Při akutní bolesti zapomeňte na domácí masáže či napravování.

Při akutní bolesti zapomeňte na domácí masáže či napravování. | foto: Profimedia.cz

Ischias

  • 2
Ischias a houser, jedno z těchto slov vykřikují lidé ve chvíli, kdy je při nějakém pohybu prudce zabolí záda. Co to přesně je?

Oba problémy vznikají v takzvaném kříži. V místě, kde se bederní páteř mění v křížovou, tedy v pase. Kříž je část páteře, která je k problémům nejnáchylnější. Při zvedání těžké věci nebo při nevhodném otočení může vzniknout problém, kterému se lidově říká houser neboli hexenšus. Jde o ztuhnutí zádových svalů, které bylo vyvoláno námahou vynaloženou na páteř.

Také ischias může vzniknout například z prudkého otočení. Bolest při něm vystřeluje ze zad po vnější straně stehna a nohy až do chodidla. Její příčinou je dráždění kořene sedacího nervu v křížové části páteře. Zhoršuje se při předklonu, při kašli a kýchání. Příčinou vzniku problémů může být výhřez meziobratlové ploténky, která tlačí na nerv, a také problémy s obratli, respektive s jejich spojením.

Tvrdší postel a léky
Pokud se léčíte sami, je nejlepší volbou klid na lůžku, které by nemělo být příliš měkké. Při ischiasu pomáhá takzvaná úlevová poloha, která bývá nejčastěji vleže na boku s pokrčenýma nohama ("klubíčko“). Při akutní bolesti rozhodně zapomeňte na horkou koupel, masáž nebo domácí "napravování“.

Bolest se tlumí léky (nejčastěji s obsahem paracetamolu, ibuprofenu nebo diclofenaku). Kromě tablet jsou tyto látky obsaženy i v mastech určených na léčbu bolesti pohybového ústrojí. Lze je použít stejně tak při bolestech v jiných částech páteře nebo třeba při potížích s kolenem. Pokud však cítíte, že záda nejen bolí, ale jsou i ztuhlá, zablokovaná (při hexenšusu), užijte raději tablety. Takový stav poznáte například podle toho, že nemůžete úplně pohnout krkem nebo se sehnout. Masti v tomto případě stav spíše zhorší..Domácí lékař

Ochrana v podobě bolesti
Pamatujte si také, že léky není možné užívat dlouhodobě. Mají totiž výrazné vedlejší účinky. Navíc páteř vám brání, abyste v pohybu, který je pro ni nebezpečný, pokračovali.

Při bolestech pohybového ústrojí jednoznačně platí, že signalizuje nějaký problém. Pokud víte, že jste namísto obvyklých dvaceti kilometrů ušli čtyřicet, není třeba to nějak řešit a stačí si odpočinout, případně si namazat bolavé klouby či užít lék na bolest. Stejně tak je možné, že vás záda budou bolet po stěhování nebo třeba po prvním tréninku na spinningu. Pokud problémy ustupují a tělo si na zátěž postupně zvyká a bolí čím dál tím méně, není třeba se příliš obávat. Spíše požádejte trenéra, aby vás naučil správné protahovací cviky, které by bolestem měly z velké části zabránit. Můžete je najít také v příručkách.

Jestliže potíže neustupují, naslouchejte svému tělu a poraďte se o další pohybové aktivitě například s fyzioterapeutem. Ten vám řekne, zda máte nějaké změny na kloubech či něco děláte špatně. Zároveň vás může naučit jednoduché cviky, které napraví jednostranné zatěžování například při sezení u počítače. Vyplatí se to. Vždy je totiž nutné pátrat po příčině, a ne hasit již vzniklé bolesti.

Chcete vědět více?

Každý den najdete v MF DNES jeden díl Domácího lékaře.