Móda proti sexismu. Designérky pomáhají ženám z ulice

  1:06aktualizováno  1:06
Móda má vypovídající hodnotu a můžete díky ní vyjádřit spoustu věcí. V designové dílně Metráž teď ženy jejím prostřednictvím bojují proti rasismu, xenofobii, sexismu a sociálnímu vyloučení.

Projekt Metráž pomáhá ženám z ulice a dalším v sociální nouzi. Podle návrhů českých designérek vytváří originální oblečení a šperky. | foto: Metráž

Oblečení může upoutat čímkoliv. Barvou, vzorem, nezvyklým střihem, materiálem. To od Metráže, navržené designérkou Josefinou Bakošovou, zaujme nápisy. Nejde o běžná loga nebo vtipné hlášky, jak často bývá zvykem, ale slova a věty, které slyšely ženy, jež se staly obětí sexuálního i fyzického násilí, ocitly se bez práce, bez domova. Věty, které na svoji adresu slyšely od partnerů, sousedů, opravářů, od cizích lidí na ulici a mnohých jiných.

Fotogalerie

„Rozhodly jsme se reflektovat aktuální dění nejen ve společnosti, ale také v mikrosvětě naší dílny. Ženy, které ji navštěvují, často mají zkušenost se sexistickými, rasistickými i xenofobními útoky. Způsobují jim zranění a vyvolávají konflikty,“ vysvětluje Kateřina Jungová, zakladatelka dílny Metráž, proč se s problematikou rozhodly pracovat kreativně a hlavně veřejně, a vznikl tak projekt Metráž Angažovaná.

Letos na jaře začala do dílny chodit ilustrátorka Karolína Stryková, aby s ženami ručně psala jednotlivé texty a hesla. „Zcela důsledně jsme vycházely jen z našich osobních zážitků a zkušeností, takže všechny texty a příběhy se úzce dotýkají žen z naší dílny. V průběhu téměř tří měsíců jsme obsah textů zpřesňovaly a pracovaly také na našich rukopisech, aby i jejich vizuální podoba byla výrazově co nejvýstižnější,“ vysvětluje Kateřina Jungová.

A protože se při přípravě nápisů na oblečení sešla spousta námětů, nakonec z toho všeho vznikla i malá kniha. „Bylo nám líto vybrat pouze některé texty pro potisk textilu, tak se zrodil nápad uspořádat výstavu a vydat i malou knížku, kde celý proces zdokumentujeme. Chtěly jsme tím přiblížit nepříjemná témata, která mají někteří denně na talíři,“ uvedla ilustrátorka Karolína Stryková.

Oblečení s nápisy bude na prodej. V tuto chvíli už jsou k dostání trička ve starorůžové a šedivé barvě, připravují se mikiny a také šaty. Trika můžete koupit na různých trzích po celé Praze, k dostání budou také přes e-shop.

Metráž Angažovaná je další z projektů nízkoprahové pracovní dílny Metráž, která funguje už třetím rokem a snaží se pomáhat a začleňovat zpátky do života ženy, které jsou ohroženy násilím, chudobou, bezdomovectvím. Ty společně s designérkami tvoří módu a doplňky a část výtěžku dostávají ony samy. Jsou tak motivované k aktivitě a nezůstávají jen pasivními příjemkyněmi nejrůznějších sociálních příspěvků.

Autor:

Nejčtenější

Špatné jídlo nepřetrénujete, jen pohybem nezhubnete, tvrdí odbornice

Ilustrační snímek

Předsevzetí shodit pár kilogramů jste si dali už na začátku roku. Do léta to byl docela pohodový plán, jenže svých...

Žena říká, že je mořská panna a tvrdí to i o svých dětech

Heidrun Barthová

Jednačtyřicetiletá Heidrun Barthová z Německa je přesvědčená o tom, že se narodila ve špatném těle. Tvrdí, že je ve...

Někdo se zbláznil, říkal si u scénáře Kameňáku herec Václav Vydra

Václav Vydra

Tvrdil, že touží být hasičem či ošetřovatelem v zoo. Jen ne hercem. Podvědomě chtěl uniknout srovnávání s členy své...

Týdenní horoskop pro ženy všech znamení od 22. do 28. dubna

horoskop

Týden začíná a hvězdy vašemu znamení mohou pomoct k tomu, abyste následující dny nejen zvládla, ale také si je užila....

OBRAZEM: Krásky, které nosí na večírek pouze metalické pásky

Metalické pásky frčí ve světě

Ve světě letí nový trend v oblékání. Na večírek už nemusíte řešit outfity. Stačí nastříhat metalickou lepicí pásku tak,...

Další z rubriky

OBRAZEM: Slovenský módní svátek oslavoval ženskou siluetu i rafinovanost

Rozevláté, svůdné i hravé. To jsou aktuální kolekce, které v rámci...

Rozevláté, svůdné i hravé. To jsou aktuální kolekce, které v rámci bratislavského týdne módy Eurovea Fashion Forward...

Elegance, odvaha i rostoucí bříško, to je těhotenská móda podle celebrit

Těhotenství dává zabrat každé ženě, slavným nastávajícím maminka obzvlášť....

Těhotenství dává zabrat každé ženě, slavným nastávajícím maminka obzvlášť. Protože jsou neustále na očích, musejí...

Módní kousky, ke kterým jsou tenisky nutností!

Ilustrační fotografie

Letos na plné čáře bodují tenisky. Jsou obutím, které by vám rozhodně chybět nemělo! Nejsou výsadou pouze mladých či...

Najdete na iDNES.cz