebovala bych poradit, zda je taková chuť na "sladké" v pořádku s ohledem na dostatek pohybu nebo jestli je tu riziko, že v budoucnu zase přiberu a tím pádem bych to měla omezit nebo zcela zrušit.
Zdeňka
Iva Málková
Dobrý den, velice Vám gratuluji k úspěšnému snížení váhy, Váš výsledek hubnutí je úžasný... Na jedné straně je dobře, že se bojíte, abyste kila nenabrala zpět, je totiž skutečností, že udržení kil je obvykle ještě těžší, než jejich zhubnutí a tak se vždy doporučuje dlouhou dobu váhu udržovat a to i třeba na o něco vyšší hodnotě, než se stále snažit váhu snižovat a udržovat na nízké hodnotě. Jinými slovy, co bych Vám doporučila. Pokud se Vám nepodařilo až příliš snadno váhu udržet a musela jste trošku zvýšit příjem jídla, nyní se snažte udržet na příjmu, který máte nastavený, zaměřte se více na poměr živin k udržení váhy. To znamená, zadejte si do programu sebekoučink Váš současný jídelníček několik dní po sobě. Odkaz najdete na www.stobklub.cz provedete zdarma registraci a poté vepisujte jídelníček. Jako cíl nastavte udržení váhy a pokud bude Váš současný příjem vyšší než je doporučený, nedělejte si s tím příliš velkou hlavu, ale zaměřte se na správný poměr živin. Chutě na sladké budou pravděpodobně způsobeny právě nevyváženým poměrem těchto živin. Zkuste zařadit více vlákniny, vybírat potraviny s nízkým GI, opět se více informací dozvíte na www.stob.cz. Nedoporučila bych Vám zcela si sladké zakázat, ale jistě uděláte lépe, pokud tyto potraviny úmyslně nebudete kupovat na doma do zásoby. raději nakupte tvaroh, udělejte si v případě chuti sladký tvarohový dezert s nekalorickým sladidlem apod. Recepty najdete v sekci výživa. Čokoládu si případně kupte hořkou s vysokým podílem kakaa, přesto Vás však více uspokojí např. horká čokoláda bez cukru apod. Držím Vám palce a fandím k udržení zhubnutých kil. Pokud byste začala mít někdy obtíže, zkuste navštívit pokračovací kurzy STOB, které jsou zaměřeny na udržení váhy.
Jak zhubnout
Dobrý den, potřebuji zhubnout a nevím, jak začít. Můžete mi poradit?
Petra
Iva Málková
Dobrý den Petro, Zkuste se podívat na http://www.stob.cz/kurzy-v-praze-kdy-a-kde-se-kurzy-konaji/ případně do sekce mimopražské. Další možností je se přijet podívat na Sobota plnou pohody a pohybu, kam můžete vzít i děti, manžela, podívat se na nějaké novinky z výživy, probrat vaše problémy s odborníky, zacvičit si. Pokud máte pocit, že byste časově nezvládala kurz navštěvovat, pak máte mnoho dalších možností. Společnost STOB nabízí i konzultace po skypu, internetový program sebekoučink, který naleznete na www.stobklub.cz po bezplatné registraci. Komunitní web STOBklub.cz nabízí i řadu příspěvků od odborníků, databázi receptů, potravin, program k počítání jídelníčku. Dále nabízí STOB řadu brožur, například kalendář Kam kráčíš, kde najdete kroky a tipy k hubnutí na každý den a celý rok. Podívejte se na www.stob.cz sekce pomůcky na hubnutí. Pomocníkem by mohla být i kniha Hubneme s rozumem nebo novinkou je například Hubneme s rozumem tvořivě-Variabilní jídelníček pro hubnutí a udržení váhy. Vše od paní doktorky Málkové. Zkuste se podívat zde: http://www.stob.cz/pomucky-na-hubnuti-pomucky-na-hubnuti/knihy
Jak zhubnout
Je mi 39 let. Zhubla jsem po porodu z 92 na 71 kg za rok. Už se cítím velmi dobře, jsem spokojená, změnila jsem šatník a držím si stále stejný jídelníček. Ještě bych chtěla přidat ale asi tak 5 - 6 kg a moc mi to už nejde. Poradíte mi, jak to ještě dotáhnout do cíle? A druhá otázka - spočítala jsem si, že bych si měla při sportu držet tepovou frekvenci 122 - ovšem to je při jízdě na kole, rotopedu nebo při heat programu, tak málo, že mám pocit, že vlastně nic nedělám:-) Ani se nezadýchám. Prostě když neházím po cvičení do tašky propocené tričko, zdá se mi, že jsem cvičila málo. Opravdu mé tělo spaluje nejvíce při tepové frekvenci 122?
Iva K.
Iva Málková
Dobrý den, velice Vám gratuluji ke shození váhy a nalezení radosti ze sebe sama. K tomu, abych Vám mohla poradit jak ještě dále zhubnout bych potřebovala znát více informací. Pokud by bylo na mém doporučení, pak bych Vám doporučila raději nyní stejně dlouhou dobu váhu udržovat. Mnohem obtížnější je totiž váhu udržet, proto se po takto dlouhé době hubnutí doporučuje váhu udržovat, než ještě stále usilovat o další zhubnutí. Navíc se nyní cítíte dobře a proto bych se nesnažila ve Vašem případě za každou cenu dále hubnout, znamenalo by to pro Vás další omezení a tím byste se mohla dostat do stresu a naopak třeba i situaci nezvládnout. Co se tepové frekvence týká, opravdu se tuky spalují jen v aerobním pásmu, což je takové, při kterém jednoduše řečeno: se zadýcháte, zapotíte, nejste schopna si vesele povídat, ale současně se nezalýkáte po dechu. Podle tepové frekvence ideálně 220-věk a z toho 60-80 %, jste -li trénovaná, pak se můžete pohybovat u horní hranice, tedy pro Vás cca 144.
Metody hubnutí
Dobrý den, je mi 46 let. Dlouhá léta jsem hubnout nějak radikálně nemusela, jedla jsem vše. čas běžel a začaly potíže s hubnutím. zvláště v posledních 4 letech, kdy jsem z různých důvodů ( relativně dobrá psychická pohoda po rozvodu, spokojenost v novém vztahu, braní antikoncepce, už vyřešené potíže se štítnou žlázou - snížená funkce, asi už, bohužel, slabá vůle, pak se na sebe zlobím... Zkrátka to už nějak nejde. Přitom se snažím chodit často do posilovny, jezdíme na kole, na bruslích, snažím se jíst hodně zeleniny, ovoce... Ale! Nerjdeč to a nejde to. Cítím se na sebe naštvaná, že to neodkážu, vadí mi spolu stím spojené zdravotní obtíže, také mi vadí to, že si nemůžu koupit na sebe to, co se mi líbí, ale do čeho se nevejdu... Domnívám se, že je to také psychická záležitost.. Poraďte mi, prosím, jak na to. Nějaké skupinové hubnutí pro mě asi není, doma mám spoustu kazet a DVD, sleduji jídelníčky..., absolvovala jsem i bezbolestnou liposukci, chodila jsem na lymfodrnáže a vacupress.
Yvona
Iva Málková
Dobrý den, věřím, že jste na dobré cestě a jde vidět, že o hubnutí přemýšlíte. Zkuste využít materiálu a informací, které máte. Pokud nemáte čas na kurzy snižování nadváhy, pak Vám doporučuji využít bezplatný program na www.stobklub.cz - sebekoučink, kam můžete zapisovat jídelníček a získávat tak rady, jak jej úspěšně zlepšovat. Spolu s tím najdete i zdarma lekce hubnutí po internetu, pomůcky na hubnutí. V těchto lekcích najdete i lekci nácvik vůle, která Vám pomůže. Pokud však i po všech těchto krocích zjistíte, že to nejde, pak to bude vyžadovat cílenější metody jako jsou právě kurzy, návštěvy poradny, konzultace po skypu a jiné metody spolu s odborníkem.
Jak zhubnout
Dobrý den, 14 dní dodržuji jídelníček s hodnotou do 6000 Kj. Během této doby mám i více pohybu, ale váha je stále stejná 112 kg/185 cm. Beru Letrox 50 a trpím na otoky nohou z důvodu špatného fungování lymfatického systému. Za jak dlouho se "nastartuje" hubnutí při snížené funkci štítné žlázy a pomohly by nějaké doplňky stravy? Jsem na mateřské dovolené a bohužel se nedostanu na kurzy STOBu. Děkuji za odpověď
Hanka
Iva Málková
Dobrý den, 14 dní ještě není ta dlouhá doba, zkusila bych proto ještě vyčkat, co se bude dále dít. Avšak zcela určitě zkuste ještě překontrolovat složení jídelníčku, není důležitý jen energetický příjem, ale ještě více poměr živin, dostatek vlákniny, zeleniny, pitný režim, pohyb a další faktory ovlivňující hubnutí. Zadejte si současný jídelníček na www.stobklub.cz/sebekoučink, který Vám znázorní ty nejdůležitější případné chyby v jídelníčku. Měla byste se ještě více než normálně zaměřit na zdravý jídelníček a správné stravovací návyky. Doporučuji zrychlovat metabolismus přirozeným způsobem, jak jen to půjde. Prvním předpokladem je pravidelná strava, udržování vyrovnané hladiny cukru v krvi, tím si dopřejete pravidelnou energii a předejdete únavě. Vhodné je zkusit volit potraviny s nízkým glykemickým indexem. Podívejte se na www.stob.cz, kde tyto hodnoty najdete, případně na www.stobklub.cz, kde najdete databázi potravina program k zapisování jídelníčku. Zařaďte jídlo každé 2-3 hodiny, malé porce jídla, tím nastartujete metabolismus a hubnutí se začne dařit. Další možností jak zrychlit metabolismus je jednoznačně vhodné zařadit cvičení. Pokud zapojíte do cvičení posilovací cvičení, vytvoříte si tak svalový základ, který umožní Vašemu tělu spalovat více energie i v klidovém stavu a tím se významně podílí na energetickém výdeji během dne. Pak je samozřejmě vhodné zapojit i aerobní aktivitu, která je již cíleně zaměřená na spalování tuků. Avšak určitě konzultujte možnosti pohybu i s Vaším ošetřujícím lékařem. Držíme palce a mnoho zdraví.
Jídelníček
Před vánocemi jsem vážila 94 kg. Od té doby stále hubnu, i když jím víc než před tím. Zjistili mně zvýšenou činnost štítné žlázy a začala jsem brát léky. Doktor mně ujistil, že těch 13 kilo opět rychle naberu zpět. Co mám jíst, aby k tomu nedošlo? Sportovat bohužel nemůžu. Moc děkuji za odpověď.
Hezinová Marie
Iva Málková
Dobrý den, zvýšená činnost štítné žlázy má za následek zrychlení metabolismu, tudíž i přestože jíte více, Vaše váha klesá. V každém případě je nutné hyperfunkci štítné žlázy léčit a po ustálení její funkce by se mohlo stát, že pokud budete mít stále stejný energetický příjem jako nyní, avšak štítná žláza již bude pracovat normálně, pak můžete přibrat. Předejít tomu můžete tak, že již nyní si zkuste zapsat současný jídelníček, např. na www.stobklub.cz/sebekoučink. Po stabilizaci štítné žlázy si zkusíte jídelníček upravit tak, aby byl Váš příjem úměrný energetickému výdeji, což poznáte dle toho, že pokud začnete přibírat, pak jen budete povzolna snižovat energetický příjem o 400 kJ na týden a vžýdy sledovat váhu, zda klesá či se zvyšuje. Poté opět upravte. Avšak doporučuji Vám konzultovat všechny úpravy s ošetřujícím endokrinologem.
Jídelníček
Dobrý den je mi 14 let a chtěla bych trochu zhubnout chodím do tancování 3x týdně taky si chodím zabruslit a nebo do posilovny ale výsledky moc nevidím :/ je to sice možná i tím že mám diabetes 1.typu ,myslím si ale že mám spíše problém s jídelníčkem nevím jak nebo podle čeho ho sestavit a navíc mám problém přestat jíst spíše ty nezdravá jídla.. děkuji za odpověd :)
Simona
Iva Málková
Dobrý den/ahoj, neznám Tvou současnou váhu a výšku k tomu, abych mohla posoudit, jak moc potřebuješ či nepotřebuješ upravit svou váhu. Ale v každém případě je ve Tvém věku vhodnější než držení diet cvičení, přesně tak jak si zvolila...Důležité je vytrvat, výsledky nepřijdou hned, proto zkus ještě vydržet a uvidíš, že se výsledky brzy dostaví. Vhodná skladba jídelníčku se liší v různém věku, je proto třeba brát zřetel i na celkový režim dne, na pohybovou aktivitu, výdej během dne, náročnost jednotlivých dnů nejen ve škole. Rozhodně nelze pouze bez rozmyslu a obecně snížit příjem konzumované stravy. Prvním předpokladem je naučit se zásadám správné skladby stravy, znát přiměřenou velikost jednotlivých porcí, správně sladit jídlo mimo domov se stravováním doma. Uzpůsobit jídelníček v závislosti na velikosti pohybu. Zkus se podívat na stránky www.hravezijzdrave.cz, kde najdeš celou řadu tipů na zlepšení jídelníčku, pohybu a stravovacích návyků.
Jídelníček
sem ve druhem mesici a muzu pit panaka odpoves temi prosim
dominika
Iva Málková
Dobrý den Dominiko, vzhledem k tomu, že se alkohol velmi rychle dostává i do krevního řečiště miminka, u kterého se všechny orgány vyvíjejí a zvláště citlivé jsou v prvních třech měsících těhotenství, pak bych alkohol doporučila nepít vůbec. Samozřejmě můžete najít doporučení a odpověď na Vaši otázku i v kladnějším podání, například že příležitostná a střídmá konzumace alkoholu miminku neuškodí, ALE....nikdy nemůžete vědět, jaký vliv na Vaše miminko bude mít.
Jak zhubnout
base72.txt;50;50
PHARiDOEIGI
Iva Málková
Pohyb
Dobrý den paní doktorko, trpím obezitou II. stupně. V poslední době jsem změnila životní styl a zařadila více pohybu. Podařilo se mi zhubnout 20kg na 110 kg, výška 168. Nyní jsem otěhotněla. cvičení typu aerobic či zumba v tuto dobu odpadají. Co byste mi doporučila? Děkuji za odpověď.
Sandra
Iva Málková
Dobrý den, velice Vám gratuluji ke snížení váhy a současně i k otěhotnění. Velmi ráda bych Vám doporučila optimální pohybovou aktivitu nyní v těhotenství, avšak nejlépe si vyberete Vy sama. Obecně se uvádí, že v těhotenství není vhodné začínat s novými sporty, které nejsou přímo určeny pro těhotné a jsou pro Vás nové. Všechny aktivity byste měla raději zkonzultovat s gynekologem, který taktéž zhodnotí, zda jsou pro Vás vhodné či nikoli. Obecně by pro Vás byly velmi vhodné hodiny cvičení pro těhotné, které jsou zaměřeny na protahování, posílení svalů pánevního dna, zádových svalů aj. Existují například hodiny plavání pro těhotné, které za dodržení určitých pravidel také považuji za vhodné.