V jejich čele nestojí nikdo menší než barbadoská zpěvačka Rihanna. Díky jejím neotřelým outfitům těhotenská móda přestává být vnímána jako ze zásady usedlá a pohodlná. Dost dobře tak můžeme stát na prahu revoluce v tomto specifickém módním odvětví.
Těhotenský korzet na doporučení lékaře
První těhotenské šaty komfort neposkytovalyV 17. století nabyly popularity první speciální těhotenské šaty zvané adrienne. Pohodlí však nebylo jejich účelem, měly hlavně zakrývat. Byly proto střižené pod prsy a měly spoustu záhybů. Jednalo se o záležitost pouze nejbohatší vrstvy a drtivá většina žen se tak musela spokojit se svými běžnými šaty povolenými ve švech. |
Revoluce by to rozhodně nebyla první. Stejně jako móda obecně, i ta těhotenská prošla komplikovaným vývojem. Nutno dodat, že velmi pomalým.
Speciální oblečení dlouho neexistovalo a to, že jsou v očekávání, se ženy ještě v polovině minulého století snažily skrývat. Pomohla nařasená látka, šál, ale třeba i zástěra. Nenápadně se také povolovaly švy a šněrování. Když už nebylo možné bříško zamaskovat, „uklidila“ se nastávající matka do ústraní.
Během viktoriánské éry, která odpovídá zhruba druhé polovině 19. století a počátku 20. století, se ženy pomalu, ale jistě přestávaly schovávat doma. Vypomáhaly si přitom těhotenským korzetem, který zamaskoval i pokročilou fázi — jak jinak než krutým svazováním nastávající matky.
Nejen, že byly pokládány za neškodné, těhotenské korzety dokonce doporučovali lékaři s tím, že vedou ke „zdravějším“ dětem a poskytují oporu tělu. Špetka pravdy na tom je – i dnes se ostatně používají těhotenské pásy – časté a drastické sešněrování břicha však dítěti leckdy ublížilo.
Pohodlnější módy se ženy dočkaly až ve 20. letech 20. století, i když stále převažovala potřeba požehnaný stav maskovat. K tomu sloužily drobné vzory, řasená látka, velké mašle a volné kabátky oblékané přes šaty.
O dvě dekády později společnost ženám konečně dovolila otevřeně přiznat, že jsou těhotné. Mělo to však háček: šlo v podstatě jen o šaty, které byly nuceně roztomilé, v pastelových barvách, s límečky, puntíky a mašlemi. Nastávající matka byla zkrátka tak trochu degradována na pouhou něžnou nádobu na dítě.
Na skutečně pohodlné, a přesto šik oblečení si tak ženy musely ještě počkat. Jeho průkopnicemi byla monacká kněžna Grace Kelly, americká první dáma Jacqueline Kennedyová či herečka Elizabeth Taylorová, které se odmítly podřídit diktátu roztomilosti.
Seriál: Trendy, které letí |
Herečka Lucille Ballová se dokonce v roce 1951 jako první gravidní žena objevila v televizi a (světe div se!) měla na sobě kalhoty. Další impulz pak v 60. a zejména 70. letech přinesly umělé materiály jako lycra či elastan, které díky pružnosti nabízely novou úroveň pohodlí.
Odhalené břicho jako výzva
Nyní se zdá, že bychom měli do kroniky o historii těhotenského oblečení připsat další kapitolu. V roce 2022 ji otevřela Rihanna, během těhotenství s prvním dítětem, synem Athelsonem.
Do výbavy si nepořídila volné šaty a kalhoty na gumu jako většina nastávajících matek, nýbrž řadu bokových kalhot, crop topů, třpytivých podprsenek, šatů à la negližé, těžkých klenotů a vysokých podpatků. Všechny její outfity měly jednu věc společnou: ač luxusní a extravagantní, vždy daly vyniknout bříšku.
„Říkala jsem si, že si schválně nekoupím těhotenské oblečení. Všechny ty volné kalhoty a šaty a vůbec vše, co mi nadiktovala společnost,“ pochlubila se zpěvačka v rozhovoru pro Bustle.
Její mateřský styl je podle ní „rebelský“ a opustit všechny konvence pro ni byla velká výzva. „A nikdy si neužívám víc legrace, než když čelím výzvě,“ prohlásila. Co na tom, že se dostala pod palbu kritiky, že je příliš „vulgární, „neženská“, „hrubá“, „nemateřská“ a kdoví co ještě.
Rihanna rozhodně není první ani jedinou celebritou, která dala těhotenské břicho plně na odiv světu. V poslední době se v netradičně odvážných outfitech objevily také modelky Adriana Lima a Ashley Grahamová, Kim Kardashianová či Kylie Jennerová, v tuzemsku zase modelka Kristýna Schicková.
Cestu jim v roce 1991 umetla herečka Demi Moore svým (tehdy) kontroverzním snímkem pro obálku magazínu Vanity Fair. Fotografka Annie Leibovitz ji zachytila v sedmém měsíci nahou, pouze ozdobenou šperky.
Ačkoliv tehdy pobouřila nemalou část obyvatelstva, Demi Moore zároveň nastolila trend těhotenských fotografií. Následovaly ji nejen kolegyně z branže, ale i řada nastávajících maminek „z lidu“. Možná i vy máte pár podobných záběrů v rodinném albu. Příklad si z nich jistě vezmou další nastávající matky.
Revoluce v těhotenské módě však neznamená, že všechny ženy v očekávání by měly nosit přiléhavé červené overaly a topy z krystalků. Mohou však díky ní zůstat samy sebou a nevzdat se během devíti měsíců svého vlastního stylu.
Aktivisté požadují osvobození ženských bradavek. Móda jim vychází vstříc![]() |
Kromě toho by mohla posloužit jako záminka k otevření diskuse na téma postavení těhotných, a možná i pomoct přehodnotit některé konvence týkající se odhalování ženského těla: třeba sexualizaci ženských bradavek a s tím související odsuzování matek kojících na veřejnosti.