Designérkám Joanně Osborne a Sally Muirové bylo v roce 1980 26 let. Pletené výrobky, které začaly tvořit jen tak pro zábavu, prodávaly pod značkou Warm & Wonderful u stánku v londýnském Covent Garden. Pak se ovšem v jednom z jejich svetrů objevila princezna Diana a obě mladé ženy byly katapultovány mezi nejoblíbenější britské návrháře.
Zprvu neměl hlubší význam
Samotná princezna k jejich stánku nikdy nezavítala, a tak obě dámy ani po letech nevěděly, jak se svetr dostal do jejího šatníku. Nejspíš šlo o dárek. Dianě se každopádně zalíbil, a tak ho oblékla hned několikrát.
Poprvé v roce 1980 na zápas v koňském pólu, kterého se účastnil její snoubenec princ Charles. Dianě bylo devatenáct let, ve svetru vypadala půvabně a její fotky obletěly svět.
Nikdo tehdy ještě motivu s černou ovcí nepřipisoval hlubší význam. V této době byl vnímán spíše jako odraz její hravé nátury a lehkosti, s jakou oblékla třeba pánský smoking, vzorované kalhoty nebo rukavičky různých barev. Zatím byla přeci jen „pouhou“ snoubenkou následníka trůnu a mohla si nosit, co se jí zlíbilo.
Ikonický tanec. Princezna Diana v modrých šatech okouzlila USA i Travoltu![]() |
Kousek s černou ovcí se stal takřka přes noc ikonickou záležitostí a značka Warm & Wonderful zaznamenala obrovský nárůst popularity. „Ti zákazníci, kteří nechtějí jako ovce kráčet v Dianiných stopách, si mohou zakoupit svetr s prasaty, žábami či rybami,“ informoval tisk v roce 1982.
Svetr s ovcí byl však pochopitelně nejžádanějším artiklem. Díky tomu se značka Warm & Wonderful mohla přestěhovat ze stánku do vlastního malého butiku. Mezi lety 1985 a 1990 se několikrát přesunul, než zakotvil na Primorse Hill ve čtvrti Camden. Vyskytl se totiž bizarní problém: obchod byl takřka neustálým terčem zlodějů a najít bezpečné místo bylo mimořádné obtížné.
Ikonický tanec. Princezna Diana v modrých šatech okouzlila USA i Travoltu![]() |
Prosím o opravu
V červenci 1981 si Diana zatrhla vlákno na jednom z rukávů a ve svetru zela díra. Jiná žena jejího postavení by ho možná vyhodila, ona ho však poslala Joanně a Sally na opravu. Dopis, který ke svetru přiložil její asistent, dámy dlouhé roky střežily jako oko v hlavě. Stálo v něm: „Lady Diana by byla velmi vděčná, pokud byste se mohly [na svetr] podívat. Velmi si jej oblíbila a ráda by jej měla spravený, případně vyměněný.“
Jaké další modely se zapsaly do dějin? |
Malá firma byla ovšem tak zahlcená objednávkami, že nebyl čas svetr opravovat. Dianě byl tak obratem zaslán nový. Ten oblékla už jako princezna z Walesu v roce 1983 na další zápas v koňském pólu. Ve stejném roce jeho kopii zakoupilo Victoria and Albert Museum do svých stálých sbírek.
Na ikonický kousek si mnozí vzpomněli o pár let později, když bylo jasné, že manželství Charlese a Diany směřuje k zániku. Tehdy se již vědělo, že princezna ráda vyjadřuje své názory a postoje pomocí oblečení. Svetr se stal symbolem Dianina postavení v královské rodině.
Hrátky přírody symbolem neštěstíČerná ovce, projev recesivního genu, byla již odedávna alegorií pro rebely a vyvrhely. Údajně kvůli tomu, že černá vlna se nedala barvit, a byla tak prakticky bezcenná. Ve Skotsku byla černá ovce – podobně jako u nás černá kočka – považována za předzvěst neštěstí. |
Starý kousek s dírou na rukávu mezitím kamsi zmizel. Teprve po letech, v létě 2022, ho při úklidu půdy našla Joanna Osborne, zabalený v papírové krabici. Jeho autenticita byla pečlivě ověřena a vyšlo najevo, že skutečně patřil princezně Dianě.
V září 2023 se dražil v aukci pořádané společností Sotheby’s. Předpokládaný výtěžek byl odhadován na 50 až 80 tisíc dolarů. Nakonec ho kdosi koupil za těžko uvěřitelných 1,4 milionu dolarů, čímž byl pokořen rekord nejdražšího svetru prodaného v aukci.
Další a další svetry
Princezna Diana nebyla jedinou slavnou nositelkou svetru s ovcemi. Zelený kousek si pořídil zpěvák David Bowie, herečka Shelley Duvallová měla v šatníku dokonce dva. Svetr se stal nejen symbolem tiché rebelie, ale také moderních mladých lidí osmdesátých let.
Zakladatelky značky Warm & Wonderful se několikrát pokusily přerušit jeho výrobu, vždy ale následovaly protesty zákazníků, kteří chtěli další a další svetry. „Pokaždé, když chceme ukončit prodej, se do butiku nahrnou zákazníci, kteří se dožadují jeho zachování,“ postěžovala si Sally Muirová. Vyrábět se tak přestal až v roce 1994.
Dnes je ale opět k mání. Značka Warm & Wonderful, stále pod vedením Joanny Osborne a Sally Muirové, ho začala vyrábět a prodávat v roce 2020 ve spolupráci s americkou oděvní firmou Rowing Blazers.
Moderní svetry se vyrábějí z vlny i bavlny, mají přiléhavější střih a o něco kratší rukávy, aby lépe odpovídaly současnému stylu. Řady bílých ovcí s jednou černou ovšem zůstaly. Bavlněná verze vyjde v přepočtu na 5 300 Kč, vlněná pak na necelých devět tisíc. Se slavným motivem se vyrábějí i pyžama, hodinky, klobouky či šály.