ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Eucerin

Po létě si pokožka žádá zvláštní pozornost. Jak ji znovu dostat do formy?

  • 0
Slunce má pro lidské tělo a organismus blahodárné účinky, může ovšem také napáchat velké škody, zvláště na pokožce. Vlivem hřejivých paprsků ztrácí pokožka hydrataci, je vysušená, tvoří se šupinky, někdy i akné, rychleji stárne. Jakou péči je třeba zařadit do kosmetické rutiny po létě?

Voda je životně důležitá pro fungování celého našeho těla. Je nezbytná pro správnou funkci orgánů, krevního oběhu a pokožky. V průběhu dne ovšem z našeho těla postupně uniká, a tak je na místě ji průběžně doplňovat. Pokožka ztrátou vody přichází o svou pružnost a pevnost. Hydratace je tedy základem pro krásnou, svěží, zdravě vypadající pokožku bez viditelných hlubokých vrásek.

Naše tělo si přibližně od 25. roku života vytváří čím dál méně kyseliny hyaluronové. Po „čtyřicítce“ tak máme k dispozici až o 60 % méně kyseliny hyaluronové, než pleť potřebuje, od 60 let je to dokonce o 90 % méně. 

Pokud nezahrnujete do péče produkty s obsahem již zmíněné kyseliny hyaluronové, není se čemu divit, že na sobě pozorujete počínající známky změny elasticity kůže, nacházíte větší či menší vrásky, nebo cítíte, že pleť na omak připomíná pečicí papír. Je suchá a nedostatečně hydratovaná. Proto je důležité používat vysoce hydratační produkty jako séra či krémy, které pomáhají vláhu v pleti uzamknout a udržet.

Séra mají jemnější texturu, která se snadno absorbuje, obvykle obsahují vyšší podíl aktivních látek a v kombinaci s kvalitním krémem zesilují péči o pleť. Pak jsou zde boostery, které mají ještě větší účinek. 

Krém svou povahou nemůže sérum ani booster nahradit, ale současně sérum a booster nemůže nahradit krém. Ideální je tedy používat oba přípravky. Kosmetickou péči vždy vrstvěte. Jako první aplikujeme sérum či booster, následně krém na oční okolí, závěr by měl tvořit denní či noční krém. 

Kromě krémů je potřeba i něco navíc, což vám dodají pleťové masky. Ve stávajícím čase budou ideální volbou masky hydratační a vyživující. Ty nanášejte dvakrát týdně. 

Bohužel, spousta žen tento rituál opomíjí. Mají za to, že masky s pletí zázraky neudělají. Speciálně vyvinuté složení však dokáže již za pár krátkých minut kůži dodat vše, co tolik potřebuje. Rozhodně sílu masek nepodceňujte.

Velký letní nešvar

Pigmentové skvrny, známé také jako sluneční nebo stařecké skvrny, jsou malé oblasti nepravidelného zabarvení neboli hyperpigmentace. Děje se tak především po nadměrném slunění. Skvrny lze proto nejčastěji vidět na konci léta. Obvykle se nacházejí na oblastech těla, které jsou nejčastěji vystavovány slunečním paprskům jako je obličej, krk, dekolt, ramena, předloktí a ruce.

Nejdůležitějším krokem v prevenci tvorby pigmentových skvrn je sluneční ochrana. Je důležité si uvědomit, že sluneční paprsky působí na pleť i za oblačného počasí, proto vaše pleť potřebuje každodenní ochranu. Vybírejte krémy s vysokým ochranným faktorem. Výjimkou jsou noční krémy, zde je ochranný faktor na škodu. 

Účinným řešením může být každodenní kosmetická péče o pleť pomocí speciálně cílených produktů, u nichž byla klinicky a dermatologicky prokázána schopnost redukovat stařecké skvrny. Tyto dermokosmetické přípravky jsou neinvazivní, a proto je lze používat po celý rok. Mohou také prodlužovat výsledky dermatologických zákroků, jako je chemický peeling nebo laserová terapie.

Tip: Pigmentové skvrny jsou většinou neškodné. Některé formy, jako je melanom (typ kožního nádoru), mohou být ovšem životu nebezpečné. Když máte jakékoliv obavy týkající se vašich pigmentových skvrn, pokud mění tvar, velikost a barvu, nebo pokud začnou svědit a krvácet, rozhodně se obraťte na vašeho lékaře.