Bílé šaty
Podle průzkumů z roku 2018 se celých 83 % nevěst vdávalo v bílém. Přitom se jedná o jednu z mladších svatebních tradic. Původ má až v roce 1840 v Anglii. Toho roku se vdávala mladičká britská královna Viktorie za prince Alberta Sasko-Koburského. K oltáři došla v nákladné róbě z hedvábného saténu s 5,5 metru dlouhou vlečkou, zdobené metry drahocenné devonské krajky a čerstvými pomerančovými květy.
Viktoriina toaleta způsobila doslova svatební revoluci. Každá snoubenka té doby chtěla působit stejně křehce, nevinně a přitom majestátně jako panovnice. Ačkoli byly módní bílé šaty zprvu záležitostí pouze urozených a majetných rodin, postupně se zvyk rozšířil mezi všechny vrstvy společnosti.
V dřívějších dobách se přitom bílá nosila jen málo, třeba ve Francii byla považována za barvu smuteční a jinde nevěsty a především jejich rodiče chtěli dát na odiv své bohatství barvenými, vyšívanými a kovy protkávanými textiliemi. Svatební šaty bývaly často těmi nejhonosnějšími a nevěstinými nejoblíbenějšími. Zcela běžně je po svatbě oblékala při slavnostních příležitostech.
I přesto, že Viktorie zapůsobila na evropskou společnost jako novodobá influencerka, první ženou, kterou známe jménem, a která se prokazatelně a cíleně vdávala v bílém, byla Philippa, královna Dánska, Norska a Švédska v roce 1406.
Na sobě měla dlouhou bílou hedvábnou tuniku lemovanou kožešinou z „popelky“ (veverky popelavé) a hranostaje a bílý plášť. Mládí a čistota byly v jejím případě zjevné i bez toho, onoho roku oslavila teprve dvanácté narozeniny.
Bílé řízy se při svatbách běžně nosily už ve starověkém Římě, tehdy však nešlo o nic výjimečného, neboť bílá byla oblíbenou a rozšířenou barvou.