Tanec u tyče je elegantní i smyslný, říká mistryně světa

  5:12aktualizováno  5:12
Co vede mladé a půvabné ženy k tanci u tyče, který široká veřejnost považuje za neslušný a pobuřující? Mistryně světa v této disciplíně Elena Gibsonová říká, že je pro ni smyslnou kombinací sportu a umění.

Mistryně světa 2005 v tanci u tyče Elena Gibsonová | foto: Archiv Eleny Gibsonové

Hned první pohled na její tělo prozradil, že tanec u tyče není jen tak. Perfektně vyrýsované svaly paží, pohyby plné grácie, elegantní chůze… Rozdíl mezi představou mnohých lidí a realitou byl propastný.

Začala jste s tancem v devíti letech. Jako baletka jste tancovala v Kanadském národním baletu i ve Státní opeře v Německu. Jaká byla vaše baletní kariéra?
Vybudovala jsem si opravdu skvělou kariéru, která mě zavedla na spoustu zajímavých míst. Tancovala jsem se spoustou výborných souborů, pracovala jsem s úžasnými choreografy a lektory. Je skvělé sledovat své bývalé kolegy a kdo z nich čeho dosáhl. Někdo se stal sólistou, nechybí mezi nimi ředitelé divadel a tanečních společností a pár z nich to dotáhlo na světově uznávané choreografy. Už se těším na setkání se školou, které proběhne příští rok v kanadském Torontu.

Mistryně světa 2005 v tanci u tyče Elena Gibsonová

Očima autorky

O Eleně Gibsonové jsem poprvé slyšela v jedné z londýnských rezidencí brunejského sultána. Nebyla jsem si nejprve jistá, zda se někdo nespletl. Na dotaz, co vlastně dělá, jsem totiž dostala šokující odpověď: tanečnice u tyče.

Co to bude zač? říkala jsem si. Špatně odbarvená blondýna v levných minišatičkách, co se probouzí až se západem slunce, aby mohla své "umění" ukazovat po nočních klubech? Velký omyl. Přišla drobná černovláska v korzetových šatech po kolena, s dokonalým make-upem ve stylu 50. let a vybranými způsoby chování.

Můžete přiblížit tanec u tyče? Spousta lidí o tom moc neví.
Popsala bych ho jako novou formu tance, který spojuje sportovní gymnastiku s elegantní a smyslnou choreografií.

Většina lidí si okamžitě vybaví noční kluby a tamní tanečnice ve spodním prádle. Z jakého důvodu se úspěšná baletka se slušně rozjetou mezinárodní kariérou rozhodne stát se tanečnicí u tyče?
Před několika lety jsem měla vážnou automobilovou nehodu, která rázem ukončila moji baletní kariéru. Během rekonvalescence jsem zjistila, že tanec u tyče je skvělým způsobem, jak se dostat do formy a udržet své tělo v pohybu.

Co se vám na tom tak líbí?
Objevila jsem, kolik svobody vyjádření a kreativity může vnést do mého dosavadního způsobu tance. Začala jsem pracovat na vlastních představeních a cestovat po Evropě. Mé show navštěvovalo víc a víc diváků, začala jsem dostávat spoustu pracovních nabídek v mnoha zemích, a tak se tanec u tyče stal mým stálým povoláním. Po několika letech jsem se usadila v Londýně a rozhodla se, že nastal čas na vlastní školu tance.

Vaše vystoupení jsou velmi rozmanitá: arabská show inspirovaná tancem sedmi závojů, Moulin Rouge, Černá labuť postavená na klasickém baletu Labutí jezero, Tango, Trinity z filmové trilogie Matrix. Co vás inspiruje?
Já miluju ten tvůrčí proces, když vymýšlím nová vystoupení, inspiruji se vším, co mě obklopuje. Většinou se jedná o nějaký vizuální podnět a od něj se pak vše vyvíjí. Nejdřív si najdu pevný bod, na kterém chci show postavit, jaký styl předvést, pak následuje choreografie, kostým, design jeviště, osvětlení a tak dále.

Mistryně světa 2005 v tanci u tyče Elena Gibsonová

Které představení je vaše vůbec nejoblíbenější?
Nemám žádné oblíbenější než ty ostatní. Zažila jsem spoustu show a všechny jsem si užívala. Samozřejmě jsou mezi nimi i velmi výjimečná vystoupení, cítím se velmi pyšná, že jsem mohla tančit na jednom pódiu s Vladimirem Malakhovem v Kanadě, Carlosem Acostou v Německu, Robertem Bollem, Karen Kainovou a Evelyn Hartovou.

Jak vypadá typický den Eleny Gibsonové?
Rána trávím v kanceláři, kde zařizuji a organizuji vše kolem mé londýnské taneční školy, odpoledne trénuji, večer na to navazují kurzy se studentkami a pak už jen relaxuji.

Velká část vystoupení je založena na akrobacii, což vyžaduje dokonalou kondici. Jak se udržujete ve formě?
Trénuji pět dnů v týdnu, jím zdravě a vůbec vedu zdravý, vyvážený životní styl. Vyučování mě také udržuje v dobré kondici. Celý život se udržuji, neustále trénuji, jsem na své tělo hodně přísná, překračuji vlastní limity. Baví mě výzvy.


Elena Gibson (34)

* Elena patří totiž mezi světové špičky svého oboru, získala řadu ocenění včetně prvního místa na mistrovství světa v tanci u tyče. Její vystoupení berou dech, dokonalé provedení náročných akrobatických prvků se snoubí s lehkostí a elegancí primabaleríny. Tou ostatně Elena dlouhá léta byla.

V Anglii, kde se po létech strávených na cestách usadila, vybudovala úspěšnou taneční kariéru. Pravidelně se účastní tanečních soutěží v roli odborné porotkyně, organizuje vystoupení i workshopy a to nejen v Londýně.

Tančí pro světovou smetánku, na svůj slavný letní ples si ji pozval i Elton John, točí filmy a chystá vlastní DVD program.

Ve své taneční škole v centru Londýna učí novou generaci tanečnic, ty za ní neváhají letět přes půlku světa, jen aby se mohly naučit té správné technice právě u ní.

Mezi Eleninými studentkami nechybí ani Češky, na které pěje jen samou chválu. "Přicházejí ke mně již v dobré formě a tvrdě na sobě pracují," říká tato drobná brunetka.

Jaro a zdraví

Využijte krásného počasí a vydejte se pro zdravé pochoutky do přírody. Oblíbený medvědí česnek najde své místo v pomazánkách či domácím pestu. Jako zdravé sladidlo si můžete připravit pampeliškový med.


Nejčtenější

Raw, proteiny a prkno. Triky Kate Middletonové pro dokonalou postavu

The Duchess of Cambridge in the Royal Box of Centre Court watching Novak...

Jestli je nějaká královská figura zdrojem obdivu a závisti milionů žen, tak je to ta, kterou si udržuje vévodkyně z...

OBRAZEM: Podprsenka, co nic neschová, a další šílené trendy z pláže

Farrah Abraham

Možná právě balíte na dovolenou u moře a nemůžete se rozhodnout, jaký koupací outfit vybrat, abyste na pláži vynikla...

Mezinárodní den bez kalhotek: odvážné ženy vědí, jak chodit naostro

Chodit bez kalhotek je příjemné, na kole bez nich raději nejezděte. Mohlo by...

Větrat je třeba, velí horké letní počasí. Odvážné modelky, herečky a zpěvačky o tom vědí své, a to i bez ohledu na...

Móda na talíři. Češi utrácejí za superpotraviny, mnohdy zbytečně

Avokádová pomazánka

Jíst avokádo je jedním z aktuálních trendů. A quinoa? To je přeci poklad Inků. Naše talíře se změnily v přehlídku...

OBRAZEM: Amy Schumerová se nezdráhá ukázat pravou tvář mateřství

Amy Schumerová po porodu

Amy Schumerová je jednou z nejúspěšnějších světových komiček dnešní doby. Nebojí se veřejně hovořit o kontroverzních...

Další z rubriky

Mezinárodní den bez kalhotek: odvážné ženy vědí, jak chodit naostro

Chodit bez kalhotek je příjemné, na kole bez nich raději nejezděte. Mohlo by...

Větrat je třeba, velí horké letní počasí. Odvážné modelky, herečky a zpěvačky o tom vědí své, a to i bez ohledu na...

OBRAZEM: Trendy plavky a tuniky pro plnoštíhlé ženy

Plavky pro plnoštíhlé

Plavková sezona je v plném proudu a tipů na krásné kousky není nikdy dost. Nemusíte vypadat ani jako modelka, abyste...

Miniaturní bikiny slavných hvězd. Inspirujte se, jak vyrazit na pláž

Je nám tolik let, na kolik se vnímáme. Stejné je to i s krásou. Jsme tak...

Je nám tolik let, na kolik se vnímáme. Stejné je to s krásou. Jsme tak krásné, jak půvabné se cítíme být. K moři můžeme...

Dobré zprávy z porodnic: Klesá počet císařských řezů i nedonošených miminek
Dobré zprávy z porodnic: Klesá počet císařských řezů i nedonošených miminek

V Česku klesá počet porodů císařským řezem a také dětí s nízkou porodní váhou. Tyto informace zazněly na tiskové konferenci věnované perinatální péči v ČR. Příznivé zprávy souvisí s nižším počtem vícečetných těhotenství i dobré perinatální péči.

Najdete na iDNES.cz