Zubní kaz

  15:33aktualizováno  15:33
Zubní kaz způsobují většinou bakterie typu Streptococcus mutans produkující kyselinu. Nejzranitelnější jsou zadní zuby, u nichž je vývoj kazu dosti rychlý.

Nejlepší prevencí zubního kazu je dokonalý hygiena. | foto: Profimedia.cz

Naproti tomu povrchové kazy se objevují u dospívajících, začínají mezi zuby a rostou pomalu. Na počátku vyhlížejí jen jako křídově bílé skvrny na sklovině narušené činností bakterií. Krčkový kaz, častý po 50. roce života, začíná v oblasti cementu, tvrdého obalu kořene zubu, který je postupně odhalován ustupující dásní.

Čistí si vaše děti zuby správně?

Správným čištěním předejdete vzniku zubního kazu u dětí.

Jaké jsou příznaky zubního kazu?
Povrchový zubní kaz provází přechodná ostrá bolest, při podráždění horkem, chladem nebo sladkým. Prohlubující se kaz se projevuje vzrůstající a přetrvávající bolestí, kterou vyvolává jídlo nebo dotek jazyka. Hluboký zubní kaz poznáte podle intenzívní trvalé bolesti, která může být doprovázena otokem dásní, obtížným otevíráním úst, zápachem z úst, případně výtokem hnisu.

Bolest začíná většinou v okamžiku, kdy kaz dosáhne vrstvy centimu, který leží pod ochranným obalem skloviny. Bolest je přechodná, objevuje se, když jíte něco horkého, studeného nebo i sladkého. V této fázi se zub dá obvykle zachránit. Prohloubí-li se kaz až k zubní dřeni, bolest se stane trvalou a poškození zubu je nevratné.

Koho se tato nemoc týká?
U většiny lidí se tvoří zubní kaz již v dětství. Riziko narůstá s pojídáním sladkých jídel a špatnou ústní hygienou, kouřením a žvýkáním tabáku. Faktory omezující tvorbu a odtok slin riziko zubního kazu zvyšují. Návyk dítěte na sání mléka nebo džusu z lahve pří usínání vede k výrazným kazům mléčného chrupu, což může ovlivnit i vyšší kazivost stálých zubů.

Prevence a léčba zubního kazu
Stomatologové pro preventivní ústní hygienu doporučují lidem dodržovat jednoduchá opatření, shrnutá do tří základních kroků.

Prvním krokem každodenní péče o chrup je jeho čištění zubním kartáčkem, který ovšem nedosáhne do všech míst v ústech. Proto by mělo vždy následovat vyčištění mezizubních prostor vhodnými pomůckami. Aby byla opravdu vyčištěna celá ústa, měla by být pravidelná péče završená výplachem antibakteriální ústní vodou.Dvakrát za rok navštivte zubního lékaře. Zubní sklovinu posilují fluoridy, proto používejte zubní pastu s fluorem.

Efektivní péče o zuby

Předcházejte problémům s chrupem pomocí mezizubních kartáčků či ústní vody proti kazivosti.

Při mírné bolesti je vhodný teplý obklad čelisti nebo ohřívací polštářek. Naproti tomu nepoužívejte teplé obklady při pulzující bolesti, která znamená rozvíjející se zánět. Místo toho přikládejte na bolestivé místo na 5 až 10 minut sáček s ledem, který zabrání většímu otoku a uleví poněkud od bolesti. Z léků pomohou analgetika. Každopádně ale co nejdříve vyhledejte svého zubaře.

Stomatolog léčí zub tak, že zubní kaz vyvrtá a postižené místo, pokud je to možné, zaplombuje. Při zánětu a hlubokém zubním kazu je nutné nerv zubu umrtvit a měnit dezinfekční vložky, dokud se zub nevyléčí.

Autor:

Nejčtenější

Nevěra přináší víc bolesti než radosti, říká psychoterapeutka

Nora Vlášková, psychoterapeutka

Vystudovala práva, pracovala i s nejtěžšími zločinci propuštěnými z vězení. Po narození dětí zvolila Nora Vlášková...

Sedm kroků, které musíte udělat, když narazíte na psychoteroristu

Ilustrační snímek

Emocionální zneužívání patří mezi formy psychického násilí, které na obětech nezanechává viditelná zranění, ale na...

Příběh Anny: Nechci být vnuččinou chůvou, dcera to nechápe

Ilustrační snímek

Dceru jsem od jejích deseti let vychovávala sama. Nemohly jsem si příliš vyskakovat, i tak jsem se dceři snažila dát,...

Jejich věkový rozdíl je pětapadesát let a chtějí spolu miminko

Alexis Tadlocková a její partner

Alexis Tadlocková (24) a její manžel Charles (79) z Ameriky plánují založení rodiny. Ačkoli nejstaršímu dítěti Charlese...

Jednodílné plavky pro bohyni pláže prodají vnady a skryjí nedostatky

Sexy British model Demi Rose looks red hot in a one piece thonged swimsuit in...

Rafinované šněrování přitáhne pohledy k dekoltu, vykrojení k pevnému bříšku a volánek přidá na objemu přesně tam, kde...

Další z rubriky

Arytmie

Srdce - orgán

Arytmie jsou poruchy srdečního rytmu. Normální srdeční činnost je pravidelná a má klidovou frekvenci individuálně mezi...

Aneuryzma

Srdce - orgán

Aneuryzma neboli výduť je obecně lokální vydutí stěny nějakého dutého orgánu. Nejběžnější bývá aneuryzma tepenné a...

Bipolární afektivní porucha

Smích. Ilustrační foto

Bipolární afektivní porucha (dříve nazývaná maniodepresivní psychóza) je onemocnění, při kterém se střídají manické a...

Najdete na iDNES.cz