Pátek 27. května 2022, svátek má Valdemar
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 27. května 2022 Valdemar

Poradna České onkologické společnosti ČLS JEP

Poradna ukončena

Ilustrační snímek

Na otázky odpovídá

Skalpel, lékař, ilustrační foto

V boji s rakovinou je nejdůležitější prevence a včasný záchyt onemocnění. Na vaše dotazy odpovídali členové výboru České onkologické společnosti. Poradna je již uzvařena, další dotazy nepokládejte.

Nejvíce se ptáte

Rakovina prostaty
Dobrý den pane doktore. Na jaře roku 2009 mi byla zjištěna rakovina prostaty v 56 létech. V srpnu jsem byl operován. Byla provedena radikální prostatektomie. V stupní PSA 37. MKN C 61: , MKN-O C 61M-8140/3 2, TNM: pT3b pN1M0. Odebrány oba lalkoky prostaty s peroprostatickou fibroadipózní tkání, 3 lymfatické uzliny, struktura jedné totálně desintegrována metatstatickou infiltracíprostatického adenokarcinomuiii. (8 bloků) ,5 lymfatických uzlin, ve dvidvou obraz lymfoidní hyperplázie typu chronické sinusové histiocytózy, ve třech parciální metastatická infiltrace prost.adnokarc. OH středně diferencovaný adenokarcinom prostaty s dominancí acinární a aborativně duktální diferenciací. Po operaciPSA 2,76, pak 0,6, 0,1, 0,09, 0,13, 0,20, 0,14, 0,12, 0,24 a poslední 0,37. Chtěl bych se zeptat proč se mi PSA mohlo zvýšit, jsem po operaci 3 roky. Nasazená léčba 1krát za tři měsíce Eligard 22,5 mg, po 2létech nasazen Bicalutamid(Binamic) 75 mg. Inkontinence trvala přesně rok, nyní vše v pořádku.
Karel
Skalpel, lékař, ilustrační foto
Konzilium tohoto typu lze provést jen při osobním vyšetření.
Rakovina prostaty
rakovina prostaty/pred chvili jsem se ptala na moznost ucinku clavin ultra, uvadela 10 pokusu erekci, z toho 2x se suchym vyvrcholenim.zapomnela jsem uvest, ze styk se nedari, nedochazi k dostatecnemu ztoporeni. muzou podpurne leky/ clavin/ pomoct a neskodit.dekuji
ola
Skalpel, lékař, ilustrační foto
Jsou i účinnější léky na erekci, ale k tomu je nutné pacienta vidět a vyšetřit osobně.
Rakovina prostaty
pane profesore,manzel je 1 a pul roku po odebrani prostaty a semennych vacku mel psa 5,7 nyni psa 0,18. jde o recidivu rakoviny nebo je to jeste v norme/manzela posilaji na veskera vysetreni ohledne dalsiho postupu/ snad ozarovani. po operaci mel psa 0,01. dale bych se chtela zeptat jestli je nadeje na sexualni zivot, manzel se mu vyhyba, i kdyz asi dvakrat z 10 pokusu za ten rok a pul dosahl suche erekce. pred 5 m2sici jsem mu koupila clavin strong, ale manzel ho zatim odmita vyzkouset. muze mu pomoci nebo mu uskodit.mam manzela v tomto smeru povzbudit nebo je to zbytecne ci zdravi skodlive.me povzbuzeni zatim odmita i kdyz se tim trapi. nyni po zvyseni psa je psichicky jeste vic dole, jak mu muzu pomoci, yapomnela jsem napsat, ze manzelovi je 51 let.dekuji
ola
Skalpel, lékař, ilustrační foto
Individuální konzilium tohoto typu je možné jen při osobním vyšetření.
Rakovina prostaty
Dobrý den tatínkovi /67 let/byl zjišten adenokarcinom prostaty,hist. vyšet.ukázalo-kribriformě až difuzně roztouci adenoca G9/4+5/MKN 814033 č.v. 15005/B/12 pacient s pos.nálezem lymfadenopathie a pos disfuzním nálezem na scinti skeletu, byla mu odstraněna oboustraně varlata a proveden zákrok umožňující snadné močení..tento vzorek byl pak poslán k výše uvedené histologii..po zhojení bude odeslán na onkologickou kliniku...léky -Gyrablock..a Flutaplex.můžete mi prosím říci jak pokročilé je stádium onemocnení a jaká je šance na přežití.prozatím žádné závažnější problémy nemá.děkuji moc Renata
Renata
Skalpel, lékař, ilustrační foto
Pokud je přítomen nález v kostech, tak se jedná o velmi pokročilé onemocnění ve IV. stadiu, což není příznivé, ale individuální prognózu Vám po internetu udělat neumím.
Rakovina prostaty
Dobrý den, pane doktore, prosím o odpověď na následující otázku. Když rodině pacienta s CA prostaty, zjištěného z krve, sona a potvrzeného při operaci sdělí lékař, že žádná léčba (radiologie ani chemoterapie nebude indikována), že pacienta samotného raději nebudou o tom, že má rakovinu informovat a že nádor je prorostlý a nešel celý vyoperovat. Znaměná to , že by jakákoli léčba již neměla smysl a budou se tedy tlumit jen obtíže ?
Jarka
Skalpel, lékař, ilustrační foto
Z Vašeho popisu to tak vypadá, ale rakovina prostaty se vždy každopádně ošetří aspoň antihormonální léčbou, protože je nenáročná a je ve velkém procentu účinná. Situace je asi hodně vážná, když pacienta nechtějí ani danou diagnózou stresovat. To nemohu posoudit.
Rakovina prostaty
Zdravím Vás!Ako postupovať ďalej?Mám 62 rokov,po vyšetrení a biopsii prostaty.Výsledok:bez ťažkostí a hematúrie.Histol vyš.Z:I.5x-pravý lalok prostaty-hyperplastické i atrofické žliazky.II.5x-ľavý lalok prostaty:3x-atrofické i hyperplastické žliazky,fokálne-acinárny adeno-karcinóm.Imunohistochemicky CK 34 beta E 12 negat.2x-hyperplastické i atrofické žliazky.GLEASON score 3+2, PSA 4.25ng/ml, free 16% Z: Cap /T2b,NX,MX,G2/ Gleason 3+2. Dop.: RAPE alebo RAT.Nefajčiar,káva 1x/deň,alkohol príleži.,neužívam žiadne lieky,tlak v norme, nemám iné ťažkosti. Prosím o radu.Prajem pekný deň.
Lojzo
Skalpel, lékař, ilustrační foto
Individuální konzultace tohoto typou se mohou provádět jen při osobním vyšetření.
Rakovina prostaty
Pane profesore, tatínek má ve zprávě lékaře uvedeno, že je pacientem s histologicky verifikovaným adenokarcinomem prostaty, nastavený na terapii degarelix. Před měsícem absolvoval vyšetření radiofrmakem 99mTc-MDP s tímto závěrem: ložisko zvýšené kostní přestavby suspektní z mtr v 8. žebru vpravo vzadu a v obratli Th11. V porovnání s vyšetřením před půlrokem se lehce snížila metabolická aktivita v ložisku v 8.žebru. Difuzní osteoporoza s degenerativními změnami ve skeletu. Je léčen Firmagonem (1x za měsíc). Prosím, jaká je možnost vyléčení? Děkuji za odpověď .
Lenka
Skalpel, lékař, ilustrační foto
Nemám dostatek informací, proto řadím tuto otázku do kategorie, kdy konzultace může být provedena jen při osobním vyšetření.
Rakovina prostaty
Dobrý den, chtěla jsem se zeptat na svého otce, je mu 54 let, diagnoza C61 zhoubný novotvar předstojné žlázy prostaty, 36*39*42 mm, PSA 150, rengen plic negativní,na scintografii má jít až za 2 týdny, zarazila nás hodnota PSA, máme strach, že ta velká hodnota znamená metastáze v kosech, je tomu tak?? děkujeme
HANKA
Skalpel, lékař, ilustrační foto
Bohužel riziko kostních metastáz při této hodnotě PSA je vysoké. Nicméně vyčkejte výsledku vyšetření.
Rakovina prostaty
dobrý den pane doktore.Děkuji za odpověd.Manželovy je 49let, 69 kg.Chtěla jsem se zeptat jestli tedy jde o rakovinu pří výsledcích PSA 3,85 a PPSA 13,5.A jestli jo jestli ta rakovina je v začátku nebo ty výsledky už ukazujou na pokročilou rakovinu.A jestli by mohla biopsie být negadivný.
JULIE
Skalpel, lékař, ilustrační foto
PSA je stále v normě a o rakovinu se jednat nemusí, ale viděl jsem histologii rakoviny prostaty i při těchto hodnotách, proto je biopsie zásadní.
Rakovina prostaty
Zajímalo by mě, jak se stanovuje prognóza.V současné době mám stádium T2 (3 nádory, největší 35 mm),N1,MO.G2-3,ER 80-100%,PR 60-90%, KI-67 25-30%.Probíhá neo.chemoterapie.Po 2 chemo výrazné zmenšení(nádorů i uzlin).Poslední postižená uzlina se vrací do normálu a už má částečně viditelný hilus. Je tedy možné,že při operaci již nemusí objevit metastáze v uzlinách i přesto, že byly uzliny postiženy před chemo,pravděpodobně patologicky(bez center)?Jak se pak stanovuje diagnóza?V poradně čtu,že když nejsou postiženy uzliny,že je to lepší prognóza, ale jak je to v případě, že uzliny byly před nea.chemo postiženy a při operaci již ne?A pak, je lepší prognóza v případě hormonálně dependetního nádoru i v případě postižení 3 uzlin (N1)?
Jana
Skalpel, lékař, ilustrační foto
ještě k těm uzlinám. Musím podotknout, že v úvahu se musí brát postižení uzlin před léčbou, nikoli po ní.
Rakovina prostaty
Pane doktore, můj muž má lokálně pokročilou rakovinu prostaty a lékař mu dává šanci na úplné vyléčení. Je to možné? Je mu 52 let. Dostal hormonální léčbu s následným ozářením.... Děkuji za odpověď
Jana
Skalpel, lékař, ilustrační foto
Záleží na mnoha faktorech a z Vašeho popisu se nedá nic určit ani vyvodit.
Rakovina prostaty
Už mi bylo 82 roků. Ve 12/2009 mi byl při biopsii objeven tumor prostaty GS 3+3. Vzhledem k věku mně doporučili užívat Androcur pro snížení Testosteronu.Původní PSA před biopsií 10,6. Dále necelých 9 měsíců užíván Androcur. Ve 9/2010 po užívání Androcuru PSA O,28 9-12/2010 bez léčby PSA 2,85 Dále léčba do 3/2011 PSA 0,23 3/2011 - 12/2011 bez léčby (9 měsíců) PSA 8,47 Dále léčba do 3/2012 PSA 0,39 3(2012-6/2012 bez léčby (Jen 3 měcíce) PSA 7,01 !!!!! Překvapivě rychlý nárůst PSA v tomto období při přerušení léčby a prudký nárůst Testosteronu z 4,1 na 23,5 . Nárůst PSA dvakrát až třikrát větší než v roce 2010 a 2011. Dotaz: Proč se nyní tyto výkyvy více než dvojnásobně zvětšují. Nemohlo se zapouzdření tumoru nějak narušit? Jinak jsem zcela fit. a žádné bolesti nemám.Údaje si zaznamenávám do grafu a prudké zvyšovánáí PSA i testosteronu více vynikne. Nyní opět budu užívat Androcur 3 měsíce. Moc Vám děkuji pane profesore za odpověď.
Hrdlička Miroslav
Skalpel, lékař, ilustrační foto
Konzultace tohoto typu lze provádět jen při osobním vyšetření.
Rakovina prostaty
Dobrý den pane doktore, mám 2 roky po hormonální léčbe a ozáření prostaty. T3bM0N0 G7. Nyní mi PSA roste z 0,1 po roce na 1,2, je mi 58let. Je vůbec možné, přežití i dalších 10let. Jsem z toho ve velkém stresu a mám strach...... Moc děkuji za odpověď.
adam
Skalpel, lékař, ilustrační foto
Hodnota PSA se zvyšuje, to je jasné. Vyšetření začínáme provádět až při hodnotách kolem 2,0. Zatím doporučuji jen častější sledování PSA a to á 2 měsíce.
Rakovina prostaty
Jsem objednán k RAPE s pánevní lymfadanectomií. chtěl bych vědět co znamená - cT2bNxM GS 3 4 PSA 6,43. biopsie 24/05/12 pr. lalok + apex GS 3+3
Jan
Skalpel, lékař, ilustrační foto
Je to popis rozsahu nádoru, bez uvedení o jaké postižení uzlin se jedná. Nutno vyčkat definitivní histologie a výsledku operace. PSA je sice vyšší, ale není natolik vysoké, aby jednoznačně svědčilo pro přítomnost metastáz, ale rozhodující je stejně celkové vyšetření.
Rakovina prostaty
Dobrý den, chtěla jsem se zeptat jestli jeto závažné manžel má PSA 3,85 a PPSA 13,5.DĚKUJI ZA ODPOVĚD
JULIE
Skalpel, lékař, ilustrační foto
PSA 3,85 je v normě - záleží ještě na podílu volné frakce PSA, ale hodnota 13,5 je již zcela patologická a musí dojít k došetření - biopsie prostaty.
Rakovina prostaty
Dobrý den, mám prosbu. Jsem 5 let po ozařování prostaty s počátkem T3b N0M0. PSA se celou dobu pohybovalo do 0,28 a nyní po pěti letech vystoupalo na 0,56. Na kontrolu jdu až za rok. Je to v pořádku, jsem z toho docela ve stresu. Děkuji
Jarda
Skalpel, lékař, ilustrační foto
Nervozní většinou jsme až PSA vystoupá na hodnotu 2,0 a více. Takže zatím se nic. Stejně by s Vámi nikdo nic nedělal.
Rakovina prostaty
Dobrý den, tatínek (66 let) je 3 týdny po operaci karcinomu prostaty, včera mu vytáhli močový katetr, během odpoledne byl 3x močit, ale v noci jsem ho vezla s bolestma do nemocnice a má katetr znovu. Je to běžné? Má obavu, že mu katetr zůstane, před operací vedl aktivní život. Děkuji za Váš názor.
Sylvie
Skalpel, lékař, ilustrační foto
Ano je to běžné a katetr někdy musí být zaveden i několk týdnů. Záleží na operatérovi, kdy indikuje odstranění katertu.
Rakovina prostaty
Dobrý den,kamarádovi byl diag.karcinom prostaty s metstázemi do pánevních uzlin,které mu byly vyoperovány.Byla mu nasazena hormonální léčba a ozařování.Na začátku léčby bylo PSA14a za 2roky kleslo na 0.58.Před 3 měsíci dostal poslední horm. injekci stím,že pojištovna už nebude proplácet horm. terapii a před týdnem podtoupil odstranění varlat.bylo mu zjištěno PSA19.GS7.Chtěla jsem se zeptat na další možnosti léčby a jaká ja prognoza.Děkuji za odpověd.Spozdravem Ivana K.
Ivana K.
Skalpel, lékař, ilustrační foto
Podobné konzultace lze provést jen při osobním vyšetření.
Rakovina prostaty
Dobrý den.V r.2004 jsem byl operován na Ca prostatae.Přijat s dg.T2NXMO k provedení radikální prostatektomie.Předoperační PSA 6,01,histol z biopsie z obou laloků po třech pozit.válečcích GS 6.Výsledky Ko:Hb 11,2,ery 3,41,leu 8,0.PLT 302.DG:Ca prostate pT3b GS 8.Histologie pT3b GS 8.Therapie:Augmentin,Fraxi,Warvarin,infuze,chron.medikace.Dále jsem chodil na ozařování.Do loňského roku jsem užíval Casodex 150.Poté mi byl vysazen .Nadále užívám Denně 2x uroxalStále mám však dost velký ůnik moči.Musím denně nosit vložky.21/2/12 PSA méně než 0,01 U6,4 krea 88 Km 303 CRP3,1.Zajímalo by mně jak dlouho ještě budu trpět inkotinencí-což mě dost omezuje,že musím nosit dle situace třeba 3-4 ks denně.Zlepší se mi to po již tolika letech?Nebo mi to již zůstane? Proč to mám já a né jiný pacient,který byl také opeován s prostatou?Bylo to zaviněno špatnou operácí? Děkuji předem za zodpovězenou otázku. Můj E-Mail- A.Safrata@seznam.cz
Šafrata Arnošt Doubravčická 10 Praha10 100 00
Skalpel, lékař, ilustrační foto
Konzultace tohoto typu mohou být prováděny jen při osobním vyšetření. Obratte se na nejbližší Komplexní onkologické centrum, které najdete na www.linkos.cz
Rakovina prostaty
Dobrý den, ráda bych znala prognózu mého otce. Je po robotické operaci prostaty a závěr z propouštěcí zprávy zní: invazivní, špatně diferencovaný adenokarcinom prostaty a angioinvazí, perineurálním šířením a prorůstáním do uretry a periprostatické tkáně. Nádo postihuje dolní (apikální) a částečně střední třetinu prostaty (oboustranně) a fokálně (apex vpravo i vlevo) zasahuje do resekční plochy. Semenné váčky a provazce bez nádorového postižení. CT kostí bez nálezu.grade 3 (Gleason score 4+4-5=8-9)pT3a. Jakou má naději na vyléčení? Děkuji moc za odpověď.
Renata
Skalpel, lékař, ilustrační foto
Konzultace tohoto typu se dají provádět jen při osobním vyšetření. Obratte se na nejbližší Komplexní onkologické centrum, které najdete na www.linkos.cz.
Rakovina prostaty
Dobrý den pane doktore .Dne 31.11.2011 mně byl zjištěn karcinom prostaty , při PSA 9.13. 26.01.2012 byla proveden scinti skeletu, kde zjištěn mnohočetný rozsev meta do skeletu.V důsledku nálezu bylo upuštěno od radikální prostatektomie a doporučena hormonální terapie. V březnu provedena oboustraná orchiectomie.Medikace .pouze Tanyz Eras. 15 května kontrola Psa 7.15.Další kontrola je plánována v srpnu. Chtěl bych se zeptat,zda by nebylo dobré kromě kontroly urologem kontrolu i onkolegem.
Herglotz
Skalpel, lékař, ilustrační foto
Ano, určitě, Vaše onemocnění je diseminované do kostí a to by měl řídit onkolog a nikoli urolog.
Rakovina prostaty
Dobrý den pane profesore.V listopadu při běžné kontrole na urologii mi bylo zjištěno PSA 22 .podstoupil jsem biopsii s negativním výsledkem. Při další kontrole za 3 měsíce bylo PSA 28. Biopsie odhalila nád.struktury K903 a p63 negativní Karcinom postihuje méně než 5% objemu všech vzorků Gleason 4+4 na okraji 2 vzorků vpravo.Skelet -OK.CT-zvětšené paraaortální uzliny velikosti 14x16 mm netvoří pakety ostatní orgány v pořádku.Prostata nezvětšena 31g bez zjevné iniltrace okolí.Závěr AdenoCa prostattae T1cN1Mo GS 4+4.Léčba Radioterapie a hormonální léčba .Chci se zeptat: je možnost brachyterapie, nebo jen hormonálka? Je mi 56 let a cítím se velmi dobře bez urologických potíží.Děkuji za odpověd
jarda
Skalpel, lékař, ilustrační foto
Brachyterapie se v tomto případě dělá rovněž, i když jen na některých pracovištích, protože je to invazivní metoda a současné technické možnosti ozařování jsou tak dokonalé, že brachyterapie ustupuje do pozadí. To, co je navrženo je dnes standardní postup, i když se vždy zvažuje individuálně zda ozařování nebo operace.
Rakovina prostaty
Dobrý den, manžel má CA prostaty PSA 36, GS5+5. Aplikován Zoladex 3M + Flutamid. Ráda bych se zeptala, jestli k těmto lékům může užívat ještě čaj z VILCACORY. Zda nemůže mít vliv na již probíhající hormonální léčbu. Děkuji mnohokrát za Váš čas!
Hana
Skalpel, lékař, ilustrační foto
Určitě může. Nemůže mu to uškodit.
Rakovina prostaty
Dobrý den prosím vás moc o váš názor. Mému otci byla loni na podzim diagnostikována rakovina prostaty prakticky do měsíce byl po operaci nádor byl malý a úspěšně ho odoperovali pro jistotu vzali celou prostatu i okolní tkáně a nyní má testy na nule, ale nyní k věci po této operaci měl cévku zhruba 2 měsíce po vyndání bylo vše v pořádku ale na vánoce se mu zmenšil proud a musel znova na operaci prý byla močová trubice zjizvená a od té doby má cévku vždy si jí má o půlnoci vyndat a ráno přijít ale po vyndání se už nikdy nevymočí cévka jde dát zpátky snadno ale po vyndání nikdy nic. V nemocnici v Havl. Brodě mu nikdy nic neřeknou jen kdy má zase přijít na kontrolu pokaždé je to jinak někdy dva týdny ale také dva měsíce. A doktor jen řekne že neví proč to tak je a sestra mu při výměně cévky řekla že se má smířit s tím že už mu cévka zůstane navždy a taťka je z toho moc špatný a proto chceme znát i jiná názor zda s tím opravdu nejde nic dělat. Moc prosím o odpověď a Děkuji Fialová
Helena Fialová
Skalpel, lékař, ilustrační foto
K tomu se může vyjádřit jen ošetřující urolog a pokud nedostal dostačující odpověď na své otázky u svého urologa, tak má právo na druhý názor, který ale není od 1.4. t.r. hrazený pojišťovnou.
Rakovina prostaty
Vážený pane profesore, probíhá klinická studie léčby rakoviny prostaty vakcínou, jako ve FN Motol , i v MOÚ v Brně? Díky za odpověď.
Eva
Skalpel, lékař, ilustrační foto
Zatím ne, ale pracuje se intenzivně na tom, aby v brzku začala.
Rakovina prostaty
Dobrý den, je mi 85 roků cítím se na svůj věk velmi dobře, prakticky jsem bez obtíží, chodím močit jednou v noci.Před čtyřmi léty jsem byl na prevenci u urologa. otec zemřel na ca prostaty. Doktor změřil PSA 4.100 provedl biopsii, na jednom vzorku z 12 zjištěn Adenokarcim prostaty G6. Pravidelně chodím na kontroly 4x ročně do Urocentra Praha Dr. Matoušková.Za čtyři roky PSA postupně stoupá nyní 7. 0 Během let jsem byl 2x na kontrole kostí výsledek v pořádku. Mám předepsaný Tamsulosin. Doktorka skontroluje vždy měchýř sdělí, že vše v pořádku, ale mně znepokonuje pravidelné zvýšování PSA. Má význam v mém věku pokusit se o nějakou jinou léčbu?
Karel Sládek
Skalpel, lékař, ilustrační foto
Hodnota je sice vyšší, ale nepříliš, protože ve Vašem věku je přirozeně hodnota PSA takto vysoká. Pani doktorka je velmi zkušená uroložka a onkoložka, proto Vás jen sleduje a jen v případě raketového nárůstu PSA by zasáhla.
Rakovina prostaty
Dobrý den pane doktore. Mému tatínkovi (56 let) byla diagnostikována rakovina prostaty. Diagnóza C61 Ca prostatae GS 4+5, PSA 1033 ng/ml. "V punkčních vzorcích nízce diferencovaný acinární adenokarcinom prostaty s převažující solidně - trabekulární strukturou, sporadicky mikroaciny či kribriformita, patrno perineurální šíření, nekrosy či angioinvasi nevidím, nádorová tkáň tvoří 3/4 vzorku ve vz. I/1 fokus chronické aktivní prostatitidy." Ještě ho čeká scinti skeletu. Jako léčba navržena antiandoegenní terapie nebo orchiectomie bilat. Prosím o Váš názor na léčbu, která možnost je vhodnější, a také jaká je podle Vás prognóza. Předem velmi děkuji za odpověď.
Magdalena Lehmden
Skalpel, lékař, ilustrační foto
V tomto věku doporučujeme spíše antiandrogenní blokádu, ale rozhodující bude, zda má metastázy či ne. Vzhledem k naprosto vysokému PSA je to velmi pravděpodobné, proto pro jeho dobro je určitě orchiektomie - tedy trvalá kastrace a pak s další léčbou případných metastáz. Prognóza při tak vysokém PSA nebývá bohužel dobrá, ale všechno závisí ještě na typu a lokalizaci metastáz. Vhodné je pacienta v průběhu léčby vložit do některé studie, kde je šance na další přežití.
Rakovina prostaty
Dobrý den,mému otci byla diagnostikována diferencovaný karcinom prostaty,8140/31,Gleason 3+2,PSA 4,780.Dop.radioterapii či RAPE.Otci je 69let a léčí si vysoký tlak.Nevíme jak se rozhodnout a kde léčit.Děkuji moc za opověd.
pavlína
Skalpel, lékař, ilustrační foto
V tomto věku a při takových parametrech doporučujeme spíše radioterapii než operaci. Obojí může mít komplikace, ale radioterapie je vhodnější.
Rakovina prostaty
Dobrý den.Od r.2001 jsem léčen na zvětšení prostaty- Absolvoval jsem 5 biopsii.Při poslední 12.8.2011 bolo5vzorku z 10 pozitivních.Dostal jsem firmagon že prý je to to nejlepší,buňky zaschnou a bude OK. Že se jedná o doživotní léčbu nebylo mi řečeno. Na internete jsem se dozvěděl,že Firmagonem se léčí pokročilý stav a ulehčuje se život s rakovinou ale v podstatě se neprodlužuje.Nevím proč mám pokročilý stav když jsem se podroboval všemi ordinovanými vyšetřeními a nic jsem nezanedbal. Otázku mám:Není už možné po 7měsíčním léčenín Firmagonem přejít na jinou léčbu která dá náděj na vyléčení?Mám 74 roku psychickou a smyslovou kondici dobrou.Do 7O roku jsem pracoval a nyní se dokážu sám postarat o imobilní manželku a celou domácnost.Jsem ochotný podstoupit jaký koliv lekařský zákrok. Děkuji za odpověď.
Slávek Hájek
Skalpel, lékař, ilustrační foto
Podle celkového fyzického stavu je možné léčbu upravit - většinou se provádí radioterapie prostaty, ale k tomu je třeba znát celkový stav pacienta a hlavně rozsah postižení - samotná prostata? nebo i v kostech? atd. Vhodné pro Vás je, abyste se obrátil na jiné pracoviště o druhý názor.
Rakovina prostaty
Vážený pane doktore prosím Vás tímto o váš názor,Manžel 56 le má CA prostaty s počátečnou hodnoto PSA 15,4, nyní je měsíc po ozařování a hodnota PSA je 6 Gleason skore 7, T3, N0,MO,rakovinu měl i vjednom semeném váčku Momentálně mně trápí,že mu PSA ,tak strašma málo klesla,znamená to,že ozařování nezabralo,nyní má hormonální lěčbu a další odběr až za měsíc.Děkuji za odpověd
Zuza
Skalpel, lékař, ilustrační foto
Myslím, že jsem na tento dotaz již odpovídal. Hodnota PSA není vysoká a její pokles se dá očekávat až za několik měsíců po radioterapii. Pokud po 4 měsících neklesne na téměř nulové hodnoty, tak je třeba doplnit antihormonální léčbu.
Rakovina prostaty
Muj bratr Jiri onemocnel v r. 2006 rakovinou prostaty. Nález: CaP grade 2, Gleason 7 (3+4), T3, N0M0. PSA34. Po Apo flutamide PSA 10,9. Únor 2007 RT na oblast prostaty, semenn. vacku a lymf. uzlin. Ozarovan na LINAC energií 18MV 4 pole box a 4 pole konverg. Celkem LD73,09 Gy. Pokles PSA na 2. Poté 3 roky zadna terapie, pouze pulrocni kontroly v UVN Praha. Kveten 2010 zjistena metastáza mezi 5. a 6. obratlem. Uspesne odoperováno na spongylochirurgii v Motole. Následne Cassodex a Zometa az do prosince 1211, kdy nárust PSA na 30. V lednu 2012 PSA 40, chemická kastrace (Eligard - kazdé 3 mesíce) + nadále Zometa + nadále Cassodex. Pri kontrole zacátkem kvetna nárust PSA na 60. Tento týden mu má být navrzena dalsí bzw. jiná lécba? Co nás tady ocekává. Máme napr. souhlasit s chemotherapií? Muzete nám aspon naznacit, o co se muze jednat a kam se prípadne obratit? Bratr se subjektivne cíti velmi dobre, az na suspektní pobolíváni pod lopatkou. Dekuji predem Radmila a Jiri
Radmila
Skalpel, lékař, ilustrační foto
Bohužel mám málo informací. Takové konzultace se musí provádět osobně. Obratte se na nejbližší Komplexní onkologické centrum - jejich seznam je na www.linkos.cz
Rakovina prostaty
Dobrý deň, pán profesor. Môjmu otcovi, 72 r., po operácii prostaty do lekárskej správy napísali st.p.-TURP-11.4. 12- v dvoch vzorkách drobné ložisko nádorovej infiltrácie acinárnym adenokarcinómom prostaty Gleason 3+3.pT1a PSA 2,2ng/l Objednali ho o pol roka a výsledok mu podala sestrička na chodbu, takže sa k doktorovi ani nedostal. Dá sa tomu rozumieť že nádor je von a on je mimo rizika? alebo máme hľadať inde? Otec má neustále pálenie, hnis v moči a močí každých 15 minút. Veľmi pekne ďakujem. Anna
Anna Vlčková
Skalpel, lékař, ilustrační foto
Z hlediska rakoviny to vypadá, že vše je vyřešeno, ale Váš otec má potíže související s prodělaným TURP, proto je třeba, aby byl řádně došetřen a léčen na urologii.
Rakovina prostaty
Dobrý den manžel 52.let rakovina prostaty. Prodělal 38x ozařování před ozařování PSA 15 nyní měsíc po ozařování: kultivace moči negativní crea 106 PSA 9,28. Nasazená hormonální léčba : lanbica tbl 30x150 III 1x1 tableta na tři měsíce. Znamená to že léčba ozařovánim nebyla úspěšná? Děkuji za Vaši odpověd
Ivana
Skalpel, lékař, ilustrační foto
Hodnoty PSA se budou snižovat postupně a trvá to i měsíce. Pokud nebude PSA po 4 měsících na nulové hodnotě, tak se upraví medikamentozní antihormonální léčba. Vstupní PSA nebylo vysoké, aby hrozila diseminace do organismu, proto bych klidně vyčkal plného efektu radioterapie.
Rakovina prostaty
Dobrý den! Měla bych dotaz ohledně mého tchána (57 let). V únoru mu zjistili karcinom prostaty. Biopsie prokazuje méně differencovaný adenokarcinom G3 GS 7. Hodnoty PSA 13,8. CT a scintigrafie je bez nálezu. CT prokázalo pouze malé zduření prostaty. Zahajena léčba Binabic 150 mg. V červnu má podstoupit ozařování. Má však ale pocit, že potíže při močení ustoupili. Pravidelně pije čaj z vrbovky malokvěté a dodržuje léčbu. Je možné, že by se stav mohl zlepšit? Bylo by možné podstoupit ještě nějaké vyšetření, či zopakovat biopsii na vlastní náklady? Mnohokrát děkuji za odpověď.
Jana
Skalpel, lékař, ilustrační foto
Druhý názor si samozřejmě můžete nechat udělat - dnes jen jako samoplátce. Záleží na tom jaká laboratoř biopsii prováděla. Pokud se jednalo i kvalitní pracoviště, tak druhé čtení biopsie nemá cenu a navrhovaná léčba je správná. Při zavedené medikaci samozřejmě došlo k jisté úlevě, ale nikoli vymizení rakoviny.
Rakovina prostaty
Rakovina prostaty:z biopsie ve 3vzorcich z 10 z praveho laloku adenoka GS 3 +3 T1c Nx Mx,PSA 8.7ng/ml,v 33ml.Nebyla jina vyšetření.Objednán k roboticke asist.RAPE koncem června v UVN STRESOVICE: jina vyšetření nebyla .Jaká je prosím naděje k vyléčení,můj věk 51let. Moc Vám děkuji za odpovědˇ.
JAN
Skalpel, lékař, ilustrační foto
Vysoká. PSA není vysoké, aby signalizovalo metastázy, přesto asi budete kompletně došetřen.
Rakovina prostaty
Dobrý den pane doktore,chtěla bych se zeptat jaká je prognoza a naděje na úspěšné vyléčení u karcinomu prostaty když GS je 3 plus 4 nízce diferenciovaný adenokarcinom scinti a CT v pořádku.Pacient bude léčen operativně. děkuji Libuše
Líba
Skalpel, lékař, ilustrační foto
Individuální prognózy tohoto typu lze jen po celkovém vyšetření a při osobní konzultaci. Můžete využít nejbližší Komplexní onkologické centrum.
Rakovina prostaty
Dobrý den pane profesore, můj tchán 68 let bojuje již 2 roky s rakovinou prostaty. Metastáze v kostech, chodí na chemoterapie, stav se zhoršil, váží už jen 43kg. Byl v nemocnici na transfůzi krve, teď podruhé mu dávali silná antibiotika, prý kvůli zánětu. Za 14 dní má jít na CT plic, myslím si, že lékaři mají podezření na rozšíření. Zatím nám neřekli nic konkrétního. Vypadá to ale dost špatně. Tchán už nemá moc sil, užívá utišující léky v podobě náplastí, myslím, že to moc nezabírá. Na noc má pod jazyk Lunaldin, který mu ale ničí žaludek. Je mu po něm špatně. Vím, že ptát se jak dlouho bude toto trápení trvat je asi moc, ale budu vděčná a každou odpověď. Děkuji.
Vendula
Skalpel, lékař, ilustrační foto
Taková situace se musí řešit komplexně s využitím všech možností a zkušeností - nejlépe v nejbližším Komplexním onkologicém centru. Jejich seznam je na www.linkos.cz.
Rakovina prostaty
4roky po operaci 37ozáření silný nárust psa na 35 co dělat
hornak
Skalpel, lékař, ilustrační foto
Váš onkolog si Vás musí celkově vyšetřit a stanovit další léčbu. Takové PSA svědčí o výrazné aktivitě rakoviny.
Rakovina prostaty
Moc prosím o prognózu k výsledkům po rob.operaci(1.3.2012) věk tatínka: 72 let: Lab.vyš.:_ PH:6,5_bíklovina:stopa a.j._ketony:neg. a.j._Spec.hustota:1,013kg/l_krev:stopa a.j._leukocyty:1 bb/ul_erytrocyty:16bb/ul_ostatní nezjištěno nebo normal_PSA:0,007ug/l Závěr: Adenoca prostaty pT2c+R1(extens.), pNO (0+/18LU), cM0, GS 3+4 terc 5 i iPSA 7,1, dg. v 12/11. - roboticky asistovaná laparoskopická radik. prostatektomie (non-nervesparing) + rozšíř. pánevní lymfadenektomie 27.2.12 - ustupující pooperační inkontinence moči - PSA 0,007 (4/12) - hormonální léčba nenasazena - odeslán ke konsiliu na radiační onkologii (navržená adjuvantní RT pánve a lůžka Jako laik výše uvedenému nerozumím: Je radioterapie nevyhnutelná? Lze raději zvolit aktivní dohled? Jak vážný je tento stav ve smyslu ohrožení života? Moc děkuji za odpověď Jana
Jana
Skalpel, lékař, ilustrační foto
Individuální konzultace jsou možné jen při osobním vyšetření.
Rakovina prostaty
Dobrý den pane profesore.Můj muž má 70 roků a byla mu zjištěna rakovina prostaty.Je objednán na 26.4.2012kpřed hosp.ARO-konzilium a 30.4.k operaci.Byl u p.MUDr.Miklánkaa jestli dobře rozuměl tak nelze po ozařování provést už operaci.Jelikož byl před několika lety oprován na slinivku a žlučník není prý možná oprace laparoskopická.Také má velké bolesti kyčelního kloubu což by mohlo s touto diagnozou souviset.Múj laický dotaz se týká toho,jaký je Váš názor na radikální prostatektomii. Má také diabetes léčený insulinem a má hypertensi.Děkuji za Váš názor s pozdravem Vlasta
Vlasta
Skalpel, lékař, ilustrační foto
O druhu lěčby si musí rozhodnout ošetřující lékař zná všechny podrobnosti. U rakoviny prostaty je možná i radioterapie, ale záleží na mnoha faktorech, která volba je pro daného pacienta optimální.
Rakovina prostaty
Dobrý večer. Muj muž byl na vyšetření prostaty a lékař napsal toto: Subj. histol. vpravo ve 4 částích z 90% špatn diff acoinozní adenokarcinom GS3+4 objednává k scinti skeletu mužete mi to nějak vysvětlit? co to je a co bude dál Děkuji Vám
Marcela
Skalpel, lékař, ilustrační foto
Zřejmě se jedná o rakovinu prostaty nově zjištěnou. Nutno došetřit, zda se onemocnění nenachází někde jinde v organismu a dle toho, tzv. stagingu, bude stanovena patřičná léčba
Rakovina prostaty
Dobrý den, pane doktore, chtěla jsem se zeptat na tatínka. Přesně před dvěma lety mu byla provedena radikální prostatektomie. Po operaci byla hodnota PSA 0,05. Postupem času mu PSA nyní narostlo na 0,15. Zatím se prý nemá vzrušovat, že se nic neděje, ale uvidí se za 3 měsíce. Je možné udělat něco pro to, aby se PSA nezvyšovalo (doplňky stravy, zdravá zdrava, pohyb, nějaké léky...)? Jaká hranice PSA je již varující, kdy se začne něco dělat a jakou léčbou se popř. dále pokračuje? Mockrát děkuji za odpověd a přeji hezký den. Petra
Petra
Skalpel, lékař, ilustrační foto
Většinou se čeká do hodnoty 2,0. Pokud se týká potravinových doplňků, tak nic takového, co by pomohlo, neznám. V případě potřeby jsou medicínské prostředky, které onemocnění umí ovlivnit.
Rakovina prostaty
Vážený pane profesore.Manžel/48/ měl v 7/2010 PSA 3,75 a biopsii 8 vzorků negativní. V 6/2011 3,63 a v 1/2012 PSA 4,85ug/l, volný PSA 0,41 a index PSA 8,5%.V 3/012 znovu biopsie 10 vzorků negativnich. Kontrola PSA za půl roku. Je nějaká možnost došetření, aby se něco nezanedbalo, třeba scinti skelet, má často bolesti dolní časti zád.Velmi děkuji za odpověď.
Anna
Skalpel, lékař, ilustrační foto
Pokud je biopsie negativní a hodnoty PSA nesvědčí pro rakovinu prostaty, tak bych další jiná vyšetření neprováděl. V případě nejistoty možno doplnit magnetickou rezonanci pánve, kde by se podezření na rakovinu prostaty mohlo také projevit. Scinti kostí není v případě negativity biopsie indikováno.
Rakovina prostaty
Prosím o odpověď na otázku , jak by se měla chovat hodnota PSA po operaci radikální prostatektomie v časovém horizontu od operace v případě úspěšného odstranění nádoru .Má se dostat na hodnotu až 0 , nebo je stanovena nějaká hraniční hodnota ??? děkuji za informaci
Hana
Skalpel, lékař, ilustrační foto
Žádoucí je hodnota 0,0, která nastupuje ihned po hormonální léčbě, zvl. po orchiektomii. Pokud se provádí blokáda hormonů medikamentozně, tak k tomu dochází za 2-3 měsíce.
Rakovina prostaty
Dobrý den,před půl rokem jsem v zájmu léčby Cap podstoupil orchiektomii.Současný stav je dobrý - PSA 2,7-.Trápí mě však časté návaly horka.Pravidelně ráno při vstávání a večer při ulehnutí.Přes den nepravidelně.Co to horko vyprovokuje,dá se to nějak potlačit?Děkuji za odpověď.
BERT
Skalpel, lékař, ilustrační foto
Jsou to normální příznaky z nedostatku hormonu testosteronu. Jediná možnost jak je odstranit je podání přípravku s testosteronem, což ve Vašem případě není vůbec žádoucí. Někdy pomohou léky na zklidnění jako je Lexaurin nebo Neurol.
Rakovina prostaty
Dobrý den pane doktore. Manžel je po ozařování prostaty jeho stav je dobrý nemá celkem žádné potíže pouze v oblasti sexuálního života. Chtěla jsem se proto zeptat jestli je pro něj vhodné používat podpůrné prostředky například erectan či clavin? Jestli mu toto nemůže ublížit. Děkuji za odpověd
Ivana
Skalpel, lékař, ilustrační foto
Sexuální problémy jsou bohužel nepříjemnou součástí tohoto onemocnění a použitých léčebných metod, proto všechny možné prostředky na zlepšení sexuálních funkcí doporučujeme. Který z nich je nejvhodnější záleží na současné situace, konkrétních problémech. Každopádně se poradťe s jeho urologem nebo onkologem, který je předepíše.
Rakovina prostaty
Dobrý den pane doktore.Jemi 67let a byla mi zjištěna rakovina prostaty.Vzhledem k chronickým bolestem páteře provedena scintigrafie v roleraci s low doseCT,kde prokázaný mnohočetný ložiskový proces. T2-3,NX,M+,GS3+4 Z tohoto důvodu mě nebyla provedena radikální prostatektomie.V březnu mě byla provedena oboustraná orchioktomie.V současné době neberu žádné léky,pouze jsem pozván v květnu ke kontrole PSA., ale chtěl bych se zeptat zda mohu jet k moři a být vystaven slunečnímu záření. Dále bych se chtěl zeptat,jak dalece je vypovídající hodnota PSA. První měření PSA ukázalo hodnotu 9.13 ,což k rozsahu onemocnění se mě zdá málo. Děkuji.
Kaisler Jan
Skalpel, lékař, ilustrační foto
Zda můžete k moři či nikoli Vám musí říci Váš lékař, onkolog, který zná všechny Vaše zdravotní problémy a výsledky současného onemocnění. Hodnota PSA je velmi významná a v podstatě zásadní pro průběh onemocnění. Nicméně hodnota 9 je opravdu poměrně nízká, při které metastázy ještě nenacházíme.
Rakovina prostaty
Dobrý den pane doktore! Tatínkovi zjistili rakovinu prostaty. Diagnóza je C61 Zhoubný novotvar předstojné žlázy - prostaty T2c NO MX G3 GS 7 PSA. Histologie ve všech vzorcích méně diff adenokarcinom G3 GS 7 Podstoupil CT břicha a pánve : ledviny bez patologie, uzliny nezvětšeny, P.r.:malá tvrdá, ale pohyblivá prostata s v.s. postižením pouzdra. RTG S+P negativní. Co to znamená? Zajímalo by mě, jestli to znamená,že CT nepotvrdilo, že se jedná o karcinom. Ještě má podstoupit scinti skeletu a byla mu zahájena léčba antiandrogenem ( Binabic 150 mg). Mnohokrát děkuji za odpověď a za Váš čas.
Jana
Skalpel, lékař, ilustrační foto
CT nemůže stanovit diagnózu. Z histologie se jedná o rakovinu prostaty, poměrně dost aktivní a agresivní, proto je třeba došetření, zda se onemocnění nachází ještě někde jinde - vyšetření scinti kostí je hodně důležité.Hodnota PSA je rovněž důležitá pro prognózu.
Rakovina prostaty
Dobrý deň, pán doktor, otec 63r. má rakovinu prostaty. PSA viac ako 100ng/ml,Gleason 3+4. V oblasti vonkajšieho ramienka ľavej nadobličky diferencovať útvar veľkosti 2,2cm (RW=52%, AW=61%) – z CT obrazu benígneho charakteru, adenóm. V pravej obličke sa zobrazujú dve hypodenzné ložiská veľkosti do 1,2cm, mierne neostrých kontúr. KPS i uretre obojstranne nedilatované, niekoľko LU coeliacálne do veľkosti 1,2cm. Prostata veľkosti orientačne 6x6x5,5 cm (LLxAPxCC Známky infiltrácie taktiež v oblasti dolnej steny močového mechúra a pararektálnej fascie ventrolaterálne vpravo. V oblasti zadnej hrany až pedikla stavca Th9 vpravo osteolytické ložisko s p.c. sa sýtiacou mäkkotkanivovou zložkou – charakteru MTS. Karcinóm prostaty lokálne pokročilý s MTS do skeletu. Dostal Eligard 45mg(1.3.2012), o týždeň mu podajú Zometa 4mg. Prosím vás, aké sú v tomto prípade možnosti liečby? Len hormonálna? Je šanca na zastavenie alebo zmiernenie postupu ochorenia?Vopred ďakujem za odpoveď.
Beáta
Skalpel, lékař, ilustrační foto
Taková individuální konzultace je možná jen při osobním vyšetření.
Rakovina prostaty
Mému manželovi diagnostikovali letos v únoru rakovinu prostaty. Přesná diagnoza je Objektivně: RTG S+P : negativní CT: uzliny v pánvi nezvětšeny, prostata lehce objemější Hlavní DG: C61 Zhoubný novotvar předstojné žlázy - prostaty T2a NO MO GS 5 PSA 8,91 Urolog mu dal na výběr 2 varianty řešení - operace radikální prostatektomie /se známými pooperačními riziky a nebo roční ozařování nádoru. Můžete prosím, poradit, která z těchto variant je v tomto případě lepší? Nedokážeme to posoudit a nechceme se orientovat podle příběhů různých pacientů. Ráda bych se také zeptala, jestli při této diagnoze je možné i nadále prvozovat nechráněný pohlavní styk, jestli tím nejsem ohrožena na zdraví. Děkuji za Váš čas i radu!
Ladislava
Skalpel, lékař, ilustrační foto
Záleží na věku pacienta u mladších se provádí operace a u starších nad 60 let pak raději ozařujeme. Dle klasifikace se jedná spíše o dobrou prognózu při správné léčbě. Provozování nechráněného pohlavního styku není danou diagnózou ohroženo.