Móda proti sexismu. Designérky pomáhají ženám z ulice

  1:06aktualizováno  1:06
Móda má vypovídající hodnotu a můžete díky ní vyjádřit spoustu věcí. V designové dílně Metráž teď ženy jejím prostřednictvím bojují proti rasismu, xenofobii, sexismu a sociálnímu vyloučení.

Projekt Metráž pomáhá ženám z ulice a dalším v sociální nouzi. Podle návrhů českých designérek vytváří originální oblečení a šperky. | foto: Metráž

Oblečení může upoutat čímkoliv. Barvou, vzorem, nezvyklým střihem, materiálem. To od Metráže, navržené designérkou Josefinou Bakošovou, zaujme nápisy. Nejde o běžná loga nebo vtipné hlášky, jak často bývá zvykem, ale slova a věty, které slyšely ženy, jež se staly obětí sexuálního i fyzického násilí, ocitly se bez práce, bez domova. Věty, které na svoji adresu slyšely od partnerů, sousedů, opravářů, od cizích lidí na ulici a mnohých jiných.

Fotogalerie

„Rozhodly jsme se reflektovat aktuální dění nejen ve společnosti, ale také v mikrosvětě naší dílny. Ženy, které ji navštěvují, často mají zkušenost se sexistickými, rasistickými i xenofobními útoky. Způsobují jim zranění a vyvolávají konflikty,“ vysvětluje Kateřina Jungová, zakladatelka dílny Metráž, proč se s problematikou rozhodly pracovat kreativně a hlavně veřejně, a vznikl tak projekt Metráž Angažovaná.

Letos na jaře začala do dílny chodit ilustrátorka Karolína Stryková, aby s ženami ručně psala jednotlivé texty a hesla. „Zcela důsledně jsme vycházely jen z našich osobních zážitků a zkušeností, takže všechny texty a příběhy se úzce dotýkají žen z naší dílny. V průběhu téměř tří měsíců jsme obsah textů zpřesňovaly a pracovaly také na našich rukopisech, aby i jejich vizuální podoba byla výrazově co nejvýstižnější,“ vysvětluje Kateřina Jungová.

A protože se při přípravě nápisů na oblečení sešla spousta námětů, nakonec z toho všeho vznikla i malá kniha. „Bylo nám líto vybrat pouze některé texty pro potisk textilu, tak se zrodil nápad uspořádat výstavu a vydat i malou knížku, kde celý proces zdokumentujeme. Chtěly jsme tím přiblížit nepříjemná témata, která mají někteří denně na talíři,“ uvedla ilustrátorka Karolína Stryková.

Oblečení s nápisy bude na prodej. V tuto chvíli už jsou k dostání trička ve starorůžové a šedivé barvě, připravují se mikiny a také šaty. Trika můžete koupit na různých trzích po celé Praze, k dostání budou také přes e-shop.

Metráž Angažovaná je další z projektů nízkoprahové pracovní dílny Metráž, která funguje už třetím rokem a snaží se pomáhat a začleňovat zpátky do života ženy, které jsou ohroženy násilím, chudobou, bezdomovectvím. Ty společně s designérkami tvoří módu a doplňky a část výtěžku dostávají ony samy. Jsou tak motivované k aktivitě a nezůstávají jen pasivními příjemkyněmi nejrůznějších sociálních příspěvků.

Autor:

Nejčtenější

Jsme s jedním partnerem a společně s ním máme sex, říkají dvojčata

Anna a Lucy DeCinqueovy

Sestry Anna a Lucy DeCinque (33) se považují za nejvíce identická dvojčata na světě. Absolvovaly plastické operace, aby...

Sympatický kamioňák Zdeněk z Výměny manželek přišel o nohy při nehodě

Rodina z Přelovice nesnáší nudu a neustále něco podniká. Zdeněk ve volném čase...

Život si s osudem akční rodiny z Přelovic krutě zahrál. Tatínkovi Zdeňkovi museli po těžké autonehodě amputovat obě...

Jsem těhotná, oznámila v průběhu Výměny manželek jedna z nich

Výměna manželek

Vztah Aleny a Tondy, kteří mají tříletou dceru, trpí nejen nedostatkem peněz, ale především konflikty s tchyní a...

Závislost na jídle mě málem zabila, říká morbidně obézní žena

Morbidně obézní žena měla před operací žaludku téměř tři sta kilogramů.

S obezitou bojovala Američanka Lacey Hodderová už jako dítě a v devětadvaceti letech měla téměř tři sta kilogramů. Když...

Už mám odseriálováno, říká herečka Alena Antalová

Alena Antalová

Prorazila jako herečka v Četnických humoreskách a Pojišťovně štěstí, teď se Alena Antalová objeví po boku Jaromíra...

Další z rubriky

Luxus se nebojte doplnit sekáčem, radí módní blogerka Olivia Palermo

Olivia tvrdí, že není třeba vymýšlet složité kombinace, důležité je ladit...

Influencerka, blogerka a módní ikona Olivia Palermo se může pyšnit téměř šesti miliony fanoušků na Instagramu. Patří k...

Hravá móda podle studentů UMPRUM vzdává hold Ziku Ascherovi

Květinové vzory, jemná grafika, ale také plyš a plast. S tím vším pracovali...

Květinové vzory, jemná grafika, ale také plyš a plast. S tím vším pracovali studenti oděvního designu, když...

OBRAZEM: Sexy valentýnská romantika podle Agenta Provocateura

Legendární značka dráždivého a svůdného spodního prádla Agent Provocateur...

Legendární značka dráždivého a svůdného spodního prádla Agent Provocateur přichází s kolekcí, která má zamilovaným...

ČPZP se stará o zdraví a pohodu nastávajících maminek i jejich dětí
ČPZP se stará o zdraví a pohodu nastávajících maminek i jejich dětí

Začátek nového života přináší do rodiny spoustu radosti, ale i starostí. Doprovází ho obavy o zdraví, změna režimu a zařizování nezbytné výbavičky pro miminko. Pomoc přichází z nejrůznějších stran. Od rodiny, přátel. Víte ale, že Česká průmyslová zdravotní pojišťovna nabízí maminkám až 3 000 Kč?

Najdete na iDNES.cz