Čtvrtek 23. září 2021, svátek má Berta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 23. září 2021 Berta

Chvalte se a dotýkejte sama sebe. Naučte se mít ráda své tělo

  2:47
V pubertě jsme kritizovaly školu, rodiče, systém… A svůj vzhled. Ty doby přikryla hromada fotek. Dnes už jsme velké holky. Na školu vzpomínáme, rodiče bereme jako přírodní úkaz, v systému jsme se naučily fungovat. Je čas vzít na milost i své tělo. Ba co víc – milovat ho!
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Během přípravy na tento článek jsem pozorovala svoji osmačtyřicetiletou sestru, jak vzdychá před zrcadlem: „Ach jo, to je hrozný, jaký mám ďolíky na zadku. Ať cvičím, jak cvičím, vždycky ho budu mít v kalhotách takovej rozkydlej. Jenže kvůli křečovkám se stydím nosit sukni. A po dětech si prsa do podprsenky normálně roluju!“

Za nízké sebevědomí si můžete sama. Naučte se mít se znovu ráda

Na podobné lamentace jsem u ní zvyklá a nereaguju. Ale že jsem se zrovna chystala na článek o vztahu k tělu, zavolala jsem k zrcadlu švagra. Postavil se k němu bokem, zatáhl břicho a povídá: „Tuhle mám trošku milánka, ale jinak vypadám furt k světu.“

Podotýkám, že můj švagr nemá milánka, ale pořádného milana. Zato vlasy už dvacet let žádné a zuby mu pomalu, ale jistě také řídnou. Ale proč by si kvůli tomu měl proboha nadávat do zrcadla?

Naše tělo je nádherný nástroj, který nám matka příroda propůjčila. Nechovejme se k němu macešsky.

Test: Jaké máte sebevědomí?

Srovnávání je skok po hlavě do temných vod špatné nálady. Modelky, herečky, kolegyně, sousedka, kamarádka, ale třeba i vy sama před dvaceti lety – kdo chce sebevědomí bít, důvod si vždy najde. Všimla jste si, že tělo vaše pocity vnímá? A určitě si moc přeje, abyste se v něm cítila dobře. Protože pokud se cítíte bídně, věřte, že jemu je ještě hůř. A o to hůř pak taky vypadá. Vážně si myslíte, že když budete mít o deset centimetrů v pase méně, vyřeší to vaše životní problémy?

Na negativně porovnávací přístup funguje jednoduchý recept – buďte vděčná. A že je za co! Jen namátkou: co třeba dokáže naše tělo v těhotenství nebo jak se regeneruje po nemoci. To je přece všechno zázrak! Uvědomte si, že vy ani vaše tělesná schránka tu už víckrát nebudete. Fakt to tady chcete protrpět a proporovnávat?

Co se pamatuju, jsem naštvaná na svůj žaludek. Mám pocit, že mi jeho potřeby a nálady příliš ovlivňují život. Před dvěma lety jsem s psychoterapeutkou simulovala podle mě nijak závažnou, ale jak se poté ukázalo, zřejmě důležitou životní situaci. Nebyla jsem totiž schopná scénku dokončit. Po pár sekundách jako by mi na solar dopadl šutr a těžkl. Strhl na sebe veškerou pozornost, hlava nebyla schopna myslet. Zas jsem se chystala svému žaludku spílat, když v tom ze mě vypadlo: „Chudák, on to vzal na sebe…“ Byl to pro mě velký aha-moment, který nasvítil spoustu dřívějších i budoucích zážitků úplně jiným světlem. Když je toho prostě na moji psychiku moc, nastupuje žaludek jako obětní beránek.

Popřemýšlejte, co máte kde po těle zabudováno vy. Nenabádám vás, abyste se hypochondricky pozorovala. Ale je fakt, že i za náznakem tělesné nepohody se může skrývat výstražně zvednutý prst. A je lepší zareagovat na něj než na důraznější varování v podobě nemoci.

Dotýkejte se…

Vyšší level je autoerotika. Ale dotýkat se sama sebe můžete i jinak, jaksi průběžněji. Už natřít se olejem nebo voňavým pleťovým mlékem zahrnuje rituál láskyplného doteku. Tím nemyslím takové to koupelnové šup šup.

Nejen tvář, ale také zbytek těla si zaslouží náležitou pozornost.

Zkuste někdy namísto povinného rychlomazání zpomalit a věnovat pozornost každé části těla. Jak vnímá krém? Dělá jí dobře větší, či menší tlak? Jak reaguje? Výzkumná pleťová výprava vám může přinést zajímavé pocity. A taky informace o vlastním těle, o němž jste si myslela, že ho alespoň zvenku do poslední pihy znáte.

… a přijímejte doteky

„Léčivý dotek ženy ženě je velmi vyživující a posilující. Když se děje v bezpečném rámci plném důvěry a otevřenosti, má nesmírně léčivou a ukotvující sílu,“ říká lektorka partnerských vztahů a vědomé sexuality Denisa Říha Palečková. Zařazuje proto tento způsob doteku na své ženské semináře.

Za podobně mocný považuje i dotyk od muže – pokud je vědomý a láskyplný. Doporučuje zaujmout k němu následující postoj: „Základem je přijímat jej s otevřeností, zhluboka dýchat, pouštět tu lásku a respekt do sebe. Pokud sama sebe nemáte ráda, vaše tělo bude mít tendenci se napnout, vrtět, ztlumit dech. Po chvíli však obranné mechanismy poleví a vy se té lásce a hřejivosti v doteku otevíráte a necháváte své tělo, aby se nasytilo.“

Podívejte se na sebe očima jiných

„Tys vždycky bývala kočka. Jeden čas jsi měla větší zadek, ale i tak se na tebe hezky dívalo.“ „Větší zadek? Blbost!“ Toto je prosím pěkně rozhovor mé bývalé spolužačky a spolužáka na gymnazijním srazu po dvaceti letech. Bavili se o mně s takovou lehkostí! Přitom mé bytelné pozadí jako by mě v pubertě táhlo k zemi. Ovládala jsem hromadu vesměs pytlovitých způsobů, jak jej maskovat. Podobně jako své jemné vlasy, které ne a ne narůst do délky, aniž by se mi po krku plazily jako myší ocásky.

Sebevědomé ženy jsou nejvíc sexy. Naučte se mít ráda sebe samu

A dnes? Můj manžel je dolňák, takže topy se posunuly směrem k pasu, kam patří, a na své vlasy jsem od doby, kdy jsem myší ocásky ufikla nakrátko, tolik chvály nikdy neslyšela.

Stoupněte si před zrcadlo a představte si, že ten odraz je vaše kamarádka. Co byste o ní řekla? Hanila byste její tělo, nebo vyzdvihla jeho přednosti? No tak vidíte.

Chválit, chválit, chválit!

Tak zní častý recept na to, jak z dítěte vychovat sebevědomého člověka. Proč by to nemohlo zafungovat i u dospělého? Můžete si samozřejmě opakovat například: „Jsem šikovná holka.“ Pro alternativce něco na způsob mantry, pro skeptiky důkaz, že stokrát opakovaná lež se stává pravdou. Lépe však funguje dodat konkrétnější informaci: „Včera jsem byla opravdu odhodlaná a vyběhla ven, i když mžilo. Jsem na sebe hrdá, že jsem to nevzdala.“

Účelovější je chválit snahu nebo proces. Přehnané „jsem sexy tanečnice!“ s sebou nese hned několik břemen. Zkuste namísto toho třeba: „Trénování té otočky před zrcadlem se vyplatilo, už se na parketu nemotám jako nudle v bandě.“ Buďte prostě uvěřitelná… a upřímná. Nechvalte se automaticky a rutinně. Máte-li objektivně nohy do „O“, těžko budete obdivovat jejich dokonalý tvar. Ale třeba máte hezká lýtka. Či na svůj věk slušný tonus kůže. Nebo jste si dopřála sklerotizaci metliček, takže vaše odhalené nohy vypadají mnohem lépe.

Ilustrační snímek

Ještě k oslovení: některé ženě víc vyhovuje mluvit sama o sobě („Mám na sobě ráda…“), některá lépe vnímá oslovení jménem („Mám na tobě, Eliško, ráda…“), například v zrcadle. A vždy je lepší chválit nahlas. Zároveň se tak učíte přirozeně přijímat pochvalu. Takže příště, až vám kamarádka či nějaký muž pochválí třeba zadek, řeknete prostě jen: „Díky.“ Žádné: „No není to, co to bývalo.“ „Ale prosím tě, máš vlčí mlhu.“ Podobné sebeshazovací řeči mají vstup do vaší hlavy zakázán!

Zavřete oči a řekněte si: „Nebudu myslet na slona.“ Na co myslíte? Na slona, že? No a s bůčkem a větrníkem se to má úplně stejně. Proto diety dlouhodobě nefungují. Nehledě na to, že jde o trýznění, po kterém následuje selhání a vina. Odborníci na výživu konečně zvedli pohled od kalorických tabulek k psychice klientů. Nadváha se sice týká těla, ale pramení v hlavě, kde neonový nápis „Dieta“ bliká u vstupu do mnoha třináctých komnat.

Pro začátek, místo abyste si nezdravé jídlo zakázala, se zamyslete, co vašemu tělu konkrétně dá. Není toho moc, že? Zní to jako paradox, ale i člověk s nadváhou může být podvyživený, chybějí mu vitaminy a minerály. Takže ačkoli třeba máte plný žaludek, vaše tělo hladoví a žádá další přísun živin.

Stejné je to s pohybem a spánkem. Myslíte, že vaše tělo chce sedět celý den u počítače a večer u televize? Že mu to prospívá? A že chce ponocovat a přes den se stimulovat litry kávy?

Kdyby vám v autě svítilo několik červených kontrolek, špatně brzdilo, kouřilo se z něj a pořád chcípal motor – nechala byste si ho? Jenže vaše tělo je jediný vůz, který jste do života dostala. Jiný si nekoupíte. Tak se podle toho k němu chovejte. Napumpujte do něj kvalitní pohonnou hmotu, vyluxujte interiér, naleštěte kapotu a nenechte ho moc dlouho stát v garáži.

Autor:

Hroši v ZOO Dvůr Králové

Sledujte online přenos z unikátní expozice hrochů v ZOO Dvůr Králové. V největší expozici ve střední Evropě žije 6 hrochů - samec, dvě samice a tři mládata.

Další zajímavé nekonečné přenosy najdete na Slow TV iDNES.

  • Nejčtenější

Když dva jsou málo. 5 pravd o sexu ve třech, které vám zatím nikdo neřekl

Premium Sex ve třech. Někdy o něm snil kdekdo z nás. Pojďme ovšem pohlédnout pravdě do očí. Pokud do své ložnice přizvete další...

Legíny nejsou kalhoty. Jak je vybírat a nosit, abyste si neuřízla ostudu

Snad v každém dámském šatníku nalezneme alespoň jedny legíny. Kousek tkaniny se totiž stal miláčkem žen. Některé...

Ani staří by neměli nosit košile s krátkým rukávem, říká Ladislav Špaček

Premium Etiketa. V představách mnohých něco škrobeného, nepřirozeného a strojeného. Smoking a ústřice. „Nejsou to jen bezduchá...

Doba se změnila, je třeba se adaptovat, říká Zdeněk Pohlreich

„Facebook jsem opustil, Instagram mám jen kvůli práci a nijak ho neprožívám,“ říká známý šéfkuchař Zdeněk Pohlreich. V...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Virus už tu bude pořád, to je jisté. Návrat k normálu je otázka, říká Prymula

Premium V době první covidové vlny byl profesor Roman Prymula asi nejcitovanějším odborníkem v Česku. Předcházela ho pověst...

Talent funguje, když se nastartuje v mozku. Odemkněte ho, radí Jan Mühlfeit

Premium Dvaadvacet let pracoval ve firmě Microsoft po boku Billa Gatese. V byznysu se dostal na vrchol, ale také zažil strmý...

„Očkovat sa nechcu, je v tom sajrajt.“ Reportáž z obce, kde odmítají vakcínu

Premium Vyškovec je obec, kde se nejméně lidí z celé země nechalo očkovat proti koronaviru – jen necelých sedmnáct procent. V...

Když dva jsou málo. 5 pravd o sexu ve třech, které vám zatím nikdo neřekl

Premium Sex ve třech. Někdy o něm snil kdekdo z nás. Pojďme ovšem pohlédnout pravdě do očí. Pokud do své ložnice přizvete další...

  • Další z rubriky

OBRAZEM: Herečky, které odmítly natáčení odhalených scén

Většina hollywoodských hereček je během natáčení schopna ukázat i své nahé tělo. Nahotu před kamerou vnímají jinak, než...

OBRAZEM: Známé krásky v šatech, které toho odhalily až příliš

Někdo se zahaluje, někdo má raději odhalenější outfity třeba jako svůdná modelka Irina Shayková. Podívejte se do...

OBRAZEM: Pro maminky i byznysmenky. Shopper kabelku potřebuje každá žena

V létě se nosily především kabelky menších rozměrů, s blížícím se podzimem se pojďme zaměřit na pravý opak. Shopperku...

Svetr na knoflíky je in. Tipy, jak v něm nevypadat jako stará mladá

S příchodem podzimní sezony se kromě citelného ochlazení hlásí o slovo i trendy pro tento roční čas. Většina z nich...

Probudila mě bolest nehtů. Od té doby nemohu chodit, říká Alfred Strejček

Už téměř čtyři roky je Alfred Strejček (79) zcela odkázaný na péči druhých. Herci, recitátorovi, moderátorovi a...

Anife Vyskočilová má chatu v Suchdole s krásným výhledem na Prahu

Vzpomínáte si na poslední díl seriálu Sanitka, natočený podle skutečné události, kde na zahrádkářskou kolonii v...

Zhubla téměř 50 kilo, teď se zpěvačka Adele pochlubila novou láskou

Během posledních tří let se zpěvačce Adele (33) podařilo zhubnout téměř padesát kilogramů. Britka prožila od rozvodu s...

Legíny nejsou kalhoty. Jak je vybírat a nosit, abyste si neuřízla ostudu

Snad v každém dámském šatníku nalezneme alespoň jedny legíny. Kousek tkaniny se totiž stal miláčkem žen. Některé...

Obří dluhy čínského developera straší celý svět, už klesly akcie v USA

Čínský realitní kolos Evergrande zápasí s bilionovými dluhy. Kvůli tomu v pondělí výrazně klesaly indexy amerických i...