Osm věcí, které nás dělají staršími, než ve skutečnosti jsme

  • 39
Jsou věci, které nás mohou udělat mladší a přitažlivější. Anebo naopak způsobí, že vypadáme starší a poněkud out. Pozor bychom si měli dávat například na nevhodný make-up, nelichotivý retro kousek, shrbená záda nebo zanedbanou dentální hygienu.

Pozor na černou barvu

I když černou všichni milujeme a většina z nás ji nosí skoro denně, nemusí být vždy lichotivá. Obzvláště pokud už máme čtyřicítku dávno za sebou. „Čím jsme starší, tím méně je černá vhodná k obličeji. Platí to jak na šperky, tak i na šaty,“ upozorňuje návrhářka Lucie Marková. Podle ní skvěle funguje světlé oblečení nebo perly. „Náhrdelník z perel je jako sada malých reflektorů, které dokážou rozzářit jako hvězdu,“ říká návrhářka.

Perly rozzáří každou ženu.

Vypnout prsa, břicho zastrčit

Jak často nám maminka říkala, abychom si sedli rovně? Ne, nebylo to jen proto, aby nás usměrnila, ale především proto, že chtěla, abychom si zbytečně nezničili záda. Pokud si nebudeme dávat pozor, může se z hrbení stát nebezpečný zlozvyk. Vedle toho, že kulatá záda působí ošklivě a dělají člověka mnohem menšího, mohou způsobit i bolesti a deformity. Ženám navíc přidávají kila. Podle profesorky Amy Cuddyové z Harvardovy univerzity jsou narovnaná záda navíc symbolem sebevědomí. Ženy, které drží hlavu i hrudník vzpřímeně, působí natolik silně a sebevědomě, že nikdo nezkoumá jejich věk.

Ženy, které se nehrbí působí sebevědoměji a přitažlivěji.

Nevhodný make-up

Ač je to jako ohraná píseň v rádiu, stále si mnoho z nás vybírá špatná líčidla, která se za žádných okolností nedokážou sehrát s naší pletí. Přitom správný odstín make-upu a jeho bezchybná aplikace jsou klíčem k zářivému mladistvému vzhledu. „Pigment naší pokožky se však může měnit v závislosti na ročním období. Proto bychom měli mít několik odstínů, které budeme vzájemně kombinovat. Ideální je jeden o odstín světlejší a druhý o odstín tmavší, než je naše pleť,“ popisuje vizážistka Zuzana Mirová.

Nevhodný make-up může i z mladé kočky udělat nepřitažlivou brécu.

Děravý úsměv

Je jasné, že s věkem ztrácí náš bělostný úsměv na intenzitě, ale to neznamená, že bychom se neměli snažit o jeho obnovu. Naopak. O náš chrup bychom měli pečovat pravidelně a pečlivě. Čištění zubním kartáčkem, stejně jako používání mezizubních kartáčků a nitě, je jen základ. Vedle zubaře bychom měli pravidelně navštěvovat i dentální hygienu. Nic nepůsobí hůře, než když máte zkažené či vypadané zuby. Připočteme-li k tomu propadlé tváře, jež způsobují právě chybějící zuby, zanedbaný vzhled může mít na svědomí, že vypadáte starší i o deset let.

Bezzubým úsměvem a zkaženými zuby asi málokoho oslníte.

Zdravá strava

Možná nevěříte žádným zázračným dietám a nechápete snahu o jídelníček složený pouze z bio, eko, bezlepkových či veganských potravin. Ale cpát se klobásou a hranolky a dávat si každý den k večeři omáčku se šesti rozhodně není cesta, za kterou by nám tělo poděkovalo. Vyvážený jídelníček plný vlákniny, proteinů, zeleniny, ovoce ořechů a rostlinných olejů je podle četných vědeckých výzkumů nejvhodnější cesta ke zdravé a mladistvé pleti i k lepšímu fungování metabolismu.

Zdravý jídelníček dokáže s naší pleti zázraky.

„Neznamená to, že se všeho, co máte rádi, musíte vzdát. Stačí jen omezit složky, které přidávají na věku, jako jsou rafinovaný cukr, trans mastné kyseliny, chemické náhražky chutí a různá ‚éčka‘,“ radí výživová poradkyně Lucie Dubská. Důležité je najít optimální balanc, který vyhovuje našim potřebám i chutím.

Retro oblečení

Možná máte pocit, že tu halenku po babičce nebo svetr po tátovi ještě unosíte. Ale pozor, abyste se v něm zbytečně neutopili nebo nepůsobili, že jste se zasekli v minulém století. Pečlivě vybírejte, s čím daný kousek zkombinujete a jak ho nosit. „Pokud se vám líbí retro design, zvolte tradiční tvar a nový materiál,“ radí návrhářka Lucie Marková.

Ne všechny retro kousky jsou dnes cool.

Obličej je jako zrcadlo

Náladu, emoce, ale také zdravotní stav spolehlivě zrcadlí váš obličej. Sem tam nějaká vráska tak není to, co by vás mělo trápit. Mnohem více byste si měla dávat pozor na suchou kůži, pupínky, začervenání nebo unavené oči. To vše svědčí o nedostatečné péči. Stejně jako tmavé kruhy po očima, nateklé oči, pobledlé tváře a příliš tmavý make-up. Pomůže peeling, masky, ale i kosmetika s účinnými složkami, která pleť dostatečně vyživí, zjemní a prozáří.

Při vhodné péči můžete mít i ve zralém věku kvalitní a jemnou pleť.

Přehnané vlasová péče

Stejně jako naše pokožka nepotřebuje dennodenní koupel či sprchu, také naše vlasy vydrží bez opláchnutí i několik dnů. Ba co víc, je to pro ně daleko zdravější, než si je denně namáčet. Každodenní mytí je totiž zbavuje jejich přirozeného mazu, takže jsou kadeře náchylnější k poškození. Pozor však na extrém, jenž se nazývá metoda no poo, kdy se vlasy nemyjí vůbec, nebo jen párkrát do měsíce a to ještě bez použití jakéhokoliv přípravku.

Časté mytí vlasům nesvědčí.

Britka Juliette Dallas-Feeneyová však tvrdí, že bychom se na mytí vlasů neměli vykašlat úplně. „Umývat si vlasy často, nebo vůbec má vlastně stejný efekt. Vlasová pokožka zhrubne a dostane se do otřesné kondice,“ říká. Intenzita mytí vlasů závisí na textuře konkrétních vlasů. A ta je u každého z nás poněkud odlišná.