„Můj syn se narodil s lehkým atopickým ekzémem, doktor ho samozřejmě mazal lecčím, ale nakonec jsem zjistila, že nejvíc zabírá čisté bambucké máslo. Protože mám i já sama problematickou pleť, začala jsem se o kosmetiku a suroviny zajímat víc a zkoušela míchat pořád něco nového. Ze zvídavosti se nakonec stala vášeň,“ říká Michaela Suchá, která si vlastní kosmetiku vyrábí sedmým rokem a o recepty se dělí i na svém blogu.
Výhodou takové domácí výroby je podle ní možnost namíchat si krém „na míru“ a také fakt, že si kdykoliv můžete udělat jiný. Do základu lze lehce použít místo mandlového oleje třeba meruňkový, o kterém víte, že vám vyhovuje víc, nebo do směsi přimíchat vlastní oblíbenou vůni či aktivní látky, jako je například hydratační fucogel.
Čtěte v pondělí

V tištěném magazínu Ona Dnes najdete další návody na domácí kosmetiku, ale i zajímavosti o výrobě. Vychází 11. dubna jako příloha MF DNES.
Bez konzervantů to nejde
Bez syntetických ingrediencí to však v podstatě nejde. „Pokud chce někdo používat výhradně přírodní suroviny, skončí u olejů, esenciálních olejů a květinových vod – tím jejich portfolio pomalu končí. Synteticky vyráběné jsou totiž už emulgační vosky – i když jsou z přírodních surovin, jinak než uměle je nevyrobíte.“
Pouštět se do složitějších kombinací je navíc velké riziko. „Konzervanty nejsou, až na výjimky, úplně přírodního původu, ale výrobky, ve kterých je vodní fáze, se bez konzervace prostě neobejdou. Můžete pleti hodně ublížit,“ vysvětluje Michaela Suchá a nepřipouští námitky: „Vždycky mě děsí, když vidím recept na krém obsahující vodu, ve kterém není konzervant. On sice může vypadat dobře, ale bez konzervantu se v něm všechny ty brebery začnou množit už po třech dnech. Nejhorší je, že nejsou vidět ani cítit, což ovšem neznamená, že tam nejsou.“
Pusťte se do toho
Při výrobě balzámu na rty si vystačíte jen s jednou miskou, protože se skládá pouze z olejové fáze. Právě proto, že ve směsi není vodní fáze, není třeba použít konzervant, postačí vitamin E. Vedle klasických čistých balzámů si můžete vyrobit i tónované za pomoci barevné slídy. Ty jsou k dostání ve velké barevné škále, navíc si podle stupně jejich namletí můžete vybrat výsledný efekt, například perleťový nebo matný.
Nejlepším olejem na balzámy je ricinový, protože dobře nese pigmenty, je hodně viskózní, zvláčňuje, hojí drobné ranky a na rtech dělá příjemný „mokrý“ efekt. Hotový balzám můžete nalít buď do speciálních tub, nebo do jakéhokoliv kalíšku (v receptu uvedené množství odpovídá dvěma tubám balzámu).
Celou výrobu zvládnete v šesti jednoduchých krocích; podrobný návod a seznam ingrediencí najdete ve fotogalerii.
Prohlédněte si obrazový postup výroby balzámu: |