NÁZOR: Ženskost se do módy nevrací. Ideálem je dál žehlicí prkno

  1:44aktualizováno  1:44
Minimálně deset let čteme zprávy o tom, že se do světa módy vrací ženskost. Nevrací. Naopak. Je to ještě horší než před lety. Žijeme v době, kdy nikomu nepřijde divné, že se ženám dají spočítat pod tričkem žebra, zatímco ty, co mají na svém místě boky i prsa, se dočkají nelichotivých komentářů.

Naposledy to odskákala prezidentka Slovenska. Neuvěřitelná pitomost o tom, že postava Zuzany Čaputové je korpulentní, může přitom v ženské duši nadělat pořádnou paseku.

Nechrání a nepomáhá

Prezidentka Čaputová by mohla být módní ikonou

Do Francie se Zuzana Čaputová oblékla už jako politička západního střihu. Jemné...

Vnímání toho, co je krásné, se trochu zvrhlo. Respektive se změnilo to, jak je nahlíženo na postavu ženy. Záměrně nepíšu ženskou postavu, protože pod tímto výrazem si automaticky představíme dámu obdařenou tím, co k ženě odjakživa patří: křivkami.

Jenže právě ty jsou považovány za zavrženíhodné. Kým? Těžko říct. Mám podezření, že kromě opravdových mužů a žen s námi planetu obývají bytosti, které si bůhvíproč přejí, abychom všichni vypadali stejně. Docela jim to vychází. Z některých žen se vinou hladovění (říkají tomu diety) pomalu stávají chlapci. A ty, které se fakt hodně snaží, to dotáhnou až na žehlicí prkno. Možná proto, že žehlicí prkno evokuje teplo domova, a tudíž přitahuje muže? V tom případě by možná bylo jistější usilovat o postavu ve tvaru půllitru…

Ale žerty stranou. Ostrakizace přirozených ženských tvarů, jež se odehrává zejména ve virtuálním prostoru, nabyla už tak obludných rozměrů, že jeden bulvární server označil za korpulentní i těhotnou herečku.

Hubené modelky jsou neskutečný ideál krásy

Tess Holliday

Co si z toho vezmou čtenářky, si ani nechci domýšlet. Ostatně proč bych to dělala. Stačí mrknout do statistik a vyzpovídat psychology, kterým se plní ordinace klientkami, jež mají problematický vztah ke svému tělu. Což se týká nejen mladých dívek, ale i zralých žen, které už by takzvaně měly mít rozum. Jenže síla virtuálního davu má moc naše mozky přeprogramovat natolik, že už nevěříme svému úsudku, ale tomu, co nám nakuká nějaká pomatená módní policajtka.

Cirkusová atrakce

Nejedí vůbec, anebo se přejídají. To jsou extrémy, v nichž se podle nutriční specialistky Kateřiny Hornové dnes pohybuje velké procento dívek a žen. Pubertální slečny se v tom podle odbornice plácají nejvíc.

Čtěte v pondělí

Dagmar Pecková

Článek vyšel v příloze MF DNES OnaDnes. V aktuálním vydání v pondělí 5.8. najdete rozhovor s Dagmar Peckovou.

Od „chci být štíhlá jako holky z Instagramu“ přecházejí do módu „stejně taková nikdy nebudu, tak se nacpu“, což narušuje normální přístup ke stravování. Jídlo je náboženství, prokletí i odměna, zločin i trest. Rodiče si zoufají. Zkuste vysvětlit patnáctileté slečně, že chlapecký zadek a útlé boky patří chlapcům, když jim média i sociální sítě dnes a denně vnucují opak.

A k tomu všechna ta příšerná klišé, jež se na nás sypou z fotek. Ženy nevyhublé jsou zde vyobrazovány jako nešťastné bytosti. Pokud konzumuje cokoliv jiného než zeleninu, je dáma většinou záměrně stylizována tak, aby vypadala odpudivě. Má mastné vlasy i pusu, oblečení schválně o dvě čísla menší, aby se do kůže zařízlo a byly vidět „špeky“. A samozřejmě nemůže dopnout zip u kalhot. Tváří se zoufale a opuštěně.

ilustrační snímek

A to nemluvím o tom, jak jsou nafoceny dámy skutečně korpulentní. Buď je stylista navlékne do rádoby roztomilých pin-up oblečků a do ruky jim vrazí lízátko, takže výsledek vypadá jako cirkusová atrakce, na které omastí oko pár ujetých jedinců, nebo dotyčnou v ateliéru obklopí hamburgery a čokoládami, aby bylo jasné, že si za to, jak vypadá, může sama. Prostě se vyžrala.

S takovými nemá svět slitování, zatímco ty, které zhubnou, mohou opět mezi lidi. „Modelka předvedla na večírku své sexy tělíčko.“ „Shodila pět kilo a už se za ní chlapi zase otáčejí.“ „Zapracovala na postavě a je konečně šťastná.“

Nemocné blogerky

Se slovy jako štěstí, láska, úspěch, spokojenost, peníze či radost se štíhlost v médiích spojuje často. Ergo chceme-li být milované a spokojené, musíme být štíhlé. To je ovšem vzkaz, který s normálním životem nemá nic společného. Bohužel však dokáže normální život velmi narušit.

Hodně o tom ví přední odbornice na poruchy příjmu potravy Hana Papežová, a to hlavně od samotných pacientek, kterých přes veškerou osvětu neubývá. „Její“ dívky prý dokážou velmi přesně popsat stigmatizující vliv sociálních sítí a alarmující je i to, že propagaci extrémní štíhlosti často šíří samotné nemocné ženy, a to dokonce i ty, které leží ve velmi vážném stavu v nemocnici.

Za nejvíc nebezpečný v dnešní době samy pacientky označily Instagram. „Bohužel sítě a jejich oblíbenost se velmi rychle mění, což ztěžuje účinný monitoring a následně i prevenci,“ říká vedoucí lékařka Psychiatrické kliniky Všeobecné fakultní nemocnice v Praze Hana Papežová a dodává, že riziko představují stejnou měrou i některá média, která vulgárně popisují tělesné partie žen a propagují virtuální realitu upravených fotografií.

Ženy s kyprými tvary mají tendence ukrývat tělo pod neforemnými oděvy, což je...
Outfit XXL ženy Felicity Hayward je na první pohled atraktivní, ale není...
Černý bikiny jsou ikonickým střihem plavek, který nikdy nezestárne. A boubelkám...

Jak nepodlehnout všem těm nesmyslům? Hana Papežová radí naučit sebe i své děti dívat se kriticky na stigmatizující mediální tlak, nepodléhat pocitům nedokonalosti s nespokojeností s vlastním tělem při srovnání s veřejně prezentovanými názory a fotkami.

To, že někdo nesmyslně označil slovenskou prezidentku Zuzanu Čaputovou za korpulentní dámu, ještě nevyvolá epidemii poruch příjmu potravy. Stejně nesmyslných výroků je však už tolik, že vytvořily moře, v němž se utopilo nejedno ženské sebevědomí. A v některých případech bohužel i zdraví.

Autoři:

Nejčtenější

Falešná lékařka prováděla plastické operace a zohyzdila několik lidí

Falešná lékařka Alyona Verdyová operovala desítky lidí.

Alyona Verdyová se vydávala za lékařku a operovala desítky lidí, aniž by vystudovala lékařskou školu. Pacienty...

Když se mu bráním, jsem dolámaná. Ve Výměně manželek tekly slzy

Kristýna se synem Markem a její přítel Pavel žijí v Liberci.

„Přijedeme domů, sbalím si věci a odcházím. S herečkou nebudu,“ končil tentokrát televizní Výměnu manželek Pavel (30)....

Alkoholička ležela měsíc ve výkalech, teď čeká dítě a pomáhá závislým

Jessica Landonová

Devětatřicetiletá Jessica Landonová čeká svého prvního potomka a prožívá nejkrásnější životní období. Před pár lety...

Příběh Marka: S milenkou čekám dítě, ale chci zůstat s rodinou

Ilustrační snímek

Můj mimomanželský vztah nezůstal bez následků, milenka otěhotněla. I když ji mám rád a o dítě se chci postarat, nemohu...

Nebrala antikoncepci, aby neztloustla, tak se v sedmnácti stala matkou

„Martinka nechtěla brát antikoncepci, aby nebyla tlustá, tak čekáme miminko,“...

V dalším pokračování Malých lásek jste tentokrát mohli vidět nejen nejmladší rodičku celé série, teprve sedmnáctiletou...

Další z rubriky

Širší ramena, nevýrazný pas nebo velká prsa? Rolák se hodí pro všechny

Volný, ale elegantní rolák připomíná styl Victorie Beckhamové. Je od britské...

Možná máte větší prsa a říkáte si, že rolák na sebe neoblečete ani za nic. Přitom by se vám jich tolik líbilo....

A zase ty tenisky. Pořiďte si maximálně pohodlné podzimní obutí

Přiznané ponožky už nejsou módním přešlapem.

Ač se neustále mluví o nových trendech, existuje pár stálic, které nikdy nevyjdou z módy. Mezi ně patří i tenisky....

Městská klasika i módní divočina. Podívejte se na podzimní trendy v obutí

Červená barva je na podzim skvělou volbou.

Už zanedlouho skončí tolik oblíbené léto a začne pro někoho pochmurný podzim. Proto je nejvyšší čas udělat si radost a...

Můj syn má svalovou dystrofii, od 12 let je na vozíku
Můj syn má svalovou dystrofii, od 12 let je na vozíku

Na 7. září připadá Světový den Duchennovy svalové dystrofie. Tímto vzácným genetickým onemocněním trpí i Jaroslav, který je v současnosti plně odkázaný na pomoc druhých.

Najdete na iDNES.cz