Kůže atopiků je velmi citlivá a suchá. Je třeba ji pravidelně až dvakrát denně promazávat .

Kůže atopiků je velmi citlivá a suchá. Je třeba ji pravidelně až dvakrát denně promazávat . | foto: Profimedia.cz

Atopický ekzém

  • 10
Atopický ekzém je kožní zánět většinou alergického původu. Jedná se tedy o projev přehnané reakce organismu na dráždivý podnět.

Podnětů, které můžeme označit za alergeny a které tento ekzém vyvolávají, může být celá řada. Tento chronický a svědivý chronický zánět může  však být vyvolán i nealergicky, například suchostí a podrážděním kůže.

Výskyt toho onemocnění postupně stoupá díky změnám domácího, pracovního a obecně životního prostředí i životního stylu. Uplatňuje se industrializace, chemizace, automobilismus, větší výskyt pylů, plevelů, prašnost, roztoči a plísně v bytech atd. To všechno může způsobit vznik atopického ekzému. Kromě těchto vlivů má vliv na toto onemocnění také strava. Často se s atopickým ekzémem vyskytují i další alergie, jako je senná rýma, astma, záněty spojivek, dutin, kopřivka nebo migréna.

Jaké jsou příznaky této nemoci?
Atopický ekzém se rozeznává celkem těžko. Objevují se svědící, začervenalá, šupinatá ložiska na pažích či bércích. Nebo to může být jen suchá popraskaná kůže na bříškách prstů nebo za ušima. Ekzém má mnoho podob a nedá se zcela vyléčit. Většinou se střídá období zhoršení a zlepšení. Ke stanovení diagnózy je však nejlepší navštívit odborného kožního lékaře - dermatologa.

Koho se tato nemoc týká?
Atopický ekzém postihuje asi 15 až 20 procent populace střední Evropy a není přenosný, tedy infekční. Začíná se objevovat v kojeneckém věku, zpravidla ve třech měsících. Nejprve na obličeji, rukou a nohou s postupným šířením na celé tělo. Sklon k ekzému se většinou dědí. To však nemusí znamenat, že se vždy projeví. To, jestli se ekzém objeví, záleží na souhře vnitřních a již zmiňovaných zevních faktorů. Tyto takzvané provokační faktory jsou schopné ekzém z klidového stadia probudit.

Co zabírá na atopický ekzém u kojenců?

Prevence a léčba
Prevencí je pouze zdravé životní prostředí. U kojenců je to vyloučení některých alergenů ze stravy matky. Stejně tak u dospělých atopiků, ekzém se zlepší, pokud najdete zdroj alergie a vyhnete se mu. Vyloučením alergenu dojde k ústupu onemocnění do klidové fáze.

Kůže atopiků je velmi citlivá a suchá. Je třeba ji pravidelně až dvakrát denně promazávat mastným krémem. Může jít i o potravinovou intoleranci, kůže pak funguje jako indikátor. Po podráždění organizmu alergenem dojde opět k výsevu ekzému. Je tedy třeba přísně eliminovat alergeny ze stravy, zejména je nutné věnovat zvýšenou pozornost tzv. skrytým alergenům, například v emulgátorech přidávaných do stravy.

Pořiďte si mast či krém pro velmi suchou pokožku

V případě potíží je třeba zpřísnit dietu a odhalit alergen ve stravě, a zároveň potírat postižená místa. Vhodné k promašťování pokožky jsou olejové koupele. Používejte přípravky, které neobsahují parfémy a dráždivé konzervační látky. Zcela nevhodné je obyčejné mýdlo.