Americká módní hostina. Sourozenci předvedli ve Washingtonu kousek Česka

  9:41aktualizováno  9:41
Ambasády České republiky, Slovinska a Malty přivezly do Washingtonu úspěšné módní návrháře, aby představily jejich tvorbu veřejnosti. Tuzemská volba padla na Jakuba a Nikol Ponerovy, kteří vůbec poprvé představili své večerní róby zahraničnímu publiku.

Rezidence Perry Belmont v centru Washingtonu, ve které pobýval britský princ Edward nebo japonský císař Hirohito, se před několika dny stala dějištěm unikátní módní přehlídky. Ta představila tvorbu návrhářů z několika zemí. 

Českou módní scénu reprezentovalo populární sourozenecké duo Ponerovi, Slovinsko oblíbená designérka Maja Štamol, z kalifornského Fashion Weeku v Los Angeles dorazili asi nejznámější maltští návrháři Charles a Ron a domácí americkou scénu zastupovalo jak washingtonské studio Dur Doux, tak i studio Burnett, pravidelný účastník Fashion Week v New Yorku.

Fotogalerie

„Smyslem akce Fashion Night Ignitesse je ukázat ve Washingtonu návrháře, které tady normálně nikdo neuvidí a kteří jsou navíc v něčem výrazně jiní než standardní produkce, a tím trochu povzbudit místní smysl a chuť pro módu,“ říká Indira Gumarová, manželka českého velvyslance Hynka Kmoníčka, jedna z hlavních tváří washingtonské nadace Diplomacy & Fashion.

V hlavním městě USA je umístěno skoro 200 diplomatických zastoupení a mezinárodních organizací a poptávka po módě zde v posledních letech začala prudce stoupat. Nadace vychází z toho, že obě oblasti v jejím názvu jsou přirozeně propojeny.  

„V diplomacii je móda, zejména pro ženy, jedním z používaných jazyků. Má to svoji slovní zásobu, syntax, gramatiku. Skrze ni sdělujete to, co jinak nesmíte říkat slovy. Snažila jsem se proto vytvořit takový výkladový slovník,“ shrnuje Indira Gumarová, která ukazuje moderní dynamickou tvář dnešní
České republiky i jinak než jenom prostřednictvím klasické hudby a broušeného skla. 

„Místní oficiální styl oblékání připomíná 19. století, ženy často chodí pořád jen v černém a s perlami. A když se uvolní, tak v černém, ale bez perel. Proto tu chybí barevnost, lehkost a rozvernost, jakou najdete například v New Yorku. rádi bychom ji sem proto přivedli,“ popisuje Indira Gumarová módní scénu hlavního města politiky, které překvapivě dodnes nemá ani vlastní Fashion Week. 

Jako čeští zástupci byli vybráni sourozenci Ponerovi, kteří se specializují na večerní a společenské šaty. V jejich portfoliu se však dají najít i topy, kostýmy, plavky či vyšívané spodní prádlo pro zvláštní příležitost nebo doplňky a čelenky. „Jsou dnes asi nejdiskutovanějším fenoménem české návrhářské scény,“ zdůvodnila jejich výběr manželka českého diplomata. 

Autor:

Jaro a zdraví

Využijte krásného počasí a vydejte se pro zdravé pochoutky do přírody. Oblíbený medvědí česnek najde své místo v pomazánkách či domácím pestu. Jako zdravé sladidlo si můžete připravit pampeliškový med.


Nejčtenější

Mužova smrt mi zajistila obrovskou reklamu, přiznává Veronika Hurdová

Veronika Hurdová

Spisovatelka a autorka blogu Krkavčí matka Veronika Hurdová před třemi lety ovdověla. Doma tehdy měla dvě malé děti...

Je tomu již osmdesát let, co pětiletá dívka porodila zdravé dítě

Lina Medinaová přivedla před osmdesáti lety na svět zdravého chlapce

Přesně před osmdesáti lety malá peruánská dívenka jménem Lina porodila v Limě dítě. Bylo jí pouhých pět let, sedm...

Úzkost jako civilizační nemoc. Pět kroků, jak si můžeme pomoct sami

Ilustrační snímek

Strach je jednou z nejdůležitějších a nejužitečnějších emocí, která nám pomáhá přežít. I úzkost je strach, ale na...

Fascinují mě muži, kteří milují svou práci, říká mluvčí vlády Jana Adamcová

Jana Adamcová

Moderátorka, kterou si pamatujeme jako sporťačku z TV Nova, a současně manželka režiséra Jiřího Adamce, se nedávno...

Vzala ten nejmenší nůž a bodla třikrát. Teď sedí za pokus o vraždu

Nikola si odsedí pět let ve vězení.

Monika, která zabila svého manžela, není ve věznici Řepy jediná, která na partnera vztáhla ruku. „Třikrát jsem ho...

Další z rubriky

Minisukně jsou opět ve hře. Poradíme vám, jak je nosit

Džínová mini je klasika, která nikdy neomrzí. Abyste nepůsobila příliš...

Minisukně jsou letos opět v kurzu. Nemusíte mít nutně dva metry ani třicet kilo, abyste si je mohla užít. Jak je nosit,...

Přehlídka bradavek i kalhotek. Kráskám v Cannes se trapasy nevyhýbají

Trapasy na červeném koberci

Odhalené bradavky i spodní prádlo, pády nebo vyzuté lodičky. To jsou faux pas, kterých se mnohdy nevědomky dopustily...

Velké módní značky končí se zaměstnáváním modelek pod osmnáct let

Velké světové značky končí s modelkami pod 18 let.

Pařížská společnost Kering, která vlastní řadu významných světových módních domů včetně Gucci, Alexander McQueen nebo...

České ženy jsou na rodičovské nejdéle, návrat do práce mají nejtěžší
České ženy jsou na rodičovské nejdéle, návrat do práce mají nejtěžší

V Česku máme jednu z nejdelších rodičovských vůbec. Matky dvou dětí stráví doma průměrně 6–8 let, přestože by se mnohdy chtěly vrátit do práce dříve. Jaké jsou u nás rozdíly v rodičovské oproti ostatním evropským zemím?

Najdete na iDNES.cz