Poradna České onkologické společnosti ČLS JEP

Poradna ukončena

Ilustrační snímek

Na otázky odpovídá

Skalpel, lékař, ilustrační foto

V boji s rakovinou je nejdůležitější prevence a včasný záchyt onemocnění. Na vaše dotazy odpovídali členové výboru České onkologické společnosti. Poradna je již uzvařena, další dotazy nepokládejte.

Nejvíce se ptáte

ORL nádory
Dobrý dén chtěl jsem se vás zeptat na nadory dut. ustní . Jsem kuřák asi kolem 15 cig. denně alkohoholu vubec neholduji jsem abstinent ani to pivo si nedám . Chtěl jsem se Vás zeptat na příznaky rakoviny hlavně hltanu a hrtanu a jestli v mém , věku 23 let když tuto nemoc nemam v rodině je časta děkuji . Ptám se proto že u tohoto onemocnění je hlavní zlo kouření a udajně se tyto nadory vyskytuji čim dal vice častěji děkuji . S pozdravem T.M.
Tomáš Matěječný
Skalpel, lékař, ilustrační foto
Ano kouření tabáku může být přímo hlavním činitelem pro vznik rakoviny dutiny ústní. Není to vrozená záležitost, ale získaná. Záleží na množství vykouřených cigaret, jehož množství se liší od člověka k člověku. Může se však vyskytnout i při holdování tabáku v jiné formě než v cigaretách - doutníky, dýmka, žvýkací tabák atd.
ORL nádory
Dobrý den ,pane profesore. Před rokem jsem si nahmatala malou,nebolestivou uzlinku na krku.Po palpačním a sono vyš.,zjištěny milimetrovéá ložiska ŠŽ.Terapie,sledovat zda neporoste.Letos v květnu jsem požádala lékaře zda by mi tuto uzlinku neodstranil.Po histol. potvrzena meta z papilár. karcinomu ŠŽ.Před 14dny reoperace,odstraněna št.žláza a revize přilehlých uzlin.Nyní výásledky -mikro.karc žlázy potvrzen,další záchyt meta ložisek,bohužel nádor ,ač 4milimetry nebyl ohraničen a prorostl mimo tkán št. žlázy.Lékařka mi pouze řekla,že to nemohla dříve poznat,a že budu asi 3měsíce čekat na radio.jodovou léčbu. Pane doktore je vůbec reálná naděje na léčbu. Nechci ,mám-liodejít,ve zuboženém stavu. Nyní se cítim adekvátně k zákroku,ale mám velice podlomenou psych.,nebot 2roky jsem pečovala o muže a zbídačený zemřel. Já jsem zdravotní sestra ač vim,že papilár. kar. umí dobře reagovat na jod,ale mám pocit,že již udělal mnoho neplechy. Předem děkuji za Váši případnou odpověd.
Marie
Skalpel, lékař, ilustrační foto
Individuální konzultace tohoto typu se mohou provádět jen při osobním vyšetření.
ORL nádory
Dobrý den pane doktore,mému tatínkovi před rokem a půl diagnostikovali rakovinu ústní dutiny vycházející z maxilly. Léčba ozařováním a chemoterapií byla úspěšná a po půl roce bylo CT bez nálezu.Před třemí měsíci CT taktéž čisté.Dnes mu však našli recidivu...s metastázemi v krčních uzlinách ve zprávě z CT píší že tumor je ve značné progresi a že jde o expanzivní proces. Tumor vyrostl velmi rychle. Ozařování ani operace prý už nejsou možné.Chtěla bych se zeptat jakou šanci na vyléčení tatínek má a zda má chemoterapie šanci být úspěšnou léčbou. Celé to komplikuje silný zánět v obličeji a veliké bolesti...Moc děkuji za odpověď.
Michala B.
Skalpel, lékař, ilustrační foto
Konzultace tohoto typu je možná jen při osobním vyšetření.
ORL nádory
Dobrý den, již jsem psala, jde o CA supraglotis, již známe TNM: T2-3 N 2 b-c a M- 0. Postiženy jsou krční uzliny. je indikován k totální laryngektomii. Myslíte, že se může vyléčit? Bojíme se, aby se ještě neudělaly meta, když jde na operaci až za 14 dní. Jak rychle se to může šířit? Vím, že se to nedá tak úplně říci, ale je možné, aby se meta rozšířily z uzlin do organismu v tak krátké době? Po operaci je ještě indikován k radioterapii. Děkuji moc Jana
Jana
Skalpel, lékař, ilustrační foto
Konzultace tohoto typu se mohou provádět jen při osobním vyšetření.
ORL nádory
Dobrý den, prosím vás, jaká bývá prognoza u tumoru supraglotis? Ve zprávě je uvedeno, že prorůstá hrtanem ke skeletu hrtanu, skelet není infiltrován, dále zvětšená uzlina na jedné straně - homogenní, předpokládáme, že je asi napadena a potom ledvinové uzly podél velkých cév v delším a kratším sloupci 18 mm, také homogenní. Děkujeme
Jana
Skalpel, lékař, ilustrační foto
Otázky o prognóze lze řešit jen při osobním vyšetření. Je třeba znát celou řadu dalších parametrů a obecná pravidla jsou mnohdy zavádějící.
ORL nádory
jdobrý den. Chtěla bych se zeptat jak se projevuje rakovina hrtanu. Při vykašlání hlenů jsem zjistila,že v hlenech mám i kousky krve. Děkuji předem za odpověď
Anežka Flegelová
Skalpel, lékař, ilustrační foto
Rakovina hrtanu se může projevit různými potížemi - od pocitu knedlíku v krku až po vykašlávání krve. Na druhé straně, ne každé vykašlávání krve znamená rakovinu, proto je nutné kompletní ORL vyšetření.
ORL nádory
DOBRY DEN JSEM PO OPERACI STITNE ZLAZI MELA JSEM TAM ZHOUBNY NADOR PRED DVEMA LETY NYNI ME BOLI DLOUHE KOSTI A PATER SCINTI MAM, DELANOU PRED TREMI MESICI METASTAZE TAM NEPOPISUJI CHTELA JSEM SE ZEPTAT JESTLI TREBA TY METASTAZE V KOSTECH MAM A JESTE NEJSOU PRESNE VYDET MUJ PRAKTICKY LEKAR MI REKL ZE VSECHNO NENI HNED VYDET ZE SE TRO MUSI PORAD HLIDAT TIM ASI MYSLEL ZE TY META. TAM MUZU MITA JESTE JE SCINTI NEZACHYTILA MOHL BY STE MI TO PROSIM JAKO LAIKOVI NEJAK VYSVETLIT DEKUJI
JANA
Skalpel, lékař, ilustrační foto
Scinti kostí je velmi přesné vyšetření na metastázy. Pokud je scinti kostí negativní, tak tam metastázy nejsou, ale mikrometastázy nikdo potvrdit nebo vyvrátit neumí. Ovšem samotné bolesti neznamenají mikrometastázy.
ORL nádory
DOBRY DEN CHTELA BYCH AVS POPROSIT O RADU CO ZNAMENA :HLAVNI ONKOLOGICKA DIAGNOZA :CA TONSILLAEpalatinae et radicis linguae l.sin, TNM stadium : T4N2cMO, HISTOLOGIE : spinocellca G2,DALSI DG : sine .predem vam moc dekuji nashledanou
MONIKA SCHRUTKOVA
Skalpel, lékař, ilustrační foto
jedná se o rakovinu této oblasti - tedy mandle a uzlin a to poměrně dost rozsáhlou, která se asi nedá operovat, ale která není diseminovaná do celého organismu.
ORL nádory
Dobrý den u manžela diagnoza C320 ZN. Operace pravé hlasivky ,za dva roky operace pravé strany -uzliny.Jen metastáze primární nádor nenalezen. Nyní následuje 30krát radioléčba. Prosím,jaká je prodnoza žítí,co se dá očekávat.Děkuji za odpověd
Marcela
Skalpel, lékař, ilustrační foto
Nutno nejdříve zjistit, zda se onemocnění nenachází jěště někde jinde, než ve zmiňovaných uzlinách. Pokud ano, tak je to nevyléčitelné, ale pokud ne, pak je naděje na kompletní vyléčení.
ORL nádory
Dobrý den, pane doktore, mám na Vás malý dotaz. Bratranec prodělal rakovinu krku, léčil se radioterapií a vše vypadalo OK. Nyní měsíc poté mu diagnostikovali metastázy na plicích a mozku a již ho ani neléčí, pouze náplasti proti bolesti. Nyní se přidal i zápal plic. Bratranec velmi slábne. Víme, co nás čeká, spíš bych se chtěl zeptat, jak to vidíte časově. Za dva měsíce se mu narodí dítě, myslíte, že to vydrží? Moc děkuji za odpověď.
Rioter76
Skalpel, lékař, ilustrační foto
Takhle Vám asi moc neřeknu. Záleží na mnoha faktorech - jeho celkovém stavu, rozsahu onemocnění na plicích, histologii původního nálezu, laboratorních hodnotách aj. Více Vám jistě řekne jeho ošetřující lékař, který pacienta vidí a vyšetřil.