Pětatřicetiletá Australanka „vděčí“ upnutým džínám za rozvoj takzvaného kompartment syndromu ve svých lýtkách. Kompartment syndrom je stav, při kterém se v jedné části těla (v jejím případě v lýtkách) příliš zvýší tlak a dojde k lokální ischemii (nedokrvení). Podle lékařů se u ní sešlo hned několik rizikových faktorů najednou.
Australanka byla v těsných kalhotách oblečená několik hodin a zároveň vyklízela spodní šuplíky skříněk v pokleku, což dohromady vedlo k velkému otoku lýtek a znecitlivění chodidel. Nemocná žena zakopla, upadla a musela v tomto stavu čekat několik hodin na pomoc. Během té doby narůstal tlak v jejích končetinách a poškozoval její svaly a nervy, informovala BBC. Po převezení do nemocnice a ošetření byla žena naštěstí po čtyřech dnech znovu schopná chodit.
Bolest stehen i pálení žáhy
Lékaři ale varovali před přílišným vyznáváním odvážné módy již v minulosti. Popsali třeba případy žen, u nichž příliš těsné bokovky způsobovaly znecitlivění a nepříjemné pocity pálení a píchání v oblasti stehen.
„U obou pohlaví může nošení takovýchto kalhot způsobit podráždění kůže nebo i sliznic v intimních partiích, což druhotně zvyšuje riziko dalších onemocnění. U žen se zvyšuje pravděpodobnost kvasinkových onemocnění, u mužů může nošení příliš upnutých kalhot způsobit snížení plodnosti, případně i dočasnou úplnou neplodnost, neboť není zajištěna nižší tělesná teplota potřebná pro dozrávání spermií ve varlatech,“ objasňuje lékařka Věra Derflová z kliniky estetické a cévní medicíny BcD Clinic.
Vašemu tělu příliš neprospěje ani varianta úzkých kalhot s vysokým pasem - v takovém případě můžete čekat pálení žáhy způsobené tlakem na břicho a vytlačením žaludečních šťáv vzhůru k jícnu. Knoflíky a druky vám mohou nepříjemně otlačit kůži a třeba také vyvolat alergickou reakci na kov.
Muži, pozor na varlata
Podle urologů nesvědčí skinny jeans ani mužům, kromě spermií trpí upnutým oblečením i jejich močový měchýř a močovod. Doktorka Hilary Jonesová, která na téma upnutého spodního prádla a kalhot prováděla výzkum na dvou tisících britských mužů, dokonce varovala před přetočením varlat. Podle jejích propočtů to potkalo jednoho z padesáti mužů libujících si v těsných kalhotách, sama několik takových bolestivých případů ošetřovala.
„Nosit příliš upnuté kalhoty není zcela jistě vhodné vůbec, zvláště pokud jsou vyrobeny z pevných neelastických materiálů, nejsou dostatečně prodyšné a nemají dobře vypracované švy,“ radí doktorka Derflová. Nevhodné jsou podle ní zejména na sportování, nebo naopak při delším setrvávání v poloze jako klek nebo sed. Obzvlášť to platí pro lidi s dlouhodobým onemocněními jako cukrovka, u kterých by módní výstřelek mohl přispět ke vzniku vážných zdravotních potíží.