Jak končí čluny migrantů? Firma z nich šije unikátní kabelky

  10:43aktualizováno  10:43
Husajn sedí za šicím strojem a prošívá kus šedého plastu. Lem ze žluté nitě dodává tvar silnému materiálu, který ohmatává zkušenou rukou, píše agentura AFP. Nafukovací čluny, které imigranti zanechali na plážích řeckých ostrovů, začínají v Berlíně druhý život. Běženci z nich šijí kabelky a tašky.

Berlínská firma Mimycri šije tašky z člunů, na kterých připluli do Řecka migranti | foto: Judith Affolter

Čtyřiatřicetiletý Husajn ze Sýrie, který má krejčovský metr kolem krku, tenhle z Řecka dovezený a vůči nepřízni počasí odolný plast dobře zná. Ze stejného materiálu bylo vyrobené plavidlo, na které nastoupil před čtyřmi lety, aby z tureckých břehů doplul na egejský ostrov Chios.

Fotogalerie

„Bylo nás hodně a plavba byla velmi nebezpečná,“ vzpomíná krejčí, který před tím, než požádal v Německu o azyl, dlouhou dobu pracoval v konfekčních dílnách v Damašku.

Němí svědci dramatu

Berlínskou firmu Mimycri založily dvě třicátnice Vera Güntherová a Nora Azzaouiová. Získávají a využívají nafukovací čluny z pobřeží ostrovů Chios a Lesbos, tedy němé svědky dramatu z roku 2015, kdy tam na plážích přistávaly statisíce běženců toužících po Evropě.

V době nejhorší migrační krize do Řecka přijíždělo až 7 000 běženců denně. Od uzavření dohody s Evropskou unií a Tureckem v roce 2016 se počet migrantů značně snížil, ale dosud jich sem denně připlouvá kolem stovky.

Nevládní organizace tu na místě sbírají čluny, které uvízly na pobřeží s dalším odpadem, záchrannými vestami či oděvy. „Sesbíráme 90 procent plavidel uvízlých na pobřeží Chiosu. Zbytek využijí místní obyvatelé, například zemědělci, kteří je použijí jako plachty,“ říká Tula Kitromilidiová, koordinátorka řecké nevládní organizace CESRT.

Z odpadu trendy doplněk

Čluny se rozřezávají na široké černé a šedé pásy a posílají do Berlína. Zde se čistí a mění v batohy, tašky, obaly na počítače a brašny. Využívají se i duše pneumatik.

„Zákazníci si tyto tašky kupují, protože vyprávějí nějaký příběh, je to víc než jen nějaká obyčejná věc,“ říká spoluzakladatelka Mimycri Vera Güntherová ve své dílně, kde jsou výkonné šicí stroje, police plné kusů plastů a počítače. Každý výrobek je unikátní, často se značkami, které svědčí o někdy tragickém osudu.

13.července 2019 v 10:56, příspěvek archivován: 15.srpna 2019 v 10:03

„Zákazníci společnosti, která měla loni obrat kolem 120 000 eur (asi tři miliony korun), se tak mohou oklikou dozvědět, co se děje v Sýrii a kolik lidí tam zemřelo nebo nadále umírá,“ vysvětluje Husajn. On sám by nyní rád dostal do Berlína svou matku, která je nemocná a v Sýrii zůstala sama.

„Obyvatelé řeckých ostrovů mají z naší práce velkou radost, nechtějí totiž, aby byly jejich pláže posety plastovým odpadem,“ dodává Güntherová.

Mimycri odvádí nevládním organizacím v Řecku tři procenta ze zisku. Zatím posledním modelem je toaletní taštička, která se, stejně jako ostatní produkty, prodává na internetu, ale také v berlínských a mnichovských obchodech či muzeích.

18.července 2019 v 13:21, příspěvek archivován: 15.srpna 2019 v 10:05

„Chci patřit k tomu novému Německu, které přijímá lidi zbavené majetku, domova a někdy i rodiny,“ říká Vera Güntherová. V zimě roku 2015 odjela na Chios, aby pomáhala uprchlíkům. Se svou kolegyní Azzaouiovou tam strávila několik měsíců a vrátila se do Berlína s kusem plastu. Udělala z něj kabelu. Tak se narodil podnik Mimycri. Dnes má pět zaměstnanců, včetně jednoho Syřana a jednoho Pákistánce.

„Chceme změnit pohled na uprchlíky. Jsou to lidé, kteří stejně jako my chtějí mít zaměstnání, dům. Máme toho společného více, než by se zdálo,“ dodává.

Autoři: ,

Nejčtenější

Vezmi děti a kopni ji do zadku, radila náhradní manželka. Míra poslechl

Jarka poznala Míru, když jí bylo 15 let. Mají spolu dvě děti.

Vztah Jarky s Mírou je před krachem, zatímco Martina s Michalem spolu vrkají jako hrdličky a do Výměny manželek se...

Po třech dětech vážila Ludmila skoro metrák. Teď vypadá jako modelka

Osmatřicetiletá Ludmila shodila 25 kilogramů

U nás v rodině měly všechny ženy velké zadky, směje se Ludmila Černá (38), jejíž hmotnost se po narození třetího dítěte...

Tomáš se mně nemůže přizpůsobit, musím já, říká Anna Satoranská

Anna Satoranská

Společně se svým otcem Pavlem Maurerem pořádá gastronomické výlety do světa, vydává průvodce po restauracích a pořádá...

Twiggy slaví 70 let. Dívka s klučičím zjevem změnila ideál krásy

Britská modelka, herečka a zpěvačka Twiggy

Dívka s extrémně štíhlou postavou a výstižnou přezdívkou Twiggy (proutek) před více než padesáti lety převrátila svět...

Jak přežít pubertu: dejte na instinkty a raději buďte trochu paranoidní

puberta matka dcera

„Je to náročné období, které má i své kouzlo,” říká o dospívání pedagog a konzultant Miloslav Hubatka. Pokud pubertou...

Další z rubriky

Městská klasika i módní divočina. Podívejte se na podzimní trendy v obutí

Červená barva je na podzim skvělou volbou.

Už zanedlouho skončí tolik oblíbené léto a začne pro někoho pochmurný podzim. Proto je nejvyšší čas udělat si radost a...

Vysoké podpatky škodí zdraví víc, než jsme si mysleli, varují lékaři

Vysoké podpatky zdraví škodí, spousta z nás si je však stejně nedokáže odpustit.

Vysoké podpatky si mezi ženami získaly velkou oblibu. Nejenže dodají chybějící centimetry, ale také opticky zeštíhlí...

Svoboda v módě. Pohodlí z front vystřídaly róby na červený koberec

Jak se změnilo oblékání Češek za posledních 30 let.

Skončila móda praktických bot i oblečení, v němž jsme před listopadem pohodlně vystáli kdejakou frontu. I v oblékání...

Ani teplo, ani zima. Trendy módní inspirace pro babí léto

Ilustrační snímek

Podzim všeobecně není oblíbený. Aby také ano, když jde o období pochmurného počasí a depresí. Než však nastane klasická...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz