Kožený svršek a podrážka z použitých žvýkaček, to jsou GumShoes.

Kožený svršek a podrážka z použitých žvýkaček, to jsou GumShoes. | foto: Profimedia.cz

První boty z recyklovaných žvýkaček jsou na světě. Vyrobili je v Nizozemsku

  • 1
Pohozená žvýkačka dokáže často napáchat více škody než užitku. Nový britsko-nizozemský projekt přichází s technologií, která dokáže žvýkací gumu znovu využít. Pomocí speciálních košů je sbírá a vytváří látku, ze které se dají vyrobit například boty.

Přilepená žvýkačka se stala postrachem obyvatel všech větších měst. Stačí chvilka nepozornosti a už si ji neseme na podrážce od bot. Bílé lepkavé fleky jsou totiž nesdílnou součástí mnoha chodníků. A je záhadou, proč má tolik lidí problém ji vyhazovat do koše. Přitom její odstraňování je velmi nákladná záležitost.

Jedním z měst, které stojí odstraňování žvýkaček z ulic značné úsilí a miliony dolarů ročně, je například Amsterdam. Proto se jeho zástupci spojili s nizozemskou oděvní značkou Explicit Wear a platformou GumDrop Ltd, aby vymysleli, jak se žvýkačkami smysluplně naložit. Pomocí speciálních košů, které jsou umístěny v amsterdamských ulicích, sbírají žvýkačky a recyklují je, aby se daly znovu použít.

Společně vymysleli a vytvořili tenisky GumShoes s koženým vrškem a podrážkou ze speciálního materiálu, který obsahuje odhozené žvýkačky. Tenisky mají růžovou verzi určenou ženám a černou variantu pro muže. Do prodeje by měly jít každým dnem. Jejich cena bude přibližně 190 eur. 

První, kdo s inovativní technologií recyklace žvýkaček přišel, byla britská designérka Anna Bullousová. Zjistila, že hlavní složkou žvýkačky je kaučukovitý polymer podobný plastu. „Jmenuje se polyisobutylen a je to ta samá věc, kterou najdete třeba v duši od kola,“ vysvětluje Anna s tím, že se látka získává z rafinované ropy, a tak má i jako použitý materiál velký potenciál.

Rozžvýkaná guma je nejprve rozdrcena na malé částečky a smíchána s dalšími plastovými polymery, přičemž směs nazvaná Gum-tec obsahuje minimálně 20 % žvýkaček. Následně je vložena do formy a zahřáta, aby vznikla konzistentní pasta, ze které se dají tvarovat nejrůznější věci. Včetně tenisek. Z kilogramu žvýkaček se vyrobí zhruba čtyři páry bot. 

Jak však přimět lidi, aby žvýkačky recyklovali? Designérka vsadila na neonově růžové koše ve tvaru bubliny, které se dají pověsit do výše očí. Jmenují se Gumdrop a jsou určeny pouze k recyklaci žvýkaček. V ulicích Amsterdamu jich najdete stovky. A hádejte z čeho jsou vyrobeny? Jasně, také z recyklovaných žvýkaček.