Ona

Osm chyb při péči o pleť. Jeden krém na všechno a levná kosmetika

  • 27
Možná máte pocit, že věnujete péči o pleť dostatek času a dáváte jí vše potřebné. Občas se však můžete nevědomky dopustit prohřešku, který pokožce moc neprospěje. A zdaleka to nemusí být pouze zapomenuté odlíčení před spaním. Na co si dát pozor, aby to pro pokožku nemělo neblahé následky?
1.Nemám čas
Stačí pár minut denně a naše pokožka bude jen zářit. Důkladné čištění ráno i...

Občas se stane každé z nás, že se dostane do časové tísně a místo ranní péče o pleť dobíhá tramvaj. Nemělo by to však být pravidlem. Během spánku dochází v pleti k regeneračním procesům, důsledkem čehož se vyplavují na povrch nečistoty. Proto je nutné i ráno obličej a dekolt důkladně čistit a připravit je na sluneční paprsky a pracovní kolotoč. 

Stačí dvě minuty, během kterých naneseme mycí emulzi nebo hydrofilní olej a zbavíme pokožku odumřelé kůže a mazu. Následně aplikujeme krém, který odpovídá našemu typu pleti, pěstící olej nebo sérum. Pleť tak zůstane celý den v kondici. 

2.K odlíčení stačí cokoliv na tamponku
Micelární voda nás sice zbaví viditelných líčidel, pleť ale nevyčistí do...

Kosmetičky upozorňují, že micelární a pleťové odličovací vody a mléka, které se nanášejí na tamponky, nejsou hloubková čistidla, ale pouze povrchová. Zvládnou sice odstranit viditelný make-up, pokožku však nevyčistí. Proto by odličování mělo mít dvě fáze. Poté, co se zbavíte šminek, byste měla použít ještě čisticí gel, pěnu, olej nebo balzám. 

Produkt si vybíráte s ohledem na typ pokožky a pečlivě nanášíte krouživými pohyby na obličej a dekolt. Používáte buď prsty nebo mořskou houbu. Nezapomeňte ani důkladně opláchnout a ošetřené partie osušit čistým ručníkem. Pokud budete používat ručník určený pouze na otírání obličeje, předejte zarudnutí či vzniku pupínků způsobených bakteriemi.

3.Nepoužívám make-up, tak proč pleť čistit?
I přestože se nepotřebujete líčit, vaše pleť čistit potřebuje minimálně dvakrát...

Mnohé ženy si myslí, že když se nelíčí dekorativní kosmetikou, nemusí si pleť před spaním nijak čistit. A stačí, když si obličej pouze omyjí vodou. Ale to je velká chyba. Protože i na nenalíčené pokožce se přes den usazuje prach, nečistoty a přebytečný maz. To všechno je třeba odstranit. Právě večer máte jedinečnou šanci dopřát pleti důkladnější péči a podpořit tak během spánku její maximální regeneraci. Vedle hloubkového čištění se vyplatí i používání sér či boosterů.

4.Jakýkoliv krém je dobrý
Co se týká kosmetické péče, rozhodně nevsázejte na náhodný výběr. Kvalitní...

Kosmetika, která má v sobě maximum účinných látek a přitom si perfektně rozumí s naším typem pleti, je výhra v loterii. Právě na ní stojí a padá kvalita i vzhled pokožky. Proto je třeba pečlivě a trpělivě hledat produkty, které se hodí k vaší pleti. Často za problémy s pletí může právě výběr nevhodné kosmetiky. 

„Stává se, že ženy, které například trpí dermatitidou, mají rozšířené žilky, akné nebo dehydrovanou pleť, místo toho, aby se nejprve věnovaly řešení těchto problémů, mají doma anti-age péči,“ říká kosmetička Soňa Kabíčková. Jestliže si nevíte rady, jaký máte typ pleti a jaké přípravky hledat, poraďte se s profesionály.

5.Nechci za péči o pleť moc utrácet
Přestaňte se při nákupu kosmetiky rozhodovat pouze podle ceny a aktuálních...

Kvalita výrobku není zdaleka to jediné, co rozhoduje o tom, že si ho odneseme z prodejny domů. Mnohdy je to především cena. Kupovat si odličovací přípravky nebo krémy v akci, aniž bychom řešily stav a potřeby pleti, se stalo u českých žen poměrně běžnou praxí. Paradoxně to však může být plýtvání penězi. 

Pokud víte, že vám krémy z drogerie nevyhovují, je nesmyslné si je kupovat stále dokola. Nakonec stejně skončí v odpadkovém koši, v lepším případě je rozdáte kamarádkám. Vyplatí si připlatit si za dražší kosmetiku, která zohlední citlivost vaší pleti, dodá jí potřebou výživu a zdraví vzhled. Pokud váháte, jaký výrobek si pořídit v rozumném poměru cena/výkon, zapátrejte po různých kosmetických testech. Pomůže vám to se zorientovat. Využijte také neprodejných kosmetických vzorků, které dostanete v obchodech. 

6.Jeden krém mi stačí na celý rok
Leží vám na poličce v koupelně pouze jeden krém, který má univerzální využití?...

Jeden krém na celý rok rozhodně nestačí. A to nemluvíme jen o jeho množství, ale především o potřebách pokožky, které se mění v závislosti na ročním období. „V létě jsou vhodnější lehčí krémy s patřičným UV faktorem. Sluníčko narušuje kolagen a elastan, takže pleť musíme chránit a předcházet jejímu předčasnému stárnutí,“ říká Denisa Jasinská, odbornice na kosmetiku.

Na podzim a na jaře je podle ní dobré dopřát si intenzivnější péči, která pomůže nastartovat regeneraci pleti. V zimě byste pak měla pokožku dopovat výživnějšími a mastnějšími krémy, které pleť ochrání před mrazem i větrem. Vhodné jsou i hydratační boostery a krémy, které pokožce pomohou vyrovnat se s přechody ze zimy do tepla. 

7Střídání značek je pro pleť dobré
Kosmetické řady jsou koncipovány tak, aby se jednotlivé přípravky doplňovaly....

Nevědomky můžete pokožku potrápit i odličovací emulzí, krémem a sérem, které budou od různých značek. Produkty s různým složením mohou mít protichůdné účinky a způsobit v pokožce zmatek. Objeví se například zarudnutí, šupinky nebo alergická reakce. To samé platí i o častém střídání jednotlivých přípravků od různých firem ve snaze najít efektivnější přípravek, než doposud používáme.

Mnohem lepší je vybrat si kvalitní kosmetiku jedné řady, aby se účinky jednotlivých přípravků mohly doplňovat. Jednotlivé řady často navíc obsahují specifické látky a jejich účinnost souvisí s vzájemnou provázaností produktů. 

Rozhodně neplatí ani to, že by se oblíbené přípravky měly po roce měnit, protože se na ně naše pokožka stává rezistentní. Jestliže používáme kosmetiku plnou vyživujících a přírodních složek, na kterou si vždy můžeme spolehnout, není důvod ke změně. 

8.Na péči o pleť mám ještě spoustu času
Možná si připadáte příliš mladá na jakoukoliv kosmetickou rutinu. Jenže právě...

Možná si připadáte příliš mladá na jakoukoliv kosmetickou rutinu. Jenže právě správná péče vede ke zdravé a prozářené pokožce i v pokročilejším věku.

Co Češky v pozdějším věku nejčastěji mrzí, je podle kosmetiček fakt, že se o sebe a svou pleť nezačaly starat dříve. „Doporučila bych všem ženám, aby samy sobě věnovaly čas, naučily se správně pečovat o svou pleť doma a jednou za měsíc navštívily kosmetický salon. Je to důležité nejen kvůli odbornému ošetření pleti, ale i relaxu, kterého se jim tu dostane. Kosmetička má k dispozici profesionální přípravky, jež jsou vysoce účinné, ovšem zároveň vyžadují odborné zacházení, takže se běžně neprodávají,“ radí kosmetička Petra Kvapilová.