Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Rulík do očí a arsen na pleť. V 19. století byla ideálem krásy tuberkulóza

Moderní trendy nám možná připadají vyšinuté, v minulosti to však nebylo o mnoho lepší. V 19. století byla třeba v módě tuberkulóza. Ideálem krásy se staly ženy, které jako by byly nakažené touto zhoubnou nemocí: křehké, bílé, shrbené a s růžovými tvářemi.
Nejen vzhled hrál v tuberkulózním ideálu roli. Také křehkost a slabost byly...

Nejen vzhled hrál v tuberkulózním ideálu roli. Také křehkost a slabost byly ceněnými rysy tehdejších žen. | foto: Profimedia.cz

Ačkoliv se prokazatelně vyskytovala už v pravěku, největším strašákem se tuberkulóza stala v 19. století. Byla tehdy jednou z nejčastějších příčin úmrtí. Že je způsobená bakteriemi a přenáší se kapénkami, se tehdy ještě nevědělo. Zahaloval ji proto opar tajemna.

V českých zemích se jí říkalo souchotiny nebo oubytě. Zdálo se totiž, že člověka ubývá, že ho nemoc požírá zevnitř. Nemocný rychle hubl, trpěl chronickým kašlem, horečkou, průjmy a vykašlával krev. Na rozdíl od jiných vážných, rozšířených nemocí (třeba moru nebo neštovic) však tuberkulóza nemocného neznetvořila, nýbrž zvýraznila rysy, které byly v oné době považované na atraktivní.

Bledá, subtilní a zardělá. Tato slova mohl v 19. století obsahovat popis jak krásné, tak i nemocné ženy.

Bohatý je krásný, chudý si za ni může sám

Už v 18. století se vžila představa, že tuberkulóza je vedle dny nemocí vyšších vrstev. Jejich příslušníci měli mít podle tehdejších „odborníků“ citlivější, a tím pádem i na nemoci náchylnější nervový systém.

Jistý skotský doktor v roce 1790 psal, že „lidé bez postavení a s mizernými příjmy se snaží posunout společenské hranice tím, že se zničí podle poslední módy“. Naznačoval tak, že se chudina dobrovolně nakazí tuberkulózou, aby na své okolí působila lepším dojmem. Téměř mrtvolná bledost a horečkou zardělé líce byly podle něj známkou „šik lidí“.

Nemoci adorujeme i dnes

Pokud si nad vkusem našich předků ťukáte na čelo, vzpomeňte na 90. léta minulého století. V módě byl tehdy tzv. heroin šik, tedy mírně zanedbaná vizáž a pohublý vzhled spojený s užíváním tvrdých drog. Jeho ztělesněním se stala modelka Kate Mossová. Jiným příkladem, jehož dozvuky vnímáme i dnes, je adorace extrémně vyhublých, anorektických těl.

Nemocných chudých v té době skutečně přibývalo, ovšem z jiného důvodu. Éra industrializace přinesla fenomén masových přesunů vesnického obyvatelstva do průmyslových center. Ta byla často přeplněná, panovaly v nich nehygienické podmínky a nemoci – včetně tuberkulózy – se rychle šířily.

Nikdo už nemohl tvrdit, že by se jednalo o nemoc vyšších vrstev. Tuberkulóza byla všudypřítomná. Vplížila se do chatrče stejně dobře jako do paláce.

Neznámý původce ovšem přiměl společnost přistupovat k nemocným rozdílně. Zatímco u vyšších vrstev byly souchotiny připisovány dědičnosti, přílišnému nervovému vypětí, nezdravým mlhám či křehké a náchylné dispozici, chudina si za ně mohla sama — špatnou stravou, opilstvím či promiskuitou. U chudých tak nikdy jako krásná popisována nebyla.

Hory, moře a all inclusive. Tuberkulózní sanatoria byla resorty 19. století

Nemoc umělců

Tuberkulózou se nakazila i celá řada veřejně známých osobností, zvlášť z bohémských kruhů. Což podle tehdejšího smýšlení nebyla nutně negativní zpráva – kreativní, vznešenou mysl údajně podnítila k nevídaným výkonům. Svá nejlepší díla tak měli umělci tvořit v době, kdy zápolili se souchotinami.

Symbolem tuberkulózního jemnocitu se stala díla básníka Johna Keatse, spisovatele Franze Kafky, malíře Amedea Modiglianiho či skladatele Frederika Chopina, o kterém se jeho láska George Sandová vyjadřovala jako o „mé drahé mrtvolce“. Také český básník Jiří Wolker se svou předčasnou smrtí ve věku pouhých 23 let stal součástí mýtu.

Tuberkulóza tak byla někdy označována jako nemoc umělců. Bylo na ní cosi líbivého, romantického, co donutilo básníka George Gordona Byrona napsat: „Jak bledě vypadám! Myslím, že bych rád zemřel na souchotiny. Protože pak by všechny ženy říkaly Podívejte, ubohý Byron, jak zajímavě vypadá při svém umírání!“

Také anglická spisovatelka Charlotte Brontëová, autorka románu Jana Eyrová, v jednom ze svých dopisů zmínila, že „Oubytě jsou, co vím, lichotivou nemocí.“ Šlo nicméně z její strany o poznámku poněkud hořkou. Na tuberkulózu zemřely všechny čtyři její sestry. Jedna z nich, Emily Brontëová, taktéž slavná spisovatelka, byla pohřbena v rakvi měřící na šířku pouhých 40 centimetrů. I takové byly důsledky „krásné nemoci“.

Tuberkulózní ideál krásy byl vděčným námětem karikaturistů.

Umírající žena ideálem krásy

Ideál krásy 19. století se až příliš podobá popisům nemocných. Dokonce i lékařské žurnály jako by si libovaly v jejich vzhledu. Posuďte sami: „Drobná, hubená postava s lopatkami připomínajícími křídla, pleť jemná a delikátní, protkaná modrými žilkami. Kůže čistá, hladká, běloskvoucí a téměř průhledná, narušená pouze růžovými tvářemi.“

Jedním z rozpoznávacích znaků měly být rozšířené zorničky. V dobové publikaci o tuberkulóze se píše: „Zorničky jsou nebývale rozšířené a řasy jsou dlouhé a lesklé.“ Dále autor zdravým ženám radí, jak dosáhnout tohoto zjevu – do očí si měly kapat výtažek z jedovatého rulíku zlomocného. Jiní autoři si nemohli vynachválit půvab „hedvábných vlasů“, za nímž také měly stát souchotiny.

Ženy, které měly tu „smůlu“, že se tuberkulózou nenakazily, se horečnatého vzhledu pokoušely dosáhnout po svém. Bělily si pleť všemožnými přípravky, které obsahovaly jedovatou rtuť, arsen či olovo. Hutná vrstva tvářenky byla samozřejmostí. Součástí fenoménu jsou i neblaze proslulé korzety a ohromné sukně, které měly zdůraznit křehkost nositelky.

Punčochy, podpatky, růžová i korzety. Co kdysi definovalo správného muže

Kosmetické přípravky zároveň čelily kritice. Nikoliv však pro újmu, kterou svým jedovatým složením skutečně způsobovaly. Kritici věřili, že obzvlášť bělicí přípravky na pleť pronikají do pórů a způsobují nemoci – včetně tuberkulózy. I přes tato varování obliba líčidel nijak neklesla.

Tuberkulózní šik se netýkal jen vzhledu, ale i držení těla. Ženy se po vzoru nemocných hrbily, měly svěšená ramena a dopředu vychýlený krk. Z dnešního pohledu nelichotivou pózu pomáhaly dotvářet korzety, které udržovaly zbytek trupu v nepřirozeně rovné pozici.

S nemocí se bojovalo i v módě

Tuberkulóza byla zároveň jakýmsi odznakem. Rozšířený byl totiž názor, že krásní lidé k ní mají vrozené predispozice. Fyzická krása v očích člověka 19. století úzce souvisela s tou psychickou. Souchotinami tak měli trpět lidé nejen pohlední, ale také dobří. Ve společnosti se vžilo klišé, že ženy nakažené tuberkulózou jsou moc krásné a dobré pro tento svět.

Hrozivá a zároveň přitažlivá aura tuberkulózy se začala rozplývat až na konci 19. století. V roce 1882 německý lékař Robert Koch vysvětlil, jak probíhá přenos tuberkulózy a kdo za ním stojí. Ve své přelomové práci popsal bakterii Mycobacterium tuberculosis a její přenášení kapénkami, přidal i několik doporučení pro boj s nemocí. Všechny teorie o tom, jak souchotiny souvisejí s fyzickou krásou, postavením, inteligencí, kreativitou a vlídností se zhroutily jako domeček z karet.

Následný boj s odhaleným viníkem se dotkl i módy. Lékaři horovali proti dlouhým sukním, které prý víří bakterie a pomáhají je šířit. Kritiky se dočkaly i korzety, které omezovaly dýchání, a tím i cirkulaci krve.

Světlo světa spatřily zdravotní korzety, vyrobené z elastických materiálů, sukně se zúžily a přišly o dlouhé vlečky. Muži zase ve velkém shazovali kníry a plnovousy, které měly taktéž být hnízdištěm bakterií. Posledním hřebíčkem do rakve tuberkulózního ideálu byl objev prvního skutečně účinného léku v roce 1943.

Na éru, kdy byla tuberkulóza považována za „krásnou nemoc“ upomínají stovky dobových obrazů pohledných žen s alabastrově bílou pletí, ale třeba také román Dáma s kaméliemi. Alexander Dumas mladší v něm zpracoval příběh slavné kurtizány Marie Duplessisové, která v roce 1847 zemřela na souchotiny v pouhých 23 letech. Giuseppe Verdi podle románu napsal operu La Traviata.

Autor: , pro iDNES.cz

Počasí - Výstraha

Od čtvrtka do neděle platí výstraha na extrémní srážky. Na většině území ČR platí také povodňová pohotovost či povodňové ohrožení

  • Nejčtenější

Líbí se mu moje pipinka. Je pořád nadržený, stěžovala si vyměněná manželka

V novém díle Výměny manželek se pohodlná Lucie snažila přizpůsobit domácnosti, kde se stále něco děje. Ilona jako by byla jejím pravým opakem. Celých deset dní se pokoušela rozhýbat pro ni málo akční...

12. září 2024

Pot jako detektor zdraví. Varovat může i před vážnou nemocí

Pocení není jen nepříjemná záležitost, kterou je třeba zakrýt antiperspirantem. Pořádně se zapotit v horku nebo při větší fyzické zátěži je přirozené. Někdy však větší množství potu může být...

7. září 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nádobí po babičce i sošky. Ledničky ovládl kýčovitý trend ze sociálních sítí

Dekorované porcelánové mističky či máslenky, ale i miniaturní busty ozdobené mašlemi, organizace jídla v krajkovaných rukavičkách. Tak vypadá nový trend sociálních sítí, který zachvátil kuchyně a...

5. září 2024

Je lepší rychle chodit než pomalu běhat, říká lékařka. Efekt má každá minuta

Premium

Také neustále hledáte možnosti, jak pohybem podpořit svoje zdraví? Marie Skalská z Centra sportovní medicíny a Pro Fit Institutu v Praze vysvětluje, že chůze představuje výhody na všech frontách...

9. září 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Lidská práva už nefrčí. Vévodkyně Meghan se vidí jako módní influencerka

Meghan, vévodkyně ze Sussexu, samu sebe dřív popisovala jako bojovnici za lidská práva a feministku. V srpnovém rozhovoru však jako by otočila. Největší vliv má podle jejích slov to, co si obleče na...

8. září 2024

Striktní monogamie budí stejné emoce jako polyamorie, říká dokumentaristka

Premium

Šťastně až na věky. Takový je název dokumentu Jany Počtové i vysněný cíl většiny lidí, kteří se zamilují. Cesty ke spokojenému vztahu jsou ale různé. „Striktně monogamní katolický pár některé diváky...

12. září 2024

OBRAZEM: Žena je posedlá animovanou postavičkou, Minnie podřizuje vše

Osmatřicetiletá žena z Brazílie je posedlá kreslenou postavičkou od Walta Disneye. Miluje Minnie Mouse a podřizuje jí v životě absolutně vše. Na motivy postavy má zařízený i celý svůj byt. Růžová,...

12. září 2024  8:33

Dodejte pleti po létu potřebné vitaminy. Potřebuje céčko, áčko i éčko

Přijměte pozvánku na malou vitaminovou přehlídku a zjistěte, se kterým z nich uzavřete pevné přátelství. Po horkém a prosluněném létě to vaše pleť jistě potřebuje.

12. září 2024

Z palmy rovnou do koupelny. Kokos ocení vaše pleť i vlasy

Víte, že v září se slaví Mezinárodní den kokosu? Tento plod palmy zvané kokosovník ořechoplodý má dlouhou historii jako důležitý zdroj potravy, vláken, oleje a dalších produktů. Své nezastupitelné...

12. září 2024

Po svatbě to bylo nejhorší. K psychickému nátlaku přibylo i fyzické násilí
Po svatbě to bylo nejhorší. K psychickému nátlaku přibylo i fyzické násilí

Je ženou bojovnicí, co se nevzdává. Za svým otcem chodila jako malá do vězení, v patnácti letech odešla z domova, zvládla vystudovat dvě vysoké...

Pavel Novotný zdrtil v kleci Zdeňka Godlu. Herce odváděli zdravotníci

Herec Zdeněk Godla (49) se v sobotu během galavečera Clash of the Stars utkal v kleci se starostou Řeporyjí Pavlem...

Herečka Anna Polívková se na pláži provdala za italského přítele

Herečka Anna Polívková (45) se v sobotu provdala. Svatba se uskutečnila v Itálii, protože manžel české herečky odtamtud...

Pro syna chtěla lepší partii. Těhotnou snachu rozpůlila a pohřbila ve sklepě

Premium Seděl ve služebně Veřejné bezpečnosti a otázky příslušníků mu byly evidentně nepříjemné. „Proč jste nenahlásil zmizení...

Schwarzenegger se v Praze proháněl na kole. Vyfotil se také s „Klukem s kamením“

Legendární herec a bývalý guvernér Kalifornie Arnold Schwarzenegger (77) je v Praze. O víkendu si užíval kávu na...

Plivnout při orálním sexu na penis. Obscénnost jižanské slečně změnila život

To, co v anketě vypustila do světa, byla obscénnost. Nic elegantního. Naopak, největší sprosťárna. Jenže ji do kamery...