Premenstruační syndrom

  9:42aktualizováno  9:42
Premenstruační syndrom je postrachem nejen žen, ale také mužů. I když někteří z nich nevědí, co spojení těchto dvou slov znamená, přesto většina zná ten stav, který ženy mívají těsně nebo dokonce i několik dní před menstruací.

K premenstruačnímu syndromu patří lítostivost, vztek a náhlé výkyvy nálad. | foto: Profimedia.cz

Lítostivost, někdy i vztek. Nikdo mě nechápe, všichni mě využívají, jsem opravdu chudinka, mám děsnou akné, jsem tlustá, nic mi nesluší a ještě ke všemu mám chuť na čokoládu… Zkuste takové ženě říci, že za to může změna v hormonální hladině, pravděpodobně vám vysvětlí, že to není pravda. Ale obvykle je. A je lepší si to přiznat a rodinu varovat.

Odborníci říkají, že premenstruační syndrom trápí hodně žen, ale mluví se o něm velmi málo a už vůbec se s ním mnoho nedělá. Syndrom má dva typy příznaků.Domácí lékař

Co trápí ženy před menstruací
První se týkají psychiky. Jde zejména o pocity deprese, úzkosti, změny nálad, podráždění a zlostnost. Ženy také pociťují pokles zájmu o běžné každodenní činnosti, únavu až letargii, mají zhoršenou koncentraci a také poruchy spánku. Přitom může jít jak o potíže s usínáním, tak i o nadměrnou spavost.

Druhým typem jsou tělesné potíže. Projevují se zejména napětím v prsou, otoky končetin, pocity nadýmání či bolestí břicha, bolestí hlavy či problémy s pletí. Hodně žen v tomto období pociťuje také změny chuti nebo mají potřebu se přejídat. Klasickým problémem je nadměrná konzumace čokolády.

Proč? Vysvětlení je docela složité. Všechny změny, které v těle v době před menstruací probíhají, přirozeně souvisejí s hladinou hormonů, tedy estrogenů, jež se mění v závislosti na menstruačním cyklu.

Estrogen někdy způsobuje nadměrné zadržování vody v těle, hormon progesteron naopak působí v tomto ohledu příznivě a stav usměrňuje. Ve chvíli, kdy je v těle víc estrogenu, dochází ke vzniku potíží a zhruba šest až osm dní před menstruací tělo zadržuje vodu.

Hormonální vlivy snižují produkci endorfinů, jež ovlivňují psychiku. A ženy si nedostatek doplňují z jídla.

Co všechno dokáže čokoláda
V tom pomůže právě čokoláda, která obsahuje fenyletylamin, jenž mírní pocity strachu, úzkosti, napětí a dokáže vzbudit silné pocity spokojenosti. Navíc zvyšuje hladinu serotoninu ovlivňujícího pocit pohody.

Může se stát, že premenstruační syndrom likviduje partnerské vztahy a také práci. V tom případě zvažte léky nebo volně prodejné preparáty. Lékaři sázejí na antikoncepci: ta zajistí stabilní hormonální hladinu po celý měsíc, užívá-li se bez přestávky.

Chcete vědět více?

Každý den najdete v MF DNES jeden díl Domácího lékaře.
Autoři:

Nejčtenější

Jsme s jedním partnerem a společně s ním máme sex, říkají dvojčata

Anna a Lucy DeCinqueovy

Sestry Anna a Lucy DeCinque (33) se považují za nejvíce identická dvojčata na světě. Absolvovaly plastické operace, aby...

Zemřel legendární německý návrhář Karl Lagerfeld

Karl Lagerfeld (21. ledna 2014)

Kreativní ředitel módního domu Chanel Karl Lagerfeld zemřel v noci na 19. února po těžké nemoci ve svých 85 letech,...

Sympatický kamioňák Zdeněk z Výměny manželek přišel o nohy při nehodě

Rodina z Přelovice nesnáší nudu a neustále něco podniká. Zdeněk ve volném čase...

Život si s osudem akční rodiny z Přelovic krutě zahrál. Tatínkovi Zdeňkovi museli po těžké autonehodě amputovat obě...

Jsem těhotná, oznámila v průběhu Výměny manželek jedna z nich

Výměna manželek

Vztah Aleny a Tondy, kteří mají tříletou dceru, trpí nejen nedostatkem peněz, ale především konflikty s tchyní a...

Závislost na jídle mě málem zabila, říká morbidně obézní žena

Morbidně obézní žena měla před operací žaludku téměř tři sta kilogramů.

S obezitou bojovala Američanka Lacey Hodderová už jako dítě a v devětadvaceti letech měla téměř tři sta kilogramů. Když...

Další z rubriky

Paranoia

Ilustrační snímek

Jedná se o duševní onemocnění, které se vyznačuje existencí bludů. Paranoia postihuje pouze chování, které se vztahuje...

Atopický ekzém

Krém, kosmetika

Atopický ekzém je kožní zánět většinou alergického původu. Jedná se tedy o projev přehnané reakce organismu na dráždivý...

Chronický únavový syndrom

student, únava, studium, učebnice, zkouška

Chronický únavový syndrom se projevuje pocitem trvalého a hlubokého vyčerpání. Pacienti nejsou ani po dlouhém spánku...

Najdete na iDNES.cz