Humr na šatech a bota na hlavě. Jak umění ovlivňovalo módu

  • 0
Umělecká díla zdaleka nemusí krášlit jen stěny galerií či obýváky bohatých lidí. Nejeden návrhář si už půjčil nějaký ten obraz třeba od Da Vinciho, Warhola či Moneta. Podobné kolekce jsou většinou mimořádně populární, protože přinášejí něco nového, ale zároveň spojují staré s moderním.

Jedním z průkopníků umění v módě byl výstřední španělský umělec Salvador Dalí. Roku 1937 ve spolupráci s francouzskou návrhářkou italského původu Elsou Schiaparelliovou vytvořil hedvábné večerní šaty, které na přední části zdobil obrovský humr. A protože slavné šaty si žádají slavnou nositelku, tak je během focení pro magazín Vogue oblékla Wallis Simpsonovou, kontroverzní manželka britského krále Edwarda VIII. Wallis byla velice šarmantní dáma, která byla v době, kdy potkala britského krále, vdaná. Sice se rozvedla, ale aby mohli být oddáni, musel se Edward vzdát trůnu. 

Vedle humrových šatů vzešel ze spolupráce návrhářky Elsy Schiaparelliové a malíře i klobouk ve tvaru dámského střevíčku. Prvotní inspirací byla fotka vytvořená Dalího manželkou Galou, na které zachytila umělkyni s jednou botou na hlavě a druhou na rameni. Není divu, že klobouk si Gala nechala. Dnes patří do sbírky Metropolitního muzea v New Yorku.

Francouzsko-italská návrhářka Elsa Schiaparelli
Návrhářka Elsa Schiaparelli a malíř Salvador Dalí mají na svědomí hedvábné šaty...
Španělský malíř a umělec Salvador Dalí

Značka Schiaparelli celkově proslula spoluprací s významnými umělci. Například pod několika jejími plakáty je podepsaný Andy Warhol. V době, kdy je tvořil, však ještě nebyl adorovaným umělcem, živil se jako grafik reklamních předmětů. Ale i tato jeho životní éra inspirovala oděvní design. Dodnes se třeba dají koupit šaty potištěné etiketami z konzerv, které navrhl v raných letech své kariéry.

Obraz s názvem Kompozice C je od nizezemského malíře Pieta Mondriana. S tímto...
Áčkové šaty od značky Yves Saint Laurent jsou stejné jako plátna obrazů...

Z díla nizozemského malíře Pieta Mondriana čerpalo hned několik slavných značek. Mondrianovy minimalistické obdélníky a čtverce v základních barvách žluté, modré, červené a černé jsou zkrátka atraktivní. Nejvíce s nimi prorazil francouzský designér Yves Saint Laurent, který malíři věnoval celou svoji kolekci. Zejména áčkové šaty se staly legendou mezi oděvy. Paradoxní však je, že kolekci si mohla dovolit pouze hrstka majetných, což bylo v silném kontrastu k samotnému umělci. Mondrian totiž proslul svou skromností. Vlastnil pouze několik věcí a zbytečně nerozhazoval.

Marilyn a Medúza

Pozadu nezůstal ani Gianni Versace. Ten získal inspiraci v díle Andyho Warhola, kterého v druhé polovině minulého století proslavil styl pop art, charakteristický komercí, populární kulturou a třeba také komiksy. Versace svou kolekci z roku 1991 zasvětil právě pop artu. Na přehlídkovém mole tak byly ke zhlédnutí opulentní šaty zdobené někdy až kýčovitými vzory a hrající všemi barvami. Objevilo se zde i Warholovo slavné ztvárnění Marilyn Monroe.

Módní dům Versace se kolekcí pro jaro/léto 2018 s názvem Tribus vrací ke své...

Kromě Warhola se Versace inspiroval také barokními motivy, které se objevují na celé řadě jeho oděvů od trenýrek až po saka. Největší příznivci tragicky zesnulého italského návrháře si můžou pořídit dokonce i ručník s klasickou barokní dekorací a výjevem mytické Medúzy.

Barevný Louis Vuitton

Když se řekne Louis Vuitton, téměř každému se vybaví legendární kabelka v hnědých odstínech a s monogramy LV. Ale tento oděvní gigant zdaleka nevyrábí jen doplňky s tímto vzorem. V současné době je jeho největším lákadlem nová kolekce kabelek s obrazy starých mistrů. Můžete si tak koupit psaníčko s Monou Lisou od Leonarda da Vinciho, batůžek s Monetovým jezerem s lekníny či peněženku s Rubensovým Lovem na tygra, lva a leoparda. Nákup takového výstřelku ovšem nadělá pořádný průvan v peněžence. Ceny těchto kabelek se totiž pohybují okolo 50 tisíc korun.

Taška z nové kolekce módního domu Louis Vuitton odkazuje k malířským mistrům.
Batoh z nové kolekce módního domu Louis Vuitton odkazuje k malířským mistrům.

Kolekce Masters (česky Mistři) vznikla ve spolupráci s americkým umělcem Jeffem Koonsem, který patří k nejlépe placeným výtvarníkům současnosti. Proslavily ho mimo jiné obrovské sochy v podobě nafukovacích balónků.

Kromě Koonse si Louis Vuitton nedávno přizval i japonského umělce Takašiho Murakamiho. Pod jeho taktovkou vznikla edice kabelek, která je hravá, hýří všemi barvami a našli bychom v ní i prvky japonského anime.