Norská ženská reprezentace v plážové házené na mistrovství světa 2018

Norská ženská reprezentace v plážové házené na mistrovství světa 2018 | foto: Profimedia.cz

Házenkářkám bikiny nařizují, atletce je vyčetli. Sportovkyně řeší uniformy

  • 243
Norské reprezentantky v plážové házené dostaly pokutu za nevhodné oblečení poté, co v neděli v rámci mistrovství Evropy nastoupily k zápasu v šortkách místo nařízeného spodního dílu bikin. Britskou atletku zase rozčílilo, když jí pořadatelé vytkli, že je příliš odhalená. Sportovkyně usilují o změnu pravidel a přístupu, neboť jsou podle nich ženy nuceny nosit oblečení, ve kterém se mohou cítit nepříjemně či trapně.

Norky už před začátkem šampionátu oslovily pořadatele s tím, že chtějí hrát v šortkách, ale jejich žádost byla zamítnuta a dostaly varování, že pokud nedodrží předepsanou uniformu, hrozí jim pokuta, ale možná i tvrdší trest včetně diskvalifikace, uvedla norská veřejnoprávní rozhlasová a televizní společnost NRK.

Sportovkyně se proto rozhodly, že se budou soustředit na hru a téma uniforem odloží na později. Před svým posledním zápasem však sebraly odvahu a nastoupily v šortkách.

„Bylo to velmi spontánní. Řekly jsme si, že to teď prostě uděláme a uvidíme, co se stane,“ uvedla jedna z norských hráček Katinka Haltviková (30), podle které vzbudilo gesto pozitivní odezvu od diváků i ostatních týmů. Odmítavý názor na přikázané uniformy podle ní spojuje hráčky z více zemí, ale hrozba sankcí je odrazuje od neuposlechnutí. „Lidé nám fandili, když jsme před ostatními týmy nastoupily v šortkách. Ne všechny týmy si mohou takové pokuty dovolit,“ vysvětlila pro NRK Haltviková.

Disciplinární komise pak v pondělí rozhodla o pokutě ve výši sto padesát eur pro každou hráčku (celkem patnáct set eur). „V nedělním zápase o bronzovou medaili proti Španělsku hrál norský tým v šortkách, které neodpovídají pravidlům pro uniformy sportovců,“ stojí v prohlášení komise s odkazem na příručku Mezinárodní házenkářské federace.

Pravidla stanoví, že ženy musí nosit přiléhavý spodní díl bikin, s šířkou po straně nejvýš deset centimetrů, zatímco muži musí mít šortky, které „nejsou příliš volné“, mohou být delší, nesmí však končit níž než deset centimetrů nad kolenem.

„Doufám, že nastane průlom a příští léto už budeme moct hrát v tom, co si vybereme,“ dodala Haltviková.

Paralympičku naštval komentář o její uniformě

Zdánlivě opačný problém řeší velšská paralympička Olivia Breenová (24). Dvojnásobná mistryně světa ve štafetovém běhu a skoku do dálky zůstala zůstala jako opařená poté, co jí během atletických závodů bylo řečeno, aby si oblékala „vhodnější“ šortky. Ty stávající byly prý „příliš krátké a odhalující“, uvedla stanice BBC .

„Právě jsem skončila svůj závod a děkovala jsem pořadatelům za jejich pomoc a podporu, když ke mně jedna z pořadatelek přišla a řekla mi: ‚Mohu s vámi mluvit? Myslím, že to, co máte na sobě, je příliš odhalující a měla byste si koupit šortky.‘ Nevěděla jsem, co na to odpovědět, ztratila jsem řeč. První, co mě napadlo, bylo: To si snad děláte srandu?“

„Cítila jsem se naštvaná. Tohle je podle mě špatně. Pořadatelé mi nemohou říkat, co mám nebo nemám nosit,“ dodala Breenová s tím, že stejný úbor nosí už devět let a nikdy s ním neměla problém.

„Je jako spodní díl bikin s vysokým pasem,“ popsala a doplnila, že se sportovkyně chtějí při závodech cítit co nejlehčí, nechtějí zbytečnou zátěž, a chtějí se cítit hlavně pohodlně, aby se mohly soustředit na výkon.

Breenová dodala, že ji atletický svaz již oslovil a vyjádřil jí podporu, přesto plánuje podat oficiální stížnost.