Většina žen prohlašuje, že by jim dokonale vypadají podpaží značně zvýšilo celkové sebevědomí.

Většina žen prohlašuje, že by jim dokonale vypadají podpaží značně zvýšilo celkové sebevědomí. | foto: Profimedia.cz

Nová erotogenní zóna přitahuje pozornost. Jak mít dokonalé podpaží?

  • 69
Perfektní účes, dokonalá pleť se slušivým líčením a skvěle padnoucí oblečení zdůrazňující sexy křivky hravě zastíní jiná partie těla - podpaží. V poslední době se z něj stává nový objekt zájmu, nová erotogenní zóna. Pohledy na titulní stránky módních a pánských magazínů hovoří jasně.

Udržet si tyto partie krásně hladké a hlavně svěží během teplých letních dnů, v sezoně tílek a šatů na ramínka, se stalo společenskou nutností a nepsaným pravidlem.

V případě celebrit na titulních stránkách nejrůznějších magazínů se ve velkém prosazují pózy odhalující podpaží. Na finálním výsledku se samozřejmě hojně podílí počítačové retuše, nicméně bez základu v podobě vyholené kůže a prostředku proti pocení by se grafik mnohdy snažil marně.

Herečka Anne Hathaway na obálce magazínu GQ
Modelka Amber Rose na titulní straně magazínu Smooth

Výmluvy typu - potím se tolik, že mi stejně nic nepomůže, není nad přirozenost, tělo si s potem poradí samo - v dnešní společnosti neobstojí. Vlhké fleky sice okolí obtěžují, ale představují pouze krůček k nepříjemnému zápachu.

"Čerstvě vylučovaný pot je bez zápachu. Nepříjemný pach vzniká až při reakci potu a běžných bakterií kožní flóry," vysvětluje doktorka Monika Arenbergerová.

Diskuse kolem svěžího podpaží se netýká pouze potu, ten se samozřejmě řeší nejčastěji, ale také odstraňovaní ochlupení. Nutno však říci, že všechno se vším souvisí. Vedle pravidelné denní hygieny a vhodného oblečení z prodyšných materiálů je holení jednou z velmi účinných metod k redukci potu a následného zápachu.

"Přítomností ochlupení se totiž zvětšuje plocha, na které ulpívá pot, pomnožují se bakterie a zápach je tím zesílen," potvrzuje kožní lékařka Arenbergerová. Běžné holení ovšem může pokožku dost podráždit. Své o tom vědí i slavné krásky, které se pravidelně předvádí před objevy kamer. Raději než holítko volí účinnější voskovou depilaci či se svěřují do rukou korektivních dermatologů a jejich laserům.

Herečka a zpěvačka Jennifer Lopezová na obálce magazínu Vanity Fair
Herečka Scarlett Johanssonová na titulní stránce německého magazínu Cosmopolitan

Podpaží se všeobecně stává velmi diskutovaným tématem. Zajímavá čísla přinesl loňský průzkum značky Dove, kdy se čtyři stovky žen vyjadřovaly ke svému podpaží - 93 procent dotazovaných projevilo značnou nespokojenost se vzhledem svého podpaží, z čehož 62 procent uvedlo konkrétní vady.

K nejčastěji uváděným stížnostem patřily pupínky, zarostlé chloupky, nerovnoměrný odstín pokožky, zarudnutí a svědění. Každá třetí žena v rámci studie prohlásila, že by se jí značně zvýšilo sebevědomí, pokud by měla perfektně vypadající podpaží.

Katy Perry
Herečka Megan Foxová v kampani na spodní prádlo Armani

A jak tedy zkrotit potní žlázy? "Nejrozšířenějším prostředkem k redukci pocení je pravidelné používání antiperspirantů. Ty působí na potní žlázku v místě vyústění jejího vývodu. Zužují vývod a zamezují odtok potu. Deodoranty mají i desinfekční účinek a překrývají pach spojený s pocením," říká doktorka Arenbergerová.

Není ničím neobvyklým, že se po použití spreje či tzv. kuličky objeví podráždění v oblasti aplikace. Dermatologové v takových případech radí sáhnout po šetrnějším produktu. "Bez obsahu alkoholu a s obsahem zklidňujících látek jsou například přípravky značky Dove," radí Arenbergerová.

Herečka Ashley Greene v reklamě na džínovou kolekci DKNY
Herečka Scarlett Johanssonová během focení pro značku Dolce&Gabbana

Pokud však selhávají běžné prostředky proti potu a jeho produkce přesahuje dlouhodobě únosnou mez, pak je na čase zvýšit pozornost vůči tomuto problému. Přirozeně se více potí lidé s obezitou a ženy v přechodu. Pokud nespadáte do žádné z těchto kategorií, připadá v úvahu ještě vnitřní choroba či tzv. hyperhidróza.

Tou trpí jedno procento lidí, produkují až pětkrát více potu než ostatní a v jejich případě kosmetická řešení valný efekt nemají. Na řadu přicházejí lokální léčebné prostředky, iontoforéza - vodní lázeň za působení slabého elektrického proudu či aplikace botulotoxinu. Ty však mají pouze dočasný účinek, což se v případě injekcí botoxu z dlouhodobého hlediska značně prodražuje.

Potní žlázy lze odstranit chirurgicky nebo nově a mnohem šetrněji s pomocí laseru. O něm již byla řeč v případě odstranění nechtěných chloupků, v tomto případě lékaři používají jiný typ zařízení. "Jedná se o pulsní neodymiový laser Smart Lipo Laser," vysvětluje plastický chirurg Tomáš Beneš z pražské kliniky Glamour Aesthetic Clinic.

Světelná energie laserového paprsku sníží činnost potních žláz natrvalo, prakticky je zničí. Zákrok se provádí v lokální anestezii, ihned po zákroku vám lékař naordinuje klidový režim. Metoda se provádí pouze v podpaží, neřeší nadměrnou potivost chodidel či dlaní.

"Obavy pacientů se často ubírají k otázce, zda se nadměrné pocení nevyskytne na jiných problémových partiích. Dle posledních studií není podobný jev prokázán. Pocení se kontinuálně rozloží na celý povrch těla," říká doktor Beneš.

Řešit vzhled svého podpaží není nic obvyklého. V zahraničí hlásí kliniky velký nárůst zákroků týkajících se právě této oblasti, nejčastěji se pacienti domáhají laserového odstranění chloupků a aplikace botoxu proti pocení.